Keresés

Részletes keresés

rhrádiós Creative Commons License 2023.03.10 0 0 6302

MIG 15 fedélzeti rádióberendezése: RSzIU 3

 

В состав радиооборудования входят:
-система захода на посадку ОСП-48 (объели няет информацию от радиокомпаса АРК-5, высотомера РВ-2, маркерною приемника МРП-48);
-ответчик системы госопознавания СРО-1;
-приемо-передающая радиостанция РСИУ-ЗМ.

 

В состав пилотажно-навигационной группы приборов входят:
-указатель скорости КУС-1200;
-высотомер ВД-15 или ВД-17;
-радиовысотомер малых высот РВ-2;
-авиагоризонт АГИ-1 или АГК-47Б;
-индикатор скольжения ИУП-46;
-вариометр ВЛР-75;
-дистанционный гиромагнитный компас ДГМК-3;
-указатель числа Маха М-0,95;
-радиокомпас АРК-5

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6301

Egy kis RH homebrew múzeum, 1941 körül.

Clausen épített egy vevőt 8 MHz -re (plusz-minusz), egy (AM) CW adót 7 MHz -re,

az antenna a faházban indoor 6 - 8 méter huzal, a táv Japán - Vladivosztok kb 1000 km.

A riget megépítették japán rádióamatőrök "labor" szinten, a sztori: google jap. fordító is szükséges.

https://www.japanradiomuseum.com/sorge-e.html

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6300

OK :) A teljes RH sávon vannak rep csatornák (is), nem véletlen.

Arra utaltam, hogy a cikkben ott van minden, de azért lehet olykor más szitu is.

Miközben élesben dolgozik a 2 fedélzeti URH AM rig, pl az egyik már a torony vételén,

a másikon a központi irányítással beszél a PK, azalatt használhatja az RH USB riget az FO

járulékos feladatra ha szükséges. Ritka, de előfordul, pl a táv lehet Párizs-London RH SSB is..stb.

 

Más.

Amikor még nem volt VHF-URH (még nem éltem), a MiG-15 -ben RH rig volt a kommunikáció,

a freki ment kb 3.5 - 5 MHz -ig, és ezen ment minden fajta rádiózás közel-távol (semmi DX),

plusz az ADF-NDB HH-KH vevők parányi loop antennákkal hátul a törzsben.

Igen, ez ma már félig múzeum, URH, GPS, mobil-Telefon, de azért ott az RH is nem csak az Óceánra.

Előzmény: Doky586 (6299)
Doky586 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6299

Én elolvastam és Te?

Ezért idéztem belőle. Nyilván Ausztrália vagy Kanada esetében könnyű a helyzet mert óceánok mellett fekszenek de Magyarország nem.

Előzmény: Törölt nick (6296)
njjana Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6298

Köszi a linket. :-)

Előzmény: Törölt nick (6297)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6297

Itt van még egyszer a "link",

összefoglalja a forgalmi repülés RH rádiózását, benne több utalás amit külön érdemes megtekinteni,

valamint tartalmazza a frekiket is. (ha nem megy az angol, akkor a google fordítóval)

http://play.fallows.ca/wp/radio/shortwave-radio/shortwave-aircraft-radio-listening/

Előzmény: Törölt nick (6296)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6296

Valóban, de olvasd el a link tartalmát előbb, arra írtam hogy "valamint" (egy valós ügy, megtörtént).

 

Mindenki tudja, hogy mire jó, mire kell az RH, de a repülésben nem DX vadászat a cél,

hanem az üzembiztos 100 % -os 2 oldalú kommunikáció, és ha arra van szükség akkor

az lehet az RH adóvevő is ha éppen tehermentesíti az elsődleges VHF adóvevőket, nem bűn, azért van.

Rövidebb távra is lehet rádiózni RH -n, ezt is tudja itt mindenki, csak a megfelelő sávot kell választani.

De tudja mindenki, a "repsáv" az URH - VHF AM.

 

Előzmény: Doky586 (6295)
Doky586 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 6295

Óceánok feletti járatok esetén használnak RH-t, az azért Magyarországtól ~2000km re van legközelebb..

Előzmény: Törölt nick (6294)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.04 0 1 6294

A forgalmi repülés RH -n, egy cikk,

http://play.fallows.ca/wp/radio/shortwave-radio/shortwave-aircraft-radio-listening/

 

Valamint.

Ha pl egy gép Eu felett van mondjuk London felé, és az egyik utasülés felett csepeg a légkondi,

egyszerűbb 10 MHz USB -n szervízkocsit kérni az érkezéshez, mint eltekergetni a már 2 beállított

AM VHF rádiót. Persze ez a kommunikáció ritka, el kell kapni az SWL -eseknek.

 

A legegyszerűbb RH vevőantenna az ablakkeretbe behúzott huzalkeret, hangolás nélkül "rövidzár" hurok.

