Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2024.02.09 0 3 9984

> Én vagyok itt az, aki ezt elfogadja, és jól látja, nem az ellenzők.


Az biztos, hogy jól látod, talán csak abban tévedtél eddig, hogy lenne legnagyobb valós szám, meg legkisebb pozitív valós szám, meg hogy az ω szimbólummal jelölt számosságnak köze lenne a valós számokhoz.

 

Előzmény: szabiku_ (9983)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 9983

Igen, nincsenek. De ettől sem nem vagyok hülye, sem nem hülyék Cantor és társai, és ettől még lehet alkotni infinitezimális dolgokat kicsiben és nagyban is.

 

SŐT! pont, hogy ettől lehet alkotni ilyeneket ott, hogy nincs se legnagyobb se legkisebb elem. A halmaz nyílt a végtelen felé is, és a nulla felé is. Ezért oda lehet építeni matematikai dolgokat.

 

Én vagyok itt az, aki ezt elfogadja, és jól látja, nem az ellenzők.

Előzmény: NevemTeve (9973)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 0 1 9982

Igen, valószínűleg a számábrázolás korlátja lehet a baj. Mikor programoztam nálam is felmerült. De sikerült megoldanom. Egyszerűen nem szabad hagyni, hogy kifusson a regiszterekből az aktuális érték. Pl. nem szabad túl sok szorzást előre engedni, hogy majd kizárólag csak a végén osztunk. Meg a tizedespont kivándorlását a regiszterek szélére sem szabad megengedni, mert akkor elvesznek vagy a tizedes jegyek, vagy lecsökken az egészek tartománya. Ez nálam egy regiszterszintű kalkulációnál és saját magam kézben tartott számformátumnál volt fontos dolog. Fraktálokat számoltam egy magam írt ASM programmal és csináltam belőle szép színes megjelenítést. Valamint egy utazós 3D-s demót készítettem, és ott kellett kalkulációs trükköt használnom, hogy szép legyen a mozgás meg a vetületek kiszámolása a képernyőre. Ja és mindkettőnél maximálisan gyors is. Még egyárnyalatlépcsős  zajgenerálást is használtam a színek kirajzolódó zavaró sávosodásának teljes elnyomására. Ez volt az egyik dolog, ami nagyon tetszett, mert erre kb. sehol sem figyelnek, hogy eltűntessék. 

Előzmény: Törölt nick (9977)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 9981

Ismerem, Hraskó is hasonlóan segédgörbézget. De felesleges. Pusztán koordinátákkal is megy, és sokkal szebb.

 

Azért mutattam, hogy az a Rácz könyv egy tipikus példája a túlmatematizált relativitáselméletnek. Egyébként értem töviről hegyire, még évekkel ezelőtt bogarásztam át. De sok helyen nem tetszett. És nem is a relativitáselmélet miatt vettem elő, hanem a differenciálgeometria beágyazásmentes tárgyalása miatt, és egyéb. 

Előzmény: mma (9974)
XtraP Creative Commons License 2024.02.09 0 4 9980

Egy picit legyünk türelmesek. Lehet, hogy a következő (nincs az olyan messze) megint jobb lesz.

Előzmény: NevemTeve (9978)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9979

Nekem erről az a részlet jutott eszembe, amikor Piszkos Fred a szivarjait üzemanyagként számolta el...

Előzmény: NevemTeve (9978)
NevemTeve Creative Commons License 2024.02.09 0 4 9978

Asszem jobban csíptem az előző nickedet.

Előzmény: Törölt nick (9977)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9977

Nekem segíthetne egy mmatematikus megfejteni a polinom illesztés problémáját...

 

"legkisebb pozitív valós szám sincs"

 

Az agyanúm, hogy a véges digitális számábrázolás miatt száll el.

Gyakorlatilag van legkisebb valós szám a halmazban lévő legnagyobbhoz képest.

Mert ha hozzáadok a nagyobbhoz egy shokk-kal kisebbet, rugalmasan lepattan. Nincs elég bit az effektív összeadáshoz.

Előzmény: NevemTeve (9973)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9976

Giber prof azt mondta, hogy nem kell minden képletet fejből tudni. Érteni kell.

És azt kell tudni, hogy a képletet hol találod meg.

(Azt persze elfelejtette mondani, hogy az egyetemen nem minden tanár így gondolja. Lokális realitás.)

