Pozsonytól alig fél órányira, Köpcsény (Kittsee) irányában fekszik Féltorony (Halbturn) faluja. Az odavezető utat romantikus szőlőültetvények fogják körbe, a féltornyi barokk kastély és annak csodálatos gesztenye ligete és barokk kertje pedig lélegzetelállító látvány.
A szépen felújított kastélyépület ma magántulajdonban van, az egyik leszármazott, a Waldbott-Bassenheim bárói család tulajdona, és rendkívül színvonalas kulturális és rendezvényközpontként működik. A kastély termeiben, miután a történelem viharos éveiben valamennyi műkincsét és berendezési tárgyát széthordták, évente cserélődő tárlatot nyitnak más és más témában.
A kiállított, újraálmodott ruhadarabok között megtalálhatóak azok a ruhaneműk, amelyeket Erzsébet még fiatal lányként viselt a possenhofeni kastélyban, valamint azok a ruhák is, amelyekben először találkozott Ferenc Józseffel és amelyben megérkezett a bécsi esküvői fogadásra. A továbbiakban az ezüst hímzéssel átszőtt magyar koronázási ruhát, valamin a magyar fogadásokra tervezett reprezentációs ruhákat is kiállították, mindezeket a ruhákat a gödöllői divattervező, Czédly Mónika álmodta meg és készíttette el.
Kevés hiteles ruhadarabot talál az utókor, ám jóval több művészi ábrázolás és fotó maradt fent, amelyeket Czédly Mónika ruhatervező 2004-ben elkezdett felkutatni. Elhatározta, hogy újraalkotja Erzsébet ruháit. Az első öltözék 2007-ben a királyné koronázásának 140. évfordulójára készült el, az ismert Emil Rabending-fotó alapján. Kutatások alapján azóta bizonyított, hogy ez ruha már 1866 tavaszán készen volt. Czédly Mónika 14 ruhát varrt, amelyekből néhányat magyar és külföldi helyszínen mutatott be, ápolva az Erzsébet napjainkig is élő kultuszát.
Az viszont örömteli, hogy sok kiállítás van róla. :) Bárcsak ez az utóbbi vonal lenne erősebb.
Tudom ez egyenlőre hiú ábránd, így a háború árnyékában. Viszont a történelemben a tragédiák után érkezik a jó is. Bizom benne fejlődnek a humán és kulturális értékek újra.
Az én Sisim – avagy gyűjtők és gyűjtemények Erzsébet királyné bűvöletében c. kiállítás megnyitója165 megtekintésÉlő közvetítés dátuma: 2022. szept. 9.A vendégeket köszönti: dr. Ujváry Tamás ügyvezető igazgató A kiállítást megnyitja: Habsburg Eilika főhercegné Közreműködik: Szilasi Alex LisztFerenc-díjaszongoraművész A Gödöllői Szimfonikus Zenekar kamaraegyüttese A kiállítás 2023. március 16-ig tekinthető meg.Kevesebb
Nincs ember, aki ne ismerné itthon a kultikus Sisi-sorozatot, mely világhírűvé tette Erzsébet királynét, és az őt alakító Romy Schneidert is. Hazánkban a karácsonyi időszak elmaradhatatlan elemévé vált, melyet idősek és fiatalok évről évre képesek újra megnézni.
A klasszikus, kosztümös tévéfilmsorozat sokáig egyeduralkodó volt, és nem nagyon készült Sisiről új, sikeres produkció. A filmipar azonban az utóbbi években ismét felfedezte magának I. Ferenc József osztrák császár és magyar király feleségét, erős személyiségét, valamint korszakos alakját.
Mondhatni, egy kicsit felek, de nem kicsit, nagyon...
az elmúlt év megmutatta, milyen könnyen keveredhetünk bele, nem kívánt eseményekbe.
Az újabb alkotások sorában az első a tavaly év végén bemutatott Sisi volt, mely több európai ország
közreműködésével készült, és sajnos nem aratott osztatlan sikert. A legújabb produkcióra viszont már nem kell sokat várni, ugyanis szeptember 29-én debütál a Netflixen, és az első előzetes alapján más lesz, mint az 1955-ben indult, etalonnak számító romantikus tévéfilmsorozat.
A készítők azt ígérik, hogy A császárné címet viselő sorozatban a nézők megismerhetik Sisi igazi arcát, azt az erős nőt és feleséget, aki képes volt áltépni minden korlátot. A főszereplőt Devrim Lingnau alakítja, Ferenc József szerepében pedig Philip Froissant lesz látható, akinek ez pályafutása második munkája.
Sissi zsiráfjától a biodómig /magyar dokumentumfilm/
2022. augusztus 20. szombat 15:40 M5 2022. augusztus 21. vasárnap 05:05 M5
"A Fővárosi Állatkert 155 éves története hű lenyomata Magyarország és benne Budapest történetének. Vajon a pesti állatkert ünnepélyes megnyitása 1866. augusztus 9-én ugyanazt jelentette déd- és ükapáinknak, amit ma jelent nekünk és gyermekeinknek? Hogyan hatott rá az 1896-os millenniumi kiállítás? Hogy változott meg a szemléletformálás az ezredfordulón? Hogy tűntek el az egyre vastagabb rácsok, lettek nagyobbak a kifutók? Mit látott az állatkertből az első világháborúba bevonuló katona? Hogy érezte magát az 1933-as cserkész világtalálkozó több tízezer külföldről idelátogató kiscserkésze? De azt is megrendítő és fontos bemutatni, hogy milyen állatok és hogyan élték túl a második világháború pusztítását. Hogy működött az állatkert a kommunizmus évtizedei alatt?"
