"nem látok különösebb hátrányt a "hagyományoshoz" képest."
Erről egy hosszabb kánikula után szívesen beszélgetnék veled. A könnyűszerkezet hőszigetelése télen jól működik, nyáron meg a hőtároló tömeg hiánya nagyon nagy melegeket okoz. Lásd a bármennyire leszigetelt tetőtéri lakásokat nyáron.
Az elmúlt időszakban több szakemberrel beszéltem, illetve utánanéztem.
Egy ~100nm-es ház éves villamos energia igényére (fűtés, melegvíz, sütés/főzés) 6000 kWó teljesen reális, ha ez egy jól szigetelt, modern ház.
Az FF-es minősítés oka az, hogy az elektromos fűtést nagyon magas szorzóval (2,5) veszi figyelembe, szemben a földgáz (1), vagy tüzifa (0,6) szorzójával.
A kandalló a nagyszobában van, azzal a tulaj a saját elmondása szerint sem fűtött sokat, és nem is látszik rajta, hogy sokat használták volna.
A könnyűszerkezetnek is utánanéztem (+ megnézettem a házat egy direkt könnyűszerkezetes épületekkel foglalkozó építészmérnőkkel), nem látok különösebb hátrányt a "hagyományoshoz" képest.
Ezt hogy érted?
"A villany mérők adatai is lehetnek megtévesztőek."
"Egy kiegészítő fűtse van még, a nappaliban egy kandalló."
Nem tudni hogy abban a kandallóban hány mázsa falett eltüzelve szezonoként.
Tehát tisztázva lett hogy FF azaz egy átlagos… legalább is a minősítő szerint. Most vagy hiszünk neki vagy sem... 10 eft -ért egyébként csak ennyit lehet csinálni.
A villany mérők adatai is lehetnek megtévesztőek.
Ha viszont igaz hogy átlagos, akkor csak fűtésre elmehet olyan 20 ezer kWó elektromos energia. Az pedig forintban 760 ezer ft / tél. Nagyon sok.
A kandalló , ?
Hát azzal sem olcsóbb a fűtés.
Viszont feltételezve hogy ez a ház eladás alatt van és ti vagytok az érdeklődők, csak e miatt nem érdemes visszalépni. Egy ház energetikai jellemzőin viszonylag könnyű segíteni … nem kis pénz, de lehet. Hőszigetelés --- külső falak és a födém.
Általában a legfontosabb hogy hol van.. minden egyéb ezután jön.
Persze csak akkor ha a könnyűszerkezetes házhoz nem fűz az ember előítéletet.
Mint, ahogy ilyen távlatban minden kétséges. Lásd pénzügyi válság, magánnyugdíj,vagy a mostani helyzet. Mindenre nem tudsz felkészülni, csak a mából tudsz kiindulni, aztán majd rögtönöz az ember. Anyám mindig azt mondta, akkor kell belelépni a folyóba, ha odaértél a partra.
Az jó, ha kb azonosak a régi tulajok használati szokásai a tiéddel, családméret stb... De a havi 20 meleg vízzel együtt jól hangzik. Nem kell foglalkozni az energetikai tanúsítvánnyal, az elektromos fűtés miatt fals eredményt ad még napelemmel kiegészítve is.
Beruházási-fogyasztási költségben 20 év távlatában simán versenyképes a gázzal.
Csak itt van egy óriási különbség. Egy ország villamosenergiarendszerét használod fél éves időtartamra jól tároló (elvégre nyáron van a több nap és télen van a több fűtési igény) akkumulátorként, ingyen. Hogy ez az állapot fennáll-e 20 évig, az erősen kétséges.
Van egy 100nm-es, könnyűszerkezetes ház, amiben mennyezeti infrafűtés van.
Egy kiegészítő fűtse van még, a nappaliban egy kandalló.
A tulaj szerint átlagban havi 20e a villanyszámla (minden villanyról megy, az infrafűtés, főzőlap, sütő, bojler), de a ház energetikai tanusítványa "FF".
Létezhet az, hogy csak az elektromos fűtés miatt ilyen rossz?
"soknak tartott 6 cm-es külső szigeteléssel és kb 180 kWh/m2/év fűtési igénye volt.
A fajlagos fűtési igénye. A fűtési igény az más.
Van egy ház amely 12000 kWó energiát használ a fűtésre... ennyi az energia igénye. A másik pedig csak 8000 kWó energiát, akkor melyik a jobb ?
Elsőre mindenkinek a 8000 kWó -t elfogyasztó ház tűnik a jobbnak.
Pedig lehet hogy nem így van.
Az első ház egy 180 nm -es a másik pedig csak 65
nm -es .
Az első ház fajlagos fűtési energia igénye 12000 kWó/180 nm az annyi mint 67 kWó/nm a másodiké pedig 123 kWó/nm ami majd kétszerese a nagyobb energia igényű háznak.
Az átlag nagyjából stimmel.
Amúgy régen amikor volt valakinek egy nagy háza, ami ráadásul egyáltalán nem volt szigetelve, hogy ne menjen rá a gatyája az egész fűtésre mit csinált ?
nagyon egyszerűt tett. Télen nem fűtötte az egészházat.
