Köszönöm szépen a javaslatot, legközelebb így csinálom. Gondoltam erre a lehetőségre, de kevés hittel és hosszú nyeles kefével, a vízben, a hajó mellett állva csináltam, de nem láttam semmilyen hatását, ezért abbahagytam. Majd lebukva és szivaccsal fogom máskor.
Tanácsodra párszor sznorkeleztem, most jobban tetszett, mint legutóbb. Valamiért az orromnál bejön a víz, ez csökkentette a kedvem. Nem tudom, hogy hol hibázom, talán akkor is kifújok levegőt az orromon, amikor nem akarok. Lehet, hogy egy úszó szemüveget kell vennem.
Intex kategóriás csónakok nem valók a Dunára. Ahogyan a motor nélküli gumicsónakok sem.
Legolcsóbban egy 3,2-3,5m-es fartükrös csónak és minimum 10Le motor kombóval úszod meg a dolgot. Ha mindig szétszeded, leereszted, csomagtartóban szállítod, akkor csak légpadlósban gondolkozzál.
0-8Le (bizonyos, speciális eseteket kivéve) két személynek felejtős. Könnyen vagy motorcsere, vagy ráunás lesz a vége.
Szerintem amúgy tök vagány és innovatív az a decathlonos vitorlás, ha tudnék vitorlázni, el is gondolkodnék rajta. És úgy gondolom, az is jó dolog, hogy ilyen kis darabszámban eladott hajónak is van itt tulaja, és lehetne tőle kérdezni, ha valaki hasonlóban gondolkodna. Sajnálom, hogy csak a fikázás, meg a trollkodás megy ilyenkor, a nyitottság meg hiányzik teljesen.
Motorcsónakra gondolsz ugye? Mert azt nem írtad.. Az intex az tényleg strandcsónakokat gyárt csak, szerintem a gyártó se mondana mást.. Nem is gyártanak szerintem benzinmotorhoz való fartükrös csónakot. Keress használtan valami normális állapotú csónakot, minimum Kolibri/Bark kategóriában gondolkodnék.
Amit így leírtál, sokan csinálnak a Dunán kis 320-as csónakkal, 5 lovas motorral, tucatszám látok belőle hétvégenként, és láthatóan jól elvannak a tulajok. Optimális? Nem.. Túl kicsi? Igen.. Kezdetnek megteszi, ha bele akarsz kóstolni? Abból kiindulva, hogy sokan láthatóan jól elvannak vele ilyen rövid távú strandolás céljából, minimális cuccal, barátnővel, szerintem igen. Mindenkinek mások a kényelmi igényei, mi rendszeresen több cuccot cipeltünk magunkkal egy 360as légpadlós csónakban is, mint sokan itt 5+ méteres RIBekben, és kiválóan elvoltunk vele pár évig.
Nekem is egy hónapot-másfelet szokott a vízen állni, a PVC aljon is ugyanígy lerakódik, alga is meg mindenféle kemény szar is aminek a nevét se tudom - legutóbb már mintha 1 centi hosszú zöld fű nőtt volna rajta, olyan volt. Egyetlen hasznos tapasztalatot tudok csak megosztani - ha simán szivaccsal letörölgetem akár az utolsó nap,de még a víz alatt, maszkban /pipával (ehhez nem is kell igazán merülni, csak bemenni kicsit a csónak alá) akkor a nagyrésze, úgy 90% simán ledörzsölhető, és a maradék elég szépen le szokott jönni utána a parton azzal a gumicsónak tisztítóval, amit Te is ajánlottál valamikor fenderekre (mondjuk valószínűleg az üvegszálas hajótesthez van sokkal jobb algatisztító cucc is).
2-3 hét után szokott megjelenni, és akkor mindig jó ötletnek tűnik nem kivenni a hajót, és egy fél napot elveszíteni a takarítással és szállítással. Aztán megbánom, mert több órás sikálás jön. A gőzborotva csak a testre használható, de szinte hatástalan, speciális és nem speciális szerek, szivacs, kefe, dörzsölés.
Örömmel fogadnék tanácsot:
Algagátlót nem akarok felvenni.
Van-e olyan anyag, ami késlelteti az algát? A WD40 a fűnyírónál bevált Esetleg pusztán kivenni, hogy pár óra alatt megszáradjon?
Ha már rajta van, jobb, könnyebb frissen, vagy megszáradás után eltávolítani? Ha igen, mennI idő után?
A savazást a futónak való ártalma miatt nem javasolták.
Én nem szeretek tankolni,és nem csak azért,mert sokba kerül,hanem ahogy írod,sokszor kevésbé védett helyen van a kút,és gyakran kell várni.Vodicénél pl.eddig még nem sikerült kifognom nyugodt vizet.A legjobb korán reggel odamenni,akkor még a sok turista nagyhajós alszik.
Tavaly Makarskán este értem a kútra a Wikinggel,és szinte levegőnek nézett a sok "paraszt".Beálltam szépen a sorba,de állandóan elém tolakodtak,mintha én csak a tájat nézném.A végén már a kutas utasította őket rendre.
Ezt az orra kivezetett kötelet kb az összes brit gumicsónakosnál látom, pláne ha nincs bika a csónak orrán - ők nem tökölnek bikával, mindenre ezt a "bowline"-t (a bulin csomó is erről kapta a nevét amúgy) használják horgonyzástól kikötésig.
Csodásak a képek!Nekem sajnos az idei nyár nem jött össze.Nem tudom,hogy lehet-e ezt "égi jelnek" vagy vmi hasonlónak venni.Anyukám azóta kórházban van,és fontos,hogy be tudjak hozzá menni látogatni.
Kis sziget a part közelében, rajta még kisebb templom. A sziget és a part között végig, éppen csak a vízszint alatt sziklák, talán be is lehet gyalogolni. Én óvatosan kerülöm a tenger felől
, majd szemből jön egy kis gumicsónak, és nyélgázzal átmegy a sziklás vízen, épségben. Úgy látszik, ő tudta, hol vannak a cölöpök).
Van előnye ennek a tankolásnak. Nincs sorban állás, mindig nyugodt a víz. A kis kikötőben egyébként öt elsüllyedt kishajót, csónakot számoltam meg. 4-5 m mély a víz.
uhhh már többször beleolvastam a topicba,mert kereséseim idevezettek és most azt szeretném kérdezni,hogy kezdő beruházásnak mit vegyek gumicsónakból? Dunán használnám max. 4-5 km-es távon,egy-egy áttérővel a túloldalra,kizárólag csendes időben,amikor a víz nyugodt,nem hullámzik, mert csak strandolásra mennénk odébb mondjuk a szobi zátonyhoz
alapvetően két főre,esetleg ha gyerek is hazajön,akkor hárman, ok figyelgetem az összsúlyt, de mégis mi az a minimum márka:Intex? amihez ragaszkodni kell?
Ne erőlködj, itt többnyire mindent lestrandcsónakoznak, ami nem klasszikus gumicsónak alakú valami, pláne ha még fartükre sincs táblával. Ha ellentmondasz, hülye vagy és nem értesz semmihez, és szinte tuti meg fogsz halni benne, ha 50 méternél messzebb merészkedsz a parttól.
A gumicsónsk fogalma nem vonja maga után a hajólevelezési kötelezettséget. A balatoni tavi pásztorok nem szempont. A tengeren magasról tesznek rá. Fontosabb a visszajutás lehetősége, mely az értelmes döntés mellett megfelelő müszaki teljesítmény szükséges. Na, ez megvan. Ez nem rendőrhajó, hanem a gondtalan szórakozés eszköze. Mókásabb mint egy Kalóz, 470-es, Lézer... És felfújható.
Jól megtervezett, kivitelezett cuccok. A Balatonon a dingi kategóriában ugyanazt nyújtja. Kicsit többet. Erős szélben a keményhéjúak mikor parthoz kimennek, ezzel még tovább lehet zúzni mert stabilabb. Persze módjával és töredék szívással azokhoz képest. Egy óra a túlpart általában. Itt nem a sportteljesítmény a cél, hanem a szórakozás, ahogy a legtöbb kalózosnak és társainak. Azoknál jobb móka. Azonban tengeren használják javarészt, nem is kis utakra. Elvégre oda tervezték. Kétszemélyes vizi jármű. Most jelenik meg kisebb módosítással az újabb változata.
Hát itt nem ért le. Amikor a hajó felért arra billenő részre, akkor szépen átbillent. Azért ezek tudnak futó csinálni. Egy csavarhoz se kellett hozzányúlni.
Már elnézésedet kérem! Minden közútra vizsgáztatott futó komoly futó. 1,5T futóra nem teszünk 3T hajót,mint ahogy a 450kgosra sem teszünk nehezebbet. És nem húzunk nehezebb futót,mint az autó megengedett vontathatósága. Amíg ezt a szabályt betartjuk minden futó komoly futó. Mindenkinek a saját igényének a kielégítése,számára komoly futó,és kellék a szórakozásához.
Tehát nem a méret,hanem mennyire elégíti ki a szórakozását. Ha neked is van futód,és megfelelő a szórakozásodhoz az is komoly futó.:))
2008-2009 körül nyaraltunk Vir-en. Ott is volt egy tűz. Épp a sziget végén a "Vörös föld"-nél úszkáltam amikor megjelentek a tűzoltó repülők. Eléggé bent voltam a mélyben, szerencsémre húztam magam után a bóját. Ahogy a repülők elkezdtek tölteni, kihúzódtam a parthoz. Ahol előtte pár perccel "merülgettem", ott szálltak le vízért. Ha nincs a bója, meglehet, a fejemre szállt volna valamelyik. Azóta sem megyek be bója nélkül.
A nap Volos fölött ment le, balra tőle füst látszik: ma öt lőszerraktár robbant ott fel. Az első kettő nagy volt, mi légvonalban kb 20 km-re vagyunk, és megremegtek a falak. A másik három csak hallható volt.
Elég furcsa helyzet volt: ma délután egy étteremben ültünk (ahol tegnap kikötöttem), amikor minden vendégnek, nekünk is elkezdtek sípolni a telefonjai, mindenkinek üzenetet küldték: vészhelyzet. Meg egy csomó görög betű. Aztán az angol link egy tűzre figyelmeztető térképet és egyéb szöveget adott. Riasztó volt.
Eddig ahol voltam, a környéken majd mindig égett valami. 88-ban az Olympos, 98-ban a Kassandra, 2007-ben Peloponnesos/Zaharo, 2008-ban megint az Olympos, 2009-ben a Tempi környéke. A Görögök elég egykedvűen szemlélték ezeket, úgy tűnt, mintha nekik ez mindennapos lenne. Zaharo környéke már égett mikor eljöttem onnét. Az ottaniakat nem igazán zavarta hogy tűz van. Pár nappal később aztán jött a tragédia. :((
Ajánlom ezt a könyvet, amúgy is alapműnek számít gumicsónak/rib témában (az írója is egy legendás brit hajós), de külön fejezet foglalkozik például azzal is, hogyan kell kezelni a hajót különböző hullámirányoknál és egyéb macerás helyzetekben, nekem nagyon hasznos volt, mint elméleti tananyag (miután a horvát vizsgaanyag semmi hasonlót nem tartalmazott még nyomokban sem, pedig direkt megvettem a hivatalos könyvet ahhoz is) :
2007-ben voltak utoljára ilyen nagy erdőtüzek, akkor Korfu is hetekig szinte minden nap kigyulladt augusztusban. Én egy bárban dolgoztam akkor bármixerként kint, egy dombtetőn álló hotelben, és volt, amikor a hotel kertjétől 150 méterre gyulladt ki a bozót. A turisták békésen söröztek a bárban, és nézték, ahogy sorban repkednek át felettünk a helikopterek, lebuknak a domb mellett a tengerre, felveszik a vizet, majd visszarepülnek felettünk, és kiengedik tőlünk párszáz méterre a bozótba. Egyrészről nagyon látványos műsor volt, másrészről ha megfordult volna a szél, azt hiszem hamar áttértek volna a sörről rövidre.. De végül szerencsésen eloltották. Máskor meg az öböl túloldalán, a 10 km-re levő hegyoldalban, a bérelt házammal szomszédos faluban ütött ki tűz, és este a sötétben néztük a bárból, ahogy közeledik a falum felé, miközben villognak körülötte az apró pontok (a tűzoltóbrigádok) és próbálják visszaszorítani a világító foltot. Nem volt vicces. Hihetetlen hősies és kemény munkát végeznek ezek a tűzoltóbridádok, le a kalappal.
Az előző hajómhoz Brenderup futót vettem, annak csak a felni alsó széléig kellett belemenni a vízbe, tehát csak a gumi kb. 10 cm-e merült. A billenő végén levő görgőkkel így is elég volt.
A hullámokon haladással kapcsolatban: a YT-on van egy videó, amin egy rib érkezik hátulról jövő nagy hullámokkal, majd lelassít, és a következő hullám beletolja a hajó orrát az előzőbe, mire az utána jövő felborítja. A videónál elég jól leszólják a hajóst, hogy hibát követett el. Nyilvánvaló a hiba, de már sokszor próbálgattam kisebb hullámokkal, hogy vajon én is elkövetném-e. Azt hiszem, hogy igen. Pár napja szeles és hullámos volt, akkor vagy két órát gyakoroltam, tegnap és ma is, hogyan lehet a hátulról jövő hullámokon helyes sebességgel haladva elkerülni a hullámvölgybe esését az orrnak. Hát, még sokat kell gyakorolnom: az okosok rajzain szereplő egyenletes hullámok, egyenletes sebességgel - na, ezek nem léteznek, vagy csak átmenetileg. Én csak 1-1.5 m-ekkel gyakoroltam, de ezek spontán megszűntek, ritmus változtattak, az előbbi hullámhely helyén hirtelen mély árok nyílik stb.. Hiába az egyenletes sebesség vagy fordulatszám, alattam a víz nem egyenletes állapotú és mozgású. A ferdén haladás az jó, kevésbé érzékeny a hibáimra és a hullámok különbözőségére. Nagyobb sebességnél a nem szabályosan érkező hullám akkorát tud dobni, az a hajó felfelé ágaskodik, ami beteszi a zabszemet, nagyobb hullámokon, mint a tegnapiak. Nagy szélben sem csapott be a víz a hajóba, de a magasra csapódó vizet a szél úgy vágja az ember képébe, hogy a szemüveg mögött is átmossa a szemgolyómat. Szóval, hullámos vízen jobb észen lenni, és a magam fajta amatőröknek jobb a jó időben vízre menni.
