Keresés

Részletes keresés

hacso Creative Commons License 2008.11.07 0 0 204

"Adott egy közösség, aki kitalálja, hogy az 'anno' szó számukra egy évszám megjelölését (előtagként) fogja jelenteni"

 

A nyelv nem így működik - tudtommal. Legalábbis ilyen gyűlésen még nem voltam. :)

Előzmény: Miszerint (192)
egy mutáns Creative Commons License 2008.11.07 0 0 203

Felteszem, a helyes válasz: százszor is nem.

1m

Előzmény: rumci (190)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 202
Ne vigyorogj, épp rád (is) céloztam a (198) elején:Đ
<annó én is felszólaltam a tudol/fogol/vagyol ellen, ha jól emlékszem (most is utálom, ha valaki a jelenlétemben használja, de legalább már nem jelentem a legközelebbi nyelvművelőnél)>
Előzmény: rumci (199)
egy mutáns Creative Commons License 2008.11.07 0 0 201

Már előre félek, hogy a kocsmában egy pint sört kapok csak egy korsó helyett :))

1m

Előzmény: rumci (199)
hacso Creative Commons License 2008.11.07 0 0 200

Nem egészen értem, hol a határ tudatlanságból történő és normális jelentésfejlődés között. A 'bolgár' jelentésű szót 'eretnek' jelentésben használni nem tudatlanság?

 

A kiló a TeSz. szerint 100 pengőt, forintot jelent (első írásos adat: 1934), az ÉKsz. szerint viszont 1000 forintot... 

Előzmény: Miszerint (192)
rumci Creative Commons License 2008.11.07 0 0 199
Bár csúnya anglicizmusként szörnyed terjed a grammozás (és a csészézés). :D
Előzmény: NevemTeve (198)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 198
Engem sajnos már teljesen elrontottak a liberálisok;)
Egyébként meg az a mindennapi tapasztalat, hogy a deka fontosabb súlymérték, mint a gramm: nem kétszáz gramm parizert veszünk, hanem húsz dekát.
Előzmény: egy mutáns (189)
egy mutáns Creative Commons License 2008.11.07 0 0 197

1-2: Köszönöm. Mindegy, nem ismerem a nyelvtant, csak azt akartam mondani, hogy "aláírhatja, ha..."

Szóval kell egy feltétel. De nem erről van szó, hanem arról, hogy esetleg aláírja. Ez pedig mást jelent.

3: :))

1m

Előzmény: rumci (194)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 196
Azt tartom itt lényegesnek, árnyalatnyi különbségnek, ami nem nyelvi, hanem szellemi természetű probléma.
Előzmény: rumci (195)
rumci Creative Commons License 2008.11.07 0 0 195
De attól még nem.
Előzmény: Miszerint (193)
rumci Creative Commons License 2008.11.07 0 0 194
1. A feltételes mód jele a magyarban: -na/-ne/-ná/-né.
2. A ható igék többféle modalitást kifejezhetnek, úgynevezett episztemikusat és deontikusat is. A nyelvi jelek tipikusan poliszémek, nem kell ettől ódzkodni.
3. A cím végi kérdőjel az alapvetően etikátlan manipuláció eszköze: azt jelenti általában, hogy nem igaz az előtte álló állítás, az olvasók túlnyomó többségében mégis igaz állításként képeződik le. Magyarán a segítségével büntetlenül lehet hazudni.
Előzmény: egy mutáns (191)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 193
Ha meg akarjuk érteni egymás mondanivalóját, és nem új kérdést gyártani belőle, akkor itt igen.

Új kérdest utána gyártsunk ebből.
Előzmény: rumci (190)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 192
Ez pontosan az az eset, amire az előbb is, mint "utolsó 3 sorom" hivatkoztam.

Itt sehol nincs tudatlanság, a cikkel kapcsolatban.

