Keresés

Részletes keresés

TakyL Creative Commons License 2004.04.15 0 0 571
Üdv

A Royal Sovereign május 18-án érkezett a lebontásának helyszínére Inverkeithing-be. Sajnos a lebontás időtartamáról nincs infóm.

Taky

Előzmény: Laci bacsi (570)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.15 0 0 570
A Royal Sovereign-t 1944. május 30-án adták át a szovjeteknek. Itt Arhangelszk néven az északi vizeken szolgált.
1949. február 4-én (más forrás szerint 9-én) érkezett vissza a britekhez, akik azonnal bontásra eladták.
1949. április 5. a bontás ideje (Kezdés időpontja? Befejezés időpontja?)
Előzmény: Laci bacsi (568)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.14 0 0 569
Az Agamemnon, 1809-ben süllyedt el, nem? Ennek fedélzetén vesztette el Nelson az egyik szemét.

(Hihetetlenül naprakész vagyok! :-)))

Előzmény: MALWIN (567)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.14 0 0 568
A kincstári optimizmusom eddig sajna nem nagyon élesztette fel a topicot. :-)

Maximálisan egyetértek veled, Oscar! A csatahajók koruk legnagyobb, legfejlettebb (és szerintem a legszebb) harceszközei voltak.

A Royal Sovereign-t adták kölcsön, a Revenge-osztályból, vagyis a Queen Elizabeth-et követő, de hozzá nagyon hasonló hajóosztályból.
Valamikor a háború után vissza is kapták, gondolom én, igen lelakott állapotban.
Holnap pontosabb adatokkal is szolgálhatok, a "Dreadnought-bibliám" bent van a munkahelyemen.

1944-ben adták oda a britek a Lend-Lease keretében a szovjeteknek, ott Arhangelszk néven szolgált.

Az 1946/47-es Jane's Fighting Ships of WW2 még úgy írja, hogy majd az olasz hajók szétosztásával kerül vissza. Gondolom akkor adták vissza (pontos dátumot holnap), amikor a Giulio Cesare a szovjetekhez került.

Előzmény: Oscar2 (566)
MALWIN Creative Commons License 2004.04.14 0 0 567
Mér, nem olvastátok, hogy megtalálták Nelson hajóját?Egy ágyút felszínre is hoztak, most folyik az előkészület a feltárásra.
Előzmény: Laci bacsi (565)
Oscar2 Creative Commons License 2004.04.14 0 0 566
No, de hol a kincstári optimizmus?!

Az igaz, hogy a nehéz hadihajók jó részt kihaltak, de azért olyan egyedi és megismételhetetlen technikai csodát jelentettek, mint nem sok más emberi alkotás!

És van még elég sok érdekesség és rejtély, például:
valahol olvastam, hogy a britek a II. vh. idején egy csatahajót kölcsön adtak (!) az oroszoknak... Ha jól emlékszem a Queen Elisabeth-ek közül, de nem találom a forrást, tud valaki valamit erről és a hajó alkalmazásáról?

Üdv.

Előzmény: Laci bacsi (565)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.14 0 0 565
És Boldog Karácsonyt mindenkinek!

Nem hiszem, hogy addig túl sok hozzászólás fog ebben a topicban keletkezni!

Előzmény: muggli (564)
muggli Creative Commons License 2004.04.10 0 0 564
TakyL Creative Commons License 2004.04.04 0 0 563
Mi az hogy ott volt ? Arra jártak a (színes)fémgyűjtők és elvitték ? Tudomásom szerint még ott is van fejjel lefelé :))))
Előzmény: Laci bacsi (562)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.04 0 0 562
Ott volt Bikininél a Nagato is, az egyetlen, a háborút túlélt japán csatahajó.
TakyL Creative Commons License 2004.04.02 0 0 561
csecse:

2db CD-n ha jól emlékszem avi, mivel kölcsönkérték egy jó hónapja, de mivel tudom kinél van jó eséllyel vissza is kerül :)

Taky

Előzmény: Londonercsecse (560)
Londonercsecse Creative Commons License 2004.04.02 0 0 560
TakyL!

