Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2011.03.09 0 0 282

Nálam már indul a szezon!

5-én betettem csírázni a Luffa operculata magokat. Több variáció van:

1. 2010-es magok

2. 2009-es magok, amiket tavaly már betettem csírázni. Ami nem kelt ki (ilyen volt szinte mind), kiszárítottam és eltettem. Most ezeket újra benedvesítettem.

3. 2008-as magok, melyeket először 2009-ben próbáltam csíráztatni, majd kiszárítottam. 2010-ben újranedvesítettem, ekkor egy csomó gyorsan ki is kelt. A maradékot kiszárítva eltettem és most újra benedvesítettem.

Mára egy csomó csírázni kezdett a 3. csoportból, a 2-ből eddig egy. A friss magok még meg sem duzzadtak.

Most már nem is számítok rá, hogy a friss magokból sok növény lesz. Majd jövőre.

Tavaly tapasztaltam, hogy a palánták nagyon melegigényesek. Így nem teszem őket a többi közé az ablakba, hanem a fürdőszobába kerülnek daylight fénycsövek alá. Remélem, beválik.

CBNora Creative Commons License 2011.01.03 0 0 281

Itt az idei terméssel díszített koszorú részlete. A koszorú maga Momordica charantia száraz indáiból van tekerve, egyenesen a kerítésről szedve, a csillagocskák tökkocsány szeletek.

CBNora Creative Commons License 2011.01.03 0 0 280

A Házi veteményesben szóba került a Luffa, így fölélesztem ezt a topikot is.

A tavalyi év elég vacak lett a Luffák szempontjából. Kb. 15 magoncom lett Luffa operculatából, ebből végül kettő maradt életben, ezek szépen befutottak egy nagy részt a kerítésen és két vödörnyi termést hoztak. Érett termés elég kevés lett, szeptemberben hosszan volt esős, hideg idő és a növények tönkrementek. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy utána száraz idő jött és az éretlen termések nem rohadtak el, hanem helyben megszáradtak, így legalább festve föl lehetett használni karácsonyfadísznek. Szivacsot is lehetne belőlük mosni, eddig hármat tisztítottam meg nagyjából. A macskám nagyon szeret játszani vele.

Luffa cylindricából más fajtám volt,, mint eddig, Szingapúrból kaptam magokat. Nem vált be, a növények felén sem volt termés, és egy sem érett be.

Nem lett érett termés a Luffa acutangulákon sem. Újra kell magot venni.

Azt tervezem, hogy veszünk fénycsöveket és a L. operculata és acutangula palántákat a fürdőszobában fogom nevelni ágymelegítőn vagy infralámával melegítve, pótvilágítással és csak akkor rakom ki az üvegházba, ha ott legalább 20 fok van. Hidegben nem maradnak meg a magoncok, sokkal érzékenyebbek, mint a cylindrica és az egyéb zöldségpalánták.

Deryan Creative Commons License 2010.02.28 0 0 279
Egy tüll alátéten vagy vékony horgászzsinórból szőtt hálón szerintem jól lehetne rögziteni. Attól függ, hogy hová szeretnéd ezt a függönyt tenni.

Milyenek a lopótökjeid?

Az én egyetlen szép cirmos zöldem zöldje kissé megfakult és sárgás zöld szinre váltott :(

Előzmény: CBNora (278)
CBNora Creative Commons License 2010.02.27 0 0 278
Ha kisebb darabokat akarsz, akkor igen.
Nekem nincs szívem hozzányúlni, dísznek használom egészben. Meg tervezem, hogy egyszer varrok belőlük falvédőt, de még nem tudom pontosan, hogyan.
Előzmény: Deryan (277)
Deryan Creative Commons License 2010.02.27 0 0 277
Tehát akkor a nagy tökből nyert rostokat majd méretre kell vágni?
Előzmény: CBNora (276)
CBNora Creative Commons License 2010.02.27 0 0 276
Ha rostokat akarsz, meg kell várni. Csak ha meg akarod enni, akkor nem.
Előzmény: Deryan (275)
Deryan Creative Commons License 2010.02.27 0 0 275
Ma sikerült luffát vennem!
A tasakban 10 fekete szemecske van s 100 Ft-ba került.
Izgatottan várom a tavaszt, hogy mielőbb elvethessem.

