Keresés

Részletes keresés

efuleske Creative Commons License 2008.07.26 0 0 78
No majd elnézegetek arrafele. Ott is ez a nikneved?
Előzmény: Törölt nick (77)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.25 0 0 77
Ja,de:
www.gazlap.hu
http://www.carnivorousplants.hu/

A 2.-ikat nézd meg, inkább ott vagyok.
efuleske Creative Commons License 2008.07.24 0 0 76
......és máshol nem levelezel senkivel?
Előzmény: Törölt nick (75)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.24 0 0 75
Itt a fórumon? Csak ide.
efuleske Creative Commons License 2008.07.24 0 0 74
Úgy tudom itt nem. Hova szoktál még írni?
Előzmény: Törölt nick (73)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.24 0 0 73
huu pasz, itt lehet privát üzit küldeni?
efuleske Creative Commons License 2008.07.24 0 0 72
Hanem?
Előzmény: Törölt nick (71)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.24 0 0 71
Leírom, csak ne ide mert tele OFF-oljuk a toppikot. :D
efuleske Creative Commons License 2008.07.24 0 0 70
Igen? El nem tudom képzelni, hol rontottam el. Ugyanis elfeketedett az egész növényke.
Előzmény: Törölt nick (69)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.23 0 0 69
:D Nem baj, had szórakozzon. :D
Én növényekkel foglakozom, de a kedvenceim a rovarfogónövények. És értek is hozzájuk. :) Ha netán, újra kedvet kapnál a tartásukhoz akkor majd kérdezz. :) Egyébként, panelházban is lehet tartani. :)
efuleske Creative Commons License 2008.07.23 0 0 68
Á, nekem is volt 1 ilyen rovarfogóm. Talán a panel miatt, de nem sokáig bírta a kiképzést nálunk. Hamar tönkrement.
Átrendezés? ez ismrős. Ödi sincs kibékülve az én berendezési ötleteimtöl. Hetente1x tisztába rakom őkelmét. Pár óra múlva már másként néz ki a homok mint ahogy hagytam.
Előzmény: Törölt nick (67)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.23 0 0 67
Huuuu hát nem is tudom, lehet már csak tavasszal. Most rovarfogó növényeket rendeltem. :) Igen homok volt nekik úgy kb. 6cm, és nem nagyon, csak néha átrendezték egy kicsit a homokot.
efuleske Creative Commons License 2008.07.23 0 0 66
Mikorra szándéxol újabb gébet beszerezni?
Ténleg Nálad mekkora volt a homok vastagsága? A Tieid is homokfüröztek?
Előzmény: Törölt nick (65)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.23 0 0 65
Ja, akkor megnyugodtam. :)
efuleske Creative Commons License 2008.07.23 0 0 64
Hát igen. Még eleinte fűteni akartam, de úgylátom jobban érzi magát a fűtetlenbe. No meg le is beszéltek róla.
Előzmény: Törölt nick (63)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.22 0 0 63
Aha. :) hát nem is tudom mit lehetne még megbeszélni róluk. :S Ja még anyit hogy te fütöd neki a vízet? Mert én régen, nem. Az lehet baj volt neki?
efuleske Creative Commons License 2008.07.22 0 0 62
Sima vízben van, már amikor belemászik, de a lehetősége mindíg adott.
Előzmény: Törölt nick (61)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.22 0 0 61
És neked a kúszógéb brak vízben van?
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 60
Szívesen. Én nagyon megszerettem gébeket.
Előzmény: Törölt nick (59)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.21 0 0 59
Huuu tényleg aranyos, bár én azon aggódok, hogy ha nem ikrázik le a nöstény akkor elpusztul. :( Köszönöm az infot. :)
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 58
A képeket nem rakja be
Előzmény: efuleske (57)
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 57
Ezt találam róla.

A mikulásgéb
Rhinogobius wui LIU 1940
Syn: Ctenogobius wui, Tukugobius wui

Image A magyar akvarisztikában sokkal kevésbé elterjedtek a gébfélék, mint a nyugati országokban, ahol nagy rajongás veszi körül őket.



