Keresés

Részletes keresés

traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 84

Köszönöm a felajánlást, de 1enlőre passzolnám.

Először szeretném összerakni fejben, hogyan is fog az egész kinézni, csinálni vázra 1 tervrajzot, összeállítani 1alkatrész listát és csak azután kezdeni el vásárolgatni.

Ha léghűtéses motor lesz (elsőre most hajlanék a vízhűtéses felé a csend miatt), és még akkor meglesz, elképzelhető, hogy érdekelni fog.

Előzmény: Lacika71 (80)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 83

Sok program van,és ezekből van pár ingyenes is.

Bár én azokat nem nagyon ismerem és használom.

Nekem az autodesk inventor vált be,de az fához elég felesleges...

Ha esetleg diák vagy akkor lehet 3 éves tanuló liszenszet kérni,ami ingyenes és teljes értékű.

A faiparban a vcarve nevű programot szokták használni még,ami vektor grafikás.

Ezzel akár jpg-ből importálva is lehet reliefet marni.

És mindenféle betűs gravírozásra is alkalmas.

Előzmény: traktoros82 (82)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 82

Közben eszembe jutott még 1-2kérdés....

 

1: Mennyiből lehet alapvetően kb. kihozni egy ilyesmi gépet? Mi a minimum és mi lenne az optimális?

 

2: Tulajdonképpen a rajz, hogy kerül bele?

Addig oké, hogy rajz kell neki....de azt pl. hogyan csinálom meg úgy, hogy a gép tudja mit hogyan kell neki csinálni.

Amennyire tudom kell 1progi (mach3 pl) vagy amit olvastam valahol van ez az UCNC nevezetű magyar progi..... és ezzel dolgozik a gép. Ezek a progik ha jól tudom G kódban kérik a rajzot. De hogyan csinálod meg a rajzot és mivel konvertálod át G kódba pl?

Lacika71 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 81

Azért a faipari gépek ennél nagyobbak szoktak lenni,de lehet ekkora is persze.

Ebben a méretben még simán lehet golyósorsót is használni.

Azért azt nem említeném egy lapon a fogasléccel...

Előzmény: traktoros82 (76)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 80

Van most nálam egy elég jó és új marómotor.

Nagy tervek álmodozásokból maradt egy barátomnak,aki nekiállt gépet építeni.

Ez egy 2.2KW-os léghűtéses motor és vett hozzá egy új frekvencia váltót is.

A motortípust keresnem kell,de a frekiváltó jaskawa j1000.

Esetleg érdekelhet?

Mert pár év polcon töltött  idő után kitalálta,hogy inkább lézergépet építene...

A vételkori árát kéri érte 250.000Ft

Ez egy er25 patronos,elég erőteljes cucc.

A max fordulat 24000.

És vett hozzá egy patronkészletet is.

Megérné megvenni.

Most frissen kitalálta.

Ha érdekel írj.

Ezt elég hamar fogják ennyiért elvinni.

De mivel úgy érzem,hogy szükséged van erre elsőnek neked ajánlom.

Természetesen tudok fényképet is küldeni róla.

Számlák megvannak,de sajnos a gari már lejárt.

Viszont beépítve sosem volt.

Az emailem publikus.

Előzmény: traktoros82 (76)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 79

Te milyen motorokat ajánlanál?

Előzmény: Lacika71 (75)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 78

Én is így tudom. Először olyan gépben gondolkoztam amivel esetleg fémet is meg lehetne munkálni, de aztán rájöttem, hogy a ford.szám miatt ebből gond adódna.

 

Na igen, a másik a szerkezeti részek védelme a forgács szempontjából. Ezzel kapcsolatban is szívesen fogadok mindenféle tanácsot......ugyanis ez már a szerkezeti kialakításnál is nagyon fontos.

 

Előzmény: Sanzistift (74)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 77

Képeket szívesen fogadok, mindenről. A vázat illetően már vannak elgondolásaim.......de ettől függetlenül a képek nagyon hasznosak lennének.

 

Motorokat köszönöm, így már el tudok kezdeni kicsit alaposabban nézelődni, hogy van támpontom.

