Szerintem Magyarorszag kifejezetten export-orientalt orszag tehat igenis van egy csomo cucc amit ki lehet vinni az orszagbol. Igaz hogy a nagy exportalo cegek kulfoldiek de a munkasok akiket alkalmaznak azok bizony magyarok, tehat a hozzaadott ertek egy reszet itt fogjak elkolteni nem beszelve a beszallitokrol es az azok altal alkalmazott emberekrol.
Van gyogyszerunk, autogyartasunk, elektronikai eszkozunk.
A nyersanyag tipikusan a legfejletlenebb orszagok exportcikke (ide lehet nyugodtan sorolni az arab orszagokat). Termeszetesen megtehetnek a nyugati orszagok hogy mastol veszik a mezogazdasagi termekeket mert ha tultermeles van azt valahol le kell gyartani. Csak nem lehet a politikai kockazatot vallalni. Valamint igazabol a KAP miatt jo dolog a mezogazdasag, igaz hogy cserebe a kutatas-fejlesztes vagy a beruhazas haldoklik de attol meg jo dolog mert mas fizeti ki a parasztok beret.
Amugy meg nincs haboru tehat nem szukseges arany, uran, koolajban merni az elelmiszer arat.
De termeszetesen nem mondom hogy semmit se termeljunk csak ne tamogassuk oket annyira hogy megerje ujratermelni a problemat. (uj emberek a mezogazdasagban, nem hatekony strukturak megtartasa stb.)
1. Tegyük fel, Svédországban rengeteg a fa. A svégek erre kitalálják, hogy csináljunk egy bazinagy bútorgyárat.
2. Tegyük fel, hogy Görögországban nincs fa, mert régen kiirtották az összeset a gályaépítéshez. A görögök úgy döntenek, ők is építenek egy bazi nagy bútorgyárat, mert a bútorasztalosaiknak megélhetést kell biztosítani. Már az üzem átadásakor rájönnek, hogy import fából bazi drágán tudnak bútort gyártani. Erre elkezdi az állam támogatni a bútorgyárat annyi pénzzel, hogy a végén sokkal olcsóbbak lesznek a bútoraik, mint a svédeké.
Mit tennél, ha a svéd bútorgyárban dolgoznál?
Na látod, erről van itt szó, hogy a kedvezőtlen termőhelyi adottságú helyeken (Vaterland, Hollandia) termelnek búzát, gyümölcsöt, amivel szépen ledömpingelik az országunkat, ahol az adotságok lényegesen jobbak, mint máshol. Hülye kis népünk meg az olcsót veszi, az ízetlent, a szintetikusat, a mérgezettet, a lejárt szavatosságút, nem a jó minőségű hazait. Remélem majd egyszer eljutunk oda, hogy számít a minőség. Ha másként nem, hát természetes szelekció útján.
Vagy viccelsz:), vagy nem tudom... mit akarsz ezzel mondani. Viccből kérdem meg újból, honnan lesz rá zsé hogy megvedd? Nincs olajunk, nincs Renaultunk, nincs rakétatechnikánk, nincs vaníliánk, nincs nukleáris technológiánk, nincs korszerű, kurrens fegyvergyártásunk, szóval mit adnál cserébe az ennivalóért? És még azok sem engedhetik meg maguknak hogy másoktól vegyék az élemiszert, akiknek a felsorolt termékeik megvannak...
A fizetesedet adod ra. Igaz hogy ennek az ara meg kimegy az orszagbol de azt majd behozzuk mas dragabb dolgon amit erdemesebb termelni es nem kell onteni bele a penzt.
Eredendő kérdésem a tej (sajt, túró, joghurt, vaj, stb) köré épült. Bár látszólag egyszerű a kérdés, a zárójelben lévők mégiscsak jól megbonyolítják! Kíváncsi lennék egy tejtermékekre vonatkozó statisztikára is. Szerintem mindenki értette hogy elsőre mire is akartam célozni, (és természetes a francia kérdéshez csatolni.., mielőtt valaki offolásnak minősítené)
<<mit kellene finanszirozni? Behozzak, megvesszuk, kesz>> mit adsz érte? Olajat élelmiszerért? Forintot? Eurót? Más valutát? Miből?
2. statisztikailag nyilvan lehet merni hogy mennyi a kulfoldi es belfoldi fogyasztas termeles de mas szempontbol mar nem. Raadasul ha par even belul kulfoldiek is vegezhetnek nalunk mezogazdasagi munkat akkor meg nehezebb lesz ezt megitelni.
