Bocs Cucu, de nem értem a kirohanásodat. Vagy valamit félreértettél az írásomból vagy csak rossz napod van. Ilyet senki sem állított. A mindenkori mentésirányítés dönti el, hova kell küldeni Babkocsit. Ők vagy a bejelentők elmondása vagy már helysíznen lévő mentőegységtől kapott tájékoztatás alapján döntenek. Egy mentésben résztvevő orvos vagy ápoló pontosan tudja, hogy gyermekeket is el kell látnia munkája során. Az ő szakmai, emberi felelőssége, hogy felkészültnek érzi-e magát erre a feladatra. Ha nem, szintén saját belátása szerint kell képeznie magát, fejlesztenie tudását, gyakorlati ismereteit. Mi csak ebben segythetünk nekik, nem állíthatunk minden mentős mellé egy "gyerkespecialistát". A mentés, a gyógyítás megköveteli a szigorú önkritikát és a folyamatos önellenőrzést. Ez már az egyén szakmai igényességétől függ. Talán zárjuk le a témát, azt hiszem kellőképpen kiveséztük.
Szia Para*medic! Ez igazán jó hír. Ilyen helyi akciók nagyon sokat segíthetnek a metőknek. A fejlett nyugaton is a lokálpatriotizmus az egyik életbentartója a mentésügynek. Én is ezt tenném a helyetekben. Ha pesten jártok. szívesen látunk benneteket a Markóban. Ha pedig tanulni akartok egy kis gyerekellátást, keressetek minket nyugodtan.
Sziasztok! Rég jártam itt, nem volt netem. Most sincs, ktárból netelek.
Kedves babakocsi!
Zala megyében dolgozom Pacsán, egy kis állomáson.
Abban a cszerencsés helyzetben vagyunk, hogy nemrég a falu szervezett nekünk egy mentősbált, ahol a befolyt összegből tudtunk venni az autóba KED mellényt, vákuumsín készletet, lapáthordágyat, pulzoximétert, defit, motoros szívót égési kötszert vércukormérőt többek között. Ezzel az autónk a megye egyik legjobban felszerelt ONE kocsija lett.
Tudom, ez nem túl gyakori tekintve, hogy egyébként szállítókocsiról van szó.
Igen, de közlekedési balesetben is sérülhetnek életveszélyesen 4-5 éves kisgyerekek, akiknél megremeg a rutinos mentős keze... Ők ezek szerint halálra vannak ítélve? Mert milyen biztosíték van arra nézve, hogy egy autópályán haladó autóban nem utazik ilyen korú gyermek, akivel egyszer csak felborul az autó? Vagy mi van akkor, ha az apuka 5 kisgyerekkkel a háta mögött balesetezik? Ezeknek a ygerekeknek annyi?
Cucu! Bármilyen furcsa, nem a közlekedési balesetet szenvedett gyermekek teszik ki a gyerekrohamkocsi munkájának nagy részét. Egy 10-12 éves gyermeket, aki például kerékpárral bukik, nagyszerűen el tud látni egy szabványos OMSZ egység. A gond a piciknél van, elsősorban a hazaadott csecsemőktől a 4-5 évesekig. Nekik sokkal nehezebb vénát szúrni, mások a gyógyszerdózisok, sokkal nehezebb intubálni őket de még az általános vizsgálatok alkalmával is másra kell figyelni, mint a nagyoknál. Mi akkor érünk sokat, amikor egy átlagos OMSZ egység keze megremeg, egy féléves fulladó vagy görcsölő pici láttán. Vagy amikor a kétéves magára rántja a forró olajat. Ott kell ez a speciális csapat akik nap mint nap ekkora gyerekek ellátásában szereztek rutint. Nekünk a legnagyobb öröm és a legnagyobb elismerés, amikor idősebb, általunk is igen tisztelt mentőorvos vagy mentőtiszt kollégának segíthetünk egy pici gyermek ellátásában. Ezeknek a kollégák elismerése, köszönete minden hivatalos plecsninél többet jelent. A pici gyerekek szenvedésének látványa még a legöregebb mentős kollégákban is pánikot, félelmet válthat ki. Sok kollégánk kifejezetten tart ezektől az esetektől, mert a felnőtteknél oly magabiztos egységet egy egy éves eszméletlen gyermek látványa elbizontalanítja. Nekünk az első és legfontosabb eszközünk a nyugalom és a rutin. Csak ezután ér valamit a 40 milliós technikánk.
A koraszülött mentést nem akartam összekeverni a gyermekrokoval. Amúgy minden mondatoddal egyetértek, bár az utolsó bekezdésed furának tűnik!
Így hangzik:
"És még egy fontos dolog: a gyermekrohamkocsi nem a gyermeksérültek ellátására jött létre. Azt valamennyi OMSZ egységnek tökéletesen meg kell tudni oldania. A Gyermekrohamkocsi a súlyos-életveszélyes állapotú gyermekek mentésére jött létre és ezt az elvet követi majd vidéken is."
Bár azt hiszem kezdem érteni. Ezek szerint a balesetes gyerekeknek ugyanúgy beköthető volt eddig is és ezután is egy normál rokoban az infúzió, ugyanúgy kaphattak oxygént vagy altatógázt, szóval elvileg minden megoldható volt.
Én ezt nehezem hiszem, illetve az információim nem erre a következtetésre juttattak. De innentől mostmár tényleg nem fogok beleszólni, mert ez már nagyon ismeretlen számomra.
Szerintem az OMSZ részéről definiálni kell a gyermekroko hivatalos státuszát ahhoz, hogy a szerepük tiszta legyen.
Kedves Cucu! Néhány dolog úgy érzem keveredik benned, ha megengeded tegyünk egy kis rendet. Mi Gyermekrohamkocsinak vagy Babakocsinak azt az egy mentőt hívjuk, amelyet 1999-ben indított a Szent Márton Gyermekmentőszolgálat Közhasznú Alapítvány az OMSZ-szal szoros együttműködésben. Akkor az un. Alarm Centrum (az OMSZ egyik része) tartalék 210-es Mercedes mentőjével kezdtünk, főleg kölcsönfelszereléssel. (Nem az OMSZ cucca volt, esély nem jól tudta.) Aztán 2001-ben amikor a 210-es elérte a közel 200 ezer kilométert, megkaptunk a Központi Mentőállomás "levedlett" 201-es rohamkocsiját, 120 ezer kilométerrel. 2004 áprilisában már saját, alapítványi forrásból végre új, gyári mentőt tudtunk vásárolni, a korábbi sprinter pedig a maga 8 évével és 200 ezer kilométerével mint tartalék autó áll a garázsban. Az tehát, hogy a gyermekrohamkocsi mindíg újabb autókat kap, nem felel meg a valóságnak. Gogl miniszter úr idején Kaposvárott (a szavazókörzete?) valóban indult az OMSZ égiszén belül egy "gyermekroko", de igazából nem az, ugyanúgy működik, mint egy általános rohamkocsi - mivel nincs másik - csak egy-két plusz cucc van rajta. Kampányfogás volt. Sokan keverik a gyermekmentőt a koraszülött mentőkkel, amelyből valóban sokkal több van az országban, de csak koraszülött szállítást végeznek a bennük lévő inkubátor segítségével. (Mi a 3 kg. feletti gyerekeket látjuk el.) Ezen egységek működtetését, szervezését, finanszírozásuk egy részét a Magyar Koraszülött Mentő Közalapítvány látja el. Mi két éve oktatjuk a vidéki mentősöket és felszerelést osztunk szét a megyékben. Idén elértük azt, hogy az OMSZ is komolyan veszi a problémát és hathatós lépéseket tesz a gyermekmentés fejlesztésére - 6 évbe telt. Elkezdték a központi oktatást, 200 ONE kocsi felszerelését tervezik gyermekgerincággyal, égési kötszerrel, IO tűvel, stb. Ez fontos és üdvözlendő lépés. Mi, a katalizáló szerepükön túl, tervezzük további un. gyorsbeavatkozó (MOK) mentőegység indítását is a Közép-Magyarországi régióban és talán vidéken is. Nem szabad elfelejteni, hogy kevés erőforrásból logikus ott lépéseket tenni, ahol a legnagyobb hatékonysággal tehetjük meg, azaz ebben a régióban, ahol MO. lakosságának több mint egyharmada él. És még egy fontos dolog: a gyermekrohamkocsi nem a gyermeksérültek ellátására jött létre. Azt valamennyi OMSZ egységnek tökéletesen meg kell tudni oldania. A Gyermekrohamkocsi a súlyos-életveszélyes állapotú gyermekek mentésére jött létre és ezt az elvet követi majd vidéken is.
Sajnos a mentés - mint sokminden más is - centralizált az országban. A fővárosban egy rosszulléthez minimium szakápoló érkezik, és jó eséllyen van az egységnél defibrillátor is. Így a gyerekroham "megtűrése" a cég számára is alapvető érdekű, 2 000 000 főre már nem lebecselündeő az esetszám, ráadásul az őrzött szállításokra a tartalékolt és amúgy is kevés ESET-et meg ROKO-t kellene adnia különben.
Ma a költségvetés szűkössége miatt, lehetetlen lenne vidéken, mondjuk megyeszékhelyeken gyerekROKO-kat felállítani. A forrást még össze lehetne kunyizni - neccesen -, de szakembergárda alig jönne össze... Vidéken amúgyis kevés a szakember, ők ennyi pénzért nem fognak 12 órázgatni.
Ráadásul külső szemlélő szerint napi 2-3 kifejezetten gyerekROKO-nak való eset miatt egy drága kocsit fenntartani pénzkidobás. Sajnos
Visszaköszön az a szemlélet, hogy ez is drága, az is drága. A mai árak mellett nem vészes egy gerinchordágy, esetleg egy KED, vércukorszintmérő ára, és még ezekre sem telik. Pedig országos szinten a szállítók többet esetelhetnek, mint a kiemelt egységek.
Majd egy szép napon belátják, hogy ez a kisebb anyagi befektetés, mert a minőségibb ellátás töredéknyi utógondozási forrást igényel, addig meg marad a rövidlátó szemlélet. Ma még itt tartunk, talán majd az unokámnak már több esélye lesz...
Én is ezt mondom, amit te! De nekem úgy tűnik, sosem lesz annyi babakocsi az országban, amennyi bizton el tudná látni a gyermeksérülteket. Ezért hangsúlyozom az átlagmentők felszerelését kibővíteni és a szürkeállományt fejleszteni! Az esélyegyenlőség csak így tartható fenn!
A babakocsik meg maradjanak meg a tervezhető speciális eseteknek, vagyis a szekunder szállításoknak, vagy a nagyon kirívó azonnali eseteknek.
"Nem csak arra az egy babakocsira van szükség az országban. Máshol is élnek kisgyerekek." Én ezt írtam, és ezt vállalom is ! És ugyan ezt vallja a "babakocsi" is. De hogy tudd: a babakocsi alapítványi autó, nem az OMSZ adta rá a pénzt /mármint az újra/, az első autójukat az OMSZ-tól kapták felszereléssel együtt, de mára már egy modernebb autójuk van, amit adományokból vettek. Ajánlom figyelmedbe a www.gyerekrohamkocsi.hu veboldalt Ezért próbálunk tenni a dolog megoldására. Az átlag autós meg sokszor a "sima" mentőt sem veszi észre, ha nem akarja !!!!! Mi akik nap mint nap az utakon vagyunk ezt tapasztaljuk. Ugyan mitől venné észre a babakocsit, vagy a koraszülött mentőt????? Ugyanúgy leszorítják az útrol, mint bármely másik autót, vagy mentőt !
Vitathatatlan, hogy az elmondottak mind az igazatokat bizonyítja. De ez csak az érem másik oldala.
Nekem nem tetszik, hogy fél évente új gyermekmentő beszerzéséről hallok, miközben a számuk nem növekszik. Erre mondom, hogy ez csak porhintés, mert a lakosság túlnyomó része sosem fog hozzájutni ehhez a segítséghez. Az én felfogásomban továbbra is az él, hogy a balesetet elszenvedő gyerekek kapjanak ilyen segítséget. A koraszülött mentés meg a szekunder szállítások ne legyen feladata a gyermekmentőnek. Én csak az utcai vagy lakóhelyi balesetekben gondolkodom, az eü-i intézmények szállításait másképpen kellene megoldani, hogy maradjon kapacitás a váratlan gyerekbalesetekre. Tudom, hogy ezt képtelenség a gyakorlatban szétválasztani, mert mindenből kevés van, de éppen ezért tartom fontosabbnak az átlagmentő felszerelésének kiegészítését gyermekellátásra alkalmas eszközökkel. Mert lehet, hogy 3 hetes cscsemőket szállítatok akinek maradandó fogyatékossága keletkezett, de eközben az utakon ellátatlan gyerekek várnak segítséget.
Nem állítom, hogy nincs szükség a gyermekmentőre mert ez nem is lenne okos, de nem így, hogy egy helyben toporgunk a bővítés terén. (Az elmúlt kb. 5 év ezt támasztja alá.) Ha pedig már így van, akkor nyitni kell az átlag mentőkocsik felszerelésének kiegészítése felé, amire nagyon helyesen ráéreztek a mentéssel foglalkozók. Az oktatást és továbbképzést pedig folyamatossá kell tenni, ez magától értetődik. Erre is jó a gyermekmentő, hogy mindig legyen rajta aki tanul.
Mostmár mindenféle csecse-becse van rajtuk, nem is tudom, ezek után egy szimpla esetkocsit mitől fog észrevenni az autós... Félek, hogy ezek a "100 ezer wattos" szirénák rontják a többi mgktetett jelzés image-ét.
Kedves Cucu ! Az elmult évben volt szerencsém néhány napot szekundálni a GYEREKROHAMON./ szándékosan írtam nagy betűvel/. Mi átlagosan 1 hónapban 5-10 kisgyermek, ill csecsemő szekunder transzportját végezzük. Tehát nem árt tanulni. A legfiatalabb 3 hetes csecsemő volt eddig. De előfordult, hogy amikor szekundáltam akkor vittünk a kisgyereket az egyik gyerekosztályról a babakocsival, aztán kb 2 hónap mulva mi vittük ugyanezt a gyereket egy másik gyerekosztályról-igaz akkor aránylag jó állapotban volt-. És csodák csodájára a kis poronty megismert,-gondolom én-, mert elmosolyodott, amikor meglátott, és abbahagyta a sírást. És hála istennek végig aludta az utat -130 km -. A legutóbbi egy 6 hetes csecsemő volt - születés után ujraélesztve-, akinek sajna béna a bal keze, és valószínüleg agykárosodása is van. De sorolhatnám még a példákat. Nem csak arra az egy babakocsira van szükség az országban. Máshol is élnek kisgyerekek. A babakocsi egyébként - javítsd ki "babakocsi" ha nem jól mondom!- kocsihiány esetén ugyanúgy riasztható, mint a többi mentőegység, vagyis nem csak gyerekeket lát el, hanem felnőtteket is./ volt benne részem /. De az a "többlet" ami a babkocsi személyzetének úgymond a fejében, és a kezében van az szerintem megfizethetetlen. Mondom ezt 3 koraszülött gyerek/hála istennek már felnöttek, és egészségesek/ anyukájaként, és 28 éves eü múlttal a hátam mögött.
Policecars! Láttam a saját fórumodban, hogy keresitek a Ford Galaxyt. Nos az az ami ott áll a Markóban és az ALARM-KICS főorvos használja. Tényleg szép, amúgy belül sima ülések vannak, annak dacára, hogy körbefóliázták opálmatricával az ablakokat. Ha adnál nekem jogot a fórumodhoz, megköszönném. Amúgy ha régi mentőfotók érdekelnek csak szólj nyugodtan :-) Addig is előzetesnek..
Köszönöm szépen a meghívást, nem ígérem meg, hogy tudok menni, mert valami vizsgaidőszakszerűség van éppen :) . A fényképeződnek jobbulást, lenne egy laikus kérdésem (nem Bp-n lakom) : az egyterűt Fordot pontosan hol lehet fellelni, egy civil könnyen bejuthat oda? Mert ha igen, mozgósítom az ügynökállományt :).
Az jó, csak meg kellene mondani a balesetet szenvedni készülőknek, hogy mely napokon számíthatnak a máltai K.E.D. mellényre. (Bocs, ez gonosz övönaluli volt. De igaz.)
Tisztelettel, de nem értek egyet veled. A babakocsi az elmúlt években a több mint 12 ezer kivonulás során több száz esetben mentette meg a gyerekeket a haláltól vagy a maradandó károsodástól. Ezek nagyrészében vélelmezhető, hogy a gyerekrohamkocsi nélkül a beteg sokkal rosszabbul járt volna. Legutóbb pont csütörtökön egy görcsölő, fulladó, eszméletlen 2 évest kellett ellátni. 70 perc után került szállítható állapotba, miután gépre tették és megkapta a megfelelő gyógyszereket. Nem merem azt állítani, hogy egy esetkocsi ugyanezt az ellátást adta volna... Két fontos dolgot szét kell választani. Az eszközt és a szaktudást. A gyermekrohamkocsi parádés eszközparkja mit sem érne, ha nem gyerekintenzíves orvosok dolgoznának rajta és ha az ápolók legifjabbika is ne lenne túl az 1500 gyerekellátáson. Ez akkora rutint, magabiztosságot és szaktudást biztosít az egységnek, amelyet semmilyen jól felszerelt általános mentő sem tudna megszerezni, még 20 év alatt sem. (Az általános mentőellátás 3%-át adják a gyerek esetek és ezeknek is csak töredéke a súlyos-életveszélyes gyermek.) Nem lehet tehát összehasonlítást végezni csupán eszköz alapon. A gyermekrohamkocsi pontos statisztikájának ismeretében (pl. a sikeres újraélesztések aránya 50% feletti) nem lehet kérdés a hit. Gyermekrohamkocsi kell. Abban igazad van, hogy emelni kell a gyermekmentés általános szinvonalát és abban is igazad van, hogy csökkenteni kell a szakmai, minőségbeli különbséget az általános egységek és a gyermekrohamkocsi között, de ennek teljes eltüntetése nem lehet reális cél. Másik fontos feladatunk a secunder transzport. Azaz a kórházak közötti szállítás. Ha te egy gyerek intenzíven dolgoznál, kire bíznád szívessebben a lélegeztetett 6 hónapos betegedet: egy esetkocsira mentőtiszt eggyel vagy a kétszakvizsgás gyerekintenzíves kollégádra. És ezek a feladatok teszik ki a gyerekrohamkocsi munkájának 35%-át. Nem véletlen, hogy a gyermekrohamkocsi szakmai támogatottsága a kórházak részéről évek óta töretlen. Ha van kedved, egyszer szívesen vendégül látlak a gyermekrohamkocsin és utána ismét feltehetjük a kérdést, hiszel-e benne.
Hát persze, hogy te leszel az első, aki képet kap róla. De ha ven kedved, inkább gyere el az átadóra. Kb. két hét múlva lesz, de majd írok pontos időpontot és helyszínt. A részletek egyenlőre titkosak, de annyit mondhatok, hogy nagyon vagány gép lesz. Neked különösen tetszeni fog, tekintettel arra, hogy a szemből észlelhetőséget a váltórefin kívűl "csak" 14 kéklámpa biztosítja. A hangja 2x100 watt, Whelen. Ott majd fotózhatsz kedvedre. Van ám még egy szép kocsi manapság. A központban álló főorvosi egyterű Ford nagyon szépre sikeredett. Ha meggyógyul a fényképezőgépem, lekapom neked.
Én úgy gondolom, hogy a gyerekeket is megilleti az a mentő ellátási nívó, ami a felnötteket. Ezt egyre inkább felismerik a mentésügyben utazók. Márpedig ezt nem lehet "gyermekrohamkocsi"-val elérni. Mert ez szerintem annyit jelent, hogy a felnött/gyermek lakossági arány alapján kell felkészíteni a mentőszolgálatot. Ez kb. azt jelenti, hogy annyi gyermekmentőre volna szükség, mint a mostani mentők létszáma. Ez pedig biztosan nem járható út, hiszen 100 %-os bővítést igényel ez a variáció. Ráadásul nem is lenne hatékony. Gondoljunk, csak bele: általában 5-6 sérült közül legalább 1 gyerek van, de erre nincs recept. Az is lehet, hogy mind gyerek. Szóval akkor minden balesethez egyszerre két mentőt kellene indítani. Ez nem megoldható. Sokkal inkább jobb, ha a mentőautó rendelkezik a gyerekek ellátására szükséges eszközökkel is. Minden más -mint a gyermekmentő kitalálása- csak porhintés a lakosság szemébe. Nem hiszek benne!
Veszprém megyében minden autón a szállítókon is! van lapáthordágy meg K.E.D. mellény is sőt legalább 1 szállítókocsin de inkább már 2-ön van félautomata defi is. Irigykednek is ránk pl a Zala megyeiek meglepva hallottam tőlük hogy náluk még lapáthordágy is inkább csak esetkocsin van. Én eddig azt hittem az egész országban fel vannak szerelve már a kocsik így. Persze ez függ a vezető személyétől is, hogy mennyire hajtja fel a pénzt nálunk ez ezekszerint jól működik.
Annak a mentőorvosnőnek üzenem, hogy téved. Nem oldották meg eddig "valahogy". Illetve csak úgy tűnt, hogy megoldották. A gyerek meg agyhalottként került be a kórházba. Ez tapasztalatból illetve nem kevés kutatómunka eredményeként jelentem ki. Ha érdekelnek a részletek, szólj...
Sziasztok! Hogy van-e "CAD", helyesen írva K.E.D. (Kendrick Extrication Device) a kocsikon? Hát nincs. Budapesten csak a nemrég totálkárosra tört budai 20-as MOK egységen volt. No meg a gyermekrohamkocsi új egységén is lesz. (A Babakocsin most azért nincs, mert nincs rá szükség.) Amúgy egy K.E.D. például a Söhngennél 55-60 ezer forint nettó. A mentő-tűzoltó cuppanásról egy belső infó: a pernyetipró zöldön hajtott ki a Gerlóczyból a fecskendővel. Na most ugye akkor minek is állna meg... Ami az OMSZ vidéki fejlesztését illeti. Egy apró filozófikus kérdés: vajon a gyermekrohamkocsi beindítása Magyarországon (Budapesten) szakmai előrelépés a magyar mentésügy számára, vagy szegénységi bizonyítvány amely a felszerelés és a szaktudás általános hiányáról árulkodik? Éppen ideje a gyermekmentést széleskörben fejleszteni. Mi tavaly nem véletlenül osztottunk szét 31 szuper táskát 18 milla értékben az ország összes rohamkocsijára. Azoknak a felszereléseknek a nagy rész most általánosan bevezetett cucc lett. Ennél nagyobb sikert nem is remélhettünk volna. És egy apróság: ma hívott fel Kiskunhalas, hogy egy égett gyerekre elhasználták a nagy WaterJel égési kötszert, amit tőlünk kaptak. Kérdezték, hogy tudnánk-e pótolni nekik. Öröm hallani, hogy az igény a jobb mentéstechnikára vidéken is meg van.
Sejtettem. Budapesttől 7km-re egy balesetnél hallotam ezt a kijelentést, egy vörösvári mentőtől és teljesen természetesnek vette az illető, hogy minden mentőben van. Én hitetlenkedtem, mert úgy tudtam, Pesten nincs a mentőkben. Akkor inkább úgy kérdezem, a pesti mentők hány százalékában van CAD mellény?
A gyerekkocsikat eröltetés nélkül meg lehetne oldani, ha............. Ha nem törekednének mindenben monopolista szerveződésre. Ha elfogadnák az ajánlatokat.Ha segítenék azokat, akik ezt a problémát átérzik, és próbálnak megoldást találni rá. Túl sok itt a " ha "........ Megint beszélhetnénk az esélyegyenlőségről. Minek, lerágott csont.
Tegnap volt az RTL-en, hogy megkezdik a mentőautók felszerelésének kiegészítését olyan speciális eszközökkel, ami a gyermekek ellátását könnyíti. Gerincágy, csontba adható infúziós tű, maszk, stb...
Első lépésben 16 mentőautó kap ilyen eszközöket.
Én ezt sokkal jobb megoldásnak látom, mint a gyermekkocsi erőltetését, amihez a bajbajutott gyerekek egy kis része juthat csak hozzá. Persze, szükság van arra is, de a mostani fejlesztést jó irányúnak tartom.
Egyik mentőorvosnő úgy nyilatkozott ebben az ügyben, hogy: persze eddig is megoldottunk mindent, csak egy kicsit problémás az infúzió bekötése, meg ez is az is problémákba ütközik, szóval végül is mindent megoldunk, csak nem megy annyira gördülékenyen, mint mehetne...
Őszintén szólva az a pénz amit ebbe majd beledobnak, sokkal jobban jönne mondjuk a szállítókocsik felszerelésére, esetleg egy kis házi plusz képzésre, szakápolóira...
reggel hallottam a rádióban hogy a mentők irányítási rendszere így hirtelen, Csütörtökről Péntekre virradólag elavult. Már nem jó az áramszünetet tuti bíró mágnestábla... Lehetséges, hogy valamilyen idióta számítógépes cég bizniszt remél az amúgyis alacsony költségvetésű mentőktől hogy így felhozták a témát?
Ford Transit töréstesz a langlovagok.hu-n. Nézzétek meg, az ápoló ülése nem egy életbiztosítás...
Én is érdeklődve hallgatom, milyen jó is lesz. HOgy több mentő, több helikopter, 90%-os kiérkezés 15 percen belül. Plusz erre rátesz a racionalizélés a cégnél, ahol állítólag majd az állomásvezetők ilyen-olyan pluszpénzeket kapnak - amiket korábban megvontak tőlük, és ingyen csinálhatták a vezetői feladatokat.
Én már csak azt kérdezném, hogy honnan lesz erre pénz, illetve ha lesz, az eddig hol volt? Én nem látom a koncepciót, hogy van az, hogy megyénként 5-15 kocsit leállítottak idén tavaszra, most meg majd új mentők? Nagy duma az egész, közben meg csak az a fontos, hogy minél kevesebbet kelljen költeni a mentőszolgálatra.
És bármelyik oldal ígér is bármit, utólag lehet magyarázni, hogy a 40 mentő az nem azt jelenti hogy + autó, hanem hogy csere, ésatöbbi. Egy-két állomást meg felhúznak, gondolom többnyire önkormányzati pénzből, aztán meg nincs pénz takarításra, WC-papírra.
A vezetés meg nem veri az asztalt hogy több pénz kellene, az ÁNTSZ meg az OMMF meg nem mer komolyan belenyúlni a dolgokba. A vonulók pedig 12ből 13 órát töltenek tengelyen, mintha krumplit vinnénk, nem betegeket.
Hát azért ez nem "alapvető vezetési rutin". Könnyű félreérteni a közlekedés többi résztvevőjének a mozgását, különösen akkor, ha azt hiszi, hogy neki állnak félre, mert kint van a megkülönböztetett jelzése. Nem hiszem, hogy ott, a tonnákkal a háta mögött, hanyatt-homlok rohanva a kárhelyre, vállán a felelősséggel ez egy olyan ordas nagy hiba lett volna (habár hiba volt, az azt hiszem kétségtelen).
A sima úrvezetőktől annyit nem lehet elvárni, hogy ha látnak és hallanak is minket, ne csak nézzenek ránk mint borjú az új kaput, hanem találják meg a középső pedált, a nagy sipítástól "stressesen". Akkor sokkal extrémebb helyzetben hogyan várhatunk el 100% hibátlanságot, még ha ez is a foglalkozása és "pályaalkalmas" az illető?
Nyilván mindenféle szándékosság kizárva, ilyen hülyeségeket ne is mondjatok.
Amit viszont egyikőtök sem hozott szóba, az az, hogy közrejátszhatott az alulfizetettség miatti kimerültség is. Túlmunka, plusszmunka, stb, aztán így megy be szolgálatba. Nem csoda, ha alapvető vezetési rutint vét.
szerencse a szerencsétlenségben, hogy habár morgunk mint a bolhás kutya, gyakran akadályoz a munkában (még előre sem lehet miatta hajolni meg gyakran már akkor megfog), többen kaptak már fegyelmit miatta, de a karambolozott autóban a kollégák be voltak kötve. Talán az életüket köszönhetik ennek. Úgyhogy azt kell mondjam, nagyon helyes, mégha én is sokszor elfelejtem és ezért nagy valószínűséggel magam is előbb-utóbb fegyelmit fogok kapni miatta.
A tűzoltó kollégát én inkább sajnálom. Ha mindkét autó használja a megkülönböztetett jelzést, akkor közöttük a sima kresz dönt. Az én információim alapján a mentő haladt a zöld jelzésen. Tehát sajnos valószínűleg a tüzesek gkv-ja lesz a hibás. Nyilván nem akarta, nyilván félreértette a közlekedési helyzetet, nem gondolta hogy pont együtt ér a kereszteződésbe egy másik kéklámpás autóval. Én azért szurkolok, hogy a kollégák mielőbb gyógyuljanak, és hogy a tűzoltó kollégának se legyen nagy baja az egészből. Simán tévedett, ami bármikor, bárkivel előfordulhat. (Ezért vagyunk mi egyáltalán.)
Amit írsz, arról nyilván ők -a szirénázó autót vezetők- is tudnak. Akkor meg?
Nyilván nem nézett "megfelelően" körül, mielött kihajtott a mentő elé, különben nem hajtott volna ki elé. Az általad említett verzió -miszerint szándékosságról szó sem lehet- fel sem vetődött bennem gondolati szinten. Ott még nem tartok.
Gratula annak a tűzoltókocsinak, amelyik a Gerlóczy utcából kanyarodott ki a mentő elé ma a Károly körúton. Nem tartom kizártnak, hogy egy kárhelyre tarthattak.
Na ez az, ezt sem értem én sem, pont ez jutott az eszembe nekem is...
Pedig még kisstílűbb kórházakban is felteszik a lokálban végzett műtéteknél is...
Bár azt sem értem, hogy a megyeszékhelyen nincs működő CT? Mit csinálnak a koponyasérültekkel meg a stroke-osokkal? Ráolvasnak, vagy elküldik Kiskunhalasra CT-re?
Szegény, a Bethesdába már csak azért vitték át, hátha a Református egyház kórháza tud csodát is, nem ott szúrták el. Veszélyes üzem. Vigyázni kell. Ha nem, sajnos nagyon szomorú vége lehet. Egyébként Kecskeméten nem divat a Pulsoxymeter? Vagy megint csak nincs rá pénz?
Mert ha hagynák akkor tennék ellene, de állandóan falakba ütközöm, és lassan belefáradok abba, hogy egy ajtón nem kopogtatnom kell, hogy bejussak, hanem dörömbölnöm, és akkor sem engednek be :-(((((.
Csak az a baj, hogy pontosan azok nem néznek a tükörbe akiknek nagyon kellene hogy megnézzék magukat benne.
Akkor Te is tudod, mit tud kezdeni a felnőttorvosi ügyeletbe frissen beugrott rezidens orvos, vagy épp a rutinosabb rezidens belgyógyász orvos egy kruppos gyerekkel! Kb. azt amit a múltkori "balhénál" az ügyeletes a mandulaműtött gyerekkel! = mentővel(szállítóval) elküldeni, és nagy gáz!
Vidéken távolabb a megyeszékhelyektől sokkal kevesebb az esélye van a súlyosabb állapotú gyerekeknek, mivel ESET és ROKO elég kevés van, szállítói meg (gyerek)háziorvosi szinten az oxyológiai ellátás egyszerűen kritikán aluli.
Láttam, az elmúlt hetekben gyakran előkerült a Gyermekrohamkocsi témája. Néhány megjegyzés: Miért nincs vidéken Gyermekrohamkocsi? 1. Budapesten 21 gyermekintenzíves orvossal tudjuk biztosítani a Babakocsi folyamatos működését. 2. Az egység valóban hatékony bevethetősége pedig a statisztikák alapján kb. 20-25 km, ha egyébként egy ügyes egység már megkezdte az ellátást. 3. Vidéken nincs olyan mentési kapacitás, amely lehetővé tenné, hogy egy babakocsi csak gyerekesetekhez vonuljon ki. Nagyrészt felnőtteket látna el, amely részben csökkentené a bevethetőséget egy esetleges gyermeket érintő esetben, részben a gyerekorvosok elvándorlásához vezetne. Mi a Szent Márton Gyermekmentőszolgálat Közhasznú Alapítványnál más utat keresünk a vidéki gyermekmentés javítására. Gondolhatjátok, az én szívem is meghasadt a szigetvári eset kapcsán. De meg kell mondjam, azt is nagy dolognak tartom, hogy Budapesten 6 éve ilyen már nem fordult elő. (Most voltunk 6 évesek:-). Ez is siker, nem is kicsi. Úgy gondoljuk, vidéken valamennyi mentőnek alkalmasnak kell lennie a gyermekellátás magas szintű elvégzésére. Ezért osztottunk szét tavaly 17 millió Ft értékű gyerektáskát a megyei rohamkocsikra. Idén folytatódik ez a folyamat, talán további mentőkre is sikerül eszközt vinnünk. Az OMSZ-nál megalakult a gyermek-munkacsoport, amelyben a mi szakembereink is komoly szerepet játszanak. Van pénzünk és kapacitásunk a vidéki oktatásokra és a nyár elején elindul egy ápolóknak, mentőtiszteknek és orvosoknak szóló távoktatási program is a gyermeksürgősségi ellátásról. Interneten tanulható, sok multimédiás elemmel, gyakorlati foglalkozásokkal. Májusban talán elindul Budapesten egy olyan Gyermek-MOK (mentőorvosos-kocsi) amely kisérleti jelleggel próbálja ellátni a közép-magyarországi régiót. A felszerelés megvan, nemsokára a gyermekmentő honlapján (www.gyermekrohamkocsi.hu) további hírek is lesznek róla. Ha beválik, törekedni fogunk arra, hogy régiónként jöjjön létre hasonló gyorsbeavatkozású egység a gyermekosztályok közreműködésével. Tudom, ez már a korábban elvesztett gyerekeken nem segít. De nehogy azt higyjétek, hogy mi itt Pesten megfeletkezünk a vidéki gyerekekről. Törekszünk arra, hogy az itt megszerzett tudást és tapasztalatot minél hatékonyabban átültessük vidékre is. De azt is látni kell, hogy a magyar mentésügyben 112 év kellett a Gyermekrohamkocsi megszületéséhez. Ehhez képest egy-két év már nem nagy idő :-) Szívesen állok rendelkezésetekre.
Hi!
Mil Mi-2, orosz tervezés, de szerintem a magyar példányok lengyel gyártásúak. Itt van jó pár kép a magyar mentő helikről: http://hampage.hu/repules/heli.html .
Nekem az tetszett a legjobban, hogy a szóvívő bts. khm... úr szerint ugyebár megfelel minden előírásnak, jó a műszaki állapot stb.
Van ugyebár 5 légibázis az országban. Tehát 1 nap max 5 helikopter tud a magasba emelkedni. Na, és 3 éven belül 3 verte oda magát ezekből a gépekből. Ahhoz képest, hogy megfelel az üzemeltetés a különféle előírásoknak, szerintem ez nem kimondottan egy kedvező hibaszázalék (60%)...
Ma az ATV-n Thürmer Gyula elítélte a jelenlegi eü minisztert, amiért ilyen szervezetlenné vált a kórházi és mentő ellátás. Ezt a szigetvári kisfiú halála kapcsán mondta. Piros lapot mutatnak nemsokára a miniszternek.
Biztos voltam benne. De már megint azt érzem, hogy a közvélemény csak nyugodjon meg, van másik. De hogy a mentösökért/pilótáért annyit nem tesznek meg, hogy ezt is nyilvánosságra hozzák... Azokból is van másik? Felháborító. Belölem legalábbis csak egy van. Üdv: AL
Ráadásul ezt kultúrált országokban másként szokás: itt rögtön azzal akarták megnyugtatni a népeket (az én zsebemben azonnal kinyitva a bicskát), hogy gyorsan közölték, helyette másik fog repülni, megmarad a helikopteres mentés.
Ezzel szemben nyugaton ez úgy működik, hogy elkezdik az esetet kivizsgálni (jó esetben a többi repülést ráadásul azonnal le is tiltják), és a vizsgálat eredményétől függően engedélyezik tovább, vonják felelősségre a vétkeseket, stb. (pl. Concorde).
Én speciel nem lettem nyugodtabb attól hogy van ott repülés, sőt majd igyekszem távolmaradni az ilyen helyzetektől...
Eleg szornyu, kicsit kesve ertesultem rola, szornyuek a MI2-k, mikor en ultem rajtuk, mindig allt a hangarban ket harom tartalek (Debrecen), es ha valami lekonyokolt, gyorsan egy masik gepbol lett potolva, mert kimondott alkatresz-utanpotlas nem volt. Nem sokkal miutan elmentem, a debreceni is leesett egy uzemi kor soran, de szerencsere csa konnyebben serultek a fiuk.
akkor mindenki happy, mindenki mindent ert, lapozzunk, szerencsere nem tortent semmi, ami a mentoket hozta volna rossz hirbe, vagy akar eloterbe az utobbi napokban. Az a baleset nem lehetett gyenge, amit a menekulo autos okozott, foleg szegeny motorosrendor szivott nagyot. Ez is igazolja, hogy milyen veszelyes uzem azuton dolgozni, foleg az autopalyan ejszaka szoktam felni kegyetlenul, hogy amig elmerengek a egy hangresben, valaki benez a hatso ajton a hutojevel. Most nem mentozom, de azert hianyzik.
Sajnálom, hogy Te nem érted meg, hogy mi miről beszélünk. Nálunk a beteg ember az egyforma, függetlenül a bőre szinétől, és hovatartozásától, és korától.
Na, ez az, amit meg Te nem értesz meg, hogy én ezt értem és nem ez a lényege.
"Vidéken nincs babakocsi, de a salgótarjáni kórházba babakocsi megy a koraszülött kis Kolompár Rolandot Pestre hozni. Ebben van az üzlet. Most munkát kap a magán-mentőszolgálat, 14 év múlva pedig a BV intézmények nem maradnak feladat nélkül. Így mindenki jól jár... A 4 éves mandulaműtéten átesett vidéki kisfiúnak az esélyeit meg már ismerjük.... Valahogyan nagyon torz ez a társadalom."
Ebbe nem lehet belemagyarázni semmit.
Sajnálom, hogy Te nem érted meg, hogy mi miről beszélünk. Nálunk a beteg ember az egyforma, függetlenül a bőre szinétől, és hovatartozásától, és korától.
Az se semmi,de nálunk meg még orr-fül,gégészet is csak hetente 1-szer,de amikor esett a hó,az is elmaradt.Aztán lehetett vinni a gyerekeket 40 km-vel arrébb levő megyeibe.Van közadakozásból,pályázati pénzekből rohammentőnk is,csak orvoshiány miatt este 8-ig.A babakocsi meg csak egy álom.Jó sokat ér az emberélet ebben az országban.
