Keresés

Részletes keresés

garass Creative Commons License 2022.04.16 -1 1 3507

Én a mozgalom gondozójával egyeztettem. Felhívtam a figyelmét, hogy épp most ötven éves ez a jelvényszerző kiírás. (május 1.) Ennek hírére ígérte, hogy felfrissítik a jubiáns mozgalom igazolólapját. Jelvényük van, így lehet majd teljesíteni érte.

Előzmény: Törölt nick (3504)
Skodri84 Creative Commons License 2022.04.15 0 0 3506

2017-ben is elég kopottas volt már, lemaradt a lazúr.

 

Előzmény: olahtamas (3495)
olahtamas Creative Commons License 2022.04.15 0 1 3505

Megtaláltam a fotón:

 

 

Apropó Dédestapolcsánytól indul(t) egy Piros sáv Bánhorváti irányában a műúton, ennek még láttam jelét:
https://www.google.hu/maps/@48.1955056,20.4915528,3a,43.6y,331.68h,79.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1s-NyCq-L1n1uqBLGDOeCh4w!2e0!7i16384!8i8192
Nem tudja valaki, hogy ebből lesz még valami, vagy már megszüntetésre került?
Mert így önmagában ez elég túlélőtúra jellegű, nehogy valaki tapasztalatlanul nekivágjon.

 

Előzmény: garass (3503)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.12 -1 0 3504

Látom sajnos senki nem tudta, tudja...

Megkérdeztem egy illetékestől :-))

 

 

forrás:

Jelvényszerző túrák Magyarországon | Túrára kattanva

Előzmény: Törölt nick (3492)
garass Creative Commons License 2022.04.12 -1 1 3503

A fenntartással sajnos máshol is bajok vannak. Kimentünk Mályinka kilátójába. Sajnos több helyen is hiányzó deszkákkal lehet találkozni. Még nyolc évet sem bírt ki, pedig ez az OKT mentén van, ahol talán még több figyelmet kaphatna.

Ha már szóba kerültek az iker kilátók, a Bükkben is van ilyen. A Begyeleg kilátó testvére Bükkszentkereszten, a Kis-Délen van. Bár megjelenésükben itt azért vannak eltérések, de mindkettőt Gáspár Ferenc tervezte és 2014-ben kerültek átadásra.

Előzmény: olahtamas (3501)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.11 -1 0 3502

Húú, akkor tényleg elég közel, sőt időben is, mert hazainduláskor hasonlót lőttem én is:

 

Ugye-ugye, ha bejöttél volna a Csukába akkor össze is futhattunk volna...:-)))

A hamburgert az elengedhetetlen savanykás malacleves után nyomtam. :-)

Előzmény: olahtamas (3497)
olahtamas Creative Commons License 2022.04.11 0 0 3501

Mi a Lázbérci víztározó bejárati út buszmegállótól iránymenetben mentünk fel :)

De Bánhorváti felől teljesen jó utakon fel lehet menni:

https://turistautak.openstreetmap.hu/turautvonal.php?utv=1649675444a8tj

Lefele mi is arra mentünk, a csapatnak nem volt kedve a szűk és meredek csapáson visszacsúszkálni :)

Még talán egy jelzett utat is megérdemelt volna, bár ahogy elnéztem, a fenntartással nem nagyon foglalkoznak...

Előzmény: garass (3500)
garass Creative Commons License 2022.04.11 -1 1 3500

Ezek tényleg nagyon hasonlók. Ráadásul mindkettő 2015-ben épült.

Véletlen, de én most szombaton, a Csondróból hazafelé mentem el alatta és megbeszéltük, hogy még a teljes lombosodás előtt kimegyünk oda.

Honnan mentetek fel? Bánfalváról? Én korábban a Tapolcsányi-hágó kanyarjából mentem ki, csak úgy iránymenetbe.

