Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 2022.02.22 0 0 8664

Nem nevelek csemetét, minek?

Elég nekem pátyolgatni ezt a mostani kétméterest.

Télen bevinni, nyáron kirakni a sok más társaival együtt.

Előzmény: evodia2010 (8663)
evodia2010 Creative Commons License 2022.02.21 0 0 8663

Lesz eladó csemete belőle? :)

Előzmény: csoer (8662)
csoer Creative Commons License 2022.02.14 0 1 8662

Beértek a papaják.

Február az érési idejük.

A korábbi papaja fajtám gyümölcsei nagyobbak voltak, de ennek meg jobb az íze-zamata.

Nincs is finomabb, mint teljesen éretten szedni és fogyasztani a papaját.

És így február tájékán még nincs más hazai gyümölcs, csak ez.

Meglocsolgattam kis apró Tahiti lime-al (a nagyobbak már elfogytak).

A nagyobbik közel 60 dkg és a kettő együtt 1 kg feletti.

 

 

 

főszakács69 Creative Commons License 2022.01.23 0 0 8661

Heló-nem postáznád el a magokat?-köszi.

Előzmény: vinczezol79 (8659)
csoer Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8660

Bocsi, csak azért korrigáltam, mert a Manilkara zapota az egyik kedvenceim közé tartozik.

Az egyik legfinomabb gyümölcs a világon.

Nagyon lassan növekedik, türelem kell hozzá.

Előzmény: vinczezol79 (8659)
vinczezol79 Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8659

Elírtam. Bocsánat. Zapota magom lesz.

Előzmény: csoer (8657)
beetee Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8658

mondjuk az r és a t egymás melletti betűk a billentyűzeten...

Előzmény: csoer (8657)
csoer Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8657

Szia! Mi ez a Zapora mag? még nem hallottam róla.

Gondolom nem hasonlít a nekem is már öt éve meglévő Zapotára?

Előzmény: vinczezol79 (8654)
vinczezol79 Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8656

vinczezol79 Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8655

Jackfruit mag:

vinczezol79 Creative Commons License 2022.01.18 0 0 8654

Sziasztok. Ha valakit érdekel, van kettő darabb friss Jackfruit magom. Személyes átvétel Budapesten a Harminckettesek terén. Nagyon könnyen csírázik (tapasztalat), nevelni már nehezebb... :-) 

Jövő héten lesz friss Zapora magom is. Majd kirakom ide 

Köszönöm. Zoli

koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.04 0 0 8653


nekem már jött Mexikóból kígyó sima postai csomagként
Aszta kutyafáját!

Kedves Kront!
Nagyon köszönjük az ismertetést. A repülős topicban tettem fel a kérdést, arra kaptuk a kimerítő választ. Végül is, ha jól értem, akkor a repülőgép jelenti a legkisebb veszélyt a fagyérzékeny árura, nagyobb a kockázat a frankfurti/budaörsi raktárban vagy a kamionon, hajón.

A sima csomagok konténerén gondolom csak annyi van, hogy USPS Miami to Deutsche Post Frankfurt. Nekünk általában ezzel kell főzni, mert a speciális igények nyilván többe kerülhetnek, mint egy növényt újra megrendelni.

Előzmény: Kront (8652)
Kront Creative Commons License 2022.01.04 0 3 8652

sziasztok, a légi áruszállításról koffeinmentes sör kérésére némi infó: ami biztosan elmondható, hogy nem lehet előre tudni milyen körülmények között lesz szállítva az áru. ha valamit feladnak légi szállításra, akkor annak lesz egy felvételi helye, egy szállítási címe és egy szállítmányozási határideje, amin belül el kell jutnia a célállomásra. hogy ez az út miként valósul meg az a szállítmányozón (pontosabban, az összes légi szállítmányozó egységes informatikai rendszerén) múlik. ha belefér a határidőbe, hajóra is rakhatja (attól még légi áru marad!), de az sem ritka, hogy többször átrakják a szállítás során más-más repülőbe, mire célhoz ér. sőt, kisebb súlyú csomagoknál nem éri meg a kirakodás, ha X forduló múlva a szállítási helyre ér, ezért körbe is utaztathatják a fél világon, kézbesítés előtt. olyan is lehet, hogy a légiáru az út egy részét levegőben teszi meg, míg egy másik résztét közúton. tipikus, pl. Frankfurtig levegőben megy, onnan meg átrakják kamionba és úgy jön be hozzánk. azt sem tudhatod, hogy hol és mennyit áll egy raktárban két fuvar között az áru. fűtött-e a raktár vagy sem.

hogy bonyolítsam: lehet, hogy lemarad egy csomag a hajós konténerből és levegőben küldik "utána", mert olcsóbb, mint bevárni a következő hajót. azaz egy alapvetően hajós szállítás is kiköthet egy repülőn. ha biztosra akarsz menni, a feladónak rendelkeznie kell a csomag szállítás körülményeiről. ennek persze ára lesz. az nem a feladó feladata és nem is tudja megmondani, hogy mivel vigyék el a célhoz (hajó, repülő, vonat, kamion...). ő olyanról rendelkezhet, hogy fagypont felett, törékeny, száraz levegőn, állítva szállítandó stb.

