Keresés

Részletes keresés

wizes Creative Commons License 2001.05.18 0 0 37
Segesvárott!
Fine Tune Creative Commons License 2001.05.18 0 0 36
Félreérted, hiszen nem Perőfi megitélése a tét, hanem az, hogy Segesváron esett el, avagy az oroszok hadifogolyként kivitték Barguzinba. Ez egy nagyon fontos és sokakat (pld. engem is) érdeklő, de mégis csak szimplán tudományos (irodalomtörténeti) kérdés, ami egy egyszerű vizsgálattal bizonyítható. Éppen ezért érthetetlen, hogy szabotálják.

Előzmény: Törölt nick (32)
wizes Creative Commons License 2001.05.18 0 0 35
Igen!
Igazad van!
wizes.
Előzmény: Törölt nick (32)
Fine Tune Creative Commons License 2001.05.18 0 0 34
"Szentágothai prof. volt az, aki lemenyecskézte a csontvázat "

"ha az MTA annyira abban hisz, hogy női csontváz, miért nem bizonyitja be tudományosan????? "

Hát éppen ezért.

Előzmény: Gurg (30)
onogur Creative Commons License 2001.05.18 0 0 33
Oooops...

"Van aki a Nemzet koltojenek, Nagy Hazafinak stb. valja most is es az eredmeny utan is. Van aki nem."

Mutass már egyet!!!

Előzmény: Törölt nick (32)
Törölt nick Creative Commons License 2001.05.18 0 0 32
Min valtoztat, ha Petofi csontjai egyeznek?

Nem hiszem, hogy a megiteleseben komoly valtozas tortenne. Van aki a
Nemzet koltojenek, Nagy Hazafinak stb. valja most is es az eredmeny
utan is. Van aki nem.

Mi fog valtozni?
Kicsit tuldimenzionaltnak erzem a dolgot, kb olyan feleslegesnek,
mint a torinoi lepel Jezus leple vagy nem. Ott sem valtozik semmi,
ha kiderul, hogy csak egy ugyes hamisitvany. Aki hisz Jezusban annak
sem valtozik a velemenye, aki nem hisz, annak sem az eredmenytol.

Ha kiderul, hogy P.S tavolban nyugszik attol jobb kolto lesz, vagy
nagyobb hazafi? Szerintem valosagban nem valtozik semmi.

Bard Creative Commons License 2001.03.22 0 0 31
Előzmény: Bard (29)
Gurg Creative Commons License 2001.03.22 0 0 30
szalonna

Szentágothai prof. volt az, aki lemenyecskézte a csontvázat

amiért sokan női csontváznak vélték:
csak fotóról látták, in situ állapotban
azaz még nem emelték ki, nem rakták össze stb.
a széles csipőre hitték, hogy női csontváz, de azt a ránehezedő földtömeg nyomta széjjel (ezt a régész és antropológus olvtársak biztos tudják)

ha az MTA annyira abban hisz, hogy női csontváz, miért nem bizonyitja be tudományosan?????
mert mindig feltételeznek vagy ex catedra kijelentenek

sok akadémikusnak nem érdeke, hogy kiderüljön az igazság, hiszen az életművük erről szól, pl. Kosáry Domokos

ajánlom Kiszely István: Mégis Petőfi? c. könyvet

Előzmény: szalonna (10)
Bard Creative Commons License 2001.03.22 0 0 29
Valamelyik topicban volt egy Kiszely interjú. Melyikben? Nem találom...
Lajos bácsi Creative Commons License 2001.03.22 0 0 28
Szerintem nem lenne baj.
Ha Kiszely érveit olvasom, eléggé meggyőzőnek hangzanak.
Másrészről viszont eléggé kételkedő vagyok. Petőfit több szemtanu is látta a csatatéren, és bizony mincs tudomásunk más olyan magyarról, akit akkoriban az oroszok Szibériába hurcoltak volna.
(A kozákok különben sem nagyon ejtettek foglyot a csatatereken...)
Ha egy vizsgálat egyértelműen el tudja oszlatni a kételyeket, azt mindenképpen érdemes elvégezni.
Előzmény: lujza (18)
Zozzer Creative Commons License 2001.03.22 0 0 27
Grespik lépett.

