Keresés

Részletes keresés

phls Creative Commons License 2000.08.25 0 0 36
vurrrr:
Bocs, nem nagyon volt idôm.
A ph01-et 16-ban már kitaláltad (iszapfürdô). Igaz, hogy ezt csak 21-ben igazoltam vissza.
ph02-ben az utolsó betű nem S.
ph04 matuzsálem talált. Helyette:
ph05 l..g..el..

Általában:
Nekem meg az kusza, hogy a szavak változnak, a sorszám meg marad. Ha kezdetben 3-at adunk fel, s utána mindig csak a kitaláltak **helyett** adunk egy újat, akkor létszámban tök jók vagyunk. Szerintem ez mindkét félnek megkönnyíti az azonosítást.
Azt is be lehetne vezetni, hogy mindenki köteles a saját szavait menedzselni, azaz minden alkalommal leírni mindhárom rejtvényt, s melléjük a felgyülemlett infókat szabvány jelölésekkel. Pl. én most így állok:

ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, 3-b, 10-s (azaz nem karlóbálás, a 3. nem b, a 10. nem s)
ph05 l..g..el..

Ez mutatja, hogy egyszer elfelejtettem adni újat, mégpedig a ph01 iszapfürdô helyett (akkortájt kavartam az igékkel). Pótolom:
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, 3-b, 10-s
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d.

Szóljatok, ha nem áttekinthetô nektek ez a számozás, akkor leszokom róla! A szabványosítás jó? Kérdezni is lehetne így. A lényeg, hogy a válaszban kumulálni kell az összes addigi infót a szóról (de csak amíg szükség van rá); a kérdezônek ez csak joga, de nem kötelessége. Továbbá a válasznak mindhárom szót kell tartalmaznia, nemcsak azt, amirôl szólt a kérdés. Az alábbi példákban fölteszem, hogy korábban elhangzott már egy "a ph06 1. betűje x?" kérdés s arra egy nemleges válasz is:

ph02 +karlóbálás?
--vagy-- (azaz kiírva magát a rejtvényt, de a kérdezônek ezt nem kell megtennie)
ph02 .a.ló..l.. +karlóbálás?

A + jel el is maradhat a szavas rákérdezésben, s – mint csináltátok – többes kérdés is lehetne:
ph02 karlóbálás? dallóbálás? fallóbálás?

Ez utóbbi változatra a válasz (a kérdés ph02-re vonatkozott, de a válaszban mindháromnak kell szerepelnie):
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x

A betűs kérdés (mondjuk szabad egyszerre több betűre is rákérdezni – ez szabálymódosítási ügy, nem a formalizmusra tartozik):
ph02 3+b? 10+s?
--vagy--
ph02 .a.ló..l.. 3+b?, 10+s?
--vagy--
ph02 -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3+b?, 10+s?
--vagy--
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3+b?, 10+s?
(Azaz egy kérdésben egymástól fgtlenül meg szabad ismételni mind magát a rejtvényt, mind pedig a régebbi válaszokat, de nem kötelezô. Ha vki ez utóbbit megteszi, akkor viszont az összeset ki kell írnia. A kérdés rész mindig a sor végén álljon.)

Erre a válasz, mivel benne kell szerepelnie magának a rejtvénynek, s az addigi infókat is mutatni kell:
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3-b, 10-s
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x

Az egyazon pozícióra vonatkozó nemleges válaszok összevonhatók a jelölésben. (Az megint eldöntendô dolog, hogy egy kérdésben szabad-e egy pozícióra több betűt tippelni. Ha igen, akkor létezhet ilyen kérdés is: ph02 3+zc? – No de most hagyjuk ezt.)
ph02 3+c?

Válasz:
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3-bc, 10-s
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x

Ha egy betű eltaláltak, akkor a rá vonatkozó régebbi, nemleges válasz, továbbá az általa ellehetetlenített rákérdezések elhagyandók. A betűtalálatot a szóba beleírva kell jelezni:
(((((((((((( Ez csak példa! Tegyük fel, hogy ph02 3. betűje r.
ph02 3+r?