 

hőmérséklet: attól nem kell tartani, hogy megfagy a repülőn. fűtik a rakteret. a hőmérséklete kb. +5 ... +25 fok között szabályozható. a pilóta dönti el. ha élő áru van, akkor jellemzően 18-22 fok. ha nincs "kényes áru", akkor az 5 fokos minimum marad, hogy spóroljanak, de fagypont felett legyen a beltér. ha nem "piszkál bele" a pilóta, a repülők többsége automatán 10-15 fokra állítják be a rakteret. 5 fok alá nem hűlhet a raktér. ha a feladó rendelkezett a csomag feladásakor a szállítási körülményekről, akkor az árut jellemzően olyan szigetelt carco boxba (légi szállítmányozásnál használt konténerbe) teszik, ami az egész út során folyamatosan méri és regisztrálja a külső hőmérsékletet (esetleg páratartalmat, rázkódást is). a szállítmányozó utólag tudja bizonyítani (pl. biztosított áru esetén), hogy az adott boxban mikor, mennyi ideig, mi volt a legmagasabb/legalacsonyabb hőmérséklet.

 

légnyomás: a szállítógépek raktere (és az utasszállítók cargo tere, amiben szintén szállítanak árut) az esetek 90-95%-ban túlnyomásos, azaz 2000-2300 méternek megfelelő nyomás van, akár csak az utastérben. a maradék repülőgép típusoknál (u.n. törzskivett cargo tér) az árutér nyomása megegyezik a külső nyomással. azaz utazó magasságon a földfelszíni 1 bar helyett 0.2 bar lesz.

 

páratartalom: a repülőgépek a raktérben a páratartalmat nem tudják szabályozni (a túlnyomást biztosító klimatizálás és rozsdavédelem miatt jellemzően kicsit alacsonyabb, mint egy lakásban), ellenben feladhatod a csomagod olyan cargo box-ban is, ami nem csak méri, hanem szabályozza is a hőmérsékletet, páratartalmat. mint egy hűtő/fűtő kamion. nem lesz olcsó.

 

a fentiek nem azt jelentik, hogy nem fogja túlélni a növény/mag a repülést, de azért sok olyan fázisa van a szállításnak, ahol történhet vele valami. nekem már jött Mexikóból kígyó sima postai csomagként (szigetelt kartondobozban), és a haja szála sem görbült meg. rovartartók rendszeresen küldözgetnek egymásnak postai csomagokban bábokat meg kifejlett rovarokat és többnyire azok is túlélik az utazást. 

Előzmény: koffeinmentes sör (8647)
evodia2010 Creative Commons License 2022.01.04 0 0 8651

Beszereztem kis kávé cserjét oázisból, tetején hajt, de oldalt száradnak levelei. Szobában van az ablakban. Figyelek rá, hogy tőzeges földje ne száradjon ki, de szárad a levele. 24 fokC  van, 44% RH. Ennyire páratartalom érzékeny? 

csoer Creative Commons License 2022.01.04 0 0 8650

Én kettőről tudok, de csak az egyik linkjét találom most.

https://goldenpalm.hu/magok.html

A postával kapcsolatban egyetértek, San Diego -ból jött a rendelés és hazáig precízen követhető volt aztán haza érve hirtelen leállt. Követni nem lehetett és belassult.

Előzmény: koffeinmentes sör (8649)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8649


Hát én csak abból kiindulva vagyok óvatos, hogy a Magyar Posta jónéhány csomagomat tönkre tette. A linkelt oldalon valami hihetetlen a választék. Vajon Magyarországon is van, aki foglalkozik trópusi gyümölcsökkel?

Előzmény: csoer (8648)
csoer Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8648

A repülő rakterében kizártnak tartom a -50 fok körüli hőmérsékletet.

Árút is szállítanak, melyek sok esetben kényes lenne extrém hőmérsékletre.

https://www.tradewindsfruit.com/tropical-fruit/ webhelyről nagyon sokszor rendeltem, követhető volt a szállítás és repülővel történt.

