Keresés

Részletes keresés

QQ Creative Commons License 2019.07.24 0 0 6830

Koszia valaszt. De a repedesbol adodo gombasodast (mert gondolom az) lehet valamit kezdeni vagy megoli lassan a fat? es a 3 napos elsargulast is ez okozza?

Előzmény: Magdi60 (6829)
Magdi60 Creative Commons License 2019.07.24 0 0 6829

Télen szokott megrepedni a kéreg mikor süti a nap és már nem divat lemeszelni a törzset védekezésképpen.

Előzmény: QQ (6828)
QQ Creative Commons License 2019.07.24 0 0 6828

Egy masik fankkal ezt tortent Par nap alatt, most nyar kozepen besargultak a levelek. megvizsgaltam a fat es nagy kereglevalast tapasztaltam es tobb repedest. A multkor kerdezet agrakos szilva fank is van igy azt hittem az jelent meg ezen a fan is. Az agrak fertozo egyebkent?
Letisztitottam a levalt repedt reszeket es a fotokon lathatoan nez ki alatta a torzs. Megmentheto meg ez a fa? tobb foto a linken talalhato https://photos.app.goo.gl/2UGrVBiE1PqiuygC7

robida Creative Commons License 2019.06.14 0 0 6827

Nagyon meleg van, ezért sok lombhullató (meg örökzöld is) megválik jónéhány levelétől. Ezen nem kell aggódnod, ha gondolod, adhatsz neki vizet. 

A fenyőnek kutya baja, az a fehér gyanta.

A vérszilva már idősnek látszik, lehet, hogy ők már nem sokáig bírják.

Előzmény: QQ (6826)
QQ Creative Commons License 2019.06.12 0 0 6826

Sziasztok, lenne par fas kerdesem.

1. van egy kb 20 eves szep nagy nyirfank. Masodik eve lakunk itt de eddig ilyet nem produkalt. tavasszal ugy nez ki a kert mint lombhullaskor. Ez normalis viselkedes vagy lehet aggodni? annyi volt hogy most tavasszal megcsapoltuk egy also kb 5cm-es agat levagtunk.

2. bordo levelu szilvabol van 5 db amibol kettonek a torzse ilyen ha jol emlekszem agrakot mondtak ra. ebbol az egyik mar majdnem kipusztult de ebben az evben megis hoz termest. A gond hogy hasonlot kezdtem ezrevenni egy ecetfan is. ezt meg lehet allitani vagy ez vegigmegy az osszes fankon?

3. Egy fenyo torzsen fura feher folyas van vagy valamiert az enyv befeheredett, de eddig ilyet nem lattumk rajta. Plusz a kozepen nem hozott uj hajtasokat es elszaradni latszik azon a reszen. mekkora a baj es orvosolhato?

 

 

 

robida Creative Commons License 2019.05.29 0 0 6825

Gondolom, az alapfajra a taxus baccata-ra gondolsz. A gyökerével nincs gond, de nem biztos hogy szeretni fogod a teraszon a rengeteg piros termését. 

Előzmény: Főnix44 (6824)
Főnix44 Creative Commons License 2019.05.24 0 0 6824

Sziasztok!

 

A tiszafának, - annak a fajtának, ami megnő 6-10 méter magasra - kb meddig terjed a gyökere? Szeretnék a teraszom elé ültetni, de ott van egy járda (beton), kb 50 centire, aztán egy nagy terasz. Ha a gyökere alá megy ( majd valamikor jó sok év múlva :D ) felfeszíti vagy kikerüli?   Mivel irgalmatlanul nagy meló volt innen az elődök által ültetett és brutálisan, agresszíven elszaporodott akácot kiirtani, inkább előre óvatos vagyok. Az akác felfeszített mindent még a betont is megrepesztette. 