Nagyon gyorsan veszik ki a hajókat, pár perc. Viszont a futót elmerítik hozzá.
Láttam azt a magyar hajót, amelyiknek tavaly kalandos műszaki hiba sorozat hiúsította meg itt a hajózást, és teli tankkal kellett hazavinni.
Három napja tőlünk kb. egy km-re is kigyulladt a hegyoldal, és a helikopter oltotta bravúros repüléssel egy órán át.
A szomszédos szigeten volt az a tűz, amelyiken két nappal ezelőtt lezuhant egy tűzoltó repülőgép. Két hete itt repültek el, ezek közül volt az egyik.
A gumicsónak rendkívül stabil jármű. A kép nem adja vissza a hullámok rendkívül gyors táncolását. Sajnálom szegényeket, hogy abban a táncoló vitorlásban kellett aludniuk.
Az úszódaru rá se rezdített a tegnapi szélre és hullámzásra, végezte nyugodtan a dolgát az öböl különböző helyein.
Jó,hogy időben kiértél!Nagyon jó lehet ez az Ultra horgony,meg már tudhatsz is jól horgonyozni.Én sajnos nem,eddig engem még csak a ledobott lánc,és horgony súlya fogott meg,és nem az,hogy a horgony beásta magát.Dodi is mindig arról mesél,hogy mennyire rögzíti hajóját a horgony.Nem tudom,neki milyen van,nem hinném,hogy Ultra.
Ma délre volt hirdetve a vitorlás világkupam gondoltam, megnézem, mint tegnap.
Háromkor még tükörvíz volt. Az emberek fürödtek, a csapatok is. A víz 31C volt, a levegő 40C,
Aztán azt látom, hogy hirtelen lobognak a zászlók, csattognak a vitorlák, mindenki fut a hajókhoz, a ribek kimennek a vízre, de a vitorlások nem. Volos felől nagyon erős és nekem ismeretlen, forró szél támadt, porzott a vízen, egyre több taraj lett, majd hullámok.
A semmiből, percek alatt jött. Kb 20 perc telhetett el, a szokatlanul forró szélben lassú előre menetben álltam, amikor kürttel lefújták a versenyt. Mint egy startpisztoly után, a ribek egyszerre nekiiramodtak a kb. 1 km-re levő voloszi kikőtőnek. Elővettem a telefont, azon egy eddig még nem látott képernyő: magyarul, nagyban, hogy vészhelyzet, majd egy csomó görög betű. Nekem az ellenkező, a széllel azonos irányba kellett mennem, ha nem akartam Volosban ragadni, így fordultam, és nagy gázzal elmentem délre, majd kb egy km után egy széltől és a mind nagyobb hullámoktól védettebb itányban kitértem, a part közelében, 6m vízben. Leeresztettem a horgonyt. Jó szolgálatot tett, hogy láncfogóval ráakasztottam az orr rogzítő pomtjára rugalmasan kapcsolódó kötelet, így a lánc nem a hajóorr tetejét rángatta. Ezt a piros kötelet karabinerrel kapcsolom a láncakasztóhoz, ráeresztek még láncot, így a gumi csokis kötél rögzíti a hajót a horgonylánchoz.
Ki akartam várni a hullámzás csillapodását, de perzselt a nap (az első rekesz tárolóját felhajtva árnyékban ültem egy fenderen, de perzselt a tűzforró szél, ilyet eddig még nem tapasztaltam) és megváltozott a szél, észak helyett délnyugatról fújt, végighajtotta a hullámokat a kb 20 km hosszú nylt vízen, mire hozzám értek, kb 2m-esek lettek. Ledobtam a 8kg-os Mantis horgonyt is, de ez utólag fölöslegesnek bizonyult, a kötele végig laza maradt, jól tartott az 5kg-os Ultra. Kb 2 óta múlva a hullámok eléggé emelgették a hajót, nem gyengültek, hanem nőttek, ezért inkább elindultam, és átvágtam a kb 1 km-es öblön egy kis kikötőbe (Agria). Inkább nem írok magasságot, csak előre figyeltem, zabszem bennem volt. Időnként ágaskodott a hajó, a szél beverte a felrepülő tajtékot, de hullám nem csapott be egyáltalán. Igen jó volt beérni a kikötőbe, és szárazföldről nézni az össze-vissza csapkodó hullámokat. A hullámokon hajózásról ismeretterjesztőkben látható hullámok csak papíron léteznek.
Kajáltam egyet a hajó mellett, majd mikor csillapodott, elindultam vissza. Volos mellett egy nagy erőtűz volt Most, arról szólt a riasztás, nem a szél és a hullámok miatt, de ezt már csak az étteremben tudtam meg. Olyan meleg volt, a telefont néhány kép után mindig be kellett tennem a hűtőtáskába, mert forró lett.
Mecsér manapság elég felkapott lett ilyen szempontból, 1-1 kánikulás hétvégén már szinte teljes káosz uralkodik az össze vissza parkoló trélerektől, pedig hely lenne bőven a töltés oldalában csak hát egyszerűbb lelökni a ladikot és 10 méterrel arrébb otthagyni az autót. A google utcakép friss így látható, hogy gond nélkül elférhetne bárki csak ahhoz normálisan kellene hozzáállni.
No várjunk csak,várjunk csak. Után olvastam,és írtad hogy a töltés kivezetést utólag építetted be. Ez mit jelent? Töltésszabályzó utólagos beépítése kivezetésre,vagy külön van a töltő tekercsed a gyujtó tekercstől a lendkerékház alatt,és annak a beszerelése? Érdekes,a négyüteműeket egy armatúrára építik a két áramkört.
Sajnálatos,és nehéz zsebbevágó hiba. A 4ütemű motoroknál a lendkerék mágnes alatt van egy alternátor nevezetű sok tekercsből álló tekercs koszorú,ami magába foglalja a gyujtás,és töltő áramkört. Ha a gyujtó áramkör hibásodik meg,nem indul a motor. Ha a töltő áramkör,indul a motor,de rövidzár miatt ki is gyulladhat.
Csak mérö műszerrel tudod megállapítani,hogy jó e. Nos nálad indul a motor,voltmérővel megméred a a töltésre kihozott feszültséget. Alapjáraton minimum 40voltot kell váltóban mérned a töltő (regulátor) egység előtt. Ha ez meg van,és a regurátor után veszik el a feszkó,a regurátorod adta be a kulcsot. Az is drága mulatság.
Ha előtte sincsen feszkó,az alternátor tekercs töltő része adta meg magát. Valahol áthúzhat testre.
Mint a fúrógép egyben van tekercselve,javítása szakértelmet igényel,és drága.:(
Igen, utána vettem én is észre, lehet, valami nemzetközi verseny volt és jött kísérni a magyarokat. A Gábor kirakta már facebookra párszor, ahogy ilyeneket tömlőznek.
Nem tudom,hogy ugyanilyen volt-e,de a Balatonon is láttam tavaly a tanfolyamon.Az nagyon keskeny volt.Biztos jó ez a magas orr.Az én csónakom is mély V aljú,siklásban jó is,de álló helyzetben nagyon belesűllyed a vízbe.
Marhajól néz ki az a sok mély V alakú, orrát a magasban hordó rib, amiket egy csomó képeden látni, kár, hogy nincs rajtuk márkajelzés. Kivéve az egyiket, az a szürke Flaar az magyar gyártmány, direkt vitorlásiskolák kísérőhajójának gyártják, a hajógyári szigeti rib szervízben szokták feltenni rá a tömlőket.
Volosban nemzetközi vitorlásverseny van gyerekeknek. Pár órán át kísértem őket. Igen nagy élmény volt, talán kicsit sok is a kép. Akit untat, legfeljebb nem nézi meg.
Volosban egy nagyobb teherautó áll oda a hajókhoz, és abból töltenek. Horvátország szerű kút ezen a környéken nincs, de a kis kikötőkbe is odaviszik. Ma is bementem a kútra 9:45-kor és kértem a benzint 11:00-re, percre pontosan jött.
-Ott nálatok Baján hol van partközelben benzinkút?- Én arcoskodva:
-Partközelben? Ez Baja! Itt vizen tankolhatnak a hajósok!-
Aztán a nagy lófaszt. Kút van. Arc is. Benzin meg nincs. Így a nagypofájú /én/ kannázta le nekik a partra a benyát, ha nem akart segget csinálni a szájából. :)
Nagyon kedves, de úgy gondolom, felesleges lenne ennyire pontosan méregetni. :)) Ahhoz már Thomson Híd kellene. Elég, ha azt tudjuk, hogy szakadt, vagy testzárlatos-e.
Ez igaz. Kölcsön adjam a 30+-os analóg multiméterem? :) Képes ilyet mérni, nem úgy mint a megfizethető árú modern (?) digitális cuccok zöme. Szervízkönyv első körben 10 Ohm alatt jónak tekinti.
Magyarországon,sőt az egész Dunán alig van tankolási lehetőség,de nem ez a követendő példa.Volosban biztos van normál kút is,ahol nem kell teherautóval odahozatni.Lehet,hogy ez nem macera egy nyaralónak,akinek mindegy,hogy ma tankol,vagy holnap
A kis benzinkútnak, ahová járok, van egy üzemanyag szállító kisteherautója, ahogy az 1-2 km-enként következő többi kútnál is általában. És ahogy talán egyetlen magyar kútnak sincs ilyen.
Ezt a vevő kérésére megtankolták gázolajjal, majd a vevő közölte, hogy kicsit várna még a tankolással, mert a hajó elromlott. Így az általam megrendelt benzint nem tudta aznap hozni. Én pedig nem mentem el a szomszéd benzinkúthoz, hanem kértem kannákat. Magyarországon ilyenkor vehetsz kis kannát hozzá a kúton, itt kaptam nagyokat kölcsön.
Szóval nem gáz ez a tengeri ország, éppen ellenkezőleg: rugalmas. Mindent megoldanak.
Rámérsz szabályozó nélkül a tekercsből jövő két szálra váltófeszültség módban, vagy megméred a tekercs ellenállását. Úgy gondolom, 10 Ohm alatt kell legyen.
A kérdés az lett volna,hogy miként tudom megállapítani,hogy működik-e a generátor? A töltés kivezetést utólag tettem be,hogy menjen a sebességmérő,gps,navigáció,stb.valamint tudjam tölteni a telómat.Így max.egynapos túrára tudnék menni.
Tegnap kicseréltem a Suzukiban a vízkereket,megnéztem az olajakat,gyertyákat,benzinszűrőt.Nem működik a töltés,valami nagyon nem akarja,hogy a tengerre menjek☹️.Vagy lehet,hogy a generátor nem működik?Ha az nem jó,attól még jár a motor?Vagy kell neki valamihez áram?
Jól tudod, de ezt kevesen tudják, sajnos!:-( Magad mellől lassan vízszintesig és vissza. Az ökölbe szorított kézből a középsőt függőlegesen tartva hamarabb oda jönnek, csak némi magyarázkodás kell, ha hagynak rá időt!:-)))
Egy kis teherautó szokta hozni a benzint, de tele lett rakva gázolajjal (most tudtam meg, hogy hol ezt, hol azt töltenek bele), és aminek szállította volna, az a hajó meghibásodott, ezért kannákban adták oda a benzinkúton.
Tegnap tó szerűen csendes volt a víz, szinte szürreális. És kánikula. Mértem 31.7C-os vizet is. Majdnem 20m-ig le lehetett látni.
Mintha magyar turista volna: leláncolva biztosítja a napágya helyét. Nem magyar, hanem egy túlterjkedt egojú, német házaspár.
Szeles idő volt, egy labdát találtam 2km-re a parttól.
A helyi Praktikerben 2 éve gyártott tűzoltó készüléket árulnak, a mellette lévő kínaiban ideit. Mivel jövőre újat kell vennem, ezért már tudom, hova jöjjek jövőre. Egyébként az otthon vásárolton nincs feltüntetve, meddig jó, ezt kifogásolták a vízirendőrök.
Egy gyerek vitorlásverseny lesz a héten, szombaton érkeztek horvát kísérő hajók is. Még mélységmérő sincs rajtuk, talán azért, mert pontosan ismerik azt a vizet, ahol használják.
Ja, ahogy Láma mondja, a japók, még szalmacsutakkal eveztek, amikor Evinrude már csónakmotort gyártott. De az tényleg a régi porlasztósokra érvényes. Ez az új 2T teknika nekik is új volt.
Amerikai haverjaim (ott nyilván több Evinrude van/volt sokkal) mind azt mondják, hogy a régi 90-es évek előtti Evinrudeok golyóállók voltak, de amik utána jöttek azokkal csak a baj van. Persze erősek csak nem megbízhatóak.