Válasz:
ph02 .arló..l.. -karlóbálás, 10-s; ***** az eltalált r betű miatt okafogyottá vált és így kiesik a dallóbálás, a fallóbálás és a "3-bc"
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x
))))))))))))

A formalizmus – ha vki nagyon a híve – kiterjeszthetô a (figyelmetlenségbôl) eleve hibás (a betűkre nem illeszkedô) kérdést követô válaszra is. Ha az eddigi infónk ph02-rôl ennyi... :
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3-bc, 10-s
... s ebben a helyzetben ilyet kérdezünk... :
ph02 vurrrrugya?
... akkor e választ kapjuk:
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3-bc, 10-s, ---vurrrrugya; ***** e legutóbbit késôbb nem kell megismételni, mert nem igazi infó
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x

Vagy pedig, ha az elrontott kérdés egy (ismert vagy ismeretlen) betűre vonatkozott, elég az elôzô választ megismételni:
ph02 3+b? ***** pedig már eddig is tudható volt, hogy 3-b
ph02 .a.ló..l.. -karlóbálás, -dallóbálás, -fallóbálás, 3-bc, 10-s; ***** de ide lehet még biggyeszteni egy ilyet: "3---b"; ez szintén nem új infó
ph05 l..g..el..
ph06 ..ll..ö.d. 1-x

Végszó:
Az elvet, miszerint minden válaszadáskor mindhárom szó összes infóját meg kell adni, azért javaslom, mert akkor az újonnan jövôknek vagy a kimaradozóknak nem kell idôgépbe ülniük, hogy összehalásszák az infókat az egyes szavakról és egy adott kérdezônek a pillanatnyilag élô 3 szaváról. A formalizmus meg fôképp abban segít, hogy a válaszok – még ha sok infót tartalmaznak is – elférjenek egy-egy sorban, s így könnyen áttekinthetôk legyenek.
---vurrrrugya, Szab meg a többiek, nagy marhaságot írtam, vagy mehet így?

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.24 0 0 35
vu1: permetszer?
Előzmény: vurugya (31)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.24 0 0 34
hsz1: C.I..T..P.
hsz2: .E.C...B.A
hsz3: Z..EP..O..

Szab

Előzmény: vurugya (33)
vurugya Creative Commons License 2000.08.24 0 0 33
ok Szab, várjuk a szavakat.

phls? A 22-re nem feleltél!

pörgő vurugya

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.24 0 0 32
Babfozelék, szomorúfuz, kocsihajtó.

Majd jelentkezem!

Szab

Előzmény: vurugya (31)
vurugya Creative Commons License 2000.08.24 0 0 31
hsz1: vasvezeték ? babfőzelék?
hsz2: szomorúfűz ?
hsz3: kocsihajtó, kacsahintó, kocsihintó, kacsahajtó, kicsihajtó, kicsihintó, kacsahanta, kicsihanta, kocsihanta.
Ha ezek között nincs, akkor megkérdem: harmadik betű C ?

hógörgeteg talált, nem a G-kkel kellett volna vagánykodnom...

vu1: .E..E.SZ..

és a többiek:

vu2: ..Z..Z..ZŐ
vu3: ..LA...LI.

Hacsek: kos - sokkos vagy colt - sokkolt vagy fogyás - sok fogyás (csak elé kell rakni, azt mondtad, arról nem volt szó, hogy egy szó marad!)
hülyeség - sok hülyeség
ciki - sok ciki
stb. lehet még 1000 ilyet gyártani.

a vurugy

phls Creative Commons License 2000.08.24 0 0 30
Biztos, hogy a sok+X magánál az X-nél gyengébb? Nem az egy+X összetételnél? (Merthogy ez utóbbira tudok példát.)
Hacsek Creative Commons License 2000.08.23 0 0 29
Találós kérdés:

Melyik az a szavunk, amelynek az értelmét a "sok" szó eléhelyezése tompítja, azaz értelmileg kevesebb lesz tole?

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.23 0 0 28
hsz2 és hsz3 talált! A bíborcsigáról azt hittem, nehezebb... Biztos van valami listád!!! :-)))

hsz1: nem S.

vu1: hógörgeteg.

hsz2: .Z..OR...Z
hsz3: K..S.H..T.

