Keresés

Részletes keresés

Vlaca30 Creative Commons License 6 napja 0 0 41192

Tavaly kb április utolsó hetén kezdtem a permetezést, cseresznye, meggy. Két hetente kapott összesen három adag mospilánt. Június közepétől kezdenek általában érni fáim.

Előzmény: Flanell (41190)
zoli1437 Creative Commons License 6 napja 0 0 41191

Timon Béla : Őszibarack 1976-os kiadás

De egy mai hírlevélben egy írást is linkelnek róla:

https://agroforum.hu/szakcikkek/novenyvedelem-szakcikkek/most-veszelyeztet-a-tafrinas-levelfodrosodas-az-oszibarackban/

Előzmény: kavicsos1964 (41186)
Flanell Creative Commons License 6 napja 0 0 41190

Simán lehet már cseresznyelégy.

De bár hosszú a rajzási idő, áprilisban még jellemzően csak néhány példány kel ki. És mivel tojásrakás után 3 hét alatt még hidegebb időben is lezajlik az új egyed kifejlődése, így érés idejére a károsított szem már rég elrohadt és lehullott, nem fogod észrevenni. És mivel a károsítás csak kevés szemre terjed ki, így nem is fog feltűnni a fán se, hogy van pár beteg szem.

Nálam ilyentájt szokott lenni egy permetezés levéltetű vagy egyéb jószág miatt, és lehet, hogy az még ezt a pár cseresznyelegyet is elkapja.

Cseresznyelégy ellen a Germersdorfit csak úgy szoktam permetezni, hogy 2 héttel érés előtt valami 2 hetes szert kap, utána meg ha már kezd érni, jön egy 3 napos kontakt. Ez elég szokott lenni többnyire, csak az elhúzódó érés végén szoktam kukacosat találni általában. Viszont szerintem megjelent a később rajzó amerikai keleti cseresznyelégy, ezek két éve ott illegették magukat az érett cseresznyék felszínén egész szüret alatt, és a legelső szedésen kívül már nem tudtam használni a termést. (Tavaly nem volt ilyen gond valamiért. Talán a seregélyek tavalyelőtt hasznosak voltak.)

https://www.agroinform.hu/hazikert/cseresznyelegy-megy-cseresznye-novenyvedelem-53807-001

Előzmény: Vlaca30 (41184)
Flanell Creative Commons License 6 napja 0 1 41189

Az 1-2 permetezéssel feleslegesen dolgozol, hosszú a fertőzési időszak, értelme csak a saját megnyugtatásod, hogy te megtettél mindent.

Egy permetezés védelmi időszaka nagyon jó esetben egy hét. A felszívódó szer elkezd lebomlani a szövetekben, de még nem is csak ez a gond, hanem hogy a hajtások olyan gyorsan növekednek, hogy egy hét alatt megduplázódik a levélmennyiség, a szer felhígul a szövetekben, főleg az új levelekben lesz kevés, hatástalanná válik. (Kontakt esetén pedig lesz egy rakás új, védtelen levél.)

És valóban, erős és hosszú ideig tomboló tafrinafertőzés még 5 centis vagy még vastagabb ágakat is el tud vinni, nem csak tavalyi vesszőket.

Előzmény: lukacs89 (41174)
Flanell Creative Commons License 6 napja 0 0 41188

Anno mikor őszibarackosom volt, egyszer úgy jártam egy későn érkező tavaszon, hogy április vége felé permeteztem utoljára tafrina ellen (száraz és meleg idő volt már hetek óta, minimális tünetek voltak idősebb leveleken), utána a május hideg és esős lett. Na, akkor az  érzékenyebb fajtákat elég szépen elkapta.

Előzmény: naivkezdo (41173)
Flanell Creative Commons License 6 napja 0 0 41187

Ilyen probléma nincs. Olajos, de patyolattiszta így ránézésre.

Előzmény: kavicsos1964 (41163)
kavicsos1964 Creative Commons License 6 napja 0 0 41186

Érdekes ilyet még sose láttam a rahedli könyveimben ! Ez lehet a magyarázata hogy nálam nem nagyon van ilyen tünet ,szinte sosincs olyan sokáig nedves levélzet ahogy ez írja ,főleg tavasszal felénk már évtizedek óta porszáraz minden tavasszal !

Előzmény: zoli1437 (41176)
Vlaca30 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41185
Vlaca30 Creative Commons License 2024.04.19 -1 0 41184

Egyik kollégám említette hogy már látott. Valahol már nem emlékszem hol halottam, hogy borsó nagyságnál kell megkezdeni permetezni.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41182)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41183

Na ja, kb ezt írtam.

