Keresés

Részletes keresés

sza_attila Creative Commons License 2019.10.29 0 0 20709

Hát ez grandiózus :)

Támpontként mondom, hogy az ügyfélnél lévő patak 14 méter hosszú, szintkülönbsége nem több 1 méternél és óránként 12 ezer literes szivattyú táplálja korrekt módon, se nem erős, se nem gyenge a víz áramlása. Nálad úgy nézem, nagyobb lesz a szintkülönbség, ugyanilyen hossznál ez megváltoztatja a paramétereket.

Az elképzelésed teljesen jó, viszont számolnod kell azzal is, hogy amikor elindítod a patakot, a hosszától függően meglepően sok víz is elfér benne! A 14 méteres patak indítástól a tóba érkezéséig kb. 1m3 vizet elhasznál a tóból! Szóval, ha kicsi lesz a víz tartály, vagy mi lesz a földben, akkor akár teljesen kiszívhatja, ezt át kell számolni építés előtt. Működés közben fel lehet majd tölteni, sőt kell is, mert veszik belőle a víz rendesen (párolgás, kapillaritás, kicsobogás). Szóval nem egy gondtalan rendszer ez, felügyeletet kíván. A víztartályhoz közel vízforrás kell, hogy legyen.

Akkor kérdezz majd, ha csináljátok, így nem jutnak eszembe a dolgok.

Előzmény: zytasu (20707)
zytasu Creative Commons License 2019.10.29 0 0 20708

 bocsánat, csak összekevertem.......  a jó sorrend a képekben: 2 - 1 - 3 - 6 - 4 -5 - 7 - 9 - 8

Előzmény: zytasu (20707)
zytasu Creative Commons License 2019.10.29 0 0 20707

ujra probálom..

 

köszi az infókat és a képeket..  ha aktuális lesz, még biztosan kérdezlek...

probáltam lefotózni  az elképzelést... bénázva berajzoltam a patak utvonalát :)

a 3 traktorgumi teljesen be lesz ásva a földbe, egymás mögött, fentről fog folyni bele a viz, hasonlóan a te kialakitásodhoz.... majd mögöttük megy le az igazából a csobogó patakocska :D Az öreg almafa mögött kanyarodik az oldalkerités mellé ültetett bokrok elé , innen már egyenesen követi a kerités vonalát, le az utcafrontig.  A kövek több helyen lecsusztak, benőtték a növények.. az alakitáskor majd az igazi helyükre kerülnek..és terveim szerint több nagy kavics is lesz még, meg sok-sok kicsi, kisebb.... 

A természetes lejtő miatt nem lesz nehéz a csobogást kialakitani :D :))

Mekkora "részletek"ben lesz, azt még nem tudom.. talán 10m-es távokban.. milyen szivattyúk, stb. -- ez még pénztárca vastagságának függvénye..

jó az elképzelés, Attila? esetleg valami jó ötleted igy a képek alapján? előre is köszönöm.

Előzmény: sza_attila (20699)
zytasu Creative Commons License 2019.10.29 0 0 20706

gyönyörű ez a sok szép nagy, hatalmas fa..  még az én szivem is fáj, hogy az ezüstfenyőd elszáradt. - gondolom, hogy neked mennyire.  Sajnos,  minden elhal előbb-utóbb.. 

 

Ügyesen megoldottad a keritést :D 

Nekem is valahogy igy van a kert és a telek között,  a szarvasok miatt vagyok kénytelen, mert több mindent megrágtak, még a rózsabimbókat is leették. Nem hittem el, hogy ők voltak a tettesek, mig nem láttam őket itt a ház melletti rózsásban "legelni".