Ez belemagyarázás, akár csak esély részéről. Mondandómnak nem ez volt a lényege, hanem az, hogy sokkal jobban tudtam volna örülni egy olyan riportnak, ami arról számol be, hogy valahol vidéken az egészségügyi dolgozók összehangolt munkája eredményeképpen sikerült a halál torkából visszahozni egy mandulaműtéten átesett 4 éves kisfiút...
nagy a hallgatas, a lenyeg az, hogy barki barmit is gondol a kisebbsegekrol, a Tb-t nem fizetokrol, a menekultekrol, a hajlektalanokrol, az illegalis bevandorlokrol stb. az nem szempont a betegellatasban.
Maganemberkent kerulom Kolompar Rolandka szuleit, es nem orulnek , ha az utcankba ciganyok koltoznenek, felhaborit, hogy ez a jo nyolszazezres reteg nem fizet semmifele adot, tb-t, de maximalis ellatasert reklamalnak, es joggal, mert ez jelenleg mindenkinek jar, es szerintem is tarthatatlan a jelenlegi finanszirozas, mikor egyre kevesebben fizetnek be a kozos kalapba, amibol egyre tobben kernek reszt,
DE
ha Kolompar Rolandka beteg, akkor egy beteg gyermek, es mas nem szamit. A kiveteleket nem szabad elkezdeni keresni, mert aztan egyre tobbet bele tudunk paszirozni, ez allami-tarsadalmi parbeszed kerdese, ha nem tetszik, akkor olyan partra kell szavazni, aki atalakitja az egeszsegugyet, nem tuzet olt (bar jelenleg en nem ismerek ilyet)
Szoval szerintem esely erre celzott, es szerintem ezzel lezarhatjuk ezt az ugyet.
(Bar nem tudom, hogy kellett-e volna reagalnom, az ismeroseim szerint mindenbe beleugatok, ha kell, ha nem, csak ugy ereztem, hogy kinos hallgatas lett urra. Akkor meg bocs.)
A babakocsi egyebkent csak egy ujabb peldaja az egeszsegugyi szolgaltatasokhoz valo hoozaferes egyenetlen eloszlasanak (vagy hogy mondjak ezt szepen....:-) )
A gyermek, de meginkabb a csecsemo, de meginkabb az ujszulott surgosssegi ellatas specialis tudast es felszerelest igenyel. Elvileg videken a rohamkocsik jelentik ezt a specialis tudast es felszerelest, de az alabb vazolt elszomorito szakorvoshianytol fuggetlenul nem sok olyan oxiologust ismerek, aki teljesen nyugodtan vonulna ki ilyen esetekhez......
Nem tudom, hogy megyenkent indokolt lenne-e egy babakocsi, talan nem, de nagyobb regionkent mindenkepp. De ha centrum sincsen, miert eppen mento lenne.....
Az meg egy kulon tortenet, hogy Mateszalakarol Budapestre nem kocsival kellene szallitani... (mondjuk nem is Mi2-vel, MIII koromban alig birtunk felszallni a pilota+apolo+en+inkubator+doktor osszeallitassal, mert persze a kiskolykot nem biztak ram, sot majdnem kihajitottak, hogy inkabb apolono jojjon, de a visszautra valo tekintettel a szolgalatvezetes megvetozta az ugyet:-) )
Míg a taxi átlag 250 ft/km viszi az utast ugyanez a mentőben átlag 80 ft/km és ha többen vannak benne / vagyis nem egy beteggel furikázik / akkor azt szorozd meg 0.2 vel , vagyis 16 ft/km. Hogy értsd a számítást 2 beteg megy a mentővel . a megtett út 1, illetve 2 km a kapott összeg összesen : 176 ft. A fele a taxi tarifának.
A koraszülött gyerekért igenis menjen a spec mentő ! Mindegy, hogy Kolompár vagy Kovács a vezetékneve. GYEREK, aki nem tehet semmiről !!!!!! Joga van élni.
" Munkát kap a magánmentőszolgálat " - eddig is volt munkájuk.
Az hogy egyes szolgáltatók " gazember " módon kijátszák a törvényt? - ez mindenesetre szomorú tény. De attól még a többi magánszolgáltató nem gazember, és becsületesen végzi a dolgát-az OMSZ-al együttműködésben-.
Nem kéne általánosítani, mert ezzel sérted a becsületes szolgáltatókat-engem is.
Olvasom a hozzászólásaitokat és teljesen magam alá kerültem. Ami elszomorító, hogy írásaitokban nincs semmi túlzás, ezt lehet tapasztalni a valóságban.
Vidéken nincs babakocsi, de a salgótarjáni kórházba babakocsi megy a koraszülött kis Kolompár Rolandot Pestre hozni. Ebben van az üzlet. Most munkát kap a magán-mentőszolgálat, 14 év múlva pedig a BV intézmények nem maradnak feladat nélkül. Így mindenki jól jár... A 4 éves mandulaműtéten átesett vidéki kisfiúnak az esélyeit meg már ismerjük.... Valahogyan nagyon torz ez a társadalom.
Most mondjam azt, hogy kellemes húsvéti ünnepeket?
De nekem az a halvány gyanúm, hogy belátható időn belül nem is lessz-szakemberhiány, pénzhiány....stb.-
És nálunk nincs gyermekorvosi ügyelet sem -25 000 gyerekre - igaz a téli hónapokban a gyerek orvosok ügyelnek 4 órában hétvégén a felnőtt ügyelet melett. Mi felajánlottuk, hogy erre az időre biztosítunk ingyen és bérmentve egy gépkocsit egy gyerekorvosnak aki esetleg kimenne a hívásokra........azt hiszitek kelett???? Még így ingyen sem.
Sőt az ONE szintű egységen is előfordul, hogy nem szakápoló ül./igaz nem sokszor/
De amíg azt meg lehet tenni, hogy egy CT-MR labor hátérrel rendelkező, traumatológiai sebészettel, és osztállyal működő , autópálya melett lévő kisvárosban csak 12 órában van esetkocsi / nappal /-addig én már semmin sem csodálkozom.
Ha az én családomból valakinek valami baja van, csak gondos mérlegelés után viszem be az X intézménybe, és csak sürgős esetben.
Jelentem az ugyelet mar itt is 12 ora... :-) A MIII szvsz csak egy potcselekves a szakemberhianyra. Ami teny, hogy tapasztalatot szerezni menton nagyon lehet. De szerintem szekundanskent is hasznos. A rezidenskepest en egy ev mentovel kezdetnem... Lehet felzudulni, hogy vegzett dr, de 0 tapasztalattal nem lehet gyogyitani. Itt lehetoseg lenne nagy betegforgalmat bonyolitani.
Ha tudnam a valaszokat, nem koccoltam volna le kulfoldre jomagam is.
Szerintem jo az a torekves, hogy a mentotiszti letszamot felduzzasztani, bar ezzel sokan nem ertenek egyet. Viszont mentotiszti kepzesbe tovabbra is csak a mentoszakapolokat engednem, akik mire dontesi helyzetbe kerulnek, azaz mentotiszti diplomat szereznek, legalabb 5 eve kocsin dolgoznak, tehat tapasztaltak. Szerintem ebbol az iranybol legkonnyebb tapasztalt, kepzett szemelyzettel ellatni az esetkocsikat. (meg reszallasu anesztesekkel :-) )
En is metotiszt III-kent kezdtem, borzadva gondolok ra UTOLAG, akkor nem tunt rossznak, bar az is igaz, hogy tizenot ev mulva jelenkori magamra is borzadva fogok gondolni valoszinuleg (vagyis remelem, hogy fejlodok annyit). Nincs mese, az orvostudomany tapasztalati diszciplina, es ezt a tapasztalatot ma nincs ideje senkinek mas mellett megszerezni, a medikuskepzesben lenne ido, de ott eleg oktato nincs, kezdo orvoskent meg mar rogton dolgozni kell, csak a magad , de foleg a beteg karan tanulhatsz. Ami eleg ertekes tapasztalat, mert sosem felejted el, de lehetne maskeppen is.
A tobbirol nincs velemenyem, nem ertek hozza, az egeszsegugyi makroallokacio is kulon szakma, csak azt erzem, hogy mi nem jo, de nem vagyok eleg kepzett a megoldashoz. Na joejt, holnap benezek. (ugyelet utan, ami itt 12 ora :-) )
Korrekt osszefogalalast olvastunk, koszi. NOS megfogalmazom a kerdeseim. Hol vannak a tobb eve tervezett surgossegi centrumok? Az OTRI-Mentokorhaz osszevonas is kudarcot vallott. OMSZ. Nem engednem a MentitosztIII-at onalloan dolgozni, donteni. Estekocsin biztos nem. Tapasztalatlan, rutintalan. Videken nincs babakocsi? A szigetvari orvos (aki vallalkozasban ugyelt /valszeg/, ergo nem vonhato felelossegre) szakmai hibak soroat kovette el. Ez persze feltetelezes, de feltunien csend van az ugyben. Mi a megoldas???
A surgossegi ellatas Magyarorszagon hihetetlenul esetleges dolog, ha szerencsed van, meguszod, ha nincs zserencsed, belehalsz, ha valami bajod lesz.
Vegyuk sorba, hogy kitol is varhatsz segitseged hirtelen fellepo, sulyos , eletveszelyes allapot eseten.
1. Mento
Idealisan Rohamkocsi, de ez nem mindenki szamara elerheto minden idoben. A targyi feltetelek tobbnyire adottak, a szemelyi feltetelek olyanok amilyenek. Elvileg csak szakorvos ulhetne rohamkocsira, am en is dolgoztam rohamkocsin, es nem vagyok szakorvos. Ezen a rohamkocsin (megyeszekhely) tobbnyire nem szakorvosok vonulnak, mert egyszeruen nincs eleg szakorvos a palyaelhagyas miatt. Es a surgossegi ellatas amellett hogy pontos tudast is igenyel joreszt TAPASZTALATOT kovetel, amit felugyelet mellett dolgozva evek alatt (a szakvizsgaig) kellene megszerezni, hogy ejszaka, hoviharban felhomalyban, arokban, azt a mozdulat es gondolatsort veghezvidd, amivel mar tobbszor talalkoztal, nappal, felugyelettel, segitseggel a hatad a mogott. Ez lehetetlen, olyan szintu a kaderhiany, hogy mar nagyon alacsonyra kellett vinni a mercet, hogy a kocsin kilegyen a letszam.
Az esetkocsi meg heterogenebb, sokszor vonul kivalo mentotisztekkel, akik a tapasztalatot hosszu evek alatt szereztek meg apolokent vonulva az eset es rohamkocsin, de sokszor szigorlo mentotiszt III-mal, aki vagy ilyen, vagy olyan, de a legjobbaknal is a fontos tapasztalat hianyzik. Esetkocsi pedig sajnos egyre kevesebb fut, ha nem is szamban, de oraszamban, ezt kar tagadni, es egyre gyakrabban megy
Mentogepkocsi a sulyos, eletveszelyes allapotokhoz, ahol nem ritkan egy-ket honapja dolgozo embernek kellene kozbeavatkozni, de ha veletlenul egy rutinos szakapolo is ul a kocsin, eszkozok hianyaban o sem sokat tehet.
2. Orvosi ugyelet/haziorvos
Kicsit szentimentalis hangnemben emlegettuk itt a videki kororvosokat, en a csaladorvosi szakmaban kompetensek ill. inkompetensek aranyat 1:4-hez becsulom, a surgossegi ellatashoz alapfokon ertoket 1:10 -hez. Nem egyszer talaltam eszmeletlen beteg mellett beutalot kormolgeto szakikat, bar teny, hogy hivott mar korrekt diagnozissal, ellatassal, biztositott venaval is ugyeletes orvos, ez a ritkabb.
3. Korhazi felveteles osztaly, surgossegi osztaly
Olyan szintu a szakemberhiany, hogy a vonzaskorzetunkbe tartozo kisvaros surgossegi osztalyan javareszt utanam vegzett emberek adjak az ugyeletet, es mint mondtam, nekem sincs szakvizsgam, gondolhatjatok, hogy en sem regen vegeztem. Kapott mar ugy mentoszallitasi kerelmet a mentoallomas, hogy ugorjak at (mivel szemben a mentoallomas), es ha mar anesztes vagyok, dontsem el, hogy kell-e intubalni a beteget, ha igen, akkor vigyuk mi, ha nem, akkor szallito. Ez nem az egyen, hanem a rendszer hibaja, hogya kompetens ellatok mar mashol dolgoznak (gyogyszercegnel, kulfoldon).
Bocsanat az alternativ mentoktol, sohasem dolgoztam Bp.-n, nincs ralatasom az o helyzetukre.
A szigetvari esetnel a gyokerekig hatolva a gyermeket a mielobbi sokktalanitas es legutbiztositas mentette volna meg. Kinek kellett vona ezt megtenni?
A mentoszolgalatnak? Idealisan igen, ehhez ket dolog kellett volna, egy szolgalatban levo esetkocsi, es azon egy gyermekek ellatasaban tapasztalt szakember. (orvos/mentotiszt) Ez -allitolag, az informacioim mind masodkezbol valok, hirek, ill. innen- nem allt rendelkezesre, mert nem volt esetkocsi szolgalatban.
A korhazi osztalyon? Szerintem legkesobb ott meg kellett tortennie a venabiztositasnak es az intubalasnak, egy ugyeletesnek, ha mga ezt nem is tudja megtenni, ennek szuksegesseget fel kell ismernie es segitseget kernie, (behivostol, anesztes ugyeletestarstol) Valoszinuleg ezeket megprobalta, es ezek utan, a folyamatos aktiv verzes tudataban dontott ugy, hogy jobb eselye van a gyermeknek, azaz akkor jut elobb kompetens ellatohoz, ha utnak inditja egy mentogepkocsival. Tulajdonkeppen ezt a donteset vitatjuk mi most, es szerintem ezt mar nem lehet eldonteni. De az biztos, hogy a rendszer hibaja, hogy a sok mellveregetes utan a 15 percrol ilyen kompetens ellato akkor es ott elerhetetlen volt,
Kedves Esély! Te vagy tévedésben. Az OMSZ-MBOE szerződés egy keretszerződés. Ennek a tartalmát a megyei(regionális) mentőszervezetek, és a helyben működő MBOE tagszervezetek közötti szerződések jelentik. Ilyen szerződések még nincsenek.
A szomorú eset kapcsán szólnék pár szót (érintve érzem magam, mert anesztes vagyok, mentőztem és dolgoztam Szigetváron is): Nagyon sajnálom a gyermeket és szüleit, de sajnos ez előrelátható volt. Bűnbakot lehet keresni és meg is fogják találni, de ebben az esetben (mint sok másikban is) a rendszer az igazán hibás. Miért operálnak mandulaműtéteket Szigetváron, ha nincs megfelelő háttér? (mert hozza a pontot és a pénzt) Miért nem kapta meg a gyermek az ellátást a kórházban? valaki emlegette az anesztest és a sokktalanítót: az előbbi még csak-csak ott van, bár gyakran előfordul, hogy olyan ügyel aki évek óta nem találkozott gyerekekkel, mert az egy külön tudomány. Sokktalanító (európai értelemben) pedig legközelebb a pécsi traumacentrumban van.... Ha az orvos felismerte, hogy nem tud mit kezdeni a vérzéssel (nem tudja elállítani, csökkenteni) akkor az egyetlen esély az lett volna, hogy beviszik a beteget a legközelebbi korrekt gyermekosztályra. Biztos nem volt egyszerű döntés, arról meg megint nem az ügyeletes és még csak nem is az OMSZ tehet, hogy Szigetváron csak hétköznap munkaidőben, nyolc órában van esetkocsi, akinek ezt a szállítási feladatot el kellett volna látnia. Mondjuk ez nem változtat azon a tényen, hogy egy teljesen kivérzett gyerek ott is meghalt volna, bármilyen okos-ügyes-alázatos stb... gárda dolgozik az autón. Ha nem tudod elzárni a csapot, hiába töltöd be a folyadékot.... megint bebizonyosodott, hogy jó helyen-jó időben kell rosszul lenni, mert ha nem, csak az Isten segíthet. háziorvos vs. kórházi orvos: Egyik tizenkilenc, másik egy híján húsz. Ma magyarhonban az orvosok döntő többségének fogalma sincs az akut ellátás alapjairól (ABC), de honnan is lenne, ha senki nem oktatja ezt nekik, se az egyetemen se utána. Megoldás? a szomorú az, hogy nem tudom mi lenne (ha tudnám, nálam lenne a bölcsek köve) de talán ez a borzasztó eset is előmozdítja a VALÓDI sürgősségi betegellátó osztályok létrejöttét, meg a mentés jobb finanszírozását (kétlem :( ).
De azt is tegyük hozzá, hogy azért mert rá van kényszerítve. Bár nagyon sokan azért mennek ki falusi körorvosnak, mert több a pénz. Aztán rádöbbennek a magyar valóságra: az elszegényedett lakosságra.
De aki igazán a hivatásának él, az megél a jég hátán is.
Nagyon sok falusi háziorvost ismerek.
Vannak ilyenek is, meg olyanok is.......és a betegek meg sok mindent mesélnek.
Csak azt tudnam, hol a beteg irant alazat? Felsobbrendu? Miert? Persze a kivetelek erot adnak. Bar rendkivul ritka. A kreditpontok gyujtese nem oldaj meg a kepzetlenseget. Allitom: egy videki(falusi) kororvos tobbet tud a szakmarol, mint egy kisvarosi ficsur.
Nekem szerencsém volt olyan helyen dolgozni - vidéki kórház általános bel-, ahol olyan volt a személyzet -orvos, és nővér egyaránt-, hogy nem volt ciki segítséget kérni egymástól. A problémás eseteket pedig minden nap megbeszéltük, közösen.
Ez már azonban a multé. Jött az új Kh igazgató, és lassan szétszéledtünk./bár hála istennek van egy maroknyi csapat, aki ma is egy helyen tud dolgozni, jobb körülmények között- ez kb 10 ember ebből 2 a volt osztályvezető orvos /
Azt hiszem ott van a ló eltemetve, hogy a mai doktor jelöltek beülnek a padba, és azt sulykolják beléjük : " magasabb rendűek vagytok " !.
Nézzétek csak meg : azok az orvosok, akik valaha mentőztek, és most már korházi osztályon dolgoznak, mennyire elfelejtették, hogy honnét jöttek? / tisztelet a kivételnek/. És milyen hangnemben beszélnek velünk???
Ezt én is pontosan így látom. Van 3 doktorált ember a baráti körünkben, de egyikkel sem lehet igazából szót érteni. (Vegyész, Jogász, Gyermekorvos) Mintha nem is a földön élnének...
Ugyanakkor persze találkoztam olyan professzorral, aki végtelenül segíteni akaró, a hivatásának elkötelezett ember volt. De olyannal is, aki úgy beszélt velem mint egy őrmester a katonával. Kérdeztem is tőle, mivel bántottam meg ennyire, hogy így beszél velem, mert szeretnék bocsánatot kérni.
A nagyságot én abban látom, ha orvos létére mer másik orvostól segítséget kérni. Aki erre nem képes, az gyáva és a beteg sorsával hazárdírozik.
Nincs annál szánalmasabb szakember, aki nem vállalja föl azt, hogy bevallja - ez nem fog menni- hanem elkezdi görcsölve megoldani a problémát.
Engem arra tanítottak, hogy a tudás nem abból áll, hogy kívülről fújom a lexikont, hanem abból, hogy tudatosan kialakítom magamban -már a tanulmányaim során- azt a képességemet, ami alkalmassá tesz egy helyzetet reálisan megítélni és aszerint cselekedni. Ez a képesség emeli följebb az embert a másiknál - nem a doktori cím önmagában.
Emlexem, mikor nalunk jartak haziorvosok tovabbkepzesen. Egy dist. alkartorest majden elkuldott. Pedig bajonett allasban volt. Basszus. Az ilyet ugy rugnam ki, hogy a a laba nem eri a foldet!
Ez sajnos gyakori. Az orvosok specializálódása túl magas fokú, mivel a sürgősségi ellátást a többi orvos nem gyakorolja, ezért gyakran az ilyen esetek elől igyekeznek elmenekülni, és mentőt hívni. Pedig tudják, hogy ott gyakran nem is orvos hanem csak mentőtiszt, vagy végzős hallgató van - aki viszont szokta az ilyen helyzeteket.
Nem baj, ha egy orvos nem ért mindenhez, nem is kell neki, mondjuk attól még kiváló kézsebész lehet, csak az a baj, hogy gyakran intézményen belül sem mer segítséget kérni (pl. az ITO-ról jöjjön le valaki, az biztosan a lehető legnagyobb ellátást tudná adni a lehetőségekhez képest). Esetleg fél hogy hülyének nézik? Ne féljen, mert szerintem annál rosszabb hogy gondatlannak nézik, nincs.
Tudod Cucu, nekem az a tapasztalatom, hogy egyes emberek, mikor a diplomat kezbe veszik minden beteg iranti alazat megszunik. Persze ismerek kiveteleket. Rajuk felnezek, tisztelem oket. Fenntartom azon velemenyem, hogy alkalmassagi vizsgat is kell tenni. Ha valaki az elte pszikho szakra ment (eddig), volt egy alkalmassagi vizsga. Utana probalta meg a felvetelit. Az orvosi, ha v.ki marha jol seggel (bocs a kifejezesert) elvegzi. Meg meg is dicserik. De ha beteg van ott, plane egedul kell donteni tele a gatya. Es nem a levegobe beszelek. Tapasztalat. Szemelyes tapasztalat. Egy palyaelhagyo.
Jó. Pl. 10 évvel ezelött a körzeti orvosunk felesége -aki szintén körzeti orvos- tovább ment amikor férje egyik magas-vérnyomásás betegéhez kérték odajönni az utcán.
Én mindent el tudok képzelni... 15 évvel ezelött jártam a szigetvári kórházban egy kerékpár-balesetessel, -rokon kislány- akkor még normális volt az ellátás.
Igen, jól kivehető, hogy a mentő az orvos számára mentsvár. Ha nem ért hozzá -ami elég gyakori- vagy csak egyszerűen le akarja passzolni a kellemetlen esetet, mentőt hív valamilyen indokkal.
Ha jól értem, a szigetvári kórházban nincs gégészeti ügyelet, de műtétet végeznek... aztán egy nap után hazaküldik a műtött beteget, akinek sansza sincs, ha rosszabbodik az állapota.
Szerintem Ti is tudjátok, hogy a mentő amolyan mentsvár az orvosnak, ha fél, vagy nem ért hozzá. Itt is erről lehetett szól, szerintem abszurdum egy életvészélyes vagy súlyos állapotú beteget szállítókocsival elküldeni, de hát ezt rendszeresen csinálják. Anginát, ellátatlanul, eszméletlen beteget, ésatöbbi.
Csak most ennek nagy lett a szele. Megkockáztatom, hogy már néhányszor tettek már el így láb alól beteget. A szállítókocsi meg mit tud csinálni? Kapják a feladatot, és imádkoznak, hogy időben érjen oda a segélykocsi.
Ez a következménye annak, hogy sima orvosi diplomával ügyelni lehet, bármiféle gyakorlat nélkül.
Mostmár kiderült persze, hogy az Országos Vérellátó Szolgálat nem is tudott arról, hogy abban a kórházban pl. van sebészet, így nem volt vérkészletük, stb.
Csak az egészben az a szomorú, hogy el fogják sumákolni az egészet. Szegeden is ez volt, a beteget elcserélő orvost nem vonták felelősségre, mert nem közalkalmozotti jogviszony keretén belül hibázott, hanem vállalkozóin. Agyrém!
2005 márciusában az OMSZ, és az MBOE együttműködési keretmegállapodást kötött feladatok átadására, illetve átvételére. A " szamár" az MBOE tagja, vagyis van szerződése.
/MBOE= Mentők, Betegszállítok Országos Egyesülete 36 tagszervezettel /
1. Az OMSZ nem bontott fel semmilyen együttműködési szerződést a szamárral, mert ilyen szerződés nem létezik. A halálos baleset kivizsgálásáig (műszaki állapot? PÁV? miért közlekedett megkülönböztető jelzések használatával? stb.) nem adhat át a KICS feladatot a szamárnak.
2. A szigetvári gyermek ügyében nehéz állást foglalni. Nincs elegendő és pontos info.
Milyen állapotban került be a gyermek a kórházba? kivérzett volt?sokkos? Aktuálisan vérzett?? Fuldoklott? Milyen ellátást kapott? Infúzió? Vérzéscsillapítás? Narcosis nem történt-mondták- mert nincs altatógép. Ez úgy,. ahogy van marhaság. És ketamin sem volt? Szóval nehéz állást foglalni, de egy biztos: az ügyeletes a lehető legrosszabb döntést hozta. Orvosi felügyelet nélkül elengedte a gyermeket.
Nagyon úgy tűnik nekem, hogy amolyan pánikban hozott döntésről van szó.
Nekem erről más a véleményem. Nem osztály van rá bízva, hanem betegek. A beteget nem hagyhatja ott. Hacsak nem az intenzív osztályon ő az egyetlen orvos a sok életveszélyes betegre. Az esküje sem az osztályról szól. Nem arról volt szó, hogy diszkóba megy ügyelet alatt.
Egyébként valóban idegesítő, ha emberek anélkül ítélkeznek, hogy a részleteket ismerném, én sem teszem. Pusztán annyit jegyzek meg, hogy mentősként nekem milyen feltűnően nem ragaszkodnak az orvosok az életveszélyes állapotú betegekhez. Ami szerintem szomorú. Persze nem erről az esetről beszélek, mert itt nem voltam ott, de erről jutott eszembe.
A találkozás azonban nem jött létre, mert a gyermek nem sokkal indulás után a mentőautóban elhunyt.
Ezek szerint a találkozás nem jött létre, vagyis a mentő visszafordult a szigetvári kórházba a gyerekkel? De az nem megoldás, mert onnan azért küldték el, mert nem volt aki segíthetett volna rajta. Tehát végül is mit tettek a mentők, amikor rájöttek, hogy ez így nem megy. Semmi esély sem volt arra, hogy beérjék a rokot?
az ugyeletes orvos nem hagyhatja el az osztalyt, ahol ugyel, elvileg az ajton sem lephet ki, ha nem gondoskodik a rabizott osztaly/intezmeny folyamatos orvosi felugyeleterol.
A mandulamutet utani utoverzes akar a 10. mutet utani napon is bekovetkezhet, de alt. mutet utani napon hazaengedik a gyerekeket, sok helyen azonban meg aznap hazamehetnek.
Hogy mit lehetett es kellett volna tenni, azt meg latatlanban nehez am megmondani. Egy sulyosan kiverzett gyerek ellatasahoz azonnali beavatkozas szukseges, ES szemelyi es targy feltetelek. Szerintem Magyarorszagon kb. 30 olyan intezmeny van ahol az eletveszelyes allapotban levo kiverzett gyermeknek eselye van a tulelesre. Ha az ottani ugyeletes (jelzem, fogalmam sincs rola, hogy ki o es mennyire gyakorlott) rutin es eszkozok hianyaban kezdi az ellatast, akkor most azt vetnek a szemere.
Szerintem az a doki lehet, hogy nem is tudna infúziót bekötni...
A cikk úgy kezdődik, hogy "rohamkocsiban halt meg egy kisfiú", miközben arról számolnak be, hogy nem került sor a gyermek útközbeni átadására, mert indulás után nem sokkal meghalt. Ekkora ellentmondást nem lehet nem észrevenni egy újságírónak.
De tudom, hogy nem ez a lényeg, hanem a történtek. Lehet, hogy nem is elvérzett, hanem megfulladt a gyermek? Mármint a beszáradt vér miatt, amit a tüdejében találtak...
Együttérzek a családdal, mint minden ilyen esetben.... mást nem tudok mondani.
A legujabb hírek szerint a gyermek tüdeében 3 napos alvadt vért találtak. No mármost honnan számít ez a 3 nap? A halál beáltától számítva? Akkor viszont a szülők vannak igen nagy bajban mert nem vették észre, hogy a gyerek vérzik. Ha viszont a boncolástól számít a 3 nap, akkor egyértelműen a tovább küldő dr a bünös.
Egyébként is az. Vérző embernek volumen pótlás kell !!! Ha már elindította a gyereket Pécs felé miért nem kötött be neki infúziót????????????????????????És miért indította el egy sima szállító kocsival??? És ha már azzal / mert esetleg nem volt más / miért nem ült be a mentőbe??? Ezt senki sem tiltja meg !!
Sorolhatnám még a bennem felmerült kérdéseket, de eső után köpönyeg.
Cucu!
Tudomásom szerint az szerződést azért bontotta fel az OMSZ, mert az autónak nem volt a KICS-től engedélye a kék lámpa használatára. Ez pedig a bejelentési kötelezettség elmulasztása, ami főben járó bűnnek számít.- Teljesen jogosan-
Rohammentőben halt meg egy négyéves kisfiú Szigetvár és Pécs között. A Baranya megyei Szentegáton élő kisgyerek hetekkel ezelőtt mandulaműtéten esett át a szigetvári kórházban, ahonnét másnap hazaengedték. Néhány napja azonban éjjel vérezni kezdett a torka, ezért újra beszállították Szigetvárra. Az ottani kórházban nincs fül-orr-gége osztály, ezért az ügyeletes orvos továbbküldte a beteget Pécs felé. Orvos nem lévén a mentőautóban, egyidejűleg Pécsről is indítottak egy rohamkocsit, rajta egy doktorral. A terv szerint félúton találkoztak volna, és a kisfiút a másik jármű vitte volna tovább. A találkozás azonban nem jött létre, mert a gyermek nem sokkal indulás után a mentőautóban elhunyt. A szülők be akarják perelni a kórházat, mert szerintük az orvosok több hibát is elkövettek aznap éjszaka.
Azért másoltam be a cikket, mert ekkora ellentmondást hogyan képesek leírni? Ehhez nem kell szakembernek lenni.
Nem lett volna szabad néhány nap után hazaengedni a gyereket. Bár, amilyen dolgok már előfordultak kórházakban, azon sem csodálkoztam volna, ha ott vérzik el szép csöndben a kórteremben...
Nyilatkozott egy orvos az esetről és azt mondta, hogy ezerből 20-30-nál fordul elő, hogy napok után elkezd vérezni és ebből 3-4 meg is hal...
Ennek ismeretében nem kellett volna hazaengedni a gyereket. (Aki nem hallotta volna, egy 4 éves gyerek bevérzett a mandulaműtétét követő napokban odahaza, majd félúton a mentőben meghalt.)
Borzasztó eset. De nem lehet, hogy ez a kisfiú olyan vérzékenységgel született, ami máskor, más eset során lett volna végzetes számára? Vagy ezt kinővi az ember?
A mentőben nem lehetett volna a vérzést elszorítani, persze altatás mellett és közben kivezetni -kiszívni- a feltüremkedett vérmennyiséget, hogy ne okozzon fulladást? Eközben transzfúziót adni neki? Vagy legalább infúziót meg vérplazmát, vagy mit tudom én mit.
Tudom, van olyan eset, ami, ha a műtőasztalon történik, akkor sem lehet ellene tenni. Ilyen a nyaki ütőér vágása. Nincs olyan sebész, aki olyan gyorsan tudná összevarni a feltárt eret, hogy az sikerrel járjon. A tárgyi feltételekről most nem is szólva. Szóval ez lehetetlen. Ezek szerint a mandula erei is ilyenek...
mindenkinek fakultatíve vagy sok locsolót, vagy sok piros tojást, de mindenképpen boldog húsvéti ünnepeket kívánok.
Kicsit szomorúbb téma: tegnap félig alvás közben hallottam, hogy valamelyik TV csatorna felfedezte, hogy nem mindegy, ki mikor hol lesz rosszul - sajnos ehhez egy kisgyermek halála kellett.
Mi ezt régóta mondjuk - főleg itt a fórumon, mivel máshol nem kérdeznek - és nem csak vidéken, hanem néha itt a fővárosban is. A laikusok azt hiszik, hogy ha már kiért a mentő, akkor minden rendben van. Gyakran a kórházi orvosok is. Pedig azzal a beteggel még kezdeni is kell valamit, a veszély attól még nem múlt el. Az sem ritka, hogy eszköz, ember, ügyeletes stb. hiányra panaszkodva egy csomó kórházból továbbküldik a mentőt, ami esetleg órákig kering. Nyugaton rendszerint olyan kórházak vannak, amik minden szükséges osztállyal rendelkeznek, ráadásul minden áldott nap ügyeletesek minden fajta betegségre. Nem kell több éves tapasztalat ahhoz, hogy ott valaki tudja, milyen betegséggel/balesettel, melyik nap milyen kórházhoz kell forduljon. Egyszerű: a legközelebbihez. Csak a különösen nehéz eseteket, de mindenképpen szállítható állapotban küldik esetleg tovább magasabb intézménybe.
Nem értem, hogy a TV-ben említett esetben az orvos miért nem ült fel a szállító kocsira. Sajnos nem hiszem, hogy bármit befolyásolt volna az eset kimenetelében, nem valószínű hogy tudott volna segíteni, de senki nem mondhatná, hogy magára hagyta (legalábbis orvosi felügyelet nélkül) a gyermeket. Nem biztos, hogy a gyermek akár egyetlen perccel is tovább él. De mégis micsoda különbség.
Miért bontotta fel? Nem a szamarasok tehetnek arról, hogy a média csak az omsz-t keresi meg ha valami történik. Miért nem mennek az érintett társasághoz kérdezősködni? Hiszen mint azt Györfi uram is nyilatkozta, az omsz-nak nincs felügyeleti joga a többi betegszállító magántársaságok felett.
Teljesen mindeggy, hogy honnan hová ment, a lényegen nem változtat : Az OMSZ felbontotta azonnali hatállyal a velük kötött együttműködési megállapodást.
Össze viszza beszélnek a TV-ben. A szamár egy balesettől jött és a Honvéd kórházba tartott. Tűzoltó meg egy másik balesethez igyekezett. Ezt mondták a hírekben.
Már megint az omsz-t csesztetik egy magán-betegszállító balesete miatt. (10-es út)
Ami nagyon zavaró, hogy a médiának minden mentőautónak számít, amin van kéklámpa. Ebben az esetben is mindössze egy betegszállító kocsiról van szó, ami a tűzoltókocsi takarásában haladt és frontálisan ütközött az egyébként korábban már lehúzódó szgk-val, amely hittrtelen visszatért az útra.
Szerintem rutinhiba történhetett a betegszállító részéről, ami még nem jelenti, hogy ő lenne a hibás, de az eredmény ismert: egy halott.
nem teljesen. A mentőállomásokat (ezek egyike a központ is, plusz a KICS is itt található) nem akarták kiváltani.
Annyi lett volna a terv, hogy a mentőállomásokon lévő garázsokat váltotta volna ki, minden reggel a bázisról indult volna ki a személyzet, hogy aztán a mentőállomások előtt álljon tovább kivonulásig. A felszerelés pótlása, az autók műszaki ellenőrzése, a váltás történt volna itt (de sokunk szerencséjére ez nem valósult meg).
Nem is lehet (főleg az újonnan kialakult/rosszabbodott közlekedési őrület helyzetben) a mentőállomások földrajzi helyét nagyon variálni, mert néhány kilométer sok sok percet jelenthet. Ezért teljesen logikus is, hogy a Markó utca mint mentőállomás megmaradjon (a KICS áthelyezése a Teve utcába került annó szóba). Többek között a Nyugati pu miatt is jó ha van a közelben mentőállomás.
Mivel jót nem tudok mondani, ezért elmondom, mi jutott eszembe erről:
Nem biztos, hogy az a nyerő, aki kórház mellett lakik. Mert ha mondjuk atomtámadás érne, akkor az a szerencsés, aki temető mellett lakik! A módszer az, hogy gyorsan teríts magadra egy fehér lepedőt -a fehér fontos, mert visszaveri a sugárzást- és kezdj el kúszni a temető felé. Ha szerencséd van, odaérsz, és még hely is akad...
Az biztos, hogy a Ford szirénája jobban szól, minap én is láttam a kollégákat vonulni, gyalogosként kimondottan fájt az élmény. Amúgy a korábbi széria ilyen szempontból balesetveszélyes, sokszor akkor sem hallják meg a vezetők, ha már mögöttük vagyunk, gondolom ebben az ő figyelmetlenségükön túl a sziréna gyengesége is közrejátszhat. Na meg a kék lámpák alacsony láthatósága. Ilyeneken kell spórolni, nem drága a mentő-élete ugyebár.
Hát ha olvastok cikkeket, vázolódik a helyzet a mentők háza táján. A MÖSZ honlapját keressétek meg a google-on, ott ki vannak gyűjtve a cikkekek.
Olyan nyalánkságokat lehet olvasni, hogy szigorodtak a betegszállítási kérelmek (szó szerint idéztem) elbírálása, vagy hogy a főigazgató úr azt szeretnék, ha az egyes diagnózisokhoz hozzá lenne rendelve, hogy mentővel kell-e szállítani (agyrém!), stb.
De van egy érdekes cikk Mosonmagyaróvár mentési helyzetéről is, szokásos játék, kocsileállítások, szolg. vez. rendszer megszűntetése, és most akadozik a betegszállítás, sok az elmaradt feladat, persze a mentés nincs veszélyben, legalábbis a cikk szerint.
Az M1-en meg valamelyik nap Csepel mentését vázolták, 1 eset és két szállító van a térségben, kórház meg egy picit arrébb van Csepeltől...
Körlevelekben pályázatról számolnak be a mentőállomások építésével kapcsolatban, közben meg állítják le az addig is telítve futott autókat...
Baromi egyszerű a recept, avagy az élethez kell egy kis szerencse: lakj egy jónevű kórház közelében, és ha mákod van, még átkúszhatsz, ha valami bajod van!
Szerintem azért halódik a topic, mert mindenki ki van ábrándulva egy picit...vagy nagyon. Én nagyon-nagyon.
Ma átvitt az utam a Markón. Mi van ott? Csupa magánkocsi áll bent, ott is, ahol a mentők szoktak állni. Még a roko helyén is álltak. Ez már a vég.... gondolom.
Beszéltem én mentőtiszttel, aki elmondta, hogy a központban egyes kocsikon a vércukorszintmérő és a használható EKG csak álom , valamint a mi szállítóinkon legfeljebb a kórházakból van kesztyű és fertőtlenítőszer.
Állítólag Csongrádban meg úgy kérték meg a lakosságot, dobjanak már össze egy defire, ha már van esetkocsi!
Amúgy meg van a véleményem arról, amikor egy kocsi betegekkel a kocsiban egyik azonnalosból a másikba rohangál. Egyrészt a beteget veszélyeztetik, másrészt a másikat, akihez lassabban érnek ki, ha az előzőnek olyan az állapota. Arról már nem is beszélve, hogy egy kocsin egyes dolgokból egy darab van, hordágy, EKG, ilyenek. Félreértés ne essék, egyik dolog, hogy ilyen előfordul, ez természetes, a világon nincs elég mentő, ha 1 eset- 1 kocsi lenne a mérce, de azért másik dolog, ha ebből rendszer lesz.
