Keresés

Részletes keresés

Gödény Creative Commons License 2000.05.11 0 0 116
> Az a gyanúm, hogy alapjában véve túrázni is sokkal kevesebben járnak,
> mint rendszeresen futni.

Ezt nem hiszem - csak éppen a 10-20 km-es nyugodt kirándulástól egy 50 km-es teljesítménytúra van olyan távolságban, mint egy Váci utcai kirakatnéző sétától egy 5 km-es futás.

A futások mögött túlnyomó többségében cégek állnak, akik reklámot látnak a dologban. Teljesítménytúrából még csak egy tűnt fel eddig, amelyiket egy kis vidéki szálláshely rendezett, a többség egyesületek, szakosztályok - a dolgot más rendezvényeken művelők - szervezik a hozzájuk hasonló érdeklődésűeknek. Tájakat megismertetendő néha a helyi önkormányzatokat sikerül valami kis mértékben bepalizni, de ott még nem nagyon tartunk, hogy a polgármester indítson el valamit a falu érdekében (bár már ilyenre is van példa, de ott egy szakosztályvezető lett polgármesterré)

Szóval - itt is a pénz, pénz, pénz.

Ahogy nézegetem a teljesítménytúrák statisztikai adatait (éppen gyűjtöm őket össze), azért töretlen a fejlődés - és bár úgy látszik, hogy a hosszútávú túrák kb. 8 éve, a normál távúak néhány évvel ezelőtt beálltak egy fix szintre, a felkészítőek (<=30 km) nagy léptekkel gyarapodnak - a teljesítménytúrázás vonul be az iskolákba is. Ennek majd idővel meglesz a hatása.

Előzmény: lecsoka (115)
lecsoka Creative Commons License 2000.05.11 0 0 115
A városi marathoni versenyeken évről-évre nő a résztvevők száma. Sok az amatőr futó (egyre több) és már elhiszik, hogy ilyen teljesítményre is képesek. Nagy a versenyek ismertsége.

A teljesítménytúrázás nem ismert ilyen széles körben. Az a gyanúm, hogy alapjában véve túrázni is sokkal kevesebben járnak, mint rendszeresen futni. Mellesleg a családot oda lehet állítani egy városi rendezvényre, de az erdőben össze-vissza... erre nem vevők.

Ermak!

A saucony.com-n egészen jó dolgokat találhatsz.

Előzmény: Ermak (111)
Gödény Creative Commons License 2000.05.11 0 0 114
> Te is korán kezded a napot.
Ebben a budapesti közlekedés is ludas. Így 5-10 perc alatt vagyok "vidékről" a budapesti munkahelyemen, 1/2 8 tájban már fél óra is lehet az út.
Előzmény: Ermak (112)
Gödény Creative Commons License 2000.05.11 0 0 113
Nem csodálom, hogy nem ismered - a Műegyetemen volt belőle 4 db, karonként 1. Néhány nagy szekrény egy külön szobában, diszkrét elemekből (germánium-tranzisztorokból) épült. Már az utolsókat rúgta. Én meg ott dolgoztam.

De az anyag főleg az SzM4-es orosz csodagépen ( = PDP 40), Unix V6-os alatt volt; meglátogatta a Videoton VT51-es gépet meg a Kodex-2000-es szövegszerkesztőt, amíg végül PC-n landolt.

Előzmény: Ermak (112)
Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 112
Te is korán kezded a napot.
A nevezett példányt nem ismerem, a suliban a korábban említetteken kívül még HT-1080Z és Primo volt, de inkább csak 83-84-től.
Előzmény: Gödény (109)
Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 111
Arra adjatok még nekem választ, hogy miért indulnak egy-egy városi maratonon ezrek is, miközben a telj.túrák közül csak a Gerecse 50 - K100 - Mátrabérc/Hanák Kolos közelíti az ezres létszámot. Büdösben, aszfalton, napon 42 km igen, erdőben 50 km nem? Továbbá: miért olyan alacsony pl. a Budai 75/50 résztvevőionek száma? Bp-n indul, szép helyeken vezet, a rendezés (az elsőn-másodikon voltam) korrekt, akkor mi a gond?

Két tippem van: a 'klasszikus', régóta rendezett túrák több embert vonzanak; másrészt a városi futásoknak jobb a propagandája-szponzori háttere.

Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 110
Mennyibe került?

Egyébként megnéztem a futóbolond-topicot, amely szerint az Asics és a Saucony a két reális lehetőség; előbbi tech. supportja itthon gyenge.

Fentiekből logikusan következik :-), hogy megnézem még a Silva tájfutócipőket is (Bp., Nagymező u. 12., ha érdekel valakit) - látatlanban tartósabbnak képzelem a S.-nál, a tájfutás durvább igénybevétel, mint az ösvényen futás.

