Keresés

Részletes keresés

determinators Creative Commons License 2005.11.14 0 0 747

Itt számolgatjátok a gyorsulást. Nekem is 400000 ezer körül jön ki. De ez mit is jelent? Azt hogy az anyag 1 gramm tömege a paláston 400 kg erőt fejt ki. Ezt kell megfogni. Amíg tized, századgrammra lehet ( kell is) centírozni addig ez nem jelenthet gondot.

 

Asszem most szóltad el magad igazán. Ha nullára kiegyensúlyozol egy forgó gyűrűt abban akkor is ébrednek erők és ezeknek semmi köze a centírozáshoz szakértőkém. Ezek valamelyest hasonlítanak azokhoz az erőkhöz amik belső nyomás hatására ébrednek egy edény falában.  Azaz ezek tangenciálisan akarják széttépni a gyorsanforgó gyűrűket ill. tárcsákat. Ez amit most elmondtam első éves gépész anyag a műegyetemen. Neked nem róható fel, ha nem értesz hozzá, hiszen te középiskolás szinten gyártod a szerves anyagokat.

A gondom az, hogy sokkal többet képzelsz magadról mint ami valójában vagy. Igy viselkedtél akkor is amikor nekiugrottál az egypólusú generátornak és ilyen dilettáns módon birálgatod Egelyt is.

Nem szívesen offtopikolok és a magam részéről ezzel be is fejezem, de mégegyszer és őszintén felhívom a figyelmedet, hogy óvatosabban bánjál ezekkel a dolgokkal és vagy képezd magad ha valamihez hozzáfogsz vagy kérdezz meg egy náladnál okosabb embert főleg ha mások élete múlhat ezen.

Előzmény: JFEry (743)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 746

Az idevaló hőkamerák nem "egyméréses" árúak.

Ehhez köcsön kell kérni, pontosabban ha van felajánlás, akkor a szerkezetet odavinénk megnézni, ahol a kamera leledzik.

Előzmény: Törölt nick (745)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.14 0 0 745
"Komolyabb gondnak tartom a hőmérést, ami kontakt módon kizárt. Valami infrakamera kellene."

Nem tudom most milyen "hőkamerák" vannak forgalomban, de azt sem tudom biztosan, erre elég nagy-e a felbontásuk. Mármint arra hogy elég finom skálán lehessen kukkolnia a zeredményt..
Előzmény: JFEry (744)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 744

Bármely szerkezeti fém alkalmas lehet, de talán valami a hőt kevésbé vezető anyag tenne jót. Valami műanyag.

 

Komolyabb gondnak tartom a hőmérést, ami kontakt módon kizárt. Valami infrakamera kellene.

Előzmény: Dulifuli (741)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 743

Nem igazán értem az aggodalmatokat.  Szedett már itt szét valaki porszívó szivattyút?

 

A legközönségesebben alacsonyan ötvözött 100N/mm2 szakító szilárdságú alulemez pörög benne 15 ezret 80mm-es sugáron.

Itt számolgatjátok a gyorsulást. Nekem is 400000 ezer körül jön ki. De ez mit is jelent? Azt hogy az anyag 1 gramm tömege a paláston 400 kg erőt fejt ki. Ezt kell megfogni. Amíg tized, századgrammra lehet ( kell is) centírozni addig ez nem jelenthet gondot.

 

Másrész egyáltalán nem ügy, sőt szükséges a fordulatszabályozás és a külső burok.

inkább dugjuk össze a fejünket és gondoljuk át együtt. Talán nem egymás nyakát, hanem eygmás kezét kellene szorongatni.

 

Felmerültek olyan megfontolások, (nálam gyakorlatiasabb, okosabb ember révén) melyek az egész effektus kialakulási lehetőségét vonják kétségbe. Ez pedig maga a gáz szerkezete.

 

Képzeljük el a dobban a gázt elhelyezkedését.

Mikor a dobot el kezdjük forgatni, csak a palásthoz és a két alaplaphoz tapadó surlódó gáz fog mozgásba jönni. Ezek a molekulák viszonylag könnyen fel fogják venni a sebességet és kiszorulnak a palást belső felére és ott nyomásnövekedéstől, a surlódástól felmelegszenek, felgyorsulnak. A bent, a tengely közelében maradt gázt a csökkenő nyomás teríti és lassanként (ez akár perces intervallum is lehet) a palásthoz terelei. Közben a palásthoz érő, onnan elpattanó már melegebb molekulákkal ütközve ezek is felmelegednek. Ha a palástot nem hűtjük(persze hül az magától is) akkor az ott felmelegedett molekulák lesznek olyan szemtelenek, hogy az egész teret ki fogják tölteni.

