Keresés

Részletes keresés

iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10462
Na most ugrik a majom a vizbe. Gondold át, hogy az anyagunk egyenlö nagy de ellenkezö értékü e-töltésekböl van felépítve. Az anyag tehát az e-töltésre nézve semleges, de mivel az e-töltések kicsi körpályákon mozognak, statikus mágneses mezöt okozhatnak amik persze kiátlagolhatják magukat, de nem mindig és nem minden távolságban. Egy test közelében nincsenek kiátlagolva -> ez lehet például az adhézió egyik magyarázata. Függetlenül a gravitációtól, a testek kis távolságokban az e-töltések miatt már eröt gyakorolhatnak egymásra, és ezt meg is teszik. Erre ül fel a gravitáció, amit nem egyenlö elemi g-töltések szülnek meg. A mi anyagunkban nincsenek a negativ töltésü protonok beépítve. Feltételezve, hogy az elekron g-töltése ellenkezö elöjelü mint a protoné, akkor is az elektron csak árnyékolni tudja a nagyobb g-töltését a protonnak. Ezért a megmaradó leárnyákolt proton g-töltése nincs "elszigetelve". Ez megmarad mint a testek gravitációja, mint a testek "tömegvonzása"..
Előzmény: iszugyi (10460)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10461
Ez azért nem így van! Ha egy fekete lyuk mozog, akkor mozog vele együtt a belőle kijövő elektromos és mágneses tér is, tehát nemcsak egyszerűen kint maradt a tér, mert akkor nem tudna együtt mozogni vele.
Előzmény: Gézoo (10432)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10460
Ha meg akarod érteni a töltések "szigetelését" akkor el kell kezdeni az alapoknál. Mondtam, végyél például két különbözö nagyságú e-töltést ellenkezö elöjellel. Már igy észre veszed mi a lényeg. Ezután meg jön a töltések mozgása. Az elözö képen nincs nagy változás. Az "elektromágneses impulzusok"-at egyenlöre elhagyhatod. Na és mi történik a két egyenlö nagyságú és ellekezö elöjelü töltéssel, ha ezek egy köralakú pályán mozognak? Statikus mágneses mezöt okoznak vagy nem? A gravitáció "szigetelésénél" elegendö a két különbözö g-töltések statikus megértése.
Előzmény: Gézoo (10459)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10459

 

 

 Szia!

 

Persze, hogy érti... Ezt még én is tudom róla.

 

  Viszont a töltések szigetelésével nem foglalkoztál.. Nem csak a töltések, de még

az elektromágnesen impulzusok teljes szigetelését végeztem.. mindegy, hogy

hol.

 

  Miért kérded?

 

Inkább a válaszodat várom: Ismersz olyan jelenséget????

 

 

Előzmény: iszugyi (10458)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10458
Te Lingarazda, érted-e Te a tömeg-energia-ekvivalencia levezetését? Nem kell elmagyarázni, csak IGEN vagy NEM legyen a válasz.
Előzmény: Törölt nick (10447)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10457
Számolj utána! Hogy is van az e-töltések szigetelése? Rajzold fel két ellenkezö elöjelü de nem ugyanakkora e-töltés e-mezöjét /elöször mozgás nélkül/!
Előzmény: Gézoo (10454)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10456
A gravitáció töltés eredetü, c sebességgel terjed ki és nem-konzervativ. Csak kétféle mezö van, a jól ismert elektromágneses mezö (kvantálás nélkül) + a gravitáció. Ez a TOE a négy stabil részecskével.
Előzmény: Gézoo (10454)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10455

 

 Megértem a reakciódat. Kétszeresen is, megértem.

Előzmény: Törölt nick (10449)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10454

 

 Szia!

 

  Leszámítva a leszámítandót, a fluxusváltozás a szabadesésnél szintén négyzetes

függvény szerint növekszik. Ez Lenz óta nem 10e-13 nagyságrendű... 110 m-es

ejtés végén érdemes számolni mekkora erőt jelent!

 

  A másik: ha részecske alapú a gravitáció, akkor logikailag lehetséges a szigetelése.

Azt nem mondom, hogy meg tudjuk csinálni, csupán azt, hogy ha így van akkor

vannak olyan jelenségek amik csak a szigeteltséggel magyarázhatók!

 

   Mondanál egy-ketőtt ???

