Keresés

Részletes keresés

scasc Creative Commons License 2009.01.06 0 0 6644
Írod: "Az adminisztrációterminológia szerintem csak egyszeres összetétel."

Ez így igaz. De éppen olvasom:
"Az összetételek szótagszámánál a jeleket és a ragokat nem vesszük figyelembe, a képzőket azonban igen."


Az "adminisztráció(1)terminológia(2)i(3)ak(x)at(x)" azonban tartalmaz egy -i képzőt is, azaz mégiscsak háromtagú lenne? => elvileg is, nem csak az olvashatóság kevéért "adminisztráció-terminológiaiakat"?
Előzmény: Glóriaa (6640)
Glóriaa Creative Commons License 2009.01.05 0 0 6643
Igen, kb. ezért nem tudtam eldönteni, hogy melyikről van szó.
Előzmény: scasc (6642)
scasc Creative Commons License 2009.01.05 0 0 6642
Értem mit mondasz, és köszönöm az ennek megfelelő helyesíráseligazítást.
Mindemellett szerintem akár így, akár úgy zárójelezzük, a szemantika nem, vagy pontosabban alig változik:

(1) ((egyetemi adminisztráció) terminológia)
(2) (egyetemi (adminisztráció terminológia))


(Kb. ilyesmi lehet a szándékolt kifejezés: felsőoktatásban, azon belül is az adminisztrációban (nem pedig pl. az oktatásban) használt szókincs)
Ezt ugye lehet az felsőoktatási adminsztrációnak a szókincseként is leírni (1), vagy egy olyan adminisztráció szókincsként, amely a felsőoktatásban használatos (2).
Előzmény: Glóriaa (6640)
Varshi Creative Commons License 2009.01.05 0 0 6641
bizony
Előzmény: Glóriaa (6640)
Glóriaa Creative Commons License 2009.01.05 0 0 6640
Ránézésre amatőr tipp: ha az egyetemi adminisztráció terminológiájáról van szó, akkor egyetemiadminisztráció-terminológiaiakat, ha a terminológia vagy a javítás az egyetemi, akkor egyetemi adminisztrációterminológiaiakat. Nem tudom, ez így jó-e, vagy értelmes-e. Az adminisztrációterminológia szerintem csak egyszeres összetétel.
Előzmény: scasc (6639)
scasc Creative Commons License 2009.01.05 0 0 6639
Eltekintve attól, hogy egy szómonstrumról lesz szó:

"Mind matematikai szakterminológiai javításokat végeztem, mind egyetemi adminisztráció-terminológiaiakat."

Ez így jó?

susugár Creative Commons License 2009.01.01 0 0 6638
Ma, vagyis tegnap, de ma is Újév miá' kissé-nagyon beittam, úgy kerültek fel a hírböngésző oldalakra a cikkek, hogy 8 agancsos hibát ejtettem egy 3 szavas címben. Pl.

Ezért minden olvasó elnézését kérem! Szilveszter révén némileg magasabb aprót veszek majd fel a pénztárban. mindez csöppet sem késztet arra, hogy legalább a helyesírás-ellenőrző progit használjam. Le van szórva!
Ugye jót nevettetek rajtam olvasók és ugye jó kis oldalunk van ?
Heh, heh.

((Emberek, a hírgyűjtő portálokat alig lehet olvasni !))
-lola- Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6637
már elnézést, mondtam, hogy megfejtettem...

a nyelvi humorizálásom meg valszeg gyenge volt, ha nem voltál rá vevő...
Előzmény: scasc (6636)
scasc Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6636
Nem szonánsok, hanem szimplán mássalhangzók.


C általában valamilyen mássalhangzót jelöl (consonans)
V általában valamilyen magánhangzót (vocalis)

A kis szám pedig behatárolja a "valamilyet"

Azaz a C1C2C3 három egymástól mind különböző, egyébként "valamilyen" mássalhangzót jelöl, egymást követvén, közvetlen kapcsolatban.

Azaz a C1C2C1 pedig két egyforma magánhangzó által közrefogott másfajtát.