Azt hiszem, nem értettél pontosan:

Adott egy közösség, aki kitalálja, hogy az 'anno' szó számukra egy évszám megjelölését (előtagként) fogja jelenteni - és használják is.
Ezen belül a közösségen belül van pár tudatlanabb, nemtörődöm ember, aki hallja, hogy használják ezt a szót a többiek, kb. sejti is, hogy milyen esetekben, de már nem fordít figyelmet rá / nem is érzi, hogy a közösség mire használja pontosan.
Így elkezdi valami hasonlóra, de csak nagyon ösztönszerűen használni.
Mivel hiányzik mögüle az értelem, a szó átváltozik egy másik szellemi szint kifejezőeszközévé.

Ennyi volna.
Előzmény: hacso (188)
egy mutáns Creative Commons License 2008.11.07 0 0 191

Nem tudom, másnak feltűnt-e, de engem pl. zavar a hírekben egyre gyakrabban hallható feltételes mód.

"Holnap megtárgyalhatják a ..."

"Holnap aláírhatják ..."

Ez pusztán és egyszerűen csak azt jelenti, hogy "Holnap esetleg, alighanem, valószínű ..."

Én értem, hogy a jövőre vonatkozóan egy hírmondó nem mondhatja biztosan, mert lehet, hogy mégse történik meg, amit mond, és akkor majd szépen előveszik, hogy miket beszél.

De ez a feltételes mód nekem azt jelenti, hogy eddig pl. nem volt szabad, de majd holnap...,    vagy hasonlót.

 

Hasonlóan zavar, bár talán nem egészen ide tartozik, az újságcímek végén a kérdőjel.

Nem azért olvasok újságot, hogy az újságíró tőlem kérdezgessen.

Persze nem kérdez, csak nem vállal felelősséget a leírtakért.

 

1m

rumci Creative Commons License 2008.11.07 0 0 190
És a száz csak ’102’-t, az ezer csak ’103’-t, a millió csak ’106’-t jelent?
Előzmény: egy mutáns (189)
egy mutáns Creative Commons License 2008.11.07 0 0 189

A kilo kérdésben teljesen Miszerinttel értek egyet. Súlyos hiba, kár, hogy így terjedt el. Mert igaz, hogy a kiló száz deka, de ezer gramm. kg.

Arra mutat, hogyan hódít teret a tudatlanság. Ennek gondolom Te sem hajrázol. Vagy tévednék?

1m

Előzmény: NevemTeve (185)
hacso Creative Commons License 2008.11.07 0 0 188

Ha ugyanazt mondjuk, annál jobb! Olvasnivaló:

http://seas3.elte.hu/delg/publications/modern_talking/08.html

Kíváncsi vagyok, hogy szerinted a cikkben leírt hosszú jelentésváltozás-sorozatnak mely lépései fakadtak tudatlanságból, "rosszul tudásból".

Előzmény: Miszerint (187)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 187
Ajánlom T. figyelmedbe az utolsó 3 soromat, pontosan erre utalok benne!

És az ettől árnyalatnyira eltérő dolgokat taglalom előtte.
Előzmény: hacso (184)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 186
Teljesen amatőr vagyok, csak gondolataim támadnak néha. Nem csalódtam, tartalmas vitának érzem. Szeretek gondolkodni és vitatkozni.
Előzmény: NevemTeve (185)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 185
Nagyot tévednék-e, ha azt mondanám, hogy azért jöttél ide, hogy nyelvművelő rokonlelkekre ralálj, és most frusztrál, hogy csalódnod kellett?
Előzmény: Miszerint (183)
hacso Creative Commons License 2008.11.07 0 0 184

Ha megnézed a TeSz. szócikkeit, azt fogod találni, hogy szavak nagy százaléka (tippre: több, mint a fele) nem pontosan azzal a jelentéssel bír a mai magyarban, mint az átadó vagy a rokon nyelvben. Ebből vajon az következik-e, hogy a szavakat tudatlanságból rosszul használjuk, vagy hogy valamikor tudatlanságból őseink rosszul kezdték őket használni?

A nyelvészet természetesen nem ezt mondja, hanem azt, hogy a nyelvek így működnek. A szavak jelentése megváltozhat (szűkülhet, bővülhet, eltolódhat, teljesen megújulhat...).

Előzmény: Miszerint (183)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 183
"A kilo=száz teljesen kézenfekvő"

Nem. A kiló = ezer. Ez a definíciója, mert az '1000' számnév fogalmának, képzetének kifejezésére jött létre a szó.