Nem tudom,mi bajotok van az Evinrude-dal,jóval nagyobb múltja van,mint bármelyik másik motornak.A német 40 lovas csónakmotor teszt alapján jól szerepelt.Gyorsulása pl.brutális,messze maga mögött hagyva az összes többit.Szeretem a Suzukit,jó motor,csak ne rozsdásodna annyira.
Ja,ha indulok,át kell néznem,szervizelni,stb.mert idén még nem is mentem vele.
Rossz ezt így hallani/olvasni, tudom, hogy nagyon készültél az idei szezonra, egy hosszabb túrára az új hajóddal, aztán a nagy terveken változtatnod is kellett és sajnos az sem sikerült. Igazán megérdemelted volna, hogy egy jó kis kaland kerekedjen ki belőle. Talán szerencse a szerencsétlenségben, hogy nem voltál messze a parttól és viszonylag jól megúsztad a dolgot.
A motort rendbe tudod hozatni vagy lesz másik és szerintem nem kell sokat várnunk egy újabb sikeres sztorira Tőled.
Kedves Béci, rendkívül sajnálom. A hajód nagyon jó volt, a motor sajnos nem. A Gál szervízben nem fogsz csalódni, anyukádnak mielőbbi gyógyulást kívánok!
Nekem ez úgy volt akkor Korculán, hogy 10 percig zörgött, miközben felpörgött és nem gyorsult, majd másnapra semmi baja nem volt mikor bevittem a szerelőhöz. Ők állítólag járatták hordóban egy órát, megállapították, hogy semmi baja az égvilágon, ezért elkértek persze olyan 30 rugót, majd két napig még jó volt megint, és harmadik nap ismét újra kezdte, majd egyre szarabb lett mire kiértünk a partra, akkor már egyértelmű volt,hogy nem kéne megint elindítani. Utána már itthon nézettem meg a Gálnál, ott derült ki mivan.
Amúgy a hajtóműre csak az erőteljes csattogáskor gondoltam.Ez max.5 percig tartott.A folyamatosan világító check engine lámpa miatt fordultam vissza,aminek nagy valószínűség szerint nincs köze a hajtóműhöz.De nem értek hozzá...
Megvolt az eddigi legrövidebb csónakos túrám:hétfőn este 8-kor indultam,kicsit aludtam útközben.Reggel,sólyázás közben már hívtak otthonról,hogy anyukámért épp jön a mentő☹️.Így még gondolkoztam,hogy egyáltalán vízre tegyem-e a csónakot.
Nem jutottam sokáig,már 10 perc után akadozott a motor.Benzinre gyanakodtam,felpumpáltam újra,ment egy kicsit,majd leállt.Kiiktattam a vízleválasztós benzinszűrőt,és újra indítottam.Így működött,szépen járt egy darabig,de tankolás után világítani kezdett a check engine lámpa.Ilyet tavaly is csinált kb.kétszer rövid időre 1000 km alatt,de abbamaradt.Most viszont nem,alig akart siklásba menni,és szinte folyamatosan világított a piros jelzés.A fordulatszámmérő össze-vissza ugrált.Feltettem a legkisebb csigát,mert éreztem,hogy valami nem stimmel.Kb.Sibenikig mentem(Tisnoból),majd megálltam egy szélvédett zugban.Itt fürdőzgetve átgondoltam,hogy visszamegyek Tisnoba,mert idén (is) felejtős a Jón-szigetek bejárása csónakkal.A visszaút még szarabb volt,a motornak csörgős melléghangja is lett.Próbáltam kímélni,és visszavenni a gázt,de akkor letette az orrát,és necces volt,hogy becsap időnként egy-egy nagyobb hullám.Hát,keresztben elment előttem egy nagyobb hajó,és már nem tudtam se elmenekülni,se siklásba jönni,így volt egy kis fürdés🙂
Tisnoba visszaérve a mólónál gyertyákat cseréltem,de jól néztek ki.Reménykedve,hogy talán jobb lesz,újra kimentem az öbölből,meg szerettem volna Dodiékat látogatni,akik kb.15 km-re horgonyoztak.5-6 km után újra világítani kezdett a lámpa,ezért nem láttam értelmét tovább menni,és visszafordultam.100 métert se mentem,míg elkezdett hangosan csörömpölni,zakatolni a motor.Még ekkor is reménykedtem,hogy talán csak a propeller agya ment tönkre,és hozzáverődik valamihez a motor.Újra csigát cseréltem,de láttam,hogy az előzőn se múlt a dolog.Pár másodperc után leállt a hajtás.Feltettem a kis motort,amit élesben ezen a csónakon még nem teszteltem,csak otthon a garázsban,szárazon.A fürdőlétrára szerkesztettem fel,de majdnem beleesett a motor a tengerbe,így erősen fogni kellett,és csak nagyon kis gázon használtam.Kb.3 óra alatt értem volna be,ezért inkább integettem a hazafelé tartó ribeknek,akik szépen illendően visszaintegettek,és tovább mentek.Míg jött egy német lobogós Wiking,akinek addig hadonásztam egy kézzel tartva a motort,míg leesett neki,hogy nem csak üdvözölni szeretném.Bevontatott Tisnóba,ami csak mellévett alakzatban sikerült,mert simán kötéllel húzva az én hajóm nem követte egyenesen az övét,hanem egyszer jobbra,majd balra tért ki,és elfordította a helyes iránytól a vontató hajót.Kb.egy óra alatt beértünk.
Még tegnap este haza indultam,a hegyekben aludtam,mert már nem bírtam.Itthon leengedtem a csizmából az olajat,ami sötétszürke volt,tele vasdarabokkal.Evinrude 300 órát ír elő a karbantartásra.Most van benne ennyi,113 órával vettem,és akkor lecseréltem mindent,amit kellett.Igaz,azóta csak egyszer néztem rá az olajra,miután Vir-szigetnél nekimentem egy sziklának
Egyrészt jelzi másoknak, hol a horgony, hogy ne dobjanak keresztbe, majd felszedéskor ne akadjon össze. Tavaly így húztam fel véletlenül valaki nagy horgonyát egy kikötőben.
Másrészt az elakadt, beszorult horgonyt így lehet kiszabadítani és felhúzni, mert felülre és előlre, az erre való lyukba kell rögzíteni a kötelet. Ismeretlen és mélyebb vízen használom. Egyszer a Bruce horgonyom kövek közé akadt nekem nagy mélységben, és csak végtelennek tűnő idő után sikerült kiszabadítani. A lánc miatt még levágni sem tudtam volna.
(A horgonybólya lyukjába kell rögzíteni a tandemhorgonyt is, ahogy a vitorlásnál is csináltam.)
Kiválasztottam egy csendes öblöt, ahol 10m-ig lelátni.
Felkotöttem a horgonybóját 4m kötéllel. Beljebb mentem, majd megfordultam. Megnéztem, van elég hely mögöttem, a mélység 4m. Bedobtam a bóját, majd leeresztett én a horgonyt és a láncot. To láttam, amíg nem éreztem, hogy fog.
Valószínűleg összekapcsolható, és úgy kényelmesebb volna. Mivel ez egy szinte sosem használt motor, tartalék lehetőség, és így is használható, győz az olcsóság és egyszerűség.
Én bátorkodtam, de közben Béci is írta a kormányozós dogot. Valamiért abban a hitben voltam, hogy ezek összekapcsolhatók a nagy motorral valami rúddal és úgy kormányozható.
Igen, az. Csak a kijáró hídnak van az útjában, de ez nem egyedi eset, arra gyakran ferdén, oldalról kell fellépni. A vízen innen érhető el a mentőtutaj leginkább. Az én hajómon a kilépő híd gyárilag úgy helyeződik, hogy a korlát keresztben elzárja az utat.
A parti őrséget a kevés hajó ellenére tegnap és ma is láttam.
Hajót sem mindenki olyan óbatoskodva vontat, mint én legutóbb. Ez itán repült a csónak, igaz, ember nem volt benne.
Ma a vitorlással belefutottunk egy gyerek versenybe. Teljesen normálisan, barátságosan meg lehetett beszélni, hol jutok át.
Tegnap szeles idő volt, 0.5-1.0m-es hullámokkal. Lassan haladva toccsant a hajó, bár bentre nem jött víz, kellemetlen utazás volt.
Ha viszont siklásban mentem, gyakorlatilag sima út lett, elfutott a hullámcsúcsokon.
Majdnem minden nap megyek valamennyit a kis motorral is, de nem jövök rá, miért indul egyszer a második, másszor a tizedik rántásra. Még nincs benne tíz óra sem, de elég idegesítő.
Valaki kérdezte a nagy felhajtását közben: nem hajtom fel, mert azzal kormányozok. Üres járatban vagy kikapcsolva. Anélkül össze-vissza megy, szerencsétlenkedés a vele való irányítás, talán az asszimetrikus helyzete miatt is. Jól tolja, tetszik egyébként, a hangja is, bár elég hangos.
Igen, olyan 5-10 éve elkezdtek berobbanni, ma már bárhova megyünk, mindenhol van száz a vízen.
Gondolom azért lett divat a felfújható verzió, mert kb 15kg, simán elbírja még egy lány is, felfújva is simán a hóna alá csapja egy ember is, elfér egy szekrényben otthon, 5 perc felfújni és kb semmi nem kell hozzá, már vízen is vagy. Ennél egyszerűbben használható felfújható cucc nincs, és ehhez képest egy 15-20PSI-s vezió megnyugtatóan masszívnak és stabilnak érződik.
Ma láttam a Dunán valami nagyon érdekes cuccot, olyan volt, mint egy motoros szörfdeszka. Benzinmotoros, szóval nem olyan mint ezek az új elektromos hydrofoil cuccok. De ment mint a golyó, hol hason fekve mentek vele, hol ráállva, nagyon jópofa volt, kipróbálnám szívesen.
Ma engem is megállított a Dunán a rendőr. De normálisak voltak, személyit kért, azt mondta látja a kötelezők megvannak (miből látta nem tudom) aztán elköszöntek.
erre az evezős SUP-ra valahogy nem nagyon vágyom, de én sem prróbáltam.
Gondolom, nem lehet nagyobb tudomány, mint a windsurf, mert ott még a vitorlát is fel kell cibálni a vízből, itt meg az evező segít valamit az egyensúlyozásban.
Érdekes, hogy ezek csak mostanában terjedtek el igazán, hogy sok a nagynyomású felfújható.
Merev szörfök azelőtt is léteztek, de valahogy nem volt divat állva evezni rajtuk.
A nappali füstjelzőmet kb.egy hete vettem hajósboltban,szerintem görög,de nem látok rajta sehol dátumot.A németeknél tavaly vett hatlövetű kis rakétákat kilövő pisztolyon sincs semmi.Egyedül a poroltómon látszik az érvényességi dátum.
A csónakmotor lerobbanástól is tartok,de nem igazán tudom kivédeni.
Ilyen supokat még sosem próbáltam,biztos jó egyensúlyozási érzék kell hozzá.A képeid továbbra is csodásak,köszi.
Ma reggel egy integető RIB-hez kanyarodtam: lerobbant a motor, kivontattam a kikötőbe. Az előző hajómon is ilyen motor volt, ezres Yamaha, amiről azt olvastam, hogy egyike a legmegbízhatóbbaknak. Sajnos nem tudtunk beszélgetni, így nem tudom, mi történhetett.
Már a kikötő bejáratához közeledve hosszabban együtt jöttünk egy napernyős horgásszal, akinek a kikötőben annyira sürgős lett, hogy hiába szóltam, átment a vontatókötélen. Mégsem anyázott senki, én is csak magamban.
Az evezős deszka nagyon népszerű.
Ma ismét megállított a parti őrség. Nézegették a felszerelés dátumait a papírok után. Rakétát és füstölőt kell vennem jövőre újat. A tűzoltó készüléknél kifogásolták, hogy nem tudják olvasni: volt egy magyar tavalyi és egy idén vett 2 kg-os is, de akkor nyugodtak meg, amikor a két éves görögöt is elővettem. A horvát jogosítványomra azt mondták, kell nekik egy a nagykövetség által végzett fordítás görögre. Hiába mutattam, hogy angolul is rajta van. Jövőre is megfelelő lesz. Szondát is fújattak, barátságosak voltak, az egyik mondta, hogy emlékszik rám tavalyról, megismeri a hajót is, mert tetszik neki.
A vitorláshoz kikötéshez feltettem a bikákra fendereket, így közeledve csákjával el tudom kapni. Nagyon tuti módszer, erős hullámzásban is gyorsan kikötök.
Ma kicsit szeles volt az idő. Szembe széllel menve a képemet széthúzta a légáramlás, hátszéllel szinte szélcsend. Úgyhogy olyan 50kmph lehetett, kivéve egyes öblökben.
