Keresés

Részletes keresés

_Berci Creative Commons License 2019.07.05 -7 0 352059

Rosszak a szamaid. A nemet villamosenergiatermeles (az elmult evekben) olyn 640-650 TWh volt. A nemet fogyasztas ~600 TWh. A nyilvanos halozatba kerülö mennyiseg (amit a negy nagy üzemmenettartonak figyelembe kell vennie) ~olyan 530-540 TWh.

A nemet export olyan ~80 TWh, az import ~30-40.

A hivtalos cel az, hogy 2030-ra a megujulok aranya a szabalyozott halozatban >65% legyen. Az ertek jelenleg (mint korabban irtam is) 47.4%, de az a megujulok összege, ami offshore szel, onshore szel, solar, viz (3-4%), biomassza (~8%) összessege ...

Előzmény: Crack_i (352054)
Crack_i Creative Commons License 2019.07.05 -2 0 352058

Honnan vetted ezt a baromságot?

Ki hiszi ezt el neked?

Ne képzeld már, hogy bármikor  más ország hálózatára pakolhatsz fölös energiát.

Miért hazudozol?

Előzmény: Platon (352056)
_Berci Creative Commons License 2019.07.05 -7 0 352057

... most hirtelen nem tudom, hogy a nemeteknel van-e szabalyozasi kotelezettsege a napszel eromuveknek

A menetrendtarto szabalyozasi kötelezettsege nyilvan van (~50 Hz biztositasa). Ha adott konstellacioban tultermeles van/lenne, akkor a megujulo resource-okat is vissza lehet venni (a nap energiajat nem veszik at, a kelepek lapatjait beforditjak). A biomassza nincs szabalyozva (kesöbb nyilvan az is lehet), a vizet pedig ott veszik vissza (ha kell), ahol van sajat tarozo.

A megujulok szabalyozas veszteseg jelenleg meg minimalis ...

Előzmény: bz248 (352052)
Platon Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352056

Ne felejtsd ki hogy a többletet/hiánmyt simán rátolják a Lengyel, Osztrák és Francia hálózatra náluk generálva jelentős szabályozási költséget és CO2 emissziót. 

Crack_i Creative Commons License 2019.07.05 -2 0 352055

"Látatlanban le merem írni, hogy 1.000 forint fölött lesz az így termelt villamos energia kilowattóránkénti ára. Na ez most a német modell, csak éppen elég gazdagok ehhez a hobbihoz."

Számold hozzá (már ha képes vagy erre) a többi elfogyasztott 99.5 % energia árát is és vonj belőle átlagot, ostoba tulok.

Előzmény: Pomber Béla (352050)
Crack_i Creative Commons License 2019.07.05 -2 0 352054

"a napszel a nemeteknel most lepte at a 30%-ot es ezzel egyutt sosem volt olyan 15 perces periodus, hogy csak ez fedezte volna a szuksegleteket. A novekedes uteme olyan, hogy 3-5 ev mulva lesz 40%"

A zöldenergia mértéke a németeknél jelenleg a 40-hoz közelít éppen.

Volt már abból a 15 perces időszakból jó pár száz, de mindegy..

3-5 év múlva a németek simán elérik az 50 %-ot és nem fog rájuk rogyni a tető.

Crack_i Creative Commons License 2019.07.05 -2 0 352053

"JUJ wazze ekkora sületlenséget rég nem hallottam. A gázturbina élettartamát az indítások csökkentik legjobban,"

Pláne azokét, amelyeket évente kétszer, vagy egyszer sem indítanak be, igaz?