  A telek végében van kerités, de mi az a 2 m nekik? Szerencsémre, szép akácos nő már a telken, talán azt már nem szeretik. Pár éve kezdtem vadrózsasort ültetni  a kert végében, most van tűztövis is szaporitásban, julia és sima borbolya is.. de ott fönt elég nehézkesen nőnek, locsolni ott már nem nagyon tudok..

ez a kert vége és a telek kezdete..  a kép  bal oldalán bambusz-erdő készül,  a jobb oldalon örökzöld csoportot alakitottam... ezek a tuják, borókák lettek alaposan megrágva.. de elég szépen helyrejöttek, most már látványosan nőnek.  Mikor lesz a kis "hoopsy" ezüstfenyő olyasmi, mint a tied? :)

Előzmény: ZsuR (20704)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.28 0 0 20705

Az ezustfenyo a kep kozepen teljesen elszaradt... ez a kep 4 evvel ezelotti...

Előzmény: zytasu (20701)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.28 0 0 20704

Azok a fak viszont amik mar itt voltak mikor megvettuk a hazat, nagyon oregednek.  Sok a tolgy, a juhar, sweetgum - ezek mind nagyon magas oreg fak mar... sok vastag agat lehoznak a szelviharok, eppen eleg eltakaritani oket.

 

Mivel a kertem egyik oldala lejt a szomszed fele, "bio keritest" kezdtem el kesziteni.  Ket bokorsor van a kert szelen, es a ketto koze fektetem le az agakat amiket lehozott a szel... ez fogja a foldet is, es csodalatosan komposztalodik idovel... ahogy elneztem minap, legalabb 30 cm-t emelt mar a fold szintjen.  Ennyi mar majdnem eleg... nem tunik el a fold tobbet a kertembol...

Előzmény: zytasu (20701)
zytasu Creative Commons License 2019.10.28 0 0 20703

irtam, de eltünt... majd estefelé ismétlem..  köszi az infot és a képeket :D

 

Előzmény: sza_attila (20699)
zytasu Creative Commons License 2019.10.28 0 0 20702

nem szoktad belocsolni terités után a leveleket, Astilbe?  akkor egy kicsit tömörödne..  Igaz, a szél - ritkán van nálam - nagytakaritást végez :), de a nagyja a helyén marad.

A ciprust már én is megnyirbáltam, de ujból kell, mert a szép indigot teljesen takarni akarja..  A többit már igyekeztem ugy ültetni, hogy helye legyen mindenkinek. Gondolom, 10 év mulva nekem is lesznek ilyen gondjaim, amire most nem is számitok.

Előzmény: Astilbe (20695)
zytasu Creative Commons License 2019.10.28 0 0 20701

nagyon szépek lehetnek a fáid... 20 év alatt bizony rá sem ismerni a kezdetekre.. és már tekintélyesen állhatnak, széltében, magasságban...

nekem 3 fenyő van, amit örököltem,  8-15 m között lehetnek, no és a megláncolt diófa, amire azt mondják, 100 évesnél is öregebb lehet... de már nagyon sok ág letört,

vastag, 20-30 cm-es ágak is hajlanak lefele.. már 1 ágat levágattam pár éve, mert a tetőt érte, meg nem lehetett rendesen elmenni alatta.. most már a felette levő is a tetőt veri... sajnos, neki is menni kell..

Én is takarok mindent levelekkel, nyesedékkel.. most hasogatták a tüzifát, sok mulcs keletkezett, azokat is teritem a fák, növények köré.  Ugy látom, meghálálják.

Előzmény: ZsuR (20694)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.27 0 0 20700

Nalunk egeszen esos lett az ido - igy aztan hamar osszeall filcesre...

Előzmény: Astilbe (20698)
sza_attila Creative Commons License 2019.10.27 0 0 20699

A tartály csak kényszermegoldás volt, helyhiány miatt. Eszedbe ne jusson ilyet csinálni, ha van helyed tóra! Macerás a víz elfolyása, ellenőrizni kell a föld alatt a vízszintet, hetente fel kell tölteni a tartályt, kb. 1m3 víz veszik el belőle (kapillaritás). Ha jönnek a tartós fagyok, le kell állítanom az egészet, mert ha a tartály befolyó lyukacskái befagynak, vége, szétfolyik a víz, leég a szivattyú a szárazon. A tavas megoldással a patak 12 hónapon át működik, mint ügyfelemnél, ahol 14 méteres patakot csináltam egy tóval.

