Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 2024.01.22 0 1 154790

Ez nekem kicsit zavaros, nem is tudom//akarom értelmezni.

Viszont, ha a civil lakosság egy hónapig nem tankolna, nem dohányozna, nem fogyasztana szeszesitalt, bedőlne a költségvetés.

Előzmény: morel_whisperer (154789)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154789

Az EÜ vonatkozású pozitívumokat nehéz kiszámolni. Nálunk. Fejlettebb országokban viszont van olyan szintű adatgyűjtés, amiből már kirajzolódnak kézzelfogható, viszonylag pontos értékek. Vannak helyek, ahol sokkal jobban fel lehet mérni, hogy a lakosságnak hány %-a hogyan s miként éli az életét, milyen bajai vannak, voltak az élete során stb. A felmenői között mi volt (hajlam öröklődése). Röviden rengeteg adat áll rendelkezésre, amiből azért nagyjából pontos számokat ki lehet hozni, hogy egy egészségesen élő ember mennyivel kerül kevesebbe az ellátórendszernek, mint egy hedonista. Viszont ezeket a külföldi eredményeket át lehet ültetni a hazai kalkulációkba, nincs akkora különbség genetikailag egy nyugati ország lakosai és mi közöttünk.

A dohányzás és a tüdőrák közötti kapcsolat régóta ismeretes. Nehéz volna úgy differenciálni a pácienseket, hogy: "- Dohányzik? Fizessen több EÜ biztosítást." Ellenben a cigarettát lehet relatíve drágábban árulni (termék adók), mint 20-30 éve. Amely összegekből több kerül a költségvetésbe, onnan az EÜ kipótlása is megoldható(bb). (Azt, remélem, senki nem hiszi úgy, hogy a köz-EÜ szimplán az ilyen nevű bérterhekből táplálkozik.) Ennek az a szociális előnye, hogy aki genetikailag hajlamosabb a tüdőrákra, de nem dohányzik, az ugyanolyan (olyan, amilyen) EÜ ellátásban részesül, ugyanolyan feltételekkel, mint aki szimplán nem dohányzik. A dohányzók viszont legalább anyagi visszacsatolásban részesülnek a folyamatban. (Tehát a rendszer a dohányzást nem tekinti szociálisan támogatandó dolognak, csak a tüdőrákra való hajlamot. Vagy amikor mész kocsival és balaeset ér, az nem ugyanaz, mintha autóversenyzel, és összetöröd magadat. És nincs extrém biztosításod.)

Előzmény: nagypapi51 (154785)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154788

A haranggörbe közepe érdekli a profitéhes tulajdonosokat, a két szélsőség (a görbe két lába) a kalkulációból kizárásra kerül, már ha nem akarják megszívatni magukat. Mondjuk a motoros példa költségként azért jelentkezik (taposási kár). Amely költségek egy részét behajtják (büntetés, ahol el tudják kapni az illetőt), a többi meg a bevételből megy.

Előzmény: öreg_néne_b (154787)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.22 0 1 154787

kinek mit ér egy kirándulási nap

Ha az elköltött pénzt értik alatta, akkor, ha felhúzom a bakancsom és elindulok, az nem ér semmit. Ha veszek egy terepmotort lezúzom az erdőt, az viszont sokat.

Az egészségmegőrzést meg nem lehet ezen a módon számszerűsíteni.

Előzmény: morel_whisperer (154783)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154786

A reláció fordítva igaz, így nem.

Előzmény: nagypapi51 (154784)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154785

...a kirándulók erdei kikapcsolódásának a pénzbeli értéke 2020-ban körülbelül évi 3,8 milliárd forint volt...

Ezt úgy is lefordíthatjuk, hogy ezáltal egészségesebbek maradtak, nem terhelték az ellátórendszert,

vice versa nem költöttek sem ők, sem az egészségügy - persze ez legalább félig marhaság :)

nagypapi51 Creative Commons License 2024.01.22 0 1 154784

Légbőlkapott /megalapozatlan/ = blöff :)

 

Előzmény: morel_whisperer (154783)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 1 154783

Nem érted. Ha blöff helyett a légből kapottat írod, az úgy oké.  Az tény a hazai esetében (kivéve, ha pl. volt valami felmérés a helyszínen). De itt arról van szó, amit korábban írtam: megpróbálják számszerűsíteni, hogy kinek mit ér egy kirándulási nap. Máshogy szólva: felmérni, hogy mekkora piacról van szó. És az erdőt mint rekreálódási helyszínt tekinteni. Ha egy rablóbandának kijön az, hogy ily módon egységnyi területről több profitja származik mint fakitermelésből, akkor lezsírozzák a fűrészeket és már szórják is a kavicsot a parkolónak, rakják ki a sorompót, növesztik ki az erdei szálláshelyeket stb. Ha a Balatonból több bevétel származna horgásztóként, akkor nem szállodák, hanem Lö és Lő Halgazdasági Zrt-k lennének a partján.

Előzmény: öreg_néne_b (154782)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154782

Ott valódi pénzmozgás van, ami egyszerűen számszerűsíthető. 