 

Előzmény: iszugyi (10453)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.22 0 0 10453
A "Theory of Everything"-et le lehet olvasni a kisérletekböl: Newton egyenlete m a = - G M m /r^2 nem stimmel egy egyetemes G-vel és m = m(g) = m(i) -vel. Ezen kivül persze a fotonok sem léteznek a világmindenségben. De van a négy stabil részecskének elemi gravitációs töltése, az elemi elektromos töltés mellett. Ilyen egyszerü a TOE!
Előzmény: iszugyi (10451)
Simply Red Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10452
- mondta a sündisznó, és lemászott a súrolókeféről.
Előzmény: iszugyi (10451)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10451
Na Lingarazd, én már elég közel járok a "Theory of Everything"-hez!
Előzmény: Törölt nick (10447)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10450
Na akkor mekkora az "földmágneseség örvényáram hatása" az Eötvös féle kisérletekre amiböl a WEP 10^-13 alátámasztása állitólag kijött?
Előzmény: Gézoo (10440)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10449
"Volt már ilyen érzésed az ált.rel. alkalmazása során?"

Nem. Teljesen más jellegű megérzéseim vannak, de azokat egyelőre megtartom magamnak.
Előzmény: Gézoo (10448)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10448

 

  Nem lehet, hogy alapvetően rosszúl közelítünk egy 100 éves gondolathoz??

 

    Megeshet, hogy az elmélet egyes részei csupán az akkori tudatlanság pótlására,

spekulatí megoldásokat adtak? Olyanokat amik zseniálisan pótólták a hiányt, de

a helyes úttól messzire vezetnek ha tovább gondoljuk?

 

    Volt már ilyen érzésed az ált.rel. alkalmazása során?

 

Előzmény: Törölt nick (10447)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10447
Mindenki szeretne egy "Theory of Everything"-et. (És persze mindenki szeretné feltalálni, learatni érte a Nobelt, és Newton és Einstein mellé kerülni a halhatatlanok pantheonjában).

Csak hát egyelőre nincs ilyen, és sok kételyt lehet felsorakoztatni a léte ellen.
Előzmény: Gézoo (10444)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10446
Ne hidd, hogy nem próbálom ezeket a problémákat nagyon sok szemszögből körüljárni. Csak éppen ezek nagyon nehéz problémák, amit az is bonyolít, hogy egyelőre nem igazán van empirikus kapaszkodó arra nézve, hogyan kellene módosítani az áltrelt.

Vannak azért sejtéseim, de nem érik el azt a szintet, hogy ide leírjam. Nemcsak a szingularitásokhoz van közük, de a "Relatív mechanika" topikban tárgyalt Mach-elv problémaköréhez is. No meg esetleg a sötét energiához. Különben mások is pedzegetnek hasonló gondolatokat... De nincsenek kitisztázott, jól kimondható feltevések és állítások, csak homályos megérzések. Analógiák, lehetőségek.
Előzmény: Gézoo (10445)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10445

 

 "Mondom én, hogy jó fej vagy!"

 

          (Csak ez, nehogy elbizakodottá tegyen!)

 

  Nem lehet, hogy más szemszögből kellene közelíteni az egészhez...

 nem is tudom, de ha valamivel végképp elakadok, gyakran kifordítom

 

a problémát, mint egy zoknit és hátúlról vizsgálom meg a kérdést,

olyan szempontból, hogy mi az amit rosszúl láttam amikor rendesen néztem..

 

  Mindig átsegít a gáton... Neked úgy látom, kellő tudásod meg van ehhez..

 

  Naaa?  Mit szólsz? Megpróbálnád???

Előzmény: Törölt nick (10442)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10444

 

   A zárómondatoddal teljesen egyetértek, a bevezetőjét megértem.

  Természetes, hogy így látod és az is hogy én pedig úgy. 

 

  Az már csak az én elvárásom, hogy egy olyan elméletet szeretnék látni,

ami mindenképpen korrekt,  egymetrikájú,  egyszerű, minden tekintetben

folyamatos és magyarázó, indokló is egyben.

   Tudom ez kicsit maximalizmus...

