Agárdy Gábor kiváló színművészünk halálával ismét eggyel kevesebben vannak a Nemzet Színészei. Ismét tippelésre kérlek benneteket: vajon kit választanak Agárdy Gábor utódjaként a Nemzet Színészei közé? Szeretném azonban a szabályokat egyértelműen rögzíteni, ezért arra kérlek benneteket , hogy maximum 3 nevet jelöljetek meg az általatok vélt valószínűségi sorrendben. Első körben azok között fogok sorsolni, akik a "nyertest" első helyen eltalálják. Ha ilyen nincs, akkor értelemszerűen a második és a harmadik helyen megjelölt személy számít. A nyertesnek küldeni fogok egy Agárdy Gáborról szóló könyvet. Legyen szerencsétek! :)
Közben azért nem árt hozzátenni, hogy Raksányi Gellért, Komlós Juci és Zenthe Ferenc után Kulka a negyedik olyan Nemzet Színésze, aki tagja volt a Szomszédok élcsapatának. És a már elhunyt színésznagyságoknál is minden esetben kitüntetett helyen volt megemlítve a teleregényben való szereplés.
Etus pedig egy egészen jó karakter volt, engem például egyáltalán nem irritált.
Így kapcsolatom a kultikus művel hamar véget ért, én a Kádar rendszer agyzsibbasztó provincilizmusát és ízléstelenségét láttam benne.
Mert az.
Bugyuta párbeszédek, nagy bölcsességek, "életigazságok" (szeressük egymást, gyerekek, drágul a tej és a kenyér, de hát mit lehet tenni), borzalmas zene, és a színészfelhozatal is vegyes. Pl a feleség megkapta Etus szerepét, aki minden idők legidegesítőbb karaktere magyar sorozatban, pedig a Nagypapától Berényi Mikiig erős a felhozatal.
Az pedig, hogy kultikus. Valakinek a Neoton Família is kultikus, vagy a Dolly Roll, ezzel mit kezdjen az ember?
Valaki meg trollkodásból nézi a mémeket (a sorozat egyetlen értékelhető karaktere egyébként Janka néni volt, de ő is túl volt tolva...)
Ha valami kultikus, az nekem a Csengetett Mylord.
Az országos ismertség meg a színészi nagyság nem feltétlenül jár együtt, sőt.
Kulka mondjuk üdítő kivétel, és őt azért nem csak Magenheim doktorként lehet ismerni.
Ellentétben Chuck Norris féltestvérével, aki örökké Vágási Feri marad, a gazdagréti Batman.
Nehéz komolyan venni ezt a sorozatot, és azt is, hogy ezt egykoron tömegek nézték.
Ez még a jobbik eset, ha a Szomszédok jut eszébe valakinek róla. Én nagyon szeretem, örülök neki, hogy nyert, de nekem mindig Jágó, és a Otellóék kaposvári hitvesi ágyán végrehajtott gerilla akciója jut eszembe róla:-) De akkor még ifjú volt és bohó, és rendezői utasításra tette, amit tett:-)
Egy harmincötéves idézet: "Jagót Kulka János játssza, könnyed eleganciával, fölényes intellektuális vértezettel. (A szereposztás e ponton a legsikerültebb.)"
Nekem a Szomszédokról mindig az jut eszembe, hogy valamikor a nyolcvanas évek közepén készített az MTV egy nyolcrészes sorozatot, Nyolc évszak címmel. A főszereplők Götz Anna és Bubik István voltak. (Bubikkal mint mindig, együtt járt Balkay Géza is.) Egy felnövés történet volt, nekem nagyon tetszett, akkor voltam pályakezdő, nem volt messze tőlem az élethelyzet, amit ábrázolt. A sorozat főcímzenéje Balász Fecó: Évszakok című dala volt, ami még most is, évekkel a szerző halála után is népszerű sláger.