Itthon talán a darázsgébhez (Brachygobius nunus) lehet hozzájutni rendszeresen, az egyéb fajok ismeretlenek a hazai kereskedelemben, csupán néha-néha „véletlenül” jön egy szállítmány, vagy esetleg próba szerencse alapon érkezik egy-két száz példány. Én is így jutottam hozzá gébeimhez, egy távol-keleti importból érkeztek, a palacsintaalgázók közt.
Eredeti hazája Ázsia, a dél-kínai hegyvidék, ahol a hűvösebb vizű, gyors folyású hegyi patakok lakója. Éppen ezért a gébfélékre jellemző hasúszókból módosult „tapadókorongot” nála is megtalálhatjuk, mellyel az akváriumban is rendszeresen megkapaszkodik az üvegen, vagy a sziklákon.
ImageÁltalában nem nő 5-6 cm-nél nagyobbra, így kisméretű akváriumban is tarthatjuk, de arra figyeljünk, hogy minden példánynak legyen külön búvóhelye, és a hímeknél ezek a lehető legtávolabbra essenek egymástól, hogy a territoriális torzsalkodások minél ritkábbak legyenek.
Az ivari dimorfizmus a két nem között igencsak szembetűnő, a nőstények egyszínű barnásszürkék, hasuk láthatóan duzzadt, a valamivel nagyobb hímek feje szélesebb, a kopoltyúfedőik piros csíkokkal tarkítottak, a szemük alatt a kopoltyúkig, és a hátúszón fehér sáv fut végig. Íváskor, vagy izgalmi állapotban a hímek feje egészen sötét lesz.
Más halakkal teljes békességben megférnek, ha azok méretüknél fogva nem jöhetnek táplálékként szóba.
A társításnak még az szabhat határt, hogy a szakirodalmak szerint tenyésztéskor ajánlatos megsózni a vizüket, és ez igencsak szűkíti a társhalak körét.
Én 10 literre egy teáskanál jódmentes konyhasót tettem, és Iriatherina werneri-ket (ostoros szivárványhal) helyeztem föléjük. És itt jött az első ellentmondás. Míg a kis kalászhalak valósággal izzottak, és heves látványharcokat vívtak egymással, addig mikulásgébjeim, mintha mi sem történt volna, teljesen úgy viselkedtek, mint a tiszta édesvízben.
Sőt! Bár több embertől hallottam, hogy milyen egyszerű szaporítani a mikulásgébet, tudatosan nekem egyszer sem sikerült. Telepakoltam a medencéjüket csövekkel, barlangokat építettem, amit mellesleg imádtak, de az ikrával telt nőstények hasa csak nem akart kiürülni.
Egyetlen alkalommal találtam néhány ivadékot, azt is csak véletlenül, vízcsere alkalmával véletlenül leborítottam a kőrakást, ahonnan szétrebbentek. Akkor kaptam vérszemet, és minden nap ellenőriztem, hogy történt-e újabb ívás. És akkor jött a fentebb említett felsózás, ami azután egyáltalán nem vezetett el a sikeres, tudatos szaporításig. A „véletlen” ivadékok kb. 1 cm-esek lehettek, és falánkan ettek mindent, amit kaptak, de főleg a keltetett sórákot.