Akár a családom. Volt szerencsénk egy kb. 160 nm -es házban lakni, olyan államosított ház volt... valakitől elvették amikor mi már bent laktunk .
szóval nagy volt, így télen csak a felét használtuk.
Nagy ház rossz hőtechnika jellemzőkkel… pl. vakolatlan falak , hiányzó redőnyök üres redőnyszekrények, huzatos abalkok, a ház harmadán csak szimpla ablak, sőt habnak még fűtőeszköz sem volt minden helyiségben.
Ma úgy mondanák, hogy nagyon magas a fajlagos hőigénye.
Tehát télire összehúzódtunk, nyáron meg élveztük a nagyház egyéb előnyeit.
Fogalmam sincs, de nem csodálkoznék a 200 körüli értéken. Hajdanán az első házam a 80-as években épült akkor feleslegesen soknak tartott 6 cm-es külső szigeteléssel és kb 180 kWh/m2/év fűtési igénye volt.
Ezt tartottam többek között nagyon soknak (meg a házat nagynak) 9 éve és építettem egy másikat, az már jelentősen jobb lett.
Az 55kwh saccolt érték, nem vettem figyelembe, hogy télen több a világítás, stb. fogyasztás. Egyszerűen a nyári fűtés nélküli villanyfogyasztást vettem figyelembe alap fogyasztásnak, úgy állapítottam meg kb. a fűtés igényét. Ez legalább valós fogyasztás, nem légből kapott.
Nem tudom honnan veszed a felújításkori 60-70 kwh-t. A házon 25, a padlóban 15 a padláson 30 cm hőszig. van. 92-es nyílászárók 3 rétegű üvegek, stb.....
Persze lehet ezt még fokozni, de már nem érné meg szerintem. Gondolkodtam még 5-10 centi befújását a padlásra, de talán soha nem térülne már meg. A ház persze nem ideális alaprajzú, elég tagolt és kevesebb az üveg az ideálisnál, de hát esztétikai szempontok is léteznek.
Én merek róla írni, nekem nagyon bevált. Gáz híján 3. éve használom új építésű házban. Természetesen napelemmel kombinálva. Alaposan szigetelt házban, a hálókban azonos márkájú mennyezetfűtéssel kombinálva. A lehető legkényelmesebb fűtés. Nekem a 130 m2-es házam alaposan szigetelve(!) kb. 55kwh-t fogyaszt (/m2/év). Szerintem nem olyan rossz. A saccolt napelem teljesen lefedi az éves fogyasztásomat. +- évi15eft. Új beruházásnál szerintem érdemes meglépni, de egy csomó embert lebeszéltem róla, aki régi szigeteletlen házában akarta vele megváltani a világot. Beruházási-fogyasztási költségben 20 év távlatában simán versenyképes a gázzal.
"Nekem 135 nm családi házba caleo infra panel lesz 5 cm aljzatbetonban. Összteljesítmény 8 kW. Ház besorolása A+ lesz. Gyakorlati tapasztalatok érdekelnének. Köszönöm előre is."
De csak lesz nála is !
Amúgy az a 8 kW teljesítmény majd mindig elég, de lehet egy télen úgy 15 - 20 nap amikor nem elég.
A villamos fűtés viszont nagyon drága.
Aki felteszi hogy a háza A + lesz az nem sokat ért a hőtechnikához... ködösít. Vagy ő vagy az a műszaki ember/kereskedő aki el akar adni neki valamit.
Egy konkrét háznak több hőtechnikai jellemzője van. Az első és a legfontosabb a fajlagos hőigény csak a fűtési szezonra.
A mértéke a kWó/nm/ fü.. szezon. Ez Mo. -on 15 kW/nm/ szezon és mondjuk 350 között változhat. Az átlag úgy 200 kWó/nm/ fsz érték.
A jó házak is 100 vagy 80 körül vannak.
Na most aki ködösít az kitaklál mindenféle A 3 A ++ stb.
Akár a mosó- és mosogató gépekre sőt a villanybojlerekre Ott is vannak ezek a besorolások sőt néhol szép színes ábrákkal is megfejelve. Az az igazság laikusnak ezek semmit sem mondanak.
Persze a gyártók / a kereskedők azért arra ügyelnek, hogy az átlagosnál ezek a készülékek mindig jobbak legyenek... így tudják eladni.
Igen láttam ,ezért is kérdeztem ha ezzel a rendszerrel fűt milyenek a tapasztalatai róla.Mivel 2019.január nem most volt gondoltam már többet tud mondani erről a rendszerről hogy érdemes e használni illetve megéri e a telepítése.
Úgy látom elég vegyesek ezek a tapasztalatok az elektromos fűtésekkel kapcsolatban. Mi most szeretnénk elektromos fűtőtesteket venni. AZ egyik ismerősünk ezt az oldalt ajánlotta: https://www.elektromosfutotestek.hu/
De az adax és nobo termékekről is jókat írnak. Mindenképpen valami jobb minőségűt szeretnénk venni. Kinek mi a tapasztalata?