De valójában esetellátás vonatkozásában: 100% = 1 ellátandó beteg 1 vonulás kapcsán.
(Nem arra gondolok, mikor több sérült van egy kárhelyen és azokat egy kocsi látja, szállítja el.)
Amikor az irányítás megkérdezi, fel tudna venni (meg tudna nézni) egy másik esetet is holott egy beteg már van a kocsiban, az már 200%. Így akár a 140% is kijöhet átlagban.
A felszereléssel kapcsolatban: nem értem miért sci-fi, ezek a dolgok mind vannak a kocsinkon.
A 140 %-ot arra értettem én legalábbis, hogy a szállító kocsi nem egész napját tölti Bp-en, hanem 2x fordul. Nálunk legalábbis ez igy van. A miskolci sugárterápiás autó, előbb elviszi a Bp -i sugarasokat, aztán megy Miskolcra.
Ez nagyon szép amit írtok, de mit jelent a 140%-os kihasználtság?
Mert szállító szinten el tudom képzelni, hogy 3 beteget sorbaültetünk a hordágyon...
De esetszinten ez hogyan zajlik majd? A relative jobb állapotú anginás majd ülni fog, a másiknak jut a hordágy? Vagy bekövetkezik majd az, mint ami vidéken már most megy , hogy szállító megy az angináshoz, 1 puf nitrát, O2, és padlógáz?
Változatlanul azt gondolom, ahhoz, hogy legalább ímmel-ámmal betarthatók legyenek a jelenlegi szakmai-törvényi előírások, pl. a kiérkezés tekintetében, hát akkor ennél kevesebb kocsit nem tudok elképzelni a szolgálatnál.
Egyébként én már kitaláltam a megoldást: mondjuk minden kerületben lenne egy tér ahová el kell jutni a kedves survivor versenyzőknek, izé, azaz a betegeknek, 1-1 busz vagy autó vagy mentő arrajár, és felveszi akit tud. A kedves versenyzők érkezési sorrendben juthatnak fel a kórházba induló járművekre, kivéve a haldoklók és az életveszélyben levők, velük természetesen kapacitáshiány valamint a mentők és a mentettek aránytalansága miatt senki nem fog foglalkozni.
Amúgy olyan sci-fiként ide linkelném a 20/1998. (VI. 3.) NM rendeletet a mentésről, azaz annak mellékletét. (vitalitas.hu-ról)
Az esetkocsik felszerelése ez alapján:
"2. Esetkocsi: mentőtiszttel vagy mentőorvossal kivonuló, egészségügyi többletfelszereléssel ellátott mentőkocsi. Az esetkocsi betegterének minimális méretei: hosszúság: 2800 mm, szélesség: 1300 mm, magasság: 1600 mm. 2.1. Egészségügyi többletfelszerelés: - Nitralginpalack, reduktorral és önadagoló szelepes inhalátorral; - Kolloid plazmapótszer; - Intubatios felszerelés (laryngoscop, tubusok összekötővel); - Magill-fogó, szike; - EKG (scop); - Defibrillátor (aszinkron üzemmódú); - Gyomormosó felszerelés; - Gyógyszerek: = major analgeticum, = opiátantagonista, = sympathomimeticumok, = sedativumok, = diureticum, = antiarrhythmicumok, = corticosteroid, = antihistaminok, = glucosum 40%, = natrium-hydrogencarbonat injectio vagy infusio, = antihypertensivum, = bronchospasmolyticum, = uterotonicum; - Pulsoxymeter (lehet defibrillátor részegysége is); - Vércukor-meghatározó készülék tesztcsíkkal; - Bébi-táska (bébi-ballon, bébi-laryngoscop, tubusok); - Transzport oxigénpalack."
A szállítókocsikról szóló előírásból csak néhányat emelnék ki:
"-Steril és nem steril lepedők, takarók; - Kéz- és bőrfertőtlenítő-szer;
"...ha ezek a szabálymódosítások olyanképpen kerülnének bevezetésre..."
A módosítások sosem olyanképpen kerülnek bevezetésre.
A futó kocsik húsz százalékos leépítése sem lesz soha kommunikálva a társadalom részére. Az esetsor is 120-140%-os kihasználtsággal fogja kergetni az autóit. És aki a frontvonalban, a helyszínen lesz, az fog konfrontálódni a tömeggel.
Állítólag a 7000-es létszámot kb. a felére, 3500-ra fogják csökkenteni.
Főigazgató fanoknak üzenem: ha mondanának valamit, ha bevonnának a változásokba nem lennének ilyen rém- vagy igaz hírek.
Zenei aláfestésként a Republic tánczenekar "Húzd barom, húzd!" című zeneszámát ajánlom.
Az alternatívok nem fognak zajt csapni a médiában csak egy valamiért : az OEP hülye szabályzata miatt, miszerint egy évben csak 1x adható be kapacitásbővítési igény függetlenül attól, hogy befogadták-e, vagy sem.
A kontrolos szállítások, és a többi - vagyis vizsgálatra történő, időpontegyeztetéssel - kikerültek az OMSZ alapító okiratából. Ez eddig mind rendjén is volna, ha ezek a szabálymódosítások olyanképpen kerülnének bevezetésre, hogy " én leadom ezt a feladatot, de mögöttem ott van egy másik szolgáltató, aki ezt elvégzi " című fejezetet is megírták volna hozzá. Erre tojtak nagy ívben.
Vagyis ezt is betegek szívják meg, no meg azok, akik innentől fogva 120-140%-os kihasználtsággal kertgetik az autóikat. De ezek nem a dializált betegeket szállító cégek.
A dializáló állomásról -kezelés után - történő hazaszállítás is az alkalmi kategóriába tartozik........vagyis a beteg várakozik türelmesen több órán keresztül. És kit fognak megint szidni ????
A törvényben az van, hogy a betegszállítás sürgősség igénye szerint lehet: 3 órán belüli, 6 órán belüli, 24 órán belüli, 24 órán túli alkalmi, meghatározott időpontra kért illetve tervezett időpontokban történő ismétlődő.
Az OMSZ - eü.-miniszter által 2005. január 10.-én jóváhagyott - Szervezeti és Működési Szabályzata pedig azt mondja, hogy teljesítési kötelezettséggel ellátandó feladata szállítás tekintetében az orvosi rendelvényre, legalább mentőápolói szakkísérettel, legfeljebb 6 órán belül végrehajtandó betegszállítás (TEÁOR 85.14); teljesítési kötelezettség nélkül ellátható, alapfeladatot kiegészítő tevékenysége a m
entőápolói szakkíséretet nem igénylő illetve alkalmi betegszállítás. (A kiemelt részek szó szerinti idézetek az SZMSZ-ből) Tehát a Te "TERÜLETI ELLÁTÁSI KÖTELEZETTSÉG"-eddel szemben áll az én "teljesítési kötelezettség nélkül ellátható"-m. :)
Szerintem valamennyien ismerjük azt a jelenséget, hogy pl. az a rendelő, amelyik délelőtt tökéletesen megfelel az ANTSZ-nek, mikor az "állami" rendelés folyik, éccakára alkalmatlan lesz (lengőcsap hiánya stb.) egy BT, KFT stb. által végzett ügyelet ellátására. Minden állat egyenlő, de vannak egyenlőbbek.
Tehát nekem továbbra is az a véleményem, hogy az OMSZ lepattintotta a hat órán túli szállítások ellátási kötelezettségét.
Lehet (kellene) zajt csapni a médiában.
Erre nektek, alternatívoknak van lehetőségetek, mivel
a.) nekünk nem érdekünk egyre szűkülő kocsiparkkal ragaszkodni az ellátási kötelezettséghez;
b.) drága új válalkozói szemléletű (az alternatív mentők világában szocializálódott :) főigazgatónk egyik első rendelkezése szerint: "Az OMSZ szervezeti felépítéséről, eszközparkjáról, működéséről, feladatmutatóiról, intézményi belső adatairól, strukturális változásairól a nyilvánosság tájékoztatását, sajtóinformációk szolgáltatását, külső személyek informálását kizárólag az OMSZ kommunikációs vezetője, valamint a Főigazgató [...] végezheti.
[...]
A jelen rendelkezésben foglalt szabályok, tilalmak megszegése fegyelmi eljárást von maga után. 2004. március 30." aláírás: Dr. Kot... khm, bocs Takács :)
Már a fenti idézet itteni közzététele is fegyelmi főbelövést von maga után.
Igazad van az előnye annyi, hogy olcsó, de ezzel ki is merítettünk mindent. Ugyanis arra nem alkalmas, hogy egy nehezebb beteget /120-160kg / rajta felvigyél akár az első emeletig is. Ugyanis ha nincs keresztbe megerősítve az alsó lemez, az első emelésnél egyszerűen elreped, és akkor már csak madárcsontú beteg szállítására alkalmas.
Vannak viszont olyan hordágyak, amik tökéletesen megfelelnek az EU normáknak, csak kicsit /5x/ drágábbak.
Minden mentést és betegszállítást végző szervezetnek az ANTSZ engedélyében van egy különösen sarkalatos pont, amit úgy hívnak : TERÜLETI ELLÁTÁSI KÖTELEZETTSÉG
Vagyis : minden a területi ellátási kötelezettségébe tartozó igényt KÖTELES kielégíteni, amit csak kapacitáshiányra hivatkozva utasíthat el, de nem tagadhat meg !
De ezt eddig csak félvállról vette az OEP, és az ANTSZ.
Minket már jelentettek fel e miatt. /hadd ne részletezzem az ezzel járó tortúrát, és papírhegyeket..../
Ha ezt az egészet komolyan venné mindenki, akkor nem nekem meg az OMSZ-nak kéne elvinni azokat a betegeket, akik ugyan dializáltak, de éppen most nem dialízisre, hanem izotóp vizsgálatra, vagy fisztula műtétre utaznak. Mert ugye ezek ugyanúgy járó betegek, mint dialíziskor, csak most éppen a máshová mennek. És mindez azért van, mert a Dializáló állomások pocsék szerződést kötnek az alternatívval, meg azért mert ezek ANTSZ engedélyébe csak a programozott felügyelet nélküli betegszállítás szerepel / ami kimeríti a sugárterápiás , és dializált szállítás fogalmát /.
Vagyis ha már változtatunk, akkor minden ponton kéne változtatni, és nem csak az OMSZ változtasson, hanem változtassanak az alternatívok is/ már akinek szükséges/
Én ezen vagyok . / Pontosan ezért vagyok néha nem kívánatos személy a gyüléseken, és van hogy előre figyelmeztetnek : neked ma pofa be van ! /.
Az alternatívok ugyanúgy féltik a területüket egymástól. Vidéken más a helyzet, de Bp-en bizony ................ ezt mindannyian ismeritek azt hiszem, akik ott dolgoznak.
De szerintem a sérültnek is biztonságérzetet ad a sprinter-hordágy, hiszen stabilan lehet gördíteni, magasan van, nem a földtől fél méterre és nem imbolyog vele amikor bekerül a mentőbe.
Gyakorlatilag ez a szabvány a mentőknél a Toyoták óta, a Sprintereket és a 210-eseket kivéve. Előnye hogy olcsó, könnyű, kis helyet igényel, hátránya hogy kenyérgőzzel működik, és mozgásszervi megbetegedéseket okoz.
Tőlünk mikor elvitték a 210-est és vártunk az új Sprinterre, Ford volt az esetkocsi. Na annak teljesen alkalmatlan a cuccokat alig tudtuk hova elrakni. Szállítókocsiként azért nem lehe olyan rossz főleg hogy magas a beltere az nagyon jó a Toyoták után. Viszont maga a belső kidolgozás olyan amilyen. A gépkocsivezető és a betegtér tlejesen al van választva egymástól egy nagyon pici ablak van a falon középen amin jóindulattal tudja nézni a betegteret a gépkocsivezető.....Maga a szellőzés pocsék van ugyan tetőventillátor de rohadt hangos. Most télen még kibírható volt de ki tudja nyáron milyen szauna van hátul. A légkondi ugye meg nem lehet nálunk merthát balesetveszélyes-nekünk ezt mondták......
Abban is megegyeznek a vélemények a megyében-itt már több is van belőlük-hogy ezek bizony nem fognak kibírni 500ezer kilómétert....
Szóval én nem voltam tőle elájulva a gépkocsivezetőknek tetszet mert ott elöl tényleg kényelmes meg még az autórádiót is bennhagyják de mint mentő ebben a formájában szerint nem jó. Ja az OMSZ-os rádió az persze elölre van beszerelve a kis ablakon alig lehet elérni vagy az ápoló nyulkál ha vmit akar állítani rajta vagy megkéri a kollégát hogy ugyan piszkálja már a rádiót ami mögötte van vállmagasságban de ez ugye egyáltalán nem balesetveszélyes...
Hát igen, csak az a baj, hogy alkalmi a betegszállítás mondjuk egy heti egyszeri kötéscsere. De ha hétfőn volna esedékes, és szerdáig nem viszik el, akkor az már nem egészen alkalmi, hiszen ez bár komoly befolyással lehet a beteg egészségi állapotára. És valljuk be őszintén ez enyhén szólva esélyegyenlőtlenséget is teremt, hiszen ugyanúgy joga van ugyanahhoz az eü ellátáshoz a járóképes betegnek, mint a mozgásában korlátozottnak.
És ha még emlékeztek a Napló svéd mentőkről készült riportjára, szó sem volt arról hogy nem az állami mentő viszi a betegszállítást, a különbség egyedül a kocsik színe, meg felszerelése. Ja és persze ott 80 órás tanfolyammal legfeljebb nézegetni lehet a mentőt, ráülni nem.
Én is a koncepciót hiányolom. Az rendben hogy senki sem köteles, de akkor mégis, ki fogja csinálni...
Állítólag megint egy széria Ford áll be "csatasorba". Aki már vonult ilyenen, tapasztalatok?
Mostantól az OMSZ nem köteles ellátni az alkalmi betegszállításokat. Ez "teljesítési kötelezettség nélkül ellátható, alapfeladatot kiegészítő tevékenység"-gé vált.
(Persze azért tudjuk mi lesz: ugrásszerűen nőni fog a hat órán belülre megrendelt szállítások száma.)
Hát igen, én is azt mondanám, hogy a mentés része a dolognak legyen egyenlő. Na de ugye mindenki sejti, hogy nem véletlen, hogy az OMSZ vonul a VIII. kerületbe egy földön fekvőhöz, míg az alternatív mentők (mentést végzők, nem a betegszállítók), hamarabb kapnak frekventáltabb feladatot. Ennek is oka van, tudjátok, kiáll valaki a tömeg elé: Nem az én vállalatom! (közben meg a cégfelírat: "A nagybátyám cége")...
És az sem véletlen, hogy egyáltalán a "piacon" ez az egyenlőtlenség kialakult, és senki nem hajlandó megbolygatni.
Másrészt én elgondolkodtam egy tegnapi élményemen. Bevisszük a beteget, azt mondjuk, viszontlátásra, majd bejelentik a 104-en. Orvos felhördül, mi az hogy nem visszük egyből haza. Mondom, haza tudnánk, mert üres a mentő, de nem lehet, ez a PARANCS. Meg a területen mi leszünk az egyetlen szabad mentő, stb. Doki tensiója az egeket verdesi, högy gondoljuk ezt! MOndom a betegnek, hogy mi az ábra, az meg csóválja a fejét, őszinte döbbenet, mintha a földön hagynánk meghalni valakit, amikor segíthetnénk rajta, hogy ilyet, hisz üres a mentő. Mondom neki, hogy ez nem taxi, meg nem is busz, de hát ő már - megjegyzem hozzátartozója autójával - úgy ment haza, hogy azt gondolta, hogy a mentők még erre sem képesek...
Tehát kicsit meg kellene változtatni a gondolkodásmódot is, de ha egyszer egy szakorvos (egyetem+rezidens+szakvizsga, azaz funkcionális analfabétának közel sem mondható) sem érti meg, hogy elsősorban MENTŐszolgálat vagyunk, akkor mit várjunk a 60 éves betegtől. Arról meg nem is beszélve, hogy az adott betegnek kb. 2 órát kellett volna várnia, azt hiszem ez embertelennek egyáltalán nem mondható.
Ma felvillant bennem az ötlet,hogy ha az OMSz főorvosa és egy OEP ellenőr 1-1 mentőt végigkísérne a szállítások során, és megkérdezné a háziorvost, hogy ugyan miért hív mentőt a járni tudó, busz/vonatképes beteghez, és esetleg mellékelnének egy csekket is, csak úgy büntiből, akkor valahova jutnánk is. Így meg nem.
Tehát marad a nyomás a szolg.vezetőkön és a vonulókon, hogy lehetőség szerint mindennek és mindenkinek megfeleljenek...ami persze lehetetlen.
És így repül messze a mentők életében az ebédidő, pihenőidő, előkészület, befejező munka fogalma, hogy a szakmai következményekről már ne is beszéljünk.
Végülis egy szakápoló "hordárként" való alkalmazása egyenértékű azzal, hogy egy kőműves szakmunkással betonnal teli talicskát tologattatnék, hogy egy szakképzett nővért/ápolót beteghordóként alkalmaznánk. Van még ország rajtunk kívül, amelyik megengedheti ezt magának?
Ja mit szóltok, a média hogy rákapott a sereg fórumára. Mifelénk nem járkálnak... azért megérne egy 10 perces riportot, hogy mennyi a fehér folt az országban, és hogy hányszor nem érünk ki 15 perc alatt, és most mégis karcsúsodik a mentőegységek száma! Vagy hogy finoman fogalmazva hiányos a mentőgépkocsik jogszabály által megszabott felszerelése, hogy bizonyos szakmai követelményekről már ne is beszéljünk.
Én is haragszom azokra az alternatívokra, akik az egyszerű betegszállítást, az úgymond taxiztatást csinálják. Ez pedig az OEP hibája, ők pedig csak kihasználják valóban.
Azok viszont akik ugyanúgy, mint az OMSZ visznek mindent, ugyanúgy szívnak mint ti, ráadásul öket sokszor még az OMSZ is szivatja sok esetben. Ezt bizton állíthatom, mert nap mint nap tapasztalom.
Most lenne itt a lehetőség, hogy ezen változtatni lehessen. De ugyan felfogja ezt vállalni az OEP? Egy frászt fogja !
De itt léphetnének a Dializáló állomások is ! Azok akik szerződtek az alternatívokkal igenis kössék ki, hogy minden beteg hozzájuk tartozik, akár tud járni, akár nem. Akkor ezt hiszem nem lenne ilyen ellentét - ami persze jogos-.
Egyébként én láttam a mult héten taxi csekket !!!!!!!!!
Tehát létezik. Csakhát ez az OEP-nek sokkal többe kerül, mert ugyabár a taxi nem 80 forintért viszi el a beteget, hanem jóval többért.
Szia cucu,
igen, valami hasonlót szerettem volna én is mondani a lenti hozzászólásommal.
Sajnos a taxi valamikor szelep volt, a rengeteg munkanélküli felszívására, illetve elhallgattatására - van munkalehetőségetek, vegyetek egy autót, és taxizhattok. Ugyan akiknek konkurenciájává váltak, azok nem különösebben szerették őket, de szegények csak a törvényben adott (esetleg egyetlen) lehetőségükkel éltek. Egyébként a taxi vállalatok meg is szívták ezerrel. Rengeteg dolgozójuk jött el (néhány közülük ma mentőzik).
Az a szomorú, hogy a mentést és betegszállítást végző céggel kapcsolatban is valami hasonlót érzek. A betegszállítás (mármint az egyszerű) az tulajdonképpen taxi. Annyira, hogy én még emlékszem, hogy régebben a járóbetegek vizsgálatra küldéséhez kórházból nem hívtak mentőt, szépen lesétált a portához a beteg, és ott kapott taxi utalványt a portástól. Nem az OMSZ-ot terhelte a beteg, és nem is az alternatívoknál növelte a beteg kilométert ez a beteg. Taxi utalvány vajon létezik még az egészségügyben és használják is?
Természetesen én legalábbis abszolút nem haragszom senkire azért, mert az alternatívoknál dolgozik. Ugyanúgy, ahogy régen az alternatív taxisokra sem lehetett haragudni (mondjuk kivéve a "hiénákat"), nem volt más lehetőségük, illetve úgy érezték, hogy ezzel lesznek képesek boldogulni az újonan kialakult helyzetben. Viszont haragszom azokra, akik ezt a helyzetet előidézték.
Üdv:
AL
A mentők ma meg vannak osztva, hiszen az alternatívok megjelenése -mint konkurencia- ezt eredményezte. A várt hasznot pedig "valakik" majd zsebre teszik.
Kár lenne emiatt egymásra haragudnotok, neheztelnetek.
Ez pontosan olyan, mint amikor '82-ben megjelentek az utcán a magántaxik. A korábbi Főtaxisok, meg néhány Volános megpróbálkozott maszek lenni. Olcsón megszerzett zsigulikkal kezdtek és mindenki ellenük volt: a rendőr, az utasok, meg a kollégák, akik nem tudtak átváltani maszekra. Pedig csak dolgozni szerettek volna kicsit nagyobb jövedelem reményében.
Szóval nem kéne ellenséget látni a másikban, azokban, akik megpróbálnak váltani, mert van rá lehetőségük.
(Ezt úgy általában írtam, nem AL-nek szántam. Ő is tudja, hogy ez így van.)
"' Pontosan mikor volt az az "egy nyári hétvége"? Tavaly, tavalyelött, vagy 20 éve?"
2004 nyara! Hidd el tudom, hogy nem a mentősökön múlik, ismerek párat a környékről és sajna azt is tudom, hogy hány kocsi van itt...
Az orvosi ügyelet is 12 km. egy olyan üdülőövezetben, ahol nyáron nem látszik ki a strand homokja a tömeg alól...Ezért szeretnénk ide a mentőhajó állomást, ahol képzett elsősegélynyujtók (a későbbiekben reményeink szerint szakápolók) lesznek legalább nyáron. tudom, hogy ez nem sok, de a semminél több!
Nem érted, amit írok. Nincs itt semmi necces. Nem ti veszitek el a munkánkat. A helyzet borult fel. Ha adnak nektek lehetőséget, akkor ti nyugodtan élhettek vele (mint ahogy írtam, sok OMSZ mentős is él vele, amikor az alternatívoknál dolgozik).
Nincsen semmi baj veletek, amit csináltok az remélhetőleg jó, mindenképpen dícséretes, és ami a lényeg, hogy teljesen törvényes. Az a törvénytelen (de mindenesetre feltétlenül erkölcstelen), hogy az OMSZ-ot közben ledorongolják. Nem ti, hanem az állam illetve az OEP, amikor a felülről zárt kasszát osztja, közben csak az OMSZ-tól követel meg bizonyos dolgokat, kevesebbért.
Ismétlem, a probléma a helyzetben van. Megváltoztak a körülmények, de amik az OMSZ-ot esetleg tehermentesítenék, azok a dolgok nem változnak (legalábbis egyelőre), csak a büdzsé oszlik el. Erre akár azt a gyanút is felvethetnénk, hogy készakarva ki akarják csinálni az OMSZ-ot. Nyilván mindezt előre megfontolt szándékkal, feltehetőleg aljas nyereségvágyból.
Már itt is írtuk, hogy a hányós, masszív fekvő, cipelős lift nélküli házban lakó betegek szállításával elfáradt szállítókocsit szó nélkül kiküldik a részeghez este. Ezt melyik alternatív teheti meg? Egyenlő pályák, egyenlő esélyek (én kerékpárral megyek). Amelyik alternatív meg ment, azt ha az OMSZ irányítja, akkor pont ugyanúgy szív mint mi, csak max. a felszerelése, autója jobb.
"2. az alternatívoknál is dolgoznak rendes emberek. Nem velük van a baj, nem a szaktudásukkal, nem a felszereléssel (hogy esetleg honnan származik), csakis kizárólag azzal, hogy a puszta létükkel elvonnak erőforrásokat az OMSZ-tól. De erről sem ők tehetnek."
Ezzel mégiscsak azt hangsúlyozod, hogy közutálatnak örvendünk mert elvesszük a munkátokat !!! Ez azért egy kicsit necces !!!
hiába fizetsz adót, TB-t, stb. ha nem arra fordítják, amire kellene.
Mi itt rendszeresen panaszkodunk, hogy az OMSZ pl. nem kapja meg még azt a keretet sem, amit régen az "átkosban" megkapott, hála az alternatívoknak.
Nem utáljuk az alternatívokat, sőt. Tulajdonképpen nagyon sok (volt) mentősnek adnak munkalehetőséget, ezzel pótolva azt, amit az OMSZ önhibáján kívül elmulaszt (mondjuk a mozgóőrséget leszámítva - limitált túlóra, limitált másodállások, stb.).
Ami az alternatív/OMSZ vitát illeti szerintem nyugodtan abbahagyhatjuk, mert
1. az OMSZ-nál is dolgoznak olyan emberek, akik nem oda valók. Ennyi fizetésért a cég nem válogathat. (De azért igyekszik...)
2. az alternatívoknál is dolgoznak rendes emberek. Nem velük van a baj, nem a szaktudásukkal, nem a felszereléssel (hogy esetleg honnan származik), csakis kizárólag azzal, hogy a puszta létükkel elvonnak erőforrásokat az OMSZ-tól. De erről sem ők tehetnek.
Ezt szerény véleményem szerint eleve nem kellett volna engedélyezni. De ha már egyszer engedték, akkor pedig nyilvánvalóan meg kellett volna változtatni az OMSZ finanszírozását, illetve a feladatkörét. Most valami ilyesmi zajlik, ha jól tudom, a feladatkört akarják lefaragni. Amivel én abszolút nem értek egyet. Régebben a magyar OMSZ-nak a csodájára jártak, hogy milyen szervezett, mekkora erőket tud(na) felvonultatni, stb. A szervezés eredeti kialakításánál sok szempontot vettek figyelembe, ami szerintem azóta alapvetően nem változott. Tehát szerintem hülyeség átalakítani.
Vagy pedig szüntessék meg az országos hatáskörű szervezetet, és mindenhol bízzák a maszekokra, a kórházakra, a háziorvosok ismerőseire stb. a feladatokat, maximum a tűzoltóság keretében legyen valami kis, kifejezetten a balesetekre, műszaki mentésekre specializálódott csapat. Ez is működhet, lásd külföldi példák. A katasztrófa helyzetekre meg kizárólag a honvédség és a polgári védelem maradna. De ezt bezzeg nem meri felvállalni senki. Ráadásul az egészségügy erre jelenleg egyébként sem alkalmas, ekkor eleve az összes lakáshívás az orvosi ügyelethez-kórházhoz kerülne kizárólag - vajon mi történne? De az egyes szervezettségi modelleket összekeverni egetverő baromság, csak mindenre alkalmatlan szervek lehetnek belőle.
Hát igen, ha mi kisebb gyereket viszünk, egyetlen megoldás, hogy háttal ültetem a menetiránynak, ez legalább menetirányban biztosítja a stabilitást, már feltéve, ha ott van jó biztonsági öv. Egyébként meg anyuka öle, és imádkozás...
Azért elgondolkodató, hogy ami a privát betegszállítóknak megéri, az a mentőknek miért nem?
Ettől föggetlenül nem érezted rosszul, van benne némi kötözködés-íz... (Ez nem azon múlik, hogy elismeri-e vagy tagadja) Minden esetre "spongyát rá" - ahogyan Virág elvtárs mondaná.
Nagyon ritkán "szólalok meg" itt, viszont rendszeresen olvaslak benneteket!
Szeretnék elmondani egy esetet:
Motoros találkozott személygépkocsival egy nyári hétvégén egy Bp-től 25 km-re lévő üdülőövezetbe. Rohantak le értünk a mentőhajóhoz, de mire felértünk volt ott egy szabadnapos orvos. A mentő 44 perc múlva ért a helyszínre.
Persze ezért nem a személyzet, hanem a rendszer a hibás!
1969-ben ember járt a holdon, de 2005-ben 25 km-re Pesttől már kihül a beteg, mire odaér a mentő!
Azon gondolkodom napok óta, hogy miért fizetek adót, TB-t, ha ilyen állapotok uralkodnak!
Mivel mi nem szállítunk, csak kihúzzuk a sérültet a vízből nincs véleményem az alternatív kontra OMSZ vitáról. Azt azonban tudom, hogy a Spec. Mentőknél iszonyú anyázás és rivalizálás zajlik. Ha ráértek nézzetek be a www.langlovagok.hu -oldalon a spec.mentők topicba!Láttok majd csodát!
Van olyan "mentőcsapat", akik 4 luxus terepjáróval állítólag "árokba csúszott autókat mentenek" és ezt egyesületi formában teszik! Na ez aztán a leleményes adócsalás...
Bevallom, családunk címere: zöld mezőben egy ember ül és kekeckedik:) Dehogy utálom én az alternatívokat, ahogy azt már kifejtettem, azok is mi vagyunk. Virágozzék száz virág!
Ha a beteg állapota nem indokolja a fekve történő szállítást, akkor talán ülve is mehet nemdebár?
És a csecsemő mellé az ülőbetegszállító autón ott az ápoló / pontosítok: mentőszakápoló / . Sőt ezekben az esetekben mindig ott a szakápoló.
De elvihetem én a fekvőbetegszállító autóval is a csecsemőt. De ezeket az orvos egyedi szállításként kéri / és indokolt is !! / .
Sőt, ha mi kisgyermeket , vagy csecsemőt viszünk, minden esetben ott az autóban a rögzített gyerekülés / amit a Bp-i Gyerekrohamon kívül még sehol nem láttam, vagyis egyetlen OMSZ autóban sincs rendszeresítve a gyerekülés !!!!! /, és úgy visszük a gyereket. És természetesen hozzátartozó kiséri......vagy nem, mert ha ottfelejtette a kedves szülőanyja a korházban akkor ugyan minek jönne vele???????????
De azt nem tartom humánus megoldásnak, hogy néhány hetes csecsemőt 4 másik emberrel összezárva kell szállítani, akik bizony fertőző forrás egy csecsemő számára. Az OMSZ ezeket talán meg tudta oldani eddig ?
Dr. Csókay András tanár úr ebben a pillanatban jelentette ki, hogy a Simon-ügyben a Mentők semmilyen mulasztást sem követtek el, sőt, minden lehetséges segítséget megadtak a sérült Simonnak.
1.) "Az én szolgálatim nem mentő kategóriába tartozik, mert ülőbetegszállító autó "
2.) "... azért a sziréna, mert rendszeresen viszünk transzplantált beteget, akár riadóra, akár transzplantáció után [...] ezzel szálítjuk a csecsemőket / akár transzport inkubátorral is"
3.) 19/1998. (VI. 3.) NM renelet a betegszállításról (részlet):
5. § (1) Ülőbeteg-szállító kocsival az a beteg szállítható, aki
a) megfigyelést nem igényel, és
b) tiszta tudatú, és
c) segítséggel (lépcsőn is) járóképes, és
d) egészségi állapota nem indokolja a fekvő helyzetben történő szállítást, és
e) 14 éven felüli, illetve, ha 14 éven aluli a szülő (gondozó) kíséri.
Figyelmedbe ajánlom a sorok végén található "és" szót, melyet nyugodtan értelmezhetsz a Boole-algebra szerint.
Nem veszem sértésnek amit állítassz, de nálunk minden autóban lévő felszerelésről bizony számla van, az utolsó kötszerig !!!!!!. Nálunk nem az OMSZ-nál rendszeresített felszerelés található az autókba, hanem jobb minőség, és nagyon szívesen összehozlak a nagykereskedővel, akinél vásárolunk.
A félautómata definket pl pályázaton nyertük, és a márkája nem az OMSZ-nál használatos, és az ára nem titok: 1 200 000 Ft.
A ruháink is egyedi gyártásuak saját emblémával ! Még tévedésből sem OMSZ feliratos!
Az autóra meg azért a sziréna, mert rendszeresen viszünk transzplantált beteget, akár riadóra, akár transzplantáció után / elsősorban szívtranszplantáltak egyedi szállítása./ Továbbá : ezzel szálítjuk a csecsemőket / akár transzport inkubátorral is, mert a csatlakozás, és a rögzítés megoldott./ Sőt transzplantációs teamot is szoktunk vinni, ami ugye szintén kék lámpás feladat.
És abban meg igazad van, hogy az OMSZ-sok dolgoznak nálunk is. De nálunk ez első perctől így van, és ebből még soha senkinek nem volt gondja. És továbbmegyek : a továbbképzéseket közösen finanszírozzuk, a OMSZ alapítványával, vagyis a fiúk ingyen mennek, mert még utiköltség sem kell, ugyanis autót is adunk.
Mérget vehetsz rá, hogy utólag ez hogy terjedt el a szakmán belül...
Az eszközök zseb-privatizációja meg magyar eü. jelenség, a nőgyógyász is a kórházból szereli fel a magánrendelőjét...
AZ is biztos, hogy amikor egy-egy OMSZ-os mentőt felnyomnak, és elviszik az EKG-t, hogy nem a Zsibpiacra dolgoznak.
Ha meg nem vizsgálták, akkor nyilván csak megelégedtek a referálásoddal :)
Cucu: azért vicces,nem hogy az orvos esküt tesz, és hazaküldi mint szemész a látászavaros gyereket, hogy rendben (1-1 perce elsötétül a világ), a mentő meg - formális eskü nélkül - átviszi a Neurológiára, mert tudja hogy valami nagyon nincs rendben...
Meg hogy a háziorvos a földön fekszik nem mozdulhoz, úgy megy ki a kocsijával, hogy amikor kiszáll, egy flakon seböblítő folyadék van a kezében...
Minek egy "ülőbetegszállító autó"-ra kék lámpa. sziréna?
Nem rosszindulattal kérdezem és ezt is csak halkan: a "jónéhány OMSZ-os mentőautó" által megirigyelt felszerelés minden darabjának forrása nyilván teljesen hivatalos, dokumentálható :)
Egyébként az alternatívoknál is nagyrészt mi, volt vagy jelenleg is aktív OMSZ-osok dolgozunk.
Az én szolgálatim nem mentő kategóriába tartozik, mert ülőbetegszállító autó / Fiat Stiló megkülönböztetett jelzéssel-fény és hang- , és a felszerelését megirigyelhetné jó néhány OMSZ-os mentőautó, és még használni is tudom:-)).
Egyébként meg én is bevihettem volna a két gyerekeket a Madarászba, de a szerződésem értelmében ez mentés kategória, és ezt csak akkor végezhetem, ha az OMSZ mint kárhelyparancsnok erre utasít. Egyébként köteles vagyok segélykocsit hívni. Vagyis tettem amit kellett.
Egyébként a kolléga nem vizsgálta meg a gyereket, egyiket sem ......legalábbis addig nem, amíg elindultak. A többit nem tudom.
Hát én azt nézem hogy mit csináltak a beteggel, nem pedig hogy ki... De én a ritka kivételek közé tartozom. Azt biztos,hogy az OMSZ-on belül az alternatív véres kardnak számít, hiába, a rossz tapasztalat sokkal mélyebb, mint a jó, elég ha 1x hívnak segélykocsit 10 esetben, akkor is a rossz terjed el... Én is több rosszat hallottam már mint jót, pedig a mentőtiszt meg az orvos ott is ugyanazt tudja, mint nálunk.
Amúgy meg szerintem sokkal jobb egy sima ápoló egy helyszínen, mint egy orvos...legyen akár OMSZ-os, akár más.
Ebben a dologban nem tudok nyilatkozni, de én a helyszínre érve köszönni szoktam a kollégáknak, mi több, ha összefutunk az országúton civil ülőbetegszállító kocsival, üdvözölni szoktuk egymást. De mi vidék vagyunk, itt kicsit nagyobb - pontosabban kevésbé kicsi - a kollegalitás...
Csak hát a magyar ember nem összetart, hanem azt nézi, hogy szomszédnak már megint új kocsija van, bezzeg mi...
Az biztos, hogy külsőre én írigylem a Főnixes csőrös Toyotát (klímás), meg a Vitot, amiben profi hordágy van...
Az pedig hogy fásultak, nem mentség. Kicsit röhejes, hogy az orvosok felesküsznek, aztán elég gyakori a negatív tapasztalat, míg a mentősöknek nincs konkrét esküjük, és én habozás nélkül kivonulok szolgálat után 15 perccel is, pedig én - hivatalosan legalábbis - nem esküdtem fel...
Tudjuk mi a MICU, már jó korábban tettem róla említést.
Példának hoztam fel, hogy a legtöbb nagyon csicsás autó, de belül szinte semmi.
Esély mai napi példájában is benne van, miszerint Ő ért elsőnek oda amikor a Honvéd-ból hazafelé tartott szolgálati kocsival meg egyenruhában, mégis OMSZ esetkocsira volt szükség.
Nem lelketlenek, csak fásultak. Már nem érdekli őket az egész.
Mai napi történet :
M3 Polgár irányába 29-es km közúti baleset reggel kb 9 óra.
Vasárnapi autós apuka / más nem lehet, ha fék helyett a gázra lép ! / az emelkedő aljában utolér egy terepjárót, és hátulról telibe kapja az utánfutóját, és a szalagkorlátnak vágódik.
Az autóban 2 kisgyerek 5, és 12 évesek, mindkettő alaposan beütötte a fejét. Persze nem voltak bekötve, űlésmagasító még tévedésből sincs az autóba.
Az anyukánál sem személyi, sem tajkártya-minek is az, ha sielni indulunk -.
A kicsi sír, - anyukánál legalább minden irat van, mert ő csak barátnő,és csemetéjével velük tartott, de lagalább előre látó -, állán, és homlokán hámsérülés, ajka feldagadva.
Esetkocsi 10p-en belül a helyszinen - mértem az időt.
Amiért ezt leírtam : a mentőtiszt / bajtársnak nem nevezném bocs / még a köszönésemet sem fogadta, a többiek úgyszintén.......igaz vele már volt egy afférom annó 2 évvel ezelőtt , szintén M3 baleset gyereksérült kapcsán. Ezek szerint ő is megismert :-)).
Én a Honvéd traumárol tartottam hazafelé, és én értem a helyszinre elsőnek - egyenruhában, szolgálati gépkocsival -.
Elgondolkodtam hazafelé : ezek szerint ennyire rossz híre van az alternatívoknak ???
Mint laikus, én erre szoktam azt mondani, hogy "szólót játszanak". Kevés kivételtől eltekintve szólóznak az eü-sök. Pedig itt a csapatmunka elsődleges követelmény kellene, hogy legyen. Másképp nem működhet a betegellátás. A sürgősségiről nem is szólva.