Előzmény: zoli1437 (41176)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.19 0 2 41182

NINCS! Nehogy elkezdjél rá permetezni! Még be van fagyva a seggük a föld alatt...

 

Május végéig nem valószínű, hogy megjelennek. Nekem a Sunburst június közepéig érik és nem kukacosodik. Az érdi bőtermő, germersdorfi, sweetheart viszont nagyon veszélyeztetett.

Általában a június közepe után érő meggy- és cseresznyefajtákat károsítja a cseresznyelégy.

Előzmény: Vlaca30 (41180)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.04.19 0 1 41181

Tisztázzunk egy félreértést, aminek a bejegyzések szerint áldozata vagy! :-)

 

A tafrina nem csak a leveleket támadja. Az a behatolási hely, illetve később a spórák kibocsátásának helyei.

Ott van például a szilva, aminél a termésen jelenik meg a tünete: bábaszilva.

A fás részbe bejutva a tafrina hosszabb távon károsítja a fa fejlődését. Az őszibaracknál a levéltünet csak a jelenlétének a tünete. Ha tafrinás leveleket látsz, a legjobb lenne a moníliához hasonlóan a fertőzött rész alatt a fás részt lemetszeni, de egy erős fertőzés esetén ez nyilván lehetetlen. Emiatt a fertőzött fán ágelhalások, rákos sebek keletkeznek, a fa (őszibarack esetében az amúgy sem túl hosszú) élettartama rövidebb lesz. A fertőzés évének termésminősége romlik, A termésen is megjelennek a sejtburjánzási tünetek dudorok stb formájában. Termésvesztés következhet be, de a következő évben is jó eséllyel lesznek következményei.

Megoldás tehát a megelőzés.

 

A tafrina elleni védekezés alapelve, hogy a kockázatos időszakban permetezzünk. A hőmérséklet határok adják meg a kockázatos időszakot. A tafrina fertőzésre +4 oC felett, de huzamosabb 15 oC ÁTLAGhőmérséklet alatt lehet számítani. Hangsúly az átlagon van. A gomba nem ki-be kapcsolóval aktiválja magát, nem órák kellenek neki, hogy fertőzőképessé váljon.

Ha éjjel leesik a hőmérséklet 6-8 oC-ra, de nappal 20 oC felett van, akkor valószínűleg már nem kell pánikolni. Normális időjárási viszonyok között április végéig van tafrina kockázat.

Előzmény: lukacs89 (41172)
Vlaca30 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41180

Üdv mindenkinek. Cseresznye légy van már? 

lukacs89 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41179

Bocsánat, látom napi átlaghőmérséklet. Mindegy, fújkodjon mindenki amennyit jónak lát egy levélbetegség ellen, amitől a termésnek és a fának 95%, hogy semmi baja nem lesz... :)

Előzmény: lukacs89 (41178)
lukacs89 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41178

Igen, érdekes. Ebből is látszik, hogy tök felesleges fújkodni 12-15 fokokban... 

Előzmény: zoli1437 (41176)
naivkezdo Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41177

Ez érdekes, köszönöm!

Előzmény: zoli1437 (41176)
zoli1437 Creative Commons License 2024.04.19 0 2 41176

Ha már szóba került. Egy régi őszibarackos könyvben futottam össze vele:

naivkezdo Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41175

Nem szeretnélek megbántani, de az értő olvasás jó dolog.

Előzmény: lukacs89 (41174)
lukacs89 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41174

Értelek, szíved joga mennyit fújsz ellene. :) Bár azt hiszem, írtad korábban, hogy nálad a nektarin kapta el nagyon, a többi fa alig. Ha jól rémlik?! Na amit nagyon elkapott, annak már teljesen mindegy, hogy mennyit fújkodod. Amelyiket pedig nem/alig kapta el, azt nem ebben az 1-1,5 hétben fogja már. Gondolom fújtál ellene 2-3x virágzás/egérfüles állapot környékén, fújtál egyet most valamikor, és még egyet akarsz? Csak a tafrina ellen permetezni 4-5x... hát te tudod. 

 

Én a permetezéssel kicsit úgy vagyok, hogy "szükséges rossz". Próbálok annyit permetezni, amennyit muszáj. Ez általában egy évben 4-5 db permetezést jelent összesen. Tafrina ellen 1 max 2. De volt olyan év, hogy egy sem, és akkor is szépen helyre jött a nektarin is. Mondjuk én csak házikertben vagyok. Nyilván aki piacra, eladásra termel, megértem, hogy fúj, ha kell, ha nem, mert a vevő a szép gyümölcsöt veszi meg... Bár tudtommal a tafrina általában a gyümölcsre nincs hatással. Tudom, előfordulhat, hogy a fa és/vagy a gyümölcs kárára megy, de általában nincs így. 