Olci83 Creative Commons License 2019.05.07 0 0 6823

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni nyírfa kérdésben. Elhatároztam, hogy ültetek 3 nyírfát egy csoportba, közel egymáshoz, a kertem egyik szegletébe, ahol sok a napfény. Első körben a közönséges nyírfára gondoltam, látva, hogy a szomszédnál milyen szépen cseperednek. Később rátaláltam a himalájai nyírfára is, és annak fehér törzse nagyon megtetszett. Ez valahogy különlegesebbnek tűnik. Kerestem irodalmat a fáról, de annyi mindent írnak, hogy gondoltam megkérdezem hátha van itt valakinek konkrét tapasztalata ezzel a ragyogóan fehér törzsű fával kapcsolatosan. (fejlődik-e ugyanolyan szépen, előnyök-hátrányok..stb) Szeretnék nagy fákat és nem az unokáknak, ezért gondoltam a közönséges nyírfára, de a himalájai nyír is szépen megnő, ha jól olvasom. Bármilyen nyírfával kapcsolatosan tapasztalatot szívesen fogadok. Előre is köszi. Üdv, Olivér

wieder Creative Commons License 2019.05.07 0 0 6822

Nyugodtan metszheted a galagonyát is. Nekem egy paul scarlet galagonyám van, és mivel a villanyvezeték alatt van, gömbformára metszem évek óta, évente többször. Szép dús a lombkoronája, semmi baja.

Nyugodtan visszavághatod az ágait most is, legalább könnyebben elbírja a törzsét  még a viharos szélben is. Idővel meg úgy is megerősődik.

Előzmény: lavanda (6821)
lavanda Creative Commons License 2019.05.06 0 0 6821

Robida,  azt hiszem, a gingko bilobával tényleg nem a metszőolló végzett. Amikor feltornásztam magam a létrán, láttam, hogy a metszett részen két kis gally megindult...  Hogy a gyökerénél támadta-e meg valami, majd kiderül, ha kiássuk. Nagyon sajnálom szegényt, valahol már szép fa lehetne. De igazad van, el kell engedni.

 

Ami a meggyfát illeti, talán van még remény. Tegnap láttam rajta pici ágakat levelekkel. Az idén csak virágzott.

A tarka levelű galagonyát kezelésbe veszem, amint lehet. Napok óta, szinte megszakítás nélkül esik.

 

A segítséged köszönöm szépen!

Előzmény: robida (6819)
lavanda Creative Commons License 2019.05.06 0 0 6820

Magdi60, igyekszem én utána olvasni, de az ilyen tanácsokkal, hogy metszheted nyugodtan, mert jól bírja ( Botanikaland, Megyeri ), nem érek semmit. A tarka levelű galagonyánál már nem nyúlhatok mellé. Ebben az esős időben az oszlopos tiszafáim egyik-másik ága  alaposan megindult felfelé. Aztán olvasom, hogy "megcsipegethetjük".  Ez épp olyan, mint amikor sütök/főzök és a receptben olvasom, hogy "egy kevés sót adj hozzá". Legfeljebb ehetetlen lesz az étel, jegyzem meg ilyenkor.  A földünk agyagos, az egyik oszlopos galagonyám emiatt már harmadszor fut neki. Olvasok a talaj javításáról. Föld, homok, marhatrágya komposzt kell. Milyen föld, meg miből mennyi? Hát ezt majd megtanulom, szegény kis galagonya vesszőm lesz a kísérleti alany.

Az a baj, Magdi, hogy ezen a területen ( is ) járatlan vagyok. Nálunk nagyapám kertészkedett és semmit nem tanultam tőle.

Köszönöm, hogy írtál!

 

 

Előzmény: Magdi60 (6818)
robida Creative Commons License 2019.05.06 0 0 6819

Először is, ne bánkódj a páfrányfenyő miatt. Van, hogy nem a megfelelő fát ültetjük az udvarba, és meg kell tőle válnunk. Nem tudom, egyébként mi lehet az oka, én nem hinném, hogy a metszéstől ment tönkre. 

De mondom, ne bánkódj miatta, engedd el.

 

A galagonyának szép kis törzse van, valószínűleg erősödött is már, csak ha minden nap látjuk, ez fel sem tűnik. A legalsó ágakat vágd le teljesen, metszőollóval úgy, hogy ne hagyjál csapot rajta. Egyéb metszés nem kell neki.

 

Mivel a fa még kicsi (úgy emlékszem, anno mondtam, hogy a galagonya finoman szólva is tetvesedik:), húzzál egy ruhakesztyűt, nedvesítsd meg a szappant, aztán szorongasd meg jó alaposan, hogy a kesztyűs kezed jó szappanos legyen. Aztán óvatosan, de határozottan húzd végig az ágakon, leveleken, és nyomd szét a tetveket. Ezzel eléggé megritkítod őket ahhoz, hogy a többivel a katicák tudjanak végezni.