Előzmény: QuantumSingularitas (352051)
bz248 Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352052

Az van, hogy mar jelenleg is van tarolo, amiben all a gaz es a szen... a napszel a nemeteknel most lepte at a 30%-ot es ezzel egyutt sosem volt olyan 15 perces periodus, hogy csak ez fedezte volna a szuksegleteket. A novekedes uteme olyan, hogy 3-5 ev mulva lesz 40%, amikor ertelmezheto mertekben eloall valami eltarolhato "tultermeles"*. Az elmult evekben annyi ujdonsag tortent, hogy a mar korabban kiepitett SZET-eket elkezdtek uzemszeruen hasznalni es mostmar (az atomeromubezarasok ellenere) a lignitnek is be kell szallnia a menetrendtartasba nem termelhet ugy, ahogy a csovon kifer.

*most hirtelen nem tudom, hogy a nemeteknel van-e szabalyozasi kotelezettsege a napszel eromuveknek, ha meg nincs, akkor egybol be is lehet mindent 0.95-el szorozni, mert egy resze az a szabalyozo hatosag tartaleka lesz

Előzmény: orgonatündér (352046)
QuantumSingularitas Creative Commons License 2019.07.05 0 2 352051

Mar kb. szazszor leirtam, hogy KELL 20 GWp kapacitasu (hatterben tetlenkedö) gazturbina, ez a rossz hir ... viszont a jo hir, hogy az a 20 GWp kapacitas evente kevesebb, mint 150-200 oraban lesz üzemben (az a 8760 ora ~2%-a) ... ezaltal az elettartama gyakorlatilag vegtelen ...

JUJ wazze ekkora sületlenséget rég nem hallottam. A gázturbina élettartamát az indítások csökkentik legjobban, sokkal durvább mértékben mint egy dugattyús motorét.

Előzmény: _Berci (352048)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 -1 1 352050

evente kevesebb, mint 150-200 oraban lesz üzemben

Nyihihi... osszuk csak el 10 évre a termelt energia mennyiségével a bekerülési és a fenntartási illetve üzemeltetési költségeket!

Látatlanban le merem írni, hogy 1.000 forint fölött lesz az így termelt villamos energia kilowattóránkénti ára. Na ez most a német modell, csak éppen elég gazdagok ehhez a hobbihoz.

Előzmény: _Berci (352048)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352049

Térjünk vissza erre a kérdésre 2-3 év múlva... 

Előzmény: Pomber Béla (352045)
_Berci Creative Commons License 2019.07.05 -8 0 352048

Mar kb. szazszor leirtam, hogy KELL 20 GWp kapacitasu (hatterben tetlenkedö) gazturbina, ez a rossz hir ... viszont a jo hir, hogy az a 20 GWp kapacitas evente kevesebb, mint 150-200 oraban lesz üzemben (az a 8760 ora ~2%-a) ... ezaltal az elettartama gyakorlatilag vegtelen ...

Előzmény: bz248 (352043)
_Berci Creative Commons License 2019.07.05 -8 1 352047

Hülyeseg.

Előzmény: Pomber Béla (352045)
orgonatündér Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352046

Azokról a tárolókról, amik majd lesznek (még ha nincs is rájuk szükség*).

Még nem tudjuk, hogy mik, és milyen megoldások, de lesznek. Ez biztos.

*hisz a megújulók már 47, de később akár 87%-ban is, stb. stb.

Előzmény: Pomber Béla (352044)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 0 2 352045

Magyarul a nem létező tárolással meg lehetne oldani azokat a problémákat, amiket jól előre láthatóan okoztunk a "zöld" energia nyakló nélküli erőltetésével... aham... értem én, hogy gőzgép, csak mi hajcsa?

Előzmény: _Berci (352042)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352044

integrálják az átmeneti tárolókat,

Milyen tárolóról beszélsz?

Szenet lehet tárolni meg földgázt...

Előzmény: Auralianus (352041)
bz248 Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352043

"Szóval ha jól értem, pont elég a 100%-os háttérkapacitás, ami ráadásul ki is lenne használva. Értem..."

Jelzem ez most is ugy van... raadasul az eromuvek egy reszenek kifejezetten ez az optimalis uzemmodja, hogy tartalekkapacitaskent all.

