Sziasztok! Nagy meglepetés ért ma ,gondoltam megosztom veletek. Megvizsgáltam a még tavasszal felrakott két lég gyökereztető pet palackot ,nemakartam hinni a szememnek! Mindkét vessző gyökeret eresztett ,szépen átszőtte a tőzeget. Az egyik fajta Marlhac a másik pedig BdB . Azt
tapasztaltam,hogy a lég gyökereztetés csak az egyéves vesszőn vagy az az évi hajtáson sikeres. A Betizac vesszőt egyébként amire ráraktam a tőzeges palackot még Májusban beoltottm egy másik fajtával /Szego/ úgy hogy most van egy Betizac alanyon lévő oltványom meg egy saját gyökeres Marlhac csemetém. Mindkettőt ma leválasztottam az anya fárol és konténerbe ültettem. Remélem,hogy szépen áttelelnek majd.
Nagyjából tízszer annyi szelídgesztenyére van igény Magyarországon, mint amennyi itthon megterem. Ez a télen igen népszerű csemege árán is meglátszik. A gesztenye java Olaszországból érkezik, azonban ott is kevesebb termést várnak az idén:
Az őshonos fajta (Castanea Sativa) nem lesz olyan drága, az íze is biztos olyan lesz, mint amilyent régről ismersz, viszont vannak hátrányai. A hibrid fajtákhoz képest kisebb termésméret, nehezebben pucolható és sajnos fenn áll aveszélye, hogy előbb utóbb elkapja a világszerte pusztító kéregrák betegséget, ami ellen tudomásom szerint még nincs hatásos védekezési lehetőség. Persze a fák idővel alkalmazkodnak, de ez elég rizikós tényező.
Ha magoncot veszel, az sokára fog teremni. (Akár 10-15 év)
Ha mégis hibridet választasz, mindenképp kell hozzá porzó, akármit is mondanak. Vagyis ne csak egyfajtát ültess, mert lehet úgy csak üres süniket fog teremni, vagy csak nagyon keveset. A Sativa egyébként kiváló porzó, csak ki ne pusztuljon.
Azon a környéken nem vagyok ismerős, de azt látom, hogy Miskolcon is van Oázis kertészet. Náluk szokott lenni. (Legalábbis Budapesten és Keszthelyen is láttam.) Elég húzós az ára. Kedvezőbb árat Érsekvadkerten tudok.
Nálam még nagyon kicsik a fák. 1-2 szem süni növöget itt-ott. Viszont van egy, amelyik akkora,mint egy teniszlabda, pedig a fa még csak a derekamig ér. Remélem nem fog megszakadni.
Érdekes módon elég sok fánál jön alulról oldalhajtás az alanyokról. Bízom benne azt jelzi, hogy a gyökérzet jó erőben van.
Ha jól látom, ez alatt otthagytad a zacskót. Szerintem befülledt a gyökere. Meg nem tudom, mi vele acélod, de ezek a cserpek nagyon kicsik, vagy ki kéne ültetned, vagy nagyobb cserépbe át.
Vettem a kertészetben 3 db konténeres gesztenyefát. Hazavittem ér kiraktam őket az erkélyre északi oldalra a nap csak kajnalban söt oda 1-2 órát.
A háromból az egyiknek a levelei már a második napon elkezdett hálósan sárgulni. Mintha tápanyaghiányos lenne. Ma egy hete vannak az erkélyen és ez az egy már erősen barnul a másik kettő szép. Van valami ötletetek?
Több információt én sem találtam róla. Főként a finom aromás ízét emelik ki. Szerintem is sativa lehet, bár mások is kísérletezhettek egyéb eredetű magoncokkal. (Ha már kereskedelmi forgalomban kivihetik az országból, akkor nem kéne valami pontosabb eredetmehatározás?) Kéregelhalás elleni ellenállóképességét sehol sem említik. Lehet még nincs róla elég tapasztalat.
Melivoias (Voloy-Pilioy) Chestnut Variety - Tsesmelis Fruit & Nut Nursery Ezt találtam rola . Azt írja ,hogy bő és nagy méretű a termése . Valamint közép erős növekedésű és ellen áll a betakarítás utáni betegségeknek , de nem tudom hogy ezt milyen betegségekre érti. Görög eredetű magonc ,gondolom hogy C. Satíva magonc lehet.
Köszönöm, de ezt előbb járjuk körbe, mert abszolút laikus vagyok.
Nincs oltóvesszőm. Ami esetleg lehetett volna, az már megindult. Számomra az is kérdéses, hogy az alany mérete alkalmas-e. Az alanyt az őz megrágta, így a vezérág vissza van vágva kb 10 cm magasságra. Onnét mint egy bokor több oldalága fejlődik, de az egész növény jelenleg kb. fél méteres bokor. A vesszők átmérője max 2 mm, a csonkolt vezérág is max 6-7 mm. Erre lehet oltani? Mert ha igen, akkor is csak jövőre tudok oltóvesszőt elrakni. Hacsak nem neked van.
Úgy látom,hogy ez egy régebbi 1999 -s cikk 8 kínai kísérleti fajtárol észak Olaszországban . Ami meglepett a cikk szerint ha jol olvastam, hogy egyik fajta se immúnis a kéregrákra .
Dehogynem ,szívesen beoltom . Én május közepe felé kezdem oltani az enyéimet a fagyos szentek után ha megjön a meleg idő. Van vannak vesszőid a hűtőben elrakva az átoltásra?
Megindultak a gesztenyék. Az első telkemen, ahol az oltványok kipusztultak, maradt 3 db fa. Egy Kőszegszerdahelyi, egy bolti magonc és egy valami, amit porzóként adtak a hibridekhez. Ez a porzónak adott egész életerősnek tűnik. Szívesen próbálkoznék az oltásával, de mivel az alma oltásaim sek sikerültek, így nem sok esélyt látok rá.
Ha már neked ilyen jól sikerültek az oltásaid, nem vállalnád be nálam ezt a fácskát?
Nógrádban még alszanak a rügyek. Szerencsére, mert az elmúlt hetekben még fagyos reggelek voltak.
Nálam szinte teljesen pótolni kellett a fákat, mert nyáron kiégtek. Egy fa van, ami idén már a 4-dik évét kezdi, de az sincs 1 méternél magasabb. Idén feljebb veszem az öntözési mennyiséget.
Nekem a hűtőben 2 db kínai mag megindult. Én sem tudom hova ültessem, de több telket már nem szeretnék.🙂