Egyébként a tágabb környezetemben van még pár hasonló kivitelű kilátó (Szuhafőn kettő, Sajókaza, Felsőnyárád) ezeket mind Novák Róbert tervezte, a bánfalvai és az abodival közel egyidőben épültek.

Előzmény: olahtamas (3499)
olahtamas Creative Commons License 2022.04.11 0 0 3499

Ez az Abodi megtévesztésig hasonlít arra, ahol mi voltunk, szerintem ugyan az a tervezője.

Ahol én voltam az itt van:

https://www.openstreetmap.org/#map=19/48.21009/20.49352

Előzmény: garass (3498)
garass Creative Commons License 2022.04.11 -1 1 3498

Válaszok:

Ellenőrző utam során a Zsófia március végi állapota:

Előzmény: olahtamas (3495)
olahtamas Creative Commons License 2022.04.11 0 0 3497

Elég közel, mert hazafelé ezt lőttem az autóból:

Előzmény: Törölt nick (3496)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.11 -1 0 3496

Közel voltatok...:-)

 

Tegnapi fotók:

 

Ezek a kék jelzések a Bél-kő megmaradt csúcsa alatt vannak, melyik út részei lehettek vajon?

(mindig lefotózom őket)

A 60-as évek végi kék jelzésé, mikor a Kő-út környékére (Disznós-kút felé) helyezték át a kéket?

 

 itt található (kék karika)

Előzmény: olahtamas (3495)
olahtamas Creative Commons License 2022.04.10 -1 0 3495

Pénteken arra autóztunk, de nem láttam, hogy már kész lenne teljesen a kilátó, igaz vezetés közben nem sokat tudtam nézegetni.

Viszont a célterületünk közelében találtunk egy 2015-ben épített kilátót, lehet találgatni hol:

Előzmény: Törölt nick (3397)
garass Creative Commons License 2022.04.10 0 1 3494

Ez a KL jelzés a Verebec-nyeregből Nyír-kőn át a Farkasnyaki-nyergen át egészen Szentlélekig ment a 90-es években. A Jubileumi-forrás fölött ment el gyakorlatilag. Aztán ez a jelzés megszűnt. A múlt évben lett helyette egy K3 jelzés felújítva, de csak a Farkasnyaki-nyereg végponttal. Innen, a völgyben lefelé elvileg egy Zkp út megy, de a jelzettsége gyatra, mint sok más kp jelzésé is.

A Dédesi vár esetében az döntött a mai nyomvonal mellett, hogy az erdészet kiépítette a mostani utat. Ugyanakkor a Baróc-völgyi úton volt néhány baleset és az akkori Kéktúra Bizottság javaslatára lett megszüntetve ez a feljáró. Elvben a várnyeregből még megvan a csapás de sok helyen már nehezen járható. A fészkelés miatt nem is nagyon örülnek, ha arra járkálnak túrázók.

Előzmény: bükkis (3493)
bükkis Creative Commons License 2022.04.09 0 0 3493

Köszi!

Ez a KL indult a Jubileumi forrástól, igaz? (ott láttam egy ilyen jelzésmaradványt)

(megmondom őszintén, a Nagyvárnál jobb szeretem a régi nyomvonalat, kevesebb szintet igényel)

 

Előzmény: garass (3491)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.08 -1 0 3492

Azt egyébként tudja-é valaki hogy ezeket a Bánkúti turistaházat fenyőkkel ábrázoló "Bükkfensik" feliratú jelvényeket mire adták ki?

 

Láttam már olyat amelyen ott volt az is hogy "1976"

 

garass Creative Commons License 2022.04.08 0 1 3491

A BNP Verepce-bérci tanösvénye érinti ezt a részt is. Ennek zöld bástya jelzése van, bár nem túl sűrűn, és legtöbbször nem a turistajelzések mellett lett felfestve, de ott lehet belőle jelzés.

Egy időben Verebce-lápától a gerincen lefelé a Kisvár irányába végig kék L jelzés ment, miközben az Okt leereszkedett a Torma-völgybe, egészen a Vár-forrásig, majd innen már a völgyi úton Mályinka felé.