Azon gondolkodom, hogy palántapohárba kellene ültetnem, hogy mennél hamarább termő növényem legyen.

A tökfajtáknál tapasztaltam, hogy mennél gyakrabban szedem, tehát nem engedem nagyra nőni, annál többször szehetek róla kistököket. A luffánál valószinű a rostok kifejletségére kell figyeni, hogy a szivacs kellő minőségű legyen. Vagy mégsem kell megvárni, hogy nagy kifejlett luffatök legyen?
CBNora Creative Commons License 2010.01.20 0 0 274
Köszi, a Hermészt én is útba tudom ejteni, csak a Keletinél. Talán ma, vagy pénteken, bár nem tudom, megjöttek-e már a friss magok.
Különlegességet most nem keresek, rendeltem elég sokféle magot, valószínűleg kapni is fogok cserébe, csak győzzem elültetni. A kerítésen meg sajnos nincs hely újabb tökféléknek, pedig azokból sose elég.
Előzmény: fárosz (273)
fárosz Creative Commons License 2010.01.20 0 0 273

Szia Nóra!

 

Jövöhéten tervezem, hogy benézek a Nyugatinál lévő HERMES boltba. Állitolag sok mindenük van. Megnézem a luffa kínálatukat is, aztán beszámolok.

A kabakosokon kívül van valami érdekesebb növény ami érdekel téged? Vagy úgy általában minden ami különleges? Bár ez a "különleges" kicsit relatív, mert nálam e téren vannak még fekete foltok, ami nálad esetleg már nincs.

Előzmény: CBNora (272)
CBNora Creative Commons License 2010.01.19 0 0 272
Ültetem, de az első már tönkrement. Világos ablakpárkány csak a fűtetlen szobában van, tökféléknek nem való. Alájuk tettem most a paprikáknál használt ágymelegítőt, de szerintem úgy se lesz elég meleg.
Egyébként egyre több csírázik ezekből az újrahasznosított magokból.
Az acutangula próbacsíráztatás viszont eddig sikertelennek bizonyult, elrohadtak vagy üresek a magok.
Előzmény: fárosz (271)
fárosz Creative Commons License 2010.01.19 0 0 271

Szia Nóra!

 

Tök jóóóóóóó!! Ügyi vagy!!!

Én biztu beültetném palántanevelő papírpohárba őket.

Előzmény: CBNora (270)
CBNora Creative Commons License 2010.01.11 0 0 270
Újabb adatok a Luffa operculata csírázására vonatkozóan:
Mint már írtam, a tavaly áprilisban benedvesített magok apránként csírázgattak, az utolsó csíranövényt szeptember 27-én találtam. Ekkor meguntam a dolgot, és hagytam a magokat kiszáradni.
Most jan. 7-én elkezdtem a L. acutangula magok próbacsíráztatását, és elővettem az operculata magokat is. Összeöntöttem az összes Petri-csésze tartalmát és mosogatószerrel alaposan lemostam a magokat, mivel a nedvesen töltött közel fél év alatt eléggé rájuk penészedett a vc papír. Ezután a szokásos módon újra betettem őket csírázni. Mára 3 mag csírázni kezdett. Túl korán van még, alighanem tönkre fognak menni, de talán tavasszal is fog még kelni. Meg persze van még a tavalyi magból, fogok még abból betenni. A tavalyi adag újranedvesítését kíérletnek szántam.
dalma53 Creative Commons License 2009.12.26 0 0 269
Hangulatos, kulonleges......:)))
Előzmény: CBNora (266)
Deryan Creative Commons License 2009.12.25 0 0 268
Boldog Karácsonyt Neked is!
Nagyon eredeti a fád!
Előzmény: CBNora (266)
caterina3 Creative Commons License 2009.12.25 0 0 267
Nagyon szép a fád! :-))
Előzmény: CBNora (266)
CBNora Creative Commons License 2009.12.25 0 0 266
Boldog Karácsonyt!
Sikerült elég sok Luffa acutangula termést megszárítani. Vannak érettnek látszó fekete magok is. Fogok csinálni próbacsíráztatást, ha csíráznak, szívesen küldök.
A fiatal szárított termések közül néhányat befestettem arany színűre karácsonyfadísznek, egy kifejlettből csúcsdísz készült. 3 termés megszáradt a növényen, ezeket nem festettem be, úgy akasztottam a fára.
Néhány kép:





Deryan Creative Commons License 2009.10.31 0 0 265
A luffát mindenképpen ki szeretném próbálni, mert a szivacsok nagyon csábítóak. A lopótököktől is teljesen elvarázsolódtam. Mennyi mindent lehet belőlük készíteni....
A receptekkel majd jövök, amikor egy kicsit nyugisabb lesz körülöttem.
Előzmény: CBNora (264)
CBNora Creative Commons License 2009.10.31 0 0 264
A céklaleves, savanyúság, kenyér stb. recepteket részletesen is leírhatnád a Kert-növényekbe.
Ha már Te is ilyen tökmániás vagy, érdemes a luffát is kipróbálni. Még nem tudom, lesz-e acutangula magom (nem bontottam még ki egy termést sem), azt talán érdemes megkóstolni is.
Előzmény: Deryan (263)
Deryan Creative Commons License 2009.10.31 0 0 263
ca. 400 m2 zárt kert. Nem rég műveljük. A férjem rágta a fülem, hogy kertészkedni szeretne, aztén engem is elkábított.
Próbálgatom, hogy mi mindent lehet benne megtermelni. Szívem szerint tököt ültetnék mindenhová, mert imádom a különféle tökgyümölcsök látványát.
Megenni persze képtelenség annyit, ami terem, így aztán el szoktuk ajándékozni.

A főzőtököt én padlizsánméretesen szoktam szedni. Dobálós savanyúságnak pedig kisebbeket.

A céklát sok mindenbe szoktam használni és nyersen lereszelve is finom egyszerűen bekanalazva.
Ezeket a nagyokat céklalevesbe és savanyúságnak. Mindig 1 nagyot dolgozunk fel egyszerre és rájárunk.

Rozskenyérbe is szoktam céklát tenni. Finom markáns ízt ad a kenyérnek.
Előzmény: CBNora (262)
CBNora Creative Commons License 2009.10.31 0 0 262
Nagyon klasszak!
Nálunk eddig a sütőtökök elég jól elbírták a termést a kerítésen, igaz, hogy kis fajtákat termesztünk. A nagyok nem érnek be. A 24 kilós biztos már leszakadna.
A főzőtök viszont mind leszakadt, vagy betört a szára, azt tényleg föl kell kötni.
Mekkora kertetek van, hogy ilyen jó sok termett?
És hogy készítítek a hatalmas célákat? Nekem a legnagyobb 3/4 óra alatt sem főtt meg a kuktában.
Előzmény: Deryan (261)
Deryan Creative Commons License 2009.10.31 0 0 261
Na ez a tipp kellett volna nekem, amikor a kerítésre felfutott a komposztból kinőtt tök. Így csak egyetlen darab maradt meg a fűben, ami viszont 24 kg lett.

Ilyen Big Max típusú tököt mi is neveltünk egyszer. Az is több mint 20 kg-os volt.

Az idén mi ilyen tököket termeltünk:
Az a kettő a kézben a legnagyobb céklák.
Előzmény: szalmaszál (247)
CBNora Creative Commons License 2009.10.24 0 0 260
Ma megpucoltam jó sok szivacstököt. Most nem fagyasztottam le, csak jól odacsapkodtam a betonhoz, és könnyen meg tudtam hámozni. Volt köztük elég sok, amelyiknek korán elszáradt a szára, és megszáradt a tök is, mielőtt teljesen megnőtt volna. Ezekben is fekete magok voltak. Majd kipróbálom, csíráznak-e ezek a kényszerérettek.
Egyébként sok mag van, szép fejlett tökökből is.
A képen a ma kirázott magoknak kb. a harmada látható.