 

 

 

Előzmény: naivkezdo (41173)
naivkezdo Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41173

Ennyit?

Mennyit is? Ja nem is tudod, de ennyit ne:)

Ez a mikor hány fok lesz csúnyán öregedett 1 hete is, amikor szóltam, hogy jön a hideg, eső.

Öreg néne és Dark Side kategorikusan kijelentették, hogy ők már tafrinára nem, és nem is kell, hideg sem lesz, stb.

Itt majdnem egy havi csapadék lett és bőven 8 fok alatt tartósan, hajnali 4 és tegnapi -1 között. Tehát hideg és pára, csapadék is van.

Lappangási idő hosszú, 8-14 nap.

Úgy gondolom megtudom ítélni, hogy kell-e fújnom.

Sajnos kell majd, mert idén a gyorsan berobbanó tavaszban nem volt aludni sem időm, nemhogy korai permetezést beiktatni, amivel sima ügy a tafrina.

Mivel elcsúsztam, kezelnem kell, fertőzött a kert. 

Mindenki azt csinál, amit akar és szabad:) legyen szerencsétek és ússzátok meg tafrina nélkül.

Előzmény: lukacs89 (41172)
lukacs89 Creative Commons License 2024.04.19 0 1 41172

Szerintem egy tafrina miatt már ne fújkodj ennyit... Hányszor fújtál ellene idén? Ha lesz is beteg levél, az a termésre szinte biztosan nem lesz hatással, a levelek helyett is lesz új. Jövő hét után (igaz, az távoli jövő) már 20-22 fokokat mondanak, én biztos nem foglalkoznék ezzel ennyit. Persze mindenki maga dönti el. Nekem a héten egyelőre nem jelentek meg újabb tafrinás levelek, persze ez még változhat. De ahogy korábban írtam, 10-20% (volt) csak a tafrinás levél. Én ezzel idén biztos nem foglalkozok már. 

Előzmény: naivkezdo (41171)
naivkezdo Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41171

Jövő hét pénteken lehet ismételni szerintem. 

Előzmény: naivkezdo (41139)
naivkezdo Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41170

Ma megvolt a -1 itt.

Szerintem az még belefér.

Előzmény: kavicsos1964 (41169)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.04.19 0 0 41169

Volt ahol -1 fok volt ! De itt 5 fokig hült és eső volt az éjjel .

Előzmény: naivkezdo (41168)
naivkezdo Creative Commons License 2024.04.18 0 0 41168

Ma nulla fok is volt, pedig 4-et írták minimumra.

Péntek-szombat még izgalmas lehet...

Előzmény: naivkezdo (41158)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.04.18 0 0 41167

A termékkel sokszor az a probléma hogy nincs a gazdaboltban . Szinte településenként más más a gazdaboltok kínálata . Felénk már szinte üres a növényvédőszeres pult alig van valamilyük azt is drágán árulják. Néha itt sem igazán tudnak semmit ajánlani . Van mindenféle növényvédőszer katalógusunk ,szinte évenként hozzá jutunk ilyesmihez de semmit sem ér ,mert nem hozzák meg vagy nem tudom kifizetni ,mert kicsi kiszerelésben nem létezik csak 5-10 literes kannákban . Igazából majdnem minden a nagyüzemeket szolgálja . A kertekre egyre kevesebben gondolnak . Régen Orosháza mellett egy kis faluban hordókból mérték a vegyszert petpalackokba ha 2 deci kellett annyit is adtak azt szerettem !

Előzmény: zolyyy.hun (41166)
zolyyy.hun Creative Commons License 2024.04.16 -1 0 41166

Találtam egy nagyon jó kertész csapatot akik csinálták a kertemet. Többféle terméket is ajánlottak, ha érdekel hívd fel őket nyugodtan vagy írj nekik a weboldalukon: https://bio-kertem.hu

Előzmény: kavicsos1964 (41147)
zolyyy.hun Creative Commons License 2024.04.16 0 0 41165

Hmmm

naivkezdo Creative Commons License 2024.04.16 0 0 41164

Kajszi az itt 6 éve nem volt, most lesz mutatóban kb 50 szem.

De az őszi az csokrokban van, szerencsére.

Lesz miből ritkítani...

Előzmény: Flanell (41161)
kavicsos1964 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 41163

Vissza szokta köpködni a motor néha a benzint és az olaj van hogy a szivacsban megköt és olyan keménykéssé teszi a szivacsot . .

Előzmény: Flanell (41160)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!