Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2004.01.24 0 0 140
Nem egészen, azért az is számít, hogy hol él. Egy kolbász hiába tartja szlováknak magát, ha Magyarországon töltik. Ugyanis a kolbűásznak nincs anynyelve, így a nemzetiségét csak a születési helye alapján lehet megállapítani.

Kis Ádám

Előzmény: rumci (139)
rumci Creative Commons License 2004.01.24 0 0 139
Szerintem meg mindenki az, aminek tartja magát.
Előzmény: Kis Ádám (138)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.01.23 0 0 138
Bocsánat, szerintem a csabai tótok magyarok.
Kis Ádám
Előzmény: LvT (136)
rumci Creative Commons License 2004.01.23 0 0 137
:-))
Előzmény: LvT (136)
LvT Creative Commons License 2004.01.23 0 0 136
Kedves Kis Ádám!

Ez nem biztos, hogy tautológia, elvégre Orbán Vikor a csabai tótok által készített kolbászt is hungarikumnak nevezte. Ez tehát egy szlovák hungarikum.

Ha pedig van szlovák hungarikum, akkor kell lennie magyarnak is...

Előzmény: Kis Ádám (135)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.01.23 0 0 135
Ma hallottam a rádióban:

magyar hungaricum.

Kis Ádám

Tecs Creative Commons License 2004.01.20 0 0 134
Egy időben nagy divat volt, szerencsére már ritkul a "helyileg hol van?" kérdés.

Kb.:
- Találkozzunk hatkor a Zöld Béka sörözőben.
- Jó. Az helyileg hol van?

Kis Ádám Creative Commons License 2004.01.20 0 0 133
Jó, de ez miért tauológia?
Kis Ádám
Előzmény: carbonara (132)
carbonara Creative Commons License 2004.01.20 0 0 132
A veteránság nem múlik el soha. Aki egyszer egy háborúban amerikai katona volt, az élete végéig veterán marad. Vagy veterán, vagy egykori katona, de nem egykori veterán.
Előzmény: Kis Ádám (131)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.01.20 0 0 131
Itt mi a tautológia és mi a pleonazmus? A kérdés csak az, hogy múlik el a veteránság.
Kis Ádám
Előzmény: carbonara (130)
carbonara Creative Commons License 2004.01.20 0 0 130
TV2 Tények 18.30 : John Kerry , az egykori vietnámi veterán nyerte a demokrata elöválasztást Iowaban
nyolc8 Creative Commons License 2003.10.17 0 0 129
egyelore meg
most jelenleg
mast ezenkivul?
folytatja tovabb

kicsit mas:(leg)tokeletesebb

playboy2002 Creative Commons License 2003.09.15 0 0 128
Köszönöm, megnyugodtam.
Előzmény: rumci (127)
rumci Creative Commons License 2003.09.15 0 0 127
A Budapest teljes utcanévlexikona alapján (ez teljes összhangban van a főváros nyilvántartásaival):
Ajtósi Dürer sor XIV. Herminamező, Istvánmező (1929). Előzőleg: István út egy része, Stefans Weg (1867). Dózsa György út 29.-től Francia út 160.-ig.
Ajtósi Dürer Albert (1471–1528): festőművész.
Előzmény: playboy2002 (126)
playboy2002 Creative Commons License 2003.09.15 0 0 126
Na igen, csak én azt hallottam, hogy nem róla, hanem egy sokkal később élt grafikusról(?) nevezték el, aki felvette a fent idézett nevet. Belegondolva baromságnak tűnik, de hátha...
Előzmény: rumci (125)
rumci Creative Commons License 2003.09.15 0 0 125
Igen. A család Ajtósról származik, és ezt fordították le, így lett Dürer.
Előzmény: playboy2002 (124)
playboy2002 Creative Commons License 2003.09.15 0 0 124
Tisztelt Lista!

Lazán kapcsolodva lenne egy kérdésem. A budapesti Ajtósi Dürer sor közvetlenül kiről lett elnevezve. Végső soron – gondolom – a magyar származású Albrecht Dürerről.

LvT Creative Commons License 2003.08.30 0 0 123
Kedves amanibhavam!

