a1 nick még mindig ne fogta fel, hogy a kereszténység nem csak a Római Katolicizmusból és a Keleti Ortodoxiából áll.
Egyébként már ezek önmagukban, amikor még nem váltak ketté, akkor sem tudtak sokáig megegyezni még csak Jézus születésének az évében sem, nem hogy a hónapjában és napjában.
A betlehemi csillag - 4. rész: Bolygóegyüttállás
http://www.origo.hu/tudomany/tarsadalom/20011221abetlehemi.html
origo 2001. december 21., péntek, 18:56
"Van azonban még egy lehetőség, amelynek talán még nagyobb az asztrológiai jelentősége. Ez a bolygóegyüttállás, vagyis a planéták olyan elhelyezkedése, amikor mozgásuk során szorosan megközelítik egymást. A bolygók egyébként is kivételezett szerepet játszottak az ókoriak életében, hiszen istenekként tisztelték őket. Fényességükből adódó különlegességüket csak fokozta, hogy az egyik csillagképből a másikba vándoroltak, s olykor igen szeszélyes pályát futottak be. Időnként előfordul, hogy az év során általában kelet felé mozgó planéta a Földről szemlélve megáll, majd visszafelé kezd haladni az égbolton, hogy aztán ismét visszatérjen a "helyes" irányba. Ma már tudjuk, hogy e hurokvetésnek nevezett folyamat valójában csak látszólagos mozgás, az ókoriak számára azonban a csillagászat egyik központi problémáját jelentette. Mindenesetre egy bolygó képes eleget tenni a Biblia azon követelményének, hogy "megáll egy hely felett".
Volt-e bolygóegyüttállás a kérdéses időszakban? Nos, ha megvizsgáljuk akkori helyzetüket, lélegzetelállító felfedezést teszünk: Kr. e. 7-ben a Jupiter és a Szaturnusz ún. nagy együttállásban voltak a Halak csillagképben! E rendkívül ritka - 843 évente előforduló - jelenség során a két bolygó néhány hónap leforgása során háromszor került együttállásba, mivel egymás közelében végezték a hurokvetést, csak különböző sebességgel. Így többször is eltávolodtak egymástól, illetve megközelítették egymást. Tény, hogy Kr. e. 7. június 4-én, október 2-án és december 10-én a Jupiter és Szaturnusz egymás szoros közelségébe kerültek. Ez már akkor is valóságos csillagászati szenzációnak számított, amelyet ki tudtak számítani: mezopotámiai agyagtáblák bizonyítják, hogy a csillagász-papok előre készültek a megfigyelésére. Ugyanakkor a nem szakemberek számára nem volt feltétlenül lenyűgöző jelenség ("Jeruzsálemből nem látták"), hiszen még a legnagyobb közelség idején is kb. 2 holdtányérnyi távolság volt a két bolygó között, vagyis nem olvadtak össze egyetlen vakító égitestté.
Legalább ilyen fontos volt azonban az együttállás asztrológiai jelentése. A Szaturnusz (balra) hagyományosan a zsidó nép bolygójának számított, gondoljunk csak pl. a szombat angol elnevezésére (Saturday, ami a Szaturnusz nevéből ered). A Jupiter (fent) a legnagyobb planéta, a bolygók királya, avagy a királyi bolygó. Kettejük találkozása - ráadásul egymás után háromszor - a Halak csillagképben zajlott le, amely az ókorban a születés szimbóluma volt, a zsidók pedig mindig is a Messiás csillagjegyeként tisztelték. Mindez tehát nem jelenthetett mást az akkori csillagász-asztrológus-papoknak, mint azt, hogy a zsidóknak királya születik. "
Az ortodox egyházak hívei 2003-ban január 6-án ünneplik a szent estét. Tehát holnap este.
Kivánjunk nekik ezen topik által is Boldog és nyugodalmas ünnepet, az Ő szokásaik szernt, amiből megint csak idéznék egy rövidkét a topikindítóban megadott honlapról:
"Karácsony
A legörömtelibb ünnep a szerbeknél a Karácsony. Három napig ünneplik. Első nap (január 7.) korán reggel a templom valamennyi harangja szól, egyesek templomi mozsárágyúkkal (régen volt...) jelzik az örömünnep közeledtét.
A háziak ilyenkor a legszebb ruhájukba öltöznek, és templomba indulnak jutrenyere (reggeli Istentisztelet, amely szent liturgiával folytatódik...). Az Istentisztelet után a hívek egymást üdvözlik a következő szavakkal: "Krisztus megszületett!", a válasz: "Valóban megszületett!" Karácsonytól Vízkeresztig üdvözlik egymást így a hívek."
Beismerte már valaha is, hogy tévedett? Mert ha nem, akkor nem is fogja. Hagyjuk magára, aztán időnként benézhetünk, helyretehetjük, amit kell, de ennek a "De!-De nem!-De igen!" jellegű párbeszédnek semmi értelme SZVSZ. Ha neked erre van ideged és energiád, csináld, bár szerintem nincs sok értelme :)
Anderson1: szerintem nem érdemes itt bármelyikünkek is több szót vesztegetni. Elmondtuk többször, többféleképpen is az igazat. Ennyi. Majd ellesz itt Gábor magában :)
[OFF]
Álomhajós, annyira azért körülnéztem, hogy legyen fogalmam arról, mi zajlik ezen a fórumon. Mivel többnyire nem tetszik, nem is nagyon folyok bele. Én csak hozzáteszem a magamét, nem megyek bele értelmetlen vitába. Ennyi. Köszönöm, ne félts! :) Két megjegyzés:
1) A moderálás tényleg színvonalon aluli, a HIX-en pl. nem volt megengedett a személyeskedés, itt meg szinte csak abból állnak a viták.
