Keresés

Részletes keresés

Boarhunter Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13629

Soha nem láttam, hogy kesztyűben húzták volna le a körmöt.

Eleve, a disznóvágás nem kesztyűs műfaj, csak azért a pár körömért nem visznek oda kesztyűt.

Kapkodást persze láttam... :-)

Előzmény: öreg_néne_b (13628)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13628

 nem kellett a lehuzashoz munkaskesztyu. ha jol meg volt porzsolve, konnyen lejott

 

A perzseléstől forró, markolássza a fene puszta kézzel...

(Mint a viccben: Ilyen gyorsan tudok patkót nézni...)

Előzmény: homerx (13620)
zsandár Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13627

De ezek ilyen parlagi elvadult galambok voltak még öregek is. Nem egy hízott galambfiokak, azok milyen finomak voltak, galambleves, töltött galamb.

Előzmény: homerx (13626)
homerx Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13626

bezzeg, ma 3eft-ot adok egy galambert.

Előzmény: zsandár (13625)
zsandár Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13625

Arra már nem emlékszem, hogy elfogyott e nyárra a kukorica, de volt bőven , mert  nagyapám tsz nyugdíjas volt és kaptak még haszonbérbe is. Viszont mikor volt aprószemű krumpli azt is kaptak a disznók , természetesen megfőzve előtte , nagy üstben. Szőlő kacsoláskor, ritkításkor  kapták a zöldet, kedvenc csemegéjük meg a disznóparéj volt. 80 as években volt az úgynevezett háztáji kocatartás. Emlékszem , volt nagyapámnak 6 db KA-HYB fajtájú magyar hibrid kocája , azoknak vagy 60-70 malaca. Egyszer vadász ismerősök  hoztak vagy 2-3 nagy búzás zsáknyi galambot, ugyanis galambgyérítés volt. A szoptatós malacos kocák pillanatok alatt becupogtatták a galambokat :-))  Akkor rá sem néztek a moslékos vályúra..

Előzmény: Boarhunter (13623)
zsandár Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13624

Mikor gázperzselővel jól megperzselted , rögtön utána nem ártott a munkáskesztyű, vagy nagyon gyorsan puszta kézzel is le lehetett szedni.

Előzmény: homerx (13620)
Boarhunter Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13623

Ha belegondolsz, nyárra már elfogyott az előző évi kukorica, az árpa meg az első kalászos, olcsó is.

Nyáron nem erőltették a " kondis" kajákat, a melegben nem jó, ha túl kövér a disznó, nem bírja a szíve.

Ősszel kaptak sok takarmánytököt, kitágult a gyomruk aztán megindult a zsírra hízlalás. Erről hallhatot valamit a cikk szerzője.

Előzmény: zsandár (13619)
Boarhunter Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13622

Tótkomlóson voltam egyszer disznóvágáson, egy helyi tanárember mondta, hogy a tótok is kakaspörköltet adnak ebédre ilyenkor.

Annyi logika lehet benne, hogy a kakas mellehúsát, combjait bedarálják a kolbászba, begyét megtöltik, a csontossából meg főznek egy jó pörköltet.

Előzmény: Garashan (13621)
Garashan Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13621

Egy gerendási ismerősöm mondta, hogy náluk mindig tyúkhúsleves/kakaspörkölt volt disznóvágáskor. Kb. 50 éves emlékek neki. Azt is hajnalban vágták le. Mire lebökték a disznót, addigra már rég főtt.

Előzmény: zsandár (13618)
homerx Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13620

sztem nem kellett a lehuzashoz munkaskesztyu. ha jol meg volt porzsolve, konnyen lejott. a talp oldali reszen kellett esetleg egy nyisszantas. ez a korombol isszuk a pajinkat meg milyen ul mar megint? en egy erdekes sztorit tudok. egyik tavoli rokon mar elegge jol allt a laban, mire a maj is megabalodott az ustben. felszeletelte, de so helyett ultraval szorta meg. meg jo, hogy idoben eszrevettuk, habzott is a szank :)

Előzmény: zsandár (13619)
zsandár Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13619

Továbbá: a disznó előző este már nem kapott enni, hogy könnyebb legyen a beleket hurolni, gyomrát kimosni. Egy hagyományosan hizlalt disznó a 220-250 kilót több mint egy év alatt érte el. nagyapám a vágás előtt már vagy 3-4 hónappal lecsökkentette a kukorica arányt növelte az árpát,hogy finomabb legyen a hús. A moslekba való darát mi készítettük, volt nagyapámnak darálója,alapanyagok: árpa, búza,kukorica, napraforgó, borsó, heredara, futor.Persze a disznók kaptak nyáron zöldet is. Perzselesnel a disznó kormei közé bevagtunk éles késsel,hogy még jobban meg lehessen perzselni, körmöket munkás kesztyűben csavartuk le és SOHA nem ittunk belőle pálinkát, volt felespoharunk....