Lépjünk akkor tovább: a kurva jó miért jobb mint a minősítés nélküli ? És a tökjó meg a marha jó mellé nem tehetjük-e oda, hogy buta mind a tök, meg ostoba mint a marha?

Nem érdekes-e, hogy ezeknek a szavaknak egyszerre van pejoráló és fokozó értelme? Miért kelle akkor csodálkotni, hogy egy 'lefelé' jelentésű szó is nyomatékosító értelmű lehet. Avagy: van ördögien jó. És honnan jő az ördög, nemde lentfől az alvilágból?

Előzmény: amanibhavam (122)
amanibhavam Creative Commons License 2003.08.30 0 0 122
Ez igaz, mintha lenne "buta, mint a tök" szólásunk is. A _marha_ előtagot meg először talán csak nagyságra használták (nagy, mint egy marha), és innen tevődött át általánosabb jelentésekre.
Előzmény: rumci (121)
rumci Creative Commons License 2003.08.30 0 0 121
Úgy tudom, nem sikerült ezt igazán tisztázni. Ugyanis a tökhülye, tökrészeg erősen elképzelhetővé teszi a növénynévi eredetet is. Számomra a leghihetőbb azonban az, hogy a kettő egymást erősítette.
Előzmény: amanibhavam (120)
amanibhavam Creative Commons License 2003.08.30 0 0 120
a tök szerintem a tökéletesen rövidülése lehet
Előzmény: LvT (119)
LvT Creative Commons License 2003.08.29 0 0 119
Kedves amanibhavam!

> ez nekem logikailag nem stimmel, miért lenne egy "lefelé" jelentésű előtagból fokozó/erősítő elem?

Ezért hoztam példának a marha nagy, tök jó kifejezéseket. ha megmondod, hogy a marha és a tök hogy lett erősítő elem, akkor én is megmondom, hogy hogyan lett egy "lefelé" jelentésű előtagból az.

A lényeg: van egy kifejezés, ahol az adott szó valóban értelmezhető erősítő értelemben, majd ebből általánosul. A jelentésmodtívum azonban nem mindig világos. Pl. miért a az eredtileg 'hátra' jelentésű mögé > meg- igekötő lett általaánis befejezettséget jelző elem: pl. csinál > megcsinál. Már ezt sem tudnám indokolni...

Előzmény: amanibhavam (118)
amanibhavam Creative Commons License 2003.08.29 0 0 118
Kedves LvT, írod: "Ez a leg- nem azonos a -lag/leg határozóraggal, hanem vagy egy 'nagyon' jelentésű fgr. szó folytatása (vö. legott(an)), vagy a le 'lefelé' határozószó fenti -g ragos származéka (ez aztán először fokozószó-erősítő lett, vö. marha nagy, tök jó, később korlátozódott a jelenlegi szerepére). " - ez nekem logikailag nem stimmel, miért lenne egy "lefelé" jelentésű előtagból fokozó/erősítő elem?
LvT Creative Commons License 2003.08.29 0 0 117
Kedves rumci!

A cikk mentségéül: az érdemi része a felsoroltam szláv-magyar helynévi tautológiák elemzése volt. A többit (a magyar-magyart helynévi és a szláv-magyar köznévi alakokat, csak példálózva megemlítette, meglehet más forrásokra támaszkodva.)

Előzmény: rumci (116)
rumci Creative Commons License 2003.08.29 0 0 116
Ez eddig is világos volt. Csak felvetődött bennem egy gondolat.
Előzmény: LvT (115)
LvT Creative Commons License 2003.08.29 0 0 115
Kedves rumci!

Felvetésed nagyon is lehetséges. Jelenleg azonban csak a cikk recenzálására szorítkoztam.

Előzmény: rumci (114)
rumci Creative Commons License 2003.08.29 0 0 114
Nem vagyok egyáltalán biztos a dolgomban, csak egy icipici szkepszis: a higydomb kapcsán eszembe jutott a Hegykő településnév, melynek előtagja népetimológiás: az *egy ’szent’ az eredendő előtag. Nem lehetséges, hogy a higydomb is igydomb, azaz ’templomdomb’ volt valaha?
Előzmény: LvT (113)
LvT Creative Commons License 2003.08.29 0 0 113
Tisztelt Topik!