A fiatalságról annyit, hogy kb. 25 évvel ezelőtt Hvar sziget Vboska városka kempingjében fregoli madzaggal egy a parton talált kővel kötöttem ki a 3 m-es YAM csónakunkat. Mikor elindultam, 3-4 hajó jött utánnam. :-) Szerencsém volt, csendes időt fogtam ki. Most Lopar-ban a kikötői kapitányságon fizettem 17 €-t egy évre a regisztrációért, a kikötésért a kempingben pedig 114 €-t. 3,8 m-es csónakról beszélek, de nem merném egy vödörnyi betontömbre bizni (ennyi idősen! :-))
A környéken meg azt tapasztaltam regebben, hogy Mosonmagyaróváron a helyi "üzletember" albán szerda este osztrák rendszammal ment a Mercivel, csütörtök reggel meg echte eredeti albán rendszámmal meg papírokkal. Ezt a gyors ügyintézést próbalja a magyar hivatal űberelni🤣🤣🤣
Én nem mondtam, hogy mindegyik albán kocsi lopott, csak tekintve, hogy mekkora volt a nyomor Albániában 15 éve, és ennek ellenére minden hülye luxuskocsival járt, valószínűleg akadt jópár montenegrói okos darab :)
Albánok Nyugat-Európában is élnek dögivel,és nekik státuszszimbólum a drága autó ismertem párat Svájcban,Németországban,akik ott nagyon szerény körülmények között éltek,de vadiúj Mercit vettek,és azzal mentek haza.Szóval nem minden kocsi lopott.🙂🙂
.. még annyit hozzá, hogy rengeteg albán dolgozik ott, a görögök "tradicionálisan" lenézik őket, de még a maguk a görögök is elismerik, szinte egybehangzóan, hogy sokkal keményebben és jobban dolgoznak, mint a görögök.. Kinti albánokat is sokat ismertem, dolgoztam is együtt néhánnyal, pontosan tudják, mennyire lenézik ott őket, ennek ellenére nagyon büszkék, tényleg rohadt keményen dolgoznak, és eszükbe sem jutna lopni vagy hasonló, már csak dacból és büszkeségből sem. De az átszivárgó albán bandák, az más kérdés..
És ja, Albánia tele volt luxusautókkal már 15 éve is, szinte nem is volt más. Állítólag minden lopott autó Montenegróba ment akkoriban Európából, mert szinte semmit se néztek, csak regisztrálták amit behoztak, és így tisztára lettek mosva - onnan meg jelentős részük ment tovább Albániába. Lehet, hogy ma is így megy.
Nekem Korfun az volt a tapasztalatom éveken át, hogy szezonon kívül soha semmi nem tűnik el, de ha ott van többszázezer turista mindenféle nációból, akkor érdemes vigyázni.
A helyieknek egyértelmű volt, hogy nincs semmiféle lopás, pláne bármilyen erőszakos bűncselekmény - kivéve az időnkénti szomszéd-viszályokat telekhatárok miatt, vagy féltékenység, ilyesmi. Volt kinti ügyvéd barátom, ő is ezt erősítette meg, illetve volt kint börtönőr haverom is, aki a korfui börtönben dolgozott, azt mondta, többnyire albán drogcsempészek ülnek bent. Állítólag akkoriban volt nagyon rossz egy darabig a közbiztonság, mikor Albániában káosz volt néhány évig, Hodja halála után gyakorlatilag törvény is alig volt ott évekig, és rablóbandák jártak át csónakkal, kalózkodtak, ilyesmi (volt, hogy angol vitorlás kapitányt lőtt le albán kalóz Korfu mellett..). A mai napig látni házakat az Albániához közel eső tengerparti oldalon, ahol a bentonkerítés tele van szórva üvegszilánkokkal, hogy ne lehessen átmászni rajta - máshol nem láttam hasonlót.
Illetve mikor boltom volt kint egy darabig, volt, hogy bejött néhány helyi kisebbségi, abból a fajtából, amiből nálunk is van bőven, és pillanatokon belül megjelent egy szomszéd boltos, bejött, és odasúgta, hogy ezekkel vigyázni kell, mert ők nem görögök, és ők lopnak... Mondtam, hogy köszi a figyelmeztetés, én is láttam már ilyesmit máshol :) (Ezzel együtt tőlem nem loptak amúgy ők sem, csak alkudoztak, de vásároltak is bőven.)
Tegnap a kikötői kapitányságon volt dolgom, és jött egy magyar család is, akiknek az elektromos motorral hajót gumicsónakját előző Ejjel ellopták. Eléggé feldúltak voltak, ezért nem is kérdeztem semmit tőlük. Elküldték őket, mert nem regisztrált hajóval és motorral nem foglalkozik a hatóság. Nekik nem hajóleveles gumicsónakjuk volt. Beletörődve a veszteségbe elmentek.
A sorban álló egyik helyi göröggel viszont beszéltem, elmondta, számos barátja kis csónakmotorját lopták el a voloszi kikötőben mostanában. Csak a kis motorokat. Albánokat gyanítanak emögött.
A helyi hajő kereskedő később azt mondta, ő is az albánokat gyanúsítja, és az utóbbi időben több, albán rendszámos luxus autő van a városban. (Én kétszer voltam Albániában pár éve, és ott úgy tűnt, több csúcs BMW, Mercedes és Porsche van, mint Bajorországban. Eléggé hihetetlen volt. Ezzel együtt barátságosak, segítőkészek voltak, a piaci árustól a szállodásig senki sem akart átverni, a szálloda szabadon bejárható strandján, a napozó ágyon felejtett mobil telefon 12 órával később is ott volt még. A rendőrök viszont teljesen korruptak voltak, becstelen el de barátságosak, vidámak.)
Elso éjjel a futón akartam hagyni a hajót a kikötőben, érte oda jött egy bácsi, és azt mondta, nem javasolja, nem biztonságos. Amennyire meg tudom ítélni, a görögök nem lopnak és bíznak egymásban, a pincérek az asztalon hagyják a telefonjaikat akar az utcai pulton vagy asztalon is.
Szél szinte semmi, szinte tükörsima a víz délután is, és ma már átlépte a 30C-ot is. Az idén egyetlen medúzát sem láttam, de karddal egymás után kétszer is kiugrott a vízből teljes hosszában, kb 10m-re. Egy méteres lehetett a hossza, és biztosan az volt. Kép nincs, két pillanat volt az egész.
Reggel és este rengeteg az apró hal, időnként olyan, mintha hálás to volna, csak éppen 6-10m mély.
Az én horgonyaim max.a súlyukkal,és a lánccal fognak.Szoktam nézni sznorkel maszkkal,hogy hova sikerült dobnom(sőt már a horgonyzó hely keresésekor megnézem ezzel a maszkkal,hogy hova dobjam).Olyan nem történt,hogy a horgony beásná magát annak hatására,hogy hátramenetbe kapcsolok,és próbálom húzni.Enyhén hullámos vízben,a lánc 1-2 méterét emelgeti a csónak,a többi a fenéken fekszik,mint maga a horgony is.A fő horgonyom egy tompa U-alakú,nehéz lánccal,a hátulját csak egy négykapással szoktam rögzíteni.Tavaly a Norin patakban elvesztettem,le kellett vágnom.
A súlyokkal horgonyzásban csak extrém tömeg esetében bíznék.
Béreltem egy vitorlást két hétre. Komoly tapasztalatot adott, de most csak a horgonyzásról: 10-15 m-en szoktak itt horgonyozni. Ez a hajó 10.5x3.5M, 5.5t. Van rajta egy kb 10kg-os delta horgony, 70m lánccal (kb 8mm-es), a tartalék horgony pedig egy 8 kg-os danforth horgony. Ahol már sokszor és gond nélkül kikötöttem a saját RIB-emmel, 5-8m-es vízben semmit sem tartott meg a delta, 30+ m lánc ellenére. Háromszor próbáltam lehorgonyozni sikertelenül. Most értettem meg, miért láttam ezt a bénázást már ott sokszor a bérvitorlásokkal: szarok a horgonyok.
Viszonylag nyílt vízen kellett benne éjszakázni. Elég jól ismerem a környéket, kerestem egy nyugodtabb, 6-8m-es területet, es egy hat méteres, 8mm-es lánccal felraktam tandemben az új 12kg-os Vulcan horgonyomat a delta elé. Kapott 40m láncot, es tökéletesen tart.
Eszembe sem jutna semmi fontosat 20m mélység fölött lehorgonyozni, nem bíznék benne, pláne nyugtalan vízen. Ha nem számít a veszteség, akkor talán egy köteg négykapásat leengednék ólmozott kötéllel, és rugalmasságot is biztosító módon kötnék rá bóját. Ha nehéz a kötél, nagy es drága bója kell rá, ha könnyű a kötél, akkor csak a fenékre eresztett súly tart. 20m mélyről aligha jön fel egy beakadt horgony, akkor az ott marad. Nekem egyszer 10m-én maradt lenn egy beszorult négykapás, és búvárt hívtam hozzá. 20m már soknak tűnik, de van itt a fórumon olyan, akinek nem.
Az a jó az ilyen elméleti tervekkel (mármint a tervezett hajóvásárlással), hogy azt képzelek hozzá, amit akarok, oda kötök ki, ahova akarom stb. Ha már megvan, akkor sajnos beüt a valóság, a gondok, meg a problémák vele.
Úgyhogy egyelőre maradok a terveknél :)
Majd ha már nem lesz több gondom, és hiányzik, hogy legyen, akkor gyorsan megveszem a RIB-et.
Én nem kötnék bójára, van a közeledben sólya és kikötő is, ott biztonságosabb hajót tárolni. Ismerve téged, hajóban is igényes vagy, nem éri meg a bóján tárolás.
Bizony, akkor még fiatalok voltunk. Mondjuk te még mindig fiatal vagy.
A vasúti sín jó ötlet, megnézem majd a blátói vegyesboltban, hogy mennyi métere.
Régen láttalak, jó lenne találkozni. Lehet kellene ősszel egy közös túrát csinálni Korculára. A mellette levő apartmant is hozzácsaptam, van hely bőven.
Azóta is tervezem, hogy veszek egy RIB-et (ezért is olvasgatom ezt a fórumot és évek óta titokban).
A kapás horgony felszerelésére találtam videókat, hogy ki lehessen szabadítani, ha beszorul. Nem tudom, hogy ezek a gyakorlatban tényleg működnek-e.
Egyébként azt gyanítom, hogy azért oda rakták a bójákat, mert talán ott már nem meredek az alja. Ahogy emlékszel rá, a parttól amíg lehet lelátni elég meredeken esik, de talán ott már laposabb.
Prigradica, ha én még egyszer láthatnálak! Mármint a falut!:-))
Ismervén a helyszínt és a fenék viszonyokat, én egy jó nagy darab vasúti sínt engednék le és a horgonyzás szabályai szerint a sin után 5 méter jó nehéz lánc majd kötél és aztán a bója.
Amit kikötsz, azt mindig a bója aljára kösd, hogy a kötelet húzza és ne a bóját.
Pont tegnap nosztalgiáztunk az asszonnyal, hogy Korcula mily nagy élmény volt!:-))))))))
Délután 5 óra körül megjött a katamarán és a korsó söröm, de szép is volt!:-)
Ahogy azt a böszme nagy hajót odarakta a parthoz a kormányos, hát még Béci sem tud olyan szépen kikötni!:-)))))
Majd megellettem, amikor a Béci féle betontömböt kiemelten a vízből. Két napig minden szép és jó volt. Aztán az egyik hullámos nap, strandolás közben olybá tűnt, mintha kicsit arrébb menne a kb. 50méterre lévő csónak. Kis idő múlva megint. Tereptárgyakhoz képest jól megfigyeltem a pozícióját, majd kisvártatva már biztos voltam benne, hogy elhúzkodja a tömböt. Úgy úsztam be, mintha cápák kergettek volna. Mire odaértem, már lógott a betontömb a madzagon a mélység felett!
Ha legközelebb tengerre megyek, viszek 4-5db 10kg-os mérlegsúlyt, azokat engedem le kettesével.
A beton a vízbe merülve elveszti súlyának több mint felét, míg a vas csak kb. 20%-át.
Én egy méretes vödör betonból csináltam bója tartót,de nem igazán tartotta meg a gumicsónakot.Ezután erős gumikötéllel kötöttem a bójához,úgy jól működött,de csak egy hétig próbáltam.
Van, két óra autóút és komp kell odáig. Van viszont vegyesbolt, ahol lehet kapni harisnyát, meg zárbetétet, horgokat és lapátot, meg ventilátort és kifestőt gyerekeknek. Lehet, hogy kihagytam valamit.
Minden megoldható persze, de nekem már most jó lett a bója két hét múlva.
Hát ez nem hangzik túl jól. Eddig a szomszédok bójájához kötöttünk ki mindent, de mindig ment a morgolódás, hogy a SUP-ok összekarcolják egymást stb.
Gondoltam most, legyen nekem is egy bójám inkább.
Az egyik bóját a télre behozzák, ott nem hiszem, hogy betontömb van lent (hacsak nem minden szezonban lemerül hozzá, hogy kikösse a bóját, de majd megkérdezem). A másik bója fixen kint van, az lehet, hogy betontömbhöz van kötve.
Nekem saját scuba cuccom nincs, rutinom meg kb. 10 merülés, úgyhogy az nem opció.
Betontömböt is itthonról kellene vigyek :), a horgony egyszerűbbnek tűnt.
Az erődhöz, és a csónakhoz képest (amivel beviszed) egy nagy betontömb (30-40-50 kg) kell, biztosabb, mint a horgony. (és el sem lopják) Nem véletlen, hogy a helyiek is ilyenekhez kötnek.
"oda én nem látok le."
Pedig kéne, hogy lemerülj, vagy kérj meg valakit, aki megy búvárkodni. Ha nem tudsz lemerülni, akkor a kapást is nehéz lesz felszedni, ha bekad a sziklák küzé, ami ezért előfordul.
Igen, a gyári távtartóval nem tudom addig ráhúzni az anyát, ameddig a másik két csigán, így nem lehet a rögzítő sasszeget sem beletenni. És igen, kb. az az 5 mm mehetett volna még beljebb a peremnél is.
Tudom, hogy itt van pár 9.9 Suzukis kolléga, propeller távtartó ügyben lenne kérdésem. (Béci, biztos tudsz segíteni, csak gondoltam így itt egyszerűbben megmutatom a nyűgömet, mint telefonban aktivity-zünk :) )
Van 3 propeller (9,10,11-es)
A gyári csigához való gyári távtartó ilyen:
Ez tök jó a gyári 10-es és egy kínai 11-es csigához.