 

 

Előzmény: Törölt nick (10441)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10443
Viszont azt tette, amit kellett. Nem foglalkozott egy rögeszmés eszelős agymenéseivel. Szerintem hetente kap ilyenből vagy 10-et. Nekem az e-mailemből már a spam-szűrőm külön folderbe teszi ezeket ("nem igaz a határozatlansági reláció", "hol tévedett Einstein" és hasonlók). Igazából a /dev/null-ba is irányíthatnám ezeket rögtön, legalább nem foglalnák még azt a helyet sem :)
Előzmény: iszugyi (10439)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10442
Én nem osztom azt, hogy ne foglalkozzunk azzal, mi van az eseményhorizont mögött. Már csak azért sem, mert ugyan a fekete lyuk szingularitásig nem látunk be, de a BB szingularitást elvileg láthatjuk a múltban. A szingularitások problémáját tehát meg kell oldani, és nem lehet a szőnyeg alá söpörni.

De valóban, a fekete lyukak szingularitásait ilyen hand waving módon el lehet intézni (bár előtte nem ártana tényegesen bebizonyítani a kozmikus cenzor sejtést). Szerintem ez nem egy elegáns hozzáállás, így én nem támogatom.
Előzmény: Gézoo (10438)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10441
Az áltrel toldott-foldott? Szinte nem tudsz még egy olyan elméletet mondani a fizikában, ami ilyen kevés, és ilyen természetesen megfogalmazható elvre épül. Nem is beszélve arról, hogy az elméletnek nincs szabad paramétere (a grav. állandó és a fénysebesség dimenziós paraméterek, egységválasztás kérdése), és így kell egyeznie az empirikus tapasztalatokkal. Nem lehet rajta hangolni semmit, minden jóslata fix, egyértelmű, nem lehet hozzáilleszteni a mérésekhez. Vagy egyezik, vagy nem. Eddig egyezik.

Szerintem egy kicsit jobban meg kellene ismerned, hogy felfoghasd, miről van itt szó. AZ áltrelhez képest a részecskefizika standard modellje a 20 körüli paraméterével egy szörnyeteg. Olyan, mint a ptolemaioszi világkép a rengeteg epiciklussal.

Bizonyítások? Szinte ebben is egyedülálló a fizikában, hogy van egy olyan formalizmusa, amiben matematikai precizitással tételeket lehet kimondani és bizonyítani, mégpedig olyanokat, amik után a matematikusok is megnyalják mind a tíz ujjukat, sőt, matematikusok szánják rá egész életüket az áltrelre.

Ellentmondások? Dehát ilyenek nem is lehetnek benne, annyira precízen megfogalmazott elmélet. Lényegében azt lehet állítani, ha van benne önellentmondás, akkor az egész matematika összedől, az aritmetikától kezdve (relatív ellentmondásmentességi bizonyítás).

Az egy más kérdés, hogy egyszerű elvek ellenére ez egy bonyolult elmélet. Ez nem kell meglepő legyen. Egyszerű elvek gyakran eredményeznek bonyolult viselkedést (ld. Mandelbrot halmaz: milyen egyszerű az iterációs elv hozzá, és nézd meg, milyen komplex a halmaz).

Az egy másik kérdés, hogy nem a világ végső elmélete. De személyes véleményem szerint (és ezt sokan mások is osztják) az egész fizika eddig létezett legelegánsabb elmélete.
Előzmény: Gézoo (10437)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10440

 

 

  Szia! Jó hogy látlak!

 

  Valaki felvetette itt az egyik topicban, hogy a földmágneseség örvényáram

 

hatása négy nagyságrenddel nagyobb mint a mért eltéréseid.

 

   Ennek utánaszámoltál már?? Tényleg így lenne?

Előzmény: iszugyi (10439)
iszugyi Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10439
... az lehet, de sem ö sem Hawking és Penrose nem mértek meg a szabadesést.
Előzmény: Törölt nick (10435)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10438

 

Jaj nem is mondtam, köszi vannak saját gamma és röntgen térképeim...

 

Mármint könyveimben..

 

  Persze ezen sugárzások eredetére csak következtetünk, de igaz 99,9% -ban

hatalmas grav. mező által gyorsított részecskéknek lehet tulajdonítani.

 

   És még egy érdekesség: nekem az eseményhorizont mögötti történelemről,

szerkezetről ha azt mondják, hogy ne is foglalkozzunk vele, Heisenberg jut eszembe..

  Zseniális! Hogy nekem nem jutott eszembe ilyen amikor súgásért egyest

kaptam. Pedig milyen jó lett volna...

Előzmény: Törölt nick (10434)
Gézoo Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10437

 

   Volt egy olyan érzésem, hogy így valahogy lehet. 