A sampinyongomba-hoz: Frissen akadtam rá egy szláv-magyar helynévi tautológiákkal foglalkozó tanulmányt, gondoltam, beídézem az ott szereplőket. De még mielőtt jönne a lista, bemelegítésül a sampinyongomba pár már megszokott rokona (szintén a fenti cikkből):

* borköles 'kölesfajta': bor- < ószl. bъrъ 'kölesfajta, muhar'
* hamupikőke: -pipőke < szlk. popelka ~ popoluška (< popol 'hamu')
* lucfenyő: luc- < szb.-hv. luč 'fenyőfajta'.

Íme a helynévlista (magyarázat nélkül):

Ácsteszér, Gáji-erdő, Góric-domb, Hórkatető, Izra-tó, Kamon-kő, Kulcsármajor, Lippahárs, Otoc Sciget (1226) [= Otoksziget], Pécs-kő, Rikájó (itt m. 'folyó'), Tőketerebes.

Sőt van egy pár magyar-magyar helynévi tautológia (ugyan a múltból):

Azowelg [= Aszóvölgy], Halumdumb [= Halomdomb], Holmhig [= Halomhegy], higydumb [= Hegydomb]

LvT Creative Commons License 2003.08.12 0 0 112
Kedves playboy2002!

A -lag/leg egy határozórag*, az alábbi idetartozó szavakat gyűjtöttem ki a szóvégszótárból: állítólag, aránylag, egyetemleg, egyénileg, előzőleg, eredetileg, esetleg, folytatólag, főleg, futólag, fölösleg, hallgatólag, illetőleg, jelenleg, körösleg, következőleg, küldöttségileg, külsőleg, lehetőleg, levélileg, látszólag, mellesleg, némileg, névleg, oldalaslag, pillanatnyilag, pótlólag, színleg, tettleg, tényleg, újólag, utólag, viszonylag, végleg (lehet, hogy a lista nem teljes). De gyakorlatilag minden -ó/ő mellélnévi igenévből képezhető vele prodiktívan ún. "mód-állapot határozói alak".

A -lag/leg határozóragot a nyelvújítás hozta a magyar köznyelvbe, addig egy nyelvjárásias jelenség volt. Eredetét tekintve egy összetett toldalék, amely áll egy -l határozóragból (vö. jól, ebül < hol? kérdésre felelő rag, vö. alul), és egy hova? kérdésre felelő -g ragból (vö. mai -ig rag, ill. az eddig szó határozószói használatát). [Ha úgy tetszik, a -lag/leg rag tehát tautológia.]

[* A -lag/leg az ún. képzőszerű ragok csoportjába tartozik, mely a kétfajta toldalék közös sajátosságait viseli.]

A legesleg- előrag ugyakkor (szabatosabb meghatározása "előjel" lenne, de ez a szó már másra foglalt) a leg- előrag ikerítése (volt a leg-nek önmagában leges- formája is). Ez a leg- nem azonos a -lag/leg határozóraggal, hanem vagy egy 'nagyon' jelentésű fgr. szó folytatása (vö. legott(an)), vagy a le 'lefelé' határozószó fenti -g ragos származéka (ez aztán először fokozószó-erősítő lett, vö. marha nagy, tök, később korlátozódott a jelenlegi szerepére).

Vannak még további -leg (-lag) toldalékaink is: az egyik igeképző, vö. díszeleg, édeleg, enyeleg, érzeleg, feszeleg, hízeleg, incseleg, kéjeleg, képzeleg, közeleg, őgyeleg, szédeleg, szenveleg, szépeleg, tetszeleg, tiszteleg, amely az -l igeképzőből és a -g gyakorítóképzőből állt össze (és a nyelvújítás terjesztette el). A másik főnévképző, pl. egyveleg, göngyöleg, mérleg, amely szintén összetett: a fenti -l igeképzőből és a -g főnévképzőből (vö. harag, roskatag) forrt össze.

Előzmény: playboy2002 (111)
playboy2002 Creative Commons License 2003.08.05 0 0 111
Most, hogy eszembe jutott a főként, azt sejteti velem, hogy képzett szó. :-(
De a legesleg...
Előzmény: playboy2002 (110)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!