Keresés

Részletes keresés

Omar Khajjám Creative Commons License 2020.05.01 0 0 3803

"Sting, Patrick Stewart, Max von Sydow, Virginia Madsen, Everett McGill és a többi is mind jó volt."

 

Pont Sting "és a többi" nem volt jó (a Bene Gesserit tisztelendő anyák és IV. Shaddam/J. Ferrer sem).

 

Stewart, von Sydow és McGill színészi nagyságához nem fér kétség, ill. habitusuk is tökéletesen illett a szerephez. Lady Jessica volt még emlékezetes.

Leto alakítója (Prochnow, pedig amúgy egy igen jó karakterszínész) pl. nagyon halovány volt, Alia (A. Witt) pedig túlságosan harsány.

 

Végre megértettem, miért volt Lynch filmje nagyon nagy melléfogás: ahelyett, hogy alázattal, mintegy szolgaian nyúlt volna a témához, sokszor csak megdöbbenteni akart, olcsó harsány eszközökkel és 1984-hez képest igazán felhigított, átlátszó filmes trükkökkel. Igazán az egész filmből csak a homokférgek tetszettek a technikai megvalósításból, a díszletek túlságosan sötétek, a dramaturgia túl harsány és magamutogató. A zene ezzel szemben sokat megpróbált visszaadni az Arrakis hangulatából, de hogy Lynch nem tudott felnőni a feladathoz, az nyilvánvaló...

Ezt még maga a rendező is belátta: https://www.gamesradar.com/dune-david-lynch-1984-movie-interview/

 

Nem nehéz megfejteni a titkot, hogy mindez miért alakult így. A De Laurentiis produceri iroda, ami 1976-ban megvette a megfilmesítési jogokat, egyszerűen túl grandiózusat álmodott, amit abban a formában, akkor még senki sem lett volna képes megvalósítani...

Előzmény: Vata967 (3801)
Omar Khajjám Creative Commons License 2020.05.01 0 0 3802

Íme, hogy ejtette maga Herbert az általa kitalált fő fogalmak/személyek neveit:

http://usul.net/books/sounds.htm

 

Amikor 1989 őszén először olvastam a regényt, még az angol szavak kiejtése sem volt 100%-ig tiszta számomra, de a legjobban a Bene Gesserit kiejtése lepett meg. És az Atreides-é is; számomra az mindig görögösen [átrejdész] volt, de Herbert olyan amerikaiasan [ötrejdísz]-nek ejtette...

(a Chani-n már meg sem lepődtem)

 

Íme erről a vita:

https://www.reddit.com/r/dune/comments/27vxtc/is_there_a_pronunciation_guide_anywhere_for_words/

 

A redditen a most bemutatásra váró film kapcsán is van sok gondolatébresztő olvasnivaló...

Vata967 Creative Commons License 2020.04.16 0 1 3801

A Lynch féle Düne a bemutatója óta megosztja a nézôket, van akinek tetszik és van akinek nagyon nem. Ez ízlés kérdése, de semmi esetre nem mondanám fosnak. Persze biztos csak azért, mert nekem már elsô látásra is tetszett, amivel anno nagyon egyedül voltam a haveri körömben. Tény, hogy más egy kicsit, mint a könyv, vagy az abból készült minisorozat.

Nekem a szereposztással sem volt bajom, még McLachannel sem, leszámítva, hogy túl jólfésült volt. Sting, Patrick Stewart, Max von Sydow, Virginia Madsen, Everett McGill és a többi is mind jó  volt. A zene ugyancsak kitünô, különösen a végsô csata alatt. Azt elismerem, hogy Toto nem egyenlô John Williamssel. De nem baj, hiszen ez egy teljesen más univerzum, teljesen más képi világgal. Nekem tetszett, hogy homlokegyeneset más zenei aláfestést kapott, mint az SW (amihez akkoriban hasonlítgattuk,nem lévén más számbajöhetô üropera).

