Keresés

Részletes keresés

totelcamp Creative Commons License 2003.01.05 0 0 100
száz
Előzmény: totelcamp (99)
totelcamp Creative Commons License 2003.01.05 0 0 99
A helyekre már nem emléxem, de ha beírod s keresöbe a nevét biztos gazdagabb leszel egypár idézettel v. verssel.

Gyuri

Előzmény: Energetic (98)
Energetic Creative Commons License 2002.12.30 0 0 98
Először járok itt, de máris lenne egy javaslatom.
Hiánypótló lenne, ha összegyűjtenénk ebben a topicban linkeket Márai Sándorral kapcsolatban.
Pl. életrajzáról, a róla szóló cikkekről, esetleg még a digitálisan megtalálható művei elérhetőségét is.
Remélem javaslatom nem süket fülekre talál :)
Előzmény: totelcamp (97)
totelcamp Creative Commons License 2002.12.17 0 0 97
Nemcsak megpróbálták, hanem sikerült is nekik. Ma már Kassa Košice, a szó szoros értelmében.
Előzmény: Mintapolgár (96)
Mintapolgár Creative Commons License 2002.12.12 0 0 96
Azert a kephez az is hozzatartozik, hogy melyen aterezte Trianon tragikumat. Foleg Kassa elvesztese fajt neki. Es ahogy a csehszlovak propaganda megprobalt szlovak varost formalni belole.
Előzmény: totelcamp (95)
totelcamp Creative Commons License 2002.12.10 0 0 95
Ahogy a háború elötti magyar társadalomról ír... minden magyarkodó nemnemsohas fickónak mementó kell, hogy legyen...
Előzmény: Kisördög (90)
totelcamp Creative Commons License 2002.12.10 0 0 94
Az állatok bölcsebbek, mint az emberek,mert nem vágynak távoli dolgokra. A fák bölcsebbek, mint az állatok, mert nem vágynak semmire, csak lenni akarnak. A felhők bölcsebbek, mint a fák, mert lenni sem akarnak.

Napló 1943-44

Márai letargikus költő, de az életfilozófiája örökké időszerű lesz.

Gy

Előzmény: Geyza (67)
nightwish Creative Commons License 2002.12.04 0 0 93
Most jelent meg a Történelmi regények két kötetben, vászonkötésben 3300, keménytáblás változatban 2300 forint. Az elsô kötetben egy Julius Caesar halálával, valamint egy Jézus elárulásával foglalkozó kisregény található.

Az elsô művet elolvastam, jóval széttagoltabb szerkezetű, mint Márainál általában, és tulajdonképpen nincs is valódi konfliktus, de nagyon érdekes, tetszett.

A második tulajdonképpen esszéregény, elég nagyívű, de kissé csapongó is, egyelôre nem igazán tudom, hányadán állok vele.

Valaki már olvasta/olvassa?

wendriner úr Creative Commons License 2002.12.04 0 0 92
erdemes az utolso naplojat vegigolvasni, amikor idosen elvesziti szeretteit rovid idon belul. mindenkije meghal, L., a nevelt fiuk, a testverei sorban kb. masfel even belul. senkije sem marad a Foldon a kiadojan kivul, akivel hetente egyszer beszel telefonon, meg a bejarono, szinten eleg ritkan. nem erdekli mar senki es semmi, naponta olvas par sor Dantet, nem ir, nem csinal semmit. varja a halalt, amit mar akkor otven eve vart folyamatosan, o akart folyamatosan "exitalni", megis tulelt mindenkit. ekkor ir a kisfiukrol is (Kristofka, ha jol emlekezem) reszletesebben.

azt is nagyon erzekletesen festi le, ahogyan a felesege haldoklasa idejen rajon arra, hogy mit is jelent(ett) neki L. az eleteben.

