Keresés

Részletes keresés

JFEry Creative Commons License 2002.10.14 0 0 195
Nem a pancserral volt ott a baj! Hanem azzal a fószerrel aki nem tudta a legkissebbtől a legnagyobb indukcióig állítani a generátort!
Előzmény: SPafi (193)
tere Creative Commons License 2002.10.14 0 0 194
Régi nagy bajom, hogy néha nem jól fejezem ki magam. :) Nem modellezni, építeni. Na. Majd átküldöm a kis keverő modelljét, ami megépítve működött.
Trükkökről nem volt szó!!! :))
SPafi Creative Commons License 2002.10.13 0 0 193
"Szegényt kidobták, mert nem tudta..."

Hehe! Ki volt az a pancser? :-)

Előzmény: JFEry (192)
JFEry Creative Commons License 2002.10.13 0 0 192
Aha!
Fülremodellezés!

Egy ismerősöm elvitt egy vasdarabot(azt hitte valami ferrit), hogy az indukciós terhelhetőségét megmérje, valami egyetemi laborba!
Szegényt kidobták, mert nem tudta mennyi is a mérendő tulajdonság várt értéke.

Hát nem volt "füle" hozzá!

JF

Előzmény: SPafi (190)
SPafi Creative Commons License 2002.10.13 0 0 191
"Küldd el a keverőd modelljét!"

Mert ha azt nem sikerül szimulálni, akkor a bonyolultabbat miért sikerülne?

Előzmény: SPafi (190)
SPafi Creative Commons License 2002.10.13 0 0 190
"A fülre modellezés nálam azt jelenti, hogy összeépítek valamit, sz@rok a mérésre, tudományos-fantasztikus tervezésre és vagy jól szól a drága, vagy nem. Aztán ha jól szól, akkor lehet méricskélni. Ha nem ->kuka. "

Ez eddig OK (bár én soha sem építenék így), csak ez mitől "modellezés"?

Küldd el a keverőd modelljét! Lehet, hogy szimulálhatóvá lehet tenni, de van egy-két trükk!

Előzmény: tere (189)
tere Creative Commons License 2002.10.13 0 0 189
Megosztom. Csak időbe telik, amíg berajzolom valamelyik vacakot. Majd rápróbálok egy régi 50W-os BEAG-ra, vagy a Quad 405-re. De az előbbi egyszerűbbnek tűnik. :) Egyébként a primitív, 4 tranzisztorból álló 3 csatornás kis keverőm is süket az EWB szkóp szerint. A generátoron van jel, az lejön a szkópon. De az erősítő szerinte nem működik. A gyakorlatban pedig jó az áramkör.
A fülre modellezés nálam azt jelenti, hogy összeépítek valamit, sz@rok a mérésre, tudományos-fantasztikus tervezésre és vagy jól szól a drága, vagy nem. Aztán ha jól szól, akkor lehet méricskélni. Ha nem ->kuka.
SPafi Creative Commons License 2002.10.11 0 0 188
Te most direkt problémát keresel magadnak? Majd ha előállítasz egy DAC áramkört, akkor szólj, és adok hozzá olyan műveleti erősítőt, amivel garantáltan nem rontod le a paramétereit! Modellezni pedig tökéletesen lehet ideális erősítővel. Ha pedig Te is 500W-os erősítőt építesz, amit csak tranyókkal lehet, akkor maximum leméred! (Egyáltalán mit jelent az, hogy fülre modellezni?!?)

A hivatalosan elfogadott erősítő kapcsolását, és a modell eredményeit ugye megosztod velünk?

Előzmény: tere (187)
tere Creative Commons License 2002.10.10 0 0 187
Ha előállítok egy DAC áramkört, abból valahol ki kell jönnie az analóg jelnek. Az ominózus jel paramétereit a DAC-ből kilépve a legelső erősítővel nagyságrendekkel le lehet rontani. Erősítő nélkül nem tudom illeszteni a DAC jelét a többi áramkörhöz, vagy készülékhez. Erősítőt modellezzek fülre? :) IC-s erősítő OK, de ha én nem azt akarok, mert már csalódtam bennük? :) Na, megpróbálok "bemérni" egy hivatalosan elfogadott, működőképes HF erősítőt. Kíváncsi leszek az eredményre! :)
SPafi Creative Commons License 2002.10.09 0 0 186
(Nálam az erősítő a tranyóknál kezdődik. Mi a fenét szimuláljak egy IC-s erősítőn, ha egyszer minden paramétere gyárilag specifikálva van?)
Előzmény: SPafi (185)
SPafi Creative Commons License 2002.10.09 0 0 185
Ideális erősítővel, vagy műveleti erősítővel (majdnem) tökéletesen boldogul, csak a 23 tranyóból álló erősítőmmel nem boldogul sehogyan sem.
Előzmény: tere (184)
tere Creative Commons License 2002.10.09 0 0 184
A DAC és ADC is tartalmaz analóg erősítőt. Akkor hamis értékeket kapok majd a végén, ha egyáltalán hajlandó a berajzolt áramkör elindulni? Mind1, próbálkozom, mint kiskutya...
JFEry Creative Commons License 2002.10.09 0 0 183
Szia!
Szóval ennyi! Az áramkőr-analízishez jó. De nem villog...
Előzmény: SPafi (182)
SPafi Creative Commons License 2002.10.09 0 0 182
Pl. ami miatt elküldtem. PWM analízisre. Meg szűrőmodellezésre, meg digitális áramkörökhöz, meg DAC, és ADC modellezésére, HáRe, és elektronika nagyHF ellenőrzésére, meg még legalább 130 dologra. (Én legalábbis eddig ennyi áramkört modelleztem/terveztem vele.) Ha nagyon akarod, még 2LED-es villogót is le tud szimulálni, ha jól állítod be az értékeket, de minek, ha úgyis tudod, hogy mit csinál? Erősítőre is csak ésszel alkalmas. Viszont megkímél attól, hogy többismeretlenes, nemlineáris differenciál-egyenleteket kelljen megoldanod parametrikusan.
Előzmény: tere (181)
tere Creative Commons License 2002.10.08 0 0 181
Na, a multivibrátor sehogy sem megy. Ez tényleg nem alkalmas ilyesmire. Erősítőre se... hát akkor mi a fenére jó ez a progi? :)))
tere Creative Commons License 2002.10.07 0 0 180
Hopp, tényleg. A különbség csak annyi, hogy nekem az izzók helyett LED + ellenállás van. :)
De az az R-C összeállítás nem így sikerült. :( Elfelejtetteeeem multivibrátort építeni. :( Ez már keserűséggel tölt el. Pedig milyen sok dolgot építettem ezzel a szirénától a különféle villogókig... :))))
Majd otthon megnézem, hogy így elfogadja-e az EWB.
JFEry Creative Commons License 2002.10.07 0 0 179
Sorban?
Akkor inkább ezt prószáld meg!

