Keresés

Részletes keresés

wawabagus Creative Commons License 2006.12.16 0 0 272
Jáj :-D.
Előzmény: Lucius Artorius Castus (271)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.16 0 0 271
Megrögzött konzervatívként szvsz jobb' szeretem az akadémikus festészetet, de nem rajongok Basquiatért, Twomblyért, vagy éppen Koonsért (természetesen említhetnénk régebbi neveket is). Aki megtanult ábrázolni, ne prostituálja magát azzal, hogy nem gyakorolja azt és ne várja el, hogy megértéssel szemléljem. Mondom ezt itt offos megjegyzésként. :-)
Előzmény: KMG (270)
KMG Creative Commons License 2006.12.16 0 0 270
Én nem vagyok elégedetlen a mostani helyzettel. Való igaz, az avantgard nekem se a kedvenc korszakom, ami az irodalmat illeti, de például képzőművészetben származott belőle néhány szépség.
Előzmény: Lucius Artorius Castus (269)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.16 0 0 269
Vagy sokkal előbbre. Ki tudja?
Előzmény: KMG (268)
KMG Creative Commons License 2006.12.16 0 0 268
Valahol azért csak lennénk, legrosszabb esetben ugyanott. :)
Előzmény: Lucius Artorius Castus (265)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.16 0 0 267
Vagy a modernizmus egyik válfajának.
Előzmény: h8 (266)
h8 Creative Commons License 2006.12.16 0 0 266

egyáltalán nem "kétséges", hanem szubjektív.

((a szürrealizmus, dada, futurizmus stb. stílukokat nevezik összegzően avantgarde-nak!))

Előzmény: Lucius Artorius Castus (265)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.16 0 0 265
h8 szerint "sehun" nem lennénk. És ez kétséges megállapítás.
Előzmény: KMG (264)
KMG Creative Commons License 2006.12.15 0 0 264

Szerintem Vian munkásságát jól szét lehet választani két halmazra, az egyikben vannak a remekművek, a tajtékos napok, a Pekingi ősz, a Venyige szú és plankton. Szerintem ezek nagyon mély, prózába ültetett költői művek, amikre vagy ráérez az ember, vagy nem.

 

Ugyanakkor pl. a Nyírjunk ki minden rohadékot és hasonlók bár szórakoztató olvasmányok, lényegében csak igényes lektűrök (ami nem baj, az is egy műdaj).

 

A dadizmust én se tartom többnek szórakoztató nyelvjátéknál, de az avantgard nagyon sok íróra és más alkotóra is hatott, ami nélkül valóba szegényebbek lennénk. Elég csak az amerikai beat írókat említeni. Én legalábbis sajnálnám, ha nem lenne Keroack vagy Ginsberg. Ha pedig Európát nézzük, elég Beckettet említeni.

 

Ez olyan, mint a Beatles: lehet utálni, de a mai könnyűzene más lenne nélkülük.

Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 263
Az európai irodalom, köszöni szépen, nagyon jól megvolt e kettő stíl nélkül is. :-)
Előzmény: h8 (262)
h8 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 262

A dadaizmust, avantgarde-ot nem lehet túlértékelni, anélkül még mindig sehun nem lenne az európai irodalom.

Utóbbi 5-6 évben nem láttam szinte sehol emlegetni Vian nevét, Mancsban persze visszautalnak néha rá, mint minőségre, de a "top"-polás szerintem lecsengett a 90-es évek elején/közepén, mikor a posztmodern-láz magasra dobta a nyelvi leleményeit.

Nem olvastam eredetiben, így nem tudom hitelesen értékelni. ez egy rajongói topik nagyjából, aki szereti ír ide, persze, hogy magasztalja mindenki :)

Előzmény: Lucius Artorius Castus (252)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 261

Mondjuk ez tenyleg erdekes milyen orszagnak milyen a konyv piaca. Lengyelorszagban sok olyan iro konyvet lattam, amit itt csak mostanaban forditottak le.

 

Na jo, Magyarorszag kicsi orszag :-).

Előzmény: Lucius Artorius Castus (260)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 260
Vagy a fordítók értékelik nagyra? Vagy csak véletlen?
Előzmény: wawabagus (259)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 259

hogy ok valamiert tul nagyra ertekelik :-DDD?

ahhh :-).

 

Előzmény: Lucius Artorius Castus (258)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 258
Vagy mégis jelent? :-)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 257
ertem :-). rendben.
Előzmény: Lucius Artorius Castus (256)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 256
Semmire. Csak érdekesség.
Előzmény: wawabagus (255)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 255
es mire lehet ebbol kovetkeztetni :-DDD?
Előzmény: Lucius Artorius Castus (254)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 254
Miért érdekesség? Mert a legtöbb művét ezekre fordították le. Más nyelvekre csak párat.
Előzmény: wawabagus (253)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 253

Miert erdekesseg? Egyebkent en pont lengyelul olvastam :-).