Milyen adathordozo-n van a film? Milyen formatum?

Koszi, csecse

Előzmény: TakyL (555)
wayland_carruthers Creative Commons License 2004.04.02 0 0 559
Azt elhiszem, hogy bánatosak voltak, hogy a hajók túlélték, de nem hiszem, hogy a fejlett soviniszta érzékük miatt, inkább a hurráoptimista hangulat miatt, ami az egész robbantgatást körülvette.
A katonák úgy gondolták, hogy mit nekünk hajók, repülők, tankok! Mindet felrobbantjuk! Atomot nekik!
Aztán kiderült, hogy nem olyan egyszerű messziről felrobbantani valamit, hát letörtek...
Előzmény: gigabursch (558)
gigabursch Creative Commons License 2004.04.02 0 0 558
Vagy az NGC-n vagy a Spektrumon volt egy film olyan 10-12 hónapja am ezekről a robbantásokról szólt. Ott azt fejtették ki, hogy a sok selejt amerikai hajó mellett rengeteg japán hajót akartak megsemmisíteni, hogy befejezzék a "művüket" az amerikaiak (ezt hívják fejlett világnak náluk).
Az a cirkáló, amely a japán zászlóshajó volt nagyon sokáig (a neve nincs előttem ha jól emlékszem Yamamoto admirális alatt) volt a levegőből dobott bomba alatt és az amik bánatára túlélte. Sok hajó túlélte még, de csak az elsüllyedést. Nyilván a szerkezete a deformációk sokat sérült.
A második víz alatt bomba meg pontosan ez alatt a japán cirkáló alatt robbant a bomba, és a lökéshullám szinte az összes hajót kiemelte, de a többségük a felborulás miatt süllyedt el.

A film alapvetően a lakosság felől közelítette meg a kérdést, akiket kitelepítettek. Mára amit megengedfnek, az az, hogy az elhunyt öregeket oda temessék el. A környék még mindig olyan sugárfertőzött (a film szerint!), hogy ott életet élni a hajdani Bikini szigetek öslakosságának nem lehet)
gb

wayland_carruthers Creative Commons License 2004.04.01 0 0 557
"Nos, nem tudom, mit szólt volna a személyzet ehhez, de mintha olyat is olvastam volna valahol, hogy az egyik (vagy mindegyik?) hajóhoz még sokáig nem lehetett közelíteni, annyira sugárzott."

Mit várunk akkor, amikor még javában folyt a robbancsuk-fel-aztán-megnézzük-hányan-lettek-betegek tipusú kísérletezgetés?!
De viccet félretéve: Ez nyílván vegymentesítés kérdése, tekintve, hogy a dolgok nem magukban sugároznak, hanem a rájuk rakódott rádióktív szennyezéstől. Első körben az a fontos, hogy a hajó úszva maradjon, aztán az, hogy vízsugárral és egyéb vegyfelszereléssel lemosva megtisztuljon.
Ezt valószínűleg az elhagyott kísérleti roncsokon nem tették meg, ezért maradhattak sugárzóak.
Persze ettől még a legénység kapott volna egy kiadósat a sugárzásból, de a teszt eredményeit valószínűleg felhasználták későbbi hajók megtervezésénél, ahol már izolált, szűrten szellőztett térben van a legénység.
Mellesleg, ha már atomháború... hát nem tudom hogyan lehet azt jól csinálni?!

Előzmény: Laci bacsi (556)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.04.01 0 0 556
Még apró információmorzsák:

Két robbantásból állt a Bikini-nél a kísérlet.

Az Arkansas azért süllyedt el, mert az atombomba gyakorlatilag alatta robbant fel. A robbanás ereje állítólag feldobta a levegőbe az egész hajót.

A kísérlet azzal az eredménnyel zárult, hogy a hajók védelme elégséges egy atomrobbanás kivédéséhez. Nos, nem tudom, mit szólt volna a személyzet ehhez, de mintha olyat is olvastam volna valahol, hogy az egyik (vagy mindegyik?) hajóhoz még sokáig nem lehetett közelíteni, annyira sugárzott.