zsandár Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13618

A szerző írja, hogy tyukhúslevest főznek a disznótorban, eleve baromság. Disznóvágás ételei nálunk: reggeli: hagymasvér, ebéd: orjaleves, frissen sült pecsenye, sült agyvelő, mindez tepsiben karikára vágott krumpli ágyon sütve. Vacsora: hurka kolbász,  ,sült krumplival, töltött káposzta. Sütemény: hájas tészta,házi szilva lekvárral töltve, rasütött cukorral a tetején. Disznóvágás utáni reggelik: kenőmájas,abált szalonna, tepertő.

öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.15 0 0 13617

Anno az első feleségemmel voltunk a nagybátyjánál segíteni. A disznó félig volt szétszedve, mire a házigazda "elfáradt" és kidől. Azért lett minden, és jó is lett, de nem erre voltunk meghívva...

Előzmény: MUM.21 (13616)
MUM.21 Creative Commons License 2024.01.14 0 2 13616

Sziasztok !

 

Ilyet sem láttam - hallottam , hogy benzinlámpával perzselnek disznót ....

 

Én egyedül vágok , segítség csak a feleségem . Kettőnk munkája van benne mire vágásérett az állat - a vágás is kettőnkre tartozzon . Voltam sok vágáson , nem szeretem amikor a segítség - vendég - néző  akarja diktálni a menetrendet . Nem tűröm az alkoholizmust , vandalizmust , trágár beszédet . Szép csendben alázattal tesszük a dolgunkat ... 

 

Vágáskor az állat az életével fizet a gazdának a jó tartásért - gondozásért !

 

 

Üdvözlettel  MÜM.21

Előzmény: homerx (13610)
Garashan Creative Commons License 2024.01.14 0 0 13615

Egy pár hülyeség szerintem is van benne.

1. Amikor tartottunk disznókat, akkor jóformán már vágás előtt megvoltak az újak is. Vagyis kicsit több mint 1 évig tartott a nevelgetés. Vagyis nem csak szeptember 1-től kezdődött a hízlalás, mert az egy egész éves folyamat volt. Addigra már egy pár talicska ganét kitoltam alóluk.

2. Hagymás vér... Nem hallottam, hogy bárki is fokhagymával csinálná, szerintem az jóformán mindenfelé vöröshagymával készül.

3. Szerintem nem a hűtőszekrény hiánya miatt volt télen a disznótor régen. Egyrészt nyáron munka volt, senki sem ért rá. Másrészt télen természetes módon ki tud hűlni a hús és nem indul romlásnak. Nyáron igen csak kapkodni kellene, hogy ne romoljon meg mielőtt feldolgozásra kerül. Illetve bizonyos hőmérséklet felett kolbászt sem lehet füstölni, sajtról nem is beszélve. Amit pedig nem füstöltek fel és fagyasztó nem lévén lesütötték és nyakon öntötték zsírral. Így bőven elállt elfogyasztásig.

4. Szerintem teljesen felesleges kiemelni, hogy az állat lebökése állatkínzás. Véleményem szerint már nem igazán szúrnak disznót sokkoló vagy puska nélkül. Jóval kényelmesebb azok használatával, mint a nélkül küzdeni az állattal.

5. Illetve szerintem nem is kifejezetten az a célja a disznóvágásnak, hogy jól érezzük magunkat se nem a disznótoros étkek előállítása. Vagyis egyik sem az elsődleges cél. Én mondjuk a kolbászt, sonkát, a fagyasztóba szánt húsokat, stb. nem sorolom a disznótoros étkek közé. Nyilván disznóvágáson készülnek, de szerintem azok a disznótoros étkek, amik csak akkor állíthatók elő és csak akkor fogyasztjuk őket. Ilyen például szerintem a sült vér, a friss resztelt máj, a friss sült pecsenye (abban a sváboknál minden féle ínyencség belekerül: nyelv, fül, máj), illetve a sváboknál az abaleves.
Persze jól is érezzük magunkat, jókat is eszünk, iszunk. De egy év munkáját zárjuk a vágással és a következő évre készítjük el a füstölt árukat.

6. Perzselés: azért kihagyta a felsorolásból a fatüzelésű perzselőt. Szerintem az már a szalmás korszak után, de a PB gázos előtt volt. Illetve szintén a Dunántúlon a svábok körében szokás volt a forrázás is. A forrázó kádat, a disznó mozgatásához a hevedereket még láttam, de már akkor nem csinálták, amikor én bekerültem a családba. Apósom úgy fogalmazott, hogy elfogyott hozzá az erő.