Miert annyira topra ertekelik? Nekem nem tunt fel. Szerintem azert tobbrol van szo, mint nyelvi lelemeny stb. azert tartalma is van...Szoval ez a "szivkitepo" is pont azert erdekes konyv. Szoval en nem tudom, hogy a helye az "irodalomban", de en elvezem.

De csak mertekkel.

Előzmény: Lucius Artorius Castus (252)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 252

Természetesen, de ettől függetlenül továbbra is az a véleményem, hogy bár kellemes és szórakoztató olvasmányokat írt, csupán a nyelvi leleményekből és a szürrealizmusba hajló szituációkból arra következtetni, hogy az írója tényleg ott van a "top"-on, nem helyénvaló. Kicsit emlékeztet engem arra, hogy miképpen értékelik túl például a dadaizmust, vagy a mostanáig uralkodó posztmodernt. Nem hiszem, hogy csupán a nyelvi lelemények és a meghökkentő ötletek azok, amelyek eladják az irodalmat és teszik a szerzőt a klasszikusok közé. A vianofília pedig bélyeggyűjtő-szakkör. Kellemes, érdekes, izgalmas, de igazából belterjes.

 

Szerintem csupán a XX. századi magyar irodalomban bő tucat - sőt több! - olyan szerző van, aki színvonalban meghaladja Viant. És akkor még csak a magyar irodalomról beszéltem.

 

Érdekesség, hogy Vian legtöbb műve magyarul, lengyelül, németül és oroszul található meg fordításban.

Előzmény: h8 (251)
h8 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 251
Ízlés, szocializáció, műveltség, kedv, kedélyállapot kérdése.
Előzmény: Lucius Artorius Castus (250)
Lucius Artorius Castus Creative Commons License 2006.12.15 0 0 250
Szerintem Viant túlértékelik.
h8 Creative Commons License 2006.12.15 0 0 249

Az valószínűleg nem jelent még meg magyarul.

Tervezett címe (a PolgArt kiadónál) Szívtépő volt (emlékeim szerint), de hát az a kiadó már megszűnt.

Ha készítel nyers fordítást, szerintem akadna jelentkező, aki szívesen olvasná, vagy akár valami kiadót is érdemes lenne megkeresni vele.

Előzmény: wawabagus (248)
wawabagus Creative Commons License 2006.12.14 0 0 248
A tajtékos napok nekem is nagy kedvencem volt. Aztan olvastam meg egyet, aminek nem tudom mi a magyar cime, de egy pszichiaterrol szol tobbek kozott megy norol, akinek szuletik 3 gyereke (szoszerint szivkitepo? a cime)...eleg durva konyv, de nagyon igaz.
KMG Creative Commons License 2006.08.28 0 0 247

A busszal kapcsolatban ajánlom a www.bkv.hu-t.

Ami Viant illeti, nekem az a tapasztalatom, hogy aki a Pekingi őszt olvasta elsőnek, annak az a kedvence, aki a tajtékos napokat, annak az. Én az utóbbiba tartozom, de a Pekingi ősz is jó volt.

 

KMG

Előzmény: Kamé Leon,a profi (246)
Kamé Leon,a profi Creative Commons License 2006.08.23 0 0 246
üdv néktek, vian-rajongók, én is az vok (ennél velősebben el se lehetett volna kezdeni. + majdnem rímelt. na jó ez szánalmas.)  a pekingi ősz a szívem csücske, a piros fűtől féltem kissé, a tajtékos napokban az ijesztett +, h az abszurd, dagélyos HELYETT dagályos stéílus mögö5t valódi(?) "emberi érzések" rejteznek. de ez lényegtelen. nem jár bpn véletlenül 975ös éccakai busz?
Corall Creative Commons License 2006.07.13 0 0 245
Szóval Te fordícc is hivatalosan?
Előzmény: Corall (244)
Corall Creative Commons License 2006.07.13 0 0 244

Öljönk meg minden rohadékot.:)

Én pont ezt olvastam, mint alant látható, meg a köpőst, Tajtékost be kell szerezni, de a Venyigeszú megvan.

Előzmény: KMG (243)
KMG Creative Commons License 2006.07.12 0 0 243

Bár úgy látom, meghalt a topik, azért próbálkozom. Szerintem Vian sok könyve tényleg (Nyírjunk ki minden rohadékot, Minden hulla fekete) csak színvonalas lektür. De a Tajtékos napok, a Venyigeszú, a Pekingi ősz zseniális szépirodalmi alkotások, és a Hullasztóban is sok jó dolog van.

 

KMG

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!