Viszont van egy 9-es csigám, aminél úgy néz ki a dolog, hogy kb. 5 mm-el hosszabb a belső persely, mint a másik két csigán.
Mutatom:
Ilyen a két csiga perselye, amihez jó a gyári távtartó:
Ugye látszik, hogy a közepénél azzal a kb. 5 mm-el beljebb indul a persely, tehát a gyári távtartón lévő kis váll vagy mittudoményhogyírjamle (a távtartó "négyes" képen a bal alsón látszik jól) oda pont befekszik. Ok
A 9-es csigán viszont nincs mélyebben, hanem a síkból indul a persely. A másik oldalon ugyanott van a vége, ergo ez kb. 5 mm-el hosszabb.
Íme:
A kérdés az, hogy ehhez milyen távtartó kell, lehet-e kapni, és ha igen, akkor hol próbálkozzak? (vagy esztergálás lesz belőle???)
Ja, még valami. Átalakítom a toldómat, nem egyenes lesz futó/toldó vonala, hanem szöget fog bezárni a kettő, így emelni fogja futó elejét. (reményeim szerint :) )
Bécinek van most egy kb. 5m-es futója. Ha megtoldja egy merev 2m-es (a 4m lehet, túlzás volt) rúddal az olyan, mintha valaki más 7m-es futóval sólyázna nem? Ha az van amit mondasz, akkor 7m-es futóval már nem lehet ott sólyázni? Mit nem veszek figyelembe?
Azzal van két "apró" probléma. Ha merev: csak olyan helyen használható, ahol a lejtő hosszú és nincs benne törés. A hazai sólyák többségében nem ilyenek. Egy sík területről indulva megtörik a rövid lejtőnél, ahol a hosszú hosszabbító felakad. Nekem van egy 180cm-es, de ott még az is sok.
Ha csuklós a vonófejnél, akkor egyedül nem fog vele boldogulni.
Ja, az enyém csak kb. fele, és könnyen is "gurul" le a futóról. Ez a vízállás ott a határeset. Alacsonyabb, vagy magasabb esetén felúszik a csónak mielőtt az autóvízbe érne.
Úgy értve hogy nem mozdult, amíg nem értem közel. Amikor megfordult és meglátott rögvest tempózni kezdett a part felé. Én meg kanyarodni ellenkezőleg..... Amíg felém nem fordult, fel sem merült bennem, hogy az egy ember.
Lehet, hogy a fénykép csal, de nekem azok nem tűnnek fenyegető felhőknek.
Érdemes amúgy tanulmányozni a felhőtípusokat, van róla sok anyag, és tényleg elég jól működik (sok olyanról amit régen fenyegetőnek gondoltam arról ma már látom, ha csak esőfelhő, vagy az sem, és amiről régen nem tudtam, hogy kifejlődésben lévő cumulonimbus, mert se sötét nem volt egy darabig, se nem ijesztő, azt most már többnyire felismerem, és ez párszor már segített megúszni olyan vihart, amire csak 5-10% esélyt mondott az időjárásjelentés, és tuti nem indultam volna haza, ha nem láttam volna, miaz)
Igen, nem véletlen, hogy ahol van kultúrája a nyílt vizi úszásnak (pl a Costa Braván láttam ilyet, a parton kirakott térképekkel jelölik a javasolt útvonalakat nyíltvizi sport úszásra több helyen is, és rendszeresen láttam erre a célra szolgáló vékony neoprénben úszkáló embereket novemberben), ott ahhoz is bóját használnak. Hasonló mint a búvárkodáshoz való, csak nem madzagon húzgálják, hanem közvetlenül rájuk van szíjazva. https://www.decathlon.hu/browse/c0-sportok/c1-uszas-uszodai-sportok/c3-jelzoboja/_/N-17qhjge
Szombaton a Dunán találkoztam egy úszkálóval a Római felett. Távolabbról azt hittem, egy öblítős flakonból csinált bója. Közel érve megfordult, akkor látom, hogy az valami idióta sapka a fején. Ez mégcsak nem is mozgott, csak vitette magát a vízzel.
Ez igaz, de - ahogy olvasom - alapvetően nem a motor közvetlen hibája miatt válik szükségessé a tartalék motor, hanem az üzemanyag hibájából. Ezért egy független ellátás véd meg a vizes benzintől vagy elzáródástól vagy elfogyástól.
Kis halászfalu az öblön kívül. Az idősek és a fiatalok is betesznek egy széket a tengerbe, és oda ülnek.
Tavaly a horgonnyal felhúztam egy másik, nagyobb horgonyt is, ezért gondolkodtam, nem kellene-e kikötnöm inkább. A legalkalmasabbnak a piros bója tűnt. Aztán mégis horgonyt dobtam (itt kb. 10 m a kikötő, kerestem a szélén egy sekélyebb helyet, ha elakadna a horgony. Pár perc múlva megérkezett egy helyi halászhajó a piros bójához. Hiába elvileg nincs foglalt hely az ingyenes kikötőkben, de gyakorlatilag mégis csak van, és kellemetlen lett volna.
Tökéletes jó idő, majd pár km-rel arrébb így közeledik a kellemetlen időjárás (ami ezúttal csak fenyegető volt, de a kaland elmaradt):
Tavaly kipróbáltam még a Duarryn a 2,3 lovas Hondát,hogy működik-e,és hogyan,ha egyszer rá lennék szorulva.Szélcsendes,enyhe szellős időben jól lehet használni,és ha fixre van húzva a motor,hogy ne forduljon el,akkor a leengedett fő motort kormányozva,szépen,nagy ívben lehet vele kanyarodni is,így nem kell ott hátul görnyedve a kart fogva kormányozni.Ez addig jól működött,míg ki nem mentem a sziget mögül.Amikor oldalról kaptam a szelet,akkor nem lehetett így irányítani,elfordult.
Olyat nem nagyon láttam még, hogy tengeren használt volna valaki ilyet, de tóra/folyóra nem rosszak állítólag - 4-5 lovas motorokkal is egész jól elmennek, kajakként is lehet őket evezni, ha úgy alakul, emellett nagyon könnyűek és gond nélkül elférnek a tetőcsomagtartón.
Nekem fogalmam sincs,hogy egy hullámot hogyan kell mérni.Sokszor kellemetlenebbek a kicsi rövid hullámok,amelyeken pattog a csónak,mint a hosszú,magasak melyekre felúszik.Az a fóbiám,hogy megtelik a csónak vízzel színig,és lebeg a víz tetején.
Igen én is a rövid hullámokra gondoltam, nem a hosszú gördülőekre, azok más műfaj (angolul még a nevük is más, a hosszúakat swellnek hívják a rövideket meg chopnak). Elvileg a gördülő hullámok messziről jönnek, valami távoli időjárás eredményeképp, a rövideket meg a lokális szél gerjeszti.
Nekem még alig-alig fordult elő olyan, hogy ne lássak ki a hullámvölgyből, és az is max a hirtelen a többinél nagyobb hullámnál néha, de igen akkor már fosok. Nekem kb 120 centi a szemmagasság a tömlőn ülve, szóval simán lehet, hogy amit méteres hullámnak élek meg, az inkább olyan 70 centis átlag, de ott még élvezni szoktam a műsort némi fókuszálás mellett. Nameg az se mindegy, mennyire "tarajos", ha éppcsak a teteje picit törik/habzik az (szerintem legalábbis) aligha borít fel hátulról, de ha látványosan aláfordulva törik, az tényleg szívás... Mondjuk én ilyen látványosan aláforduló hullámtörést 1 méterig bezárólag nem nagyon láttam, max mikor kiér a strandra a sekély vízbe (a "szörf" hullámok), de mélyebb vizen még nem volt dolgom olyan 1 méter körüli hullámmal, ami egy pici fehér habos törésnél jobban aláfordult volna. Aztán lehet, hogy egyszer kiderül, hogy tévedek, és az ilyen is felborít, majd akkor mesélek ha megúszom :) de pl a Cadettal le se tudtam előzni őket, mert túl lassú volt a tizes motorral, és nem borultunk. A Bombard az megy 30 fölött szóval ezzel már le szoktam tudni hagyni őket.
Értem, hát akkor lényeg, hogy bevált a palackból öntögetés - én hajlamos vagyok az ablakmosó folyadékot is mindig mellélocsolni a kocsiban először, szóval lehet, nekem úszna a benzinben minden :)
Én azt gondolnám, hogy ha a segédmotor biztonsági tartalék szerepben van, akkor annak mindig tele kellene lennie nem? Indulás előtt a kikötőben meg simán fel lehetne tölteni...
Albániában Sarande alól indultam és Himareig mentem (QS360+Honda20). Egy szakaszon hatalmas, lapos hullámok emeltek fel, majd eresztettek le. Legalább két ember magasságba, és csak kellemes volt, nem izgalmas. De amikor másodpercenként jönnek a széltől átbukó hullámok, időnként pedig falnak tűnő nagyobb, ami előtt mély árok nyílik, az más. De nyilván nem egyformán tartjuk ijesztőnek. A méret pedig - a fene tudja. Amíg átlátok a hullámvölgyben fölötte, addig kisebb két méternél. Az öblöt elhagyva szintén hosszú és ritka hullámok jönnek, amire föl és le megy az ember, ott nem érdekes, illetve csak érdekes a magasság. A sűrű, tarajos hullámok szembe rohanása nekem ijesztő, főleg úgy , hogy messzire előre nézve nem is látni mást. Ezek egyébként igen gyorsak, 30-40 kmph-val kell menni, amikor hátulról jönnek és meg akarom lovagolni. (Meg is kell, mert a hátsó hullám veszélyes, boríthat.)
A hajő végén állva kellene a kannát felemelve tartani és 1 liter benzint beletölteni, miközben nem látszik, hogy mennyi van már benne. Pillanat alatt és mindig túlfolyna. A palackból hullámzás közben is biztonságos és pontosabban adagolható. Ahogy Géza akkor írta: egy vagy két nyomás rajta, és kész. :-)
Én kérdeztem, bérelt hajókkal rendeszeresen járjuk ezt a részt 20 lovas strandmatraccal most mentem át előszőr. Jó kis egy hét volt, bura is volt, akkor csak Lopar - Grgur közt mentünk, max 1.5-2 m hullámok voltak ezen a részen.
Baksa - Prvic közt volt ilyen semmiből jövő hullámos rész, "szenny" felöl szinte mindíg fuj.
Az volt a kérdés akkor,hogy át lehet-e menni egy 20 lovas gumicsónakkal Rabról Losinjba.Persze,hogy át lehet,de ha választani lehet,akkor inkább csendes időben megyek.Egy szóval se mondtam,hogy nem félek a hullámoktól.
Ez meglep mert mikor legutóbb kérdezte itt valaki, hogy nekiinduljon-e keresztbe Rabról Losinjba asszem, ami vagy 15km ráadásul az egyik legveszélyesebb bóra "szélcsatorna" ahol simán lehet bőven 1 méter fölötti hullám is pár óra alatt a semmiből, akkor egyedül voltam itt a véleményemmel,hogy nem biztos, hogy jó ötlet, ha bizonytalan a dologban az ember. Mindenki úgy adta elő mintha kb lehetetlen lenne meghalni gumicsónakon.Szóval nem értem, ha ennyire nehéz meghalni ott, akkor mitől félsz az egyméteres hullámokon (ami ugye nem ritka dolog), attól, hogy vizes leszel? :)
Ebben golyócsapágy egy darab sincs. :)) Az egy üveggolyós szelep.
De ez lényegtelen, az a kérdés ezzel hogyan fog benzint tölteni a tartalékmotor fejtankjába??? Ugye ahonnan tölti, annak magasabban kell lennie a motor tankjánál. Nem életszerű, hogy a hajó végében egyensúlyozza a vállán a kannát amiből át akar tölteni, miközben még a lopót is rángatnia kell, és lehetőleg a végét a tankban tartani. A tank meg akkora, hogy a csőben majdnem több a benzin mint ami belefér. Mire kirángatja a kannából és a csőben lévő lefolyik, minden úszni fog a benzinben.
Jó az a petpalackos módszer, vagy ha nem elég "úri", akkor automata töltőszelepes kannát kell venni. :))
Megjegyzem, ezt a lopócsövet idényenként cserélni kell, mert egy dolgot nem bír, a benzint. Megkeményedik mint az üveg.
Én ezt a fajta, golyóscsapágyas lopócsövet használom benzin töltögetésre (ha pl. több tankkal veszek, hogy ne kelljen pár naponta benzinkútra menni, és a hordozó tankokból áttöltögetem a csónak tankjába) https://convoy.hu/termek/lopocso-nagy-uzemanyag-szivo-tomlo
Többet is próbáltam előtte, de ezzel sima ügy benzint tölteni bárhonnan bárhova.
Kíváncsi lennék, mekkorák azok a méteres hullámok, amik aggasztanak, lehet, hogy jóval nagyobbak, mint egy méter? Nekem eddig a legnagyobb RIB amin ültem, 5 méter/90 ló volt, de azon a méteres-másfél méteres hullámokat inkább jó bulinak éltem meg, egy haverom vezetett, nagyokat ugrattunk, csattantunk (ilyenkor mondjuk sajnáltam szegény hajót) de nem volt aggasztó egy pillanatra sem.
