Originea numelui de Botoșani este destul de incertă, dar sunt posibile următoarele explicații: prima ar fi că orașul își trage numele de la un boier pe nume Botaș, care a trăit pe aceste meleaguri la începutul mileniului II. Numele familiei „Botaș” sau „Botășani” este pomenit în documente foarte vechi încă de pe timpul lui Ștefan cel Mare, ca una din familiile alese ale Moldovei, a doua de la antroponimul „Botos” [14], a treia de la regionalismul „botoș” însemnând „căpușă” [15]; alte variante ar fi cuvintele „botos” [15] sau „botoșei” [16]
Magyarán egy Botos nevű bojárfamília után nevezték el anno a települést. Ez csak nekem tűnik kifejezetten magyar hangzású névnek?
Simion Dascălul în „Letopisețul Țării Moldovei până la Aron Vodă”: „Suceava scrie (Grigore Ureche) că o au descălecat niște cojocari unguréști, ce să chiamă pre limba lor suci, iar Suceava pre limba ungurească să chiamă Cojocărie.” Numele se compune din maghiarul „szűcs” (pronunțat: „suci”), în traducere „cojocar”, „suci” + sufixul slavo-român „–eavă”, rezultând „cojocărie” (în maghiară „szűcsség”). Originea slavă, bulgară sau română a sufixului „–eavă” prezent în cuvintele gâlceavă, iznoavă, ispravă etc. este dezbătută și astăzi.[13]
Szucsávát avagy Suceavát pedig magyar szűcsök alapították, a neve is innen származik.
Még egy érdekesség ezen a vonalon, Petru Groza,(Groza Péter, amikor magyar támogatásra volt szüksége) perfekt beszélt magyarul, ha akart, házas, gyerekes családapaként viszonyt folytatott egy magyar színésznővel. A liazonból született Bisztrai Mária színésznő.
Érdekes, hogy Iohannis (a politikai értelemben elrománosodott szász) megvétózta, hogy egy tatár nő (muszlim) legyen Románia következő miniszterelnöke, és sem a primer sajtó, sem a közösségi média nem robbant fel ettől a háromszoros diszkriminációtól.
A román miniszterelnökök listáján egyébként nem sok echte román származásút találni, kapásból kettőt tudok mondani:
Maurer, aki félig német - félig francia
Petre Roman, aki félig magyar zsidó ( Neuländer Ernőt változtatta Valter Romanra), anyja román.
Azért a 888.hu -t nem tekinteném autentikus forrásnak ebben a témában, sőt másban sem :)
Ráadásul amiért Amerikában összejön pár elvarázsolt figura nem vonnék le belőle romániai következtetéseket, pláne, ha ütközik személyes tapasztalatommal.
Lásd egy másik analógia: az USA-ban horog kereszt alatt szoktak vonulgatni az újfasiszták, s mégsem beszélhetünk Németországban a nácik reneszánszáról...
Észak-Erdély visszacsatolása, a II. Bécsi döntés 76. évfordulóján
Mi is történt, s milyen következményekkel járt, s az elszalasztott lehetőségek... Ez a téma több topicba is illene, de ide hoztam, mivel leginkább az erdélyi magyarság történetével van leginkább kapcsolatban:
Ezt kb. annyira kell komolyan venni, mint nálunk a hun eredetet... a baj akkor van, ha ilyenekre alapozzák a magyar ellenes politikájukat (egyébként egyre kevésbé hivatkozzák a dákó-román elméletet).
A június elején tartott önkormányzati választásokon az RMDSZ megtartotta pozícióit, sőt itt-ott erősített is, de érdemben nem tudott mozgósítani, már a magyar kártya a magyarokra se hat, a másik két etnikai párt meg erdélyi szinten jelentéktelen.
Az RMDSZ 195 polgármestert tudhat a magáénak, főleg Székelyföldön, ami előre törés, hogy visszaszerezték Szatmárnémetit (pedig már masszív román többségű), Kolozsvárnak, Nagyváradnak, Aradnak továbbra is lesz illetve a rendszerváltás óta nem volt Brassóban és Temesváron magyar alpolgármester. Most taktikázással sikerült. Sajnos a legnagyobb dobás, a marosvásárhelyi polgármesterség a magyar összefogás ellenére nem jött össze, pedig jó volt a jelölt is. Az áttelepült, de vásárhelyi illetőségű magyarokat is rá kellett volna venni (akár ingyen buszokkal) a szavazásra, illetve a félvéreket, elrománosodott magyarokat jobban megszólítani (s nem csak itt).
Az RMDSZ 5 megyei elnöki posztot szerzett, ami szép teljesítmény.