Előzmény: pk1 (9972)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9975

Ta pasztalatból tu dod? ;)

Előzmény: Bölcs Árnyék (9971)
mma Creative Commons License 2024.02.09 0 3 9974

Ez inkább neked való. Olvasd el a 2. fejezetet! Ugyanazt mondja, amit én próbáltam magyarázni neked. Mindenféle hókuszpókusz és infinitézimálisok nélkül.

Előzmény: szabiku_ (9962)
NevemTeve Creative Commons License 2024.02.09 0 2 9973

Természetesen legkisebb pozitív valós szám sincs, mint ahogy legnagyobb valós szám sincs. Azt javaslom, adjunk egy kis pihenőt ennek a témának, hátha ez is olyasmi, amit random ötleteléssel nem lehet megoldani.

Előzmény: szabiku_ (9957)
pk1 Creative Commons License 2024.02.09 0 1 9972

"egyetlen képleted sem volt hozzá."

 

Ez a félmondat felidézi egy elméleti fizika vizsgámat. Ketten feleltek előttem.

Az első hallgató kente-vágta a képleteket, de pár keresztkérdés után kiderült, hogy nem érti a mögöttük levő tartalmat.

A második diák értett mindent - csak "egyetlen képlete sem volt hozzá".

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9971

Pedig ki tiltották, mert elragadtatta magát és féktelenül szidalmazott . A fő hibája akkor az volt, hogy neki állt feljebb a moderátorokkal szemben, pedig mondtam neki, hogy ne csinálja ! 

 

 

Aztán sokára vissza engedték, utána teljesen eltűnt a látószögből . 

Előzmény: mmormota (9966)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.02.09 -1 0 9970

Csak hogy rá nem volt jellemző az "ennyi ego-t megengedhetek magamnak" viselkedés !

Előzmény: szabiku_ (9969)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -4 1 9969

Ugyanaz vagyok, a nagy szabiku :) (ennyi ego-t megengedhetek magamnak..) 

Előzmény: Bölcs Árnyék (9964)
mmormota Creative Commons License 2024.02.09 -1 4 9967

Nem írtam hibás vackokat

 

De bizony. A matematikai érzék minimumát is nélkülöző, elemi butaságokat írtál. Az a legmeghökkentőbb, hogy még azt se érted, miért, magyarázat után se. Sőt még azt se, miért fontos vagy lényeges ez.

Ez nem egyszerűen tudatlanság, hanem az érzék teljes hiánya.

 

Keresel valamit, amiben hasonló szavak vannak, és azt hiszed, ez ugyanaz, neked volt igazad. Pontosan ez az, ami miatt matematikát valamennyire is ismerő ember arra jut, hogy semmit se értesz. Tuarego szintje egy az egyben.

Előzmény: szabiku_ (9961)
mmormota Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9966

Nem tudtam, hogy kitiltották, de a stílusa alapján ugyanaz.

Előzmény: Bölcs Árnyék (9964)
mmormota Creative Commons License 2024.02.09 -1 2 9965

Azt gondolom most is, mint akkor - tisztán igazam volt, te pedig zavaros elképzeléseket variáltál.

Őszintén szólva abban a tévedésben voltam, hogy értesz valamit a matematikához, de a most előadott hozzászólásaid olyan fokú tudatlanságot tükröznek, amit nem feltételeztem. Éppen a lényeget nem érted, ösze nem illő szilánkokat értettél meg félig, amit semmi értelmes célra nem lehet használni.

Előzmény: szabiku_ (9963)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9964

mmormota: Nekem az a gyanúm, hogy ez a szabiku_ nem az a szabiku, akit rágebben kitiltottak innen ! 

Előzmény: mmormota (9960)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -3 0 9963

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166337975&t=9040641

 

Ezt sikerült már megértened?

 

Tudod, mikor a Hartleyn Károly félreértett forgó mágneskorongjánál nem értetted a kialakuló töltéssűrűség eloszlásokat, ahhoz kapcsolódik. 

Előzmény: mmormota (9960)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -2 0 9962

mma!

Találtam egy neked való könyvet!