Előzmény: Pomber Béla (352039)
_Berci Creative Commons License 2019.07.05 -8 1 352042

Nekem ez arról mesél, hogy hálózat szintjén elég 12-24 órányi tárolókapacitás integrálása a 90+%-os megújuló arányhoz...

Igen reszletes szimulacioxerint a (közel) 100% megujulohoz eleg lenne 5-7 napi igenyt tarolni. Az Nemetorszagban 5*1,6 TWh-t jelentene, ami közvetlen tarolas szerint (akku, SZET) meg tul sok ...

Egy hasonlo szimulacio azt mutatta, hogy (hidrogen alapon megvalositva) egy ~90 TWh-nyi hidrogentarolo (nyilvan lehet 500 kicsiböl is összerakva) az idök vegezeteig tudna biztositani a 100%-os ellatast. Marpedig az ~30 TWh-nyi elektronyos energiat jelent, ami ~15-20 napi igeny.

De pl. ugyanez metan formajaban (legyen ~100 TWh). Mellekesen jelenleg letezik ennek a ~2,5-szerese. Aztan majd latjuk, hogy 2030 utan mi lesz/lenne az optimalis. A hidrogengazdasag, az ára miatt a fosszilis metan, vagy annak egy jo resze mar mümetan ...?

Különben, ha a resource-ok mennyisege kielegitö, nagy valoszinüseggel tultermeles csak del körül lehetseges (jo sok szel + erös napsütes). A "tullöves"-t kell nehany orara elspajzolni (mondjuk ~20-40 GW-ot, nehany oran keresztül ... ami ~100-200 GWh ... ami mar esetleg akkukkal is megvalosithato lenne ... hiszen lenne ra 20-30 ev). ~150 GWh a napi felhasznalas ~10%-a, vagyis 2-3 orara eleg ... pl. az esti csucsterhelest ezzel lehetne legalabb simitani ...

Van különben egy tanulmany. Ha a zemberiseg a mai vonalat követi, akkor 2050-ig vilagmeretben ki kell adnia ~95 000 milliard $-t a meglevö rendszer patyolgatasara, fejlesztesere.

Ha közben atter a megujulokra, akkor az ertek 110 000 milliard $. A különbseg ~15 000 milliard $, ami a jelenlegi vilag GDP-nek a ~15%-a. Ez elosztva ~30 evre ... lehet valasztani ... meg talan lehet (pl. Nemetorszag mar megtette) ... a "business as usual" vonal a garantalt zsakutca ...

Előzmény: Auralianus (352021)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 -2 0 352041

Szerintem meg az ilyen állapotokig nem úgy jutunk el, hogy először dózerolunk, aztán meglátjuk
mi lesz...

... a trendek jelenleg ebbe az irányba mutatnak... integrálják az átmeneti tárolókat, mert olcsóbb,

mint szenes kapacitást üzemeltetni. A szolgáltató a profitját nézi, ehhez igazodik a retorikája is.

Igen megható ez az ellátásbiztonságos duma, de én se ma jöttem le a falvédőről... 

Előzmény: Pomber Béla (352040)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352040

Innen nézve a szeles kapacitásokat másfélszerezve, egy heti tárolókapacitás beépítésével megoldható

a január...

Ha meg mégsem, akkor csak azt a kurva januárt kell kibírni befagyott seggel, ami igazán nem nagy probléma... főleg ha valaki fűtött szobából vészelheti ezt át.

Te még fiatal lehetsz, de ezt a szintű mellébeszélést a kádár-rezsim idején gyakorolták, csak ott konkrétumokban picit mást, például, hogy hozzánk nem gyűrűzik be az olajválság.

Előzmény: Auralianus (352034)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352039

Vagyis semmi melegtartalek nem kell, fel kell futeni a turbinakat az elozetes utemterv szerint (mivel december van ezek egy resze amugyis megy, mert hoszolgaltatast vegez).

Szóval ha jól értem, pont elég a 100%-os háttérkapacitás, ami ráadásul ki is lenne használva. Értem...