Ez 2015-től K+ jelzés lett, az OKT pedig a gerincútra került, majd a Kisvártól a meredek lejtő alján a Vár-forrásnál ért le a Baróc-völgybe.

Korábban a Baróc-völgyből, a Pirító-kőtől is indult fel egy meredek kék L jelzés a várak déli lejtőjén. Ez veszélyessége miatt 2014-ben megszüntetésre került és csak a vár nyugati feljárója lett kialakítva.  

Előzmény: bükkis (3488)
bükkis Creative Commons License 2022.04.07 0 0 3490

:)

 

Azért a régi KL a két vár között sem piskóta (Piritó-kőtől, ahonnan ezen felvétel készült)

Előzmény: Törölt nick (3489)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.07 -1 0 3489

Verebec-várnál kék volt, régen (is) ott ment az Országos kék, és olyan helyeken ment lefelé onnan hogy ihaj...:-)

 

A visszafestés előtti időkből:

Előzmény: bükkis (3488)
bükkis Creative Commons License 2022.04.07 0 0 3488

Én Verebecnél láttam régi zöldet, ránézésre a "várárok"ban ment.

De hogy honnan és hova?

Az is lehet h kék volt valamikor csak megkoptatta az idő.

Törölt nick Creative Commons License 2022.04.07 -1 0 3487

Engem az érdekelne hogy a Fennsíkról lefelé, a Hereg-rét felé a zöldön hogy került a fákra kék jelzés? 

A kéktúra biztosan nem ment errefelé.

Még nem néztem utána régi térképeken, hátha valakinek van infója erről.

 

 

Lenyűgöző rónaság a Bükk-fennsík szívében: a Nagy-mező

Lacerta Creative Commons License 2022.04.07 0 1 3486

Igen, az a tábla megvan a szennyvíztisztítónál.

Ezért mondtam, hogy Tebéről szabad felmenni, de szembe nem.

Hollósnál is volt egy időben egy behajtani tilos tábla, de már leszedték, benn láttam a közútkezelő telepén letámasztva. Most csak egy "saját felelősségre" tábla van kitéve.

A '10-es évek második felében, úgy tűnik, törekvés volt, hogy teljesen lezárják a forgalom elöl a Hórt.

 

Heregtől feljebb én is láttam új behajtani tilos táblát Hárskútnál. Biztosan zavarta az erdészetet/nemzeti parkot, hogy bemennek az emberek 10-15m-t az erdészeti úton, és ott parkolnak le. Sokkal jobb így, hogy az országút szélén, a kanyarban teszik le az autót, ahol nincs hely. :-/

 

A Leány-hegyen nem tudok jelzésről én sem ( egész az angyalkás térképig visszanéztem ).

Előzmény: bükkis (3483)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.07 0 0 3485

Kb 7-8 térképet néztem vissza a 60-as évekig, egyiken sem volt itt út. Az Ablakoskő-völgyben igen, de itt nem.

Előzmény: bükkis (3484)
bükkis Creative Commons License 2022.04.06 0 1 3484

bükkis Creative Commons License 2022.04.06 0 1 3483

Emlékezetem szerint Répás végén is egy behajtani nem szabad tábla irányit. A szennyviztisztitónál.

A Hollós felőli végét nem tudom.

Egyéként Hereg-rét környékén is megszaporodtak ezek a körtáblák...

 

Leány-hegyre visszatérve, azon a részen láttam azokat a fákat, amiken mintha jelzéslefestés lenne..

 

Lacerta Creative Commons License 2022.04.06 0 0 3482

Akkor azóta levették a sorompót. Nem is volt nagyon jó ötlet.

 

Ahogy faszenet és meszet is égettek, úgy tudtommal üveget is olvasztottak kézi módszerekkel, saját felhasználásra. Felteszem, úgy kerülhetett oda, hogy valahol volt ott egy kemence régen.