Előzmény: lakos (91)
lakos Creative Commons License 2002.12.04 0 0 91
Ebben az örömtelenségben lehet valami szerepe talán, minden egyéb mellett, hogy született egy közös gyermekük aki egész kis korában meghalt.
Nagyon keveset írt erről, én nem is tudom pontosan mikor volt ez, de mégis valahogy kiérezhető abból a néhány utalásszerű mondatból ennek a mérhetetlen keserűsége.
Előzmény: Kisördög (88)
Kisördög Creative Commons License 2002.12.03 0 0 90
Azt se alaptalanul...
Most hallotam a Halott beszédet, (nyugi, nem először) ott irja, hogy eltüntek az asztékok, a hettiták, oszt mégis megy tovább az élet. Velünk is ez lesz. Gyanitom, igaza van, csak még nehéz szokni a gondolatot.
De a jelen történései segitenek.
(Utálom, hogy Márainak mindig igaza van...)
Mintapolgár Creative Commons License 2002.12.02 0 0 89
Megsertodott a vilagra, Europara, Magyarorszagra. Tenyleg nem alaptalanul. De az, hogy valaki egy egesz vilagra sertodik meg, az egy kicsit tulzas :-) De azert mi szeretjuk...
Előzmény: Kisördög (88)
Kisördög Creative Commons License 2002.10.17 0 0 88
Na, az már hibátlan.
Ha könnyebbet (s ugyanolyan minőségit) szeretnél Máraitól, akkor az Európa elrablását ajánlom. S rövidebb is, egy jó délután elég rá -sajnos.

Viszont rájöttem, hogy mi zavar vele kapcsolatban.
Az, hogy olyan végtelenül, vállaltan és elszántan örömtelen. Nem alaptalanul, nem butaság, meg lehet indokolni, de akkor is.
No mindegy.
Jó olvasgatásokat!

Zozi79 Creative Commons License 2002.10.11 0 0 87
Végülis a Gyertyák... -t választottam. Tetszett. Ha Kisördög nehézkesség alatt a végletekig
részletezett, minden apró momentumot oldalakon keresztül taglaló stílusra gondol, akkor lehet, hogy valóban nehézkes. Bár szerintem éppen ez a lényege ennek a műnek.
Így utólag úgy gondolom, hogy ha egyhuzamban olvasom ki, még hatásosabb lett volna.

Következőnek az Egy polgár vallomásait néztem ki.

Kisördög Creative Commons License 2002.06.14 0 0 86
Sajnos egyet kell hogy értsek.
De nem az a lényeg, hogy mennyi közepes / rossz műve van, hanem hogy mennyi jó.
Legfeljebb az a mi pechünk, hogy ilyenekbe is belefutunk.
Előzmény: Mintapolgár (85)
Mintapolgár Creative Commons License 2002.06.10 0 0 85
Nem akarok senkit megbántani (Márait a legkevésbbé), de szvsz a "Szidnbád hazamegy" nagyon gyenge könyv volt. Azonkívül, hogy tisztelgett Krúdy előtt, és teleírt a nagy előd stílusában százegynéhány oldalt, nem igen tudtam eldönteni, miről is akar szólni ez a könyv. A "főhős" pedig, a maga enervált, gőgős semmittevésével kimondottan idegesítő alak.
A Naplók, a "Föld, föld..." klasszisokkal jobb...
Zozi79 Creative Commons License 2002.05.07 0 0 84
El ne kezdjünk már itt is politizálni.
Előzmény: lakos (83)
lakos Creative Commons License 2002.05.07 0 0 83
Szerintem jobb, hogy nem érte meg...
Azt mondjuk kizártnak tartom, hogy az mszp mellé állt volna. Nem véletlenül élt ő távol 40 évet...
De a másik oldal felől is erős kétségeim vannak. Annál ő "európaibb" és "polgárabb" volt, hogy ezzel azonosuljon, ami itt ment.
Előzmény: Kisördög (81)
Rick Blaine Creative Commons License 2002.05.06 0 0 82
dehát ki a francnak kell a hajcihő?...
Előzmény: Kisördög (81)
Kisördög Creative Commons License 2002.05.06 0 0 81
Az jutott eszembe, hogy sokkal élénkebb lenne ez a klub, ha Márai az elmult hetekben megjelent volna valamely párt rendezvényén, vagy más módon tette volna le a garast egyik oldal mellett.
Akkor most lenne itt hajcihő, rendesen.
Kloss kapitány Creative Commons License 2002.04.12 0 0 80
én a Szindbád hazameggyel kezdtem, ajánlanám még az Ég és földet és a Négy évszakot bevezető olvasmánynak ( hasonló stílusú, mint a Füves könyv ), esteleg a Kassai őrjáratot, utána jöhetnek a regények és a naplók!
Előzmény: Zozi79 (72)
Kloss kapitány Creative Commons License 2002.04.11 0 0 79
ma 102. éve született Márai Sándor
Előzmény: Zozi79 (72)
blackman Creative Commons License 2002.04.07 0 0 78
Londonban voltam nemrég, és az egyetlen magyar szerző, akire sikerült könyvesboltokban rábukkanom Márai. A könyv angol címe: "Embers". Azt hittem valami fordítói szójátékról van szó. De a jelek szerint még van mit fejlődnöm angolból, mert az "ember" szó angol jelentése "zsarátnok, parázs". Szóval a "Gyertyák csonkik égnek" angol kiadásáról van szó... Kapni lehet mindenhol, gondolom olvassák is.
Rick Blaine Creative Commons License 2002.04.07 0 0 77
ja, és ez a "palackpostából" van. olvastátok?
Rick Blaine Creative Commons License 2002.04.07 0 0 76
hogy mennyit ér, igazán nem tudom, de ezt most olvastam tőle és nagyon tetszett:

