Csapadék előrejelzés és az ő megbízhatósága... Az ECMWF-ről már többször bebizonyosodott, hogy hajlamos túlbecsülni a várható mennyiségeket, illetve hogy a területi eloszlásban is vannak kihívásai. Nos, most egészen jó előrét adott a hydroinfo ECMWF alapú területi térképe. Ez volt a 24-én kirakott képük: Ez pedig az időkép 24. óta összesítettje: A tó és vízgyűjtője szempontjából már-már tökéletes, noha az időjárási események finoman szólva is sztohasztikusan rakták össze az eredményt.
A műszaki megoldás nem lenne bonyolult, és főleg nem drága.
A "halászat/horgászat" hozzájárulása a tározó tönkretételéhez egyébként szerintem minimális volt. (Halászat nem volt, horgászat csak korlátozásokkal. (A halak etetése és a horgászlétszám is erősen korlátozva volt.)
De a legjobb és legolcsóbb műszaki megoldás sem akadályozza meg, hogy a külső szennyezők az esetleges rehabilitáció után néhány év alatt ne tegyék újra tönkre a tározót.
Az elszennyezés okainak felderítése, a szennyezések forrásainak felszámolása semmilyen tervben sem szerepel legjobb tudomásom szerint...
"a lemosódott és leülepedett talajok visszajuttatására kombinálva a szennyvíziszapos talajjavítással."
A pátkai tározó iszapja már messze nem szennyvíziszap. Ahogy sejtem, magas foszfortartalmú régóta stabilizálódott szerves iszap, ami kiváló talajjavító lehet.
A vizügynek az agrárminisztériummal összefogva kellene valami épkézláb megoldást (hasznosítást) kiagyalni. Ehhez aztán valszeg lehetne valami eu-s pénzt is hozzárendelni.
Az egész ügy arra példa, hogy ma már nem elég a múszaki megoldást kitalálni, menedzselni is tudni kell az ügyet.
Az olvasható rész hatásvadász, a kitakart rész meg ki tudja mit tartalmaz.
Előrébb nem vagyunk vele.
Amúgy amíg a szellemi fogyatékosság szintje a teljes Ollyópaji Jujjdejó szintjén odáig terjed, hogy képtelenek az agrártámogatási rendszereket a kistáblás gazdálkodáshoz igazítani, addig minden mezőgazdasági cselekmény csak okozhatja a felesleges vegyszerhasználatot és a talajroncsolódás, -lemosódás veszélyét.
Erre 2004-es csatlakozásunk óta számos szakmai eseményen történt figyelemfelhívás, de az ilyen jellegű hozzáállást a komplett EU28-ban fêlreseprik.
Márpedig a helyzet kulcsa az agráriumban van, ami egyrészt együttjárhatna a megváltozó tájhasználattal, másrészt végre megoldást adna a talajjavítás számos kérdésének, beleértve a lemosódott és leülepedett talajok visszajuttatására kombinálva a szennyvíziszapos talajjavítással.
Tehát a támogatási, rehabiltálási pénzeknek nem csak a kimerésről, hanem az újraforgatásról is szólnia kéne. A komplett EU28-ban!
De ez a fafej német, mocsári német és kultúrnémet (gyk: Fr.) hozzáálláson el fog bukni.
Az meg, hogy egy tyűdeokos újságíró eddig eljusson és ne csak hatásvadász szófosást tartson, az sajnos utópia....
Az alapjai jók a cikknek, nincs egyelőre vízügyi koncepció a tározó megmentésére. Az az 1863-ban épült csatorna megnevezés az nem igazán helytálló, az a csatorna az oldaltöltés szivárgó árka.
Sok projekt elképzelés, de pénz nincs. Soha nem is volt.Bár az is igaz, hogy a Velencei-tavi projekt 14 Mrd-ből juthatott volna ide is, de nem így lett. Ez innentől amolyan gördülő tervezés... Kotrás, vagy éveken keresztül szárazon tartás, kaszálással megoldhatná a szerves anyag kivételt, de sokkal összetettebb ez az egész.
Halászat, horgászat, mezőgazdaság, erózió, műtárgyázás, fenntartás hiánya, stb. Mindenkinek van benne sara.
Bár az sem világos, hogy minek a megkerülő, ha leeresztik és utána átfolyásos üzemben menne tovább. Igaz a megkerülő csatorna egyfajta "olcsó" politikai eszköz is a zsarolásra, mert pár millából egy alternatív megoldás, vagy a közreműködésre való rákényszerítés. Ez is lehet, hogy csak így lesz eredményes.