Most már csak ki kellene várni, hogy bizonyíthatók legyen egy olyan "javított"

ált.rel. amiből az ilyen "tódás-fódás"  elmélet kiegészítők helyett, egységes

minden feltétel között korrekt.

   Arról már nem is szólva, hogy megtanulni és megérteni is sokkal

egyszerűbb, mint most amikor "ezer" helyről vett metrikák, elvek és

bizonyítások tömkelegén, ellentmondásain kell átrágni magunkat.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (10436)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10436
Egyrész, hogy az ált.rel. "néha működik , néha nem" elv megjelenhet egy elméletben.

Nem egészen ez jelenik meg benne.

Hawking és Penrose bebizonyított tételeket, amikből következik, hogy a szingularitások az áltrel megoldások generikus jellemzői.

Mondjuk ott van még a kozmikus cenzor sejtés (amire eddig nincs ellenpélda), ami szerint a fekete lyukakéhoz hasonló típusú szingularitások mindig eseményhorizontokon belül vannak. Vagyis, ha nem akarjuk modellezni a fekete lyuk belsejét, és a belhulló testek további sorsát, nem kell vele foglalkoznunk.

A BB típusú szingularitások azok nem, azok az áltrelben az Univerzum kezdeti szingularitásai (esetleg a végállapotban is lehet egy hasonló), és minden geodetikus ilyenbbe fut bele, ha visszakövetjük a múlt felé.

Ami csak annyit jelent, hogy az áltrel egy olyan elmélet, ami megjósolja azt is, hogy vannak olyan tartományok, ahol nem lehet érvényes. A szingularitások közvetlen környezetén kívül viszont vidáman működik.

Egyébként nem az áltrel az egyetlen ilyen elmélet a világon. Más jelenségek modelljeiben is fel tudnak lépni szingularitások (pl. lökéshullámfrontok hidrodinamikai leírásában), ami ilyenkor azt jelenti, hogy az adott jelenségre a szingularitás tartományában más, részletes modell kell. Az áltrel esetén ilyen elméletet sajnos nem ismerünk egyelőre, illetve csak jelöltjeink vannak, de empirikus adataink, aminek alapján választani lehet, nincsenek. Ez lenne egyébként a kvantumgravitáció elmélete.

Pl. a húrelmélet úgy tűbik, hogy feloldja a szingularitásokat. Planck-skála méretekben más fizikát ír le, mint a klasszikus áltrel.
Előzmény: Gézoo (10429)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10435
Az ITER igazgatója szerintem rövid úton a spam-folderbe továbbította a leveledet :)
Előzmény: iszugyi (10427)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10434
"Miután feketelyukat még senki sem láthatott, így minden elmélet róla csak hipotézis, így megértelek."

Ez nem igaz. Láttunk ilyet. Persze annyira, amennyire lehetséges, de 99.9%-nyira biztos, hogy megvannak. Látogass el a Chandra röntgenteleszkóp honlapjára

http://chandra.harvard.edu/

és nézz be a fekete lyukas részbe:

http://chandra.harvard.edu/xray_sources/blackholes.html

Van egy Questions & Answers szekció.
Előzmény: Gézoo (10430)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.21 0 0 10433
Az elektromos és mágneses erővonalak nem fizikai objektumok, hanem a mező matematikai szemléltetése. Nem pályái semmiféle mozgó testnek.

Közönséges, sík téridőben, ha leteszel egy ponttöltést, annak az erővonalai is elmennek a végtelenbe. Megszöknek, ha így akarod.

Ha a téridő sokaság zárt (helyesebben kompakt, ez a matematikai terminus arra, amire gondoltál), akkor az EM fluxus nem szökhet ki belőle, sőt az összes fluxus zérus, vagyis egy ilyen sokaságon mindig csak nulla össztöltés lehetséges. Ezek a Maxwell-egyenletek következményei, ha felírod őket egy ilyen sokaságon. Vagyis minden erővonal vagy zárt, vagy töltésből indul ki és oda is tér vissza, nem tud kimenni a végtelenbe, mint az előző példában.

A Maxwell-egyenletekbe egyébként sem lehet akármilyen forrást beírni, pl. minden esetben eleget kell tennie a töltésmegmaradásnak, ami egy lokális feltétel (kontinuitási egyenlet), ez független attól, milyen sokaságon írod fel. Az olyan globális feltétel, minthogy az össztöltés nulla kell legyen, már a sokaság globális topológiájának a következménye.
Előzmény: Törölt nick (10431)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!