caterina3 Creative Commons License 2009.10.20 0 0 259
Köszönöm szépen! :-)
Előzmény: CBNora (258)
CBNora Creative Commons License 2009.10.20 0 0 258
Vasárnap reggelre lefagytak a tökfélék, mindent leszedtem. Itt a Luffa cylindrica és acutangula szüret eredménya. A cylindricák közt vannak túl fiatalok, amelyekből valószínűleg nem lesz szivacs, viszont korábban már leszedtem 10 db-ot, amelyek elég szárazak, le sem kellett fagyasztani.
Acutangulából van még az üvegházban két tő, azokat megpróbálom életben tartani, míg megérnek a magok. A vödörben lévők valószínűleg még éretlenek, eddig egyet sem bontottam ki. A melléképület falán van 4 termés, talán kiszáradnak, de nem értek meg.

CBNora Creative Commons License 2009.09.04 0 0 257
Pár újabb kép.
Luffa cylindrica, acutangula, lopótök a kerítésen.
Diamond fajtájú L. acutangula cserépben rácsra futtatva, a termés felülete közelről.
L. acutangula az üvegházban. Ennél a növénynél érdekes, hogy egy fürtön belül először porzós virágokat hoz, aztán jön néhány termős, ezekből fejlődött a képen látható néhány fiatal termés, aztán újra porzós virágok következnek. Egy ilyen fürt végül hajtásként nőtt tovább.






CBNora Creative Commons License 2009.08.18 0 0 256
Újabb 3 Luffa operculata mag kicsírázott. Már 4 hónap csírázási időnél tartunk...
A cylindricákon nőnek a termések, de a tövek lassacskán fogynak. Pockok garázdálkodnak a környéken, elrágják a gyökereket. Egyet már az acutangulából is kirágtak.
Megjelentek az első terméskezdemények a Luffa acutangulán. Nem biztos, hogy lesz idejük beérni, de még reménykedem. Jó lenne.
Este nyílnak a virágai, halványabb sárgák, mint a cylindricáé és illatosak.


CBNora Creative Commons License 2009.07.17 0 0 255
Akinek küldtem az operculata magokból, legyen szíves jelentkezzen, és írja meg, hogy kikelt-e valamennyi, és hogy előcsíráztattátok-e, vagy egyből földbe vetettétek!
Pár napja még egy mag csírázni kezdett egy másik, vszínűleg a 04. 03-án benedvesített adaból. Gondoltam, beszámolok a svájci úrnak, akitől az eredeti magokat vettem, és aki 55%-os csírázási arányt ért el (és eddig nem volt hajlandó elárulni, hogyan).
Most már kezdenek rendesen megindulni a növények, a cylindricákon sok termős virág van, talán kezdenek már fejlődni a termések. Az operculatán is vannak már normálisnak igérkező terméskezdemények. Ha beérnek, jövőre lehet újra kísérletezni vele, ha nem ment el a kedvetek.
CBNora Creative Commons License 2009.07.08 0 0 254
Újabb 3 mag elkezdett csírázni az április 15-én benedvesített adagból.
Akinek eddig nem kelt ki, és még megvan, figyelje!
CBNora Creative Commons License 2009.07.07 0 0 253
Az összes Luffámat eléggé megviselte, hogy kiültetés után néhány nappal jégeső volt. Most már magukhoz tértek, a cylindricák lendültesen nőnek és virágoznak. Az acutangula nehezebben indult meg, még nem virágzik. A kora tavasszal kelt operculata növöget, de nem tett jót neki, hogy túl nagy volt, mire ki lehetett ültetni, aztán kapta a jeget. Pár nyamvadt termés azért már van rajta.
Úgy tűnik, a Luffa operculatát bőséges ráhagyással januárban kell vetni. Április 5-én és 15-én benedvesített magokból a héten több csíranövény is megjelent. Kettőt már kiültettem, szépen fejlődnek, csak nem biztos, hogy lesz idejük termést hozni. Egy fiatal csíranövény még papírban van, a sziklevele még bent van a maghéjban. Nem túl szerencsés, hogy a csírázási idő egy nap és 3 hónap, vagy még hosszabb idő között van. Még mindig vannak nedves papírban magok, kísérletképpen nem dobom ki, bár azoktól már tényleg nem nagyon várható termés.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!