A következő évben az MTV azzal harangozta be a Szomszédokat, hogy ez lesz a Nyolc évszak utóda, mindenben ahhoz hasonló. El is kezdtem nézni, talán két-három epizódot láttam is belőle, de utána nagyon hamar levágtam, hogy Ivancsics Ilona annyiban emlékeztet Götz Annára, hogy nő. Nemcsák a világon semmiben nem emlékeztetett Bubikra. Az is igaz, hogy a korosztályában senki se volt olyan, mint ő. A sorozatban értelmiségi karakterként beállított Csűrös Karolától pedig egyensen hektikus rángást kaptam, ékes bizonyítékát láttam benne, hogy a nepotizmus megbocsáthatatlan bűn. Így kapcsolatom a kultikus művel hamar véget ért, én a Kádar rendszer agyzsibbasztó provincilizmusát és ízléstelenségét láttam benne.
Megjegyzem, a pályafutása első időszakában ő is vidéki színész volt, ugyanakkor Csikos Sándorral ellentétben neki nem jelentett problémát az országos ismertség megszerzése.
Udvaros más taktikát választott, mint a többi színész.
Eddig, aki nem értett egyet Vidnyánszky-val, az inkább (többnyire csendesen) távozott magától. Udvaros inkább belülről kritizálta (sokat), Vidnyánszky meg megunta. Évek óta nem is dolgoztak együtt. Az lehet, hogy a pénzen is vitáztak, meg sok mindenen. Valószínűleg kevés dologban értenek egyet. Azért ez a Nemzet Színésze választás jó hangulatú lehet, a fél társaság szerintem max egy sziát mond az igazgatónak.
Persze nem kell feltétlenül jóban lenni, és VA időszaka sem tart örökké. (Az eddigi tendencia szerint utána rosszabb jön majd.)
Kulka szép választás.
Hogy miért nem (vagy nem sokan) gondoltunk rá? Amiatt, mert fiatal? Hát, szerintem inkább amiatt, mert évek óta alig hallottunk róla, és a nagy zajban 5 perc alatt elfelejtünk mindenkit (tisztelet a kivételnek).
Csak tegnap nem írtam ez be, mert nem akartam ünneprontó lenni.
Szerintem egyrészt pénzen veszhettek össze, másrészt Udvarosból kinézem, hogy nem is Csikos személyén, de hogy miért szól bele, amikor a díj alapszabálya, hogy rajtuk kívül senki nem szólhat bele.
Kulkának csak gratulálni tudok, megérdemli, nagyszerű színész és ember.
Egyébként nem olyan meglepetés, és ha visszaolvastok, akkor itt már többen is számoltak vele.
Nem biztos, hogy a konkrét személy kapcsán volt vita, inkább hogy miért csúszik a választás.
Én legalábbis erre tippelnék.
Udvaros valszeg több x számon kérte Vidnyánszky-t (SZFE és más ügyekben), aki ezt egy idő után megunta, kitalált valami kamu indoklást "elvontak pénzt - mit szóljon a többi színház? - a szerk. - és kevés az előadásszámod", és elküldte.
Hozzáteszem, normálisnak tartom, hogy egy igazgató elvár bizonyos fokú lojalitást a színészeivel szemben, de talán nagyobb kompromisszumkészséggel rendezhető lett volna a dolog.
Viszont az már itt régen nincs. Ez van.
De nem gondolom, hogy szegény Csikos Sándoron vesztek volna össze, bár utólag kiderül, hogy minden bajnak ez a debreceni színész az okozója :), aki egyébként ott volt a választáson.
A parkolóból voltak képek, ahogy jön Molnár Piroska, Pogány Judit, Bodrogi és Szacsvay.
Csikosról nem volt kép, ahogy érkezik - bevallom, arra gondoltam, hogy a Blikk fotóriportere talán nem ismerte fel.
"A neve elhallgatását kérő informátorunk szerint az igazgató és a színésznő közötti korábbi feszültséget tetézte egy hangos vita, amely az előző nemzet színésze választás kapcsán alakult ki közöttük, és a teátrumban zajlott, így több fültanúja is volt."
"Udvaros Dorottya távozása azért is különös, mert nemrégiben kapta meg a Nemzet Színésze címet, úgy tudjuk, éppen Vidnyánszky Attila hathatós támogatásával."
Tessék? A cikkíró azt állítja, hogy a Nemzeti igazgatója lobbizik, hogy ki legyen Nemzet Színésze?..
Ha ez igaz, ez akkor is helytelen, ha történetesen arra érdemesek mellett (is) tehette ezt.