Geminátákat, azaz "hosszú" msh-kat általában két rövidként jelöljük, azaz C1C2C2 annyit jelentett, hogy egy mássalhangzót (közvetlenül) egy geminált (másik) msh követ.
Előzmény: -lola- (6635)
-lola- Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6635
jóvan, megfejtettem ezt a C-izés jelölést (nyilván együtthangzókról van szó - in concreto: szonánsokról), azt is elfogadom, hogy a köznapi beszéd mára már szinte érthetetlen, én, talán dafkéból, általában mégis mégis tudatosan artikulálok...
Előzmény: scasc (6634)
scasc Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6634
Ez akkor van, ha a homofónia tudatában hangsúlyozni akarod az egyik alakot, tudatos ejtés, nem rendes beszédszituáció.

Ugyanúgy, ahogy ha valamit többletinformációt akarok közölni, idézhetek úgy valakit, hogy

[Némá gázsí]
az én (familiáris regiszterű) hétköznapi
[nemá gazsi]
helyett vagy a valamivel merevebb
[nemár gazsi]
helyett

De ez, mondom, nem az alap beszédszituáció.

Az átlag beszélő átlag beszédszituációjában a magyarnak nincs C1C2C2 kapcsolata realizáció szintjén. Ha morfológiailag egy ilyen kapcsolat alakulna, a kiejtésben egy rövid C2 hangzik csupán.

Ugyanúgy érvényes szabály ez, mint a zöngésségbeli, vagy a szibiláns-hasonulás.

Egyetlen normális ember sem mondja azt, hogy [egész.ség], mindenki [egésség]-nek mondja. Legfeljebb akkor mondjuk azt, mesterkélten, hangsúlyozva, hogy [egész.ség], ha ezzel azt akarjuk kifejezni, hogy most nem a 'Gesundheit, health'-ről van szó, hanem valami filozófiai vagy metafizikai 'Ganzheit, wholity'-ről.

Ugyanez van nálad is. Külön hangsúlyozni akarod, hogy nem te, de valamilyen okból nem akarod hozzátenni, hogy "napszámosokkal" vagy "a festőkkel".


Példa, mert látom a Cx-bal nem tudsz mit kezdeni.

fájl +val
írásban / ejtésben:
fájllal / [fájlal]

Előzmény: -lola- (6633)
-lola- Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6633
nekem senem homográf, senem egyformám hangzik...

ha nem én festettem ki, és körbemutatok, nézd, kifesttettem, én bizony úgy megállok egy hosszú pillanatra az első té után, hogy biz' körülöttem a 'lehellet' is megszegik...
Előzmény: scasc (6631)
Taira Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6632
A homográf alakok 99,9%-ánál nincs probléma. A "Rám vár" kis eséllyel jelenti azt, hogy "Rám erőd". Inkább valami szabály- vagy tendenciafélét mondj, mert így sok betűvel keveset írsz.
Előzmény: scasc (6631)
scasc Creative Commons License 2008.12.11 0 0 6631
Ha azt mondanánk, hogy egyértelműen a -tet- alak van benne, jogos lenne a *festtettem alak, ugyanis a helyesírásunk ilyen szempontból morfémaelemző, ilyesféle egyszerűsítéseket nem szokot figyelembe venni. De pont mivel két alakú, és normális magyar beszédben mindkét alak teljesen egyformán hangzik (van olyan nyelv, amely ismeri a C1C2C2-féle kapcsolatokat, pl. a finn is, de a magyar nem. Nálunk mondhatni hogy általános szabály hogy C1C2C2 mindig C1C2-vé egyszerűsödik), ezért teljesen lényegtelen vitatkozni, és akár logikusnak is mondható az egyszerűbb alak feltételezése.

Számtalan homográf szóformánk van, általában mégis elég jól megértjük egymást.
Előzmény: rumci (6630)
rumci Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6630
Normális, folyó beszédben nem hinném. Ha kimondod, akkor bűvészkedsz egyet. Nos, ugyanilyen bűvészkedést írásban is lehet. Ahogy eltérsz a kiejtési sztenderdtől, eltérhetsz a helyesírástól is. De komolyan nem értem, miért probléma ez.
Előzmény: Taira (6629)
Taira Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6629
Én tisztában vagyok vele, hogy az én "kifestettem"-ben az utolsó e nyílt, az én "kifestettem" másokkalban pedig az utolsó kettő nyílt -- de ezt a lakosság 99%-a nem érzi.