Előzmény: Dr.W.Gy. (3799)
fdsag4532fgdswa Creative Commons License 2020.04.15 -1 1 3800

lynch mesterművét nehéz lesz felülmúlni... de ezek a ruhák ígéretesek

Dr.W.Gy. Creative Commons License 2020.04.14 0 0 3799

Hm. Szerintem tok felesleges volt neger csajt csinalni egy ferfi szereplobol, csak hogy PC legyen. Nem ezen fog mulni a siker, de akkor is minek?

Kivancsi leszek ra, a 84es valtozat nagyon fos volt, a minisorozat sokkal jobb, de az meg gagyi kepminoseg volt. Szuper szineszekkel viszont. Alec Newman oke, William Hurt plane, Lady Jessica meg tokeletes valasztas volt.

Omar Khajjám Creative Commons License 2020.04.14 0 0 3798

Míg a '84-es Lynch filmben a casting egyes szereplőknél nem csak szerintem (nyugodtan bevallhatjuk így 36 év távolából) volt röhejes, itt mintha ennek a képek alapján nincsen jele.

Egyedül Chalamet kérdéses, rajta meg sok múlhat, mégiscsak Paul a főszereplő...

 

(Lietet persze a PC jegyében átváltoztatták, de ez sem nem oszt, sem nem szoroz, hiszen a regényben csak egy lényeges, de mégis mellékszereplő, aki magában a lényeges cselekményben nem is vesz részt.

"This human being manages to basically keep the peace amongst many people. Women are very good at that, so why can’t Kynes be a woman? Why shouldn’t Kynes be a woman?”" - Hát csak azért, mert ezt a feladatot egy férfi ökológusra találta ki Herbert, és ettől ő még nem volt "hímsoviniszta", hiszen akkor a Bene Gesseritet sem alkotta volna meg...)

 

Az mindenképpen tetszik, hogy két nagy részben valósítja meg Villeneuve.

 

És hát persze a Tatooine (alias Tataouine) előtt ott volt az Arrakis, amiből Lucas is lopta az ötletet...

 

 

Zoroastro volnék, ha valaki nem ismert volna rám.

Előzmény: Juraviel.Ihuan.Bedvin (3796)
Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2020.04.14 0 0 3797

Mondjuk egy szempontból a változtatás érdekes lesz. A fremen társadalomban a nők vezető szerepe a Sayyadinákra és a Tisztelendő Anyákra összpontosul, kíváncsi leszek, hogy Liet eme karakterátformálásával  ezt figyelembe veszik-e vagy nem hangsúlyozzák majd.

Előzmény: Juraviel.Ihuan.Bedvin (3796)
Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2020.04.14 0 0 3796

Első képek a filmből. 

 

https://www.vanityfair.com/hollywood/2020/04/behold-dune-an-exclusive-look-at-timothee-chalamet-zendaya-oscar-isaac

 

 

Liet nemet vált, részben talán a korszellemnek köszönhetően, de annyira árad a képekből az odafigyelés, hogy engem lenyűgöztek.  

random seed Creative Commons License 2020.02.17 0 1 3795

filmes szakmabeliek szerint nagyon jó lesz az új dűne

OPi Creative Commons License 2020.02.16 0 0 3794

Akkor valamikor nyár elején kezdik majd reklámozni.

Előzmény: Törölt nick (3793)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.07 0 0 3793

2020. decemberében lesz a mozipremier! :)

Előzmény: OPi (3791)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.27 0 0 3792

Azt én sem tudom! :(

Előzmény: OPi (3791)
OPi Creative Commons License 2019.12.26 0 0 3791

Trailer mikorra várható vajon?