 

Ha ezt a vízhűtés rendszert el tudod magyarázni, hogy tudom kivitelezni.....akkor hajlok rá, már a csendesség miatt is (szomszédokkal szeretném a jó viszonyt megőrizni). :)

Előzmény: Sanzistift (72)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 76

Mértek:

600x600 esetleg 600x800 mm-es munkafelületre gondoltam. Nem tudom ez kicsinek vagy nagynak számít-e, ha pl. 1konyhabútor ajtaját veszem figyelembe akkor ennél nagyobb nem igen kell.

Hogy sokat lenne-e használva azt nem tudom.....1enlőre szerintem azért túl sokat nem, viszont ha nekiállok valaminek és időm engedi akkor nem szeretem 10-15perc után abbahagyni mert túlmelegszik pl a gép.

 

Akkor felsőmaró kilőve.

Viszont ezek a frekiváltós gyári marómotorok igen drágák. Bár még nem merültem bele (és ebay-t is épp végigtekertem), de magyar webshopokban 130e környékén láttam ilyen motort......

 

Felhasználás leginkább fa....abból is puhafa (általában borovi fenyővel szoktam dolgozni), esetleg rétegelt.

 

Anyagiak: Hát azért nem akarnék nagyon elszaladni. Tudom, hogy 100e-ből nem lehet 1ilyen gépet kihozni, de azért 1milláig se mennék el. Lehetőségek képest 1 a célnak megfelelő, de azért strapabíró gépet szeretnék összehozni.

Előzmény: Lacika71 (71)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 75

Nekem aluhoz van most gépem.

Ez 18000-et forog max és sajnos léghűtéses.

Szeretnek az elég messze lévő szomszédok...

Tudom mi a különbség,építek ilyen gépeket,bár a nagyok most nem mennek,mert ahhoz kicsi a műhely jelenleg.

Szerintem amit írtál feleslegesen nagy motorok vannak rajta.

Aminek kétségtelenül vannak előnyei,de elég sok hátránya is van.

Talán a két legfontosabb:

1.  Ha ütközik a gép,ami azért kezdőknél előfordul,akkor jó eséllyel nagy kárt csinál.

2. A nagyobb motorok lomhábbak is sajnos,és cserébe sokkal drágábbak.

 

A fogasléces hajtásra kíváncsi lennék,hogy miként viselkedik hosszú távon és mennyire lehet holtjáték mentesíteni.

És a forgácsvédelem mindenhol fontos,de persze fánál tényleg rosszabb kicsit a helyzet,de azért megoldható.

Nekem van emulziós hűtés is,na az is tud kalandos dolgokat produkálni.

Előzmény: Sanzistift (74)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.30 0 0 74

Azért az ipari CNC, és a faipari CNC között vannak lényeges különbségek.

Az első a fordulatszámtartomány. Vashoz már 6000 körül szépen boldogulsz, egy faipari ez alá nem nagyon megy, innen csak felfelé van.

Másodjára másképp van kialakítva a vasas gép és a faipari gép szerkezete is, az eltérő terhelések és frekvenciatartományok miatt.

A kétféle forgács tulajdonságairól ne is beszéljünk, ettől másképp kell védeni a gép szerkezeti részeit.

 

Később kifejtem, mire gondolok, most megyek aludni, holnap iskola... :)

Előzmény: Lacika71 (71)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.30 0 0 73

Ok, először is két dolog kell.

Mekkora az a legnagyobb méretű darab, amit meg akarsz munkálni, mert az meghatározza a méreteket, meg gyakorlatilag mindent.

 

A másik fontos dolog az lenne, hogy oda kellene figyelni az írásodra, írásjeleket (pontot-vesszőt) használni, helyesírásodra ügyelni.

 

Nem vagyok nyelvtannáci, de aki ezeket az alapdolgokat figyelmen kívül hagyja, annak a gépe és az azon elvégzett munkája is csak egy összehányt, böfögő szemétdomb lesz, amire nem lesz feltétlenül büszke.

Én azt is megértem, hogy helyesen írni manapság nem trendi, de ha ilyen pontosan programozol később, az nem fog működni egy olyan helyen, ahol néha az is számít, hogy pont van vagy vessző, vagy semmi...