Image
Rhinogobius wui
A felnőttek továbbra is kapták a megszokott menüjüket, ez élő cyclopsból, daphniából, vörös és fehér szúnyoglárvából, tubifexből, keltetett sórákból, és tonhalpépből állt.
Száraz eleségeket csak nagyon ritkán fogadtak el, éppen ezért nem is etettem velük, csak néhanapján. Közben átköltöztettem őket egy nagyobb akváriumba, só nélküli 22 C fokos csapvízbe, és igen erős vízáramlást csináltam. Halaimat mintha kicserélték volna, sokkal vidámabban, sokkal jókedvűebben úszkáltak. Még egy nagy jávai mohacsomót is kaptak.
De persze ívás, az nem történt. A felnevelt „véletlen” ivadékokat egy jó barátomnak ajándékoztam, hátha ő szerencsésebb lesz, a felnőttekkel pedig küzdöttem tovább.
Olyannyira küzdöttem, hogy a nőstényeimbe szép lassan „belesült” az ikra, és elpusztultak.
A megmaradt 4 hím továbbra is védte a barlangokat, ádáz csatákat vívtak egymással, ha találkoztak. Végül helyhiány miatt –bármenyire is szerettem őket- elajándékoztam a megmaradt hímeket azzal a feltétellel, hogy új gazdájuk igyekszik nőstényeket szerezni melléjük.
Így végződött az én kis történetem a mikulásgébekkel, ezért kénytelen vagyok más szakirodalmakra hivatkozni. Az Akvárium Magazin 96/11-12 számban megjelent cikk alapján a mikulásgébek szaporodási kedvét fokozza, ha fűtetlen akváriumban teleltetjük át, hiszen még a 10 C fokos hőmérsékletet is bírja. (Én kipróbáltam, egészen 13 C fokig hűlt le a vizük szabadtéri medencében tavasszal, de ez sem vezetett eredményre).
10-50 db nagy szemű ikráját üregekbe rakja, melyet a hím elszántan gondoz.24 C fokon az ikrák két hét alatt (!) kelnek ki, és további egy hét múlva úsznak el.Sajnos ezt nekem nem sikerült megfigyelnem, de mivel sosem a hal a hibás, hanem az akvarista, így meg kell próbálnom még egyszer (vagy többször).
Mint érdekes színfoltot, szívből ajánlom mindazoknak, akik szeretnének valami különlegességet az akváriumukba, hiszen nem sok halnak egyszerűbb ennél a tartása, és biztos vagyok benne, hogy sok öröme lesz e kis bohókás jószágokban, ahogyan nekem is volt.

Előzmény: Törölt nick (56)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.21 0 0 56
:D Lehet én is fogok rakni majd a kúszógébekhez. :) Latin nevét tudod mert igy magyarnéven nem nagyon jött elő semmi. :(
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 55
Ténleg az. Mindíg jön ha hívom és kíváncsian várja mit adok neki. Csuda édes ahogy a melső uszonyaira támaszkodva figyel az emberre és mozgatja a fejét is
Előzmény: Törölt nick (54)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.21 0 0 54
Ja, aha. Bíztos aranyos állat lehet ő is. :)
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 53
Hát, míg egy helyen laktak, nem volt semmi gondjuk egymással.
Nem mászik ki igaz nagyon nem is tud.
Az akvárium alján szokott úszkálni, meg az üveg oldalán csücsülnek. Még tavaly télen kaptam őket.
Előzmény: Törölt nick (52)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.21 0 0 52
Mikulásgébem még nem volt, ő összefér a kúszógébbel? És kimászik a szárazföldre? Mert mintha valami olyat halottam volna, hogy álitolag kimászik.
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.21 0 0 51
Ja, bocsi rosszul értelmeztem. :(
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 50
Oké megpróbálom majd. Az úszója legtöbször a hátán fekszik, csak a vízben áll fel neki, de ott sem mindíg.

Egyébként amit írtál a mikulásgébeknél tapasztaltam. Hárman laknak az akváriumba és az egyik rendszeresen serénykedik. Állandóan ás, teljesen átrendezi a talajt. Hihetetlen milyen szineket tud magára varázsolni, látszik mennyire hergeli magát. Az egyiket különösen sokat szokta üldözni, még az is lehet az 1 vetélytárs.
Előzmény: Törölt nick (48)
efuleske Creative Commons License 2008.07.21 0 0 49
Őőőőő, lehet, hogy nem voltam elég érthető, de ez nem lyuk, hanem gödör. Lyukat nem láttam hogy csinált volna. Ez a gödör kb 3-4 cm átmérőjű tehát akkora, hogy kényelmesen elfér benne és meg is tud fordulni. Körülötte látszik, hogy fel van tornyozva a homok, középpen meg száraz nincs benne víz. Ott szeret feküdni. Sokszor én kergetem ki onnan, mert félek, hogy kiszárad. A Noé tudom hol van. Talán majd 1x arra fogok járni és keresek párt a meglevőnek.
Előzmény: Törölt nick (47)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!