Előzmény: bz248 (352033)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 0 0 352038
Előzmény: advocatusdiaboli (352037)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352037

Ez megint mellébeszélés.

Próbáld meg egyenesen kibökni, mit akarsz. Mert az nem nagy kunszt, ha bármiről kifejted, az miért nem jó - de közben meg nem tudsz semmiféle értelmes és megvalósítható alternatívát mondani...

Képzeld el azt, hogy nem az a feladat, hogy bebizonyítsd más ötleteiről, hogy azok miért járhatatlanok - hanem az, hogy konkrétan megcsinálj valamit. Adott esetben nyilván kompromisszumokat kötve, de megoldd. Rajta, próbáld meg...

Előzmény: Auralianus (352036)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 -3 0 352036

Ne akarj agyvérzést kapni... pláne ne hadonássz, mert nem vagy karmester se :Đ

Szépen értelmezd a következő fogalmakat: tárolás, kapacitás. Majd fuss neki újra.

Előzmény: advocatusdiaboli (352035)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.07.05 0 2 352035

Hát b+, a te grafikonodon is van több olyan pont, amikor 100%-ban nem megújulókról ment az egész ország. Az egész - és 100%-ban!!!

És most nem az importról van szó, hanem arról, hogy feltekerték az égbe a szénerőműveket. Olyan xar is a német emisszió, amilyen, ti meg óriási győzelemként ünneplitek meg, ha a már húsz-harminc éve is folyamatosan produkált francia adatok tízszerese helyett csak a nyolcszorosát okádják a levegőbe....

Komolyan mondom, agyam eldobom...

És újra csak: ez egy olyan országban, ahol a világ egyik legjelentősebb szélpotenciálja van.

Nálunk tudod hogy néznének ki ezek a grafikonok? Nem csak nem tudod, nem is érdekel, homokba dugod a fejed inkább...

És fogd már fel végre, hogy nem ugyanarról vitatkozunk. Ez egy elvi fórum, elvi síkon beszélgetünk - és engem nem az érdekel, hogy 90% legyen a megújuló-arány, hanem az, hogy milyen módon lehet kialakítani azt a technológiai hátteret, amivel a fosszilisek felhasználása és általában az energetikai-stb.. szektor emissziója ZÉRÓRA redukálható.

Mert a fosszilisek - mint nevükben is benne foglaltatik - mindenképpen elfogynak egyszer, ha kevesebbet használunk fel, akkor ez a nap később jön el - de akkor is eljön. Mellesleg közben tovább kumulálódik az égetésükkel kieresztett CO2, tehát lassabban, de ugyanoda jutunk el ezen a pályán is.

Miközben én személy szerint már a mostani technológiai háttér mellett is igenis látom a lehetőségét a teljes irányváltásnak. Ti meg legszívesebben agyonütnétek - mert ebbe az irányváltásba esetleg nem tartozik bele valamelyik hobbi-fanatizmus szintjén űzött nünükétek...

Ahogy már sokszor leírtam: a világnak nem konkrétan EV-re, meg napelemre, meg akármire van szüksége - hanem tiszta, hosszú távon fenntartható-felskálázható energetikai-technológiai háttérre. Hogy ennek milyen járható útjai vannak - az már más kérdés, de ti pont úgy viselkedtek, mint aki kalapáccsal a kezében mindent szögnek néz, akkor is, amikor pedig éppen csavarhúzóra volna szükség.

Előzmény: Auralianus (352031)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 -1 0 352034

Innen nézve a szeles kapacitásokat másfélszerezve, egy heti tárolókapacitás beépítésével megoldható

a január... hogy aztán a tárolókapacitás milyen összetételű (pl az Advo által is emlegetett hidrgoénes

módszer ami akár évszakos tárolást is lehetővé tesz) az kb. részletkérdés.