 

Ez az én privát véleményem, és nem érdekel semmilyen magyarázat, hogy "azért írok ilyen fárasztóan, mert sánta a szomszéd kecskéje...".

Aki nem képes azt a fáradságot sem venni, hogy legalább írni megtanul, annak én nem segítek, mert disznók elé gyöngyöt nem fogok szórni.

Előzmény: saca 27 (69)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.30 0 1 72

Én most fejezek be egy ilyen gépet.

 

Léptetőmotornak Z tengelyhez elég egy 4Nm-es, 5mm-es emelkedésű golyósorsóval, 1:2-es áttétellel. Nagyon erős, és dinamikus, Z-nek pont ez kell.

X-Y tengelyre fogasléc 1:3 - 1:5 közötti végáttétellel, 1-2 db motorral kiképzéstől függően, max 6Nm, már elég bőven.

A motorvezérlés 50V-nál kisebb ne legyen, az enyém 80V-os, 6-7Ampert tudjon leadni. Toroidos táp kell, amperonként 1000uF értékkel, egy 10000uF értékű már elég sok mindenre jó. Diódahíd legyen legalább 250V értékű.

 

Marómotornak a legoptimálisabb a háromfázisú frekiváltós motor, több okból is:

Egyszerű fordulatszámszabályzás, akár a billentyűzetről is, szükség van rá.

Aszinkron motor, tehát az élettartama gyakorlatilag végtelen, csapágy romolhat el benne egyedül. (Elvileg nem éghet le, mert a frekiváltó védi a motort is)

Nekem vízhűtéses van, hihetetlenül csendes, és egy PC vízhűtés alkatrészeivel épp csak langyos többórás munka után is.

A levegőhűtéses hangos, és nem tolerálja az alacsony fordulatot sem, mert nincs olyankor hűtése, egyszerűen elmelegszik. A vizes ezzel szemben bírja a kisebb fordulatot is a hűtéssével nincs gond.

Hozzávaló frekiváltóval ráadásul még olcsóbb is egy tizessel, mint a levegős. :)

 

Felsőmaró, Dremel, meg ilyesmi nem alkalmas a feladatra, csak ideiglenesen, vagy rövid ideig.

Nem folyamatos üzemre vannak tervezve, mint általában az ilyen nagyfordulatú szénkefés motorok, hamar elmelegszenek, a szénkefe is kopik (mert van), és hangos nagyon a másikhoz képest.

 

Először is tudnod kell, mekkor méretűt szeretnél.

Annak kell egy váz. Zártszelvény megfelelő, homokkal töltve lesz súlya is, és zengeni sem fog.

A hétvégén lesz egy kis időm, teszek fel képeket.

Jelenleg a vákumasztalt csinálom hozzá, hétvégén már dolgoznia kell élesben.

 

Minden kérdésedre szívesen válaszolok.

 

Előzmény: traktoros82 (70)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 71

Azért itt a méreteken és a tervezett terhelésen sok műlik.

És főleg anyagiak kérdése sok minden.

A motort,ha sokat akarod használni semmiképpen ne felsőmaró legyen,mert ezeknek nincs hosszú életük,ha folyamatos munkát akarsz vele.

Oda a 3 fázisú,frekiváltóval működő gyárilag ide kitalált motor kell,akkor fog sokáig jó működni.

Ha érdekel tudok pár infót adni ezekről a dolgokról,van cnc maróm.

Igaz nem pont fára való,de ebben az esetben nincs sok különbség.

Tehát először a méretek és felhasználás módja a fontos.

Utána már könnyebb kiválasztani a megfelelő mechanikát és elektronikát.

Előzmény: traktoros82 (70)
traktoros82 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 70

Üdv. mindenkinek,

 

Eljutottam arra a szintre, hogy szeretnék építeni egy cnc marógépet faipari munkákhoz.

Az alapötlet amiért keresgélni kezdtem az volt, hogy a konyhabútor ajtókat valami kis mintázattal feldobjam. Ill. különböző dísztárgyakat tudjak készíteni. Keresgéltem, olvasgattam majd megfogalmazódott bennem, hogy esetleg megpróbálkoznék egy gép építésével.