Előzmény: Törölt nick (3789)
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.18 0 0 3789
Törölt nick Creative Commons License 2019.12.18 0 1 3788

Befejeződtek a Budapesten forgatott Dűne filmes munkálatai

 

https://contextus.hu/denis-villeneuve-dune-2020/

 

Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2019.09.04 0 0 3788

A GABO a korábban itt is linkelt Molnár Márk munkáit felhasználó borítókkal újra kiadja a CSAK Frank Herbert által írt Dűne könyveket, kb. két-három havonkénti szórásban, keménytáblás kiadásban, ismét újraszerkesztve, az esetlegesen hiányzó mondatokat kiszűrve, illetve az utolsó három kötet új fordításban fog megjelenni:

 

https://gabosff.blog.hu/2019/09/02/novemberben_erkezik_frank_herbert_duneje 

 

Nincs ígéret rá, de én bízom benne, hogy ezután a Pandora-könyveket is megbírják jelentetni. :) 

Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2018.07.17 0 0 3787

https://filmbuzi.hu/archives/2018/07/17/timothee-chalamet-a-dune-filmbe/

 

Chamalet ifjú, tehetséges színész. Mégsem tudom elképzelni Paulként.

 

Kíváncsi vagyok a többi castingra, de van egy olyan érzésem, hogy továbbra sem hajlandóak rá, hogy "délibb" színészekből válogassanak.

Dr.W.Gy. Creative Commons License 2018.07.15 0 0 3786
Tierce Creative Commons License 2018.05.10 0 0 3785

 

Sziasztok!

 

Egy kis hír:

 

https://filmbuzi.hu/archives/2018/05/10/bizakodhatunk-a-dune-elkeszuleseben/

 

 

Üdv,

Tierce

Kilroy Creative Commons License 2018.03.21 0 0 3784

Nem semmi.

Leto megölése számomra bántóan idegen elem. Lehet, hogy olykor megölik egymást a nemesi házak tagjai, de ilyen koncolás? Még a Harkonnenektől se... inkább illik hozzájuk a látens méreg használata.

És kiváncsi volnék, milyen más befejezés lenne még jobb, mint az eredeti...

Előzmény: Juraviel.Ihuan.Bedvin (3783)
Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2018.03.21 0 0 3783
OPi Creative Commons License 2018.02.10 0 0 3782

Jók, köszi!

Előzmény: Juraviel.Ihuan.Bedvin (3778)
Kuusamo Creative Commons License 2018.01.30 0 0 3781

Állítólag anno a Blade Runner sem aratott nagy sikert...csak később vált kult. filmmé. Nekem bejött a tavalyi folytatás is.

Villeneuve kezében valóban jó helyen lenne a Dűne.

Egyébként egy vagy több filmet terveznek? (Mondjuk egy nagy költségvetésű sorozatnak még jobban örülnék. Alapanyag van rá bőven a Dűne univerzumban.)

Előzmény: Tierce (3775)
Kuusamo Creative Commons License 2018.01.30 0 0 3780

Huhhh, ezek nagyon jók! Kedvet is kaptam egy kis Dűne (minisorozat) újranézéshez.

Előzmény: Juraviel.Ihuan.Bedvin (3778)
Dr.W.Gy. Creative Commons License 2018.01.30 0 0 3779

Ez mindig örök vita marad, hogy az a film zseniális-e vagy rohadt szar. Én utóbbit vallom, Sting röhejes, Paul pedig valóban béna. Egyetértek azzal, hogy rossz választás volt, holtversenyben a tehetségtelen Christensennel, amellyel Lucas teljesen hazavágta az előzmánytriológiát. 

 

Sokan fikázzák és ugyanolyan megosztó a "minisorozat", főleg a béna, olcsó csehszlovák stúdiótrükkök miatt, nekem viszont totál bejött. Alec Newman klasszisokkal jobb Paul volt, bár az (is) volt a kritika, hogy Paul egy sokkal fiatalabb, tizenéves barnahajú csávó. (25 éves volt macLachlan, amikor eljátszotta, Newman meg 26). Ugyanakkor William Hurt szuper, Saskia Reeves meg tökéletes Lady Jessica. Jó, a dagi Stilgar béna, de egyébként sokkal jobban megragadta a lényeget és több idő is volt rá. Az imdb-n egyébként feljebb van pontozva a minisorozat.