A csobogáshoz esés kell, vízesés. Nem kell nagy, elég 15-20 cm. 

Előzmény: zytasu (20690)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.26 0 0 20698

Felénk nagyon szeles az időjárás, szinte mindig fúj a szél, minden évszakban. Ezért is szárad ki a talaj gyorsan eső után és ez erősíti fel a hőség kártételét.

Most néztem a meg a komposztot, kitermelhető egy része, majd azzal vékonyan leterítem, kettős előny lesz.

Előzmény: ZsuR (20696)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.26 0 0 20697

(Deer Hunt Begins Saturday

The deer management program will run on select days from Oct. 26 through Feb. 15, 2020)

 

Sajnalom az ozeket - de oruletesen elszaporodtak...  ez a park tavol van onnan ahol elek - de kellene a mi kornyekunkon is.  Ha sikerul, kevesebb jut belole a lakott kornyekre.

 

Tegnap ket elutott ozet is lattam az uton... sajnos sok kart okoznak a novenyekben, autokban, emberi eletben (a balesetek miatt) es sajat magukban...

 

...pl... erdo telepitesi programban, a meglevo erdokben - ahol kioregedett fak miatt hely van - 200 kis tolgyfat ultettek... 75%-uk kipusztult, megettek az ozek... igy aztan mas allatoknak az elohelye is veszelyben van.

 

A kilott ozeket a vadaszok 50-60 szazalekban odaadjak jotekonysagi konyhaknak.

ZsuR Creative Commons License 2019.10.26 0 0 20696

:)  En is ezt jatszom... tul gyorsan no az arnyek...

 

Gondolkodom azon, hogy miert fujja el a szel a leveleket nalad... lehet, hogy az agyasok nincsenek vedve a kornyezo novenyektol?  Nalam nem fujja el a szel... marad ahova estek, vagy szortam oket... csodalatos mulch es komposzt anyag.  A gilisztak imadjak!!!  Tele veluk a kert!

 

Nekem is kell egy par fat kivagatni... ket fenyot... es jo par nagyobb agat (remelem a fa meg maradhat) ami mar majdnem teljesen szaraz... 

 

Sok az orokzoldem - probalom a viragzokat tulsulyban ultetni.  Kell az is.

Előzmény: Astilbe (20695)
Astilbe Creative Commons License 2019.10.26 0 0 20695

Most én is a levelekkel foglalkozom, megy valamennyi az ágyásokra. Sajnos a szél gyakran lefújja róluk.

Ha már nem nyílik annyi minden, nekiállok vágni és metszeni. Nagyon túlnőtt minden nálam is, már lassan árnyékkert lesz a hátsó rész, ezért is kellett költöztetnem a rózsákat. A hatalmas örökzöldekkel is kell kezdenem valamit, ránőnek a gyümölcsfákra. Egy fenyőt és egy szép magról kelt diófát ki kell vágnunk. Dönteni kellett, hogy a virágaim, vagy ő. Sajnálom, bár a termése sohasem volt ehető.

 

Előzmény: ZsuR (20694)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20694

...es nem konnyu potolni a fakat... ha egy kidol, nem lehet a helyere ultetni, mert a szomszed fak elnyomjak. 

 

...azert ultettem fakat - probalok potolni... kb 20 eve.  Egy szep magnolia... harom szep poplar/tulip tree.... ket juhar... harom kutyafa :)) Dogwood... csungo cseresznye...

 

EN is igy teszek a levelekkel, mint te.  Alaterelgetem oket a bokrok ala.  Csak a furol... a tobbi marad ott ahova esett.  A viragagyasokra esettek szepen visszafogjak a gyomokat es segitenek kevesebbet locolni - jol tartjak a nedvesseget.

Előzmény: zytasu (20693)
zytasu Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20693

az tényleg szomorú, megértelek. Nagyon tud hiányozni a látványból, mig a többi össze nem zár, vagy ha uj kerül is a helyére, hasonló soká lesz.

 

Igen, nagyon gyönyörűen szinesedik minden..  a rózsák sorra hoznak 1-2 virágot.