Esett is éjfél óta 3.1 mm itt Veszprémben. Az OMSZ prognózisaira én nem merek támaszkodni, jóllehet úgy tudom leginkább az ECM-re támaszkodnak. Legjobb több modellt direktben nézegetni és a tendenciát megpróbálni elkapni. Nem egyszerű, az biztos. De mostanában a változásokat már több nappal korábban egészen jól megfogják. Nem mindig van így.
Több modell futása együttesen itt látható, alul ki is választható, melyiket akarjuk nézni éppen (Veszprém van megadva):
Csak szólok: ritkán mutatják ennyire pontosan a modellek, mint a tegnapi napi időjárást. Egy hete napont néztem, mert tegnap szüretelni voltunk. Tű pontos volt! (ja nem a zidőképről beszélek).
Nem tudom mire akarsz kilyukadni ezzel a cikkel meg hozzászólással. Annyi történik, hogy koherenssé teszik azt, ami 2007-2009-ig nyúlik vissza.
Pl a 2009-ben létrehozott erdőtörvény és az akkor megalkotott, csereerdősítésre vonatkozó szabályozások gyakorlatilag semmit nem változtak, illetve a pénzzel való megváltás lehetőségeit korlátozták folyamatosan az elmúlt hét év módosításai, viszont a régi szabályozások erdő övezetté sorolást nem kellő eréllyel oldották meg, most végre megoldódik az, amit 2004 óta, az LB jogegységi döntése óta leszartak az önkorik, mert nem volt a megyék kezében eszközök arra, hogy ezt erőből rendeztessék.
Ugyanide tartozik, hogy kb 170 körzeti földhivatal ugyanezen jogegységi döntésben leírt mulasztásos jogsértését idén kezdték el felszámolni, mert már akkor évtizedes probléma volt hogy az erdőterület (Evt.) és az erdő művelési ágú terület (Inytv) egységességét nem akarták rendezni, mert az nekik baromi kényelmetlen, meg dolgozni kell vele. Idén kiakadt náluk a hisztimutató, mert 22 ispán egyszerre tette a szőnyeg szélére a földhivatali dolgozókat és elzavarták dolgozni őket. Földhivatali ismerőseim egy része nyekergett is, bár volt több is, aki tudott a két évtizedes jogegységi döntésről, meg arról, hogy hogyan kellett leszarniuk a munkát...
Aztán ott van ez a minősíthetetlenül alacsony szellemi szintű Jávor.
Ne nevezze már magát a kérdéshez értő embernek, ember(?), na jó..., politikusnak az, aki nem tud különbséget tenni a természetvédelmi terület és az élőhelyvédelmi terület között!
Amúgy meg nem az egész Balatonpart Nat2000-es. S főleg nem védett!
Most hogy hülye-e vagy hazudik, vagy mindkettő, az részletkérdés, viszont az tény, hogy olyan elvárt jogegységi kérdéseket rendez a tv, aminek a gyökerei még 1996-97-re nyúlnak vissza.
Ugyanitt végre szabályozásra kerül az, hogy a fenti Evt-Inytv szabályozáshoz hogyan kell illeszkedne az Étv-nek, a településrendezési eszközökben mely szakaszban mivel jár az övezeti besorolás ill annak megváltoztatása.
Az meg, hogy hol milyen módon változtattak az egyes települések és hogyan b.szták meg hátulról az eddigi szabályozást már az 1990-es években, mikor először kapott a Balaton kormánybiztost, és azóta, az nem ok arra, hogy ne legyen egységesítve a szabályozás és vannak kérdések, amiket nem részterületes (régebben BATrT és Balaton tv, később egybegyúrva Kiemelt fejlesztési térségek tv), hanem országos szinten igényeltek egységességet, tehát rendezni kellett.
Ha még csak itthon lennének sík hülyék, akkor azt mondom rendben, de egész európában ez a jelenség.
De ez kb olyan szinten megy, hogy nyáron volt amikor megnéztem, hogy másnap 30 fok napsütés 0 felhő, ez az egész országra, igy aztán elakartam menni a Balatonra strandolni, és végig eset, egész nap, az egész országban azért ha már 8 órával előre sem képesek megmondani, hogy 0 felhő és 30 fok helyet, esni fog egész nap, akkor, hogy egy klasszikust idézek " le kell tenni a lantot".