TakyL Creative Commons License 2004.04.01 0 0 555
Üdv !

A robbantások környéke már nem veszélyes sugárzás szempontjából, de a szigeten és környékén semmit nem lehet megenni, mivel a robbanás után a nehézfémek beépültek a táplálékláncba. A szigetet még mindíg tanulmányozzák e szempontból.
A hajók egy köteléket szimuláltak, és mindegyik fel volt töltve harci helyzetnek megfelelően felszereléssel, üzemanyaggal és lőszerrel.
Erről és az amerikai atomkísérletekről van egy film a címe Trinity. Nemrég kaptam meg szinkron nélküli(angol nyelvű) Szinte az összes fontosabb kísérletről van benne felvétel.

Taky

wayland_carruthers Creative Commons License 2004.04.01 0 0 554
És hogy a másik kérdésre is válaszoljak:
Az említett filmen a feláldozott hordozó teljesen egyben pihent a tengerfenéken. Semmi baja nem volt, feltételezem, a lökéshullám borította fel.
Minden egyben, a hangárban a kisérletileg odarakott gépek szép csendben enyésztek, ahogy voltak... Ha jól emlékszem még éles fegyverzet is volt, hogy a próba élethű legyen.
Előzmény: Oscar2 (552)
wayland_carruthers Creative Commons License 2004.04.01 0 0 553
Hát, a bennem szunnyadó fizikus azt mondja, hogy ha volt is némi rádioaktív maradvány a bombák után, az már régen eloszlott a légkörben és a világ óceánjaiban.
A helyszínek, már ahol nincs katonai körzet, mind megközelíthetőek, bár most, hogy így belegondolok: Furcsa, hogy alig láttam filmet ezekről a roncsokról.
Persze ez nem meglepő, mert sok más direkt elsüllyesztett roncs van a világtengereken, és alig láttam róluk filmet.
Még jobban belegondolva, egyszer volt egy dokufilm, ahol felatombombázott hajóroncsokat kutattak. Valamelyik leselejt amcsi hordozót nézték körbe, úgyhogy:
summa summarum, oda lehet menni, meg lehet nézni, nem patkol el senki és zöld mutáns sem lesz...:)
Előzmény: Oscar2 (552)
Oscar2 Creative Commons License 2004.03.31 0 0 552
Lehet, hogy hülye kérdés, de mi a helyzet a sugárzással?
Avagy mi maradhatott a hajókból és mikor lehet esetleg megközelíteni a helyszínt?
Előzmény: Laci bacsi (551)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.03.31 0 0 551
Oscar,

ott volt bizony. A Kwajalein-atollnál a robbantások következtében süllyedt el.

Előzmény: Oscar2 (550)
Oscar2 Creative Commons License 2004.03.31 0 0 550
Nekem a Prinz Eugen rémlik, mintha az is ott lett volna...
Laci bacsi Creative Commons License 2004.03.31 0 0 549
Nem tudom, lehetett ott német hajó is.
Minden infó, amit ide leírtam, a warships1.com-ról származik, onnan lestem ki az egyes csatahajók történetéből.
Előzmény: Londonercsecse (548)
Londonercsecse Creative Commons License 2004.03.31 0 0 548
Koszi. Nem volt ott valami nemet hajo is? Valami ilyen renlik, de persze lehet, hogy tevedek.
Előzmény: Laci bacsi (547)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.03.31 0 0 547
1946-ban több kísérletet végeztek, melyben különbözö méretü hajók vettek részt.
Csatahajók közül ezeket találtam: Arkansas, New York, Nevada, Pennsylvania.

Operation "Crossroads": robbantás 1946. júl. 1-én, az Arkansas túlélte, a többi hajóról nem tudom, hogy ott voltak -e.

Operation "Baker": vízalatti robbantás 1946. júl. 25-én. Elsüllyedt az Arkansas, túlélte a New York, Nevada, Pennsyalvania. Utóbbiak 1948-ban célhajóként süllyedtek el.