Alábbi példád a van rajta sapka, vagy nincs rajta sapka tipikus esete. Ők nem cserélnek infúziót, tehát neked kellett lecserélni. Ha nem cseréled, rosszabbodik a beteg állapota. Ha lecseréled, akkor nem fogadják a röntgenen. Ha meg rájuk vársz a cserével, bármi előfordulhat, mint azt írtad, új véna keresés, közben újabb begörcsölés, stb.
Úgy tűnik, mintha nem éreznék át a felelősségüket a kórházakban, mintha lelketlenek lennének.
Máskor meg vénabiztosítással visszük a vesegörcsös beteget.
Első állomás a sürgősségi. Mondom kéne egy palack Ringer. Már elmúlt 8 óra, mostmár ne ide vigyem hanem az urológiára. Őt nem érdekli hogy lefolyt az infúzió.
Át a másik épületbe. Ott aszongya a nővérke: ő csak adminisztrátor, nem tud infúziót cserélni!
Tépés ki kocsiba, veszek egy palackot. Visszaérünk, addigra odafárad kb negyed óra késéssel az orvos a saját munkahelyére, erre a másik nővér benyögi: ne is cseréljem le az infúziót, mert a röntgenbe nem fogadják a beteget ha infúzió csöpög neki!
Ha meg a beteg közben újból begörcsöl, majd szétszúrnak 3 vénát, mire találnak 1et...
Csak akkor nem értem, mi miért hordágyaztuk a beteget...
Nővér van csak lent, megírja a kezelőlap első részét, röntgenkérő-lapot. Elviszi a kolléga a rtg-be a beteg, visszahozza a lelettel. Csak kinyomtatja az amb. kezelőlapot diagnózissal, ad betegszállításit, aszongya: sziasztok. Mentő kérdezi: most ugye nem gondolod komolyan, hogy anélkül hazaviszem, hogy ORVOS látta volna.
Más, minap mi anginás beteget vittünk sürgősségi bel-re. Tépünk mint állat, tényleg jó időt futottunk, aznap száradt fel az út a havazás után, városba kék ezerrel, mindenkit letoltunk az útról. Öregnek patakba folynak a könnyei (ugyebár háziorvosi adekvát terápia...). Beérünk, átadjuk. Orvos kikérdezi, majd kinnhagyja a fekvőkocsin a beteget a vizsgáló előtt, kb 20 -25 percig, felügyelet nélkül. Oxigén nuku, monitorozás, ekg semmi, majd ha megmarad, megmarad...
Külföldön a golden-hourt hangsúlyozzák, rájöttek arra, hogy célszerű stoke-centrumokat létrehozni, mivel a rehabilitáció nagyságrendekkel kisebb, mint ha a strokos lebénul maradék életére, nálunk meg a járási kórházba (szándékosan hívom így) bekerül a strokos, felviszik az osztályra, infúzió nuku, véna csak azért van, mert a szakápoló kötött, szóval 1 óráig aszalják a strokost, akkor jönnek rá, hogy csak kéne 1 ct, (de akkor már minek?), ja szerintük koponyasérült, na hívnak esetkocsit, mert eszméletlen a beteg, azok adnak folyadékot, csinálnak ekg-t, kiderül hogy bal száras a beteg, stb. adekvát terápia, oxygén, és láss csodá 20 km transzport után a stroke-os beszélni kezd. Persze CT negatív, vissza a küldőintézetbe...A beutaló címzése pedig: T. Neurotraumatológia!
Hát igen. És a Honvéd tr. ??? Ott az orvosok soha nem írják alá a menetlevelet, csak az adminisztrátorok. Kb. fél éve, hogy az adminisztrátorok veszik át a traumás betegeket és összevissza írkálnak a számítogéppel (bal combnyak törés a jobb helyett, stb... ) és ritkán látni egy orvos. Hát így mennek a dolgok :- (
Az örzött szállítást át tudná venni, ha akarná! De nem akarja mindenki, mert jobban megéri a dializált beteget vinni. Azt 1 ember is el tudja vinni.
Az örzött szállításhoz meg azért nem csak szakmailag kell több, hanem komoly anyagi ráfordítás. Ez itt a bibi.
Mit gondolsz véletlen, hogy a dializált beteget ha kórházba kerül már nem viszik el? Az ugye álltalános betegszállítási feladat, neki pedig programozott szállításra van engedélye, és ebbe csak a dializált, és a sugárterápiás tartozik bele. És itt van az egész meglőve. De megint olyan csonton rágódunk, amit már lerágtunk.
A fogadó intézményeket meg hagyjuk....... Tudod hányszor szorul ökölbe naponta a kezem?
Egy példa: megyeszékhelyről vittünk Debrecenbe csecsemőt transzport-inkubátorba.....az út hála istennek eseménytelen.....odaérünk nagy nehezen megtaláljuk hol fogadják a porontyot. Az adott osztályon egy takarítószemélynek öltözött nővér közli : " tegyék le a földre ! " - mármint az inkubátort gyerekkel együtt-. Én meg megkérdeztem tőle :" Komolyan gondolta? " A válasza : IGEN . Mi persze nem voltunk hajlandóak erre többszöri felszólítás ellenére sem. Aztán kénytelenek voltak lepakolni a vizsgáló ágyról......és oda tettük a szerencsétlen porontyot inkubátorostul. Hát mit mondjak, igencsak uralkodnom kelett magamon. Drága jó kollégám egész idő alatt szurkolt, hogy nehogy kiborítsam a bilit.
De tudok olyan esetet is elmondani, ahol az orvos meg sem nézi a beteget, és úgy mond rá "nemet" . FUJJJJJJJ !!!!
Könyörgöm van ebben az országban a mentősökön kívül aki komolyan veszi az esküjét ??????
Hát igen. Én is azt mondom, ha lenne egy világos koncepció, egy szavam se lenne.
Ha azt mondanák hogy hétfőtől akkor nyista betegszállítás, de van aki átvegye, akkor ok. De olyan szemlélettel, hogy oldják meg a hozzátartozók, meg a háziorvos...
Azt nem értem, hogy ebben az országban azt meg lehet tapsolni, hogy az új mértékegység a hantaméter, erre meg nem figyel fel senki?
Könyörgöm, emberek fognak meghalni, pontosabban több, mint eddig.
Ha valaki megmagyarázza nekem, hogy szakmailag releváns az 1 kocsis mentőállomás... Meg másutt az 1 szállító, 1 eset. AKkor mi értelme van az esetnek?
Van megyeszékhely, ahol eddig is 2+3 kocsi volt éjjel és hétvégén, és még terhelni akarják a távoli állomásokkal is, ahol leállítják az ESETEKet?
Persze hogy reform kellene az egészségügyben. Erről én nem is álmodok még 10 évig, amíg megy a politikai váltógazdálkodás. Van orvos, aki azért kezdte el 10 éve a munkáját, mert azt hitte, lassan jobb lesz. Eltelt 5 év, és megint, és semmi.
De akkor ha már ilyen vacak a fogadóintézetek színvonala, kiterjedtek, és ilyen a mortalitás, akkor ennek nem úgy kellene elébemenni, hogy leállítunk autókat...
De úgy ez nem fog menni, hogy még jelenleg is tisztázatlanok a játékszabályok, és senki nem tartja be őket.
Tudjátok mi lesz majd? Hát én megmondom. Most ez a koncepció, meg is csinálják, mert ez csak egy aláírás egy körlevélre. Utána meg kicsit kevesebb feladatot a sokkal kevesebb kocsi fogja megcsinálni. Majd lemondatjuk a szállítást, és 3 beteget még a hordágyra ültetünk. Mert hát kevesebb feladat nem sokkal lesz, nem is lehet.
Jó van néhány indokolatlan, de azért ez nem olyan kimagasló arány.
Lesz majd rengeteg lejárt feladat, a 3 napig nem teljesített alkalmi meg simán lehet x órán belüli.
Az őrzött szállítást meg végképp elképzelhetetlennek tartom, hogy át tudják venni.
Én viszont azt is hallottam, hogy az OMSZ az örzött szállítást sem fogja csinálni.
De akkor ki a jó isten ?
A jelenleg engedéllyel dolgozó alternatívok álltalában a dializált betegeket viszik, és azokon az autókon csak gépész van, és az sem szakképzett / még a minimum vizsgája sincs meg !!! /. Nomármost ezeknek bizony horibilis pénzbe kerül, hogy felállítsanak egy normális mentőautót szakképzett személyzettel, ha az EU normának eleget akarnak tenni / márpedig máshogy nem megy, mert nem kapnak engedélyt !!! /. Egy Ford Tranzit átalakítása, megvétellel együtt kb 8 milla, ha nem gagyi munkát végeztet./Ugyanis a Ford belmagassága felel meg az előírásoknak /.
És legelább 2 kell eccerre, mert másként nem lehet. Ugye ne folytassam?...........
Én azt látom ebből az egészből, hogy itt javában megy a kapkodás.........ezt ilyen gyorsan átszervezni .......ki van zárva !!!
A finanszírozásról meg annyit : a megállapított keretösszeg egész éves.....ebben benne van az egész 1 hóra jutó költség, és ha jól olvasom az OEP statisztikát, akkor ez rendesen el is tűnik év végére.Vagyis a fizetését mindenki megkapja minden hónapban, a dologi kiadásokat kifizetik, és azzal csak jól járnak, ha az esetkocsi keveset megy, mert üzemanyagra kevesebb kell / az sem 2 fillér /.
Az OEP a mentést nem futott km után számolja el !!!!! Az a betegszállítás.
És véleményem szerint nem csak az egész mentőszolgálatot kell megreformálni, hanem az egész egészségügyet úgy ahogy van szőrőstől bőröstöl.Mert az egészben az a legmagasabb trágyadomb.
Szívesen elmesélném én is a saját városunk "mentő" felállását éjszaka : 1 esetkocsi + 1 szállító kocsi.
Traumatológia +MR a szomszéd városban, ami 30km, nálunk csak CT van. Nálunk sebészeti ügyelet.
A megyeszékhely 50 km:Traumatológia + képalkotó diagnosztika.
Idegsebészet a fővárosban, és regionális központban.
/ Főváros 80 km, a régió központ 110 km /.
Ja : a szomszéd városban éjszaka nincs esetkocsi csak nappal.
Úgy fél éve lehettem a Bajcsy kórházban, a szemészeten. Közvetlen a szemészet mellett van a nőgyógyászati vizsgáló. A mentők hoztak egy fiatal nőt, de nagyon megváratták őket. Először is hiába kopogtattak az ajtón, senki sem jött ki. Több ajtón is kopogtattak, de eredménytelenül. Várni kellett, aztán egyszer csak a szemészetről kijövő asszisztens telefonált és csak ezután került elő a nőgyógyász szakorvos. Közben 30 perc telt el. Mondhatni, ez semmi, de szerintem nagyon sok idő. A mentő meg állt az udvaron.
Hamarosan az a szabály, hogy jó időben, jó helyen kell meghalni, fokozottan érvényesül.
Konkrétan vagy 5 perce hallottam, hogy a mentés racionalizálásával további kocsileállítások várhatók. Több állomáson is előáll majd az a helyzet, hogy éjjelente 1 autó lesz, és akár nappal is. Pesten a 2 millió emberre 20%-kal kevesebb mentő jut majd.
Túlmenően azon, hogy a cég önmagát hazudtolja meg, hiszen 1-2-x éve még úgy látta, oda több kocsi kell, és eltekintve attól is, hogy ezentúl az alkalmiak teljesen hanyagolva lesznek, hát én a mentés színvonalának sem jósolok valami hatalmas ívet...
Most komolyan, egy tanyán egyedül élő beteg hogy jut be kontrollra? És a túlkoros, és kissé alulkvalifikált háziorvosi rendszerre akarnak majd támaszkodni, ha a mentés adott esetben megszorul? Könyörgöm, van aki a beteg kezét simogatja exit közben!
Eddig ha egy 2-3 autós állomáson 1 kocsi a közelben volt, még ha tele is betegekkel, azért a helyszínre lehetett irányítani. Tudjátok, konvertálhatóság...
De ha ezentúl az az 1 autó kivonul 1 feladattal, akkor nyilván a helyszínre 15 percen túl érkezik ki a legközelebbi állomásról a mentő, hiszen azért kellett az adott helyen mentőállomást nyitni, mert a másik városból nem biztosított a negyedórán belüli kiérkezés... És hát ez nekem nagyon nem tetszik,
Hát arra én is, hogy egy érettségis- két hetes alapképzéses mentőápoló majd felülbírálhatja egy orvos utasítását, és ehhez még a szolgálatvezetőtől is támogatást kap.
Ráadásul - mint régen felvetettük -, ez sem egy egyszerű határvonal, lehet hogy fut-szalad a beteg, csak éppen enyhén sclerotikus, illetve ha tud ugyan járni, de a tanya 3km-re van a bekötőúttól... Szóval sokszor én sem merem egyértelműen kimondani, hogy ez indokolatlan volt. Ráadásul én is van hogy el tudom vinni a hozzátartozómat kontrollra, máskor meg mentőt kell hívni, a mentőig kisétál, beül, de a kórház v. sztk. számára más módon elérhetetlen
Reggel hallottam néhány sztorit. Adva van egy kisváros, trauma- belgyógyászat ügyelettel, kétkocsis mentőállomással (1 szállító, 1 ESET!!!). 30 km-re a megyeszékhely. Beviszik az eszméletlen részeg beteget. Tanakszik a két ügyeletes orvos, hát nem mernek hozzányúlni, inkább átküldik őrzött szállítással, és persze a megye szolgvez ezt éjjel 2kor zokszó nélkül nyugtázza. A 60 000 fős vonzáskörzetre meg maradt 1 szállító, nemritkán sima ápolóval.
Ez is hozzátartozik a témához, hogy az intézetek kényük-kedvük szerint rángatják a kocsikat, miközben fogalmuk sincs, mi zajlik az utcán.
Betegszállítás- mentés
Én is amellett vagyok, hogy igenis menjen betegszállító a betegért, és mentő a sérültért, és akut történésért. Mert a mai rendszerben mindkettő mehet a másik rovására, főleg úgy, hogy az OEP nem ismer készenlétet, csak futott km alapján fizet, tehát ha egy szállító nem szállít, csak ment, és aznap csak 2 azonnalos volt a körzetében, nos akkor még zsebpénzre se elég az OEP finanszírozása az OMSZ számára.
Tehát a járóbeteget kötéscserére nem 24es szállító vigye, de ugyanakkor szerintem egy háziorvos se szállítóval küldje 30km-es útra az anginás beteget. Mert vidéken ez is mindennapos.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy pl. az OMSZ ne hasíthatna ki egy nem kis piaci részt a betegszállításból is, ha már egyszer úgyis van szolg.vez. rendszere, rádióhálózata, struktúrája, embere. Mert ha normális lenne ezt tenné. De nem az.
Én emlékszem arra amit leírtál, és maximálisan egyetértek !
Lehet, hogy ujabb alternatívok ugrásra készen állnak, de az OEP nagyon nehezen fogad be új vállalkozót. És ebben azt hiszem igaza van. Inkább engedi /remélem/ a régieket fejleszteni, mert azok már így , vagy úgy valamit csináltak./nem minősíteném a munkájukat, mert vannak köztük ilyenek is , meg olyanok is ./
Csak akkor az OEP befogadási procedúrán jelentősen módosítani kell, mert ami most van a vicc.
Akkor többen ezt teljesen kivitelezhetetlennek tartottátok, majdnem örűltség volt.... És lőn világosság.
Miért kellene a felszerelt mentőgépkocsiknak (szállítóautó) válogatás nélkül végezni az egyszerű betegszállításokat (ahol a "beteg" fut, rohan, menekül...)? Miért is ragaszkodna az OMSZ az egyszerű betegszállításokhoz!?
Remélem emléxik még valaki... vissza lehet olvasni...
Ismert az OMSZ betegszállításával kapcsolatos közeljövőbeli álláspontját, ami ha meggondoljuk elég korrekt... Alakuljanak betegszállító cégek (vidéki főorvosok érdekeltségi körébe is tartoznak ugrásra kész betegszállítók, nemcsak a fönix-delta-európa-szamár van), esetleg a meglévők fejlesszék magukat, és majd had marakodjanak az OEP által kiszámolt beteg/kilóméter/forinton....
Kivonulókat egyenlőre még nem küldtek el, reméljük nem is fognak. És újra az akkori magam ismétlem: a jelenlegi létszámmal - kocsiparkkal (a részállások megszűnése, cégtől távozók + alapórán való dolgoztatás egyébként is magával von egy kb.10% gépparkcsökkenést) észszerübben ellátni a mentést és sürgősségi betegszállítást.
De a tervek szerint : nem vehető fel szállítási feladat a mentés terhére.
Vagyis az OMSZ visszautasítja Mari néninek kért szállítást a szemészetre, és csak a mozgásában korlátozott személyek szállítását végzi el. A tervek szerint a kiérkező szállító autónak lehetősége van arra, ha Mari néni ennek ellenére szalad /pedig az orvos nem így adta le / akkor nem viszi el, és a szolgálat vezetés mellé fog állni.
Úgy érzem kezd tévútra menni a Simon-féle eset értelmezése.
Nem értek egyet, pontosabban egyetértek az ügyvéddel, ha a mentők valóban késlekedtek az ellátással. Ez esetben viszont rögtön felmerül bennem a kérdés, hogy mi van a többi több száz elhunyttal, akik szintén a mentők késedelmes kiérkezés emiatt haltak meg az utakon, vagy éppen odahaza.
Aztán ezzel párhuzamosan az is megfordult a fejemben, hogy a sértett nem éppen a békés természetéről volt híres, az egészért ő maga a felelős, miközben a többi, balesetben elhunytak akik -ismétlem- nem kaptak időben segítséget, milyen utólagos jogorvoslatot kapnak a Szent Péteren kívül.
Tehát: elegem van a Simon-ügyből, főleg, hogy most meg a mentőket kezdik cseszegetni. Mondom, nem kizárt az ügyvéd felvetése, de a többi, becsületes embert ki képviseli?
Lehet, hogy én roszzul értelmezem az OMSZ átalakulását, de tudomásom szerint szállító kocsikat fognak leállítani, és nem eset, és ROKO-t. Sőt az alkalmi szállítások azok annyiban csökkennek, hogy mindig maradjon eset tartalék a mentőállomáson.
Kérdésem, : amikor minden autó kiment szállítani, és egy sem volt a közelben, valamint az eset autó is éppen kivonult, akkor nem voltak emberéletek veszélyben????????Dehogynem, tudok rá példát mondani. Akkor meg ???
De lehet ám ezt jól kommunikálni, mármit az egyik ROKO leállítását:
Mivel több kiemelt autót áthelyzetünk a Markó utcából a peremállomásokra, ezért azok általában véve hamarabb érkeznek a helyszínre, és az így megspórolt idő miatt javul a mentőegységek forgási sebessége, tehát változatlan esetszám mellett kevesebb vonuló egységgel is képesek vagyunk ellátni a feladatunkat.
Amúgy rémes, hogy a média nem dobja fel, hogy jó néhány mentővel kevesebb lesz az országban... mert ezen emberek élete fog múlni, végső soron.
Ebben az esetben a mentő - ONE-kocsi - a 15 perces szintidőn jócskán belül érkezett a helyszínre. A kiküldött egység szintje a bejelentés alapján megfelelt a szokásosnak, ittas sérülthöz ilyen autót szoktak küldeni.
Persze lehetne minden esethez orvosos kocsit küldeni, ha nem csak öt rohamkocsi lenne, hivatalból csak ezeken van orvos.
Ez változni fog, oly módon, (csúsztatás) hogy az egyik központi rohamot leállítják.
A védőügyvédet rendszeresen lehet látni a TV-ben. Most, az üggyel kapcsolatban is mutatták.
Ami a mentőkkel kapcsolatos, azt majdnem minden halálos eseménynél fel lehetne használni, eddig mégsem lett ebből probléma, legalább is nem tudok róla, hogy bárki is felelt volna egy 1 órás kiérkezés miatt.
Ettől függetlenül egy magáról megfeledkező, erőszakos emberrel kevesebb lett...
Ezzel a vádlott védője azt sugalja, hogy csak az a mentő autó, amin orvos van. Ez pedig hazugság, és sértő is a szakmáját tudó kollégákra !!
A másik dolog : arról mélyen hallgatnak, hogy az átvételtől számítva mennyi idő alatt került műtőasztalra a beteg. mert lehet, hogy itt van a hiba !
Továbbá : honnan tudja a tisztelt védő úr, hogy milyen volt az elsődleges ellátás????
Talán utána nézett??? Honnan ment a mentőautó, mi történt a helyszínen, és mennyi idő alatt ért a kórházba......stb
Ha a kiérkezéstől számítva a beteg 30 percen belül átadásra került, akkor bizony az átvevő intézmény hibázott, és nem a mentőegység. Én erre azt mondom, csak akkor vádaskodjon, ha ezt alá is tudja támasztani megfelelő érvekkel.
Egyébként meg a rágalmazás kategóriáját meríti ki, és ezért nyugodtan be lehet perelni.
Üdv.
Simon Tibor üggyel kapcsolatban bemásolom a mai cikk egy részét:
Késett a segítség?
Az elsőrendű vádlott védőjének álláspontja szerint az elsőfokú bíróság nem hagyhatta volna figyelmen kívül, hogy Simon Tiboron alig voltak sérülések, azaz olyan körülmények között nem történhetett a bántalmazás, ahogy azt a bíróság megállapította. Az ügyvéd szerint nem emberölés, hanem halált okozó testi sértés történt, ezért a büntetés enyhítését is kérte.
A másodrendű vádlott ügyvédje, szakértői véleményre hivatkozva, azt állította, Simon Tibor a mentők késlekedése miatt halt bele az őt ért bántalmazásba. A mentő orvos nélkül vonult ki a bántalmazás helyszínére és Simon Tibor csak két és fél óra elteltével került műtőasztalra. A védő szerint, ha ez egy órán belül megtörténik, a sportember túlélhette volna az esetet, a halál fő oka ugyanis az agy hiányos oxigénellátása volt.
Igen helyesen mondod, a mentésre keretösszeg van megállapítva, mégpedig úgy, hogy a megállapított összeg 1/12-ed részét minden hónapban megkapja az OMSZ.
Jelenlegi főigazgatónk olyan szabadságot élvez ennek elköltésében, amilyenről elődei álmodni sem mertek. Szabadon fordíthatja bérre, vásárolhat szolgáltatásokat, fizethet szakértőket, fejleszthet műszakilag stb.
Ha belegondolsz elemi érdeke, hogy kevesebb bér- üzemanyag- és gyógyszerköltség terhelje ugyanazt a keretösszeget.
Ezt legegyszerűbben az esetkocsik számának csökkentésével érheti el. Valamint az esetek számának csökkentésével.
Namost: a Győrfi egy darabig - szóvivői tevékenysége kezdetén - még szerepzavarban volt.
Még nem vált el nála a mentős az OMSZ-vezetőtől.
Hálistennek sigerült magában tisztáznia identitását, így mostanra már kiváló hivatásos hazudozóvá fejlődött.
További sikereket kívánunk ezen a pályán Pali! Bőven lesz rá alkalmad a Szolgálat privatizálása kapcsán.
Attól még hogy főorvos vagy nem kell védened a mundér becsületét. Te is nagyon jól tudod, hogy mi az ami sz*r a cégnél. Márpedig az eddig kiszivárgott tervek nem olyanok, amikre azt mondhatnánk, hogy ezeket hivatottak orvosolni.
Talán neurológusként elfogult vagyok az egészségügyben dolgozók iránt, de én csak azt tudom, hogy a városban (megyeszékhely) dolgozó mentősök közül nem sok van, akit nem kezeltünk porckorongsérvvel, vagy komoly derékfájással. (fiatalokat is).
Hány szakma van ahol hosszu távon 50 kg/fő súlyokat kell cipelni ?
És ez csak egy dolog a sok közül, amiért részemről le a kalappal a mentősök előtt, hogy ilyen körülmények között, ilyen kevés megbecsülés mellett még dolgoznak a Cégnél.
Ajánlanám figyelmedbe, hogy a mentés, és betegszállítás az OEP kasszából megy, de elkülönülten. Vagyis a betegszállítást a valóban a futott km után utalja az OEP, míg a mentésre megállípított egy keretösszeget egész évre. Ha az OMSZ honlapjára katt, akkor a hasznos linkek rovatban az OEP-nél meg is tudod nézni, hogy elkülönítve kezeli a kettöt !!!
Sajnos a hír igaz. Kb 70-80 mentő van a fővárosban napközben, uszkve 1:1 arányban a kiemelt kocsik és a szállítók. Nos ennek vágnak oda, a szállítók számát kb. 20-szal csökkentik, és néhány darab kiemelt kocsival több lesz.
Eredmény? Majd ROKO meg ESET fog kékelni a lejárt 1óbe, 3óbe feladatokért, az épp szabaddá vált szállító meg a frissen kiképzett ápolóval és a turcsi Toyotával meg megy a közútihoz, és ez nem is annyira szélsőséges eset. Szerintem.
De ne aggódjon senki, hogy a pestiek hátrányba kerülnének, vidéken is hasonló leállítások vannak napirenden, állítólag a délalföldi régióban is csupán két állomáson akarják lefújni az esetkocsit, mert "nincs kihasználva". Igaz ugyan, hogy ezektől a helyektől min. 30 km-re van egy másik esetkocsi, esetleg 1 roko, de ezen felül ezek az állomások kiemelt segítségre nem számíthatnak. És akkor nagyon jól nézünk ki, ha egy kb 30 km sugarú körben levő 1-2 esetkocsiból elhívnak egyet 45 km-re...
Ugyebár ez megint a finanszírozással függ össze, a TB a futott km-ek alapján fizet, ha egy ESET 3-at ment egész nap, az minimális finanszírozást jelent.
Az a 3 ember, akinek meg aznap szüksége volt mentőtiszt v. orvosi ellátásra, infúzióra, mentőápoló, szakápoló által nem adható gyógyszerekre, defibrillárálásra, altatásra, kábító fájdalomcsillapítóra, az dögöljön meg!
Mondanom sem kell, cégünk vezetésének abszolút nem érdeke a finanszírozóval a feltételek megváltoztatása, pl. hogy szállítót a szállított betegek számával arányosan finanszírozzák.
Máskor az is gond volt, hogy szállítás közben belefutottak valamibe, elvitték a sérültet, és akkor most az x km-ből mennyi volt mentés és mennyi szállítás, mert nem mindegy!
Ez lényeges, a betegek meg nem, ez van...
Ma reggel volt szerencsém hallgatni Győrfi Pál bajtársat a Magyar Rádió körkapcsolásában, ahol a légi mentés volt a téma. Bajtársunk előadta a témát, hogy az 5 állomás lefedi nagyjából az egész országot, és hogy kunadacsnál is odaküldték mint az 5öt, milyen jól műxik a rendszer, és hogy Szegeden ők beállítottak egy plusz esekocsit!
Erre majdnem leestem a székről, nos tudni kell, hogy Szegeden az ONE-ból csináltak esetet, és csak reggel 8tól este 8ig fut. Ennyit a PR-ról, ezek után én nem is várom, hogy bármit is jól, igazul, a valóságnak hűen kommunkáljon a cégünk!
Felháborító! Múltkor azt mondta, hogy a szentesi beteg - aki mellesleg exitált a mentőben - jobban járt, hogy mentőkocsival szállították Pestre, mint ha helikopterrel vitték volna, mert ott 2szer is át kellett volna tenni kocsiból, helibe, és vissza...
A sort végigelőző ROKO-ba belerohanó terepjáróst inkább nem is kommentálnám...
Valószinüleg van igazság a dologban, mert nálunk / Bács megye/ is a tervek szerint 9 autó le fog állni, úgy tudom kb 20%-os leállítást terveznek országosan. Ettöl azt várják hogy a betegszállítások száma is csökkenni fog, még emlékszünk és talán így is van a szállitások nagy része nem egészségügyi, hanem szociális okból történik. Csak kíváncsi vagyok a betegek mit fognak szólni, ha a szolgálatvezetések elutasítják, vagy csak több napos késésekkel tudják a kontrollos betegeket gyógyintézetbe szállíttatni. A tüzvonalban mi leszünk, mi fogunk megbirkózni ezzel is. Valószínüleg jó kommunikációval, ez a helyzet kezelhetöbb lenne.
Minden bajtárs örömmel és unatkozva ül a saját mentőjében, a télen fűtött, nyáron hűtött betegtérben (vagy fordítva?), alig van feladat, hiszen racionalizélt lett a mentés, és azon gondolkozunk, hova tegyük, mire költsük a tengernyi fizunkat, mióta ilyen derekasan megemelték a közalkalmazotti bértáblát...
:))))
Amúgy most hallottam egy sztorit, állítólag néhány éve közös egyeztetésre hívták a tüzeseket, a rendőröket meg a mentősöket. Az akkor képviseletünket ellátók aszonták a fejeseknek, köszönjük szépen, jó nekünk az Egészségügyi Min. fennhatósága alatt lenni, meg bennünket ku**vára nem hoz lázba, hogy munkakörünket készenléti jellegűvé tegyék!
Na ennek meg is van mára az eredménye, ugye a készenlétiseknél van 24ezés, nálunk meg nincs, a többit meg szóba se hozom, most jókedvem van, nem akarom saját magam lelombozni.
De azért szépek voltak a napokban a különböző tömegesek. Csak azért kíváncsi lennék, hogy ha ezek kicsit arrébb történtek volna, úgy a fehér foltokra, nos akkor mennyi időbe került volna a felszámolásuk. Van olyan megyeszékhely, ahol 3 kiemelt kocsi jut a városra, meg még ők járnak a megye kb 1/3-ába is kisegíteni az 1-2 szállítójú állomásokat, akár 30-40 km-re is.
Ja, nem reflektáltam az "újságíró ér ki előbb" című megjegyzésre: igen, ciki, a TETRA rendszerrel pont ezt lehetett volna megelőzni.
Mindenesetre a jelenlegi rádió rendszerről annyit, hogy a piacon 30-40 ezerért kapható rádió adóvevőkkel (habár ezekben ez a sáv elvileg le van tiltva, de kis ügyeskedéssel a tiltás mindegyikben könnyen feloldható) lehet venni a jelenlegi adók adását. Természetesen mindegyik olyan újságírónál van ilyen rádió, aki ezekre az információkra vevő. Ráadásul előnye is van, mert ő a tűzoltóság és a rendőrség adását is veszi.
Frekvenciákat nem írok le, pedig én is fejből tudom az összes fontosabbat.
A rádiórendszer amúgy mint már asszem írtam is átjátszós (duplex), tehát sokkal modernebb mint akár a tűzoltóknál, akár a rendőrségnél használt rendszer, viszont ezzel együtt felháborító, hogy a maffiózók akár mobil telefonnal nyugodtan, lehallgatás nélkül tudnak beszélgetni, viszont az ilyen szerveknek a mobil telefon a hétköznapi használatban drága(?) a TETRA rendszer még nincs kiépítve, tehát sima rádión beszélnek meg ilyen dolgokat.
Én leginkábbis Budapestet ismerem helyzetemnél fogva, tehát a vidéki szolgálatvezetőkkel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni (bár az 1 perces, éjszaka 2 perces kivonulás az vidéken is elvileg annyi kell legyen, eleve tartsanak csak 1 kaput/ajtót nyitva, ha sokáig tart bezárni mind). Persze, nem szeretnék bántani senkit, de ilyeneket ne hangoztassatok, mert még a végén ti lesztek azok, akikbe belerúgnak.
Tulajdonképpen akkor most eljutottunk oda, hogy ismét el kell mondjam, amit már talán leírtam itt néhányszor.
A rendszerváltás óta az autók száma nemhogy nőtt volna, hanem csökkent (habár kétségtelen, hogy már nem Nysák vannak). Ezzel egyidejűleg viszont megnövekedtek a cég feladatai. Ennek több oka van:
- a régi szabályok alapján minden lakáson történt esemény, a balesetet/sérülést kivéve a háziorvos, illetve orvosi ügyelet fennhatósága alá tartozott (elvileg azoknak is kellene tudni sürgősen kivonulni), szükség esetén természetesen az orvos kérhetett segítséget az OMSZ-tól, de az is lehet, hogy csak egy szállítókocsi vonult ki ilyenkor, amelyiken az az orvos volt rajta a kórházig, aki kint volt a helyszínen. Ezt megváltoztatták. Nem mérték fel, hogy ez milyen többletterhelést, esetleg többletköltséget okoz, és természetesen nem is végeztek semmilyen kompenzációt. Ez már önmagában foglalkozás körében elkövetett súlyos veszélyeztetés, úgy hozzányúlni egy életmentéssel foglalkozó céghez, hogy aki hozzányúl nem ért hozzá. Miért nem piszkálja inkább a nagyfeszültséget? A lényeg az, hogy tulajdonképpen a mentők most ezáltal részt vesznek az egészségügyi alapellátásban a hétköznap nappali orvosi ellátás helyett is, mert a szolgálatvezetők ezeket a hívásokat nem merik visszautasítani.
- a hajléktalanok megjelentek, sőt a számuk elég magasra nőtt. Ez egyértelműen a gazdaságpolitika, illetve a szociális háló megszűnésének következménye. Természetesen, a hajléktalanok közterületeken vannak, ezért azoknak a "háziorvosi" ellátása eleve a mentőszolgálat feladata.
- megszűntek kórházak, gyakran sok kilométerrel távolabbi helyre kell a betegeket szállítani. Egészségügyi átszervezés. A szállítókocsik terhelése nőtt.
- az OMSZ-on belül a fizetések régen ugye arányban álltak a többi szakmában dolgozókéval. Viszont mentősnek lenni büszkeségre adott okot, megbecsülték, stb., jöttek a dolgozók, akiket ráadásul meg lehetett válogatni. Aki nem vált be, annak mennie kellett. A jelenlegi helyzet elkeserítő. Olyan fiatal, aki marad is 1 hónapnál tovább a cégnél, szinte nem is jön egyáltalán. Miért jönne? Szeretné az életét megalapozni, egzisztenciát, lakást, stb. Az eredmény: nincs ember, illetve olyan áron van, hogy túlórával, esetleg cégen belüli másodállással (amit most akarnak megszüntetni), a meglévő dolgozókat terhelik túl. (Amúgyis könnyű őket rávenni erre, mert kevés a fizetés...)
- a hálapénz (amit ugye régen beleszámoltak a fizetésbe) egyre kevesebb. Aki szeretne adni, az olyan szegény, hogy még inkább a mi szívünk hasadna meg és inkább mi adnánk neki. Aki viszont tehetősebb, az meg persze jogosult az ingyen ellátásra, mivel komoly TB-t fizetett be eddig és esze ágába nincs hogy adjon, öntudatos állampolgár (valahol neki is teljes mértékben igaza van, csak ugye itt ellentmondás van. Ha az ő TB-jéből, amit valóban befizetett, jól és hatékonyan működtetnék a rendszert, a benne dolgozóknak adott rendes fizetésekkel... De ne rajtunk keresse...)
Tehát ez az egész politikai kérdés, méghozzá keményen. A fenti okok közül EGYETLEN EGY SEM az OMSZ-on múlt, csak a politikai vezetésen. Tehát panaszkodunk, hogy kevés az autó, az ember, a pénz, stb. Dehát ugye sztrájkolni nem lehet... Dehát ugye nem lehet az állomásokon elektromos kapu (a miniszter úrnak nyilván van), az autón központi zár, a tanyák megtalálásához GPS-es térkép, komoly számítógépes és kommunikációs rendszer, amikor DEFI sincs...
Ja, New York: ha jól tudom, azok ott egész nap cirkálnak, csak a kórházban állnak meg. Olyan fizezésért, hogy nem kell túlórázzanak, mondjuk dolgoznak heti 2*12 órát. Nincsenek kimerülve, egyetlen percet sem kell aludjanak munka közben, mehetnek is folyamatosan.
Ford általában szállító vagy ONE-ban fut, gyakorlatilag olyan mint egy szélesebb-magasabb Toyota, egyszerűen nem lehetne hova tenni az ESET-ROKO felszerelését. Halkan jegyzem meg, ennek ellenére előfordul ESETként is. Körülbelül annak is volna való, mármint városba, ONE-nak.
A hordágyat meg úgyis csak ketten fogják.
Amit pedig kiemeltél, az tényleg így van. Csökkentették a kocsiszámot, átszervezték a szolgálatvezetést, ezzel nyilván kevéssé hatékony az OMSZ a mentés területén (is), de ha történetesen bíróságra kerülne egy ügy (pl. kései kiérkezés), a bíróság úgyis csak azt vizsgálná, hogy a legjobb pozíciójú kocsit indították-e, stb, tehát a szakmai szabályok betartását, arra már nem terjed, nem is terjedhet ki a hatásköre, hogy ha kicsit jobb lenne a fizetés, akkor kisebb lenne a fluktuáció, nagyobb lenne a szakápolók aránya, és akkor talán az a reanimáció nagyobb eséllyel sikerülhetett volna; vagy pl. hogy ha ott lett volna szolgálatvezetés, akkor 2 percet spórolhattak volna a mentőegység indításán. Adott egy struktúra, ezt alakítja a kormányzat meg a vezetés, a végrehajtó állománytól csak az várható el, hogy ezen belül ténykedjenek, ha ők hibáznak, az foglalkozás körében elkövetett ilyen-olyan veszélyeztetés, meg miegymás, ha a vezetés alakítja (visszafelé) a struktúrát, nos akkor az pedig költséghatékonyság, és racionalizálás.
Utóbbit már inkább vizsgálhatja a törvényalkotást felülbíráló szerv, vagy bármilyen normakontrollt gyakorló testület, úgymint a Legfelsőbb Bíróság, Köztársasági Elnök, vagy mondjuk az Ombudsman. Akik kimondhatnák, hogy egy adott norma alkotmányellenes, vagy sérti az állampolgári jogokat mondjuk a további "átszervezés". De azért ez eléggé szakmai kérdés, jól lehet tálalni mondjuk a szolgálatvezetés átszervezését, nem véletlen, hogy az önkormányzatok nem nagyon hallatták a hangjukat.
Csak azt nem tudom, hogy az így megspórolt pénz - hiszen az "átszervezés" létszámcsökkenéssel jár - hova kerül, mert hogy nem a kocsik felszerelésére és nem is a dolgozók zsebébe, az tuti. Majd évvégén, prémiumba, úgy a 3. emelettől felfelé... És a mentőszolgálatnak csak egy sokemeletes épülete van...
Csakhogy ezt a tendenciát sem a vezetés, sem a kormányzat nem látja, pontosabban nem akarja látni. Ehhez mindenki más érdeke fűződik, de az eredményből egyformán profitálnak.