A Bombardommal, amit vettem, a méter körüli hullámok először aggasztottak a Zodiacos élmények után, de elég hamar rájöttem, hogy simán veszi őket, siklásban is, és még a barátnőm is élvezte a rodeó fílinget, bár a végére izomláza lett a kapaszkodástól :) A Zodiaccal viszont volt egy enyhe (illetve az elején még nem annyira enyhe) félelemérzet, mikor méter körüli méretűre nőttek a hullámok.. És hát ott esély se volt siklásban maradni rajtuk, annyira csapódott/rázott. Persze ez a félelem is leginkább a rutintalanság miatt volt szerintem, mert az a csónak sem volt soha egy pillanatra sem borulásközeli állapotban, bőven biztonságos volt ilyen helyzetben is, csak kényelmetlenül rázós és lassú.
Itt alig van hajó, túristák pedig főleg görögök, bár tegnap láttunk egy magyar vitorlást.
Tegnap újra be akartam indítani a kis motort a kikötőben, de vagy huszadik berántásnál jutott eszembe, hogy ezen alul van egy benzincsap. Az után már beindult. A megtöltése viszont nem tűnik praktikusnak a hajó hátulján, és tényleg Gézafater megoldása a legjobb: ma vettem egy nagy Fantát, annak az üvegéből egy jó nagy szuszt belenyomok, és megy, amíg kifogy. Majd újra.
Tegnap eszembe jutott - már megtörténhetett volna korábban - hogy megnézem, a naviba hogyan került be a térkép. Egy micro SD kártya volt. Áttettem a másikba, és így végre lett sonar az egyiken, nagy felbontású térkép a másikon. Kb. méteres hullámokon mentünk vissza olyan 12 km-t, és amikor átértünk a kis szigetre, eltűnt a sonar jele, és kérte az újra installálást. Egy olyan listát kínált fel a transducer típusának, amit majd egy perc volt végig görgetni. Próbálgattam találomra, de egyik kiválasztására sem történt semmi. Elég bosszús voltam, ma elmentem hajóval a szervízhez. A megbeszélt időnél hamarabb értem oda, és próbából ismét bemásztam a kormányállás alá: a transducer kábele kicsúszott. Visszatettem, és megjött a sonar. Nem feltételeztem, hogy ilyen egyszerű hiba lehet az oka. A sok eres csatlakozót a végének az elforduló része rögzíti, de csak kb negyed fordulattal. Biztos elmozgattam, amíg ezt-azt próbáltam. Mindenesetre pl. az asztali monitorok csatlakozóját sokkal határozottabb menetes rögzítés tartja, mint itt, miközben ez a nehéz kábel függ a navi hátlapján.
Az idén elmaradt a parázásom a méteres hullámoktól, bár nem vidám érzés továbbra sem. Egy erősen hullámos 15 km előtt megálltam, megnézni a tengert, átmenjek-e, de jött egy nagy hullám, és pár vödörnyi vizet bedobott a hajóba. Menet közben viszont elfutott a hajó a hullámokon, és bár nagy tarajt dobott oldalra, időnkét jó magasat, belülre egy csepp víz sem jött. Az még mindig meglep, hogy az általában egy méteres hullámok között időnként, viszonylag rendszeresen jön egy jóval nagyobb, és az ijesztő. Ilyenkor hirtelen úgy érzem, ezt az utat benéztem, de aztán megint egyformák jönnek, és megnyugszom. Ugyanez lejátszódik fél métereseken is, de azt nem veszem észre.
A tavalyi tanácsodat egyébként megfogadtam, van búvárbójám és zászlóm, de ez nem mondható el mindenkiről.
Ez a búvár messze kintről úszott be, és amikor a kép készült, kb 200 m-re volt a parttól.
Egy nagy hajó kilyen nagy ellenállással tolja, hasítja a vizet, miközben az emberrel megrakott RIB csak a test felétől ér a vízbe.
Igen, nagyon szép képek, nem győzök irigykedni :) És ahhoz képest, hogy kezdődik a főszezon, nem látok tömeget, meg egy csomó hajót mindenfele, ami különösen tetszik.
Ha nem fogod a vízen hagyni, hanem mindig szétszeded, és fel-le cipeled a panelba, szopás lesz a merev padlós, még a légpadlóssal is van elég meló ilyen felhasználás mellett.. Tapasztalatból mondom.
Én pl.légpadlósokat használtam a Dunára,tengerre is,nem volt probléma.
Könnyebb,kisebb helyen elfér,gyorsan felfújható.
Cserébe nem tudsz lecsavarozni semmit a padlóra,klasszikus kormányállást se tudsz tenni bele.De ha a panelba akarod ezeket felcipelni,akkor nem is kell kormányállás,mert az sok helyet foglal.
Létezik olyan (merev padlós) gumicsónak, ami elég stabil a Dunához és elfér a panelba'?
Munka miatt a Tisza mellől a Duna mellé költöztem, panelba. A Duna is tetszik, de a kikötőbérlet itt 10x drágább, és azt hiszem az s.k. készített ladik ki is lógna a csili-villi motorosok sorából.
A hajólevélre én se vezettettem rá a kis motoromat,de majd legközelebb.Amúgy nem látszik,mert bent van a hajóban.Remélem nem fog sose kelleni,de ha mégis,akkor nem fog érdekelni,hogy a hajólevélben szerepel-e,vagy sem.
Megint kifogásoltak,hiányoltak valamit?Mit kell még venned?Miket néztek meg?Lehet ott még egyáltalán hajózni,ha állandóan csesztetnek?
Igaz,én már vagy 4 éve nem voltam Görögországban,de előtte minden évben,és egy lajstrom nélküli csónakkal,közel nulla felszereléssel(mentőmellény és horgony volt nàlam)elég sok helyre elmentem,anélkül hogy találkoztam volna rendőrrel(Athos-félsziget,Lefkada körbe,Korfu,Athén,Skiathos,stb.)
Valami történhetett azóta,hogy most állandóan ellenőríznek
"Két autómban is volt állófűtés, és egy évet sem bírtak ki az akkumulátorok.."
Ez így szokott lenni, ha az indítóakkut használják hozzá. Az nem szereti folyamatos üzemet, hamar meghal tőle. A rendesen kivitelezett állófűtéseknek külön munka akkujuk van, amit tölt az autó, de csak az állófűtés működik róla.
Ma kicseréltem a gyári Bruce horgonyt egy ugyanolyan tömegű Ultra horgonyra, amihez vettem egy hajlított horgony vezetőt, hogy mindig megfelelő irányban húzza fel a csörlő. Majdnem tökéletesen illeszkedik, a csúcsát még meg kell igazítanom. Ma erőds szél és hullámzás mellett dobtam ki a 8 kg-os Mantus horgonyt, amire 2 m 10mm-es láncot, majd kötelet tettem. Szinte leszögezte a hajót. Az 1 kg-os Mantus horgony egyébként fantasztikus farhorgonynak, szinte azonnal beássa magát. Bármilyen kis csónakhoz is ideális, nagyobbaknak pedig kiegészítőnek szenzációs. A Bruce ki is került, és tartaléknak a Mantus 4 és 8 kg-osak maradtak. Vettem egy 12 kg-os Vulcant is, amire bóját akartam tenni, de nem volt rá szükség, egy ideális helyet kaptam a kikötőben.
A piros, rövid kötél egy újításom: a hajó elején lévő szemhez egy sekli rögzíti, és ha erre teszek horgonyt vagy kikötő kötelet, akkor nem a bikát rángatja, hanem a legerősebb, ráadásul víz közeli pontot. Fentről könnyen fel is tudom húzni. Annyi a szépséghibája, hogy állandóan látszik ott elől. Viszont a két évvel ezelőtti vihar erős nyomot hagyott bennem, és ezzel meg a nagyobb horgonyokkal már nem foghat ki rajtam.
Egy nagyot szerettem volna, de 7-osnál nagyobbat nem lehetett betenni, ezért kértem kettőt: egyiken a térkép, másikon a sonar menjen. Bár azt mondták, rendszerben futnak, valójában csak az egyiken fut nagy felbontású térkép és a sonar, a másik nem látja a sonart. Előfizettem a Simrad térképre, az ipaden fut, de nem kommunikál a hajóban levővel.
A kommunikáció egyébként sem erős itt, nem mondták, hogy a tavalyi biztosításom július elejéig érvényes volt, és valamiért tényleg Athénból érkezett az új biztosítás.
A próbája is megvolt, mert ma a coast guard hajója minden közlekedőt megállított, jetskit és ladikot is, minket is. Kiderült, hogy a hajólevélre nem vezették rá a kis motort. Érdekes, hogy tavaly is ellenőriztek, akkor ezt nem kifogásolták. Egyébként minden felszerelést megnéztek, kézbe is vettek. Barátságosak voltak, de mehetek hétfőn a hajóskereskedőhöz, utána a papírokkal a kapitányságra. Mindenesetre addig is hajózhatok. Közelről nem engedték a fényképezést - tavaly igen.
Ez nagy általánosítás. Az indító akkuk jóval többet bírnak. Olyannyira, hogy autókban 80-100A-es generátor mellett sincs töltőáram korlátozás. Talán a start-stoposok között van, ami -primitív módon- de odafigyel erre.
A két akku indítóakku, és valóban nem jó folyamatos terhelésre, de megálláskor ki szoktam mindkettőt kapcsolni, pont ezért. Hűtőm nincs, a rádiót pedig tudom nélkülözni. Igen, a töltésre jobb az 1/10 kapacitás, de az elsőnél még türelmetlen voltam, a másodikat már 8A-rel töltöttem, mert láttam, hogy nem lesz gyors a dolog.
A közlekedési szabályokat helyi változatban alkalmazzák a külföldiek is.
A csónakokon is van tartalék motor.
Tegnap este felé egy faluhoz közeledve levettem a sebességet lépésre, mire a mólóról elkezdtek integetni, hogy menjek oda. Közeledve látom, hogy egy magyar hajó áll a móló mellett. Odaérek, görögül kezdenek gesztikulálva karattyolni, majd tisztázzuk, hogy nem értem őket. Kiderült, a fekete ruhámról és sapkámról azt hitték, hogy vízi rendőr vagyok. A rendőrséget várták, mert a vízben talált a magyar pár egy hullát.
A 14.1V az teljesen rendben van. 13,8-14,4V között megfelelő. A töltésjelző szerintem azt mutatja, hogy nem magas, nem alacsony, hanem normál szintű a töltöttség.
Viszont az a két 74Ah-ás akku teljesen egyforma, vagy indító mindkettő, vagy munkaakkuk. Az meg úgy nem igazán nyerő, az indító nem alkalmas a folyamatos kisütésre, a munkaakku meg nem jó indításra.
A 35A-es generátor ha nem is nagy, azért el kell lássa a hajót akkustól menet közben. A motor felvesz 8-12A-t, a többi az egyebeké.
Nekem az a a tapasztalatom, hogy a gyakorlatban általában közel függőlegese álló dolgoknak megy neki az ember úgy, hogy az ártson a csigának. Ha fokozatosan mélyülő meder van, az ritkán okoz kárt, mert vagy észleli az ember a "szántást", vagy felbillenti a motort az akadály.
És a közel függőlegesbe most számítsik bele a folyás alsó végén a szinte 45 fokban álló sóderzátonyokat is. Pont ilyenre futottam rá lassan, amikor a (igaz gagyi) halradaromat próbálgattam.
Ebben persze biztos az is benne van, hogy nekem pici motorom van, és azért 4 ló kisebbet görbít a csigán, mint 20.
A két akku azért van, ahogy Géza írta, hogy az indító akkut ne merítse le az ember horgonyon.
Vettem egy töltőt, 15A-rel tud tölteni, rövid ideig 20A-rel, és mindkét akkut feltöltöttem. Középállásban jelzi a Yamaha műszer az akku teltségét. Csak ez után jutott eszembe, hogy ugyan honnan is tudná, mekkora akkuk vannak benne. Mindenesetre a csörlőzéskor ma nem esett a kapacitása. A motor egyébként 35A-rel tud tölteni, katalógus szerint. Menet közben 14.1V-ot ír töltőfeszültségnek.
Persze, mert a tenger olyan mint a sivatag. 0 inger.
Lassan szokásosnak mondható körünk, hogy berakok két karosszéket a csónakba, felmegyünk kb. 5 kilométert, majd lecsorgunk. Szigorúan az asszonnyal ketten, gyerekeket otthon hagyva!
Halkan diskurálunk, nézelődünk, (csapkodjuk a szúnyogokat), figyeljük az állatok jövését-menését, hallgatjuk a neszezését.
Hát a töltést nem tudom, de nekem megy a fedélzetiről 2 hűtő, belős világítás, a vízellátás, ha szükséges a pozíció fények, navigáció, rádió és a média.
A motorindító akksiról megy még a horgonycsörlő is.
Én nem tudom, de valahogy mindent összeszedek, amit nem kellene.
Tegnap reggel legalább 300 m-re a parttól 20 km-es sebességgel mentem, amikor hátranézve két párhuzamos apró vízcsíkot látok a motor mögött (sűrűn nézek hátra, hogy megy-e a hűtővíz visszajelző vízsugár).
Megállok és egy horgászzsinórt húztam a csizmára felakadva magam mögött.
Nem tudom milyen hosszú lehetett, mert nem csévéltem fel. (Lehet, hogy egy horgászbot is volt a végén?)
Egy osztással feljebb állítottam a trimmet. (oldalról majdnem párhuzamos a motor tengely a vízszinttel).
Tapasztalat: Ugyanúgy 15-17 km/ó-nál egy személlyel megsiklik, de az orrát csak kicsit emeli.
5000f/min fölé még nem megyek, de 4800f/min-nél egyenletesen orrbillegés nélkül megy 22 km/ó-t.
kb. 4500-nál megy át siklásba, de visszavéve a gázt 4000-nél még nem esik ki belőle (14-15 km/ó).
3500-3800-nál esik ki siklásból.