 

Csak nem tudom, hogy hol kezdjem......

Magát a mechanikai szerkezetet most kezdem fejben összerakni. A többivel meg vagyok lőve. Milyen léptetőmotorok kellenek ehhez? Érdemesebb marómotort venni vagy jó lehet 1 "sima" felmarógép is?

 

Hirtelen most ennyi jut eszembe........minden segítségnek örülnék.

saca 27 Creative Commons License 2016.03.28 0 0 69

Nos az elgondolásom ezen alapszik egy hasonló gépet szeretnék megvalósítani  a videón elég jól látszik hogy ez is építet nem pedig gyári végül is ehez kellene segítség hogy milyen mechanikai eszközök kellenek vezérló léptetőmotor stb pontosan nem tudom hogy mi kell még hozá és pontosan mik azok a programok amikel ezt meg tudom szerkeszteni vagy egy hasonlót  a gyári gépemhez inkább nem nyulok az űgy jó a hogy van egy teljesen ujat építenék 

 

saca 27 Creative Commons License 2016.03.28 0 0 68

Sanzistift Creative Commons License 2016.03.27 0 0 67

A sárga fórumnak ez az oldal nem konkurens, nem is annak szántam.

Inkább kiegészítésnek, vagy fórumbővítésnek.

Nekem is van ott pár hozzászólásom. :)

Mondjuk az esztergályos részbe ritkán olvastam bele, így konkrétumokat nem nagyon tudok felsorolni.

De majd 23-án Debrecenben megint találkozom a fiúkkal... :)

 

Nekem meg épp megüti a határt, ráadásul 1440-es motor kellene hozzá, az enyém viszont duplát forog.

25Hz körül van használva, szerencsére ritkán, így még nem melegedett el.

 

Nekem csak készül a műhely, most egy 3000x1700x350 marógépet fejezek be, február ötödikén kezdtem.

Van egy kis BF20 kategóriás marógép még, meg ez az E1N eszterga, ami erősen felújításra szorul, de inkább eladom, mert nincs időm felújítani.

Néztem helyette Hyundai kisesztergát, azzal egy darabig nem lenne gond, és méretileg is rendben van.

 

Nem vettem kötözködésnek. :)

Előzmény: Lacika71 (66)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.26 0 0 66

A konkurensnek is mondható sárga fórumon volt pár ilyen átalakítás már.

És volt ami elég jól sikerült...

Nekem is lesz valószínűleg valamilyen szinkronhajtásra használható főorsó motor is,de az tényleg csak a másodrendű kategória.

A mostani esztergámon nekem is egy erősen túlméretezett frekiváltós hajtás van,ezért az áttétel fixen is hagyható.

Megy 3Hz-től 120-ig és erős mindenhol.

Éppen ezért különösen alkalmas lenne az átalakításra ez is,szeretem a cnc-s dolgokat.

Van marógépem is,de az kicsit gyengécske és sajnos nem elég merev,de azért elég jól lehet azzal is dolgozni.

És nekem a munkahelyem a hobbim is,mert saját forgácsoló műhelyem van.

Félre ne értsd,nem kötözködésből írtam az előző hsz-t.

Előzmény: Sanzistift (65)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.26 0 0 65

Kikre gondolsz? Mármint a "nagyok"...

Itthon nincs cnc esztergám, egy hagyományos van átalakítva frekiváltósra, lévén nálam csak egy fázis van.

Abból nem lesz cnc, egyszerűbb egy teljesen újat csinálni.

 

A nagy cnc marógépet fejezem be a napokban.

Munkahelyen egy Mazakon dolgozom, Y tengelyes, hajtott szerszámos.

 

Előzmény: Lacika71 (64)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.26 0 0 64

Kivéve,ha kifejezetten az olcsó és mégis működő szinkronhajtás a cél.

Erről nem írt konkrétan semmit,de mivel a kellőnél több motorról volt szó,ezért gondoltam erre.

A "nagyok" a hobbiban ezt úgy szokták megoldani,hogy két motor hajtja a főorsót,válthatóan.