A MÁV-nál is hasonló a helyzet, ott is lehet majd PR-kodni a végén, hogy pontosak lettek a vonatok, naná, ha már annyira levették a járatok számát, hogy nem kell egymást kerülgetniük, persze hogy pontosak lettek. Mind a kettő, ami reggel elmegy, és este visszajön. Az adófizetők részére ez úgy lesz tálalva, hogy konszolidálták az adott céget, és a belső folyamatokat a piacihoz igazították, és csak a "hülye" vasutas, és a méghülyébb utas fogja tudni, hogy azon a vonaton, amit most kihasználatlanság címén megszűntettek, nos azon 1 hete még igenis tömve voltak a fülkék. És ott is simán megcsinálhatják, és meg is csinálták.
Még egy példával élve, körülbelül úgy néz ki, mintha egy egyetemi karról átültetnék a tanulmányi főszervezőt a rektori hivatalba, ahonnan több kart is menedzselne (persze kisebb hatékonysággal), elbocsátanának néhány oktatót, a maradék meg sűrűn váltakozna a rossz körülmények miatt, és mégse érdekelne senkit, hogy rossz az oktatás színvonala, és oda a kar hírneve, az oktatók megfeszülnének a munkától, a dilettáns vezetés pedig széttárná a karját, hát sajnos ez van, elégtelen a finanszírozás, ebből ennyire telik, és még megkérné a lakosságot, dobjanak már össze jövőre egy számítógép-rendszerre a diákoknak!
"És az egészben a legrosszabb az,hogy ha valaki feljelenti a mentőket, hogy finoman szólva veszélyeztetik a beteg életét (nem a konkrét személyzet, hanem maga a struktúra, a rendszer), jogilag helytállóan meg lehet indokolni a helyzetet, tudjátok, mentés hatékonyság-racionalizálás, stb..."
Azért idéztem be a fenti írásodat, mert évekkel ezelött pont ilyen megfontolásból indítottam ezt a topicot. A lényeg ki van vastagítva. Azóta talán -emlékezetem szerint- Te vagy az első, aki ezt így kimondta.
Közben láttam ám fényhidas Mercit igaziból. Amelyiken meg nincs fényhíd, azon megint 2 kéklámpa van elöl a Merciken meg a Fordokon egyaránt. Lehet, hogy megfogatták a tanácsomat? (A Merci 202-es számú, a homlokára van írva.)
Viszont a Fordon csak két mentőt láttam. Nem elég, hogy nehézkesebb a hordány a Fordon, még eggyel kevesebben is vannak...
Nem a kávézással van baj, hanem azzal, hogy Csepelről mentek Palotára.Ezért gázos a dolog.
A firkászok meg tuti, hogy fülest kapnak valakitől, mert tényleg sokszor hamarabb vannak ott, mint a mentő.
Szerintem ez a központi irányitósdi addig lessz jó, amig valami helyi fejesnek a hozzátrtozója nem kerül bajba. De lehet, hogy erre játszanak rá. Akkor rögvest fontos lessz a Mentő helyzete. És akkor lessz pénz is fogadjunk.
Figyeljétek meg ez lessz az adu a választásokon !!!!
New Yorkban meg lehet csinálni, hogy egy helyen csörög a mentők száma, mert elég annyi hogy 113. utca 2043. Meg gondolom nem kézzel kell behúzni a kaput induláskor, meg vonulás előtt felvenni a tömbben a feladatot, esetleg még hívni egy háziorvost, látva, hogy a szállító "megszorul" majd a helyszínen...
De nálunk még vannak tanyák, nehezen és bonyolultan elérhető helyek, rossz a rádióhálózatunk - aminek ugye előnye hogy egycsatornás, legalábbis hivatalosan.
És a vonulási időbe még bele se számoltuk azt az időt, amíg az irányítás megtalálja a legjobb pozícióban levő egységet...
Értek már ki esetkocsik cardiogen sokkos beteghez 40 perc alatt, nagy ügy!
És az egészben a legrosszabb az,hogy ha valaki feljelenti a mentőket, hogy finoman szólva veszélyeztetik a beteg életét (nem a konkrét személyzet, hanem maga a struktúra, a rendszer), jogilag helytállóan meg lehet indokolni a helyzetet, tudjátok, mentés hatékonyság-racionalizálás, stb...
Az állampolgárok egyfelől azt látják, hogy van elég mentő, sok terepjáró, hűtött a betegtér, kiváló az eszközpark, másrészt viszont amikor nagymama rosszul van, soká ér ki a mentő, ráadásul a személyzet a legtöbbször csak az alapvető beavatkozásokra képes a szakmai szabályok miatt, még akkor is, ha rendelkezésére áll 1-1 eszköz. És gyakorlatilag képtelenek vagyunk a feladatokat a kért időn túl kis csúszással elvégezni. Ugyanis egy éhgyomros cukros beteget nem lehet már 11-re bevinni vérvételre, ahogy egy 24 órás vérnyomásmérő felhelyezésére sem délre, kettőre illik beérni, vagy egy osztályos felvételes betegnél... Ebből meg gyűrűzik a kavar, hiába viszed másnap, már nincs szabad gép, vagy nincs ott az orvos. A szolgvez. pedig mondja, vidd el nyugodtan - neki az az érdeke, hogy ne maradjon el a feladat, más kérdés, hogy ekkor már tök felesleg az egész, meg a vonuló magának szerez pluszmunkát, amikor délután könyörögni kell, meg orvost keresni, amikor 2-kor lejárt a rendelés. Közben meg tartsd be a negyedórás intézeti tartózkodást!
Elég égő például az is, hogy az egyik megyében úgy kunyizták össze az esetkocsira(!!!) a defibrillatort!
Nem akarom magamat felmagasztalni, de mintha annak idején én is hasonlókat írtam volna az egészről...
Sajnos gondolatilag elöbb-utóbb el lehet jutni oda, hogy az egész politikai kérdés. Mint az Gy.F-től elhangzott, a korrupcióba belebukhat a demokrácia...
Nem kell ennek annyira nagy feneket keríteni. Valószínűleg a média is megneszelte a dolgot, elég könnyű lehallgatni a rádiókat, sőt szinte biztos vagyok hogy vannak "spiclik" a kéklámpás cégeknél, akik leadják a drótot. Van hogy hamarabb vannak ott egy-egy helyszínen, mint az illetékesek.
Más. Lassan Pesten se szeretnék rosszul lenni, hírlik, hogy a kiemelt kocsiállományt néhány darabbal megnövelik, viszont a szállítók számát ehhez képest sokkal jobban csökkentik. Majd lesz valahogy.
A fejeseknek továbbra is ott a BM-mentő, én meg majd úgy hívom a mentőt a rokonomhoz, hogy mentő vagyok, hozzám majd jön a mentő, normális, időben, a civileknek meg földrajzi-hely, meg szerencsefüggő a dolog.
Múltkor egy azonnalossal 25 perc alatt értünk a helyszínre. Hadd ne ecseteljem az első észlelés idejének fontosságát.
Arról meg ne is beszéljünk, hogy a jelenlegi kapacitással milyen nyomás alatt vannak az irányítók kétoldalról (feladat és kapacitás), és a vonulók (irányítás, betegek, fogadó intézetek). A minap a doki szabályosan megzsarolt, hogy bár fél óra a betegvizsgálat, de ha nem várom meg, akkor hazaküldi most rögtön és majd 3 nap múlva bejön a beteg újból! Gondolom volt olyan élménye a dokinak, hogy 8 órán át ült a beteg a váróban, amikor otthon felpolcolt végtaggal kellene feküdnie...
Úgy sz*r az egész, ahogy van, de a PR-unk még mindig kurva jó.
Villanyoszlopnak ütközött egy, az útról leszorított mentőautó a ferihegyi repülőtér közelében. A baleset pénteken este, pár perccel fél hét előtt történt a főváros határában, a Ferihegy I. és II. terminál közötti gyorsforgalmi úton. Egy Toyota típusú mentőautó Vecsés felől megkülönböztető jelzésekkel haladt a belváros felé, amikor - az eddigi adatok szerint - egy szabálytalanul haladó autó leszorította az útról. A mentősofőr emiatt félrerántotta a kormányt, ettől viszont a jármű egy villanyoszlopnak csapódott. A balesetben a mentőautó vezetője szenvedett könnyebb mellkasi sérüléseket, míg a járműben szállított beteg az első vizsgálatok szerint nem sérült meg.
Pontosan így van. Nem lehet mindenki szakértője a témának, -én sem vagyok az és ezt évente kétszer le is írom- ráadásul nem is jártam oviba. De ettől még mindenkinek lehet észrevétele, véleménye.
Továbbra sem értem, hogy miért kellett nagydobra verni a rendőröknek vagy aki éppen tette, hogy két mentős hazaugrott egy kávéra a szolgálaton kívüli kocsival. Lehet, hogy egy firkász kiszagolta a dolgot, de ettől még határozottabban el lehetett volna simítani az ügyet Györfi úrnak a nyilvánosság elött.
Ha nem tetszik a stílusom, semmi baj, nem hívott senki és nem kötelező ide látogatnod.
Nehogy Te mond meg nekem, miről írjak és hogyan, mennyire menjek bele egy témába és mennyire ne, szóval ezt bízdd rám.
Sajnálom, hogy már az első hozzászólásoddal személyeskedni kezdtél. Végül is azt tartja a mondás, hogy a stílus maga az ember és hát ez is egy fajta stílus ami neked van. Viszont ha érdekel a topic, akkor ezzel érdemes lesz felhagynod.
Elnézést ha vitát váltottam ki, vagy valamibe beletenyereltem, én csak a srácokat sajnáltam, és érdekelt, hogy megúszták-e vagy sem. Ennyi és nem több.
mikor a csattogós lepkét toltad barátom, már mentős jelvényt osztottam az ovistársaidnak május elsején!
mint írtam, elolvastam a TELJES topicot, nehogy én tűnjek hozzá nem értőnek.
a stílusod, ami nekem effektíve nem passzol, de maga az ötlet, hogy indítasz egy fórumot, dícséretes.
amit szerettem volna közölni, mindössze annyi, ha belemászol egy témába menj messzebb a "hú, JGE342 rendszámú Kia, nem Toyota, nem, Merci ment mellettem..." észrevételektől!
üdv
mb
ja, nehogy már vitatkozzunk, a lényeg messze van ettől...
Na oké is ez, csak tudod ha nálunk vmi ilyesmi van, akkor mindenki aggódik. Ezt most nehogy sértésnek ved, mert isten ments benneteket bántani, csak fura, mert azt hittem már tudtok róla.
Hívd fe a Markó utcai központot és ott kérj felvilágosítást.))
Ettől függetlenül lehet, hogy valaki hallot valamit az esetről, de kicsi a valószínűsége, hogy itt választ kapsz rá. Ugyanis eleinte én is kérdezgettem ilyesmit, de nem kaptam érdemben választ.
itt ne várd, hogy balesetekről informáljanak, mert ez nem az a fórum. Ha mégis tud valaki valamit, az elsősorban áttételes úton lehetséges, tehát nem első kézből. Így meg te is utána tudsz nézni.
Hát azt azért még boncolgathatnánk, hogy lehet elvinni észrevétlenül egy mentőt egy állomásról - én ugyan tudom, hogy történt -, de ezt inkább hagyjuk, nem akarom tovább rontani saját hitelünket.
Most megint rajtunk röhög mindenki, inkább intézték volna szép csendesen. Lehetett volna, ha akarták, mondjuk ez most kivételesen nem a vezetésen múlott...
Lényeg a lényeg, mind a 130 terepjáró-mentőn van hólánc, és nyáron hűtött betegtér is rendelkezésérée áll a kedves adófizető állampolgároknak!
kom.-eszt. megyei ápoló vagyok, pár hónapja követem rendszeresen a topicot, Ambu, Máp kollegák nagyon jól látják a helyzetet, de Cucu, ha valamihez csak laikus szinten értesz, olyan mértékben is formálj véleményt!
talán még írok, jelenleg várakozunk egy kedves gyógyszeres hazaszállítása előtt...
Egyébként milyen dolog ez, hogy két mentődolgozó elmegy a kocsmában, aztán ittasan elvisznek egy mentőautót. Ezt a köznyelvben is lopásnak hívják. Az a minimum, hogy a garázsmester jelenti, különben ő üti meg a bokáját. Azt meg majd a belső vizsgálat kideríti, ha tényleg rendszeres volt.
Gondolj csak bele, milyen lenne, ha a rendőrök szolgálat után hazamennének a járőrautóval, jogtalanul. Ráadásul ittasan.
Arról nem is szólva, hogyan került ez egyáltalán terítékre: Ki a f...om vette észre, hogy nincs ott a mentő az állomáson és miért fordult a rendőrséghez, mielött meggyőződött volna a körülményekről. A rendőrség hogy a f....-ba került a mentődolgozó lakásához ha nem a mentők adták meg a címet? Mi folyik itt? Amolyan koncepciós ügyet érzek emögött.
(Úgy tudom nem esetkocsiról van szó, hanem szállítóról, aminek lejárt a munkaideje, tehát semmilyen fennakadást nem okozott az ellátásban. Ha meg lejárt a munkaideje, akkor minek keresték volna pl. rádión vagy az állomáshelyen telefonon, hiszen a személyzetnek is lejárt a munkaideje.
Ha viszont a dolgozók részéről régóta előfordul a visszaélés, akkor miért kellett a rendőrséget belevonni az ügybe, miért kellett nyilvánosságra hozni, hiszen ez a közvélemény elött rossz fényben tünteti fel a mentőket. Ráadásul nem a vezetőség, hanem a dolgozók találkoznak a lakossággal, ők viszik el így a balhét.
Nálam nem minősul lopásnak az, ha valaki az amúgy munkaeszközéül szolgáló gépkocsival hazamegy egy kávéra, ha már amúgy is a szomszéd utcában járt. De ha nem járt ott és úgy ment vele haza, az sem lopás. Köznyelv ide vagy oda.
Egyáltalán, miért kell ezt nagy dobra verni? Mi az, hogy elloptak egy mentőt a mentődolgozók? Ez úgy marhaság ahogy van. Talán a menetlevél nem egyezet a tényleges időponttal vagy mi? Hogyan lop el egy mentődolgozó egy mentőt? Mi viszi rá? Mitől lopás ez, magyarázza már meg Györfi Úr!
Igen, a Gerhard Berger autósiskola. A Suzukim azon a lejtőn egy sima (ámbár akkor vadonatúj) Micheline XT1-es (téli-nyári?) gumival szó nélkül felment (sőt, elindulás-megállás próbát is akadálytalanul vette). A kopott télivel a kolléga nem. De szerintem túltárgyaltuk. A guminak jónak kell lennie, és ha lehetőség van rá, akkor télen téli, nyáron nyári gumi kell, ha lehet. Valamint ha a döntéseket meghozók saját autóján meglátnánk téli gumit, akkor nyugodtan vetessük le velük (mert az meg micsoda dolog, ha a mentőnek nem kell, akkor ne kelljen neki se, de ez még szerintem egy csomó dologra igaz lehetne). A technika lehetővé teszi. De csodát ne várjunk attól sem. Sajnos itt alapvetőleg azért van a sok baleset, mert ilyen a közlekedési kultúra, amilyen. Ha valaki siet, akkor mindenki takarodjon előle, mert siet, keresztülgázol másokon, stb. Nem fogják fel, hogy tonnányi üveg fém monstrumon ülnek, amivel ölni lehet. Ezek csinálják a szándékos veszélyeztetést és ezeket kellene becsukni. Miért nem járnak taxival? Vagy inkább vezet az asszony?
Mentőlopás: Ennyire hülyék nem lehetnek. Biztos, hogy mentősök voltak?
Szóval RTL-Klub este fél hétkor: Győrfi bajtárs nyilatkozik, a mentővel hazaautókázó kollégákról. Hogy anyagi kár nincs - eddig jó. De hogy egy nagy balesetnél ARRA a mentőre szükség lett volna... hát ez akkora MARHASÁG, hogy elsírtam magam. Ma már másodszor.
Mert ugye ha a kocsi 24-es autó lett volna, akkor MENTÉS veszélyeztetése lett volna - de hát nem volt az. Akkor meg ki ült volna fel éjjel a kocsira, ha Pest alatt felborul egy autóbusz? Talán osztódtak volna az éjjel szolgálatban levő gépkocsivezetők? Vagy van autópilóta a kocsiban, ami magától kitalál a kárhelyre - bár őszintén szólva, ha ezt is mondták volna, már azon se csodálkoznék.
Erre mi szükség van, hogy nagy baromságokat mondjuk több millió embernek? A szakmán belüliek pedig dohognak, mint múltkor, hogy előnyösebb az égett sérültet 1 mentővel vinni, még ha háromszor annyi ideig is tart, mint helikopterrel...
Leesik 10 centi hó és megbénul a fél ország! Felkészültek a télre, csak a havazás jött váratlanul!
Az a baj, hogy elképzelhető, hogy a politikusokat meggyőzték arról, hogy ez így igaz!De az is lehet, hogy pontosan tudják, hogy mi a valóság, csak sz.rnak rá! Nekik mindíg orr áll a saját mentőjük, ha kell....
Seduxeneket, nagyadag Tramadolokat előkészíteni, íme az alábbi linkről egy kis idézet, de komolyan, én majdnem magamrahívtam egy mentőt! Sírjunk együtt!
"... katasztrófavédelem háromóránként tesz jelentést a Belügyminisztériumnak a hóhelyzetről közölte a kormányszóvivő. Batiz András beszámolt arról is, hogy a munkaügyi tárca pénzzel is tud segíteni azokon az önkormányzatokon, amelyeknek a tervezettnél több rendkívüli hómunkást kell alkalmazniuk.
Egyébiránt az országban elegendő a vér- és a gyógyszerkészlet, a mentők javarészt hólánccal is fel vannak szerelve, de 130 terepjáró mentő is szolgálatban van és egy megállapodásnak köszönhetően szükséghelyzetben 150 nagyteljesítményű terepjáró is segítheti a mentőorvosok és ápolók munkáját.
A honvédség ugyancsak készen áll, ha az időjárás zordabbra fordul, helikopterekkel és lánctalpas járművekkel tud segíteni olyan települések megközelítésében, amelyeket esetleg elzár a hó a külvilágtól közölte Batiz András..."
Eddig elvoltam, mondom vacakul állunk, de a cég nyilván ezzel nem állhat elő. De azért ez a közlemény a gusztustalanság határát súrolja!
A mentőkön javarészt hólánc... ! Még jó, hogy a téligumi-témát nem hozta elő!
130 terepjáró mentő! Hát szerintem megyénként jó van 3-5! Könyörgök, ha 130 lenne, majdnem minden mentőállomásra jutna!
És kik segítenek bennünket? Meg hogy, meg mikor? Majd egy azonnalosnál riasztják a Kovács urat is, aki odaáll a kritikus útszakasz eléjére a BMW 5-össel, átpakolunk, aztán megyünk tovább?
A négyévszakosokkal kapcsolatban teljesen osztom Dunaimentő véleményét. Talán csak arra jó, hogy felrakják négy évszakosnak, aztán 50e km futás után azt lehet mondani, hogy még felér egy új nyárival! :)
Említettem már, hogy az eredeti szakmám autószerelő és sajna a főállásomban a (köztisztviselői) fizetésem rákényszerít, hogy itthon üzzem az ipart...
Szóval egyszer nézd meg egy gumis cég honlapját, ha ráérsz!
A négy évszakos gumikat oda találták ki, ahol sem tél, sem nyár nincs igazán!
A mi éghajlati viszonyaink között szrt sem érnek!
Hidd el kipróbáltuk!
A Ringen van a HB vezetéstechnikai pálya. Az ottani lejtőn egy Toyota Land Cruiser 4 évszakos gumival nem ment a feléig sem!!!Télivel egy ugyanolyan simán vette!Ennyit erről!
Aki nem vesz a mentőkre télit becsuknám szándékos közúti veszélyeztetésért!!!!És ugyanígy azt is, aki engedi a rendőröket, tűzoltókat, BKV-t, Volánt nyárival menni!
Dehogynem, stimmel. Én magam is mentem már mentő után szgk-val, pótkereket szállítva. Van ugyan rajta, de nem az szokott lenni a baj hogy az is rossz, hanem úgy oda van rohadva (a Merciken a hátsó lépcső mögé, alulra van szerelve), hogy nem nagyon lehet levenni (hacsak nem zsírozgatják). De ez itt nálunk Pesten nem olyan nagy gond, mert van úgynevezett vándorkerék, és mivel nem olyan nagyok a távolságok, gyorsan ki lehet juttatni. Egyébként én is azt mondtam, hogy ciki hogy nincs téli gumi, mert a tudomány már lehetővé tenné, és kinek lenne fontos, ha nem a mentőknek? Esetleg picit gyorsabban mer menni vele a sofőr. Viszont a karambolnak nem a téli gumi az oka, hanem az út, látási viszonyok, és a jármű műszaki állapotának nem megfelelő közlekedés.
Fékút- illetve távolság: én is tudom, de ugye mindkettő hosszabb, ha a fékút hosszabb? (Azonos sofőr esetén?) De azért remélem érthető volt, amit írtam. A lényeg, hogy arra megy, amerre akarod, és ki tudod kerülni a bajt, ha van menekülő út, mert kormányozható marad. Tehát nagyon hasznos, de nem áll meg hamarabb.
Az ABS egyébként azon sem segít, hogy pl. kopott 4 évszakos gumival nem lehet felmenni egy 10 fokos emelkedőn sem...
Az új Merciken már van egy csomó kütyü, ami mind a biztonságot szolgálja. Szerencsére. De speciel téli gumi még nincs, és ameddig nem ismerik el hogy fontos, addíg nem is lesz.
Ha így lenne, tudhatnád, hogy minden mentő legalább négyévszakos gumival fel van szerelve, legalábbis szóvívővileg, még ha gyakorlatilag nem is.
Amúgy meg a téli jobban tapad - direkt a hidegre találták ki, és azért néha nyomni kell a pedált, elvárható lenne, hogy legalább ez rendbe legyen a kocsikon, mondjuk meg kellene nézni a régi Merciket, tavaly ment le Szegedre egy központi ESET, mondjuk az ESET+ volt, csak éppen akkor elvették a jó kocsijukat, szóval mentek le a 210-essel, Szatymaznál defektet kaptak, és kértek segítséged Szegedtől, hogy küldjenek kereket meg emelőt, mert ugyan van mindkettő, de a régit nem tudják levenni, a pótkerék meg úgy szar ahogy van.
Na először emelő nélkül mentek ki, utána meg olyan pótkereket tudtak csak adni, amivel a szegedi fogadóintézet után be kellett menni a szegedi állomásra - egy újabb pótkerékért...
Én azt mondom sokszor 6an vagyunk a kocsiban, máskor meg komoly dologért megyünk, ezen nem kellene spórolni!
az elsőbbségről: ezt a hülye jogászok cseszték el. Amikor képesek voltak olyan helyzetben, amikor egy mentőautó karambolozott, kihozni felesre a felelősséget, mondván, hogy annak a sofőrje is hibás, mert nem veszélyeztetheti a személy és vagyonbiztonságot. (Ezt gumi szabálynak titulálják felénk.) Ha ugyanakkor egy jobbkezes utcában nem adja meg valaki az egyébként teljesen ugyanolyan elsőbbséget, akkor persze egyértelmű, hogy a másik nem hibás, pedig az sem veszélyeztehetne senkit. Nem ugyanaz? Miért nem nézett be balra is? Az elsőbbség szerintem egyszerű dolog: vagy van, vagy nincs. Olyan nincs, hogy de...
Nem egyforma mércével mérnek. A vezetők pedig néha tüntetően nem vesznek észre minket, direkt más irányba néznek (vagy meredten előre), talán mert ezt tudják. De tudomásul vehetnék végre, hogy monjuk egy mentős megáll, mert óvatos, mert tudja hogy lesz*rják, de esetleg egy tűzoltó autó tízezer liter lötyögő vízzel, tíz tonnával ha akarna se tudna megállni, és néha sajnos ezt velük is eljátszák. Pedig ott emberhalál van. Azután pedig a belügyminiszternek kell kegyelmet adnia. Pedig ez baromság, elsőbbsége volt és kész!!! Nyilván nem akarattal karambolozott, csak nem tudta kikerülni. Pedig biztos vagyok benne, hogy a mások segítségre igyekvő ember mindent megtett azért hogy ne ártson. És a bizalmi elv? Bízott abban, hogy elsőbbsége van, és a törvénytisztelő állampolgár egyrészt hallja (nem dübörög a rádiója), másrészt tudja hogy a másik sokkal jobban siet mint ő, (esetleg kivétel, ha neki is haldoklik valakije azért siet), ezért a törvényeket betartva körülnéz hogy honnan jön a megkülönböztetett jelzést használó jármű, és megadja azt az elsőbbséget, ami a másiknak JÁR. Nem szívesség. Nem a saját szórakozásukra sietnek ezek a járművek, ezt a jogot azért kapták.
Ami az ABS-t illeti: sok téveszme van köztudatban. Az ABS nem a féktávolságot csökkenti. Amikor taxisoktól hallottam, hogy szar az ABS, ők sokkal hamarabb puszta lábbal megállnak, akkor először én néztem őket hülyének: "persze, géppuskalábú, másodpercenként sokszor meg tudja nyomni a féket". Pedig igazuk van.
Az ABS lényege az, hogy megakadályozza a kerék megcsúszását, ezért az autó az utolsó másodpercig irányítható marad, még akkor is, ha csak 1-2 kerék van jégen.
A féktávolság mindenképpen hosszabb lesz, az ABS ugyanis a már megtörtént csúszáskor engedi fel a féket. Ha a csúszás egyáltalán nem következik be, ügyes sofőrnél az autót csúszáshatáron tartva, akkor lehet a fékút rövidebb is, mint ABS-szel. Sőt.
a faterom, aki szintén gkv. arról győzködött, hogy a MKJ-vel haladónak csak akkor van elsőbbsége, ha megadják neki! Ez nála azt jelenzi, hogy Ő majd eldönti, hogy elengedi-e a szirénázót!!! próbáltam meggyőzni, összevesztünk, feladtam!És ő hivatásos!
A másik nagy gond, hogy a legtöbb autós menet közben a kezelési útmutatót olvassa és mégy csak az elindulás c. fejezetnél tart, azért nem ér rá a forgalmat figyelni. A két szememmel láttam, mikor egy nő nekiment oldalról a HÉV 3. kocsiának! Mákja volt, karcolásokkal megúszta! Mikor kérdeztük azt mondta, hogy nem vette észre a piros jelzést, de a HÉV- et sem! Hogy venne észre egy ilyen egy szirénázó, villogó autót! Az mennyivel kisebb mint a HÉV!
Amíg az oktatók engedik a tanulókocsibvan úgy vezetni a tanulót, hogy a melle a kormányhoz ér - ebből a pozícióbol nem lehet látni a tükrökben!!! - vagy az Árpád-hídon a belső sávban 40-el andalogni....
Meggyőződésem, hogy az oktatók min. fele nem tud vezetni. Ez látszik az autósokon is!
Mint hiv. gkv. és szakmámat tekintve autószerelő azt kell mondjam, hogy egy korszerű gk -ra jobban kell a téli gumi, mint a rgiekre! ennek egyszerű az oka: Az ABS azt érzékeli, hogy megáll a kerék, erre megszakítja a fékerőt. Ettől lesz az, hogy dolgozik az ABS az autó meg nem akar lassulni. A téli gumi akár 30% -al is jobban tapad a hónan! A hagyományos fékrendszernén a kerék megállt, "tolta" maga elött a havat.... Remélem érthető voltam!
Egyébként valóban lehet menni ilyenkor is nyári gumival, de szerintem nagyon szomorú, hogy pont a közfeladatot ellátó járművekre nem jut téli gumi! Szégyen!
Na menjetek már a csudába azzal a hülye téligumival.
Most ez a sláger, minden karambolozott kocsin azt nézik először, hogy persze, mert nem volt rajta téligumi.
Ugyan Győrfi úrnak nincs igaza abban, hogy teljesen felesleges, meg hogy az OMSZ-nak nem lenne rá egyáltalán szüksége (merthogy ki a csudának, ha nem az OMSZ-nak?), de nem annak a hiánya miatt van a baleset. A sofőr, mikor beleül az autóba, ha tényleg jó sofőr, akkor "érzi" az autót, hogy hogyan viselkedik, mekkora a fékútja, stb. Ha érzi, hogy kevésbé kezes, meg hogy hosszabb a fékút, akkor nyilván nagyobb követési és oldaltávolságot tart, óvatosabban, lassabban megy. (Na ezért kellene, hogy valamivel gyorsabban mehessenek az autók).
Az OMSZ sofőrök egyébként az évi milliós nagyságrendű megtett kilométerekhez képest (téli gumi nélkül!!!) igen keveset karamboloznak (hál' istennek).
Aki állat, az téli gumival is állat. A jégen csúszik a téli gumi is. Egyébként gyanítom, már így látatlanban is, hogy a bekövetkezett karambolok túlnyomó többségénél nem az OMSZ sofőrök voltak a hibásak, aki hibás volt azon vajon volt-e téli gumi? Gyanítom, hogy akár lehetett is.
Tegnap a TV-ben nyilatkozott Dr. Pék László, állítólag 3 mentőt is sikerült összetörni tegnap... Az OMSZ-on nem múlott, gondolom mindenütt téligumi van a kocsikon! :)))
A Fordból is lehet normális betegszállító autót csinálni !!! Csak nem Gödöllőre kell vinni, és tisztességes hordágy köll bele. Ha kell a tudomány mesélhetek !!!!:-)))
Mentésre azért alkalmatlan, mert az M-táskán kívül sokminden nem fér bele. Egyszerűen nincs hely, ahova lehetne pakolni a cuccokat, örülhetnek is ESET-személyzetek, ha ezzel vonulnak.
Szállításra meg azért nem alkalmas, mert "tereptűrő" képessége a Toyotához képest enyhén silány (alacsonyabban fekszik és borulékonyabb), és ha 4 beteg ül a kocsiban, előlről abszolút nem lehet belátni a betegteret.
Amúgy nekem tetszik, formás, helyes, de ez városba, asztfaltútra való, 1-2 beteghez útba menet, akik könnyű sérültek, vagy el vannak látva.
Ha fapados mentő, akkor a Toyota *5-ös, esetelni meg azért tényleg "komoly" gépkocsik kellenének, a Ford félúton van, csak legalább annyi, vagy több a hátránya, mint az előnye!
A kommunikatív vezetés a hordágyat úgy reklámozná, hogy kihasználjuk a nagyobb üzemméret adta olcsóságot, mivel mindenhová ugyan a hordágy kell, ráadásul így egyszerűbb a csere is! :)))
Az aluvázas hordágy egyébként szintén a vicc kategóriába tartozik, a beteget általában a keresztmerevítés tartja, mert az a vékony alu-lemez gyorsan leamortizálódik, főleg a korábbi szériáknál! Én már elgondolkoztam, hogy ha rendszeresítenének egy kihúzható rámpát, simán fel lehetne tolni a hordágyat/ülőkocsit, és nem szenvedne az egész állomány mozgásszervi megbetegedésekben!
Ja a minap orvossal ténykedtünk a "csőrös" Toyota betegterében. 3an voltunk hátul,plusz a beteg. Amikor az orvos a másik karon akart vénát szúrni, akkor az ápoló kiszállt a hátsó ajtón, és beszállt a tolóajtón. És így is elég közeli ismeretségbe kerültünk az orvossal...
Budapesten a Móricz Zsigmond körtéren egy megkülönböztető fény- és hangjelzését használó, de beteget nem szállító mentőautó összeütközött egy, a kereszteződésbe a zöld jelzésnél behajtó személygépkocsival - mondta el a Budapesti endőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletese. Kormos Endre tájékoztatása szerint a baleset során a mentőautó fellökte a járdára a személygépkocsit, amely elütött egy nőt. A balesetben a gyalogos könnyű, nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett - tette hozzá.
A képeken is jól látszik, hogy a Merci kék lámpája nem való semmire.
A For hordágya pedig az un. Toyota hordágy, ami a szállító kocsikon van rendszeresítve. A Ford belső kiképzése is hagy némi kívánni valót maga után:-((.Csak az a képen nem látszik.
Mentőautó karambolozott a XI. kerületben 2005. január 24, hétfő - [19:41] [Belföld] Kis híján tragédiába torkollott egy mentőautó karambolja hétfőn este a XI. kerületben. A megkülönböztető jelzést használó mentő a Móricz Zsigmond körtéren a Bartók Béla útról balra kívánt bekanyarodni a Fehérvári útra, ám a lámpás kereszteződésben szemből érkező Mazda személygépkocsi belerohant. Az ütközés következtében a személygépkocsi a buszmegálló végében letarolta a járda szélén álló oszlopokat, s a járdán az aluljáró felszín feletti betonoldalának csapódott. Szerencsés módon senki sem sérült meg. A szállított beteget egy másik mentőautó vitte tovább. (Lánglovagok) Képek a balesetről
Vadi új merci tört megint.
Ahogyan látom a képen, a Fordoknak ilyen kezdetleges volna a hordágyuk?
Édes jó istenem, hacsak minden 3. ember így gondolkodna !!!:-)))
Én emlékszem egy esetre, hogy hol hallottam, már nem tudom :
Gyerekroham menne eszméletlen gyerekért...de egy taxis nem enged utat, sőt szándékosan gátolja a haladást. A mentő későn érkezik miatta, a gyerek meghal..:-(((. Mit gondoltok ki volt a taxis???? A gyerek édesapja!!
Én speciel, ha ilyen szituba kerülök /nem ritka, hiszen a centrumban mozgok/, menekülök ezerrel és dudálok az alkalmi süket civilekre, néha szerényen jelezve a kezemmel, hogy mi is a véleményem a negatív hozzáállásáról.
Kerepesi út kifelé.... a Bp-i gyerekroham menne....ha engednék..gyalogátkelőhely, anyuka szét sem nézve letolja a gyerekkocsit az útra, majd amikor tudatosul benne, hogy mentő szirénát hall, gondolkodás nélkül átlöki a gyerekkocsit az út másik oldalára, ahol az csak a csodával határos módon nekiütközve a járdaszegélynek nem borult fel.És még ő van felháborodva.
Ha nem a két szememmel látom / a gyerekrohamon szekundáltam / nem hiszem el !!!!
És valóban az a baj, hogy nem tudják mi a helyes viselkedési mód, ha mentő közeledik.Sem a gyalogos, sem az autós.
Autópálya, 160km/h- val halad három autó kék fénnyel. elől a már említett felvezető, a "nagyautó", hátul egy másik, szintén fénnyel és "rendőrség" felirattal.
Jön a vagány, utoléri(!) az oszlopot, rávillog, mert feltartják! aztáj próbálkozik jobbról, a leálló sávban!
Na ilyenkor a Nyugati demokráciákban a testőrök lazán lőnének rá!
Úgy a '70-es évek táján a taxisok mutattak jó példát, amikor a szirénázó mentőnek úgy adtak utat a nagykörúton, hogy félig felálltak a villamos járdaszigetre. Ma már ilyet nem tapasztalok, talán egy kicsit túlzás is lenne elvárni egy magánautóstól, de legalább állnának félre, hogy lehessen menni.
Egyébként azért egyre gyakrabban fordul elő, hogy észreveszik a mentőt. De még mindig nem tapasztalom, hogy propagálnák a TV-ben vagy a mozikban a helyes és elvárható magatartást. A tanulók aktatásánál nem tudom mi a helyzet, de jó lenne külön pontként bevezetni a vizsgán.
No ha Magyarországon bevezetsz 1 szál motoros rendőrrel egy 5 tagú menetoszlopot, akkor kezet csókolok neked !:-)))
Én állítom, hogy az egyík legrosszabb közlekedési morál a mi kicsiny országunkban van.
Azok a kék lámpák, amik most egyes mentőkön vannak teheted akárhová, nem látszik az előtted haladó autóból. A hangról meg csak annyit, hogy ha a jó magyar gyereknek legalább 100W dübörög az autójában nem fogja meghallani a szirénát ! Azt hiszi a zeneládából jön.
Én egyszer kipróbáltam a Körúton/most a nyáron/, hogy egy ilyen jófajta mama kedvence meghallja e a szirénát, ha mellé érek. a két autó kb 50cm-re volt egymástól. Dübörgött a zene természetesen. NEM HALLOTTA !!!!!! Pedig én is 100W-t szólaltattam meg . Még jó hogy dugó volt aztán kiszálltam az autóból, és megkocogtattam az ablakát, és miután kinyitotta az ablakot megkérdeztem hogy hallotta e a szirénát. Természetesen nem !!!!
Erről csak ennyit, a többit tessék hozzágondolni :-))))).
Magyarországon a Közt. Őre. Felvezető mervciein van a legjobb felszereltség. Piros -kék fényhíd a tetőn, belső piros-kék a műszerfalon, a lökhárítón két hatalmas villanócsöves, + fényszóró- villogtató, mint az Amcsi rendőrautókon!
Aki látta már szemből jönni tudja miről beszélek!
Azt viszont ne gondoljátok, hogy ezt az autól jobban észreveszik! A gond az, hogy azt sem tudja az autósok többsége, hohy mit kell csinálni, ha szirénázó autóval találkozik! A legrosszabb az, aki direkt nem húzódik le! Azt még csak-csak megértem, hogy minket nem engednek el, de vannak mentős,- tűzoltó ismerőseim, akik azt mesélik, hogy őket sem.....
Mint gépkocsivezetőnek az a véleményem, hogy annyi fényt, hangot kell felpakolni egy autóra, ami ráfér! Ha csak egy ember észreveszi és nem megy neki, akkor megéri a költséget!
Bizonyított tény, hogy napsütésben a piros villogó messzebbről látszik, mint a kék!
A régi KRESZ szerint a piros- kék azt jelentette, hogy az utánna jövő konvojra is érvényes és az oszlopzárón két piros volt. Mikor kezdtem a BRFK-nak még volt ilyen két piros fényes zárókocsia, egy 123-as merci.Aztán a sok KRESZ módosításban a piros lámpa valahogy kimaradt. Így megy ez!
A Digóknál a Carabinierik autójin csak egy nagy befőttesüveg kéklámpa van, meg kétszólamú kürt, viszont ha vki nekimegy csak ő lehet a hibás és nem fizet a biztosító! Menekülnek is előlük rendesen a padkára, virágágyásba, bárhova...
Bécsben ha villog a kék elengedik, de ha a sziréna is szól, akkor aztán tényleg megy mindenki mindenhova, hogy el tudjon menni, mert valami "nagy baj van". Nem hittem a szememnek-fülemnek, mikor ott dolgoztam! Egy motoros rendőr szirénázás nélkül csak villogva megállás nélkül vitt be a városközpontba egy 5 autós oszlopot!
1. A pihenőidő sajna nem számít bele a munkaidőbe a készenléti jellegű munkakör kivételével. Tehát elvileg amíg ebédelsz, nem ketyeg az óra. De hagyniuk kellene hogy megebédelhess. Sőt az Mt. szerint 6 óra munka után jár 20 perc, és minden további 3 órára legalább 20 perc munkaközi szünet jár.