 

A Dune olyan mint a Gyűrük Ura, már az első alapkönyvet sem lehetne ennél rövidebb idő alatt bemutatni, valóban egy klafa sorozat lehetne belőle vagy filmtrilógia. A mai sorozatos világban, kellő pénzzel hogy az effektek működjenek, simán fel lehetne építeni olyan kultuszt, mint a Star Trek vagy a Star Wars univerzum, netán a Game of Thrones vagy a Walking Dead. A 2 folytatáskönyv is mehetne külön évadokba, ha bejön, akkor meg van elég munició a folytatáshoz vagy az előzményekhez. Talán olyan kaliberű rajongó fickónak kéne elővennie, mint Peter Jackson volt a tolkien-mesékkel. Mert ha nincs elég pénz rá és béna a trükkfelvétel, vagy hozzá nem értés van, aki nem rajongója a sztorinak, olyan debil szemét jön ki belőle, mint az éhezők viadala (amelyből konkrétan az elsőt se tudtam végignézni, pedig kínlódtam).

Előzmény: Törölt nick (3776)
Juraviel.Ihuan.Bedvin Creative Commons License 2018.01.30 0 0 3778
Vata967 Creative Commons License 2017.10.11 0 0 3777

 Kyle MacLachlan volt a sci-fi filmtörténelem vitán felül legrosszabb színészválasztása

 Lehet, hogy ez igaz, de ez nagyon szubjektiv vélemény. Én például ebben a szerepben ismertem meg, és a továbbiakban, ha csak tehettem megnéztem minden filmjét. A rosszakat is (volt pár) meg a jókat is. Mondjuk ezekbôl most csak a Doors meg a kultikus Twin Peaks jut eszembe, de akkor is.

Előzmény: Törölt nick (3776)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.11 0 0 3776

Bár már leírtam ezt itt a régi nickemen, mivel azt törölték, íme:

Ami a legjobban megfogott: egyetlen másik sci-fiben sincsen ekkora jelentősége az elme lehetőségeinek és a gondolat hatalmának (plusz az eugenika ekkor tömegekre gyakorolt hatásának).

Kedvenc rész: Dűne (a többi már nem ér fel az alaptörténettel, ami önmagában zseniális).

Kedvenc karakter: Paul Muad-Dib (a könyvbeli, nem Lynch hideg főhőse: Kyle MacLachlan volt a sci-fi filmtörténelem vitán felül legrosszabb színészválasztása, Christensen Vaderje csak a 2. helyre szorul), amiért volt bátorsága megtenni, amit meg kellett. Persze erre a prófécia is feljogosította és azok a képességek, amiket a Bene Gesserit sok-sok generáción keresztül érlelt a vérvonalán, hogy benne testesülhessenek meg...

Előzmény: JoTengel (3771)
Tierce Creative Commons License 2017.10.11 0 0 3775

 

Sziasztok!

 

Láttátok esetleg a Denis Villeneuve által rendezett, a mozikban most vetített Szárnyas Fejvadász folytatást?

Úgy gondolom, hogy egy szuperül sikerült 2. részt kaptunk, fantasztikus látványvilággal.

 

Az átlag mozinézőnek "unalmas" (értsd rendkívül lassú lefolyású) science-fiction történetet kaptunk.

Ez sajnos állítólag a jegyeladásokban is megmutatkozott Amerikában...

 

Arról nem is beszélve, hogy a Szárnyas Fejvadász is egy rétegfilm és, hát a Dűne sem egy könnyen emészthető valami.

 

Azért lehet idevágó ennek a filmnek a sikere, mert, ha valóban Denis Villeneuve rendezi (nagyon remélem, hogy igen) az új Dűne filmet, akkor kérdés, hogy vajon mekkora költségvetésből készítheti vajon el.

 

Bizakodjunk!!

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.23 0 0 3774

Nekem Édesapám volt óriási Dűne rajongó! Szerette nagyon a Sci-fit! Én örököltem meg tőle a könyveit és remélem hamarosan el is fogom olvasni őket! :) Ez már csak rajtam múlik! :D 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!