 

--- a derekam legkevésbé a söprést tolerálja valahogy :D  .. pedig a 2 öreg dió ad bőven.... de lassan csak a helyükre kerülnek..

 fügebokrok aljába húzom... szétteritem a növények között,... a többi fánál, az útról csak alásöpröm a leveleket a törzs köré --- mégis több részletben kell

tennem, ha másnap is mozogni akarok :D

 

Ma azért kaptam ajándékot is... nem reménykedtem, hogy beérik még a sok kis füge..  és egy kosár tele lett, hirtelen megnőttek és beértek  - nagyon örültem,

.. még ha lesz pár napig ilyen idő, akkor lehet, hogy még egy ilyen adagot leszedhetek. Jó lenne. :D :D

 

Előzmény: ZsuR (20691)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20692

Valahogy ugy.

Előzmény: zytasu (20689)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20691

Sajnos ket fenyot ki kell vagatni, elszaradtak, egy teljesen ,masik meg 99%-ban... sajnalom oket...

 

Oregszenek a faim.  a hatvanas evek kozepe korul ultettek oket - kiveve parat amit mar en, de azok is 25-30 evesek mar.

 

Most csodalatosak a szinek... a levelsopres nem annyira :))!

Előzmény: zytasu (20688)
zytasu Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20690

 

köszi Attila!

nagyon szépek és mutatósak ezek a lap-kövek... nagyon ügyesen megoldottad..

igen, az első kép nagyon elegántos az ódon satelit (?)tel..  de én igazából a növények, kövek elrendezését néztem.. meg a patak vonalát..

ezzel szerencsém van - és pont emiatt adódott az elgondolás - mert egy természetes meder vonalát kell csak követnem, ami lemegy teljesen az utcára..   igaz, én nem akarom az utcára kivezetni :D ....  ez az egész kb. 30+ m.... a lejtés bőséges,  - kb.5-6 m a szintkülönbség - inkább valahogy lassitani kell majd, sztem....  ( a szomszédok azt mesélték, hogy nagyobb esőnél attól féltek az elődeim, hogy elviszi a keritést a viz. Én még nem tapasztaltam ilyet, mióta itt lakom.. sőt a  viz folyását sem látom.. a sok növény, amit ültettem, biztosan gátolja és elszivja..)

Igy, ha és amikor készül, legalább 3 részletben alakitom ki és valahogy összehozom majd, hogy 1-nek tünjék... 

A tartály nagyon jó elgondolás, ezt még körbejárom, hogy tudnám "én" megvalósitani..

A csobogást mi adja, okozza? 1-1 hirtelen lejtés, szikladarab benne? van valami trükkje?

Előzmény: sza_attila (20685)
zytasu Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20689

 

azért 6-8 m lehet, ahogy saccolom ?

Előzmény: ZsuR (20687)
zytasu Creative Commons License 2019.10.24 0 0 20688

köszi Zsur!  azért lehet látni - a többit hozzáképzelem :) - nagyon szép fa.. de a többi is nagyon szép - jó árnyékod lehet :)

megprobálom elképzelni, hogy az enyémek milyenek lesznek kb. 10 év mulva...  ez a 10 év várakozásomon felüli volt - és a fenyőfélék kb. 10 év után uganak meg..

lehet, hogy lesz több átültetés mellőlük :D ?

A selyemfenyő rügyeiből még 3 éve simán letördeltem mindenhonnan, az idén már feladtam :D

Előzmény: ZsuR (20686)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20687

Csinaltam egyet - friss, meg meleg :))...

Előzmény: ZsuR (20686)
ZsuR Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20686

Igen, oregecske, a viharok letortek mar par agat.  Nincs rola "egesz alakos" kep - nagyon korbenottek a tobbiek... a kep jobb oldalan latni valamennyit...

Előzmény: zytasu (20681)
sza_attila Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20685

Nos a fotók nem éppen puritán kerteket ábrázolnak :P :) Szép az elgondolás, meg kell valósítani. Mondjuk nekem is 2 évbe telt az ötlettől a megvalósításig.