2) Ha a keresztények úgy vitatkoznának, ahogy a SZÓL fórumán próbáltam megfogalmazni, akkor kevesebb lenne a személyeskedés is.
[ON]
Gábor, a kereszténység nem azon áll vagy bukik, hogy mikor ünnepeljük a karácsonyt, vagy hogy egyáltalán ünnepeljük-e, még csak azon sem, hogy egy eredetileg pogány ünnepet tettek-e meg keresztény ünneppé. You miss the point. Semmi értelme a vitának, mert lényegtelen dolgon lovagolsz...
December 24-25-e a téli napforduló ideje. A legősibb pogány, vagy természeti vallási ünnep. Mivel eltörölni nem tudták, ezért új értelmezést próbáltak ráerőltetni.
Csak hát az emberek nem hülyék, mint a reklámból tudhatjuk. A választékot nem áldozzák fel az olcsóságért.
Látom Te új vagy itt és még nem ismered mi zajlik itt a fórumon, de tájékozodásul javaslom, hogy olvasd el ezt a topicot, abból majd sokminden kiderül: Körkérdés, lécci olvasd el!
Van fontosabb ünnep Jézus születésénél, bár az is fontos, csak nem a dátum, hanem az esemény miatt. Ha fontos lett volna a pontos dátum, akkor pontosabban le lett volna írva.
Amit mondani akarok, az az, hogy nem a dátum számít, hanem az esemény, amire emlékezünk. Nem sérül Isten tekintélye, ha egy olyan eseményt, aminek Ő nem adta meg a pontos dátumát (mint ahogy a zsidó ünnepek pontosan le vannak írva a Törvényben) nem napra pontosan akkor ünneplünk, amelyik napon az esemény történt. Sőt, a legfontosabb ünnepet, ami nálunk Húsvét néven fut, pedig abszolút nem ez a lényege, tulajdonképpen minden alkalommal megünnepeljük, amikor úrvacsorát veszünk...
Ezt tudja mindenki, hogy sokféle naptári rendszer van. Ennél a kettőnél még több is.
A következő éveket írják jelenleg:
- Ortodox brahmán................1 955 881 104 év
- Bizánci................................7 511 év
- Alexandriai ill antiochiai.............7 495 év
- A világteremtés óta Eusebius szerint. .7 203 év
- A világter. óta régi zsidó számítás....6 192 év
- Zsidó naptár szerint...................5 763 év
- A római császári kor szerint ..........2 030 év
- Az Iszlám szerint .....................1 416 év
Éppen ezért írtam, hogy a csillagok állása és a föld forgása szerint nem ugyanazon a napon ünneplik JELENLEG Jézus születésnapját a keresztények. A két időpont között a több mint tíz fordulatot tesz meg a föld a tengelye körül a naphoz viszonyítva.
A dátum ugyanaz, csak a két naptár (Julianusz, Gergely) között van eltérés. Az egyházi időszámítás az ortodox egyházban a Julianusz naptár szerinti, ami eltér a hivatalosan mindenütt használt Gergely-naptártól. Ezért nem esik ugyanarra a napra a két ünnep, de eredetileg a dátum megegyezett, csak a naptárreform - ill. annak figyelmen kívül hagyása - elcsúszást okozott.
Az 1054-ben szétvált vallási irányzatok, akkor ünnepelnék egyunazon a napon karácsonyt, ha a két ünnep között a foldgolyó egyet sem fordulna a tengelye körül a naphoz vizsonyítva.
De mivel forog, mégpedig jó sokat, ezért a két karácsony ünnep nem ugyanarra a napra esik. Tehát nem ugyanaznap van.
Aki elhiszi az elhiszi, aki meg nem az járjon utána, vagy keresse fel orvosát gyógyszerészét.
Teljesen mindegy milyen naptárat, vagy időszámítást használunk. A két időpont között a valóságban van eltérés.
Akkor lenne itt igaza néhány hetvenkedőnek, ha a valóságban egyunazon a napon ünnepelnék a karácsonyt, csak éppen egyunazon a napon egyiküknél éppen december 15-e, a másiknál január 6-a lenne.
Nem akarok nagyon belekötni a társaságba, de vannak, akik úgy tartják, hogy Jézus nem születhetett december 25-én, sem januárban, hanem inkább október táján. Ezt egyrészt történelmi, másrészt földrajzi tények támasztják alá. A decemberi ünnep onnan ered, hogy a pogány napünnepnek (téli napforduló) adtak keresztény jelentést a kereszténység államvallássá válása után. Innentől kezdve mindenkinek a szíve joga, hogy mikor ünnepli a karácsonyt, és milyen tartalommal teszi ezt :)