 

 

De ha megnő, nem permetezned kell. Azért az nem a világvége ám, nem leszel oka sem klímaváltozásnak, sem pedig egy állat kihalásának sem:)

Előzmény: lavanda (6817)
Magdi60 Creative Commons License 2019.05.05 0 0 6818

Nem szabad metszeni a galagonyát, minek? Olvass utána, ne járj úgy vele mint szegény gingko bilovával. Majd megerősödik.

Előzmény: lavanda (6817)
lavanda Creative Commons License 2019.05.04 0 0 6817

Szervusztok!


A segítségetek kérem, ismét.

 

A galagonya ( teljes nevén: tarka levelű egybibés galagonya ) fámat másfél éve ültettem. A törzse nem erősödik, nagyjából ugyanolyan vessző, mint ültetéskor. A lombja viszont nő, és úgy tűnik, metszeni kellene. Én ehhez nem értek, bátorságom sincs ahhoz, hogy  csak úgy, találomra nekiessek.A kérdésem - mi más lenne -, hogy mennyit vághatok le a gallyakról?

A bordós elszíneződésű leveleket megnéztem, tetves. Vegyszerrel nem akarok permetezni, ha nem muszáj. Szerintetek elég ehhez valami házilagos permetszer?

 

A segítségetek, ha lesz, előre is megköszönöm.

 

Utóirat:

Robida, a gingko biloba nem mozdul. Most a csúcsától kezdve végignéztem, a gallyak szárazak. A hét elején jön az emberünk, a meggyfával együtt a gingkot is kivágja. Szerencsére kicsi az udvarunk ( lám, minden rosszban van valami jó ), a szomszéd hatalmas fái adnak némi árnyékot.

comad2 Creative Commons License 2019.04.25 0 0 6816

Köszönöm (Magdi60-nak is)!

Előzmény: frey7 (6815)
frey7 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 6815

Nekem az a változat van ami május környékén bordóra vált. Sokáig én sem ismertem a fajtát, mert nem én ültettem, a házzal örököltük. Mondjuk nem volt ideális helyen, én átültettem, ami nem volt egyszerű, mert akkor már 2,5-3 m-es volt. 

Nagyon látványos, és fantasztikus illata van virágzáskor.

 

Előzmény: comad2 (6813)
Magdi60 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 6814

Zselnicemeggy, májusfa.

Előzmény: comad2 (6813)
comad2 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 6813

Sziasztok! Az ő kilétét nyomoznám:

robida Creative Commons License 2019.04.17 0 0 6812

Én bizakodó vagyok. Az enyémek közül (nem az alapfaj, többféle változat) van, amelyiknek éppen csak duzzadnak a rügyei, van, amelyiken ott a levélkezdemény. És a városban is a vegyes a kép, van egy fasor páfrányfenyőből, éppen csak levelesednek, vagy még azt sem. A metszést túl kell élnie, abba nem hal bele. 

Előzmény: lavanda (6811)
lavanda Creative Commons License 2019.04.16 0 0 6811

Köszönöm, Robida! Én szkeptikus vagyok, de ez a te területed. Mondanom sem kell, mennyire örülnék, ha a fa egyszercsak zöldülne. Akárhogy is alakul a sorsa, beszámolok róla.

Előzmény: robida (6810)
robida Creative Commons License 2019.04.16 0 0 6810

Ebbe nem halhatott bele, a páfrányfenyő egyébként későn hajt ki, most kezdenek bontakozni a levélkék, ráadásul ez is függ attól, mennyire van árnyékos helyen, vagy hűvösebb éghajlaton. Amit tehetsz érte, az az, hogy odaajándékozod olyannak, ahol majd elfér, ,ahol majd ki tud bontakozni. Most már őszi ültetéssel.

Előzmény: lavanda (6805)
lavanda Creative Commons License 2019.04.16 0 0 6809

Magdi60, köszönjük a kedvességed, de attól tartok, hogy a fa menthetetlen. Az emberünk nem metszett, hanem vágott, bele a fába. Most két halottam van, a másik a korai meggyfa, vele a monília végzett.

Előzmény: Magdi60 (6807)
AAtec Creative Commons License 2019.04.15 0 0 6808

Sziasztok! Tavaj tavasszal vetten égy Himalájai nyirt, ki kellet volna már hajtania? Myoma sincs levélnek.