Jó lenne egyszer végre politika mentesen vizsgálni a dolgot.

cserny Creative Commons License 2000.10.20 0 0 26
Annak idejen volt egy vitamusor, amiben az expedicioban resztvevo antropologus es egy irodalomtortenesz vitazott arrol hogy lehet e a csontvaz Petofie. Az antropologus szerint a farkasfog nagyon ritka jelenseg, az intezeteben tobb mint 10000 csonvaz vagy csontmaradvany talahato es egyik sem ilyen. Amikor meglatta a csontvazon egy "kisse megdobbent". A csontvaz alkata is passzol. Szerinte nem noi csontvaz, a rajta levo tobb tonna fold nyomasa okozta a szeles medencecsontot. Az irodalomtortenesz meg azt probalta bizonyitani hogy azok az orosz nyelvu versek amit ott irtak az nem Petofi stilusa.
Eleg ciki lenne ha tenyleg ez Petofi.
shairon Creative Commons License 2000.10.20 0 0 25
Kedves RobUr! Honnan a fenéből veszed, hogy hazajött volna a csontváz ha ő Petőfi? Normális ember nem megy vissza egy megszállt országba politikai elítéltnek.
speaker Creative Commons License 2000.10.20 0 0 23
Na és, miért lenne baj, ha kiderülne, hogy Straub F Bruno, vagy a Demszky oktalanul akadályozta a csontváz agnoszkálását? Legalább kiderülne róluk is, hogy nem a nyílt társadalom hívei.
Előzmény: G. Patrik (20)
RobUr Creative Commons License 2000.10.20 0 0 22
Vittek-e masokat is Sziberiaba az oroszok, mint hadifoglyot a Szabadsagharc utan? Errol tajekozatlan vagyok, vagy nem hallottam. Ha nem, miert eppen Petofit? Hany eves volt az egyen a halal bealltakor? Maradt-e irott anyag, versek, az egyen utan? Ha Petofi volt, biztosan folytatta koltoi tevekenyseget. Hany evet kaphatott buntetesul? Miert maradt, ha esetleg buntetese lejart? Miert hianyzik egy esetleges levelezes tole a felesegehez, barataihoz, ha o volt az egyen? Hadifoglyok altalaban hazaternek, ha tulelik a fogsagot. Petofi feltetlenul visszajott volna, ha meg eletbe volt.
Triste Creative Commons License 2000.10.20 0 0 19
"-egy régi politikai hisztéria érhetne véget"

Attól tartok, nem érne véget.

Előzmény: Törölt nick (12)
lujza Creative Commons License 2000.10.20 0 0 18
Valaki magyarázza már el nekem, miért lenne az baj, ha kiderülne, hogy Petöfi tényleg Szibériában halt meg ?

AmBesten Creative Commons License 2000.10.20 0 0 17
Kedves Patrik!
Az MTA-nak nincsenek presztizsei az ügyben, ezért presztízsveszteség sem érheti. Ez komoly.
Előzmény: G. Patrik (13)
nevtelen Creative Commons License 2000.10.20 0 0 15
Még az sem olyan hihetetlen, hogy Jézus járt Indiában. 13 és 33 éves kora között, szinte semmit nem tudni róla.
De az, hogy egy magyar Szibériába kerüljön, az aztán egyáltalán nem szokatlan eset.
Előzmény: G. Patrik (13)
nevtelen Creative Commons License 2000.10.20 0 0 14
És ki volt az az akadémikus, aki a megtalált koponyából a jellegzetes, kiálló "farkasfogat" kitörte, és normális állásban visszaragasztotta? Ilyet is hallani.
Előzmény: szalonna (10)
Törölt nick Creative Commons License 2000.10.20 0 0 12
Szerintem több dolog miatt is érdemes lenne elvégezni a vizsgálatokat:
-kíváncsi vagyok rá, mi az igazság (pontosabban, hogy mi a valószínűbb, hiszen 100%-ot soha nem fogunk tudni)
-egy régi politikai hisztéria érhetne véget
-a Petőfi-olvasást ez nem szabad,hogy befolyásolja, viszont a költő sorsa mindenképp egy kultúrtörténeti érdekesség (annál viszont nem több!!)
-Petőfit méltó képpen újra lehetne temetni (szimbolikus a dolog, de azért lehet értelme)
szalonna Creative Commons License 2000.10.20 0 0 11
Az a véleményem, hogy az erös (és nem mindig érthetö) érzelmi viharok miatt talán jobb lenne, ha a vizsgálatokat nem magyarországon végeznék. Hogy pontosan ki tud ilyen vizsgálatot hitelesen elvégezni, azt nem tudom, de nem hinném, hogy csak négy ilyan labor van. Mindenesetre okos dolog lenne a leghitelesebb helyen elvégezni a vizsgálatot, de a DNS-minta levételét bárhol másutt is, Pittsburgh-ben vagy a temetöben is meg lehet csinálni, persze jobb, ha a vizsgálatot végzö laborszakértök is ott vannak.