Visszatérve a regisztrációra egy kis szösszenetre:
Itt nem találkoztam olyan csónakkal,hajóval, amin nem lett volna regisztráció (hajólevél). Egy 2 m körüli gumicsónak 6 lovas motorral cseh lobogóval is regisztrált.
Más:
Egy rakás német turista van a kempingben nagy lakóautókkal és vontatott kishajókkal.
A kikötőben legalább 6db 5-6 m közötti kishajó van letéve (bayliner és hozzá hasonló).
Az hogy egy zsebkendőnyi görög és német lobogót nem tesznek fel (nem tisztelve ezzel a fogadó országot) hagyján, de még körkörös fehér fényük sincs, miközben alkonyatkor kihajóznak a tengerre. A görögök ebben a vonatkozásban nagyságrendekkel pedánsabbak. (ESte a bóján horgonyzott görög hajók fehér jelzőfényeik mint a "karácsonyfák", úgy világítanak.
Igen, gondoltam, hogy az egyik indító, a másik munkaakku. Ekkora motorokban már bizonyára nem 8-12A-es generátor van. Mekkora van ezekben? 50-80A-es már fel kell tuja tölteni a két akkut menet közben is. Az indítóból amúgy sem vesz ki sokat egy indítás, a munka akku a kérdés, illetve van-e azon folyamatos fogyasztás. Hogy a generátor csak a motor fogyasztását fedezze, az elégé valószínűtlen.
"A ponton stégnél már a csónak alja is enyhén leért az iszapba."
Azzal ott ekkora víznél vigyázni kell, a sok nagyeszű "ponton látogató" szeret minden szart bedobálni a vízbe. Köveket, betondarabokat, vasakat...... Amikor lemegy a víz, össze szoktam szedni és kihordani a partra, de visszadobálják amint magas a víz.
Ez azért van, mert azon a képen jól áll a kar. :) A ZAR Mini-s képen van fordítva. (ég az orcám, de bevallom, az enyémen is fordítva van. eddig nem is zavart, de mostantól.... :/)
Imádom a leghosszabb napokat. Az elmúlt pár évben úgy alakult, hogy ebben az időszakban nem tudtam nagyon kint lenni, de most igyekszem minél többet...
Tegnap voltam egyet a Dunán.Érdnél,a fő sólyánál már lerakni se volt annyira egyszerű a csónakot,mint magas vízállásnál.Már a kocsi hátsó kereke elérte a vizet,amikor a csónak még szárazon volt.Így nem volt más,mint belökni a vízbe.A felszerelt oldaltámasztók jónak bizonyulnak.
Az enyhén gumiagy hibás,rozsdamentes (de feketére festett),legkisebb emelkedésű propellert próbáltam először.Könnyen siklásba ment vele,valamiért szinte csak minimálisan forgott tovább,mint a nagyobbal,de lényegesen lassabb volt.Ez esetleg akkor kellhet,amikor nagyon megpakolom.Aztán vissza kellett fordulnom,mert a horvát lobogó volt a csónakon,a magyart a kocsiban felejtettem.A ponton stégnél már a csónak alja is enyhén leért az iszapba.Amúgy ezt a sötétszürke,nehezen lemosható trutymót se tudom megkedvelni☹️.
Szokás szerint Pestre mentem,talán két hajóval találkoztam összesen,az egyik rendőr volt.A fővárosunk még mindig csodás,főleg innen a Dunáról nézve,mert nem látszik a sok szemét,és nem ültem dugóban.
Kisólyázáskor a lankásabb rámpára álltam,itt muszáj volt a hátsó kerékkel is bemennem,hogy könnyen csörlőzhessek.Itt a sodrás miatt elfordul a csónak,így kicsit küzdenem kellett.
A Suzuki távkaron alapban a gázkar baloldalon van (távvezérlő jobboldalra szerelés). A távvezérlő szerelhető baloldal falé is, a gázkar szerelhető így jobboldalra is, ahogyan a képen van, csak elfelejtették a kart is megfordítani!
A gázkar úgy fekszik kézbe, hogy a trimkapcsoló a hüvelykujj felett legyen (azért olyan ívelt a kialakítása).
Ezen a képen a trimkapcsoló kifelé néz, a hüvelykujj "fészek" is, ami persze nyilván ortopéd helyzet.
Ha megfordították volna a kart is (a távvezérlő erre lehetőséget ad), akkor így nézne ki, ahogy nálam (balfedllé szerelve, jobboldalt a kar, baloldalon a trimkapcsoló):
én egyszer horgonyoztam a Dunán,de akkor is így - nem kellett szép lassan megtanulni, épp elég volt,hogy baromira nem akartam kicibálni a csónakot a partra pedig az enyémnek is csak pvc alja van meg van egy gumi keel guard, de még azt se szeretném a köveken ráncigálni.
Akkor én is lemerem írni. :) A zártszelvényekből hegesztett fartükrön húztam fel a szemöldököm. Aztán rájöttem, ez bizonyára alu testű RIB, na de azok a hegesztések.....
"...de úgy értettem, mintha a töltés csak a motor által kivett fogyasztást ellensúlyozná, a többi elektromos fogyasztóét nem."
Annak mi értelme lenne? Ráadásul külön megoldás is kell hozzá.
Mit értesz azon, hogy csak közepesen tölti fel az akkukat? Menetben mennyi a töltőfeszültség, és mennyi az akkuk nyugalmi feszültsége ha állt már úgy 4-5órát? Amúgy nem baj az ha nincs "nyakig" töltve.
Egyikünk sem írta, hogy nyélgázzal akarunk 50cm-es vízben menni. ! Nem is értem miért feltételezed ezt. Az enyém 1méternél riaszt, de 2méter alatt már lassan megyek. 40cm-en még nem ér le a csiga. :) Persze biztosan van olyan amikor valami "függőleges" akadály van a víz alatt, de azt semmi sem védené ki, ahogy víz alatt úszó farönköt sem.
Száguldozáshoz az előrenéző szonár sem segítene, azok is max. 4-5méterre látnak el.
Nagy,mindegy,új hajó volt 2 éve,és csak te használtad,így még most is újnak tekinthető.Én ma kimegyek kicsit a Dunára,egy próbára.
A legutóbbi kicsörlőzéskor majdnem leesett a hajó a futóról,ezen alakítottam most,amit ki kell próbálnom.
A csónak gerince 3 görgőre fut fel,melyek a futó gerincére vannak felerősítve.Hátul az oldalirányú billenés kiküszöbölését egy-egy dupla oldalsó görgőpár biztosítja,melyek a fartüknél a V-alakú aljt támasztják.
Az egyik nem tartott rendesen,és lejjebb csúszott.Vagyis pusztán mázli volt,hogy nem esett le a csónak.
Személyes tapasztalatom nincsen,én mindig érvényes biztosítással érkeztem eddig a kapetaniára.A minap beszéltem Rsoctávia (volt) topictárssal,ő mondta,hogy neki pár éve azonnal kiállították.
Persze, hogy a motor környékén hátul nézi a mélységet, de ha 1 méternél (vagy ahova beállítod) már riaszt, akkor még óvatosabban megy az ember és tudja, hogy mire számíthat. Én is azt írtam, hogy a part közelében természetesen nem száguldozik az ember.
"Nézzed meg Pesten, a hajók 90% összebaszott csigákkal közlekedik." Igen, ez nyilván nem véletlen, és pontosan ebből szeretnék kimaradni, a tanulópénzt már megfizettem.
A partra kimenni a 60-80 cm-es vízben általában nem gond, sőt..., de ha szépen ki lehet tenni a hajót a partra, akkor miért ne? Zebegényben pl. szuper jó kis homokos partszakasz van, egészen ki lehet húzni a hajót bármilyen károsodás nélkül. Én sem szeretném összeb@cni a csónakot, persze ez kicsit más kategória, mint a Tiéd.
Nem tudom, hogyan készül, elolvasni sem tudom, mi van rajta, még a betűket sem mindet ismerem. :-) Az akku kifejezetten bosszant, mert erre nem számítottam. Ők lazán kezelik: indul és majd feltölt. De valójában nem tölti tele sose, azt akkutöltővel lehet csak. Pontosan nem ismerem a dolgot, de úgy értettem, mintha a töltés csak a motor által kivett fogyasztást ellensúlyozná, a többi elektromos fogyasztóét nem. Két szezonban használtam eddig, és hiába ment 100-100 órát, a közepesnél jobban egyik akkut sem töltötte fel.
Az előre néző szonárhoz ki kell fúrni a hajó testet, és ahogy a videók alapján megítélhető, csak lépésben közlekedve és optimális viszonyok között nyújtja, amit az ember feltételez róla. Közlekedés közben túl későn szólna.Vitorlásoknál talán jobban alkalmazható lehet.
Győr mellett az előző hajómat egyszer tettem ki a kavicsra, ahogy a videókban mutatták egyesek. Egy merő karc lett 15 perc alatt. Kielguardnak hívnak egy fém lemezt, amit a kielre fektetnek, és akkor az terhelődik. Viszont a hajó oldalra dől kicsit, a víz mozgatja, így nem csak ott fog csiszolódni. Ausztráliában szinte csak alumínium kishajókat és csónakokat használnak, ők nem aggódnak és partra teszik, de én mindig vízen hagyom. Egyébként is tetszik a horgonyzás. :-)
Hát,valahol Volos környékén a Pagasitikos-öbölben van,ez fehérvári 2 topictárs törzshelye.Egyszer mi is voltunk a Pelion-félszigettel szemben lévő oldalon,és az Aeroteccel meg is kerültem az öblöt.Gyönyörű a táj,ember nincs sok.
Még nem voltam a Tiszán,egyszer talán majd kipróbálom.Bár erősen kétlem,hogy beleszeretnék.Valahogy iszonyodom a zeg-zugos,ágakkal benőtt,bedőlt fás,sötét vízű folyóktól.Talán mert sosem horgásztam,és gyerekkoromban sem voltam Matula bácsi félékkel kirándulni.
Persze,lehet,hogy a Tisza nem is ilyen,az alföldi sík vidék is kimaradt az életemből,és már nem is fogom megszeretni.A Duna sem a kedvencem,de valahol hajózni kell,nem mehetek állandóan az Adriára.
Nem az enyém a Zar Mini, de tetszett, a Tiszára igen jó volna. Érdekes volt, ahogy megemelték a motort rajta egy rétegelt lemezzel Ez az enyém, az autó mögötti.
Hiába kértem, a biztosítást nem szerezték be, most arra várok. Bár annyira kitakarították és letakarították a hajót, hogy teljesen újszerű, de a párnák közül hármat is úgy szedtek le, hogy egy-egy patentot eltörtek. Tegnap reggel leadtam javításra, még nem kaptam vissza. Mindkét akku szinte teljesen üres, és nem hoztam töltőt. Már a vízre raktam, amikor észrevettem. Nem tudom, hogy a használattal majd feltölti-e. A csörlő sok áramot felvesz, és tavaly sem töltötte fel teljesen. Kiszedem az akkukat és elviszem tölteni, de eléggé be van kábelezve, nem nagyon örülök neki.
Mára óvatosságra intettek a kikötőben, közelgő zivatar miatt, de egyelőre hét ágra süt a nap És tükör síma a víz.
A szürke egy 5m-es MV Marine RIB. Nagyon tágas és minőségi hajó.
Azért itt kicsit komolyabb a hajós élet,mint nálunk,pedig nem is nagy település ez,ahol van a csarnok.Minden rendben a hajóddal?
Nekem nagyon hiányozna,ha egész évben rá se tudnék nézni,csak közvetlenül a hajózás előtt.Persze nekem csak huszonéves roncsaim vannak ,állandóan bütykölni kell valamit.
Még akkor sem, ha sekélyvíz vagy min mélység riasztás állítok be? Akkor azért visítania kellene nem? Nyilván partközelben már nem megy az ember gyorsan és ha figyeli a vízmélységet, akkor gondoltam ad valami támpontot, hogy mikor kell kiemelni a motort. Sajnos én szeretek kikötni a Dunaparton olyan helyen is, ahol nincs kiépített hely erre, de egy párszor már leért a csiga. Nem vészesen, és alacsony fordulaton, de nem tetszett nagyon. :(
Ugye gucsóval nem igazán opció a nagygázzal a partnak indulni, kikapni a motort és majd a fövenyen megáll valahol a jármű módszer...
Horgászni meg nem horgászom, úgyhogy a halak egyelőre nem izgatnak fel.
"Ezen nem nagyon fog a radar segíteni. sok mindenre jó, de erre nem."
Miért nem?? Én is erre használom, és igen csak jó amikor visít, hogy 1méter (vagy amire be van állítva) alá csökkent a vízmélység. Nélküle már többször lezúztam volna a csigát.
Sőt, kipróbáltam a 11-es csigát is a hétvégén és pont ahogy beszéltük, kb. 200-al csökkentette a fordulatszámot, talán egy picit gyorsabban siklik meg, de végsebességben nem változott igazán semmi. Még esetleg a fogyasztás lehet jobb a fordulatszám csökkenés miatt egy-két gondolatnyival.
Most éppen halradar projektben vagyok, hogy ne ekevasnak használjam a szép új propellert. :-)
Minden elismerésem a szakszerű és főleg nekünk dokumentált munkáért, én ezt nem tudtam volna kivitelezni. A bejáratás nálam siklásban volt, egyszerűen nem bírtam elviselni amikor csak túrta a vizet, meg emelte az orrát.
Biztosan nagy jelentősége van a propeller belépő éle geometriai kialakításának a hajózásban.