Éjjel, hajnal felé, régi szerelmeimről és eltűnt szeretőimről álmodom, némelyiknek hallom a hangját... Erősen éltem és erővel fogok élni, amíg élek, nőben, örömben, kételyben és munkában:nem adom meg magam.
Semmit sem bánok, ami történt, és csak azzal szemben van "bűntudatom", amit elmulasztottam./

pöttyöspanna Creative Commons License 2002.03.27 0 0 75
ha nem tudod eldöteni melyiket olvasd, viszont a füveskönyv tetszett, akkor én az ég és föld-et tudnám ajánlani. ez olyasmi mint a füveskönyv, de talán egy fokkal még jobb. azán - nem tehetek róla, nálam kedvenc - a gyertyák csonkig égnek-et.
Előzmény: Zozi79 (72)
Kisördög Creative Commons License 2002.03.27 0 0 74
Valóban nem érdemes még egy topicot nyitnod, a felaprózódás csak a dolgok kihalasztására jó.
Én az Európa elrablását javasolnám, szinvonalas, márais, s mentes attól, ami oly gyakran elrontja a Márai könyveket, attól a végtelen nehézkességtől. De ha pl szereted Krúdyt, akkor a Szinbád hazamegy is tetszeni fog.
Hajrá!
Előzmény: Zozi79 (72)
lakos Creative Commons License 2002.03.26 0 0 73
Hát divat nem divat, egyszerűen nagyon sok embernek tetszik, és úgy van vele, hogy ha valami a kezébe kerül és elolvassa akkor kíváncsi lesz másra is tőle. Talán van benne valami "divat" elem is, meg azért az is közrejátszik szerintem, hogy az előző rendszerben a szélesebb tömegek tkp nem ismerték, hiszen sehol nem tanították, és könyveit sem adták ki. Általános iskolában egyáltalán nem hallotam róla én se, de még középiskolában is csak említés szintjen a 90 es évek elején, pedig akkor már jelentek meg itthon a könyvek. Az utóbbi 10 -12 évben jutott el sokkal nagyobb számú emberhez, mint azelőtt, úgymond az újdonság erejével hatottak, akár a 30 as 40 es években írt művek is.
Előzmény: Zozi79 (72)
Zozi79 Creative Commons License 2002.03.25 0 0 72
Azt hiszem nem érdemes külön topikot nyitnom arról, hogy szerintetek miért lett divat Márai mostanság? Vagy nem is lett divat, csak én érzem így?

Egyedül a Füveskönyvet olvastam tőle még pár évvel ezelőtt, de mindenképpen szeretnék valami mást is. Viszont az alapján, amit eddig írtatok, nehéz eldöntenem melyiket válasszam. Ahány hsz., annyi kedvenc... :-)

fregoli Creative Commons License 2002.03.14 0 0 71
Mintapolgár!
Karinthy Cini naplójának olvasása közben leltem rá Máraira(nem utolsósorban Cini ajánlgatására.rendkívűl érdekes volt így párhuzamban olvasni az itthon élô,kobold,életet habzsoló Cinit és az emigrációban maga vállaltan számkivetett,polgár vallású, az életet fanyarabbúl élô Márait.Sokkal töményebb Márai,nem lehet úgy habzsolni korty-falatonként kell ízlelgetni.
regényei közül a San Gennáró vére tetszett leginkább,talán nem véletlen,hogy Olastországban is nagy sikere volt.Hihetetlenül pontos megfigyeléseken alapuló.Az 50-es évek olasz filmjeiben néha fellehetô ez a realizmus szvsz.
Előzmény: Mintapolgár (68)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!