Előzmény: homerx (13610)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.14 0 0 13614

Az látszik, hogy nem csinálta, de azt a nagy hülyeséget továbbra sem látom benne. 
Az is belefér, hogy szeptemberben fogják hízókúrára az addig nevelt disznót, az Karácsonyra már lesz szalonnája is.

Előzmény: homerx (13613)
homerx Creative Commons License 2024.01.14 0 0 13613

en zsandar olvtarssal ertek egyet. sosem volt meg disznotorban aki ezt irta. eleve nem szeptemerben kezdjuk el noveszteni a cocat, hjogy majd novemberben levagjuk. de szinte minden mondataba bele lehetne kotni. disznover fokhagymaval? maaaaagit? hol jarsz? persze kerul az is bele, de a voroshagyma az alapja.

Előzmény: öreg_néne_b (13611)
zsandár Creative Commons License 2024.01.14 -1 1 13612

Olyan írhatta aki életében soha nem vágott disznót...Ez olyasmi, mint mikor orbanescu és aktuális seggnyalói disznókörömből itták a pálinkát..Ami természetesen sohasem volt szokás, csak a birkáknak kell a turbó magyarkodás..Bödőcs nagyon jól kifigurázta ezt a -megrendezett,a rogani propaganda minisztérium által kitalált - jelenetet.

Előzmény: homerx (13610)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.14 0 0 13611

Azon kívül, hogy háznál általában nem a nagyüzemi 120 kilós disznókat vágják, hanem jellemzően sokkal nagyobbat, nem látom az a sok baromságot...
(A hagymás sült vér reggelire vöröshagymával készül, de tévedtek már ennél sokkal nagyobbat is...)

Előzmény: homerx (13610)
homerx Creative Commons License 2024.01.14 0 0 13610

uh, mekkora baromsagokat irnak.

zsandár Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13609

Egyenként szépen sorban  vágjatok le vagy 3 at,  és egyétek meg..Jobb mint a bolti.  2 -t hagyj meg év végére. Addigra meghíznak..

Előzmény: Paloc32 (13603)
Paloc32 Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13608
  • Bocs nemtudom a nevét az izom csoportnak. Mink a hátsó combol bőrrel együtt kivagunk egy hosszúkás hengeres húst olyan 3  kg osak lehetnek
Előzmény: öreg_néne_b (13607)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13607

Mekkora sonkát pácoltok öt napig? :o

Előzmény: Paloc32 (13606)
Paloc32 Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13606

Értem. Mi itt Felvidéken csak 5 napig áll sóban, közben 2 - 3 óránként abelole kifolyó  sós vízzel ontozzuk csak. Után a 4 napig fustoljuk éjszaka is 

Előzmény: Boarhunter (13605)
Boarhunter Creative Commons License 2024.01.12 0 1 13605

Húsvétkor a kolbászt még csak- csak betöltöm de akkor nekilátni a szalonnának és pláne a sonkának... Nekem nincs olyan hűvös helyiségem ahol ezt megpróbálnám, a sonkát hat hétig sózom, pácolom.

Előzmény: Paloc32 (13603)
Paloc32 Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13604

Ennek = vennék

Előzmény: Paloc32 (13603)
Paloc32 Creative Commons License 2024.01.12 0 0 13603

Üdv tudom, hogy nem nagy a 90 kg - os diszno

. Te mit tennél? A problémám s kovetkezo olcsón vásároltam  kB 55 kg OS sertések étel 3 vietnamit és 3 fehér disznót.van meg több mint két honlapjuk nőni. Húsvétra megnonek kB 90 kg rá a fehérek. A vietnamiak 75 re. Sonkát, kolbászt hurkát szalonnát meg ennek mind. Most mi legyen velük. Levagni kicsik, jövőre meghagyni már túl nagyok. Nyárra  elfúnak a melegben csak fa olaim vannak. Aaaaa. Szerinted? 

Előzmény: zsandár (13602)
zsandár Creative Commons License 2024.01.11 0 0 13602

Passz, de egy 90 kilós eleve nem nagy... még a nagyüzemben is 110 kiló körül vágnak, otthoni felhasználásra inkább a 180 kg feletti éri meg, ugyanannyi benne a csont, viszont sokkal több a hús, szalonna.

Előzmény: Paloc32 (13601)
Paloc32 Creative Commons License 2024.01.11 0 0 13601

Köszönöm válaszod. A diszno jó kövér joltaplalt. És húsos szalonnabol 8 kg lehet majd? 

Előzmény: zsandár (13600)
zsandár Creative Commons License 2024.01.10 0 0 13600

Darabonként értve 

Előzmény: zsandár (13599)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!