Maximum 3 héten belül megkaptam.

Előzmény: koffeinmentes sör (8647)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8647

Nem hűtőszekrényre gondolok én, csak ha  nem zárható ki, hogy a normál postázás keretében esetleg mégis repülőre rakják az árut, az nem kevés idő mínusz 50 fokon a raktérben. https://hu.wikipedia.org/wiki/Troposzf%C3%A9ra

 

Ránéztem, hogy 3-féle  szállítást dobnak fel, ebből az alap verzió 1-2 hónap, de nem kifejezetten írják, hogy mindenképpen hajón történik.

Előzmény: csoer (8646)
csoer Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8646

Nem fagyasztóban szállítják.

Az időtartam számít, ne legyen mondjuk 3 hét-1 hónap.

Ez nem olyan kényes, a nagyon rövid ideig csíraképes magokat ezért csak nagyon drága sürgősségi szállítással vállalják (kenyérfa, szegfűszeg stb.).

Nekem is USA-ból lett szállítva, semmi baja nem volt.

Előzmény: koffeinmentes sör (8645)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8645


Kicsit figyelmetlen voltam. Egyébként nem áll fenn annak a veszélye, hogy Maiamiből repülővel szállítják Európába a termékeket? Nem tudom, mit szólna egy trópusi mag a -40 vagy -70 fokhoz a sztratoszférában. Amerikából jött a tied is?

Előzmény: csoer (8644)
csoer Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8644

Talán a legfontosabban, nem szállítanak Magyarországra.

Előzmény: koffeinmentes sör (8643)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8643

Lejjebb  a sorban ez van. Ez különbözne valamiben?

 

https://www.ebay.com/itm/184131273788?hash=item2adf14443c:g:noEAAOSw0IJZ23m6

Előzmény: csoer (8642)
csoer Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8642
Előzmény: csoer (8641)
csoer Creative Commons License 2022.01.03 0 0 8641

Bocs, de nem tudtam, hogy a papajára gondolsz.

Utána nézek, mert nem mostanában vettem és a Waimanalo nem helyettesíti. Nem részletezem.

Előzmény: beetee (8638)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8640

De mi dolga volt ősszel a mangónak a kertben? Csak télre viszed be a lakásba?

Előzmény: evodia2010 (8639)
evodia2010 Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8639

Mangóval lehet kísérletezni bátran, csak az a baj, hogy a bolti mangók elég nagynövésű fajták, nem biztos a lakás magassága elég lenne a végén. Helyes növény, de a gomba betegségekre érzékeny. Most nálam kettő nőtt éppen magról (mini mangó a Lidlből), de ősszel a szebbet elrágcsálták a vaddisznók a kertben... :( 

Előzmény: koffeinmentes sör (8634)
beetee Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8638

Köszi, de én kifejezetten az ajánlásodra a TR Hovey-t kerestem. Itt most nem találok ilyet.

Talán a Waimanolo dwarf lehet még hasonlóan kisnövésű, és öntermékeny?

Előzmény: csoer (8637)
csoer Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8637

A Mangónak az előnye, hogy rendszeresen kapható itthon, így a szaporító anyag (mag) adott.

A Zapota vagy más esetén, csak néhány keresési lehetőség:

 

https://tropilab.com/tropicalfruit.html

http://www.sunshine-seeds.de/

https://www.tradewindsfruit.com/tropical-fruit/

http://www.fruitlovers.com/seedlistforeign.html

https://flora-toskana.com/de/

 

Az utolsónál kész növényt lehet venni, nem mondanám olcsónak.

 

Mint a legtöbb, idény jellegű, tehát tudni kell, mikor érdemes keresni.

Az adott tropi növény esetén először érdemes a netten megnézni, mikor van a termés ideje, ami más és más.

Előzmény: beetee (8636)
beetee Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8636

A beszerzési forráshoz tudnál egy linket adni? És mikor érdemes rendelni?

Ebay-ről egyszer megpróbáltam beszerezni, de nem érkezett meg.

Előzmény: csoer (8607)
csoer Creative Commons License 2022.01.02 0 0 8635

Az enyém, mint mondtam közel 1,5 méteres és nem engedem 2,5 méternél magasabbra. Metszőolló kérdése.

Megpróbálom bonszai formára alakítani, úgy hogy még teremhessen is majd.

Mangót nem akartam, de meglehet, hogy könnyebben lehet tartani és termővé nevelni.

Meg kell próbálni, de bármelyikre igaz, a hosszú tartás miatt, hogy kirohadás, vagy kiszáradás esélye nagy.

Előzmény: koffeinmentes sör (8634)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!