3. szinten piac. Amit nem iszunk meg az a felesleg ha e tudjuk adni kulfoldon az kiraly mert romlando tej meg ki friss ropogos euro be :) Ha a nyakunkon marad akkor az a nagyon sok :).
mit kellene finanszirozni? Behozzak, megvesszuk, kesz. Az osztrakok meg majd kifizetik az osztrak parasztnak a veszteseget hogy ne haljon ehen, mi pedig a megsporolt penzt olyan munkahelyek megteremtesenek elosegitesere forditjuk ahol nagyobb a hozzaadott ertek mint a mezogazdasagban.
<<"Nem szeretem a kérdőíveket. Túl sokat elárulnak arról, aki kérdez!">> Gyengus.
Nekem még idéznem sem kell, szóval nem szeretem az önbecslőket (x diplomával veri a mellét), túl sok van belőlük...
1.Az első pont miért nem igaz tényszerűen? Az hogy valami sok vagy kevés, mihez méred? A te fogalmaid szerint sok? Vagy éppen elég? Vagy kevesebb mint kéne? Vagy hogy gondolod?
2.Pontosan tudod hogy mi az a külföld. Okoskodásod inkább hülyeségnek hangzik, főleg a napi határátlépési gyakorlatban. Amiről írtál, az a schengeni jövő.
3. <<Nem kell, sőt a magyar nem is eszik iszik annyit>> hümmm, ez már vissza is csatol az első ponthoz, mihez képest? Kikhez képest? Vagy megint csak szerinted?
A többi része a 3. pontodnak közhely, vitatni nem érdemes.
4. Közgazdász diplomád nincs? Ugyanis.. az eredendő hozzászólásom e köré a pont köré lényegült, a fenti három pontozás a te maszatolásod. Szóval mielőtt visszakérdeznél mint egy zsi gerből visszakérdező (ráadásul újfent közhelyesen, mivel kérdéseid lényegében enyémre hajaznak)..
..egyszerűnek tűnő kérdésem tehát továbbra is az, hogy miből finanszíroznád a 13:) Ft-os hagymát (és a többit), ha importálni kellene?
....A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung szerint a brüsszeli csúcs látszólag a költségvetés miatt bukott meg. Ám, mivel egy költségvetés elkészítése nem egyéb, mint politikai célok lefordítása a könyvelők nyelvére, tulajdonképpen az unión belüli különböző céltételezésekről kell vitázni, ami a költségvetési vitát összekötné az alkotmányról folyó vitával.
Természetesen egyszerűbb ezt az összefüggést figyelmen kívül hagyni, s ehelyett panaszkodni "néhány gazdag tagállam egoizmusa", "Nagy-Britannia és Hollandia hajthatatlan álláspontja", vagy az állam- és kormányfők "konoksága" miatt. Az Európai Unió hatalmas lobbyk által szorongatott kontinentális újraelosztó gépezet, s önmaga termeli ki az elosztási harcot, amelyben az erősek érdekeiket jobban érvényesítik, mint a gyengék - írta a vasárnapi német lap. .....
"Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy akik a tejtermelésben érintettek, azoknak ez nagyon kellemetlen, de a helyzettel nem tudunk mit kezdeni."
Na ezt a mondatot nem ertem. Elotte irja hogy 1.6-ot iszunk 0.2-jon be 0.45-megy ki. Akkor azt jelenti hogy az orszagobol tej megy ki es penz jon be. Mar miert lenne kellemetlen ez? Egyszeruen nem ertem.
Nem egeszen erre gondoltam hanem arra hogy a magyarokat (marmint szemelyesen) ugyanannyira nem erdekli az EU mint ahogy a nyugatiakat se. Gyakorlatilag a hataron tul elokkel (valamint a hataron belul elo idegenekkel) kapcsolatban is csak nehany eloitelet iranyitja oket. Ugyanigy az EU intezmenyeivel kapcsolatban is.
Az nyilvanvalo hogy nem mi fogjuk iranyitani Europat de azert nem kellene annyira osszehuzni magunkat mint ahogy most csinaljuk. Valamint legalabb a meglevo lehetosegeket maradektalanul kihasznalni.
"Mert akkor gondosan haladunk egy a nyugatiak altal kijelolt palyan (tudnillik hogy leszarjuk az EU-t) azzal a kulonbseggel hogy mi meg szegenyek is vagyunk."
Ilyen mintha már lett volna, csak akkor "csatlósok" voltunk....
Lehet nálunk eső - vagy sár, a nagyok akkor is úgy fognak bánni velünk, mint a szegény nyomorult rokonnal!
Csak azt akartam erzekeltetni hogy a statisztika eleg csaloka mufaj.