A hajócsavar tulajdonképpen "szeleteli", vágja a vizet. A kis átmérőjű propellerek kis felületűek, így a fordulatszámnak nagynak kell lennie ahhoz, hogy időegység alatt sok vizet tudjon "hátralökni". (A nagy átmérőben a felület miatt nagy vízmennyiséget kis fordulattal is meg lehet mozgatni.)
A 9,1/4"-os propellerem 4500 f/min motorfordulaton 26 m/s (95 km/ó) legnagyobb kerületi sebességgel forog.
A határ a legnagyobb átmérő közelében fellépő kavitáció képződése miatt jön létre, ott leromlik az áramlás és a tolóerő.
Ha a belépő él nagyon tompa (vastag), akkor hamar kialakulhat a kavitáció.
Szerintem ebből adódhat a belépő él kialakítása a Suzuki propellernél is.
Igazából nem értem a Suzukit. Ha 9-11" propeller emelkedést ajánl a 20 lovas motorhoz, miért 12"-al árulják?
Bár a ladik nem látszik (mert a 4 motor eltakarja :) ), de itt biztosan nem az a pár lóerő hiányzott, amit az élesítés okozna. :)
Olvasgatok fórumokat ezzel kapcsolatban, de erősen megoszlanak a vélemények az alig vagy egyáltalán nem észrevehető változás és a geometria megváltozása miatti sebességcsökkenés között.
... mindenesetre Bujazliz tapasztalata valamit mutat - ahogy olvasom elég precizen nyomja a bejáratást és a tesztelést...
Ja, és ha nem strandon játszadozol, hanem olyan helyen, ahol nem lehet rád számítani, és 2 méternél messzebb mész a csónaktól, akkor legyen nálad bója, mert ha a hajók nem is ütnek el, a fórumtagok tuti ízekre szednek :)
Búvárkodásnál mondjuk sokan (pl én is) csuklyát hordanak, és akkor alig megy a füledbe víz. A barátnőm még snorkelezéshez is hord, mert érzékeny a füle (könnyen begyullad).
Hol érdemesebb - hát erre nincs recept, mi bárhova megyünk, ami ilyen szempontból ismeretlen hely, az első néhány nap felfedezéssel telik, hogy legalább kb-ra megtaláljuk a jobb helyeket. Van egy olyan mondás, hogy a halak 90%-a a víz 10%-ban van, ezeket meg kell találni. És akkor még az is bejátszik persze, hogy sokszor két egymást követő napon az adott helyen egyik nap tele van élettel, a másik nap mint egy lebombázott sivatag. Ár-apály állapot, szélirány, napszak, stb.. Általánosságban azt tudom mondani, ha növelni akarod az esélyeket, hogy legyen hal is, naplemente előtt 2 órával többnyire felélénkül, és különösen szerencsés, ha ez egybeesik a dagály tetőzése előtti időszakkal, mikor emelkedik a vízszint. De lehetőleg legyen valami áramlat mindenképp, amikor totál áll a víz, ritkán látok sokmindent. Érdemes az adott területen a zátonyok nyílt tenger felé részén próbálkozni, lehetőleg nagy letörések környékén. Minél sziklásabb legyen a talaj az egész részen. Ha öbölben nézelődsz, szinte mindig az öböl valamelyik külső csücske szokott jó lenni. Kb ennyi tudok általánosságban mondani, a többi az keresgélés/szerencse. És hát persze a felső egy-két méteren szinte mindig kevesebb a hal, mint lejjebb, kivéve, ha olyan részen vagy, ahol sok nagy pér raj van, azok többnyire a felszín közelében grasszálnak.
A 10"-os kínai propellernél a belépő éleket a Suizuki gyári propellerhez hasonlóan "kiéleztem".
A kínai vastag porfestést alkalmaz, ami nagyon tartós bevonat, de az éleknél elég vastag, ami áramlástechnikailag nem túl nyerő.
Az "élezés" előtt 4900 f/min-nél 20 km/ó-val tolta a csónakot, élezés után 4600-4700 f/min-nél már 20 km/ó-nál tartott.
Nem túl nagy a különbség, de ez 5000-6000 f/min-nél biztosan többet számít.
A Suzuki szerint a legkisebb fogyasztást adó fordulatszám tartomány 4300-4800 f/min-nél van, a legnagyobb pedig 2800-3000 f/min.-nél.
Trim:
A gyári legkisebb szögálláshoz képest ha majdnem 1 osztásnyit visszaemeltem, siklásban az orra stabilan (fel-le mozgás nélkül) maradt.
Kicsit farnehéz a csónak 1 személlyel, hiába középen ülök. A Suzuki használati utasítást követve az alsó trimállást (ütköző csapokat) 1 osztással feljebb vettem, így nem emeli a motor a csónak orrát. (A teszt folytatódik......)
Tkp jó móka ez a víz alatti nézelődés, de búvár nem lesz belőlem, még az is idegesít, ha a fülembe megy a víz. :-) Próbáltam én is víz alatti felvételt csinálni, de csak ilyen tengeri hínárok akadtak az utamba, semmi érdekes állatka.. Az Adrián hol érdemesebb ilyen céllal merülni? A közelség egyelőre preferencia, mert a kisgyerekeim még nem bírják a hosszabb utakat.
Hát ahhoz szerintem mindenki, aki a tengeren garázdálkodik, hozzászokik egy idő után, hogy kicsit felrázzák a hullámok időnként - ehhez nem kell Boszporusz.
Soha nem jártam még a Boszporusz közelében sem. Videókat sem néztem. A Medúza útleirását olvastam, az alapján írtam. Nagy forgalom, hullámkeltés, a kis hajókat észre sem veszik. A keleti közlekedés eleve kaotikus a "rendhez" szokott európainak, mindez vizen, ahol ráadásul Te vagy a legkisebb, fokozottan érvényesül.
Ezaz adott országtól függ, Ausztriában pl. a belépés után azonnal lecsekkoltak. Franciáktól hoztunk hajót, az volt a szerencsénk, hogy az egyik rendőr hajós volt, és nem basztatott minket, csak megjegyezt, hogy kicsit széles a cucc. De minden papír rendben volt, mondjuk jó, hogy a tachografot nem nézte meg, mert azon volt néhány sebesség túllépés....:) És mondjuk, jó, hogy nem kaptak kiegy súlyellenőrzésre sem..
A horvátonál a fizető kapuknál szeretnek mérni, és ott azért várható ellenőrzés.
Pont egy hete volt szerencsém utasként a Boszporuszon hajókázni egy 30 méteres turistahajón. Nekem sem tűnt veszélyesnek.
Az első két hídig mentünk. Igaz a forgalom nagy volt, meg olyan "törökös", azaz dudálás után már fordult is keresztbe a "helyi" hajó, de erre számítva szerintem vállalható számotokra, akik tengeren is nyomulnak komolyabb távolságokat szélben is akár (én biztos nem vállalnám, de jelenlegi szintemen és felszereléssel a tengert sem).
Számomra meglepően kicsi hullámokat vetettek a nagy óceánjáró teherhajók, pedig gyorsnak tűntek.
Miért nem? Most kíváncsiságból belenéztem pár ott készült hajós videóba, mindegyiken látni bőven kis csónakokat, egyiken sincs brutál hullámzás vagy életveszélyes forgalom, mit kéne látni, amit nem látok?
Ma bejelentette egy győri autós/motoros iskola, hogy felfüggeszti a motoros oktatást mindaddig amíg a környezeti viszonyok nem javulnak egy elfogadható szintre. Közlekedési morál és útállapotok is szerepeltek a döntésük hátterében.
Nem tudom, a horvátok hogy állapítják meg a kategóriákat, méricskélnek a vitás esetekben vagy simán kategorizálják a vonójármű, vontatmány alapján? De az mindenképp szerencsés, ha nem kell megállni senkinek aki esetleg kellemetlen kérdéseket tehet fel. Ugyanez vonatkozik a tankolásra is...a kútra is beeshet egy kíváncsi rendőr. Előre szegezett tekintet, pókerarc oszt gyia...
Nem kívánok vitatkozni ezen, nincs tapasztalatom túlsúlyos vontatmányok szállításában csupán hangosan gondolkodtam...
A fizető kapunál nem rendőrök állnak,nem hiszem,hogy érdekelné őket,milyen széles amit húz.
Román,szerb,bolgar szerelvények egész Európán átmennek úgy,hogy egy kis fos platós kocsin van egy Merci,meg az utánfutón még két másik.Jó,ezek nem szélesek,de baromi nehezek.
Éjjel köll hazahozni, a hajnali hűvösben hátha összemegy egy kicsit. Veszel egy elektromos kütyüt, hogy a fizetőkapuknál kizárj minden emberi interakciót, meg veszel egy nagy levegőt aztán este tízkor elindulsz és egy lendülettel hazahúzod.
Köszi, lehet, hogy majd élnék a lehetőséggel valamikor, bár még nem látom, mikor leszünk legközelebb vízen a Bombarddal, főleg telepakolva. Most a kajakozós időszak kezdődik, nyáron a Dunán nekünk az vált be :)
Nagyon szép, gratulálok hozzá! Ebben már el lehetne lenni egy hónapig is simán. Szívás, hogy rosszul indult a dolog, de ha összeáll minden, szerintem hamar elfelejtődnek a kezdeti nehézségek a kellemes élmények hatására.
Mondjuk ez a kisérőautó elég nagy nyűgnek hangzik, ezentúl akárhova hozod-viszed ,ilyennek fognak szivatni?
Nehéz megtippelni pontosan, mennyi az összsúlyunk, annyi szart cipelünk, de szerintem is jó sok lehet. Nem hinném, hogy elöl volna a súlypont, én is hátul ülök, a tank is hátul van, a barátnőm úgy 15kg-al könnyebb nálam és ő ül elől, ami kb a csónak hosszának 2/3-nál van. A csónak legelejében van a napi víz/kaja/pia/tea stb, ez többnyire túl van tervezve, szóval van vagy 10kg, plusz 4 méter lánc+4kg horgony, meg a búvárruhák/cuccok zsákja, ez is lehet 10x kiló főleg vizesen. Az ólomöves táskával játszadoztam, hogy hova tegyem (olyan 12kg) amikor tele a tank (fartükrön lóg, 24l), könnyebben jöttünk siklásba, ha az első pad alatt volt, üres tanknál meg ha hátraraktam.
Igen, az volt a terv, hogy mivel úgyis kell egy tartalék, abból 9-est veszek.
Hát, akkor még sokmindent máshogy láttam, meg hirtelen kellett valami pár hónapon belül, ilyet aligha találtam volna :) De nem bántam meg a Cadetot se, jókat mentünk azzal is, és lett csomó jó emlék meg kaland vele, kapudrognak teljesen jó volt. Meg tapasztalatnak, hogy kb betájoljam, milyen tulajdonságokra volna szükségem egy hajóban, és milyen kompromisszumok férnek bele cserébe.
Na, mivel a szívem mélíén gumis maradok, azért teszek fel egy pár képet a hajómról...
Maradjunk annyiban, hogy ami szopás az egésszel volt, azt nem kívánom senkinek.
Kezdve onnan, hogy január helyett április végén lett készen, és a végén meg a nyilt vízen szoftrver frissítést kért a motor, egy csomó, igen bosszantó hiba jött elő. Klímával rendeltem, de klíma nélkül jött, az a Dooodiék szereltéj bele Keszthelyen, és egy rengeteg hibát is már ők orvosltak.
Igazából azt tudom mondan, hogy csak az lett rendesen megcsinálva, amit ők végeztek el rajta.
De viszont a hajó nagyon kényelmes, 60 km/h a vége, és a motor igazán fantasztikus, tempomat van benne, és autotrim. Így nagyon jó menettulajdonságokkal bír. Két hete a Dodiékkal egy több napos 400 km- es túrát tettünk meg vele, hárman voltunk, és kényelmesen elfértünk.
Nagyon jó kis túra volt...
A szállítás maga volt a rémálom, túlméretessége miatt kaptunk egy kisérő autót, aztán az út utolsó harmadánál teljes útzár volt, ez a marha meg eltévedt a hegyi utakon, meg kellett fordulni, aztán visszavezetett oda, ahonnan a terelést kaptuk. Szerencsére a lányom vette kezébe a navigálást, és így szerencsésen megérkeztünk a kikötőbe is.
Jó nehezek vagytok megpakolva, vagy nagyon elöl vana súlypont.
Bécivel összhangban azt mondom, hogy ez így jó. Ha még nincs, akkor tartaléknak jó lehet egy 9-es csiga. De csak azért venni, hogy hátha mégjobb lesz, felesleges.
Nekem a 11-essel forog 5600-at, a 12-essel (ha jól emlékszem) 5200-at. De ez persze hajótest függő. Meg motor helyzet is. Próbáltam feljebb-lejjebb tenni a motort. Ha felemelem 1"-t, akkor kipörög a 11-es is leszabályozásig.
A végsebesség meg gyakorlatilag egyikkel sem változott.
Köszönöm! Kicsit fájószívvel adtam el a Zodiacot, mert megszerettük :( de hát én nem gyűjtöm a hajókat, mint Béci :) És hát ez az Aerotec nagyságrendekkel jobb tengeren, az nem kérdés.
Én csak a 10-essel próbáltam eddig, 5800-ig pörög (két személlyel, megpakolva). Mikor egyszer egyedül mentem ki vele, elfelejtettem megnézni, meddig pörög, de nem szabályozott le akkor sem. Lehet, két személlyel jobb lenne egy 9-es, nem tudom. Azt mondják, az a jó, ha kb tudja a max fordulatot, és hogy egyel feljebb/lejjebb váltás propellerben olyan +-200 fordulatot jelent, ha ez igaz akkor a 9essel jobban járnék, fene tudja. De elégedett voltam a 10-essel is.