Bizonyos, hogy már az első pillantban is lesznek olyan molekulák, melyek a hőmozgásuk révén az egész térben terítik a a faltól szerzett mozgási energiájukat, a hőt. Attól tartok, hogy mielőtt szignifikánsan megjelenne az effektus a hő már el is oszlik.

Szóval ennyi.

 

Ha a tengelynél be és a paláston kiáramlást hagynánk akkor lehetne folyamatos a hőkülömbség. Asszem ebben nem is lenne semmi különös.

Előzmény: Törölt nick (742)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.14 0 0 742
én is pont erre gondoltam.
azért is írtam az előbb "szétszakadást".
Előzmény: JFEry (740)
Dulifuli Creative Commons License 2005.11.14 0 0 741
Oké, de akkor esetleg elárulnád, hogy milyen anyagból fogod készíteni azt a cuccot? Mert én is elvégeztem a számítást, és nekem is több, mint 44000 g centripetális gyorsulás jött ki.
Előzmény: JFEry (736)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 740
Annyit súghatok, hogy kicsit hízz, hogy a valódi ellenfél a centirozásból eredő vibráció.
Előzmény: Törölt nick (739)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.14 0 0 739
én örülök ha megépíted, és működni fog. gondolom nem leptelek meg.
ámen.
Előzmény: JFEry (738)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 738

Nem baj.

 

Te aggódj a vibrációért, ő aggódjon a gyorsulás miatt.

De akár meg is építhetitek, ha már ennyire szívügyetek.

Előzmény: Törölt nick (737)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.14 0 0 737
én már a vibráció/szétesés nélküli 10.000-es fordulatszámmal is szkeptikus vagyok.
rá is kérdeztem finoman...
Előzmény: determinators (734)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 736
Nem tudom miért gondolod, hogy nincs róla lövésem sem. Éppen, hogy az van.
Előzmény: determinators (735)
determinators Creative Commons License 2005.11.14 0 0 735

Én sem értem mire van így oda....

 

Hát ez az. Megint belefognál egy olyan dologba amihez lövésed sincs. Nem baj.

 

Mondok neked egy példát. Ha merő jószándékból megműtesz valakit és az belehal attól még elítélnek. (Jogosan)

Előzmény: JFEry (733)
determinators Creative Commons License 2005.11.14 0 0 734

turbófeltöltő, gázmotor, sugárhajtómű akármi, blabla...

 

Ezeket tapasztalt mérnökök tervezik és nem akármilyen anyagból.

Még így is előfordulnak balesetek. (Lásd Boing 737-esek visszahívása a turbinalapátok konstrukciós hibája és egy gép lezuhanása miatt)

40000 g az nem játék.

A szakértelmet nem lehet lelkesedéssel pótolni. De ha rám hallgattok akkor azt csináltok amit akartok.

Előzmény: tere (732)
JFEry Creative Commons License 2005.11.14 0 0 733
Én sem értem mire van így oda....
Előzmény: tere (732)
tere Creative Commons License 2005.11.13 0 0 732
turbófeltöltő, gázmotor, sugárhajtómű akármi, blabla...
JFEry Creative Commons License 2005.11.13 0 0 731

HA ilyen gondos vagy, akkor talán értesz is hozzá.

Építsd meg neki!

Előzmény: determinators (730)
determinators Creative Commons License 2005.11.13 0 0 730
Engem nem érint és téged se akartalak zavarszni, de gondoltam jó ha tudod mielőtt kiviszi valakinek a szemét amikor szétrobban.
Előzmény: JFEry (729)
JFEry Creative Commons License 2005.11.13 0 0 729
... és ez téged miért zavar(sz)?
Előzmény: determinators (727)
Helem Creative Commons License 2005.11.12 0 0 728
Szerintem vékony falakkal szekcionálni kell.
Előzmény: SPafi (726)
determinators Creative Commons License 2005.11.12 0 0 727

 Egy 20centis átmérő 20 ezres fordulaton kényelmesen teljesíti.