És abból az egyik step-dir-es léptető motor.

Próbálj meg e nélkül vagy rendes szervó nélkül mondjuk hatszöget "ütni"...

Vagy menetfúróval menetet fúrni,merev szárral.

Vannak már elég jó léptető vezérlők,amelyek enkóder nélkül is pontosak és jeleznek,ha lépésvesztés van.

De ezeket gondolom tudod,ha van saját cnc esztergád.

Nekem most csak sima van,de nagyon közel az átalakítás.

Előzmény: Sanzistift (59)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.26 0 0 63

Főorsónak legjobb egy frekiváltós motor, az én esztergámon is az van, plusz a mostani marógép főorsója is olyan.

Konkrétan milyen gépet akarsz átalakítani?

Előzmény: saca 27 (62)
saca 27 Creative Commons License 2016.03.26 0 0 62

A főorsot 2db motorral mozgatatnám egyszerre hogy pontosan és azért a léptetőmotort is kímélje 

saca 27 Creative Commons License 2016.03.26 0 0 61

Valóban nehéz meg építeni nézegetem videókat is de egyszer mindenbe bele kell vágni

Egy meglévő gépet szeretnék átalakítani valóban a kéziszán annyira nem is kell nekem igazábol az is elég ha csak 2 tengelyes lenne 

Sanzistift Creative Commons License 2016.03.26 0 0 60

Motoronként kell 1-1 motorhajtás, egy illesztőkártya, és egy tápegység.

Javaslom alaposan átböngészni ezt:

http://www.cncpart.hu/hirek/cncalapjai

 

 

A mechanikát miből gondoltad építeni?

Egy közepes minőségű esztergát nehezebb építeni, mint egy közepes minőségű marógépet.

Ha valami nem sikerül jól, akkor a balesetveszély is sokkal nagyobb.

Előzmény: saca 27 (56)
Sanzistift Creative Commons License 2016.03.26 0 0 59

Főorsót soha nem hajtunk léptetővel, egyszerűen alkalmatlan rá.

600-as fordulat felett hamar elveszik az ereje, és lendület sincs benne annyi.

Ráadásul, ha kiesik a szinkronból, megáll, mint a szög, ami esztergálásnál éppen nem szerencsés.

Előzmény: Lacika71 (58)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.25 0 0 58

És még egy apróság:

Az eszterga csak két tengely!

Ha egy sima esztergát alakítasz át akkor a kézi szánt nem kell használni.

A főorsót viszont lehet léptetővel használni,ha elég erős a motor.

A magassági tengelyt ezek az egyszerűbb programok nem kezelik.

A gyári cnc gépeken is még mindig drága extra az Y tengely.

Előzmény: saca 27 (56)
Lacika71 Creative Commons License 2016.03.25 0 0 57

Azért ehhez nem ártana tudni pár dolgot a motorokról.

Milyen léptető motor,hány A-es,hány vezetékes?

Van pár kérdés ami nélkül nehéz boldogulni sajnos.

A mechanikával,hogy állsz?Elég sok minden kell még amik könnyíthetik a munkát,pl referencia kapcsolók,kezelőszervek.

Programból ingyenessel a linux cnc-t ajánlom,de ha nincs gyakorlatod a linuxban nehéz kezdet lesz.

Sajnos tapasztalatból tudom...

Van hozzá magyar nyelvű támogató oldal is,úgy keresd,hogy:linucnc magyarul

Biztosan lesz még kérdés,ne tartsd vissza.

Előzmény: saca 27 (56)
saca 27 Creative Commons License 2016.03.25 0 0 56

Sziasztok

 

 

Segítséget kérnék tőletek építenék egy cnc esztergát  ami  3 léptető motorból készülne ehez nem tudom pontosan milyen elektronikák kellenek pontosan és hogy hol lehet beszerezni cnc programot ingyen  már ahol meg tudom szerkeszteni  a megmunkálandó darabot és megvalósítani 

Előre is köszönöm a segítséget 

Sanzistift Creative Commons License 2016.03.07 0 0 55

Írtam privátot.

Előzmény: Zoltan0302 (54)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!