Szab

Előzmény: vurugya (27)
vurugya Creative Commons License 2000.08.23 0 0 27
hsz2: bíborcsiga ?
hsz3: marokszedő ?

hsz1: az 5. betűd S ?

A főszereplő talált! azt hittem, nehéz lesz...
helyette:

vu1: ..G..GE..G

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.23 0 0 26
Bocs, de az ékezetek elég haloványak...

hsz1: .A...ZE..K
hsz2: B..O.C..G.
hsz3: ..RO.S..D.

Szab

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.23 0 0 25
vu1: foszereplo?
Azt hittem, az anyamacska nyer, az nem olyan egyértelmu...
Fogok majd én is feladni!

Szab

Előzmény: vurugya (24)
vurugya Creative Commons License 2000.08.23 0 0 24
vu1 - matematika - talált. Ha élesben menne, Szab 6 pontot kapna!

új vu1: ....E.E.LŐ

vu

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2000.08.23 0 0 23
vu1: matematika? kinematika? anyamacska?

Szab

Előzmény: vurugya (22)
vurugya Creative Commons License 2000.08.22 0 0 22
Akkor egyelőre nem számolom a pontokat, bár a rongylabdára hatot, a "nem B"-re mínusz egyet kaptam volna. A fémötvözet remek! Nekem ez nagy mumus volt, mikor egyszer feladták.
A vu2 nem háziszerző! vu3 nem ablakfólia, a jó magyarázat ellenére sem :)

Új szavam a fémötvözet helyett:

vu1: ....MA..KA

és a többiek:

Szerintem áttekinthetetlen a sorszámnövekedés, mert nem tudjuk ellenőrizni, hogy mindenkinek 3 feladványa legyen. Jó lenne tehát, ha ph4 helyett ph3 néven futna a kilőtt rongylabda helyetti(?) szó.
De asszem, meg is van: ph3: matuzsálem? (szép szó!)

ph2-ben az utolsó betű S?
És mi a ph1?

vurugy

phls Creative Commons License 2000.08.21 0 0 21
Szia, vurugya!

Bocsánat, elfelejtettem rábólintani az iszapfürdôre. A pontszámokkal te vagy tisztában, légy a biztos számlálónk. Nekem nem fontos az éleslövészet, csak úgy fejtegetek...

Ablakfólia: a múltkor javasolta valaki (nem versben, prózában) betörés ellen.

ph02 .a.ló..l.. : nem KaRlóBÁlÁS, a 3. betű nem b.
ph03 rongylabda talált. Helyette újabb:
ph04 ..tu...le.

Tippeim:
vu1: fÉmöTvöZEt (esônap: nÉmeTfüZEt)
vu2: háZisZerZÔ

vurugya Creative Commons License 2000.08.21 0 0 20
A rovatgazdi ülepe alatt egy félig döglött hálózat, de próbálja nógatni, sarkantyúzni, nye te nyeee... Meg mostanában ritkábban ül a nyeregbe is, de egy hét múlva beindul az élete itt...

A RABOSKODIK-ra rájöttem, de eleve nem lehetett jó mint főnév, ezért nem lőttem be.

Fűzfapoéta és ízlésficam remek, talált. Ablakfólia nem. De megegyezés szerint teljes szóra tippelsz, nem jár érte mínuszpont. (12 pontot szereztél tehát.)

Az ízlésficam remek szó, a köznyelvben gyakran használatos. Ablakfólia nem létezik, maximum az avantgard költészetben, de nem is azt adtam, hanem olyan szót, ami van a köznyelvben... Addig megy a találgatás, míg A TE szavad el nem találják.

Mi lenne, ha egy ideig még csak próbameccsek lennének, s pl egy hét múlva indulnának nulláról azok, akik játszanának?

ph02 sok tippem van, pl. KaRlóBÁlÁS, de inkább betippelek: a harmadik betűd B?

tipp ph03: RoNgYLAbDa

Új feladványok a kitaláltak helyett:

vu1: .É..T..ZE.