Ha te látnád, hogy az életben a szög beverésére szolgáló kalapácsot valaki evőeszköznek kezdené használni, gondolom ott is ez a gondolatmeneted lenne érvényes és helyesnek, szerves alakulásnak tartanád. :)
Én nem.

Más dolog, hogy "nyelvélettanilag" képes tovább élni, lehet, hogy egyszer már elfelejtjük eredeti jelentését és százat fog jelenteni mindenki számára.
Attól ez még tévedésen alapszik.


"a magyar 'annó' pedig (...) nem azonos a latin 'anno'-val"

Persze, mert nem pongyolán, tudatlanul kezdtük használni.
Szerintem arra gondolsz, ahogy pl. a passanger-eredeti alakjából pasas lett, majd pasi.

Ez más, itt nem tudatlanság a kialakulás oka, hanem mindig kicsit az előzővel rokon értelmet megtartva változott fokozatosan a jelentés.
Előzmény: NevemTeve (181)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 182
A "tévesen" itt azt jelenti, hogy a nyelvben egy szó, rag szervesen kialakult használatát, annak szerves kialakulását nem megértve, új értelemben használva.

Ez nem azt jelenti, hogy nincs létjogosultsága, hanem bizony tévesen jött létre.
Egy szónak volt egy eredeti jelentése, valami fogalom létrehozta. ha már nem azt jelenti, mert félreértették, az téves.

Na nehogymá' ne történt volna ilyen...!
Előzmény: NevemTeve (179)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 181
Nem tudom, hogy mi bajod van ezekkel.
A kilo=száz teljesen kézenfekvő, ha súlyokra gondolsz: 1kg=100dkg; a magyar 'annó' pedig annyit jelent, hogy 'hajdanában' vagy 'akkoriban', nem azonos a latin 'anno'-val (gyakori, hogy a jövevényszavak jelentése is megváltozik, nemcsak a hangalakja/írása).
Előzmény: Miszerint (180)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 180
Ennek tükrében hogyan ítéled meg a kiló (jelentése:ezer) szó "száz" értelemben való használatát, hogy az anno helytelen használatáról már ne is beszéljek,stb...?
Előzmény: NevemTeve (179)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 179
> Elsősorban úgy értettem, létezik-e szerves módon ez a szó

Igen

> vagy csak "félreértés"-ből alakult

Nem

> mint ahogyan tévesen, rosszízű ragozás kialakult sok esetben és el is terjedt nyelvünkben.

Ilyesmi soha nem történt, és nem is lehetséges.
Előzmény: Miszerint (178)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 178
Akkor máshonnan kezdem.

Én értem, hogy bármi megengedett, mert a nyelv egy élő szövet.
Elsősorban úgy értettem, létezik-e szerves módon ez a szó, vagy csak "félreértés"-ből alakult , mint ahogyan tévesen, rosszízű ragozás kialakult sok esetben és el is terjedt nyelvünkben.

Véleményem szerint éppen úgy, ahogy végtelen tiszteletben kell tartanunk a nyelv élő mivoltát, mert nagyobb nálunk és ítéletünket túlnövi -éppen úgy tőlünk is függ és ítéletünkkel befolyásulhatjuk is további életét.

Nos?
Előzmény: NevemTeve (175)
hacso Creative Commons License 2008.11.07 0 0 176
Ezzel a válasszal nem tudok mit kezdeni... Ahány ház, annyi "érzet".
Előzmény: Miszerint (174)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.07 0 0 175
Sajnos nem, ez nem helyesírási kérdés.
Helyesírási hiba lenne mondjuk a 'wagyol' vagy a 'vagy ol'.
Előzmény: Miszerint (173)
Miszerint Creative Commons License 2008.11.07 0 0 174
Van egy érzetem, mely szerint -mivel a lélekről beszélünk végső soron- bizonyos szavak úgy öregszenek, mint a bor, mások meg úgy, ahogy a tej...
Hogy melyik hogy, az a mögötte lévő mindenkori "lelkiség" döntheti el....
Előzmény: hacso (168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!