Kapok SPafitól a külalakért!

Előzmény: tere (178)
tere Creative Commons License 2002.10.07 0 0 178
Azt elfelejtitek, hogy Rb-vel sorban van egy kondi is...
SPafi Creative Commons License 2002.10.06 0 0 177
Én meg abban vagyok biztos, hogy Rb=600, és Rc=1000 ohmmal nem is szabad elindulnia! Azonnal telítésbe mennek a tranyók, oszt lesheted! A BC109C-nek meg különösen nagy a bétája, úgyhogy JFEry 220k-ja szerintem is jó kiindulási alap.
Előzmény: tere (175)
JFEry Creative Commons License 2002.10.06 0 0 176
Rb=220kOmh?
Előzmény: tere (175)
tere Creative Commons License 2002.10.06 0 0 175
Tudom is én már... olyan régen volt. Most nem fogok számításokat végezni egy rühes multivibrátorhoz. :) De abban biztos vagyok, hogy mennie kell ezekkel az értékekkel.
SPafi Creative Commons License 2002.10.05 0 0 174
"A bázis olyan 600 Ohm körüli volt régen is."

Remélem, hogy viccelsz!

Előzmény: tere (170)
SPafi Creative Commons License 2002.10.05 0 0 173
Hagyd a fenébe az egészet! Oszcillátort nem az EWB-vel kell modellezni. (Meg erősítőt, meg ezt, meg azt...)

De most komolyan: van amire alkalmas, van amire nem. Pl. szűrőket, és általában lineáris áramköröket tökéletesen szimulál. Ha nincs szerencséd, egy primitív 1-tranzisztoros erősítővel is vért kell szenvedni, de azt ne hidd, hogy a MFt-os OrCAD9.1-gyel másként van!

Előzmény: tere (172)
tere Creative Commons License 2002.10.05 0 0 172
És az emitterkörbe még a 4148-at is berajzoltam, pedig nem szoktam ilyet csinálni az élőnél... :))
tere Creative Commons License 2002.10.05 0 0 171
De örülök, hogy itt vagy! :))
tere Creative Commons License 2002.10.05 0 0 170
Neeem, az a kollektor. :) A bázis olyan 600 Ohm körüli volt régen is.
SPafi Creative Commons License 2002.10.05 0 0 169
Te tere!

1k a bázisba? Az már nemi erőszak!

Előzmény: tere (167)
SPafi Creative Commons License 2002.10.05 0 0 168
Vannak korlátai a szimulációnak. Oszcillátornál tipikusan az, hogy tökéletes alkatrészekkel dolgozik. A gerjedés mindig zajból, vagy aszimmetriából indul ki. Tedd bele mesterségesen!

Ha beindult a gerjedés, akkor viszont lehet, hogy a tranyó telítéses szakaszával lesz a probléma. Azt nem szereti az EWB. Az 5-ös verzió ebből a szembontból jobb, szinte mindig lefut, csak k**va pontatlanul.

Előzmény: tere (167)
tere Creative Commons License 2002.10.05 0 0 167
Te SPAfi, ez az EWB a sima 2 tranzisztoros astabil multivibrátoros villogót sem tudja lekövetni... nem értem. Már vagy 1 órája szarakodok vele és egyszerűen nem csinál semmit. A szkópon csak vonal van minden felbontásnál, aztán ha eltúlzom error-ral leáll. Ez élőben nagyon jól működött nem egyszer.
9V, BC109C, 100nF, 1kOhm, zöld LED-ek, ezen mi nem működőképes?! Vazza... vagy a papíron tervezés alapjait kéne megint tanulmányoznom. Hát nem tudom. Még azért próbálkozom. :)
tere Creative Commons License 2002.10.04 0 0 166
SPAfinak. :)
*amit ide írunk a két csillag ** közé, azt gondoljuk, érezzük, stb.* :)

pl.: *hülyén érzi magát* = tere hülyén érzi magát... capise? :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!