Mivel ez egy nagy terem. De nagyon igényesen összeállított kiállítás. Vándorkiállításként ez a 2. helyszíne. Nagyon klassznak találom, hogy mindkét helyen olyan dolgok is kiállításra kerültek, amik az adott város gyűjteményében találhatóak. Szegedről van, amit kölcsönadtak Szombathelynek. Különleges dolgok kerültek be Szombathely környékéről is. Felhívta a figyelmem egy másik múzeumra is, ahová majd szeretnék eljutni. És hát meg kell említeni, hogy Czédly Mónika ruhái itt is feldobják a kiállítást. Én nem az egy terem miatt szomorkodtam, hanem örültem, hogy Szombathelyen is csodás Sisi kiállítást láthatok. Mindenkinek ajánlom, aki arra jár, hogy nézze meg ezt a klassz tárlatot!
Tegnap megnéztük a férjemmel Szombathelyen a Sisi királyné feketén-fehéren című időszaki kiállítást. Szép volt, de nagyon hamar végig lehet érni rajta, mindössze 1 terem az egész.
..."Az eredeti szobrot 1932. szeptember 25-én avatták, melyről röviden így ír az Esztergom és Vidéke archív száma:"Vármegyénk és városunk Erzsébet királyné szobrának leleplezésén. A vasárnapi Erzsébet-szobor leleplezési ünnepélyen vármegyénk részéről részt vettek Lingauer Sándor dr. főispán, Palkovics László alispán és felesége, Divéky István dr. főügyész, Reviczky Elemér főszolgabiró és Boncz Nándor dr. árvaszéki ülnök ; a város részéről Glatz Gyula polgármester, Brenner Antal dr. fő jegyző és Etter Jenő dr. városi főügyész és még sokan mások."Az eredeti (terrakotta) szobrot Zala György készítette, ami a második világháborúban megsérült.Az eredeti, restaurált szobor ma a Vármegyeháza lépcsőfordulójában áll.A jelenlegi (új) szobor ma nem ott áll, ahol állt az eredeti alkotás, ez a mellékelt képekből jól látszik.A jelenleg látható bronz szobrot Ehingen (testvérváros) ajándékozta városunknak 2000-ben...."
A 80 centiméteres szobor eredetije Zala György alkotása. Terrakottából készült 1932-ben a Duna-parti sétány bejáratánál helyezték el. Az eredeti szobor a Prímás-sziget felé nézett. Ez a második világháború alatt megsérült. A csonka szobrot a Balassa Bálint Múzeum őrizte, végül 1999-ben restaurálták. A mellszobor bronz változata 2000-ben, Ehingen testvérváros ajándékaként készült. 2000. augusztusi felavatásánál Habsburg György is jelen volt.
A gödöllői Grassalkovich-kastély 1867-ben, koronázási ajándékként került Erzsébet királyné és I. Ferenc József használatába. Erre - a kastély életébe jelentős változást hozó – eseményre emlékezünk kellemes, hétvégi családi programunkkal.
Június 11. szombat
Zenél a Kastély – ingyenes koncertek a múzeumban
a Duna Szimfonikus Zenekar kamarazenekarainak koncertjei a díszteremben
Vonósnégyes koncertek 11.00 és 13.00 órakor
Hárfa-fuvola duó koncertek 12.00 és 14.00 órakor
Június 12. vasárnap
10.00GrófAndrássy Gyula fogadja a királyi párt és átadja a kastély kulcsát
10.15 Kókai Néptáncegyüttes táncával köszönti a királyi párt a díszudvaron
10.45 Az Erzsébet Királyné Mézlovagrend avatási ceremóniája a díszudvaron
11.00 Állati jó hangverseny - állathangok klasszikus zenekari művekben diavetítéssel,
a Duna Szimfonikus Zenekar koncertje kisgyermekes családoknak a lovardában
12.00 Macskakirály, a Pódium Színház népmesei ihletésű mesemusicalje a díszudvaron
13.00 Szűcs Mihály Huszárbandérium bemutatója interaktív vetélkedővel a kastélyparkban
14.00 Grassalkovich I. Antal tiszteletére!
a magyarországi német és szlovák kultúrcsoportok műsora a díszudvaron
15.00 A magyar kultúra és a magyar nyelv védőbástyái a reformkorban, a Magyar Nemzeti Múzeum, a
Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Színház, dr. Kálnoki-Gyöngyösi Márton
művészettörténész, akadémikus ismeretterjesztő előadása a díszteremben.
Az előadás a Petőfi 200 programsorozat eseménye
15.30 Az aranytollú madár, a Magyar Népmese Színház előadásában a díszudvaron
17.00 Alma Accord Quartett jazz koncertje a díszudvaron
18.00 Az Arpeggio Gitárzenekar 30 éves jubileumi koncertje a lovardában
További programok (vasárnap):
múzeumpedagógiai programok: játék a barokk kastély makettben beöltözéssel, kincskeresés a tündérkert labirintusban
Mennyit bír ki a búzaszem? cselekvő, mesélő foglalkoztató malomtól a kemencéig, a Merende Műhely gyermekprogramja
165 évvel ezelőtt, 1857. május 29-én halt meg Erzsébet és Ferenc József elsőszülött kislánya, Zsófia Friderika Dorottya Mária Jozefa főhercegnő a Budavári Palotában. Két éves volt.