A románok most csak ott zártak össze, ahol presztizskérdésnek tekintették a győzelmüket, Marosvásárhelyen. Az eredmények nem rosszak, de van bőven tennivaló, ha meg akarják állítani az elvándorlást és a beolvadást (sajnos most már utóbbi is egyre erősebb a szórványban, főleg a nagyvárosokban).
Katyn itt offtopic, egyébként még a kommunizmusban is pontosan lehetett tudni az igazságot, aki vette a fáradtságot és utána járt, tehát a kommunizmusban is tudtam, hogy a szovjetek követték el és a németekre próbálták kenni
a felvetésedet pedig ne haragudj, hogy hülyeségnek neveztem, de annyi ilyen felvetés van manapság (részben szándékos álhírgyártás), hogy nincs idő, energia vele foglalkozni érdemben. Jah, s anno én is hallottam nettó hülyeséget egyébként nagyra tartott öreg rokontól, pedig még résztvevője is volt katonaként, csak éppen nem értette, látta át az eseményeket (közkatona a Piavénál) és hallott valamit, ami köszönő viszonyban nem volt a valósággal, te ugyan ilyet hoztál ide - - olvass forrásmunkákat a felvetésedről (a Józsi bácsitól hallottam típusú állítás nem forrás, ráadásul erős politikai felütést tartalmazott, ráadásul a forrásoknak forráskritikán kell átmenniük, amely igazolja hiteleségét).
Mikor hallottál először Katynról? Pedig mennyivel előbb történt. A 2. vh kezdetén én még anno úgy tanultam, hogy a németek ellen igen is a Szu segített Lengyelországnak. Meg sem említették az orosz terjeszkedést.
Szerintem a lényeg a minél szélesebb körű látásmódon van.
De a legelső töriórámon egy szabad szellemű tanárom volt - nagyon jó tanár - azt mondta: A történelemírás mindig az uralkodó osztály szája íze szerint történik.
Az idő neki adott igazat.
Általános suliban mit tanultál a kékcédulás választásokról?
Nem tudom hány éves vagy. Én 55. Hogyan emlékszel vissza a 2. vh utáni magyar történelemre?
Szóval számomra nettó hülyeség a merev elutasításod is. Nekem többet ér az öregek elbeszélése. Ezt egy 93 éves töritanár vetette fel Pécskán. No meg a válogatott szépasszonyokat is az antant döntéshozóinak ágyában.
nettó hülyeség, olvass történelmi dokumentumokat, vagy a korszakkal, határkialakítással kapcsolatos szakkönyveket. kb. annyira igaz, mint, ha azt írja valaki, hogy 39-ben a lengyelek hívták be a szovjeteket...
Helybéli /viharsarki/ idős ismerőseim elmondása szerint még a franciáknak hálásnak is kell lennünk, mert a tanácsköztársaság idején a magyar urak hívták be a leverő haderőt. Köztük a románokat is. Annyira féltek a bolsevik eszméktől, hogy cserébe a Tiszáig területet ígértek nekik. Elmondása szerint ők fékezték a túlkapásokat, és pl. ezért Debrecen még mindig magyar város. Pécska is magyar lett volna, de a város akkori nagybirtokosai nem bíztak a nagyurak ígéretében, hogy inkább maradtak román területen. Románoknak Pécska ua. mint nekünk Sopron.
én tavaly végigjártam Észak-Bácskát, az egészben ellentét van, a szerbek ugyanúgy fenyegetik a magyar civileket, ha emlékezni akarnak áldozataikra, pl. Bajnok, vagy a szabadkai emlékművet megcsonkították... Nem a pr. szöveg számít, hanem a valóság, továbbá folyamatos a Délvidék (és nem vajdaság, mert az a szerb neve) elszerbesítése boszniai, koszovói szerbekkel - na de ez ebben a topicban off
"Románia az 1999. decemberi Helsinki ET döntés alapján, 2000. február 15-én kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, és 2002-re az összes fejezetet megnyitották. A tárgyalási folyamat 2004. december 14-én ért véget, mikor megállapítást nyert, hogy az acquis teljesítése lehetővé teszi a tárgyalások lezárását és a 2007. január elsejei csatlakozást.11"
MP meg csak 2002 májustól boldogított minket. Igényeinket 2000-ben benyújthattuk volna. Mint ahogy a szlovének megtették a horvátoknak a Trieszti-öbölt érintően.
románokat 2007-ben vették fel EU-ba, szerintem akkor egy bizonyos Gy.F. volt, aki nem jobboldali, a Schengenbe meg esélyük nincs a románoknak (határidő nélkül elhalasztották).