Egyébként tévedsz, mert beszédben éppenséggel tudom érzékeltetni a hosszú t-t. Írásban nem engedik.
Előzmény: rumci (6628)
rumci Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6628
Bezzeg szóban? Úgy se! (Ha már nagyon akarod jelölni, pontozgasd a zárt ë-ket. A két e-jű nyelvváltozatban ugyanis nem neutralizálódik ez a különbség. Vagy tegyél bele egy határozót, és már nem lesz félreérthető.)
Előzmény: Taira (6627)
Taira Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6627
Bizonyára. Tény a tény: elvész a jelentésbeli különbség. Egy egyszerű mondat: "Kifestettem a szobákat", nem tudjuk, mit jelent.
Előzmény: scasc (6622)
Fat Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6626
OK, mostmar ertem.
Előzmény: scasc (6625)
scasc Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6625
Ezt mondom!

Van ilyen alakja is, olyan is. És az alapszótól függ, nem előrelátható módon, hogy melyik alak használandó.

lak+tat, de szül+et.

A helyesírás, ha valóban a múltidős E/1 II.-es ragozású kauzatív-faktív képzős alaknak is "festettem"-et ír elő, ezzel csak olyaniránt foglal állást, hogy szerinte a fest szóhoz a képző "et" alakban és nem a "tet" alakban járul. (ejtésben úgyis mindegy illetve nem eldönthető, mert a fest+tet is, a fest+et is [festet] alakban realizálódna magyar nyelvi fonetikai szabályok miatt).

Taira hsz.-ére szólt válaszként kommentem.
Előzmény: Fat (6623)
NevemTeve Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6624
Mondd úgy, hogy 'dinamikus irányítás'
Előzmény: Varshi (6620)
Fat Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6623
altat, laktat ... vagy nem értem ...
Előzmény: scasc (6622)
scasc Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6622
??

Nem lehet, hogy nem a szabályzat nem engedi, hanem a nyelv, mindannyiunk "belső" nyelvtana?

A kauzatív-faktív képzőnek ugyanis nem csak tat/tet alakja van, hanem van egy at/et alakja is, és ez demonstrálhatóan "szabad" (illetve lexikailag kondicionált) alakváltozat, nem pedig mássalhangzó-clusterbeli fonetikus rövidülés.
(a festettem-nél lehetne azt mondani hogy fest+tet fonetikailag törli az egyik t-t, mert a magyarban nincs olyan hogy C1C2C2, de lásd alábbi példákat).

Példa:
szül - szület. (*szültet)
néz - nézet (ige) (*néztet)
stb.

Előzmény: Taira (6621)
Taira Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6621
Ez még csak hagyján. "Kifestettem a szobákat." Én festettem ki, vagy talán kifesTTettem őket? A "kifesttet" alakot nem engedi a szabályozás. Ez és a hozzá hasonlók, na ez az igazi röhej, mert elvész a jelentésbeli különbség.
Előzmény: Varshi (6620)
Varshi Creative Commons License 2008.12.10 0 0 6620

Üdv!

 

Az OSIRIS Helyesírást böngészve az általam most boncolt szó megfelelő írása az lenne, hogy "célba irányítás", nem pedig "célbairányítás". Pedig az nekem jobban tetszik. :)

 

Még le is írnám amúgy, de ha elé teszek egy jelzőt, már fura: "dinamikus célba irányítás".

Mintha a "cél" lenne a dinamikus. Vélemény? Jó ez így külön?

rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 6619
A képzőket és az összetételi tagokat nagyon sok szempontból másképp kezeljük, nem is igazán értem, miért kéne ugyanúgy.
Előzmény: Törölt nick (6613)
rumci Creative Commons License 2008.11.26 0 0 6618
6583
Előzmény: Törölt nick (6613)
NevemTeve Creative Commons License 2008.11.25 0 0 6617
Asszem ezt megbeszéltük;)
<Gondolom, nem lenne értelme arra hivatkozni, hogy 92-ben végeztem az programozóiskolában (ELTE), és azóta dolgozom a szakmában, tehát nagy biztonsággal tudom, hogy miről beszélek>
Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.25 0 0 6616
Hát, aki így használja, az nem használja a szaknyelvet szabatosan, valószínűleg kever valamit.  A szülő - gyermek terminológia eléggé pontos: a gyermek könyvtár az, amelyb a szülő könyvtárból jön létre, nem pedig az, amely annak alá van rendelve.
Előzmény: NevemTeve (6606)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.25 0 0 6615
A root user és a system administrator nem szinonimák.
Előzmény: NevemTeve (6605)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!