De hát ugye nálunk ez nem számít, ki beszél az OMSZ-nál pihenőidőről ? Az aki útban van a pszichiátriára. Úgyhogy vizsgáltassátok meg magatokat!
Abba bele se gondoljunk, hogy ha kötelező átadni-átvenni a felszerelést (munkaköri leírás), ez legyen 20-30 perc, akkor elvileg ezt is ki kellene fizetni, tehát egy 24-es kocsi napi szolgálata nem 12 +12 óra lenne, hanem 12,5 + 12,5. Ezek olyan anomáliák, amelyeket meg kellene szüntetni, hiszen a törvény, a cég szabályzatai és elszámolása egymás között teremt ellentmondásos helyzetet.
Persze megint az anyagi háttér a kulcs a kérdéshez, miért érdeke, hogy a cég ezt a khmm... kissé idejemúlt, mondhatnánk demoralizáló és TÖRVÉNYTELEN munkaidő-elszámolási rendszert fenntartsa.
Merthát meg lehetne oldani, csak az szolgálatonként lenne plusz félóra minimum, ha ugye elfogadjuk, hogy 15-15 perc elég az átvételre és elég az átadásra, takarítással, revízió-kitöltéssel, mindennel együtt. És akkor ki is kellene mondani, hogy addig nem indítható egy autó, amíg az átvételi procedúra le nem zajlott. És hát akkor úgy kellene szervezni a váltást is, hogy átfedésben legyen mindig hadrakész autó, és persze legyen annyi kocsi, hogy legalább a váltásra és arra a 15-20 percre szolgálatonként minden autó le tudjon állni.
Mert azért azt hiszem, hogy ha ketten kezelnek egy pénztárat, akkor mielőtt beállna a második, átszámolják a lóvét, nem csak bepattan a második,aztán indulhat a sor és utána majd meg látjuk, vagy esetleg úgy alakítják ki a rendszert, hogy erre ne legyen szükség (pl. két külön pénztár). Csak hát fejeseinket ez az egész nem érdekli, és a civilek sokszor azt sem tudják, hogy nincs minden mentőn ORVOS. Hát még ha tudnák az ápoló és a szakápoló közti különbséget...Arról bezzeg nincs statisztika, hogy az ápolóként vonulók hány százaléka szakképzett.
2. Kéklámpa.
Magyarországon ugye csak kék lámpa az engedélyezett, olvastam már olyat, hogy tűzoltóknál levetették a piros lámpát műszaki vizsgán. Nálunk megint az olcsóság dominál, én még a sima szállítóra is tennék előre villogó kék lámpákat és hátra a kocsi tetejére is, plusz a fényhíd. Meg esetleg a kocsi oldalára fényvisszaverő csíkokat, és talán kicsit biztonságosabb lenne este egy helyszínen állni ellátás közben. Arról már nem is beszélve, hogy legalább meg tudnák különböztetni a civilek a betegszállító piroscsíkos kékcsillagos autót a MENTŐAUTÓtól!
A mentők szirénái - az újak kivételével - nevetségesen szólnak.
Bár hozzáteszem, az átlagautós mögött ha felrobbantanak egy atombombát, azt se venné észre, se látnak, se hallanak sokszor.
3. A 24es szolgálatról.
Most kitalálták - miután páran szednék a cuccukat - hogy aki 50 km-en túlról jár be dolgozni, annak lehet 24-ezni.
Ez azért DISZKRIMINATÍV intézkedés, mert most a törvény vagy enged valamit, vagy nem. Korábban én semmi olyan nem hallottam hogy a nevezett törvényben bármiféle földrajzi elhelyezkedés szempontja bennelenne. Ezért remélem megméri a munkavédelem kedves munkáltatónkat újból.
Arról nem is beszélve, hogy mondjuk aki vonattal jár dolgozni, 60 km-t le tud küzdeni kb. 50 perc alatt, míg mondjuk aki Pestről jár Budára át, annak a néhány km is másfél óráig tart. Hát, majd papíron én is átköltözök másik városba.
Ja a munkáltatónk megszakítás nélküli múködik az Munkatörvénykönyve meghatározása szerint, mi pedig többműszakos munkarendben dolgozunk- de hát ez nem sokat számít, 2005-ben az EU-tag Magyarországon, ahol van olyan mentőállomás, ahol max 1 hétre előre teszik ki a beosztást - a megyei vezetők tudtával.
Szerintem a sziréna elhelyezését elég volna módosítani és akkor egészen jó lesz az észrevehetősége a mentőnek. Bár, -jut eszembe- a kis kék lámpákat nem a hűtőrácsra. hanem magasabbra kell tenni, hogy közvetlen közelről is látni lehessen a tükörből a mentőt, ha az mögöttem van. A hűtőrács magassága ugyanis nem megfelelő magasság ehhez. Ugyancsak erre a környékre kellene tenni a kétszólamú kürtöt, mert amikor beteggel van a mentő, a tetősziréna nagyon behallatszik az utastérbe, így annak használata beteggel nem szerencsés.
Valóban, a fényhidas megoldás drágább, de nam annyival, hogy megérje a személyzet életét, és a beteg életét kockáztatni.
A fényhídba /van olyan is / belépítették a hangot is. Ha számolunk : 2 db tisztességes fényt adó / szúrófényes/ kéklámpa cirka 60-70 ezer Ft körül van./párban természetesen/ A hang hozzá : kb 70 ezer / egy tölcsér / .
Egy fényhíd hanggal együtt kb 250 ezer. Vagyis szerény számításaim szerint a különbség cirka kb 50ezer Ft.
Sokkal többe kerül baleseti járadékot fizetni élete végéig bárkinek!
"a szőkeséggel magamat szoktam minősíteni, és nem másokra használom :-))). Minden embernek vannak értékei, a szőkéknek is, hisz ezért szeretik őket :-))"
Mi az hogy! Nagyon is!
A kéklámpával kapcsolatban: az is elég volna, ha a szirénát középre helyeznék, úgy, mint a Fordokon vagy a Toyotákon van. Bár kétségtelen, hogy a fényhíd sokkal szebb, de biztosan drágább is.
A kék lámpákat pontosan ezért cserélik ki nagyobbakra, sőt az új autók már fényhíddal állnak be a szolgálatba. Rájöttek a sokadik baleset után.
Ha jól megnézzük az EU-ban szaládgáló mentő autókat azokon nem csak fényhíd van, hanem hogy minden oldalról jól látszódjanak körbe is elhelyeztek rajtuk figyelem felkeltő fényeket, amik részben fehérek, pirosak, és kékek, vagyis minden oldalról jól látszanak.
cucu:
a szőkeséggel magamat szoktam minősíteni, és nem másokra használom :-))). Minden embernek vannak értékei, a szőkéknek is, hisz ezért szeretik őket :-))
Sajnos jól látszik, hogy a sziréna úgy van felszerelve, hogy az eltakarja a hátsó kéklámpát. Így szemből csak a vezető fölötti villogása észlelhető, ami kevés.
Jó lenne, ha erre odafigyelnének a felszereléskor.
üdv
esély,
én nem szeretem -sőt, egyenesen sértőnek tartom- a szőkés humorizálást. Persze tudom, hogy Te nem rosszindulatból mondtad, de nem szeretném, ha ez tovább gyűrüzne a köztudatban. Annál is inkább, mert a szőkés viccek kizárólag a szőkére festett hajúakról alakult ki. Márpedig mimásért festi valaki szőkére a haját ha nem azért, mert az eredetivel -ami nyilván nem szőke- nincs megelégedve. Vagyis olyanok is szőkének látszanak a festés következtében, akik arra nem méltóak. De hozzáértő szemmel hamar kiderül a turpisság...
Én csak a "ahhoz szőke vagyok" kitételre reagáltam. Ugyanis ha szőke valaki, akkor várom a megoldást, hiszen a szőkék -mint tudjuk- magasabbrendű emberek minden tekintetben... (bocs)
Hát az igen érdekes lenne, ha a 3x8 kerülne itt is bevezetésre. Ez lehetetlen :-))).
Feleslegesen felduzzadna a létszám.
Egyébként ezekben a "kinai összeszerelő " üzemekben igen kemény feltételek vannak !!! Én már sajna sok olyan emberrel találkoztam, aki bekattant az ott végzett munka melett.
A megoldás csak a folyamatos "üzem". És nem hiszem, hogy nem lehetne valami speciális szabályt létrehozni, a mentőszolgálatokra. És itt most nem csak az OMSZ-ra gondolok, hanem mindenkire, aki hasonló szolgáltatást végez.
Igazából minden alternatív 24-órás szolgálatot lát el, csak van aki betartja, és van aki nem.Nyilván a dializis állomások kiszolgálóinak nincs szüksége a 24 órás szolgálatra.De akik általános betegszállítást végeznek, azoknak igen, sőt kötelező.
Annak idején volt a munkásmozgalomban, ahol a munkások azt írták a kizsákmányolás ellen a csillékre, hogy 3x8=24.
Egyébként az aztán szerintem tényleg betenne...
Futószalag mellett is van lehetőség néha kicsit kimenni, remélem azért ennyire nem lesz folyamatos a mentőmunka. Az elég kevés esélyt adna a betegeknek.
Tudomásom szerint a pihenő idő is beleszámít a munkaidőbe. De lehet , hogy rosszul tudom.
A megoldást meg szerintem az jelentené, ha Mnetőszolgálatot un. folyamatos üzemmé nyilvánítanák.Lehet, hogy rossz ebben az esetben a kifejezés, de mivel 24 órás szolgálatot lát el.....
Az egészet én a magam részéről felháborítónak tartom.
A dolog lényege a következő: valakik, a mi (márhogy a dolgozók) érdekeinket védve rákényszerítik a céget arra, hogy európai normákat tartson be. Ez eddig OK. De hogy ezek a JELENLEGI helyzetben mit okoznak, és hogy azok betartása nekünk jó-e, esetleg mi szeretnénk-e ha védenék az érdekeinket, azt senki nem kérdezi.
Jelenleg a 24 órás szolgálattal van baj. A lényeg, hogy folyamatosan, látástól vakulásig ne lehessen dolgozni. Ezt alapvetőleg messzemenően támogatom. Mindennek viszont lehet az is a magyarázata, hogy akkor most nem ügyelet/készenlétnek, hanem folyamatos munkának tartják a szolgálatot. Ez rossz jel. A megoldás az is lehetne, ha a szolgálat közben bizonyos pihenő időket iktatnának be. Ekkor nyilvánvalóan kocsihiányos helyzet alakulhatna ki. Viszont van-e még olyan munkahely (mondjuk a Lidl-n kívül), ahol akár a 12 órás egyfolytában munkát el lehetne viselni? Itt valami nem tiszta.
Mindenesetre a dolog eredménye az, hogy az a kolléga, aki esetleg egy héten kétszer jött csak be dolgozni (48 óra), az hamar letudta a szolgálatot és a munkaideje ezzel le is járt. Mivel a fizetése amúgyis alacsony volt, ezért mehetett a maradék időben másodállást keresni (vagy cégen belül másik poszton dologozhatott tovább). Tehát úgy-ahogy, de működött a rendszer. Ezzel azt az igen komoly problémát, hogy igen alacsony a fizetés, túl lehetett valahogy élni - habár nyilván agyonhajszolva. De ha ezt megszüntetik, akkor mit várnak? Szerintem tömegesen fognak más munka után (esetleg más ország után?) nézni az emberek. Az orvosok elvándorlása már megkezdődött, lehet hogy másokkal is folytatódni fog?
Üdv:
AL
Hát igen, ahogy elgondolkodom, ennél a cégnél annyi változott 20 év alatt, hogy a Nysákat lecseréltük Toyotákra...sajnálom, a többi dolog inkább csak visszafejlődött.
Vad álmaimban még szerepelne helyrajzszám-nyilvántartás is, így nem lehetne ráhívni a mentőt mondjuk egy nemlétező házszámra, utcára. És hát egy NORMÁLIS cég mondjuk szervezni szokott az adminisztratív munkakörben dolgozóknak gépírástanfolyamot is... És ezek költségvetési léptékkel mérve "filléres" beruházások lennének, és ettől talán tényleg hatékonyabbá válna a mentés, és nem csak hangzatos mondatok lennének.
Már a legutolsó lepusztult munkahelyen van számítógép, ami támogatja is a munkafolyamatokat.
De hívjátok rám nyugodtan mentőt, asszem ezek az álmodozások kezdenek elmezavarba átcsapni, kórosan elrugaszkodok a valósától.
Ja, amúgy folytatódik a pluszfélállások kinyírása, természetesen a céghez méltóan úgy, hogy a munkáltató visszaél erőfölényével, van valami olyan rendelkezés, hogy aki saját maga nem mondja fel a plusz részállást, azt kirúgják mindkettőből...
Kvázi zsarolás, tudod, írd le hogy felmondasz! Vagy mi mondunk fel,de ...
aranyos,nem, csak erre miért nem mozdul rá senki.
Állítólag egy déli megyénket 1 M Ft-ra mérte meg a Munkavédelmi Főfelügyelet 24-ezés és ki nem adott szabadságok miatt. Az egyik zsebből az állam beleteszi a másikba. Nagy üzlet!
Nektek mennyi lett kp-ban a béremelés az új bértáblával?
A mentőautó az orvossal, az ápolóval, egy nővérkével és egy gyakorlaton lévő szekundánssal épp esethez robog. Egyszer csak váratlanul a mentőautó vezetője elengedi a kormányt, fuldokolva a torkához kap. Szemei kikerekednek, nem kap levegőt. A nővérke rendíthetetlen nyugalommal az elsősegély doboz után nyúl, s jól fejenvágja vele. A vezető erre azonnal megnyugszik, megfogja a kormányt, s vezet tovább. Hirtelen az ápoló lesz rosszul. Fuldokolva a torkához kap, leesik a padlóra, vonaglik, rángatózik. A nővér dühösen őt is fejbevágja a dobozzal. Ettől az azonnal magához tér, leül, mintha mi sem történt volna. Néhány perc múlva ugyanez történik az orvossal is. Nem kap levegőt, sípol, vergődik, görcsösen rángatózik. A nővér ingerülten, hirtelen mozdulattal, szó nélkül őt is fejbevágja, amitol ő is magához tér. A gyakorlaton lévő szekundáns, aki korábban kővéválva a döbbenettől meg sem tudott szólalni, most az orvoshoz fordulván megkérdezi: - Harmadéves orvostanhallgató vagyok, a tudásom csupán elméleti, de Még soha nem hallottam ilyen szimptómákról. A gyógymód pedig annyira szokatlan, hogy teljesen össze vagyok zavarodva. Nem magyarázná el nekem? - Ne is törődj vele! A nővérke férje tegnap felakasztotta magát. Csak ugratjuk!
hát én tudom, hogy mi történt akkor, mert magam is ott voltam.
Rosszul volt a fejlesztőeszköz kiválasztva. A hálózati háttér jó lett volna (Novell tükör szerver), de pont a felhasználói felület PowerBasic-ben készült, ami azokon a gépeken lassú volt, és sajnos az egész nemhogy könnyítette, hanem nehezítette a dolgozók feladatát: biztonsági okokból kettős könyvelés történt, a papír és a gép párhuzamosan ment, ráadásul a mentésvezetők 1 ujjal pötyögtettek, tehát elég lassan... A segítség elmaradt, nem volt benne utcanévjegyzék, térkép, semmi, inkább csak gond volt a bejelentőktől kinyert adatokat bepötyögni, meg írni is.
A nyomtatás is néha megakadt, oda kellett menni igazítani, stb. (az esetlaphoz hasonló kemény papírt használtak).
Asszem, ha a grafikus felület helyett karakteres (ami ugyan csúnya, de gyors és biztonságos) választottak volna, másként alakul a helyzet.
Mindegy, ez a vonat már elment. De egyrészt nem hiszem, hogy a hardverek megléte esetén ez egy komoly programozói feladat lenne, (csak a hiperbiztonságra kellene ügyelni, ami többszörös redundanciával megoldható) ráadásul nyilvánvalóan vannak egyéb olyan országok is, ahol már működik ilyen. Ha nem akarnak csinálni, akkor kérni (vagy venni?) is lehet talán hasonlót. Szerintem ez csak akarat, és elhatározás kérdése.
Kellő műszaki támogatottsággal szerintem a jelenleg is dolgozó személyzet bőven elég lenne, ráadásul sokkal gyorsabb, hatékonyabb és kevésbé fárasztó lehetne. Akkor még a mostani lehetőségek közül sokkal kevesebb állt rendelkezésre, nem is volt CD telefonkönyv, nem volt használható számítógépes térkép és a gépek lassúak voltak (386-osok), még nem volt MP3-as hangtömörítés, stb. stb.. Talán túl korai volt, és a kudarc hosszú időre visszavetette a prodzsektet.
Ami a tetra rendszert illeti: amit tudni lehet róla az az, hogy a többi hasonló szervvel (rendőrség, tűzoltóság, esetleg polgári védelem, stb.) egyszerre akarták bevezetni, mert a hálózat kiépítése drága, és nyilván akkor már több szerv is használhassa. A rendőrségnél úgy tudom, már részben működik. A meccs még nincs lefújva. A közbeszerzés már lezajlott, van nyertese, csak úgy tudom, hogy valami halaszthatlanabb miatt kissé késik a bevezetése, de időnként úgy tudom, hogy újra napirendre kerül.
Az egésszel az a baj, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat az OEP gagyi áron vásárolja meg a szolgáltatótól./teljesen mindegy, ki üzemelteti az adott szolgáltatást, mert azonos szolgáltatásért mindenhol azonos a kifizetett pénz /
Én még emlékszem a 2 Ft-os Algopiryn tablettára, meg a Kalmopirynre . :-))))
Én viszont azt látom, hogy lassan azért kezdünk kimászni a gödörből......legalábbis annyira, hogy már felálltunk a gödör alján, és tudjuk, hogy merre van az égbolt.
Azért annyit mégis, hogy amikro gyerek voltam tanították az iskolában, hogyan kell mentőt hívni. Aztán az első pofára esés akkor jött, amikor megtagadták kerek-perec a segítséget. De ez akkor volt.
Mostanában sehol sem hallani erről. Mintha ez mindenki számára természetes tudásként lenne elkönyvelve. Pedig nem az.
Én a gyerekeimet kioktattam hogyan kell ilyenkor cselekedni. Egy éve a 15 éves lányom "boldogan" újságolta idehaza, hogy amikor egy bácsi leesett a buszról és nem tudott felkelni a földről, hívására a mentők néhány perc alatt ott voltak. Indokolt is volt. Úgy kezdte, hogy megmondta, hogy ő 15 éves és ez meg ez történt a Pesti úton...
Hát igen, nekem is ez az álmom, bár nagyon futurisztikus ötlet egy összességi esetlap-adatbázis, tudnád, hogy korábban történt ilyen, ezt kapott, stb. Na meg esetleg tanyás helyszíneken útközben irányítana a laptop, hogy 50 m múlva balra, stb... A pénzen túl időt is lehetne takarítani, elég egyszer rossz helyen lefordulni, az legalább +5 perc. És mire egy információ 2-3 emberen keresztülmegy, nos, akkor a hír igaz: "Moszkvában Mercedest osztogatnak...". A menetlevelek olvashatatlanságáról nem is beszélve.
Állítólag egyszer régen - az óperenciás tengeren is túl - kipróbálták a KICSben, hogy nyomtatóval töltsék ki a menetleveleket, nem működött.
De hogy miért, magam se értem, amikor ma 15 E Ft-os nyomtató A/4-es lapból nyomtat 5-7 oldalt percenként...
De hát amíg az a válasz, hogy azért ilyen egyszerű az OMSZ honlapja, és nem olyan informatív, mint külföldi társszerveinkké, szóval azért, mert kevés a pénz, akkor én azt mondom, nem akarásnak nyögés a vége.
Szerintem két hét alatt, egy digitális fényképezőgép segítségével ezerszer különbet lehetne alkotni. Ha ez zajlik a neten, és a lakosság tájékoztatása abban merül ki, hogy hűtött a betegtér nyáron a kocsikban, nos akkor azért enyhe túlzás elvárnunk, hogy egy collapsusnál, ütőeres vérzésnél ne ültessék a beteget, és épp egy pohár vizzel fojtsák meg, amikor kiér a mentő... 60-70-es évekbeli filmekben volt ez, és mai napig megmaradt.
Például el tudnék képzelni egy reklámspot-sorozatot - ha már álmodozunk, hogy miről szóljon a mentőhívás, összeesett emberrel mit tegyünk, stb. ezekkel el lehetne érni, hogy az első észlelők helyesen avatkozzanak be.
Mobilhálózat: régen rebesgették, hogy mi TETRA rendszert kapunk, na most hol tartunk? Sehol. (OMSZ - PR a balatoni német turistabusz-baleset ügyében Győrfi bajtárs szájából: nagy előnye a cégnek, hogy 1 hálózaton elérhető mindenki...).
Nekem még titkosítás se kellene, csak 100% lefedettség, nálnk komolyan van olyan, hogy elmegyünk a 8 km-re levő közeli kistelepülésre, befordulunk az x utcába, és se kép, se hang.
szóval igen, szerintem is elrohat a világ az OMSZ mellett. Sajnos, úgy tűnik, hogy a vezetőink (legalábbis a régebbiek) megszokták, hogy a "felső vezetés" a szívén viseli a szolgálat sorsát, csak szólni kell, és kap a cég pénzt mindenre... Állomásokra, autóra, benzinre, felszerelésre, stb. Ez egyébként így is volt, az egész egészségügyben. Amikor 86-ben elkezdtem az egészségügyben dolgozni, akkor minden volt. A szekrények tele voltak, amiből annyit használtunk el, amennyi kellett. Nem lehetett hiány semmiből. Most már van.
A rádióhálózat annak idején nagyon modern volt (átjátszós, se a rendőröknek, se a tűzoltóknak nincs ilyen), ami mára a mobil telefonok, lehallgathatatlan kis fogyasztású adóvevők világában teljesen elavult. Azokat a matricákat hordozzuk, de azon kívül hogy a dolgozók kapnak kedvezményt, nincs komoly céges telefonpark. Egy db. MMS (kb. 1000 karakter) 24 forint, amivel az autó komoly adatmennyiséget tudna továbbítani, akár útközben. Az irányítócsoport használhatna olyan komoly technikát, mint a taxisok. Hívószám kijelzés, CD-s telefonkönyv adatbázis, esetleges saját előző mentőhívások adatai, és még meg sem szólal a bejelentő, a szolgálatvezető már mindent tud. ("Mi van Mari néni, megint asztmás rohama van a Futrinka utca 15-ben?") És elvileg a minősítésen kívül (hogy eset, ONE, sürgős, kevésbé, stb.) egyetlen sort sem kellene írnia. Ráadásul a címről könnyen el lehetne dönteni, hogy valós-e (nem esetleg másik kerület olyan utcájába küldeni az autót). Persze, a mobil hívásoknál ez ugye nem ilyen egyszerű...
És még sorolhatnám. Ezekhez a dolgokhoz semmi különös nem kell, a technika lassan egy évtizede elérhető lenne. Nem is lenne drága. Viszont munkát, és ennek kapcsán (mert hogy mennyit dolgozik az ember, azt magasról...) főleg időt lehet vele megtakarítani.
A válasz nagyon egyszerű: A minap beszéltem valakivel, aki be akart szállni hozzánk az egyesületbe. van neki egy autója (a típust nem mondom, biztos sokan rájönnének, hogy ki Ő) aminek eléggé egyértelmű a rendszáma, meg van rajta kőrbe piros csík, meg olyan izgi, sokágú csillag (kereszt). meg egy fényhíd a tetején, ami se piros, se sárga... a jóember életében nem mentett meg még egy kóbor macskát sem az éhenhalástól, viszont röhögve mondta, hogy ezzel a kocsival nem fizet az autópályán, a parkolásért, a kompokon, stb. Ráadásul mióta "feldíszítette" még a rendőr sem állítja meg...Ragozzam? Szívesen okoztam volna neki 8 napon túl gyógyuló sérülést, na de én egy békés óriás vagyok...
Amit a szállításról írtatok:
na pont ezekért a dolgokért hangsúlyozom mindenhol, hogy mi NEM SZÁLLÍTUNK!
A kocsiaink fel vannak díszítve, ugyanígy a hajóink is, sőt az egyikbe hordágy, meg minden ilyesmi is kerül nemsokára, de az csak mozgó elsősegyély-állomás lesz, nem mentőautó!Ha valakit el kell vinni, vagy további ellátásra szorul tárcsázzuk a 104-et!
egyébként az autókon jó nagy betűkkel van felírva, hogy "Dunai Vízimentő Egyesület" pont a félreértések elkerülése érdekében!
A felszerelésünkkel sincs gond, hozzáértő emberek állították össze.
Az a baj, hogy az engedélyek kiadását már a kezdet kezdetén elpuskázták, de még nem lenne késő rendbehozni. De erre nem hinném, hogy a közeljövőben számítani kell.
Nálunk nincs válogatás. Még a sima ülőkocsin sem.Ha annyit tud a beteg, hogy megáll a lábán, amíg behajtogatjuk az autóba, a többi a mi dolgunk. De a többiek, ha már hozzá kell érni a beteghez otthagyják.Ezt kéne megszüntetni. Mert ez a taxi, arra meg minek a piros csík ?
És belenéztél már egy ilyen alternatív csomagtartójába?
Azt se tudják, hogy a kocsi mentődoboza hol van, nemhogy segítsenek.
Namármost, miért is megy jól a privát betegszállítóknak? Hát pont ezek miatt. Egy WR+-szal (a kocsival semmi baj) adott esetben ugyanazt megoldja 1 gépésszel, mint én egy délelőtti kört ahol 2-en vagyunk, közalkalmazottak, egyenruha, M-táska, 2L-es dízel Toyota (hogy a benzinesekről ne is beszéljünk).
Mert csak azt viszi, aki tud járni.
Pedig az én álláspontom pont az volna, hogy legkevésbé a stabil fekvő beteg lenne az OMSZ asztala, hiszen azért egy eü középkáder nem "rakodómunkás".
Tehát ha lehetnek civilek, akkor legyen egyenlő a feltételrendszer, de az úgy eléggé gázos, hogy az OMSZ-nál megyénként 3-4 busz van, még a civil betegszállítóknál gyakorlatilag személygépkocsik végzik a közel hasonló feladatot.
Én úgy látom, hogy akkor egyrészt az OMSZ-nak is utána kellene menni a piaci igényeknek, igenis szabad nekünk is kisfogyasztású személygépkocsit forgalombaállítani a járóbetegekre - ez ugyanúgy megérné nekünk is, és még mindig meglenne a konvertálhatóság 1-1 kárhelyre, elvégre egy OMSZ-os gépész, vagy ápoló, (hiszen ehhez nem kellene PÁV, csak B kat), tud reanimálni, kötözni, elférne a csomagtartóba 1 M-táska, Cramer sín, és a banális dolgokhoz ugyanúgy tudna menni. Most ezalatt nem azt értem, hogy esetsorba állna, csak ha a "közelben" lenne, kéklámpa nélkül is kapóra jönne. És akkor nem leépülne a cég, hanem kicsit felvirágoznak, hiszen még valami profitáló tevékenysége is lenne.
Vagy a másik megoldás, hogy akkor a civilek se mehessenek betegszállításra alkalmatlan járművel - ez ugye jogszabályi dolog, na ezt a büdös életben nem fogják megváltoztatni.
Én úgy látom, hogy az OMSz csak megy el a globalizálódó világ mellett, és röhög a markába, pedig a végén ő fogja megszívni, illetve hát az állampolgárok betegként és adófizetőként egyaránt, meg a cég alkalmazottai.
Ugyanilyen szinten nem értem, miért van más kezében is mentési engedély, érteni nem értem ,de tudom, ott ahol a menetlevelek "rejtélyes" módon kettéválnak MENTÉS és BETEGSZÁLLÍTÓ szinten. Na ez meg ugye személyi érdekek függvénye, ezért hipotetikus az egész fejtegetésem ugy unblock.
Amúgy lehet hogy írni fogok az "ombuccmannak", hátha elnézne a mentők tájékára is, mert az odáig rendben van hogy a rendőröknél nem fizették ki a túlórát, de azért nálunk is vannak bajok.
- csak 24es kocsikon van délutáni műszakpótlék - ettől az agyam eldobom, komolyan! A 15, 17,19-ig futó "nappalos" kocsikon nem jár, ha meg mégis 22 óráig dolgozol, akkor így jártál.
- néha enyhén hiányos az egyéni védőfelszerelésünk (nincs gumikesztyű)
- az egyenruhánk, ne szépítsük tűrhetetlen, mellesleg VÉDŐRUHA volna, nem formaruha, ennek minden vonzatával, TISZTA és KOSZOS öltöző, CÉG tisztítja, nem otthon mossuk a HEPÁ-s vért a mosógépbe.
Amúgy munkabiztonsági szempontból is röhejes, legszívesebben televarrnám prizma-csíkokkal, de akkor tuti szolgálati lapot írhatnék.
- ugyanez a kocsira, elárulhatná nekem valaki, miért nem jut a mentők oldalára néhány világító izzó és fényvisszaverő csík, hogy éccaka de durranjanak belénk ha közúton állunk és malmozunk?
- hát mosdó, WC, szappan, WC-papírügyben is elsírhatjuk magunkat, én láttam menetlevéltömböt WC-papírtartóban megyei mentőállomáson. Nem vicc.
- aztán megvizsgálhatná, hogy úgy szakmailag mennyire elég a kapacitásunk területileg, térben, és mennyiségileg, időben?
- rádióhálózat alkalmatlansága
- miért addig lehet írni a munkaidő végét, amíg beértünk, amikor a munkaköri leírás szerint ki kell takarítani vagy fertőtleníteni az autót, és egyik sem 5 percig tart?
Hangzott már el "vezető" szájából az a mondat is, hogy ha 6.00kor kezd a kocsi, gyere be negyed 6-ra hogy rendesen átnézd a cuccost.
- pihenőidő ki nem adása...
- részfoglalkozásúak diszkriminációja munkaruha és egyéb juttatások ügyében.
- géppark alkalmatlansága
és még sorolhatnám...
Ja a rendőrségi szóvívő OMSZ-osan reagált a vizsgálat eredményére: ööö, hát a vezetés majd megvizsgálja azokat a körülményeket, amit az ombudsman felvetett. Gratulálok, eddig nem tudtak róla, mi?
De hogy minek tépem én a számat???
És az meg megint a magyar állam, a mindenkori kormányzat (bal és jobb egyremegy) hozzáállását jelzni, hogy mentésre kunyerálni kell a pénzt a nonprofit civil mentőknek!!!
Mintha én vennék mozdonyt, meg vasúti kocsikat, aztán átvállalnám a Keszthelyi 3-as gyorsot! wazzeg!
Alternatív létemre nekem is herótom van azoktól, akik csak ülő betegeket visznek, és ha valami bajuk van már vigye más.Ha hiszed, ha nem mi is szívunk miattuk.
Én csak olyannak adnék engedélyt, aki nem válogat a betegek között., Vagy azt csinálnám : eszi, nem eszi, nem kap mást !
Nálunk is van másik alter, akinek ha a betegével baj van vagy mi visszük, vagy az országos jóságos. Arra nem képesek, hogy a saját betegüket fisztula műtétre elvigyék, vagy más időpontba bevigyék dialízisre.
A magán szektorban müködö betegszállításról nekem is van valamennyi tapasztalatom. Tényleg nem bántani akarom Öket, de valamiért csak az a beteg kell nekik aki messzire megy, kontrollos, nem fekvö, útközben nem hány, és bocsánat a kifejezésért, de nincs szaga. A mi környékünkön ök szállitják a dializisre szoruló, és az onkológián kezelt betegeket, addig amíg nincs gond velük. Ha fekvövé válik a beteg vagy a kemotherápiától hány, akkor az OMSZ-é. Ha nem mazsoláznák ki a munkát, azt mondanám nagy segítség, egyébként ezt a mennyiségü szállitást az OMSZ csak nagy eröfeszitések árán tudná elvégezni. Azok az alternativok akik mentenek is, az más, Ök azért más tészta, bár a jó hírüket szerintem a nagyban rontotta az olyan média mentöszolgálatok kipukkadása és perselyes pénzgyüjtögetése akik egy pár éve regnáltak.
az érzés kölcsönös, én is (mi is) tiszteljük a mentőket, legyenek alternatívak vagy OMSZ-osok!
A mércéről:
létrejött a Mentőcsoportok Magyarországi Szövetsége, aminek vezetőségében tűtoltók és katasztrófavédelmisek kaptak helyet. úgy tűnik, hogy sikerült kidolgozni egy olyan mércét, ami mellé állítva a mentőcsoportokat kiderülhet, hogy ki mire alkalmas, mennyire felkészült. Persze nem mindenki mer odaállni, hiszen könnyen kiderülhet, hogy a mérce talpa is elérhetetlen magaslat...
Sok esetben az a baj, hogy a legnagyobb jószándék ellenére tesznek az önkéntesek olyat, amitől a "profiknak" égnek áll a haja!
Igen, de az volt a kérdés, hogy miért nézhetik ferde szemmel az alternatívokat. Természetesen erre hoztam példákat. Nyilván tudnék pozitív példákat is említeni. Van például olyan egység, ami teljesen ingyen dologozik (én is dolgoztam valamikor régen pl. a Máltai kocsin). Természetesen az, hogy időre is mennek betegért, hogy nem kell várakozni, hogy meg tudják akár úgy szervezni a szállításokat, hogy egyedileg, kísérővel, oda-vissza, stb. ez előnyükre válik (szerintem az OMSZ is meg tudná, egy kicsi odafigyeléssel, hacsak nincs valami ami éppen nagyon leterheli).
Egyéb pozitív példát felsorolni a dolog természetéből adódólag igen nehézkes. Dícséret illeti esetleg őket azért, mert milyen szépen elvégezték a betegszállítást (vagy esetleg a mentést)? Furcsa lenne, az a dolguk. Mint az OMSZ-nál is, ez nem plusz, hanem ez a természetes. Ha valami miatt mégsem tudják, akkor az OMSZ felett pálcát törnek, az alternatívok pedig simán átadják az OMSZ-nak.
Ha valaki pl. szeretne mentős lenni, akkor az nyilván az OMSZ-nál jelentkezik először. Ha alternatívhoz megy, akkor annak hirtelen csak néhány okát látom: vagy kevés a fizetés amit az OMSZ ajánl (ez nem az ő hibája), vagy valami miatt ők nem veszik fel (esetleg pl. nőnemű, vagy alkalmatlannak tűnik), illetve ismerőse is az alternatívnál dolgozik.
Szó nincs arról, hogy legazembereztem bárkit is. Ezek megtörtént esetek, attól még lehet valaki nagyon rendes ember, hogy a főnöke svindlizik. Sőt, nyilván a legtöbbjük az.
Nem szabad általánosítani! Mindenhol vannak tisztességes emberek és sajna majdnem minden szervezetbe bekerülnek olyanok, akik nem oda valók!
A spec. csoportoknál is ez a helyzet, csak sajnos az ellenőrzés hiánya eddíg lehetővé tette, hogy szakképzettség nélkül bárki bármit csináljon!
Nálunk a Dunán elsődlegesen hajózási ismeretekre van szükség, hiszen a fő cél az, hogy a bajbajutottat kiemeljük ls a partra juttassuk. ha a vízben marad biztosan nem éli túl. Ráadásul a Duna (mint minden folyó) meglehetősen alattomos tud lenni, úgyhogy egy hibás manőver után könnyen lehet, hogy a mentőket is menteni kell. persze nem arról van szó, mikor a folyó közepéről kell valakit a hajóba emelni! A 2002-es árvízben volt "szerencsém" a saját házam tetejéről leverni a cserepet a hajó orrával.Elárasztott területen, ahol házak, kerítések, fák, bokrok stb, között, nagy sodrásban kell dolgozni, na az nem egyszerű...Mivel mi nem szállítunk a partra juttatást követően ha szükséges hívunk titeket, igazi mentőket.Egészségügyi ismeretekre addíg van szükség, míg ti odaértek. Ezért van köztünk mentőápoló végzettségű és ezért megyünk sokan a Vöröskereszthez tanfolyamra még a szezon előtt.Úgy gondolom, hogy egy-két év alatt egy jó kis csapatot tudunk építeni, amire mindenki számíthat a Dunán.
Pedig vannak pozitívak is. De azokról hajlamos mindenki megfeledkezni. A másik bajom az általánosítás. Mindenhol vannak jó és rossz emberek. Az OMSZ-nál, és az alternatívoknál is.
De ez még nem jelenti azt, hogy mindenki gazember.
Itt van pl a nitralginos hír. Ahogy megjelent a médiában az egyértelművé tette, hogy minden mentős nitralgin-függő. Pedig nem az. Tisztességes, becsületben kevés pénzért megőszült mentősök alkotják a szolgálat 90%-át.
Vagy nézzük az alternatív oldalt !
Van aki pénzmosásra használja a cégét, és van aki becsületes munkát végez. /Több ilyet is ismerek /
Szerintem az alapvető hiba ott van, hogy egészségügyi végzettség nélkül lehetett annak idején ilyen cégeket létrehozni. És ez a szabályozás hibája.
Egy beteg emberek érdekében ténykedő egészségügyi szolgáltató, csak hozzáértő felelős személyekkel tud működni. Ahol ez nincs, azt a céget meg is lehet nézni.
/ Sajnos sokan vannak /
Az OEP ellenőrzésének nem megfelelő volta pedig alkalmat ad a svindlizésre. És ez sem az alternatív hibája csak.
A megkülönböztetett jelzés használatáról : tegnap én is találkoztam olyan alternatív mentővel, aki vijjogva suhant x településen keresztül. Az a baj, hogy ezt mindaddig megtehetik, amíg ezt hathatósan nem ellenőrzi senki. Megnéztem volna, hogy indoklásképpen mi van a menetlevélre írva. Beteg ugyanis nem volt az autóban, mert a személyzet elöl ült. Akkor meg hová rohant????? Menteni nincs joga tudomásom szerint.
És ez mindaddig így is lessz, amíg nem néznek a körmükre.
Eddíg nem ismertem ilyen behatóan az igazi (mert ugye mi csak hobbysták vagyunk) mentősök helyzetét, különösen sötét folt volt a finanszírozás, de úgy látom, hogy hasonló cipőben járunk!
Van mondjuk három cégvezető, jól menő vállalkozásokkal, ráadásul olyan területen, ahol nem tudnak számla nélkül dolgozni. létrehoznak egy egyesületet, mondjuk vízimentőt. Mindhárom cég megbizza az egyesületet, hogy reklámozza x mil. ft -ért, ami reklámcélú kiadásként leírnak az adóból.