Itt nincs semmi ilyesmi, ez egyszerű blöff.

Előzmény: morel_whisperer (154781)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154781

"ez miként bevétel nekik"

 

Fején találtad a szöget. Vagyis a témát. :) Sehogy! Még. A felsorolásodban és a cikkben szereplő dolgokból kijön egy összeg. Ez az az összeg, amit a kirándulók "hajlandóak" szánni egy-egy ilyen napra. Ennek időbeli változásából, annak trendjéből sok mindenre lehet következtetni. Pl. megnézik, hogy mennyire fér el még oda némi direkt vagy indirekt költség. Pl. a működési területen lévő ilyen-olyan vállalkozásokra kivetett adó "erdőfenntartási hozzájárulás". Úthasználati díj, parkoló díj (!).

Olyan ez, mint amikor egy önkormányzat odaadja a főteret a karácsonyi vásár helyszíneként néhány árusnak, akik az átlagosnál kicsit drágábban mérik a portékát. Legyen az ajándéktárgy vagy valami étel-ital. Aztán felpörög, majd két év múlva tele a főtér és azt mondja az önkormányzat, hogy akkor: 1 M HUF / 2 hét / fa bódé. A fogyasztó meg szidja az árust, hogy mi kerül 2500 forintba egy lángoson.

Előzmény: nagypapi51 (154778)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154780

A benzinkút nem az övék, az étterem sem, szóval maximum a parkolás és az útdíj a bevételük.

Előzmény: nagypapi51 (154778)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.22 0 1 154779

a kirándulók erdei kikapcsolódásának a pénzbeli értéke 2020-ban körülbelül évi 3,8 milliárd forint volt

Erről egy volt kollégám jutott az eszembe. Összegyűjtöttük az adatokat, az erősen becsült adatok összegzésével kijött mondjuk 2000, erre ő leírta az eredményt: 2006,3. Ez is ilyen, már a nagyságrend is vitatható, de megadja tizedesre...

 

egy átlagos félnapos látogatás a Pilisben körülbelül 2900 forintba került

 

Mármint mi került annyiba? :o
Ha az odajutás költségét számolja, akkor az teljesen tévút. 
Ha taxival megyek színházba, akkor értékesebb az előadás, mintha villamossal? :o

Előzmény: nagypapi51 (154775)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154778

A kérdés, hogy mi kerül x forintba, ha te meglátogatod pl. a Pilisi parkerdőt - iil. ez miként bevétel nekik.

(üza költség, hogy odamész, parkolási díj, fogyasztás egy erdei vendéglőben?)

Előzmény: morel_whisperer (154776)
beetee Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154777

Mondjuk a Gödöllöi dombság jó része és az attól a Dunáig elterülő rész a földtani térképek szerint inkább a kicsit savanykás feltalajjal borított részbe esik. 

Bár nekem is mondták pár részre, hogy lehet, érdemes lenne kutyával szondázni, de az alap-borítás miatt nem lehet egy olyan nagy szarvasgomba-kánaán.

Előzmény: homerx (154774)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154776

Mi a kérdés?

Előzmény: nagypapi51 (154775)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154775

Próbáljuk meg értelmezni ezt a cikket:

Mi is kerül annyiba, amennyibe?

 

homerx Creative Commons License 2024.01.22 0 0 154774

mi a multkor voltunk itt a kornyeken szarvasgombaszni. szegeny kutya a lelket is kilehelte, kb 3 ora alatt egyetlen uregeset talalt.

Előzmény: morel_whisperer (154773)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.21 0 0 154773

Nem, nem akarok. És pont az a bajom, hogy annyira nem érdekel, hogy nem tudok tanácsot adni sem. Amúgy full opcionálisnak lenne. Tehát, ha már új kutya kell, akkor olyan fajta. + kapna megfelelő kieg. tanfolyamot. De ha nem úgy van, hogy mindenfelé akad egy kevéske, akkor nem érdemes még ilyen "ha van, jó, ha nincs, úgy is jó" alapon sem foglalkozni a témával. Nyugat Mo., amúgy.

Azt tudom, hogy vannak mesterséges ültetvények (nálunk is), meg hogy lehet venni csemetét. Igazából ezzel is úgy vagyok, hogy akarok erdőt létesíteni, de nem tölgyest.

Előzmény: homerx (154772)
homerx Creative Commons License 2024.01.21 0 0 154772

uzleti jelleggel semmifelekep, csak ha ezzel szeretnel foglaslkozni. draga mulatsag, nezz majd utana. a laikusok ugy gondoljak, hogy maszkalok a kutyaval az erdoben, es idonkent leesik 2-3 szarvasgomba, amit utana aranyarban ertekesitek. hat, ez nem igy mukodik. 1. nincs kikepzett kutyad. 2. nincs teruleted, ahol ezt uzheted. 3. nincs orzovedod, aki ezt a teruletet vedi. 4. nem tuddsz oda elmenni. 5. korul kellene keriteni, vagy valami hasonlo.

szoval durva. jobban jarsz, ha van valami meszes teruleted, ha veszel beoltott fakat, aztan valaha talan termore fordul mielott a szarvasok megeszik az egeszet. ez eros bixnix. kb 10 eve voltam egy _bemutaton_ olyan erdobe mentunk be, amit mar az elejen is felgyujtottam volna ranezesre. a kutya kb 1 ora alatt egy szimatszatyorni gomban szedett ossze ugy, hogy akik kb 20-an voltunk, mindenki talalt gombat. el sem hittem.