Amugy erdekes lenne megnezni az eladasokat is de ugy hogy a tejjellegu keszitmenyek is szerepeljenek benne. Mert lehet hogy a tejet eladjuk a gazdagoknak mi meg a gagyit esszuk meg (csak mert olcsobb).
Amugy keresgeltem itt a Polidilin es latom hogy nincs fix EU-s topic. Ennyire nem erdekel senkit se a dolog? Mert akkor gondosan haladunk egy a nyugatiak altal kijelolt palyan (tudnillik hogy leszarjuk az EU-t) azzal a kulonbseggel hogy mi meg szegenyek is vagyunk.
No igen....mélabúsak és szomorúak, de akkor is meg kell találni rá azt a választ, ami társadalmi szempontból a leghatékonyabb...és itt a társadalmin van a hangsúly...
Én sem tudom a választ...legfeljebb megérzéseim vannak...meg talán némi tapasztalatom..:_)))))
De azt hiszem, az embereknek elege van abból, hogy kísérleti nyulak legyenek különböző gazdasági, politikai és egyéb eszmék laborjaiban...
Vagy ahogy Kohn bácsi kérdezte a pártitkárt, előadás után:
Tessék mondani, ez már a kommunizmus, vagy lesz még rosszabb???
:-)))))))
És sorrí mindenkitől, ha kicsit "agresszívnek" tűnt némely megnyilvánulásom...egyszerűen csak -a korábbi 40 után- elpazaroltunk újabb 15 évet....
"Nem szeretem a kérdőíveket. Túl sokat elárulnak arról, aki kérdez!"
A következőket gondoltam tévedésnek:
1. Szerintem évek óta kevés tehén van.
2. A tej (egy része)zöme külföldről jön.
3. Tejet(joghurt, sajt, túró, tejföl) inni kell.
4. Miből, mely nemzetgazdasági ágazatból teremted elő az alapvető élelmiszerek importjára való zsetont?
1. Ez tényszerűen nem igaz, ha akarod megkereshetjük a pontos statisztikai adatokat.
2. A zöme nem, de egyrésze igen, ugyanakkor egyrésze (zöme?) meg külföldre megy a "hazai" tejnek. Amit írtál, tehát csak féligazság és ahogy nagyapám szokta volt mondani: A féligazság az egy egész hazugság. sorry, nem bántani akarlak, csak egy régi székely mondást idéztem...
2. Mi az, hogy "külföldről"??? Az uniós tagság óta (2004.május 1.) piaci szempontból nem értelmezhető, amit mondassz, illetve "külföldnek" az unión kívüli termékek számítanak. De hogy ne szőrözzek annyit, lásd előbb, a "hazai" termékek jelentős része meg "külföldre" megy.
3. Nem kell, sőt a magyar nem is eszik iszik annyit...ha több tejterméket fogyasztanánk akkor a termelőkkel sem lenne ennyi gond, mert el tudná adni a többletet...és itt most nagyon kényes kérdéshez érkeztünk!! Növekvő fogyasztás csak növekvő bérek mellett képzelhető el (esetleg csökkenő árak mellett, de nem ez a fő irány), szóval...amíg a hazai bérek nem teszik lehetővé, hogy kialakuljon egy olyan stabil vásárlóerő egy adott termékcsoportra, mint például a tej (hiszen nem fogsz 6-szor annnyit inni, ha 6-szor annyit keresel), addig a termelő is meg van lőve, mert a szűkős kereslet miatt termékét nem, vagy csak alacsony áron tudja eladni, hiszen a piacon a vevők az olcsóbb terméket fogják keresni (vagy jellemzően ma még úgy sem). A kulcskérdésnek én itt a bérek gyors és radikális felzárkóztatását látom, ami 2000-ben megszakadt...és talán már soha nem is lesz lehetőség rá, hogy valóban európai módon megtörténjen....
4. Ennek a kérdésnek -önmagában- nincs értelme. Miből finanszírozod az üzemanyagot, a számítástechnikai termékeket, stb....a kérdés nem a miből, mert az valahol adott, hanem a hogyan, a prioritások... Mit finanszírozol inkább? Oktatást? Turizmus fejlesztést? Agráráteremelést? Átképzést???
Szerintem ezert van felnottkepzes (illetve nem tudom hogy Mo.n mennyire van mert en meg fiatal vagyok hozza). Nem hiszem el hogy a rengeteg diplomas kozalkalmazott alkalmatlan lenne mas feladatra. A tobbiek meg majd dolgoznak kemenyebben hogy a kirugottak munkajat is ellassak.
Kollegium vagy szakmunkaskepzo (nem kell mindenkinek diploma) valamint nyaron melo hogy legyen mibol elned.