Az egyesületnél ez adómentes tevékenységnek minősül addíg, amíg az alaptevékenység finanszírozására fordítják. Tehát vesznek 3 luxus terepjárót, mondván ezzel húzzák a mentőhajókat, három luxusyachtot, a legkorszerűbb radarral, halradarral, gps-el, meg gyakran mennek a családdal (akik szintén egyesületi tagok) külföldre tanulmányozni az ottani mentők munkáját. Az nem tűnik fel senkinek, hogy a mai jogszabályok értelmében egy motorcsónak még nem "mentő motoros" illetve a mentési tev. végzéséhez min. követelmény a szolgálati célú hajóvezetői....
arra már gondolni sem merek, hogy mi van akkor, ha ezek a mentők menteni kívánnak valakit?!
Mi nem vagyunk cégvezetők, (majdnem mindenki közalk.)csak féleszű megszállottak, akik minden pénzüket erre költik.
Hát...így megy ez!
Nekem eddíg csak pozitív tapasztalataim vannak az OMSZ- al, igaz, hogy az alternatívokkal is.
Leszámítva azt, hogy ahol lakom oda 40 perc alatt érnek ki, de ez nem a mentők, inkább állam bá hibája.
Szia,
nos, azért sajnos van komoly oka annak, hogy ferde szemmel nézik az alternatívokat. Ennek több oka is van.
Az egyik az "anamnézis". Mivel az alternatívokat gyakran "nagy dumás" személyek alapították, ezért sokszor sikerült lyukat beszéljenek különböző, a mentős dolgokban tájékozatlan személyek hasába. Így fordulhatott elő például az, hogy amikor a volt NDK helikopterparkjától megszabadult, egy alternatív szolgálat kapta az OMSZ helyett. Ráadásul onnan is jött több visszajelzés, hogy habár pártoló tagként valaki fizetett ezen szolgálat működéséhez hozzájárulást, végül mikor baj lett, mégiscsak az OMSZ ment a segítségére, mert ők valami miatt nem tudtak. Mindenesetre az OMSZ-tól elhalászták a lehetőséget, de ugye magát a szolgáltatást elvégezni nekik nem kötelező...
A másik kicsit érdekesebb. Sok alternatív szolgálat szívesen látja az OMSZ-tól eltanácsolt dolgozókat. Ez vajon mit jelent?
A harmadik: volt eset, amikor egy alternatív mentőnél a havi összeadott kilométerek lefutásához szükséges idő körülbelül fél évre jött volna ki, 60-as átlagsebességgel, megállás nélkül. Gondolom, hogy nem kell kommentár.
A negyedik (valószínűleg nem utolsó): az OEP olyan alacsonyan támogatja a beteggel megtett kilométereket, hogy a taxisok is tönkremehetnének. Ezért nyilvánvaló, hogy az egyedi szállításokat (ami ezeknél ráadásul plusz szolgáltatás), illetve időre történő szállításokat (például ezért is használnak megkülönböztetett jelzést, mert elkésnének, amiért büntetés jár) nem lehet gazdaságosan végezni (az OMSZ-nak is azért érné meg, mert kapcsolja a szállításokat) hacsak nincs valami egyéb a dologban. Vagy plusz fizetés az OEP-n kívül a betegtől, vagy egyéb elszámolási kavarások.
És még ezek után felmerül az, hogy az OMSZ-nál lenni derogáló?
Szerintem nem. A lehetőségekhez képest (a vízfej ellenére) az OMSZ hála az alapító, nagy öregek munkájának, még mindíg tulajdonképpen egész jól működik, semmilyen szétzúzási kísérlet eddig nem sikerült. Pedig mintha próbálnák...
Ami sikerült eddig, az csak annyi, hogy az igen alacsonyan tartott bérszínvonal miatt a kollégákat egyrészt nem lehet megválogatni, másrészt az egyébként alkalmas, profi kollégák is túlterhelten, ingerülten (másodállások, stb.) állhatnak munkába, ami mindenkinek rossz. De nekik a legrosszabb.
Szóval nekem ez a véleményem.
Üdv:
AL
Sok mindenben megértem azokat, akik ferde szemmel nézik a maszek mentőket!
Mikor mi bejegyeztettük magunkat azt kérdezték, hogy pénzt akarunk mosni, vagy hülyék vagyunk?
Ennek azért biztos van valami oka!
eddíg bárkivel tárgyaltunk mindíg kihangsúlyoztuk, hogy bár van két autónk, de eszünkben sincs szállítani! Kizárólag a vízimentéssel foglalkozunk és csak a Dunán!
Viszont a mentőhajót is húzni kell valamivel, ha mondjuk felkérnek egy kutatásra valamelyik bányatavon és az sem mindegy, hogy 10 perc, vagy másfél óra alatt érünk oda.
Hát kicsit megint előjött az OMSZ vs. magánmentő dilemma.
Mesélek egy sztorit, hozzáteszem, elsőkézből hallottam, DE nem én láttam. A minap a mentőnk Pesten járt. Összefutott egy magánmentővel, kombi merci (személygépkocsi), púppal. Később látják kékelni a fővárosban, utána összefutnak egy másik kórháznál. Utána meg találkoznak Kecskeméten, ahová ők szintén esetelve jönnek. Hozzáteszem, csak sima betegszállítás volt amit lebonyolítottak.
Viszont igaz, ami igaz, egy kis cégnél van egy főnök, 1-2 irodista,aztán hadd szóljon.
Nagy cégnél viszont kicsit többre van szükség, pláne hogy azért a civil cégek mentés területén alá vannak rendelve az OMSZ-nak. Egyrészt tehát a sokkal nagyobb gépkocsipark, eszközállomány stb miatt sem lehet összehasonlítani a kis céget a naggyal, másrészt meg az OMSZ költségvetési szerv, eleve rugalmatlanabb , mint a piacon élő vállalkozás. Na meg mára vagy le van maradva szervezetileg 20 évvel a környezethez képest.
Ja és közgazdasági szempontból a nagyobb cég a méretgazdaságosabb.
Mellesleg én hajlanék arra, hogy csak az OMSz menthessen, a sürgősségi részt szerintem értelmetlen megosztani, kábé úgy néz ki, hogy a tárcámból külön veszek a bal meg a jobb zsebembe pénzt, utána meg felváltva vag egymást kiegészítve a kettővel fizetek.
Ne sértődjetek meg, jól tudom, kik a nem OMSZ-osok, én ezt az egészet úgy tartanám elképzelhetőnek, ha az OMSz fel, és nem VISSZAfejlődne, lennének eszközök...Egységes arculat, egységes követelmény és ugyanaz a színvonal.
A KHT és az alapítvány is szerepel a tervek között, ezt majd az okos jogászok intézik!
Én csak egy egyszerű hajós vagyok, akit zavar, ha nincs a dunán mentőhajó.
azért köszi a tippeket!
egyébként az egyesületet is lehet támogatni, sak éppen ennek nincs olyan reklámereje, mint lélegeztetőt átdni egy kórházbak...persze én nagyon örülök annak is, ha ilyenről allok! Az viszont rohadtul idegesít, ha 4 mil.-ért műbálnát úsztatnak a Balatonon, hogy felhívják a figyelmet a "segítségre szoruló emberekre"!
De én úgy gondolom, hogy könnyebb helyzetben vagyunk, mert nem tartunk el annyi adminisztratív erőt. És ezt a pénzt ami innen megmarad, erre , és felszerelésre fordítjuk.
Próbálunk rendesen kinézni :-))), és nem hasonlítani az OMSZ-hoz.
Hát igen, de egy civil szerint a mentő az MENTŐAUTÓ, sőt még én is így értettem. Bár ha vonulókról van szó, én Bp-esten még a kétszázat is soknak tartom, mondjuk ha ment 50 kocsi, akkor se nagyon jön ki... de mindegy, nem akarok OFF lenni.
DUNAIMENTŐ!
Nem tudom, milyen formában működtök. Egyesület? Nos ha csináltok egy közhasznú alapítványt - márpedig a közhasznúság kritériumába ezt szerintem bele lehet érten (egészségmegőrzés), akkor ha van kedvetek kalapolni, kicsit megnőhet az adakozási kedv a vállalkozások részéről, és talán a civilek is szívesebben adnak egy alapítványnak.
Konkrétan én a félegyházi mentősökről, bocsánat mentőkről hallottam,hogy nekik nagyon bejött, a 24-es szállítójuk ver néhány pesti esetkocsit...
Bejelentés:
Az tuti, hogy mindig a khmm... legkevésbé kompetens személy hívja a mentőt.
Kedvenc sztorim, hogy a 104 innenső végén megkérdezték a bejelentőtől, hogy
"- Uram, magam mennyit ivott??
- Tényleg ittam! Milyen telefonja van magának hogy még ott is érzi???!!"
Novemberben segítettünk egy ismerősünknek, több kishajót és pontont boxeroltak, mi meg biztosítottuk, meg hurcoltuk a köteleket a hajók között, meg a hajók és a part között ezzel a motorossal:
Persze szakadt az eső, jeges szél fújt. Az eredmény az lett, hogy szó szerint bőrig áztunk. Sajnos nem csak nyáron, szikrázó napsütésben kell menteni és a zárt mentőhajó csak elérhetetlen álom. A vízimentés meglehetősen drága "mulatság", de sajna nekünk elment az eszünk és azt gondoljuk, hogy ezt is csinálni kell valakinek.
Szóval ha nincs jó minőségű ruha, felszerelés akkor előfordulhat, hogy a végén mi kerülünk bajba és akkor minket ki fog menteni???(Tudtommal rajtunk kívül nincs más a Dunán)
Persze kereshetünk támogatókat, de ilyen alapon a lottó ötösre is várhatunk!Ezek a dolgok mindenkinek csak akkor válnak fontossá, ha ő maga kerül bajba.
Az AMBU ruhái nem éppen olcsók, meg kell mondjam. Még úgy sem, hogy mi évek óta ott vesszük a ruháinkat, és jelentős kedvezményt kapunk. Viszont rendesen dolgoznak, ha valami nem jó szó nélkül korrigálják.
Amikor mi kezdtünk akkor ezt a dolgot úgy oldottuk meg, hogy vettünk leárazáskor kabátokat, és azokra varratuk fel a megkülönböztető csíkokat. Így egy kabát kb 5000 Ft-ba jött ki. Ma már egy univerzális kabát / téli-nyári kivehető bélés, kivehető újj/ utolsó áraink szerint 22 000 Ft volt.
A szilveszteri dologról meg annyit, hogy porhintés. A dolog lényege : kicsi fényezés, a pénz reményében.
Pénz nélkül nem lehet ütőképes hadsereget működtetni, nemhogy felállítani !!!
A bejelentő meg sokszor azt sem tudja, hogy ő most éppen hol van, nemhogy azt hogy mi történt, és hol. Rendszerint a " leghülyébbet " küldik el telefonálni.
Ha ez az AMBU bolt, az most költözik át a Szabolcs utcai kórház gazdasági bejáratával szembe. Őket ismerem! Rajtuk kívül tudtok valamit?
Nekünk igazából élén színű, (piros v. narancssárga) nadrág és kabát kellene, fényvisszaverős csíkokkal. A mentőmellényünk narancssárga, itt is a fő szempont, hogy feltünő legyen. egyszer éjjel a Dunán a saját társamat kerestem hosszú percekig...rohadt sötét tud lenni a vizen a városon kívül!
Az a gond, hogy önkéntesek vagyunk, így meglehetősen üres a kassza. Mostanában használt tűzoltó kabátokat hordunk, amik nagyon jók, csak eljárt felettük az idő. Ha drága ruhát veszünk nem lesz pénzünk tankolni a hajóba, ha meg nem veszünk és mondjuk februárban jön egy jeges ár, mikor éjjel is kell dolgozni, ködben, egymást sem fogjuk látni.
"de úgy lehetett érteni, hogy a fővárosban 200 mentő áll készenlétben szilveszterkor. "
Mivel a szolgálaton belül sokan nem szeretik a "mentős" kifejezést, helyette használják - (kivánják terjeszteni) a "mentő" kifejezést értve ez alatt magát a dolgozót. Í érthetőbb a 200-as szám...
A holnapi hírekben pedig: Magyarországon 5000 mentő van... (elég felreérthető)
Hát ez szerintem már megint egy "hatalmas" hír volt semmi mögöttes tartalommal.
Én legalábbis nehezen tudom elképzelni hogy az Isten háta mögül majd pont ide hoznának tömegesen cunami-sérülteket. Ez megint az hogy csinálunk valamit, de végül úgyse lesz semmi... A katasztrófavédelem is majd pénteken indít ivóvíz-előállító gépeket. Bravúros gyorsaság!
Amúgy OMSZ-os főorvosok is mentek ki az első orvos-csapattal.
Ha meg netán tényleg jönnének sérültek, szerintem az OMSZ-on múlik legkevésbé a dolog - hiszen bámulatosan rugalmas ez a cég -, ráadásul ott a katasztrófások sebesült-szállító busza és a saját mentőjük is.
Vagy csak a hazatérő magyar sérültekre gondoltak? Hát ők legfeljebb néhány tizen lehetnek, az meg könnyen megoldható.
Markó u. - szilveszter. Gondolhatod, dolgoztak ezerrel. Gy. P. is megmondta, hogy volt hogy egy egység 3-4 sérülttel szaladt a kórházba. Azt nem értem, hogy akkor minek van a piroscsíkos kéklámpás kisautójuk a mentőknek? :)
Azt hallottam a hírekben, hogy tárgyalás kezdődött a rendőrség, a katasztrófavédelem meg a mentők között a szökőárral kapcsolatos esetleges sérültek fogadására. (A mentők a lényeg)
Ugyan miből, mikor, mit, mennyit...
Talán nem a mentőktől kellene bevállalást kikényszeríteni, hanem az eü. minisztériumnak kellene odahatni a lehetőség megteremtésére.
Vasárnap délután a Markó elött sétáltam el. Mindössze a gyerekkocsi állt bent... Pedig a szilveszter pénteken volt.
A minap a tv-ben Győrfi bajtárs "nyilatkozott", bár a pontos szószedetre nem elméxem, de úgy lehetett érteni, hogy a fővárosban 200 mentő áll készenlétben szilveszterkor.
ugyebár tudni kell,hogy általában hétköznap csúcsidőben van 70-80 mentő a fővárosban, ennek kb. fele főleg esetel (ROKO, ESET, ONE), és fele szállító.
Méé nem lehet elmondani, hogy nagy szarban van a mentés, főleg vidéken!!!
Ehelyett a Mokkában az megy, hogy petárda így, petárda úgy... Nem hiszem, hogy ez a legfontosabb téma a mentők háza táján jelenleg, bár meg kell mondani, a Bajtárs ez ügyben kifogástalanul nyilatkozott.
Az év utólsó napján történt egy sajnálatos baleset a 19-es villamos közreműködésével.
Itt az indexen, -de a TV hírekben is mint pl. HírTV- a baleset helyszínéül a Belgrád rakpartot írták. Ezt a fatális tévedést még másnap is olvastam a HírTV adásán.
"Gázolt a 19-es villamos a Belgrád rakparton...."
Ha olvassa valaki, úgy közlöm, hogy a Belgrád rakparton csak a 2-es villamosnak áll módjában gázolni. A 19-esnek meg csak a Bem rakparton.
Ezek után mit várjanak a mentők egy egyszerű bejelentőtől, amikor egy TV stáb is kevés a helyszín egzakt megjelöléséhez.
Arról van szó, hogy mint mentős, a kiérkezett balesetnél nem hagyod ott a gyereket akkor sem, ha látszólag nincs semmi baja.
Azt már én teszem hozzá, hogy emberségből sem, hiszen egy ilyen helyzetben jobb, ha a gyerek a sérült hozzátartozóival együtt marad amíg lehet és nem elhagyattatva a helyszínen várakozik, hogy majd csak hazajut valahogyan. Ha pedig nincs hozzátartozója a helyszinen, akkor meg azért.
A harmadik variáció amikor van hozzátartozója a helyszínen de az sem sérült meg. De most nem erről van szó.
Hónapokkal később volt a hévizi továbbképzés, aho Csokai dr tartott a gyereksérülésekről előadást, különösen a koponyasérülésekre kitérve.
A gyerekek koponyája rugalmas, és az, hogy nem látsz rajta külsérelmi nyomot, az még nem jelenti azt, hogy nincs, vagy esetleg később nem lessz komolyabb következménye a sérülésnek.
Itt hála istennek nem volt, mert megkerestük az anyukát később.
Én sem vittem a porontyaimat mindenféle nyavalyával az orvoshoz, a kórházat csak látogatóként ismerik. De abban az esetben mindig elcipeltem, ha a fejét, vagy a gerincét ütötte meg. Én azt tartom : " jobb félni, mint megijedni " !
Nevezhetjük ökörszabálynak is, de abból még soha nem volt baj.
Úgynevezett ökörszabály. Ezeket én alapból nem szeretem. Horzsolással sem? A saját gyerekedet bevinnéd kórházba? Szerintem valahol itt van az ésszerűség határa. Ha aggódnál annyira a saját gyerekedért, hogy bevidd, akkor aggódj az idegenért is, és vidd be azt is. Ugyanakkor te esetleg később is beviheted, ha észreveszed hogy mégiscsak baj van, az idegen meg ki tudja, hogy érdeklődik-e. Tehát azért óvatosnak is kell lenni, mert nem vagyunk egyformák.
Mindenesetre én így a fél gyerekkoromat kórházban töltöttem volna.
Ha már ökörszabályt kellene hozni, én inkább azt mondanám, hogy ha egy gyerek sír, akkor annak valami baja van (és semmi esetre sem azért sír, mert rossz).
Ezt a garázsmesteri sztorit máshol is eljátszák úgy látom.:-)))
A balesethez még annyit tennék hozzá : valószínüleg itt nem csak a bajtársak hibáztak, hanem egyöntetűen mindenki. Most aztán mehet a mutogatás.
Voltam én már olyan balesetnél, ahol az autó tele volt gyerekcuccokkal.......kb 1 órán át kerestük a gyereket hozzá. Szerencsére nem volt...... Csak akkor nyugodtunk meg, amikor a kollégák visszaszóltak, hogy nem volt gyerek az autóba.....közben a sérültet sikerült kifaggatni.....
De mi szétszedtük az autót, minden cuccot kiszedtünk belőle, és alaposan átfésültük a környéket is.
Én még annak idején azt tanultam, " csak a saját szememnek higyjek " .
De előfordult az is hogy kolléga hagyott helyszínen gyereket, mert úgy itélte meg semmi baja sincs.Pedig a kiskölyök hátulról kapott egy ütést a koponyájára, amikor az álló autójukba belerongyolt egy terepjáró.Külsérelmi nyom nem volt rajta, csak folyamatosan sírt.
És azt is tanultam, hogy gyerek sérültet nem hagyunk a helyszínen.
Semmi esetre sem. A mentős egy olyan, akiben mindenféle leküzdhetetlen reflexek működnek. Ha látták volna, nyilván automatikusan segítenek.
Nem ismerem a pontos körülményeket, de mindenesetre látatlanban a véleményem a következő.
Ha a másik sérült nem volt egyáltalán beszámítható, akkor nyilván nem említette, hogy volt vele utas. Ha esetleg direkt rákérdeztek (illett volna), akkor sem biztos, hogy érdemben nyilatkozott. Illik rendesen felderíteni a baleset helyszínét, még a környékét is (kirepült sérült is lehet), tehát ha tényleg teljesen korrektül járnak el a bajtársak, akkor lehet, hogy megtalálják. De akkor sem biztos, a műszaki mentést a tűzoltóság végzi (persze, ha csak egy bőröndöt kellett volna leemelni, akkor más a helyzet, ha alatta elfér egy ember, akkor meg lehetett volna nézni, ha gondolnak rá). Mindenesetre az egyik első egy baleset felderítésekor (illetve a bejelentésekor is), hogy megpróbálja az ember lehetőleg biztosan megállapítani a bajba jutottak, sérültek pontos számát. Ha nincs semmi egyéb, ami felkelthette volna a gyanút, akkor is az esetben a baleset helyszínét biztosító rendőrség ugyanúgy felelős kellene legyen. Nekik van joguk/kötelességük helyszínelni, nekik kell pontosan megállapítani, hogy mi történt.
Mi is főleg autópályán, nagy sebességnél történt baleset esetén, gyakran hosszú ideig nézegetjük még a helyszínt, több sérült után. Általában mi is, a rendőrök is, és a tűzoltók is (ha őket is kellett hívni). De nincs minden esetben olyan érzésünk, (pl. sötét éjszaka) hogy 100% biztos, hogy nincs más senki. De amennyire lehet, megteszünk minden tőlünk telhetőt/elvárhatót.
És én már azt hittem, hogy ez a garázsmester-kiváltság csak nálunk divat!
Nálunk ez úgy zajlik, hogy a legújabb autót a garázsmester-helyettes használja - persze Toyotára, Fordra gondolok - legalábbis addig, amig ROKO, ESETkocsira jut Merci. Szóval vonult már szállító azonnalosra 400 E km körüli turcsiorrú toyotával, közben meg a vattaúj csőrős toyota napi 8 órában szállított úgy, hogy sokszor még ki sem kellett venni a hordágyat.
És így úgy járatódott be egy 2,5 literes dízelmotor, hogy csak elvétve ment 100 km/h felett, és nem nagy húzatták ki.
Ez a baj ezzel a céggel, mármint hogy ilyeneket simán meg lehet csinálni.
Beteg-ottfelejtős téma. Én igazán nem is tudom. Ha mentek a tűzoltók, akkor nekik kellett volna szétnézni a roncsban, nem? A könnyű sérült meg elfelejtett szólni? Érdekes.
Mentőállomás. Tényleg, le lehetne forgatni simán 70-es évekbeli filmeket, az embernek olyan érzése van, ha elmegy egy jó állomásról egy kevésbé színvonalas berendezésűre, mintha időutazna.
Úgy tűnik nekem, hogy a kerületünk Ford mentője csak nappalos szolgálatot lát el, mert 16 órától a garázskapu elé parkol a mentős kolléga a saját kocsijával. Marad tehát a merci meg a toyoták.
Ha nem találkoznánk, Boldog újévet kívánok minden mentősnek meg szimpatizánsnak!
A legtöbb mentöállomás a 60-as éveket idézi, sok akkor volt felújítva utoljára.
A miénk sajnos 8-9 éve "életveszélyes, azonnali intézkedést igényel", és esélyünk se nagyon van, hogy mostanában változni fog a helyzet. Már megszoktuk, hogy évente jönnek, körbenéznek csodálkoznak, fényképeznek, sajnálkoznak,tervezgetnek. Egy év múlva megint jönnek, közben semmi nem történik. De a körülményeink nem nagyon szabadna ,hogy befolyásolják a helyszíni ténykedésünket. Nem hiszem ,hogy az "adalék"még jobban rontotta a renoménkat, ott hagyni valakit a helyszínen óriási hiba akár volt mentösröl, akár másról van is szó!
Néha van szerencsém a félegyházi mentőállomáson járni. Nos én egy 2000 körüli építésű mentőállomáson dolgozom (klíma azért nincs), de hát a félegyházi olyan hangulatos, kb. a 60-as éveket idézi belülről, igaz, kívülről meghazudtolja korát.
A Kiskunfélegyháza melletti ottfelejtös balesethez egy kis adalék: Az az ottfelejtett eszméletlen sérült pár éve még maga is mentöautóban ült. Most talán donornak még jó lesz. Ha jól tudom, (dolgoztam ott) Ö vezényelte le , vagy legalábbis sokat dolgozott a Félegyházi Mentöállomás felújításnak megszervezésében. Abban az idöben azt hiszem egyszerre volt mentöápoló, és gazdaságvezetö. Ilyen az élet.
Nézd meg az úton közlekedő autóikat. Gyalázat. És ezekkel mentenek életet.Jó jó sok új autó került beállításra az elmult hónapokban. De a hiányos felszerelést is pótolni kéne. Nagyon sok minden hiányzik az autókból.
Egyszer láttam a TV-ben egy rövidfilmet, ahol a felszerelésről volt szó. És ott nem azt mutatták be, hogy mi van ami működik, hanem azt, hogy mi minden rossz.
Gondolom nem titkolt cél volt a segélykérés!
De örökké csak segítséget kérni?
Én olyan helyen lakom, ahol sok a kisgyerek, és még hegyek-völgyek, és nem éppen jók az utak sem. És itt csak a téli hónapokban van gyerekorvosi ügyelet, az is központi ügyeleten. / elviekben 23 ezer gyerekről van szó 0-14 éves korig /. Vagyis átlagban 30-40 km-t kell autózni a megfelelő orvosi segítségért, vagy kimegy a felnőtt ügyelet, ami nem igazán tud mit kezdeni a beteg csecsemővel.Tehát ismételten marad az autókázás.
Ugye nem kell ragozzam tovább. Az önkormányzatot falhoz állítanám.
Nekem 3 gyerekem van, és abból az egyik /legkisebb/ asztmás, és allergiás. A legközelebbi gyerekszakorvos tőlünk 7km-re volt. Sokszor, mire leértem vele eszméletlen volt........Hogy ezt miért írtam le? Itt van az ösz, + a tél......sok a beteg gyerek, és nincs kijáró gyerekügyelet. Mi felajánlottunk egy MOK kocsit erre az időszakra......ingyen.....Gondolod, hogy kellett?????? NEM.
Az ügyeletet egy Kft müködteti, aki nem hajlandó ezt finanszírozni.
Igazad van. Semmi értelme ilyesmiket reklámozni. Biztosan sokan negatív véleményt formálnak belőle. Sajnálom, hogy bekopiztam, hülyeség volt...
Pedig én is egy csomó abszurd történetet tudnék mesélni a figyelmetlen közlekedőkről amikor a mentőknek kellett kivédeni a szabálytalankodók butaságait.
Csak azért jutott az eszembe az előbbi kérdés, mert az emberek hajlamosak azt hinni, hogy .............inkább nem folytatom.
Az igazság az, hogy nem tudhatjuk valójában mi volt a szitu, mert nem mi voltunk ott.
És ez bármelyikünkkel elő is fordulhat, mert a MO-i közlekedési morál az = a katsztrófával.
Amikor az anyuka "nem hallja " a szirénázó mentőautót, és babakocsistól lelép a járdáról, aztán megijed, és a kocsit átlöki a másik oldalra :-))) pl. Ha nem velünk történik el sem hiszem !! :-(((
Kismamát szállított a karambolozott mentőautó 2004. december 25, szombat - [21:14] [Belföld] Egy 16 éves, szülés előtt álló lányt szállított kórházba az a mentőautó, mely szombat este karambolozott Pomázon egy Lada típusú személygépkocsival tájékoztatott a pomázi tűzoltóság. Szerencsére senki sem sérült meg, a kismamát egy másik mentőautó vitte tovább. A lány - elmondása szerint - nővére már három gyermeket szült, és minden alkalommal koccant vele a mentőautó, amikor a kórházba szállították. (Lánglovagok)
Kiskunfélegyháza közelében furcsa dolog történt: a mentők nem vették észre, hogy az összetört Skodában két sérült van... A sofőrt könnyebb sérüléssel vitték kórházba, majd jóval késöbb visszahívták a mentőket a súlyosan sérült utashoz akire ráborult az összes csomag... Azt sem értem, a sofőr nem tudott szólni, hogy van utasa is?
"A "nagy faluban" ezt meglehet tenni de egy vidéki kötzetben ez gyilkosság."
Nagyon jól mondtad, kedves bajtárs! És nincs senki aki erre rámozdulna, sajtó, ombudsman, stb...?
Kellemes ünnepeket és kevés munkát kívánok mindenkinek, reméljük az idei karácsony jobban telik mint a tavalyi, ugyanis tavaly csak 24.-én legalább 5 reanimáció volt...
Volt olyan fórum, ahol én ezt már szóvátettem....pontosan ezért, amit itt leírtál. A válasz mélységes hallgatás.....de az nagyon. Szerintem aki ezt kitalálta, az vagy hülye/bocsánat/ vagy beteg / elgurult a Cavintonja /. Normális ember ép ésszel ilyet nem talál ki. Ha a cél a 15p-en belüli kiérkezés a helyszinre, akkor ezt nyugodtan boritékolhatod, hogy bukta.
Pl 34 ezres városból elvinni a szolgálatvezetést, ami + még 2 mentőállomást irányít.......+ 32 települést lát el......most mondjam, vagy mutassam.
Aki ebben él, és dolgozik az tudja, hogy ez egyenlő az esélyegyenlőség kizárásával.
Remélem ez soha nem fog bekövetkezni.
A "nagy faluban" ezt meglehet tenni de egy vidéki kötzetben ez gyilkosság.
Az OMSZ - úgy láccik - átszervezésnek hívja a leépítést. Ma hallottam egy számomra új infót: néhol folytatódik a szolg-vez rendszer "átalakítása", értsd ezalatt, több kisebb állomáson megszűnik a szolg.vez. státusz, a telefon meg majd kicsöng egy picivel (30-50) km-rel arébb.
Persze én is olvastam a korábbi körlevelet. HOgy hatékonyságnövelés.
Na legyen egy állomáson 2 szolgvez. Csapjanak hozzá 4 másik állomást, ahol korábban volt 1-1 szolgvez mondjuk csak nappal, 12 órában. Mindenki tudja, hogy effektív munkát 1-1 kis állomás szolg.veze mondjuk 12 órában 2-4 órában végez. A többen várja a telefont, meg hogy haladjanak az események.
A hatékonyságnövelés célja tehát, hogy mondjuk 1 fővel megtoldják a nagy állomás szolg.vez- rendszerét, az kiváltja 3 óra * 4 állomás szolgvezét.
Na ez eddig szép, csak az élet kicsivel több, mint egy matekegyenlet.
Kíváncsi leszek, hogy mennyire pótolja a helyismeretet majd egy távoli szolgvez.
Vagy hogy tud-e küldeni a tőle 40 km-re lévő kis faluban háziorvost mondjuk a szállítókocsival egyidőben egy földön fekszík nem mozdul típusú bejelentéshez.
Mert ugye korábban ez úgy ment: szervusz doktor úr... Hogy ezután hogy lesz.
Én teljesen le vagyok törve - már megint. Tiszta sor, hogy a régi rendszer költséges.
De könyörgök, ez egy olyan terület, ami a büdös életben nem lesz nyereséges, legfeljebb emberek élete árán.
MOndjuk ha lesz egy hívás a kisvárosból, hogy a főtéren valaki rosszul van, a szolg-vez meghívja telefonon a két legközelebbi mentőállomást - ahol ugyebár nincs szogvez. Tegyük fel, hogy mindkét állomásról kivonultak az emberek, vagy még nem értek vissza. Na akkor meghívja rádión az állomási autókat, ez lehet 1, de akár 5 autó is.
Majd, ha visszajött az infó a mentők pozíciójáról és státuszáról, akkor még el kell dönteni, ki induljuk.
És ugyebár a bejelentéstől számítva illik nagyon hamar elindulni. Szerintem 2 telefon meg x rádióforgalmazás azért majd igényel némi időt.
Ma már aligha lehet "állami" cégekről beszélnünk. Egyik sem az. (Talán a Csatornázási Művek?) Az egészségügyet nem számítva.
Nem azon van a hangsúly, hogy magán cég vagy sem, hanem hogy mekkora, hány főt foglalkoztat. Mert nagyobb magáncégeknél is léteznek rokoni szálak ami nem biztos, hogy előnyére van a cégnek. Viszont egy kisebb magáncégnél sokkal elöbb -1-2 hét alatt- kibukik, hogy ki nem oda való. Nagyobb cégnél évekig is el lehet húzni.
Erre nagyon jó példa a matáv. Amióta megvette a többségi Deutshe Telecom, azóta minden évben karcsúsítják magukat. Nagyon helyesen a rokoni kapcsolatok felszámolásával kezdték. Ez ugyanis aláássa minden cég működését. Ráadásul iskolázatlanul töltöttek be munkaköröket. Volt olyan "titkárnő" 10 évvel ezelött aki nemhogy idegen nyelvet beszélt volna, de magyarul sem tudott helyesen írni, beszélni. Tehát ezeket a szálakat minden épeszű tulajdonos vagy a cég sikerében érdekelt munkatárs igyekszik megszüntetni. Ehhez viszont olyan méretűnek kell lennie a cégnek, hogy át lehesen tekinteni, ne tudjon megbújni olyan, akire nincs szükség.
Egészségügyi intézményben is lehet profitról beszélni, sőt. Ugyanis az egészségügyi szolgáltatásokat (laborvizsgálatokat, CT, MR és egyéb vizsgálatokat, művesekezeléseket stb.) az OEP kifizeti szerződés alapján, a befizetett TB-kből. Ezért vannak egyáltalán jelen a magánvállalkozók.
Lehet rentábilisan dolgozni, ha pl. a mentősök látják el a CT-ben a beteg lélegeztetését az intézmény dolgozói helyett, ők rakják át, stb., sőt ott le sem tudják fektetni, várjuk meg. Ezen kívül akkor is lehet, ha megválogathatják a betegeket (kit látnak el, kit nem - lásd szállítások, stb.).
A rokonság nehogy már azt hidd, hogy a magán cégeknél nem számít, max. a hülye unokaöccsöt nem ülteti kritikus helyre, ahol túl sok kárt okozhat - tulajdonosi szemlélet?
Tetemes végkielégítés: na speciel ez engem is rettenetesen felháborít. Főleg amikor állami cégeknél (pl. BKV) olyan végkielégítéseket, illetve jutalmakat kapnak, amik másik hasonló állami cég dolgozóinak esetleg tíz-húsz éves fizetése...
Téged nagyon megetettek azzal, hogy az állami szar, a magán meg jó. Ez durva általánosítás, és alapvetőleg nem is igaz. Nem csak az egészségügyben, hanem általában. Ismerőseim magán (multi) cégnél is dologoznak, ők is olyanokat mesélnek, hogy teljesen nyilvánvaló belőle, ott sem sokkal jobb.
Üdv:
AL
Egészségügyi intézményben kicsit nonszensz a profitról beszélni, de nem tartom kizártnak.
Bár nem tudom, hogy ki mennyit keres egy vállalkozás által fentartott, és működtetett eü intézményben de sejtéseim vannak. És érdekes módon lehet rentábilisan dolgozni.....talán azért, mert ott nincsennek felesleges emberek./ egy relativ "termelő ember" nem tart el 3 adminisztrátort.
De mindaddig amíg az állami cégeknél müködik a "valakinek a valakije" addig csodát várni nem érdemes.
Ha sikerül 1 évet kihúznia tetemes végkielégítéssel távozik a posztjáról, érdemei elismerése melett. Csoda hogy nem érdekli az egész?
A " lepedőre " rátérve : Nem elég hogy ugyanezt meg lehet oldani kisebb
/ A/4-es /méretben is ráadásul rengeteg felesleges adatot tartalmaz. Egy beteg beazonosításáhot elég a TAJ száma születési dátuma /kit érdekel az anyja neve, meg a lábmérete?/.
De ha már megvan a több ezres nagyságrendű legyártott tömb, akkor azt el kell használni /WC papírnak alkalmatlan az állaga miatt / .
Sejtem, hogy az egészségügyi privatizáció alatt mire gondoltál. Azokra az alternatív szolgáltatókra, akik a betegszállítást végzik.
De ne felejtsd el " sötétben minden tehén fekete ". Világosra érve viszont jól látszanak a szolgáltatók közötti különbségek!! Vannak olyanok is akik bizony komolyan veszik a munkájukat, és nagyon sok mentős kollégának másodállási lehetőséget adnak./Én most a tisztességesekről beszélek / A MENTÉS állami feladat, ahogy azt mindannyian tudjuk. Maradjon is az, mert ha ez megszünne akkor alakulna ki az igazi káosz, amit valójában a betegek " szívnának" meg. Ami meg egyértelmű lenne a kormány bukásával.
A dolog nagyon egyszerű. Ha az állami cég vezetőjéből hiányzik a tulajdonosi szemlélet, akkor ki kell rúgni. Keresni helyette egy olyat, aki egyrészt dologzik közalkalmazotti fizetésért, másrészt igenis van benne olyan. Nem pedig a privatizáció a megoldás. Hogy egy cég privát legyen-e vagy állami, azt nem ez dönti el, hanem hogy a feladat, amit a cégnek végeznie kell, az állami feladat-e. Igenis van olyan feladat, aminek az elvégzése alól az állam nem bújhat ki.
Ellenőrizni kell őket, ez az, ami inkább hiányzik. Nagy a korrupció veszélye (azért mondok csak veszélyt általában, mert bizonyíték nyilván nincs, nem is nagyon lehet beszerezni mert ilyenkor az adó és a kapó egyaránt érdekelt, hogy ne derüljön ki a korrupció ténye), nem nagyon láttam sok kövezkezményét még eddig soha annak, ha állami cég vezetője rosszul végezte a munkáját.
Sőt, ez már talán középvezetői szintre is igaz. Megjegyzem, erről jut eszembe, hogy még mindíg a cég működéséhez nem megfelelő, rossz menetlevelekkel szaladgálunk, lepedő hajtogatva, hogy minket nem kérdezett meg senki, nem baj-e az A4-es méret, (tehát konkrétan jelzés arra, hogy lesz*rnak), és még mindíg nem rúgták ki a cégtől a felelőst!!!
Mellesleg megjegyzem, hogy a BKV nem állami, hanem részvénytársaság (ahol asszem az állam a többségi tulajdonos). Az állam csak a nyugdíjasok, határon túliak, gyerekek utazási költségeit, valamint bizonyos fejlesztéseket fizet.
Még annyit, hogy én több multi céget is (kemény kapitalista) is ismerek. Nehogy azt hidd, hogy ott sokkal jobb a helyzet. A tulajdonos (rendszerint nem is egy ember, hanem részvényesek összessége) igen ritkán rendelkezik a cég üzemelésével kapcsolatosan részletes információkkal, tán nem is érdekli, megbízik a kinevezett igazgató(k)ban. Neki kizárólag a megtermelt profit a lényeg. Az meg mit keres egy egészségügyi intézményben???
Nem biztos egyáltalán, hogy az államit nem lehet jól üzemeltetni !
Csakhogy az állami vezetőkből hiányzik a tulajdonosi szemlélet. Akkor is megkapják a fizetésüket, ha történetesen nem csinálnak semmit, míg a "maszek" ha nem dolgozik, nem is eszik.
Amíg az állami cégeknél azért is jár jutalom, ha nem termelnek több veszteséget / lásd BKV /. addig ha egy vállalkozás veszteséges azt felszámolják !!!! Egy vállalkozó sem olyan hülye, hogy folyamatosan a saját pénzét invesztálja bele.
NA igen! Mi is veszett rádiózásba kezdünk ilyenkor, (mármint a főállásomban, ahol magam is megkülönböztető jelzésekkel ellátott járművet vezetek 13 éve) aztán a szabad jelzésnél húzunk tovább.Sajna az oktatók nem mondják el a tanulóknak, hogy mit is kell csinálni, ha szirénázó járművel találkoznak, (valószínüleg ők sem tudják) ezért néha a legjobb szándékkal csinálnak akkora baromságot autóstársaink, hogy alig tudjuk kivédeni.Arról már ne is beszéljünk, aki direkt tart be...