 

Ferkó megint nekiesel valaminek amihez nem értesz. Ha jól számoltam 44 000 g gyorsulás van a korong felületén amit nem lehet nagyvonalúan kezelni.

Persze, ha ki akarsz nyirni másokat vagy magadat akkor ez is egy megoldás. :D

Előzmény: JFEry (723)
SPafi Creative Commons License 2005.11.12 0 0 726

de biztos vagyok, hogy a gyakorlatban a hőkiegyenlítődés össze fog jönni.

 

Közben nekem is ez jutott az eszembe, de nem csak a gyakorlatban, hanem már az elvi elrendezésben is benne van a kiegyenlítődés kényszere. A meleg gáz kisebb fajsúlyú, mint a hideg. Ha a gázoszlop hőmérsékleti eloszlása a legkisebb mértékben is eltér a vízszintes rétegződéstől, a kissé kiemelkedő "ekvitermikus" felületen fölfelé áramlás jön létre, ami saját magát erősíti, örvényeket kelt, míg meg nem szűnik az inhomogén energiaeloszlás. 

 

Előzmény: JFEry (723)
Helem Creative Commons License 2005.11.12 0 0 725

"A 100-200 m/s még megoldható. Egy 20centis átmérő 20 ezres fordulaton kényelmesen teljesíti. Még igaz vákuum sem kell köré, elég ha kap egy burkolatot amit vagy maga, vagy egy egyszerű vízsugárszivattyú légritkít."

 

Konkrétam milyen dolgaid vannak amikkel meg lehetni csinálni egy mérő darabot.

Előzmény: JFEry (723)
Helem Creative Commons License 2005.11.12 0 0 724
Mit nem értesz?
Előzmény: JFEry (723)
JFEry Creative Commons License 2005.11.11 0 0 723

Sajnos nem értem az elvet, (a matekot főleg nem) de biztos vagyok, hogy a gyakorlatban a hőkiegyenlítődés össze fog jönni. Ha máshol nem a szilárd burkolaton át. Volt már itt a fórumon valami kissé hasonló. Ott az volt az elvvel a baj, hogy az ideális gáz modell nem tartalmazza a gáz viszkozitását, belső surlódásait. Pedig ez igencsak valós jelenség.

 

A 100-200 m/s még megoldható. Egy 20centis átmérő 20 ezres fordulaton kényelmesen teljesíti. Még igaz vákuum sem kell köré, elég ha kap egy burkolatot amit vagy maga, vagy egy egyszerű vízsugárszivattyú légritkít.

 

Menjünk át.

Előzmény: Helem (721)
Helem Creative Commons License 2005.11.11 0 0 722

Ez a Ranque-féle örvénycső. Ebben a gáz bevezetésekor az örvénylés miatt a falra tóduló gáz nyomása megnő a szélén, a közepén meg lecsökken.

Némileg hasonlónak tűnik, de mégsem az. Itt a gáz adiabatikus kompressziója történik folyamatosan. A dolog ugyanaz mintha dugattyúval csinálnád, csak ott szakaszos. Folyamatos energia betáplálást igényel.

Előzmény: JFEry (711)
Helem Creative Commons License 2005.11.11 0 0 721

"Aztán a hőmérsékletek kiegyenlítődnek."

 

Nem tudom ezt hogyan érted, de az elv szerint nem egyenlítődik ki, tartósan megmarad.

 

"Lapos, 100 mm körüli dobátmérőt javasolok, 3-10 ezres fordulatszámot."

Az effektus akkor hatásos az én számításom szerint, ha a gázmolekulák sebessége összemérhető a dob kerületi sebességével. Nehéz gáz kell, abban lassabbak a molekulák, jobban kihozza az effektust.

 

"A zónákat( gyűrűket) a határozottabb jelenség miatt elszigetelném egymástól."

Ezt mindenképp.

 

Nagyobb dobot kéne csinálni, 100-200m/s kerületi sebesség az már biztos jó.

Előzmény: JFEry (709)
Helem Creative Commons License 2005.11.11 0 0 720

Ide:

A másogfajú perpetuum mobile

Helem Creative Commons License 2005.11.11 0 0 719
Ha nem lenne gond gyertek át a másik topikba, ott egy helyen lenne mindenki akit érdekel.
Helem Creative Commons License 2005.11.11 0 0 718
Na talán most sikerűl feltöltenem.Perpetuum

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!