Ok nyilvan vannak akik mar oregek az iskolahoz de ha a fiatalok nem erzik a nyomast akkor esetleg azt kepzelhetik hogy a mezogazdasag jo buli es erdemes lenne vele foglalkozni. (lasd csaladi gazdasag, a nemmukodo gazdasagot rahagyod a gyerekedre es akkor majd az is allami tamogatasbol fog elni, persze ez jo indok arra is hogy ne kelljen szakmat tanulni es akkor bele is fogsz ragadni a csapdaba).
"Be kellene ismerni, hogy nincs szükség egy csomó ember munkájára..."
Ez így igaz, de mégis, mi legyen velük? Ld. alantabb, cián, orosz rulett. Azt már meg sem merem kérdezni, hogy ha a munkájukra nincsen szükség, akkor, ugye miből tartsák el magukat és családjukat? Következőleg: mennyi ember kellene ahhoz, hogy nehogy már "kipusztuljunk" ??? Ld. még: "Fogy a nemzet" - anyák, szüljetek csecsemőket!
(Ezek itten csak mélabús kérdések, no agresszív szándék bennük!)
Lehet, hogy Tony Blair tőlünk kapott tanácsot, hogy makacsolja meg magát? lehet, hogy nem is a támogatásokkal volt baja, hanem egyszerűen csak " ki akarta ugrasztani a nyulat a bokorból?" Jönnek ugye a németországi választások, J.C -ot is támadják rendesen, és ugye, egy leendő új elnökkel könyebb egyezkedni.....
No itt van az eb elhantolva... Be kellene ismerni, hogy nincs szükség egy csomó ember munkájára...és még nem az agrártermelők a "leggyengébb" láncszem...Ausztriában kb. 250 ezer közalkalmazott van, Nagy-Britanniában (60 milliós ország) 510 ezer...nálunk meg kb. 820 ezer....ha csak a 2000.januári szintre lehetne csökkenteni a számukat (645 ezer) már megspórolnál a költségvetésnek évi kb. 200 milliárdot...de hol az a párt, amelyik nem arra használja ezt a csoportot, hogy a saját embereit ezen keresztül fizesse (szándéloksan nem írtam, hogy munkával lássa el!)???
Ami pedig a "mérget" illeti, annak idején a Vaslady, egy azt firtató kérdésre, hogy most 17 %-os a munkanélküliség a korábbi 10 helyett, azt válaszolta: "De 83 % sokkal jobban él, és Ön ezek közé tartozik!"
Amíg a jó öreg kádári gazdaságot és ellátórendszereket toldozgatjuk és nem hajtunk végre radikális reformokat, addig semmi nem fog változni...és 2000 óta folyamarosan küzdjük be magunkat a verem mélyére....:-((
Szóval meg kell értetni az agrártermelőkkel (is), hogy elég, az amit művelnek nem finanszírozható tovább...még mindig tisztességesebb más gazdasági területre "szorítani" őket, mint 9 millió másikkal megfizettetni a hülyeséget...mert (nem tudom, beszéltél-e már agrártermelőkkel??) az elég nagy marhaság, hogy van 40 termelő 40 traktorral, amikor, ha összefognának 4 is elég lenne....Nézz szét Európában, szövetkezetek mindenhol, a dánok, hollandok, olaszok, spanyolok, de gyakran még a francia agrártermelők is szövetkezetben dolgoznak..és ami a legfontosabb, értékesítenek...nálunk meg....
Egyszer megpróbáltam egy szabolcsi kis városban méhészeket rávenni arra, hogy hozzanak létre egy közös kis csomagolóüzemet..fejenként kb. 50.000 forintjukba került volna és a mézet az akkori 360 Ft/kg-s felvásárlási ár helyett kb. 680,.Ft/kg áron tudták volna eladni...
Es nem is hallasz tul sokat a szocialis rendszeren eloskodo emberekrol (lasd Nemetorszag).
Az is jellemzo hogy Anglia es Irorszag megnyitotta a keletiek elott a munkaeropiacat (ellentetben a nemetekkel es a franciakkal). Ezzel versenyre kenyszeriti es nem hagyja ellustulni a sajat lakossagat valamint lefolozi a legjobb mobil keleti munkaeropiacot. (plusz betolti a magas kepzettseget igenylo allasokat amik ugyanugy betoltetlenek a nemeteknel es a franciaknal is csak ott meg varniuk kell 4-5 evet mire megnyilik a lehetoseg).
Raadasul a keletiek jobban integralhatoak mint barki mas (feherek es keresztenyek).