Kisarany, persze, gyere!

vurugya

phls Creative Commons License 2000.08.19 0 0 19
Szia, vurugya!

Bocs, elsiklottam fölötte, hogy ragozatlan köznevekrôl van szó. Akkor legyen
vu2 fűzfApOéTA
Mit kell válaszolnom, ha egyébként jó szót mondanak, de én nem arra gondoltam? Szabad csak elvileg létezô szavakra gondolni? Gondolom, nem, így
vu1: ízLéSfIcAm
vu3: abLAkfóLIa

Sajnos ph02 és 03 ige volt (raboskodik, pingpongoz). Sajnálom, ha miatta túlerôltettétek az agyatokat :-) . Helyettük:
ph02 .a.ló..l..
ph03 .o.g...b.a

Kisarany:
Ugyan a rovatgazdi nem mutatkozik, de miért ne lehetne beszállni? Azért van!

Kisarany Creative Commons License 2000.08.18 0 0 18
Sziasztok!
Be lehet szállni?
Tetszik...;-)
Előzmény: vurugya (17)
vurugya Creative Commons License 2000.08.18 0 0 17
No szóval, szavak a kitaláltak helyett:

vu1: ..L.S.I.A.

Vu

vurugya Creative Commons License 2000.08.17 0 0 16
ISZAPFÜRDŐ
átadom salinak a 3 pontot, de phlsnek rezzenéstelen arccal csak azt kellett volna mondania, hogy "nem iszaphordó"...
Még jövök, kilövöm a többit is!
vurrer
vurugya Creative Commons License 2000.08.17 0 0 15
A középső tipp nem főnév. A másik kettő talált. phls-nek 12 pontja van. Én gondolkodom...
phls Creative Commons License 2000.08.16 0 0 14
sali22: Az iszap stimmel, a hordó nem. Egyébként mi az a iszaphordó? (Gyakorlatilag. Mert elvileg persze, hogy van ilyen.)

vurugya: vagy, uru?

sali22 Creative Commons License 2000.08.15 0 0 13
iSzaPhoRDó
phls Creative Commons License 2000.08.10 0 0 12
Szia, vurugya! Akkor árulom el az elsô adag megoldását, ...
vu1 sziVárVáNY
vu2 kétnApOnTA
vu3 TejSZínhAb
... ha az elôzôekét idekanyarítod a rovatba.

Az enyémek:
ph01 .S..P..RD.
ph02 ..BO.K..I.
ph03 .I..PO...Z

vurugya Creative Commons License 2000.08.10 0 0 11
Hát látjátok, teljesen lemondtam e topikról, s most külső biztatásra folytatom. Nos, a szó-intervallumos játékot csak bemelegítésnek szántam, más játékok előtt.
A második játékban ragozatlan tízbetűs közneveket kell feladni és kitalálni, ilyenformán:

-A-A----TA

Ha nem megy, akkor még lehet betűt kérni, kezdjük pl. 4 megadott betűvel. Ha tehát valaki nem tudja ebből a négyből a szót, sem betűre nincs tippje, akkor kér egy új betűt. Ha senki sem tudja, akkor én erre ezt mondom:

-A-A--I-TA

-tehát megadtam egy I betűt, de ilyenkor jár egy pont nekem, mert négy betűből nem tudtátok.

Ha még mindig nem tudjátok, akkor pl. ezt mondom:

-ALA--I-TA

és kapok mégegy pontot.

Erre ha valaki kitalálja, hogy: palacsinta, akkor ő kap négy pontot, ennyi betű hiányzott ugyanis a szóból.

Lehet betűre is tippelni, pl.:

-----E-TER

-itt valaki betippel:
a 7. betű S ?
válaszom: igen - kap az illető egy pontot és a szóból ennyi van meg:
-----ESTER
Ezután tippel még betűre:
az 5. betű M ?
válaszom: igen.
- kap az illető mégegy pontot és a szóból ennyi van meg:
----MESTER
És az illető nem biztos, de most átvált, egész szóra kérdez: EZERMESTER ?
válaszom: nem az. Megy tovább a játék. Szótippnél nem jár mínuszpont a kérdezőnek, betűtippnél igen.
Következő kérdező:
GYEPMESTER?
válaszom: igen, kap 4 pontot.