A kövek lávakövek, vagyis andezit. Itt, Szlovákiában termelik ki, szóval könnyen elérhető. A támfalak hasított andezit lapokból épültek, a felületek pedig vegyes andezit murva. A majdani kiülő pedig andezit lapok beton felületre ragasztva. A rések ki lesznek öntve híg betonnal, amibe apró, rostált andezit murvát szórok. Így teljesen egységes lesz a felület, a murva sokfélesége pedig teljesen élethűvé teszi az ember által kreált természetet.

A patakba vízinövények kerültek, a távolabbi részeken teljesen átlagos a növényzet. A legnaposabb, szárazabb részeken pedig fűszerkert alakul. Igazán szép jövő májustól lesz :)

A patak egy föld alatti tartályban végződik, amelynek térfogata 2 köbméter. Ebből szívja ki egy tószivattyú a vizet és nyomja fel a földbe elásott csövön a patak elejéig, ahol egy kis vízeséssel kezdődik. Maga a patak kb. 6-10cm mély, 15-25 cm széles. Nagyobb lapokkal, kövekkel még kanyargóssá tettem, irányítottam, minél izgalmasabb legyen az útja.

Előzmény: zytasu (20680)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20684

1-2 szííín, nagyon uralják a kertet - lehet, hogy nem sokáig gyönyörködhetünk bennük...

perzsafa tüze, közelebb bordó-piros-citrom csikokkal mindig megállit , hátul a gránátalma sárgállik

eden ujra virágzik, de fent vagy 3m magasban :D

elfe még havasan, jegesen is virágzott, most is hozza a szép citromos csokrait.

gránátalma még mindig hoz pár virágot

gyertyán talán a nagy szárazság miatt dobta el a csucsnál a leveleit, ilyet még nem tett.. remélem, nem lesz semmi baja... annyira szép fa 

                                         a változó szineivel, sürü levélzetével.  

louis odier ilyen sokáig még nem virágzott, kiváncsi leszek, meddig birja.. szép, erőteljes virágok..

kis csendélet :D.... a sylvestris az idén hatalmasat nőtt, a vezérága kb. 1m-t..  hmmm... mekkora is lesz?

 

mindenkinek jó kertelést, még gyorsan, amit lehet a hidegek előtt.. legyen szépséges napotok!

                  

zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20683

 

köszi Nóra! lehet, hogy ezt tőled kaptam, anno :D  szeretem,  nagyon kedves, csak a hatalmas zöldjével is diszit.. 

majd megprobálok szert tenni akkor később virágzóra is..

 

még van egy pici, tavasszal virágzó,  ő is nagyon aranyos.. de ő nem nagyon szapora... pedig szivesen venném a nagyobb csoportját :D

Előzmény: CBNora (20671)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20682

Akkor csak megprobálom ujból a pinkeket is.. hátha... ujból...  egyik legkedvesebb növényem... nem hiába dicsérte annyira ágicza... :D

Előzmény: Astilbe (20672)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20681

sima fenyő a neve magyarul :D, még nem is hallottam, olvastam róla, hogy ilyen is van... 

akkor már jó "koros" lehet...

nagyon szép, tudsz róla mutatni egész képet?

Előzmény: ZsuR (20673)
zytasu Creative Commons License 2019.10.23 0 0 20680

 

huha! meg jaj, de meseszép! Attila, nagyon klassz, milyen gyönyörű lesz majd a növényekkel körülvéve! igazi kis béke-sziget, kert!

én is valami hasonlóban - persze, sokkal egyszerűbb, puritánabb kivitelben - tervezem..

valami ilyesmit szeretnék, legalábbis hangulatában:

aztán mi és hogy fog sikerülni ????? :))

 

mennyi követ használtál fel és milyen kövek? milyen növények lesznek körülötte? hogy indul és hogy végződik a patakocska?

milyen mély az egész?

kérlek mondj  hozzá valami jó infót, kérlek.. köszönöm :D

Előzmény: sza_attila (20674)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!