A Magyar Nemzeti Bank széfje miért jó hely emberi maradványok raktározására? Jó, rendben van, pénzraktározásra nem alkalmas. De abból még nem következik, hogy másra igen. :)

Előzmény: Rettenetes (9)
szalonna Creative Commons License 2000.10.20 0 0 10
Én is úgy emlékszem, hogy az MTA-tól valaki így nyilatkozott. A közelmúltban láttam is Kiszely nyilatkozatát a "nöi csontváz" kijelentésröl. Kiszely emlékezetem szerint azt mondta, hogy olyan ember tette a nyilatkozatot, aki, bár orvos, soha nem volt antropológus, gyakorlott antropológusnak tehát nem mondható. Ráadásul olyan rövid idö alatt vágta rá, hogy "de csinos menyecske", hogy az nem lehet elegendö szakszerü vélemény kialakítására. Ki volt az az MTA szakéertö, aki így nyilatkozott? Tényleg nem antropológus az illetö?

Előzmény: AmBesten (8)
Rettenetes Creative Commons License 2000.10.20 0 0 9
Úgy tudom ott tart a dolog, hogy beleegyezik Demszky, de csak ha a vizsgálatokat
magyar laboratóriumokban végzik. Az a probléma, hogy a világon összesen négy
erre alkalmas labor létezik, kettő Angliában, és kettő az USA-ban. Bizonyos ellenőrző
elemzéseket el lehet itthon is végezni. A másik kitétel az volt, hogy a maradványokat
a Magyar Nemzeti Bank trezorjaiban őrizzék addig. Ebbe viszont Kiszelyék nem
akarnak belemenni, mivel korábban már történtek kísérletek a csontok megsemmisítésére.

Tekintve, hogy a költőhöz igen fontos szimbólumaink kapcsolódnak, én sem tudok egyértelmű
véleményt alkotni a kérdésről. Kíváncsi is vagyok rá, de félek is.

AmBesten Creative Commons License 2000.10.19 0 0 8
Az MTA sem ért egyet Petőfi szüleinek megbolygatásával. Nyilván nem véletlenül. Emlékeim szerint a barguzini csontvázat az akadémia szakértői női csontváznak tartják.
Törölt nick Creative Commons License 2000.10.19 0 0 7
Az igazság megismerésének vágya szerintem erősen él sokunkban.
Miután világhírű antropológosunkat századrangú kis nímandok megkisérelték tudományosan ellehetleníteni, emberi becsületét a sárba taposni, egy demszki nevű akadályozza, hogy kiderüljön egyik legnagyobb költőnkről, nemzeti hősünkről, hol élt, hol halt:
tudnunk kell!
fütyülős_barack Creative Commons License 2000.10.19 0 0 6
Pont ma lesz előadása asszem Kistarcsán Kiszely István prof.-nak. Azt hiszem megnézem....
iudex Creative Commons License 2000.10.19 0 0 5
Egyébként meg Barguzin.
Előzmény: Zozzer (4)
Zozzer Creative Commons License 2000.10.19 0 0 4
Elkéstem. Mindegy.
nevtelen Creative Commons License 2000.10.19 0 0 3
Szerintem most már igen.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!