 

https://mek.oszk.hu/17600/17669/

 

Ettől el fogsz alélni.. 

szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -4 0 9961

Nem írtam hibás vackokat, és utálmo, mikor ilyenekkel illetsz, legszívesebben felgyújtanálak. 😑

Előzmény: mmormota (9960)
mmormota Creative Commons License 2024.02.09 0 4 9960

A definiálatlan, zavaros fogalmakkal van a baj. Megpróbáltad definiálni, mindenféle hibás vackot írtál, ami mutatja, hogy mma nem véletlenül ódzkodik ezektől. (teve türelmesen megmutatta)

Newton korában is ez volt a baj. Maga Newton, vagy Leibniz nagy mesterek voltak, jól alkalmazták a kellően nem tisztázott eszközt. A tanítványok viszont nem feltétlenül, és látszott, hogy korrekten meg kell ezt alapozni. 

Előzmény: szabiku_ (9959)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 -1 0 9959

Egyébként azt nem értem, hogy ha mma nem fogadja el az infinitezimálisan kicsinyeket, sőt azt állítja, hogy a matematikában olyan nincs, akkor szerintem nem fogadja el a végtelen nagyokat sem, amikről wikit linkeltem eggyel korábban. Pedig az Cantor és mások által kidolgozott, hisz ott van. Venni kell a reciprokát, és kész. 

Előzmény: szabiku_ (9958)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9958

ez:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Transfinite_number

és főkén ez:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ordinal_number

 

Ha ez ok, akkor ennek inverze (1/omegák) generálja a nulla köré a hasonló szerkezetű végtelenül kicsiny számokat is. Egy párhuzam. És ennyi.

 

Mi ezzel a gond? 

Előzmény: szabiku_ (9957)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.09 0 0 9957

>Szuper, akkor megegyezhetünk abban, hogy a végtelen kicsi számok is valós számok, mondjuk 0 és 1/2 között? (De ha ez lélektanilag nem megfelelő, akkor legyen 0 és 1/2100 között.)

 

#Hát nem lenne jó így elgondolni. Inkább nem. Tegyük inkább a nulla és az abszolút értékben "legkisebb véges valós szám" közé az R' pozitív részét, és hasonlóan a nulla ellentétes felére az R' negatív részét. Lélektanilag is jobb így. 

Előzmény: NevemTeve (9955)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.08 0 0 9956

Nem jó ez az alkalmazási példa. Nem igazán értelmes. 

 

x=2, y=4

 

Itt azt mondod, x és y csupán egy szám, és kész. 

 

dy/dx=6

 

Itt pedig azt mondod (ami már más), hogy pl. van egy x és egy y függvény, és annak értelmezési tartományának egy helyén veszel egy rá vonatkozó infinitezimálisan kicsiny mennyiséget, amit dx és dy jelöl, és hogy ezek hányadosa 6. Rendben, lehet. Vagy csak veszel két infinitezimálisan kicsiny két mennyiséget, melyek hányadosa 6. Ez is ok, lehet. 

 

Viszont semmi kapcsolatot nem mondtál x és dx között, valamint y és dy között. Így lehet nincs közük egymáshoz (vagy nem tudjuk, mi, mert nincs utalás rá), ezért így félrevezető az x és y azonos betűjelölés bennük. 

 

Az első esetre igaz, hogy:

 

 y=x3/2   mert valóban   23/2 = 8/2 = 4

Előzmény: NevemTeve (9955)
NevemTeve Creative Commons License 2024.02.08 0 0 9955

Szuper, akkor megegyezhetünk abban, hogy a végtelen kicsi számok is valós számok, mondjuk 0 és 1/2 között? (De ha ez lélektanilag nem megfelelő, akkor legyen 0 és 1/2100 között.)

 

Akkor nézzük az alkalmazást: legyen adott, hogy x=2, y=4, dy/dx=6, a kérdés pedig az, hogy ebben az esetben mennyi a dy és a dx? (Esetleg segít, ha azt mondom, hogy y=x3/2?)

Előzmény: szabiku_ (9953)
szabiku_ Creative Commons License 2024.02.08 0 1 9954

>Nekem az "aktív bázisvektor sűrűség" a kedvencem.

 

#Aktívnak neveztem azokat a báziselemeket, amik egy vektor (a tárgy) komponenseit adják. (inaktívak amik nem szerepelnek a tárgyvektorban.)

Sűrűség, mert (mondjuk ez esetben) nem diszkrét elemekből áll a bázishalmaz, hanem kontinuum folytonos. (folytonosan végtelen dimenziós tér) 

 

A fogalmam értelmes. Nincs elterjedt közhasználatban, alkalomszerűen alkottam. 

Előzmény: construct (9951)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!