A Százason mindenesetre maradok a régi, bevált cipőimnél.

Előzmény: Pucros Mackó (97)
Gödény Creative Commons License 2000.05.11 0 0 109
ODRA 1204, lyukszalag.
Előzmény: Ermak (108)
Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 108
No igen, egy szmájlit írhattam volna az előbb.
Viszont hadd kérdezzem meg, nektek '81 óta számítógépen vannak az eredmények? Ha igen, mivel kezdtétek? ABC 80? Spectrum? Commodore?
Előzmény: Gödény (107)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 107
Nem, nem neked szólt - még nem azonosítottalak be. Csak úgy kikívánkozott belőlem.

A Mogyorósbányai 10 órán már nem csodálkozom annyira - bár az a normál turistának még egy megnyugtató idő, de ha már fáj az ember lába, célszerű lehet abbahagyni. De a 4 órás Pilisnyereg mindenképpen elsietett dolog.

Amire én gondoltam, az 6 órás eredménnyel Mogyorósbányán feladni - mert ilyen is volt már.

Előzmény: Ermak (106)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 106
Talált, süllyedt.

Én 94-ben fejeztem be az egyetemet Gödöllőn, akkor még ott volt; utána hallottam, hogy már nincs a tanszéken, de Verőcéről nem tudtam.

Korai feladás:
A célzás nekem szólt, vagy úgy általában?
Ugyanis '89-ben feladtam Mogyorósbányán 10 óra körüli idővel - mentségemre szól, hogy ázott voltam és fáradt.
Amit viszont magam sem értek: '94-ben Pilis-nyeregben 4 órán belüli időnél adtam fel, "ebből már nem lesz nagy idő". Amit nem értek, hogy most elővettem az arra a túrára készített 'menetrendemet', és Pilis-nyeregre 4 óra volt kitűzve.
Valószínűleg ez a 'hatalmas kudarc' vette el a kedvemet '95-ben az indulástól, aztán meg is feledkeztem a dologról, idén pedig ismét 'beindultam'. A legnagyobb motiváció az, hogy a cél újra Szárliget, és az első sikeres túrám a 10., utolsó szárligeti volt.

Előzmény: Gödény (105)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 105
Az eddigi adataid csak Sz. Kálmán nagykorúra illenek, aki tényleg solymári/gödöllői színekben kezdett, de az utóbbi 5 évben már verőceiként szerepel. És az előbb írtam a körülbelüli menetidőit.

Az idősorban egyébként számomra az a tiszteletre méltó, hogy néha rendesen szedi a lábát, de ha ez nem sikerül, akkor is bemegy a célba - ha rosszabb idővel is. Én magam az olyat nem tudom megérteni, aki Mogyorósbányán délután 2-kor feladja, hogy ebből már nem lesz nagy idő - de hát nem vagyunk egyformák.

Előzmény: Ermak (104)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 104

Én is komolyan veszem, amit tőle hallottam. Tudni annyit tudok biztosan, hogy egyszer vagy kétszer találkoztunk a rajtban, és ő póló-rövidnadrág-kis övtáska szerelésben volt, továbbá a honlap adatai szerint minden évben beért. És ismétlem: '85 óta.

Verőce ismeretlen.

Előzmény: Gödény (102)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 103
A bányahegyi pontfőnök még foytatja a diplomáciai tárgyalásokat - de valami biztos lesz.
Előzmény: Ermak (100)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 102
> szintidő 12-14 óra
Az a baj, hogy én minden infót komolyan veszek. Ez meg most olyan "nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem mercedeseket, hanem moszkvicsokat..." stílusú volt.

21,?,15,14.5,17,14,13,12,12,12,16,15,13,17.5,13.5,21.5

Verőce.

Előzmény: Ermak (101)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 101
Nem, nem.
Gödöllő, Solymár.
Előzmény: Gödény (99)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 100
Víz:
A honlap és a topic, meg esetleg turistatérkép alapján a tervezés könnyen megoldható. Pontosabban, nem is nagyon kell tervezgetni, csak azt eldönteni, hogy mekkora üveget viszel magaddal. Szerintem 1/2 liter kevés, 1,5 liter talán már sok is. Kritikus lehet a legmelegebb Dorog-Mogyorósbánya, és a leghosszabb Bányahegy-Szárliget szakasz. Szerintem 7 deci - 1 liter közötti kulacs elég, szükség esetén Dorogon és Bányahegyen dobozos üdítő kapható. Illetve, kérdezzük csak meg a szakértőnket:

Gödény!
Még levélben kérdeztem anno, hogy Bányahegyen lesz-e büfé. Akkor még bizonytalan volt a dolog, kérdezem, hogy tisztázódott-e, kaphatók lesznek-e ott a következő stratégiai fontosságú élelmiszerek: rostos üdítő, sör, zsíroskenyér, Sport szelet (v. hasonló)?