Előzmény: Törölt nick (3481)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.06 0 0 3481

2021 márciusi a fotó, akkor én már nem emlékszem sorompóra, de attól még lehet.

Behajtani tilos volt, aláírva hogy hol lehet engedélyt kérni.

 

 

Abban biztos vagyok hogy egy nagyobb kutatással érdekes dolgokat találhatna ott az ember, de nekem például egy-két ilyen kis üveg-töredék is elég volt, a történelmi feelinghez elég ennyi. :-))

Az igazi hutaüveg amúgy eredetileg kék.

Ami érdekes hogy a Fennsíkon, valahol a Kecskeláb-réti pihenő után is találtam hasonlót, egy nagyobb darab, formátlan kék üveget. Oda vajon hogy kerülhetett?

 

Előzmény: Lacerta (3480)
Lacerta Creative Commons License 2022.04.06 0 0 3480

Arra tippeltem én is, hogy a Halna körül kell keresgélni, csak azt gondoltam, van konkrétabb hely is. A gyerek is vakondtúrásban talált egy csomót legutóbb, de jóval arrébb, a pincénél. Gondolom, van mindenhol, de valami nagyobb, érdekesebb zsákmánynak tudna örülni.

Majd viszek alkalmas eszközt, és akkor turkálhat kedvére. :D

Köszi!

 

A zsérci képnél nem látom, mikori lehet? 2019-ben, amikor legutóbb arra jártam, a behajtani tilos tábla mellett volt egy zárt sorompó is.

Érdekes a behajtani tilos tábla, mert fentről nem tudok róla, hogy lenne ( bár mostanában nem mentem végig ), illetve a Hosszú-völgy-Pazsagi aszfalton is csak fent, Gyökeresnél tilos behajtani, a Hór felől csak FVTT tábla van, explicit módon nem tiltják, hogy felmenj. Répás felé ugyanez a helyzet, lentről mehetsz, fentről nem.

Kicsit olyan szaga van a dolognak, hogy nem akarják, hogy járjanak ott a népek, de nem is tiltják meg, csak nehezítik. Zsércnél a sorompó mondjuk kifejezetten barátságtalan gesztus, ha nem kerülhető, és csak akkor szembesülsz vele, hogy nem tudsz kimenni, amikor már ott vagy.

 

Én viszonylag gyakran járok a Hórban, családdal szeretjük, és egyedül is sokat tekerek benne bicajjal. Van benne forgalom, és nem csak erdészeti. Óránként 1-2 jármű elmegy mindkét irányban, és ezeknek kb. a fele magánember, utcai autóval.

Előzmény: Törölt nick (3479)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.05 -1 0 3479

Cserépfalunál ki van írva hol kell az engedélyt megkérni...

 

A Tebe-réten, Répáshuta felől pedig csak annyi hogy saját felelősségre járható:

 

Ettől függetlenül az elmúlt években párszor bejártam már oda-vissza is a völgyet, talán 2-3 terepjáróval találkoztam összesen, abból 2 erdészeti volt.

Előzmény: Lacerta (3475)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.05 -1 0 3478

Az üvegeket a Huta szeméttelepén a Halnánál találtam, nem is kellett sokat keresgélni, de csak vegetáció-mentes időszakban lehet jól gyűjteni, amúgy méteres gaz fedi. (1.-2. lép)

 

Üveg-olvadékot sokat lehet találni, tök szép formájúak, helyesebben formátlanok.

Találtam akkora darabot is amit nem is bírtam elhozni. (nagyon azért nem is akartam) :-))

 

A kisebb, formázott, de törött darabokat igazából vakondtúrásokat rugdosva találtam. Max egy fél órát nézelődtem, szóval ha rászánod az időt biztosan találsz üvegdarabokat. De még most menjetek ki, mert egy pár hét múlva már felnő a növényzet.

 

 

Előzmény: Lacerta (3466)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!