Előzmény: Auralianus (352031)
bz248 Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352033

"Ja... december közepén, 1 méteres hóban, szélcsendbe, sűrű vastag hófelhők alatt egy hétig. Egy nap múlva már áll az ország, feltéve ha nincs 100%-nyi fosszilis melegtartalékod."

Egyreszrol ugye van. Masreszrol ehhez nem kell melegtartalek, ugy a mult szazad 30-as eveitol letezik az idojaraselorejelzes nevu boszorkanysag, amelyik lehetoseget ad a fent emlitett esemenysor elorejelzesere es igy fel lehet ra keszulni. Vagyis semmi melegtartalek nem kell, fel kell futeni a turbinakat az elozetes utemterv szerint (mivel december van ezek egy resze amugyis megy, mert hoszolgaltatast vegez).

Előzmény: Pomber Béla (352032)
Pomber Béla Creative Commons License 2019.07.05 -2 2 352032

A megújulók változákonysága pár órától pár napos tárolási lehetőségeket kínál, ezzel... jól saccoltad kb. 90 %-os megújulórészarányt lehet elérni. Azon túl a kiegyenlítő kapacitás üzemanyagának zöldítésével lehet a 100 %-hoz eljutni.

Ja... december közepén, 1 méteres hóban, szélcsendbe, sűrű vastag hófelhők alatt egy hétig. Egy nap múlva már áll az ország, feltéve ha nincs 100%-nyi fosszilis melegtartalékod.

Baszhatod az átlagos százalékodat. Ha egyik hónapban egy filléred sincs, a következőben meg megnyered a lottó ötöst, átlagban kurva jó vagy akár egész életedre vetítve, de valójában már a lottóhúzás előtti héten éhenhaltál.

Előzmény: szilvatövis (352022)
Auralianus Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352031

Ok, akkor hozok neked én számadatokat

legyen pl 2018 január... azért ezt választottam, mert ránézésre itt a legrosszabb a megújulóarány egész 2018-ban

ez egy téli hónap, ahol szolár elhanyagolható, nézzük meg hányszor szorultak importra, és elmélkedjünk el róla,
hogy mekkora tárolókapacitással (és mekkora extra megújulós kapacitás beépítésével) lehetne ELMÉLETILEG

lehetséges, ha EGYÁLTALÁN lehetséges a 90% + - os megújulóarány... ezekadatok, ezen lehet rágódni...

Előzmény: advocatusdiaboli (352027)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.07.05 0 1 352030

Akármelyik adatsort hozod - lesz azon is zéró...

A megújulókból folyamatos "zsinóráram" termelésre, az elvárt ellátásbiztonságot nyújtani képes üzemre kizárólag a vízerőművek és a biomasszás hőerőművek képesek.

A globális energiarendszer léptékében egyik sem felskálázható és pont. Soha nem is lesz az és PONT.

Az összes többi megújuló mögé gyakorlatilag 100%, de a legnagyobb trükközésekkel és túlskálázásokkal is 50-70%-os biztonsági háttérkapacitás kell, amelyek KI IS LESZNEK HASZNÁLVA, nem csak hébe-hóba fognak bekapcsolni, hanem végül is az igények jelentős, 20-30-40%-os hányadát ezek fogják biztosítani. De mondjuk a 20%-hoz már olyan szint túlskálázása fog tartozni a megújulóknak - amibe még egy olajsejkség is belerokkan anyagilag.

Ahogy írtam - a megújulókat saját rendszerükben elhelyezni már ma nem tudják a dánok, a németek sem, már most teríteni kénytelenek az időnként jelentős "fölösleget", aztán "visszavenni", amikor meg hiány van. 

De ez a jelenség szerintetek nem is létezik, miközben ott üvölt a citált grafikonokról.

Egyértelmű, hogy ha te tiszta, zöld, fosszilis-mentes világot és energiarendszert akarsz - akkor ezt a háttérkapacitást kell kizöldíteni.

Előzmény: Auralianus (352028)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!