Verseny:
Valamennyire tényleg verseny, de leginkább saját magunkkal, esetleg a szintén induló ismerősökkel. (Végigmegyek-e, avagy jobb-lesz e az időm a tavalyinál?)

A cucc-minimalizálás a versenyzéstől függetlenül fontos, de a Százason 5-6 kg-nál könnyebb zsákkal kockázatos elindulni (lásd még: Gödény összes művei, Index No. 66, ill. a honlap). Amint látod, én is <1 kg kaja cipelésének megspórolása miatt nyaggatom (pardon, faggatom) Gödényt.

Előzmény: lecsoka (95)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 99
> Pontosítok: '85-ben indult először.
Az más. Akkor tatabányai.
Előzmény: Ermak (98)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 98
Ellenkezőleg. Van tipped? (Pontosítok: '85-ben indult először.)
Előzmény: Gödény (88)
Pucros Mackó Creative Commons License 2000.05.10 0 0 97
Én ilyet vettem, és tökéletes:



lecsoka Creative Commons License 2000.05.10 0 0 95
Ermak!

Ha terepen akarsz futni, ahhoz elég jó cipők készülnek. Reájuk vagyon írva, de ha a rücskös hernyótalpát meglátod az egyből tuti terep...
Venni pedig a nagy gyártóktól kell. Vásárlás mint egyéb futócipőnél : A boltban is ugra-bugrálni kell benne. Ha kényelmes és tart, akkor oké.

Még egy szó a vízhez. Nem egyszerű, mert a folyadékhiány nagyon csökkenti a teljesítményt. Tehát szerintem tervezni kell. A szintidős túrák azért valamennyire mindig versenyek is, tehát a holmit is minimalizálja az ember. Szóval bonyi, de majd megoldjuk.

Bocs, sietek, csak délután tudok ránézni.

Előzmény: Ermak (89)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 94

Ugyan már, Uraim!

Egy kis bizonytalanság - kerítésmászás, faágon ugrálás és hasonlók - hozzátartozik a Százashoz! Különben is, szinte már sportszerűtlennek érzem, hogy ilyen sok plusz infohoz jutok a túra előtt :-))

Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 93
Bika-völgyben nam vagyok már biztos, de valószínűleg az országútról jobbra felfelé való betérésnél, vagy előtte, az autóparkolóba való behajtás helyénél. A kettő között talán 20 m a távolság.

Gerecse Gyereküdülőnél biztosan az Országos Kék bélyegzőnél.

> A táj hat nap alatt is komoly változásokra képes.
> A "hullámvasút" szakaszon a durva ágak egy részét felaprítva egybegyűjtötték,
> másik részét éppen égették, de újabb torlaszokat is tettek az Országos Kékre.
> A vértestolnai műút előtti nagy tisztásnál is folyt fakitermelés, most tömérdek
> rönk áll az erdő egy része helyén.

A Vértesi Erdőgazdaság tud róla, hogy mikor lesz a Százas, hogy aztán a melósokat ott a helyszínen az ilyen apróságok menyire zavarják, az más kérdés.

Szomorú vagyok. Az utolsó pillanatban már nagyon más dolgunk van, mint ezekre a helyekre kimenni körülnézni és rendet tenni - bejárás részben a Gerecse 50, részben meg 3-4 héttel előbb. De ha éppen dolgoznak, akkor tényleg naponta változik a helyzet.

> A Bányahegy utáni kerítésmászó létra egyik foka kiszakadt, ahogy ráálltam -
> szerencsére a legalsó. Érdemes lenne a mellette lévő kaput valahogy felnyitni.

Ez vagy sikerül, vagy nem. De hogy a bányahegyi pontról, miután már áll a tábor és fő a tea, valaki kimenjen egy léccel, néhány szöggel és kalapáccsal, az megoldható.

> Tokodi pincéket elhagyva, egy részen valószínűleg valakinek a telkén mehet az út.
> Az illető múlt hét óta ledöfte a kerítésoszlopait.
> Lehet, hogy legközelebb már kerülőút után kell nézni arrafelé.

Remélhetőleg nem május 26-án teszi fel a sodronyt.

Előzmény: Pucros Mackó (92)
Pucros Mackó Creative Commons License 2000.05.10 0 0 92
Hahhó! Tegnap megint Dorog-Alsógalla túrán voltam.
Gödény, örültem az új cuccoknak a K100 honlapon, most különösen a pontosított km adatoknak. Arról tudnál valamit mondani, hogy a Bika-völgyi és a Gerecse Gyermeküdülőhöz tartozó km pontosan hol mérettetett? Ezek IRL nem annyira pontszerűek, mint a többi:)))

Ermak, McKérdeztem a zsíroskenyeret Mogyorósbányán, azt mondta a korcsmárosné, hogy lesz.