A kísérletekben azt hiszem, részt vettek kisebb hadihajók is, és talán zsákmányolt japó hajók is, bár ez csak rémlik, benne nem vagyok biztos.

Előzmény: Londonercsecse (546)
Londonercsecse Creative Commons License 2004.03.31 0 0 546
A WWii utan volt egy atomteszt Bikini-nel, aminel hajokat haszbaltaj celopntnak.
Errol valaki reszletesebben?
Rephyx Creative Commons License 2004.03.31 0 0 545
Az a baj, hogy az atlagos temak elsikkadnak, a nagyon reszletes tortenelmi/haditechnikai temak irant nincs erdeklodes, ezert nem porog a topic. Beszelhetnenk esetleg az aktualis tortenesekrol, hadihajokrol, vilaghaboru utani sztorikrol, stb.
Pearl Harbour, Bismarck elsullyesztese, meg ezek mar regen leragott temak, aki idelatogat, valoszinuleg ismeri abszolute ezeket a dolgokat. Valami erdekes, de megis kozertheto temat kene bedobni :]
Előzmény: Londonercsecse (544)
Londonercsecse Creative Commons License 2004.03.31 0 0 544
nagy a csond megint..:(
Laci bacsi Creative Commons License 2004.03.26 0 0 543
Negyedik rész, a California:

A BuShips szempontjából a California volt a legtisztább eset. A hajó két torpedót kapott (egyet elöl, egyet hátul), egy bomba találta el, amely lepattant a második (páncél-) fedélzetéröl, lyukat ütött a föfedélzetben és nagy tüzet okozott. Egyik torpedó sem volt különösebben hatásos. Mind a két esetben nem csak a belsö torpedóvédö válaszfal maradt épen, de a két külsö is. Az ellenoldali elárasztás elött a dölés mértéke 5-6 fok volt. Végül egy majdnem mellétalált bomba elöl az orrész bal oldalán lyukat ütött, mely 3,5 lábnyi süllyedést okozott.
Egyik sérülés sem volt különösebben súlyos, és a hajó kész volt a kifutásra, amikor utasították. Azonban mégis elsüllyedt. Amikor váratlanul támadás érte, sok hajóablak szemle miatt nyitva volt, másokat pedig hanyagul csuktak be. A víz a harmadik fedélzet fölé emelkedett a bal oldalon és a hajó lassan megtelt vízzel. Ez nem volt különösebben meglepö vagy figyelemre méltó; tengeren ezek az ablakok jól be lettek volna zárva.

A forrás:
Norman Friedman: U. S. Battleships - An Illustrated Design History, B függelék

Előzmény: Laci bacsi (542)
Laci bacsi Creative Commons License 2004.03.26 0 0 542
Harmadik rész, a Nevada:

A Nevada volt az egyetlen csatahajó, amely mozogni tudott a támadás alatt. A hajót 14 lábbal a gerince fölött, a két elülsö torony között találta el egy torpedó, amely lyukakat robbantott az oldalán lévö, torpedók elleni feltéten (ez az ún. dudor, más néven hólyag), és a belsö hajófenéken. Ahogy a tervezök elvárták, a belsö torpedóvédö válaszfal behorpadt, és nem nyílt szét. Az illesztéseinél azonban 2-4 hüvelyknyire megnyílt, és a hajó elkezdett eláradni az elsö fedélzet alatt. A hajó 4 vagy 5 foknyira megdölt, de ellenoldali elárasztással sikerült egyensúlíba hozni. A dudoron keletkezett lyuk 16 láb hosszú és 27 láb magas volt.
Miután lehorgonyzott a csatornában, öt bomba találta el. Egy átütötte az elöfedélzetét, és az olajtartály és a külsö fal között robbant. A többi bomba tönkretette a horgonyhúzó mechanizmusát, és a hajó partra futott, úgy, hogy nem zárta el a csatornát. Két nagy tüz ütött ki, és nyomás híján nem lehetett eloltani öket. Közben a hajó lassan kezdett feltöltödni vízzel, és az elülsö löporraktárakat, melyek fala kezdett felforrósodni, el kellett árasztani. Tévedésböl a hátulsó löporraktárakat is elárasztották.
Amikor a hajó partra futott, a tatja fennakadt egy korallszirten; az orra még a felszínen volt, de a beömlö víztöl lassan süllyedt lefele. Végül a víz hátul szétterjedt a páncélfedélzet felett, és továbbterjedt a szellözörendszeren keresztül. Ahogy a víz fokozatosan elérte az orrot is, a kazánok leálltak. Végül a tat lecsúszott a korallszirtröl, és a hajó leült a fenékre, mely mindössze 40 láb mély volt.
A tüzek közül az egyiktöl kiégett ez elülsö felépítmény; a tüzet a kapitányi kabin papírjai is táplálták. Hamarosan felrobbant a közelben tárolt löszer is. A másik nagy tüz következtében, szintén elöl, a terjengö olajcseppek robbantak be a délután folyamán, fokozva a szerkezeti károkat.
A BuShips megállapítása szerint a hajó nem tudott ellenállni a relatíve felszíni sérüléseknek; a gépeit és fegyverzetét nem érintette a kár. A problémát a vízhatlanság hiánya okozta. Nem voltak vízzáró válaszfalak a második fedélzeten, a felszereléseknek és illesztéseknek is vízzáróaknak kellett volna lennie, holott nem voltak azok.
A hajó kárjavítási könyve felhasználásával a BuShips megpróbálta felderíteni az eláradás okát. Mielött eltalálták volna, a merülése elöl 30 láb 6 hüvelyk volt, hátul 31 láb 3 hüvelyk. A torpedótalálat és az ellenirányú elárasztás a merülési értékeket csak kissé változtatta meg, 33 láb 8 hüvelykre elöl, és 31 láb 2 hüvelykre hátul; a téves hátsó löporraktár-elárasztást követöen a merülése elöl 34 láb 11 hüvelykre, hátul 34 láb 5 hüvelykre módosult. Ekkor az elmélet szerint a második fedélzet, a legmagasabb vízhatlan fedélzet a hajón, 3 lábbal volt a vízszint felett. Azonban az elülsö löporraktár elárasztásával a merülés 40 láb 8 hüvelykre nött elöl, és 32 láb 6 hüvelykre csökkent hátul. Ezzel a vízvonal a föfedélzet és a második fedélzet közé esett, és víz alá került az elülsö rész bombatalálati nyílása; a lyukon beömlö vízzel megkezdödött a második fedélzet eláradása. A számítások ellenére a BuShips jelentése feltételezte, hogy a hajó akkor is telítödött volna vízzel, ha nem árasztják el a löporraktárakat, mivel a merülés elöl elérte volna a 37 lábat, így a víz befolyt volna a bombák által ütött nyílásokon.
Az elsödleges következtetés szerint részletek hibájából, ebben az esetben a vízhatlanság miatt süllyedt el a hajó. Nem csak hogy nem voltak vízzáró válaszfalak a második (fö páncél) fedélzet fölött, de mivel ez a fedélzet négy külön páncéllapból állt össze, a második fedélzet sem volt vízzáró. Végülis a központosított, erösen páncélozott levegöbeömlö nyílás, a modernizált csatahajók és a „Nagy Öt” legföbb újdonsága, súlyos tervezési hibának bizonyult, mert a vízbetörés az összes hajógépet leállíthatta, és a hajó egész elörészét eláraszthatta. A BuShips állítása szerint a hibáról már évek óta tudtak, és az utóbbi években tervezett hajóknál (beleértve az új csatahajókat is) teljesen más a rendszer, függölegesen elválasztva. A szellöztetést számos különálló rendszerre osztották, mindegyiket két hosszanti vízzáró válaszfallal vették körül. A vízzáró fedélzet alatt futó csövezetékeket e fedélzet fölé vezették ki, mielött vízszintes irányba továbbfutottak volna, és a csövekbe vízhatlan zárólemezeket építettek be.

Előzmény: Laci bacsi (541)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!