Előzmény: morel_whisperer (154771)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.21 0 0 154771

"de nezd meg, hogy mennyibe kerul egy kilo feketebors."

 

Érzésre több százezret mondtam volna, de ha a 20 g-osat felszorzom, legyen mondjuk 50 x 300 Ft, az is csak 15 e. Meglepődtem. :D Amúgy van 2500-ért is kilós. A sáfrányt nézd meg. Na, az valóban drága.

 

Amúgy igazad van, utánanézhettem volna. Csak valamiért az rémlett, hogy a nyári az (csak) nyári. De így, hogy írod, beugrott, hogy egyszer már meglepődtem a decemberi szedhetőségen.

 

Egyébként az újságcikkeknél konkrétabb információja van valakinek, hogy hobbiból mennyire érdemes belevágni? Tehát pl. olyasvalakinek, akinek van (épp nincs) kutyája és szeret gombászni. Valóban annyira gyakori itthon (csak nehéz megtalálni)? Tőlem kérdezik, de nem tudtam egyértelmű választ adni rá. Nyilván szabályosan, kutya képzéssel, erdészeti engedéllyel stb.

Előzmény: homerx (154770)
homerx Creative Commons License 2024.01.21 0 2 154770

ha utananezel, a szarvasgombaknak napra pontos szedesi rendje van. a nyarinak kb dec kozepeig tart. szoval siman belefer a megfelelo eltarthatosag mellett. azert az arak oleg durvak. de nezd meg, hogy mennyibe kerul egy kilo feketebors. meg fogsz lepodni.

Előzmény: morel_whisperer (154769)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.21 0 0 154769

OK. Szóval, januári gombaár. Magyar felirat. Vagyis - jó eséllyel - hazai piacon ennyiért megy. Különösebben nem érdekel maga az ár. Inkább csak az, hogy a képeken látható gombáknak mi lehet a története? Leszögezném, hogy nem értek a szarvasgombákhoz. Oda van írva: nyári. Egyben van szárítva? Vagy friss, de nem hazai szedés, hanem valahonnan délebbről származik? Vagy hazai, és még ilyenkor is lehet szedni? (Talán ez utóbbit ki tudom zárni.)

Előzmény: Macika1967 (154767)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2024.01.21 0 0 154768

Felhagyok az aranymosással!

Előzmény: Macika1967 (154767)
Macika1967 Creative Commons License 2024.01.20 0 0 154767

 

 Egy kis friss januári gombaár.

Tharkus Creative Commons License 2024.01.20 0 0 154766

ma nyílt egy kis időablak némi erdei vadulásra, miután végre kijöttünk a mindenféle vírusokból, lement a központi felvételi is és még a nap is sütött. ki kellett használni az időt, mielőtt a gyerekek hazahozzák a következő biofegyvert, úgyhogy nyomtam egy "hat bérces" kört a háztájiban post edulis a'la cazador.. :)

 

a projekt pontértékét némileg erodálta, hogy az északi oldalakon épp akkora hólepel volt, hogy a lázasan keresett mohafélét szépen elfedte...

és egy kérdés: ugye rendes vadász olyat nem csinál, hogy - amúgy a pilisi erdőgazdaság egyik telephelyének bejáratától kb. 500 méterre - kibelez egy állatot és ott hagyja a teljes belsőségeket az út közepén?

 

illetve: sajnos a bükkösökben azért van kár, not great, not terrible jeligére. viszont ahol én jártam, ott eleve úgy kifilézték őket, hogy a megmaradt korosabb fák nagyon ritkásan adnak csak lombkorona-takarást és így, hogy azokból lett most a kár, elég nagy lékek keletkeztek. tudom, hogy ez pont így szakszerű és én nézem rosszul, úgyhogy be is írok magamnak egy kisegyest.

morel_whisperer Creative Commons License 2024.01.20 0 0 154765

Boltinak még elmegy. :) Vagy sárban sült hal mellé finom kiegészítő lehet. Nincs más dolgod, csak bedobni az olajba. :)

Előzmény: edula2 (154764)
edula2 Creative Commons License 2024.01.20 0 0 154764

Ez marad a bebi teli fulokeimbol vagy egy honapnyi buvarkodas utan :( 

homerx Creative Commons License 2024.01.14 0 0 154763

ezeken a helyeken a ketto talalkozik. szerencsere.

Előzmény: cc (154761)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.01.14 0 1 154762

Ott a luc őshonos ÉS természetesen szaporodik.

Előzmény: cc (154761)
cc Creative Commons License 2024.01.14 0 0 154761

próbáljuk meg elkülöníteni az őshonos és a természetes szaporodás fogalmakat. 

Előzmény: homerx (154760)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!