Érthető a játék? Ha akarjátok, a szabályokon még változtathatunk (az elején is, meg menetközben is).

Szerintem mindenki egyszerre 3 szóval játsszon. És jó lenne, ha számoznánk is, így:

vu1 ---V--V-NY
vu2 ----A-O-TA
vu3 T--SZ---A-

Várom a tippeket, s a ti feladványaitokat.

vurugya

vurugya Creative Commons License 2000.05.23 0 0 10
Várom az 5-re a tippet...
A mondat OK.

A 6-ra az új intervallum:
BÉKESZIMPATIZÁNS - BÉKESZIVAR

És a többi?

vurr

phls Creative Commons License 2000.05.21 0 0 9
5. BELEKÜRTÖL - BELELÁBAL
Zenekarban, méltatlankodva: ez a botfülű mindig belekürtöl a szólamomba! – Lehet, hogy sántít, s így csak infrahangszóró jár érte.

6. BÉKESZIMBÓLUM - békeszimpatizáns - BÉKESZIVAR
A galamb a legismertebb békeszimbólum.

vurugya Creative Commons License 2000.05.21 0 0 8
Teljesen jogos, hogy el legyenek fogadva a Szótárban nem levők is. Én így is kezeltem a tippjeidet, ezért adom a pontosításokat. Ez valahogy olyan játék, mint a számkitalálós: gondolok egy számot, és ti kérdezhattek, milyen számok közt van, utána az intervallum felezésével én megmondom, hogy melyik felébe esik. De játszhatunk szótár nélkül is, gondoltam egy szóra, betűrendben ezésez illetve azésaz közé esik, lehet tippelni, minden tipphez megmondom, hogy a feladott szó előtt vagy mögött van... Ha belementek, akkor adhatunk egymásnak szótár nélküli rejtvényt is így!
OK?
Megfejtéseid jók, közelítesz, de még mindig csak szorongatod azokat, amiket adtam:

4. BELÉPÔJEGY - BELEPRÓBÁL

5. BELEKÜRTÖL - BELELÁBAL
(akkor hát kérek mondatot a belekürtöl-lel...)

6. BÉKESZIMBÓLUM - BÉKESZIVAR

a békeszimbólumot sem soxor hallhatjuk a mindennapos életben :)

vurugya

phls Creative Commons License 2000.05.20 0 0 7
Szia, vurugya!

Bocs, a Beatlesnél már elfelejtettem azt a kikötést, hogy a szónak benne kell lennie az Értelmezô Szótárban. A békeszivart meg nem is gondoltam komolyan, azért raktam utána egy kérdôjelet. Viszont a többi 4-gyel elvi bajom van. Azokról úgy gondoltam, hogy jók, viszont azt írtad, hogy nem, mert nincsenek benn a szótárban. A technikai kérdés: hogyan tudja vki ellenôrizni a tippjeit? Ha nem nézek a szótárba, akkor nem lehetek biztos abban, hogy benn vannak. Különben meg már csaltam, mert a tippem és a helyes megfejtés (ha egyáltalán különböznek) nyilván oly közel állnak egymáshoz, hogy nagyfokú csôlátást kellene ahhoz magamra erôltetnem, hogy az egyiket lássam, a másikat meg ne.
Nem azért a piros pontért, de szerintem úgy kellene módosítani a játékot, hogy elfogadtassanak a nyilvánvaló módon odavaló, de vmilyen okból mégis hiányzó szavak. Már csak azért is, mert egyikrôl-másikról micsoda viták pattannának ki... :-) Pl.: van-e belekürtöl szavunk? Mondj vele egy mondatot! Hopp, egy piros hangszóró! :-)

Újabb próbálkozásaim:

4. BELÉPÔJEGY - belepróbál - BELEPROGRAMOZ

5. BELEKUKUL - belekürtöl (?), belelábal - BELELAPOZ

6. BÉKESZERZŐDÉS - békeszimbólum - BÉKESZIVAR

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!