Magdi60 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 6807

Sajnálom a fácskádat és drukkolok neki, hátha kihajt. Nagyon száraz a föld, olyan öntözés kellene, ami leszivárog a gyökeréig.

Előzmény: lavanda (6806)
lavanda Creative Commons License 2019.04.14 0 0 6806

A  tavalyi két felvételt nem tudom behozni, ezek a 6793-as "előzményben " vannak.

Előzmény: lavanda (6805)
lavanda Creative Commons License 2019.04.14 0 0 6805

Tavaly szeptemberben jártam itt, most újra próbálkozom.

 

2011. tavaszán ültettük a gingko biloba fát. Nem kellett volna, nem idevaló, egy sorházi lakás tenyérnyi udvarába. Abban az időben semmire nem volt időm, egy kertész (!) vett rá. Nem mentség, csak ezt a szerencsétlen növényt sajnálom. Elég jól indult, találtam egy 2013. júniusában készült fotót, remélem, be tudom hozni.  Két éve jött egy újabb csapás ennek a nyomorultnak. Nem tudtam, hogy a gingko bilobát nem metszik.  A megbízottam sem tudta, levágta a főágat. Tudom, ez is az én saram!  Rá egy évre,  tavaly ilyenkor csak nagyon apró leveleket hozott, majd nyár végére ezeket is elhullajtotta. Figyelem a fát, ugyanabban az állapotban van, mint tavaly ősszel. Halottnak tűnik, de nemrég volt nálunk egy hozzáértő ( talán tényleg az ), ő több helyen megtörte a gallyakat, a felület zöld, nedves. Nem vágjuk ki a fát.

 

Keresgéltem a neten. Ennek a fának kártevője nincs, mint olvastam , túlélte a jégkorszakot,  az atomtámadást. Úgy tűnik, az én udvaromat nem. Újra kérdezlek titeket, akik hozzáértők vagytok. Mit tudok tenni ezért a fáért?

 

A segítségetek, ha lesz, előre is megköszönöm!

 

 2018. szeptember 2013. június

Előzmény: lavanda (6793)
ernőkardos Creative Commons License 2018.10.29 0 0 6804

Én ültetésnél használok legyen az tavasz vagy ősz.

Illetve Tavasszal szoktam mindig.  Ideálisabb mint az őszi de ha ültet az ember az nem árt. Gyümifának tavaszi . Ősszel amúgyis pihennek

 

Előzmény: cccsaba (6803)
cccsaba Creative Commons License 2018.10.25 0 0 6803

Üdv

 

Olyan kérdésem lenne hogy p-k műtrágyát minden esetben ősszel szokták kijuttatni?

Olvastam hogy van amelyiknek nem kell 6 hónap hogy felvehető állapotba kerüljön a növények számára elég 3 hónap is.

A másik dolog hogy homok talajon valahol a tavaszi kijuttatást ajánlják, mert képes kimosódni mire tényleg szüksége lenne a növénynek rá.

 

Az alábbi növényeknek melyik lenne a jobb?

gyümölcsfák

bogyós gyümölcsök, szamóca

örökzöld tűlevelű félék

friss ültetésű fagyal bokor

 

alábbi összetételűt kaptam:

cccsaba Creative Commons License 2018.10.23 0 0 6802

Köszi a sok hasznos infot, most még jobban elbizonytalanodtam mit kezdjek vele.

Előzmény: ernőkardos (6801)
ernőkardos Creative Commons License 2018.10.22 0 0 6801

Magyarországon 30 méterre is megnőnek .

A korona szélessége pedig egy kifejlett fánál akár a 10 métert is elérheti. 

Mivel nálad magról nőttek ezért lassabban fejlődhet talán. De ez nem biztos. Az ulmus szil tehát óriási fa.

Tudtommal tőről sarjad. 

Hogy nálad milyen fajtája dobta fel magát nem tudom.

Hegyi szil

Mezei szil ebből több változat is van.

Vénic szil 

 

Inkább 2db-ot hagyjál meg. Amelyik erősebb késobb meg hagyod .

Hidd el elég aból egy is ha megmaradd.

 

Keresőbe beírod és elgondolkodás lesz a vége . 

Nézd meg mekkora !!

 

Mondjuk megkértelek én is meghagynák mindent az utolsó vad eperfát is :))

Csak hát megnőnek egyszer.

Előzmény: cccsaba (6800)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!