A táj hat nap alatt is komoly változásokra képes. A "hullámvasút" szakaszon a durva ágak egy részét felaprítva egybegyűjtötték, másik részét éppen égették, de újabb torlaszokat is tettek az Országos Kékre.

A Bányahegy utáni kerítésmászó létra egyik foka kiszakadt, ahogy ráálltam - szerencsére a legalsó. Érdemes lenne a mellette lévő kaput valahogy felnyitni.

A vértestolnai műút előtti nagy tisztásnál is folyt fakitermelés, most tömérdek rönk áll az erdő egy része helyén.

Tokodi pincéket elhagyva, egy részen valószínűleg valakinek a telkén mehet az út. Az illető múlt hét óta ledöfte a kerítésoszlopait. Lehet, hogy legközelebb már kerülőút után kell nézni arrafelé.

Voltak még: zápor-zivatar, rókák, kóbor ebek, muflonok, akácillat és gyönyörű kis virágok mindenféle. Meg nagy rohanás, hogy elérjem a 15:55-ös vonatot Alsógallán - sikerült:))

Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 91
És mi az, ami egy salakos, köves, aszfaltos úton hasznos lehet, de földúton - szekérúton teljesen felesleges.
Előzmény: Ermak (89)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 90
Az új térképek képtelenek voltak arra, hogy a 10 éve történt Országos Kék útvonal-változást átvegyék. Vagyis a térképen közel van a bánya, a valóságban rendesen kerüli. Majd nemsokára megtoldom a K100 honlapon levő térképet észak felé egy kicsit, hogy ez is rendesen látsszon. (Már megtaláltam a Somlyóvár-térképemet, 1:20000, helyesbítve: 1974, a zúzottköves erdészeti út még nincs rajta :-)

Most már vissza lehetne tenni az eredeti útvonalra a kéket - a bányát bezárták, körülkerítették, fát ültettek, por, teherautóforgalom nincs, sár is csak ritkán, de

1. A jelenlegi út jobb - szekérút, időnként szekérútként jól benőve, de ösvénynek még kiváló, meg tábla szélén; aszfalt, kövesút nincs benne egy szál se. A régi meg egy olyan szekérúton megy, amit a bányaművelés miatt elbontott kövesút helyett használ az erdészet, meg aki a sorompó ellenére bemegy kocsival.
2. A régi út átment Kisegyháza, vadászház területén, ahol éjjel mindig szabadon voltak a kutyák, néha nappal is.

Szóval aki nekimegy a volt bányaterület kerítésének, az jobbról kerülje, és vegye elő a turistatérképét - azon rajta lesz a jelzésen :-)))

Előzmény: Ermak (85)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 89
Lecsóka!

Köszi a tanácsot - így még nyugodtabban fogok kocogni, ahol bírom.

Még egy dolgot pontosíts: mit értesz 'rendes' cipő alatt? Idén maradok a bevált cuccaimnál (lásd korábbi írásműveimet), de kezd megtetszeni a futás-kocogás (terepen), úgyhogy előbb-utóbb veszek egy 'rendes' cipőt.

Rendesnek számít-e akármelyik tucat-edzőcipő (Puma, Adidas, Reebok stb.), amennyiben a talpa jó a terepfutáshoz, vagy _tényleg_ számítanak a mindenféle rázkódásgátló csodaalkatrészek, amik egyes cipőkben vannak? Valamennyit biztos számít, mert úgy tudom, az idősebb atlétáknak vannak ízületi gondjaik, de mi az, ami tényleg használ, és mi az, amit a marketingesek akarnak megetetni velem?

Előzmény: lecsoka (81)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 88
És nőnemű az ismerősöd ?
Előzmény: Ermak (86)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 87
:-)))
Előzmény: Ermak (85)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 86
Vízügyek:

A csobánkai műúton jobbra fordulva 1-200 méteren belül, a temetőnél van egy nyomóskút. Valószínűleg működik; ha addig járok még arra (autóval időnként útba esik), ellenőrzöm. Más kérdés, hogy ilyenkor még nem igazán van rászorulva az ember a vízre.

A túrát keresztező aszfaltutaknál általában van néhány autós, aki valaki(ke)t frissítővel vár - vésztartalékként ezek is szóbajöhető vízforrások, előre bekalkulálni őket piócaság.

Egyébként én bő 5 litert fogyasztok 'Százon', amit a rendelkezésre álló vízforrások és egy literesnél kisebb kulacs gond nélkül biztosítanak.

Egybként vannak, akik kulacsot sem visznek a Százasra: egyik ismerősöm '84 óta stabil résztvevő, szintidő 12-14 óra, és azt mondja, volt már, hogy pocsolyából ivott.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!