Ez nincs útban, nem látható és vételre elég jó ha az ablak az utcára néz. A kerület legyen kb 7-8 m min.

Ezzel még a Hosszú Hullám (műsorszórók, AM NDB -k) is jobban vehetők mint egy sima huzallal.

Qqberci Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6293

A műholdas kapcsolat alapból bevisz egy ~1 másodperces késleltetést, ami kritikus helyzetben túl sok...

Előzmény: HA5OPI (6292)
HA5OPI Creative Commons License 2023.03.04 -1 0 6292

Van rajtuk RH rádió, de úgy tudtam csak vészhelyzetre, amióta műhold is van. Milyen frekiken hallottad őket?

Előzmény: Sikloernyos (6291)
Sikloernyos Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6291

Interkontinentalis jaratok maig kommunikalnak RH-n, regebben hallottam is oket, csak most ki van kotve egyelore az antenna. (bejon a hideg, meg a napelemek is ott vannak elvezetve. Jo kis naptevekenyseg van, majd nyaron lehet, megint beuzemelem radiokat...)

Előzmény: HA5OPI (6289)
XANTIi Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6290

Kis helyre és nagy zajban relatív jól bevált a Magloop antenna.

Csak hát azt meg állandóan utánhangolászni kell. Vagy piszok drágán automata hangolóval kell megvenni.

Előzmény: HA5OPI (6289)
HA5OPI Creative Commons License 2023.03.04 -3 0 6289

a./ Hurokantennával

b./ Huzalantenna majd hangoló. Valahol láttam egy képet a B17-es bombázó antenna tunerjének a forgókondijáról, fél ember magasságú, ujjnyi légrések, az kihangolt rövidhullámon egy hajcsatot is.

 

A repülők már ezer éve URH-n mennek, ott egy negyed méteres pálca már jó a vételre, vagy egy kicsi hurok.

Előzmény: Racsni55 (6283)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6288

A repülőket nem ismerem, de van ötletem rá: a fizika ugyan ott is fizika, de talán parányi hatásfok is elegendő, ha a földi állomások közel vannak - szóval innen indulva nem sok hasznos ismeretet lehet összeszedni, legfeljebb érdekességként. Nem onnan fogod megismerni a legmegfelelőbb kompromisszumos antennát.

 

"de biztos találok egy köztes megoldást"

 

Ez irányban kezdtem kérdezősködni, mert úgy lehet a rengetegféle antennából találni valami neked megfelelőt. A "nagy"-nak sok fokozata van. Felsőbb sávokra pl. ablakon kidugott vertikális antenna is lehetséges, egy padlás is többféle lehetőséget nyújt, de ilyenekbe nem érdemes belemenni a helyzet pontos ismerete nélkül, mert rengeteg felesleges találgatást eredményezhet.

 

Természetesen adóantennákról van szó - a vevő sokkal egyszerűbb, egészen kis méretekben is megoldható. De az sem minden körülmények közt - én pl. olyan helyen lakom, hogy minden irányban épületek, irodaépületek vesznek körül és a lakásból csak a zajokat-zavarokat hallani óriási térerővel.

 

Aztán ott a sok buktató a különféle kompromisszumos antennával, amikről a nagy lelkendezésben elfelejtenek lényeges információkat elmondani, hogy például a legtöbbnél az odavezető tápvonal sugároz, így ha a közelben, az ablakban van, az sem segít meg persze zavarokat is okozhat. De vannak valóban használható kompromisszumos antennák is, csak éppen el kell tudni igazodni köztük. Ha az angollal jóban vagy, akadnak elég friss áttekintések is, de személyre szabott megoldásokat nem biztos, hogy sikerül találni.

 

A 100..500 kHz egyébként hosszúhullám kilométeres hullámhosszokkal. Ehhez képest a 28 MHz, amin igen szép összeköttetéseket lehet készíteni, 10 méter, egy vertikális antenna teljes hossza 2,5 méter - de itt sem olyan egyszerű a helyzet, mert megvan a módja, hogy hogyan lesz egy darab drótból radiálokkal vagy ellensúllyal valódi antenna.

Előzmény: Racsni55 (6287)
Racsni55 Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6287

Nagy antennát nem tudok használni, de biztos találok egy köztes megoldást, ami nem túl nagy de megfelelő nekem. A kérdésem most konkrétan a repülőkre vonatkozott, mert nem tudtam ott mi a helyzet és ahogy most olvasgatok a témában kiváncsi lettem. Köszönöm a válaszokat.

XANTIi Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6286

Hosszú és középhullámokon -VÉTELRE- tökéletes a ferrit antenna. Mint a Sokolban is volt.

Előzmény: Racsni55 (6283)
XANTIi Creative Commons License 2023.03.04 0 2 6285

Alig használnak rövidhullámú rádiókat ma már. URH és műholdas kapcsolatok.

Az NDB-k meg csak vevők. (De mára az is elsorvad a 3.világot kivéve.)

Ki lehet pár méter antenna huzalt is hangolni pár MHz-re, csak nagyon rossz lesz a hatásfok. A repülőknél egy fontos tényező nincs: környezeti zavar. A városi embernek is az a legnagyobb ellensége. Túl közel van minden zavarforrás. De fordítva is. Ha rövid antennát kihangolsz alacsonyabb frekin, már 100 W-nál is borzasztóan belezavar minden eszközbe, ami gyárilag nem kellően zavarvédett. Ez meg a környezettel való együttélést nehezíti.

Nem véletlenül volt és van  a repülősökkel és hajósokkal (ők rádióznak igazán RH-n) kapcsolattartó állomás mindenütt falu vagy város szélére kitolva.

Sajnos a rádiózás is kicsit olyan mint a vadászat, pecázás és mások, hogy nem lehet a lakásból űzni sok helyen.

Előzmény: Racsni55 (6283)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6284

Az alsóbb sávokon semmi sem pótolja a méretet és a magasságot, de valóban vannak kompromisszumos megoldások, amikkel lehet összeköttetéseket készíteni, csak nagyon korlátozottan. A felsőbb sávokon, mivel befelé haladunk egy napfoltciklusba, egészen élénk az élet és kisebb méretek és magasságok is megfelelőek.

 

Talán az első kérdés, hogy teljesen lehetetlen-e a telepítés, egy emeleti lakásról van-e szó, ahol maximum az ablakokon át lehet bármit is kidugni, vagy jobb ennél a helyzet, például fel lehet menni a tetőre, csak nagy monstrumokról nem lehet szó. És hogy körbe van-e zárva a leendő telepítési hely, vagy kicsit távolabbra is ellátni, nyíltabb a terep.

Előzmény: Racsni55 (6283)
Racsni55 Creative Commons License 2023.03.04 0 0 6283

Sziasztok, nemrég vettem egy rövidhullámú rádiót, és nézegetek antenna megoldások után. Ahol jelenleg lakok nem megoldható nagy antnna használata, de mindnhol azt olvasom hogy egy hatékony rövidhullámú antenna nagy. Felmerült bennem a kérdés, hogy mi a helyzet a repülőkkel? Azok is használnak rövidhullámú rádiókat pl NDB ami 100-500 khz tartományban van, ha jól tudom, de komunikációs rádiókat is amik közt szintén vannak rövidhullámú rádiók. Régebbi repülőkön, helikoptereken még van amelyiken látszik is a hosszú antenna drót, de manapság nem,pedig még használják. Ott hogy oldják meg kis antennával?

hamatőr Creative Commons License 2023.01.08 -1 1 6282

Hasonló jókat Neked is ebben a pörgő topikban is :)

Előzmény: 5bdc (6281)
5bdc Creative Commons License 2021.12.31 0 1 6281

Szervusztok Urak!

Mindenkinek,eredményekben gazdag Boldog Új Esztendőt Kívánok!



5bdc

rhrádiós Creative Commons License 2021.12.30 0 0 6280

IC R 8500-zal kapcsolatosan, a kérdés megoldódott.

Köszönöm az e-mailen érkezett tanácsot.

73!

rhrádiós Creative Commons License 2021.12.29 0 0 6279

Tanácsot kérek:

 

IC R 8500 vagy Icom tulajdonosok, akik használják az RS 232 portot: lehetséges a laptophoz való csatlakoztatás közvetlenül, CI-V modem nélkül?

Szíves válaszokat lehetőleg telefonon vagy e-mailben küldjék meg.

 

Köszönöm.

Boldog Új Évet kívánok mindenkinek.

 

Ugrai József

HA5WF

 

tel.: +36 30 350 2646

e mail: ha5wf_@freemail.hu

 

mni tnx es 73!

Desert Rat Creative Commons License 2021.10.06 0 0 6278

Mi sem egyszerűbb!

 

Előzmény: dr_ius (6276)
Qqberci Creative Commons License 2021.10.06 0 0 6277

Láttál te már hullámzó rádiót?...

 

(egyébként elektromágneses...)

Előzmény: dr_ius (6276)
dr_ius Creative Commons License 2021.10.05 -1 0 6276

Utóbbi egész pontosan: rádióhullám.

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6274)
Kufárok_ide Creative Commons License 2021.10.03 -3 1 6275

go to google

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6274)
_HA4003_SWL_ Creative Commons License 2021.10.03 -1 0 6274

Így már mindjárt más. Az UH nem URH. Az egyik hang- a másik mágneses hullám. Hadsereg, vadászok?

Előzmény: Kufárok_ide (6273)
Kufárok_ide Creative Commons License 2021.10.03 -4 1 6273

Tisztelettel jelezném, hogy ez itt abszolut offtopik. Talán egy barkács vagy fegyver topikban kellene előadni. (Az ultrarövid hullám az ultrahang, csak egy lúzer firkász félre fordította.). Amit akarsz, az minden csak nem rádiózás.

Előzmény: frakkx (6272)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!