Ez így igaz! Akár a szembejövő buszsávban is mehet kiemelkedve.
Egyszer volt egy olyan eset, hogy egyvágányú vonatsínen volt tilos jelzés, és a tolatást végző mozdony megállt, és egyértelműen jelzett a kéklámpával álló tűzoltóautonak, hogy átmehet előtte. Ennek ellenére a tűzoltó fecsi nem tette ezt.
Bár jelzem a vasúti átjárónál, ha a vonuló egység megállásra kényszerül azt szokta jelezni az irányításnak.
A KRESZ nem tartalmaz külön előírást arra, hogy a megkülönböztető jelzéseiket használó járművek hol mehetnek és hol nem! Az eggyetlen megkötés, hogy a vasúti átjáró tilos jelzését ők sem hagyhatják figyelmen kívül! Szóval ha a bal oldali villamossinen biztonságosan, mások veszélyeztetése nélkül lehet haladni akkor miért ne?
Képzeljétek, Maz azt állítja a "Motoros lezúdulás" topicban, hogy nem szabad használni a bal oldali villamossíneket haladás céljára még a mentőnek sem.
Ez így nem igaz. A lopás általában még ha a cégtulajok egymás között is lopnak, mindíg az alkalmazottakat is érinti. Csődeljárás, elbocsájtások, fizetések visszatartása, stb.
Az alapvető gond az az, hogy ha lop valaki, azt meg kell büntetni. Akár magán, akár állami cégről van szó.
Nem értem, hogy miért biztos az, hogy az állami üzemképtelen, gazdaságtalan, csak magán céget lehet jól üzemeltetni.
A betegszállítási, és a mentési kassza nem tesz különbséget állami, és magáncégek között. A kalapból a teljesítmény arányában kapnak. Ez téves információ.
A baj ott van, hogy nem mindenkinek egyformák a kötelezettségei.Vagyis az OMSZ - nak kötelessége elvinni a beteget, míg az alternatív kapacitás hiányra hivatkozva megtagadhatja.Az OMSZ köteles elvinni a fekvő beteget is, Míg az alternatív sok esetben csak ülő betegeket szállít. Akivel már baj van, azt vigye az Országos, jóságos.Én ezt megszüntetném.
A kórházi finanszírozással meg valóban az a baj, hogy a bekerül a közös kalapba. És ebből finanszírozzák a veszteséges osztályokat is. Vagyis ha egy osztály folyamatosan "termel " abból nem olyan arányban részesül, mint kéne.
Javaslom, hogy keresse meg Illes Tamas doktort Pecsett, az orvosegyetem ortopediai klinikajan. Tudomasom szerint O a gerincmutetek magyarorszagi szakertoje. Ha mar megtette es O sem vallaja a mutetet, akkor elnezest a zavarasert.
Úgy gondolom, ha az ember a gyerekének kér, az nem szégyen!
A kisfiam 7 éves és egy komplex fejlődési rendellenességgel született. Már számos fájdalmas műtéten és kórházi eljáráson esett keresztül.
Most lehetőség nyílik arra, hogy az állapotán javítani tudjanak. Gerincműtétre van szükség, amit itthon nem tudnak elvégezni. Svájcban megoperálná egy orvos. Ő az egyetlen aki ilyen jellegű műtétet végez.
A fiam gerincéből csigolyát kell eltávolítani és a súlyos fokú gerincferdülését is ki kell egyenesíteni, valamint a csípőlapátokat, melyek 7 centiméter magasan el vannak tolódva, szintbe kellene hozni egymással.
A műtétet a TB részben támogatja. Mivel rendőr vagyok, és egyedül nevelem gyermekem, anyagi kereteim végesek, és sajnos nem fogom tudni finanszírozni a műtét utáni rehabilitációt, a kiutazást, valamint a kint tartózkodásom költségeit.
Kérem, hogy aki teheti, bármely csekély összeggel legyen segítségemre, hogy a kisfiam emberibb életet élhessen.
A tb.-ről szóló törvény szerint - bár halkan megjegyzem, már én is láttam karón varjút, nem is egyet-, a mentő csak a területileg illetékes adott szakterületű osztályig jár.
Értsd ezalatt kőbányai beteg elvileg, mondom ELVILEG OEP térítés alapján nem mentőzhet haza Szegedi Ortopédiáról mondjuk csípőprotézis-beültetés után.
Felvetették a privát cég-állami cég kérdést? Szerintem itt ugyanarról van szó, mint a civil betegszállítás, állami betegszállítás.
Az IMC nagyon cool, tényleg időpontra vannak a betegek- nem is kell fél napig várni, mint az állam által pénzelt osztályokon. Van légkondi, és kultúrált a "kiszolgálás".
De én is azt mondom, közvetlen finanszírozással elvileg ha a kórház része lenne az IMC által lefedett terület, ugyanezt produkálhatná. Azért mondom, hogy elvileg, mert ugye ha állami osztály a radiológia lenne, egyből menne a keresztfinanszírozás, azaz elvinné a pénzt egy alulfinanszírozott osztály.
Aztán még ott van a Moldova-könyvben leírt jelenség is, hogy 1 adag kontrasztanyagokt három betegre osztanak szét, így nyerhetnek valamit a finanszírozáson. Ha meg olyan vizsgálat van, ahol szükség van a teljes egységre, lepasszolják az állami CT-nek.
Tehát valahol mindenkinek igaza van, ha azonban a mai társadalmi környezetben
vizsgáljuk a dolgot, akkor én a privatizáció mellett volnék, egyedül ez mozdíthat elő
a mai feudális rendszeren.
Például biztos vagyok abban, hogy az IMC-ből nem visz haza doboz gumikesztyűt az orvos a privát rendelőbe, meg a nővér, mert alaposan a fejére koppintanak, és észreveszik a raktárhiányt, nagyobb a TULAJDONOSI tudat... Az állam által pénzelt tevékenység bezzeg mindenkié, tehát senkié, szabad a rablás.
Megjegyzem, elvileg én az oktatást és az egészségügyet állami kézben tartatnám, hiszen soha nem lehet azt vizsgálni egy betegnél, hogy mennyire voltuk költséghatékonyak és rentábilisek, de nincs más mód, mert a mai bármennyi pénzt bele lehet önteni az egészségügybe, a betegeknek és az átlag dolgozóknak semmiképp sem lesz jobb.
Higyjétek el, majd eljön az a "szép" nap, amikor fejére koppintanak az orvosnak, hogy adott tünet alapján bizony szükségtelen volt a teljes vérkép, vagy a CT, vagy valami. Ma meg ott tartunk, hogy doktor úrnak 5000 Ft, az meg ír egy CT vizsgálatkérő lapot, vagy felír gyógyszert, azt a pirosat, mert a férjem is azt szedi a szívére, nekem is jó lesz.... Más kérdés, hogy ez a visszáján is elsül majd, amikor nem ártana egy plusz vizsgálat, de a biztosító által előírt prokoll alapján nem javallt valami.
Tulajdonképpen a betegszállításban is ugyanez a helyzet, ha ugyanolyan finanszírozással, ugyanolyan kötelezettségei lennének a civilnek, mint az OMSZ-nak, nos akkor bele se vágna!
Eheti mottónk:
"Szarnak, bajnak nincs gazdája!"
Ha meg én is OFF akarok lenni, hát nagyon jól sikerült ez a választás. A baloldal nyert, a jobboldal is, érdekes közben a határon túliak mégis szarul érzik magukat, őket nem vígasztalja a jobboldal magyarázata, hogy az igenek győztek! Az egészről az a véleményem, hogy ma a politika úgy általában azt nézi, hogy adott cselekedet mennyi választót/népszerűséget hoz nekem, és mennyit vesz el az ellenfelemről.
Aki egy pillanatig is elhitte, hogy valaki a "nagyok" közül tényleg átérzi bármelyik kérdést is, az nagyon téved, szegény határon innen és túliak is csak egy nagy játszma eszközei, és nem pedig a céljai voltak, és bizony most sokan érzik úgy - joggal - hogy elhúzták az orruk előtt a mézesmadzagot, és ebből vacsora nemigen lesz, csak gyomorfekély.
Ja, láttam én már olyat, hogy tumornak tűnő terület látszódott az onkológián a kb 2 hete készült CT-n (kb 50 éves beteg), mit mondott az orvos? Kontroll 4 hét múlva!
Ismerek egy mondást, így szól: ami működik nagyban, nem bitzos, hogy kicsiben is működik.
Ezzel azt akarom mondani, hogy nekünk nem Amerikát vagy Angliát kell utánoznunk, hanem a saját méreteinknek legalkalmasabb formát kell választanunk; mégha ez utópia is részemről...
Nem tér el a véleményünk, csak én fogalmaztam rosszul.
Biztosan jól működne az állami eü, ha adnának neki pénzt. És a dolgozó is jobb kedvvel végezné a munkáját.
Egyébként meg azt én sem értettem soha, hogy miért kell a mi városunkból Bp-re járni dialízisre, amikor már 30km-re is van, sőt 50-re is. de azt a beteget mégis Pestre kell vinni. És egy beteggel furikáznak.
Igaz szabad orvos és intézmény-választás van. Csak éppen nem mindeggy, hogy a beteg mennyit utazik az OEP pénzén !
Lehet ezeket a szállításokat racionizálni . Csak éppen senki nem fogja felvállalni.
De ugyan ez van a sugárterápiával is. Egyes intézményekben a várakozási idő 5-6 hét, míg másokban csak 2-3, vagy jó esetben még ennyi sem.
És ez van a Ct-vel is.
Meg én azt is gondolom, hogy sok az indokolatlan CT. Így fordulhat elő, hogy az akinek igazán fontos / 40 éves fejfájós / 4 hét mulva kap időpontot, aminek az lett a vége hogy amikor már odajutott nem tudtak rajta segíteni.
No meg azt sem szeretem, amikor először a beteg korát nézi meg az orvos, és attól függ, hogy foglalkozik vele.
És az a baj, hogy a beteg egy szükséges rossz ebben a rendszerben, aki merészel beteg lenni :-((((
Szóval szerinted a művese és a CT diagnosztika amióta magán, azóta jól működik? Szerintem nem.
Sajnos soha annyi művese kezelés nem volt, mint most. Ez alapból nem lenne baj, mert azt is jelenthetné, hogy rengeteg embert tudnak életben tartani annak ellenére hogy művese kezelés nélkül nem maradnának életben. Ez lehet, hogy bizonyos esetekben igaz, de a betegek panaszkodnak, hogy mintha gyakran túlzásba vinnék (pl. a kezelések darabszámát - Ami meglehetősen kimeríti őket). Szerintem nincs független ellenőrzés, amikor egy intézmény főorvosa azt mondja, hogy ennek a betegnek indokolt a kezelés és hetente ennyiszer, az nem lehet független vélemény, mert az intézmény bizony abban érdekelt, hogy minél jobban közelítsen a gépek kihasználtsága a 100%-hoz. Valamint az is bizonyítható, mert gyakran tapasztaljuk, hogy a beteg érdekét pl. nem nézik akkor, amikor a kezelését megszervezik, gyakran (pl. gép hiány miatt, mivel 100% kihasznált a gép esetleg indokolatlanul) a város másik végébe kell szállítani, ami heti 3 alkalommal oda-vissza esetleg összesen 6-8 óra többlet utazást jelent a betegnek. Extrém eset, olyan is volt, hogy a beteget beszállítottuk egy kórház belosztályára, ahol házon belül volt művese osztály. Ahelyett, hogy a folyósón áttolva megkaphatta volna a kezelést, még ilyenkor is el kellett őt vinni a város másik felébe.
Ami a CT-t illeti, erről sem sokkal jobb a véleményem. Ameddig nem volt pl. az Árpád kórháznak saját CT-je, addig az IMC-be kellett a betegeket hordani vizsgálatra. De mivel ez a CT rendelkezésre állt már, ezért nem lévén olyan sürgős, valamit nyilvánvalóan komoly anyagi érdek is fűződött hozzá, szerintem komolyan hátráltatta ez a helyzet azt, hogy átadják a saját CT vizsgálót. Hosszú ideig voltak pl. a III.ker. lakosok olyan idióta helyzetben, hogy egy olyan fejsérüléssel, amihez CT vizsgálat kellett, először megjárták mentővel mondjuk a Békásmegyer-Árpád Kh. útvonalat, majd a CT kérő lappal az Árpád-IMC illetve visszafelé utat úgy, hogy a beteget csak a mentők által nyújtott első ellátás védte. Esetleg a mentősök ballonnal lélegeztették 1,5-2 órán keresztül.
Egyébként ezzel együtt is hosszú az előjegyzési idő, még a mai nap is.
Kétségtelen, hogy a kórházakban jelenleg a legjobban kinéző. leggondozottabb, legtisztább, legmodernebb osztályok ezek. De kérdés, hogy egy állami intézmény, ha kap rá forrást, nem tudja hasonló környezetet kialakítani? Pont erről van szó. A forrás hiány nem engedi, hogy a nem magán intézmények így nézzenek ki, így működjenek, pedig az állam lehet, hogy jobb feltételekkel kapna kölcsönt mint a magán cég, valamint a később keletkező haszon (amit az OEP fizet a vizsgálatért) megmaradhatna az intézménynél, nem a tőkés vinné el. Nekem ilyenkor mindíg az M5-ös autópálya koncesszió jut az eszembe: nem volt pénz az építésére, majd a magán cég. Utána alig lehetett (és rossz feltételekkel) visszaszerezni. Szerinted mi a különbség?
Az biztos, hogy itt csak az marad meg, aki ezt hivatásának érzi.
Azt hallottam a Tv-ben az előbb, hogy lehet, hogy érvénytelen a népszavazás.
Túlontúl összezavarták a nép fejét, és igazából sokan nem is értették, hogy mire kellene igennel, vagy nemmel szavazni.Nem volt egyértelmű szerintem a kérdésfelvetés. Ezért aztán sokan nem is zsavaztak.
Az bizti, hogy tőkebevonás nélkül nem lehet rendbetenni az egészségügyet.
Ahol külső cégek üzemeltetnek bizonyos feladatokat - művese, Ct, Labordiagnosztika ott igenis működik a dolog.
Sokan attól féltek, hogy létrejönnek a szegénykórházak, ahol csak a szükséges minimális ellátást lehet majd megkapni, ezzel romlik az emberek esélyegyenlősége a gyógyuláshoz.
Én jártam már magánkórházban is, és a kettőt nem lehet összehasonlítani.
Persze vannak már különféle egészségbiztosító pénztárak, ahol a saját befizetett pénzét költi a delikvens, és a jobb ellátást is meg tudja fizetni.
Engem erről ne győzködj, én mindössze abszolut értelembe vagy talán amolyan urbánus értelembe véve tartom az orvosi szakmát elsődlegesnek.
Én nagyon nagyra becsülöm a Ti munkátokat. Ha visszamész a topic elejére, ki fogod tudni hámozni ezt az állításomat.
Tudom, hogy egynémelynek nagyon nagy az arca. Én biztosan nem viselném el, mint ahogyan nem is viselem el a pökhendi, nagyképű embereket. Többek között ezért nem lettem mentős annak idején. Meg nem volt elég merszem hozzá... de ez maradjon köztünk... na, csá
Ez az elsők között foglal helyet nekem kicsit sántítós.
Valamikor régen így volt, az biztos ! De nem is voltak ennyire elszaladva maguktól az bizti.
Ma ha bemész egy eü intézménybe, és próbálod átvetetni a beteget - mentőszállítás - akkor az orvos úgymond kegyet gyakorol, hogy rátegye az orvosi bélyegzőjét a papírodra. Tisztelet a kivételnek !!!!
És jó ha valóban 15 percen belül le méltóztatik jönni a beteghez. A hangnemről nem is beszélve.......
A mi szakmánk is az elsők között kell hogy legyen ! Mi érünk elsőként a helyszinre - baleset - mi kezdjük meg az elsődleges ellátást. ..........folytathatnám
De még nagyon sok szakma van amit felsorolhatnék......
Azt hiszed, hogy a mostani rendszerben nem használják ki a politikai hovatartozásukat ???? Dehogynem. Erre is tudnék példát sorolni.
Igen, az orvosokról még annyit kiegészítésül, hogy ne legyen félre értés, nem védeni akarom őket minden áron. Csak azt hajtogatom, hogy mint szakma, az elsők között foglal helyet. Ettől még lehetnek és sajna vannak is hozzánemértő, lelkiismeretlen orvosok. Pl. Volt egy nőgyógyász orvos a II. kerületben még a '80-as években. Aki megfordult nála csak rossz véleménnyel volt, de akkoriban nem mehetett csak a körzetben kijelölt orvoshoz, vagy fizethette a magánorvost, ha bírta. Ráadásul munkásőr volt, meg persze párttag, szóval körbe volt védve rendesen.
De nyilván vannak most is kevésbé lelkiismeretes orvosok.
A felvételis dolgok az egyetemre ismerősek. Ma már a fiatalabbak el sem hiszik, hogyan lehetett vagy nem lehetett bejutni.
Hát én éltem már az "átkosban" is, akkor jártam iskolába.És kivételek akkor is voltak ugyan úgy mint most. Emlékszem a főiskolai felvételimre, ahol engem helyhiány miatt nem vettek fel, míg a barátnőmet akinek az apukája úgymond magas beosztású volt a rendőrségnél kevesebb ponttal de felvették. Pedig az én szüleim is párttagok voltak - akkor ez volt a jó -, és munkás családból származom. Mindeggy nem fellebbeztem, mert nem volt értelme, de az úgymond barátnő nem kezdte el az iskolát, hanem férjhez ment. Erről ennyit. Igy lettem én eü dolgozó huszon évvel ezelőtt.
Szegény erdélyi magyarok nem értik mit akarunk mi. Akinek van ott valamilye nem fog ide jönni úgy sem. Akinek meg nincs, az sem hinném, mert itt sem lessz neki.
Aki magyar volt eddig is annak tartotta magát, akár volt magyar útlevele, akár nem. Gyerekkoromban sokat voltam Erdélyben, rokonoknál. Akkor nem vállalták nyíltan.
És ma talán jobb a helyzet? Nem hinném. Csak már lehet rólla beszélni. Emlékeztek még Tőkés Lászlóra.......hogyan , és hányszor hurcolták meg?
Nem szoktam politizálni, de én akkor is azt mondom, hogy előbb itthon tegyünk rendet......
Az orvos társadalom az meg olyan amilyen. Amikor az ifju titán bekerül az orvosi egyetemre, akkor tudatosan kezdik sulykolni belé, hogy ő"felsőbbrendű". Találkoztam én már olyan dr-ral, akire egy egeret sem bíztam volna, nemhogy egy ember életét ! És ki tudja hány ember élete szárad a lelkén.....én egyről biztosan tudok.....és nem tiltották el, azóta is praktizál. Ez van.
Reformokat meg csak úgy lehet végre hajtani, ha akarjuk. Az Omsz-nál túl sok az olyan ember még mindig, aki az előző remdszerben "lett valaki". És ők igen nehezen adják be a derekukat. Pedig ők is tudják ez így nem jó ! De könnyeb az új főigazgatót szidni.Pedig sok dologban igaza van.
Valamikor régen jó volt mentőnek lenni. Volt megbecsülésed.........Mi maradt mára ebből???????
Lealáz az orvos, a beteg, a hozzátartozó...........mondjam még?
Az a baj, hogy nekik jogaik vannak, nekünk meg kötelességünk.....
15 év... ami majdnem az egész életed... Hát mi az a 15 év... kérdem én. Erről a Holdra szállás jut eszembe... kis ugrás egy embernek, nagy lépés az emberiségnek...
Értsd már meg, hogy a múlt rendszer (szándékosan kerülöm a kommunista vagy szocialista kijelentést, ugyanis az én észjárásomban az egyik sem volt, de leginkább egy eltorzult társadalmi vadhajtás lehetett) nagyon megvezette a társadalom kb. felét, ami még most is érződik. Ja, kérem, könnyű más farkával verni a csalánt. Mert ez történt a Kádár korszakban. Lakást osztogattak, meg mondvacsinált munkahelyeket teremtettek, ügyeltek a látszólagos jólétre, úgymint tartósan olcsó kenyér és tej, stb. stb. Na, ezzel jól beágyazták magukat a társadalom butább rétegeibe. Ez a beágyazódás most is érződik, sőt, vannak területek mint pl. az OMSZ, ahol az a bizonyos 15 év sem volt elegendő a reformok végrehajtására, a szemlélet változására. Úgyhogy igenis jövök a múlttal, mert nem volt az annyira régen, csak a fiatalabbaknak tűnik úgy. De ez nem baj, így van rendjén.
Ugye nem gondolod komolyan, hogy arra fogunk várni, hogy legyen kellő számú munkahely az esetleg áttelepülni szándékozóknak. Az sosem fog beteljesülni. Jönni kell, aztán a helyzet kieszközli a kellő változtatásokat. Ez kb. olyan hozzáállás, hogy addig nem alapítok családot, amíg minden betervezett gyerekemnek nem tudok egy szobát biztosítani. Hát akkor várhatnánk egy darabig...
A szésőbal szerintem tömény demagógiát jelent. Ezt lehet hallani naponta Kunczétól, Lendvaitól, Hillertől, Gyurcsánytól. Medgyessyt most hadjuk, elmult.
A jobboldalról téves nézeteid vannak. Inkább óvakodok a mostani "baloldaltól" mint a mostani jobbtól. Bár a mostani balnak semmi köze sincs az igazi baloldalisághoz. Annál több köze van hozzá a mostani jobbnak. Nem értem, miért nem veszed észre.
Nem vagyok echte munkás ember. Műszerészként kezdtem, legutóbb műszaki igazgató voltam 3 évig. Most labor-mérnök beosztásban dolgozom. Apám közgazdász volt, -68-ban meghalt- anyukám egyedül nevelt minket és otthagyta az irodai munkáját, mert varrásból többet tudott keresni.
Te cucu, nyilván van erre valami másik topic, jó lenne átmenni oda, de ezzel a névvel nem merek. A politika sajnos már tényleg annyira tele van rosszindulattal, hogy ott már tényleg nem vállalnám a becenevemet sem. Úgyhogy még egy utolsó véleményt hadd mondjak el itt, habár ennek aztán végképp semmi köze a mentőkhöz. Most voltak szavazat kérők a tévében, szavaltak, énekeltek. Azt írtad, hogy szükség van rájuk. Ez igaz. Szükség lenne rájuk (valóban fogy a nemzet), ha tudnának itt nálunk mit csinálni, lennének gyárak, intézmények, amik adnának munkát nekik, tudnának járulékokat fizetni, ha szervezettség lenne - jól működne az ország, különös tekintettel a vezetésre. De azért, hogy Borsodba mehessenek a roskadozó házakba, dögkútból egyenek húst, munkanélküli segélyt kapjanak, azért nem biztos, hogy jönniük kellene. Pedig jelen pillanatban is vannak ilyen helyzetben emberek itt magyarországon, akiknek a helyzetét még nem rendezték. Ezek az emberek is nyilván türelmetlenek, lenne okuk akár népszavazást is kiíratni, de nincs hozzá valószínűleg erejük. Ugyanúgy lenne okuk a türelmetlenségre a pedagógusoknak, az egészségügyi dolgozóknak, mert az sincs még rendezve. Meg még egy csomó minden. Ne gyere a múlttal, eddig eltelt tizenöt év (lassan majdnem az egész életem), minden oldalnak lett volna lehetősége megmutatni, hogy különb a másiknál, de egyik sem tette. Te kit érzel egyébként szélső balnak? A jobb oldal, meg megjegyzem, hogy a grófok, bárók, szőlő és bányatulajdonosok köre, mit keresel ott? Úgy tudtam, hogy munkás ember vagy.
Ha Románia csatlakozása nem jön össze 2 év múlva, akkor ott kellene népszavazást kezdeményezniük, hogy összejöjjön. (Egyébként nekem is egy csomó ismerősöm van, aki onnan származik. Ebből hat igen közeli.)
Az orvosokról még mindíg erősen hibás a véleményed. Az orvostársadalom - bár ezt talán már írtam, csak nem hiszed el - ugyanolyan, mint a nagy. Vannak közöttük tehetségesebbek, okosabbak, rendesek, jószándékúak, de vannak ugyanúgy az ellenkezőjei is. Remélhetőleg az előbbiek vannak többen, de a nagy számok törvénye alapján mindíg lesz olyan, aki a saját érdekét nézi közülük is. A változást esetleg ők is akadályozhatják, főleg azok, akiknek a jelenlegi helyzet megfelelő.
Nézetem szerint -ahogyan írtam már- az egész társadalom haldoklik, vagy pozitívan megközelítve "átalakulóban" van még mindig. Ezért nem szerencsés az egészségügy és ezzel a mentők problémáit kiragadni, mert így nem lehet valós tényfeltárást elérni. Persze ettől még rágódhatunk rajta, de érdemi változást én abban látok, ha gyökeres fordulatot tud végre venni az ország. Meg kell szabadulni a múlt árnyékától, -a jelenlegi hatalomtól- hogy az igazi kibontakozás tartósan beinduljon. Mert bárhová nézek, minden területen csak a szenny burjánzik. Visszafelé lépdelünk.
(Oktatás szétverve, kultúrára miből telne, ipar, mezőgazdaság padlón ill. idegen kezekben, alapvető szolgáltatások mint áram, gáz, telefon szitén idegen kézben és csak a haszon számít...) Ez így nincs jól. Az egészségügyben sincs másképpen mint a többi területen. Csak ezt rizikósabb piszkálni, mert az orvos-társadalom mint a társadalom tanult (egyik legtanultabb) rétege hatákonyan fel tud lépni bármilyen nekik nem tetsző változással szemben.
Az, hogy a politikában mikor mi a fontos, én nem érzem magamat errre hivatottnak eldönteni. A határon kívül rekedt magyarok csatlakoztatására szükség van, főleg most, amikor a szélsőbal mindent elkövet a nemzet teljes lerombolására. Erről még nagyon sokat lehetne beszélni, de teljesen fölösleges. Szükség van rájuk, és kész.
Ezt érezni kell.
Szoktak a szélsőséges politikusaink -Kuncze, Gyurcsány, Lendvai, stb- arra hivatkozni, hogy a polgárok nem tudják mert nincsenek tájékoztatva, hogy mivel jár a kettős állampolgárság megadása. Mintha az EU szavazáskor nagyobb tájékoztatást kaptunk volna. Pedig éppen, hogy ott kellett volna az alapos tájlkoztatás, nem pedig most, amikor a saját honfitársaink jövőjéről van szó.
A romániai EU csatlakozás pedig vagy összejön 2 év múlva, vagy nem.
viszont azt hiszem, vitaképesek vagyunk mindketten. Szerinted most 2004 október-novemberében ez mitől lett hirtelen fontos? Miért nem volt fontos mondjuk 2000-ben? Az ország egyszercsak hirtelen, minden előzmény nélkül csatlakozott az EU-hoz, nem lehetett rá számítani és felmérni a következményeit? Akkor miért nem tettek az átjárhatóság érdekében? Miért pont miniszterelnökváltáskor lett ez annyira időszerű, hogy még népszavazást is kelljen kiírni? Miért "csepegtetik" az ügynökök névsorát akkor, amikor időszerűnek tartják? Mindent akkor csinálnak, amikor politikailag értelmét látják. Észre kéne venni, ezek minket palira akarnak venni. És ez mindegyik résztvevőre sajnos igaz. Ne befolyásolja a politikai hovatartozás az ember józan eszét. Sajnos egyébként gyakran látok olyat (még a kollégák között is), hogy az egyik oldal bármilyen baromságot mond elhiszik, a másik oldal pedig még a leglogikusabb érvekkel sem tudja őket meggyőzni. Egyszóval elfogultak.
Nagyon jól tudjuk, hogy itt nem rólunk van szó. Nagyon jól tudjuk, hogy nem is azokról a személyekről, akiket érintenének ezek a dolgok. Itt a válsztókról, és azon keresztül a választottakról van szó, harc a hatalomért. Sz*rnak ránk, és a "nép" érdekére. Ezt viszont tapasztalatból tudjuk, érezzük (lásd elrohadó mentőautók, lepusztult állomások, ez csak példa, hogy a topicnál maradjunk). Ismétlem, a kialakult helyzetért MINDKÉT oldal egyaránt felelős. Például nálunk a kerületi polgármester állítólag nem is tudta, hogy a kerületében van mentőállomás, mert hogy nem kereste eddig meg őt ezügyben senki. Esetleg tényleg nekünk kellett volna őt két kivonulás között megkeresni??? Menjünk nyalizni? Nem az ő hibája ha ilyen dolgokban tájékozatlan?
szerintem Te tévedsz. Fel van fújva az egész. Nincs itt semmilyen ordas dologról szó, mint pl. az egész magyarság megmaradása, vagy elveszése. Itt politikai érdekekről, hatalomról és pénzről van szó. Akik eddig kibírták, hogy megmaradjanak magyarnak (minden tiszteletem az övék) ott ahol vannak, az uniós csatlakozásig már azt a rövid időt biztosan kibírnák. Magyarságtudatuk enélkül is van (még több, mint nekünk, akiktől ezt soha nem vitatta el senki - illetve esetleg csak komolytalanul a politikai ellenzék). Ha pedig esetleg azt mondanák, ha "megtagadja" őket az anyaország, akkor már esetleg elmúlik a magyarságtudatuk, akkor azt szerintem Te is meg tudod mondani, hogy az mit jelent...
Én valami hasonlót érzek, mint annak idején a halálbüntetés eltörlése kapcsán. Hirtelen kritikus problémának tüntették fel, annak ellenére, hogy ténylegesen már addig egy évtizede alig volt halálos ítélet (végrehajtott meg pláne nem). Vagy mint a prostituáltak övezetproblémái kapcsán, az abortusz törvénnyel kapcsolatban, ezek olyan dolgok, amikről lehet jókat vitatkozni, lehet anyázni a másikat akinek más a véleménye, illetve lehet politikai előnyt kovácsolni.
Nyilván itt is, mint a világon mindennek, megvan az előnye és a hátránya. A dolgok nem feketék és nem fehérek. Van ami kedvez valakiknek, van ami hátrányos, az érdekek nyilvánvalóan ütköznek. De ezért még a nemzet halált emlegetni alapvetően erős túlzás.
A névvállalást nem javaslom. Ne magadból indulj ki, hogy Te sosem vetemednél gerinctelen visszaélésre. Nem tudhatod, másokban mi lakozik, mikor élnek vele vissza. Már az is önmagában lazaságnak számít, hogy -pl. én is- a rendes email címemen jelentkeztem be annak idején és nem pedig freemail vagy egyéb lekövethetetlen címeken. Úgy gondoltam akkoriban, hogy csupa úriemberrel fogok találkozni...
A napokban jártam a Markó-ban. Éppen akkor nézett ki valaki a KICS ablakán. Majdnem ráköszöntem, hogy cucu üdvözöl Titeket...
A Budapesti újság október 27-i számában cikket közöl a csepeli mentőállomás helyzetéről. A helyi mentőállomás vezetői nyílt levélben panaszkodtak arról, hogy az egyetlen esetkocsijuk felszereltsége hiányos, életemtésre alkalmatlan állapotba került. A csepeli kórház bezárásával pedig tovább romlott a baleseti ellátás a szigeten. A kerület 3 ingatlant is felajánlott a mentőszolgálatnak, de eddig nem kezdődött meg az új állomás kialakítása -vélhetőleg anyagi okok miatt- a mentők részéről.
Én azt tapasztalom a hírekből meg az utcán járva, hogy egyre több új mentőautó van. Hogyan fordulhat elő, hogy Csepelre nem jut elég mentő amikor a terület hatalmas, a közelben pedig immár nincs kórház sem.
Hát igen, igaz ami igaz, igen nagy a fluktuáció, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 4 újonnan érkezettből 3 (!!!) elmegy 1 éven belül! Azt hiszem ez mindent leír.
Erre rájön a cég közel sem humánorientált kultúrája, mármint a munka és a fizetés aránytalanságán túl, persze hogy érthető. Eleve nem nagyon válogathat a cég a jelentkezők közül, muszáj mindenkit felvennie, ennyi pénzért nem tolonganak az emberek. Aztán majd kiderül, hogy bírja a pálma a terhet...
Pesten még szerencsés a helyzet, az újak nincsenek "esetközelben", de vidéken akár a második szolgálatodon belefuthasz valami nagyobb zűrbe is. Így sajnos vidéken egyáltalán nem biztos, hogy tapasztalt egység vonul a komolyabb esethez.
Ambu-Lonci, te szerencsés vagy, vidéken még feudális a cég ezerrel, ott könnyebben utólérik az embert, ha vállalja a nevét.
Szerintem a kettős állampolgárságot ne keverjétek ide, ez most nem más megint, mint harc a jó választási pozícióért. Az egyik oldal 3 éve még pontosan az ellenkezőjét hangoztatta, mint ma, most meg széttárja a kezét, hogy ez népi kezdeményezés, neki semmi köze hozzá... A másik meg felveszi a kesztyűt és próbálja a maga javára fordítani a dolgot. Ez nem a romániai magyarokról, nem a magyar magyarokról szól, hanem a hatalomról és a pénzről.
ez a "helyreugrás" szerintem nem igazán működik. Legalábbis itt pesten nálunk nem, illetve nem működne jól. Vannak ugyan olyanok, akik jelentkeznek, de a legtöbbjük nem marad sokáig, vagy a munkát nem bírják, vagy a felelősséget, stresszt, vagy a fizetést tartják alacsonynak, de feltehetőleg ezeket nem érzik arányban. (Ezzel speciel nem csak ők vannak így.) Régen ez azért teljesen másként volt.
1-2 hónapos dolgozókkal pedig nincsenek kisegítve sem a betegek, sem a kollégák, sem a gyakorlatlan ötödéves hallgatók, akiknek legalábbis a manuális dolgokban, mivel nincs tapasztalatuk, azért néha segíteni kell, és jól jöhet a tapasztalt, gyakorlott kolléga. Nálunk azért gyorsan, hatékonyan kell dolgozni, esetleg emberélet múlhat a személyzet szakszerűségén, gyorsaságán. Hiába van időben ott az autó, hiába felkészült a mentőtiszt és tudja, hogy milyen gyógyszert kell milyen dózisban beadni, ha pl. nem tudja az életmentő gyógyszert időben beadni, mert nem talál vénát, vagy nem tudja a beteget "megintubálni".
A mi állomásunkon az orvostanhallgatókon kívül új ember évek óta nem járt. Nagyrészt a régiek dolgoznak, tehát minden esethez tapasztalt egység fog kivonulni, de utánpótlás nincs.
Ami a névvállalást illeti, én mindíg vállaltam. Itt is pl. a Nick nevemből teljesen egyértelműen azonosítható vagyok (ez a mentőknél használt becenevem). Igyekszem mindíg úgy megnyilatkozni, hogy az senkinek ne lehessen kárára, igyekszem mindíg jobbító szándékkal vállalni a véleményemet. És azért igyekszem mindíg úgy "pampogni", hogy esetleg a fejükhöz kapjanak az illetékesek (bár ők ezt nyilvánvalóan nem olvassák), hogy jé, milyen igaz... Habár ez rendszerint csak az én saját véleményem, de remélhetőleg ez sok bajtárséhoz hasonló, mivel ugyanazokat látjuk.
A pénzekről pedig így nem lehet vitatkozni. Ha már a pénzek hasznos felhasználásáról kell dönteni, akkor nem hiszem, hogy pont ezekkel (kettős állampolgárok, stb.) konkurrálna az egészségügy, de lehet, hogy 1 a levegőben tankoló vadászgépből kijöhetne néhány tucat teljesen felszerelt mentőautó, meg néhány évig használható eszközpark, gyógyszer, kötszer...
Ezeknek a megítélése nyilvánvalóan a politikai vezetés dolga. De mivel a Grippenek, F16-osok gyártóitól esetleg leeshet valami, a beteg emberektől pedig nem, ezért nyilván való, hogy melyiket fogják fontosabbnak tartani a költségvetési vitában.
Sem a birka , sem a fordítva szemlélők közé nem tartozom.
Én azok közé tartozom, akik örökké jártatják valamiért a szájukat, és legfőbbképpen azért, hogy azok akik itt dolgozunk jobb sorsra érdemesek vagyunk.
Nem szándékoztam belekeverni a határon túli kérdést, csak gondolkoztam egy kicsit........honnan van erre pénz, amikor másra nincs. Félreértés ne essék, nem sajnálom tőllük mert ők ugyan olyan magyarok, mint én - nekem is vannak határon túli rokonaim - és nekik is joguk van élni, és gyógyulni.
És abban igazad van, hogy ha mi nem teszünk a jobb életért akkor nem lessz jobb.
A határon kívüli témakört ne keverd ide, legalább is ne így.
Éppen az elmúlt másfél évtized egyhelyben topogása bizonyítja, hogy az egészségügyet is csak globális szemlélettel lehet megreformálni. Ebbe akár a határon kívül rekedt magyarság is beletartozhat. Nekik is, nekünk is szükségünk van a másikra, különben rövidesen nem lesz miről beszélnünk... Itt többről van szó, mint "csak" egészségügyről. A nemzet haldoklik, ezen kell segíteni, vérátömlesztést adni...
Tehát nem az egészségüggyel van itt baj, hanem a nemzet egészével. Belső féreg foga rág minket...
Tegyünk róla, hogy ne nevezhessenek minket "birka" népnek. Az egészségügy is akkor fog kimozdulni holtpontjáról. De még mndig sokan élnek olyan szavazati joggal rendelkezők, akik fordítva -kézen állva- szemlélik a világot. Te ne tartozz közéjük.
Ma (vagy tegnap?) hallottam, hogy a TB jelentős hiánnyl kűzd, amit majd a költségvetésből pótolnak....
Ez elgondolkodtatott!
kis hazánkban jelenleg 1 000 000 fölött van a minimálbérrel bejelentett dolgozók száma. Jelentős részük persze nem min.-t keres,csak az után adózik, fizeti a tb-t, stb.
ebből adódóan nincs pénz a kincstárban, TB-Ben...
Szóval kis hazánkban nem ártana kicsit szigorítani az adó és járulékfizetési fegyelmet, akkor több jutna mindenre!
mikor az APEH vizsgálni akarta a nagyösszegű utazásokon résztvett személyek keresetét háborgott az ország fele. Engem nem zavarna ha vizsgálnák, a munkatársaimmal együtt idén is a Járda-szigeteken nyaraltunk, hiszen 2002 tavasza óta nem kaptunk béremelést, az árak meg ugye nőttek kicsit!
U.i.: természetesen nem az egeszségügyben valóban ninimálbérért dolgozókra gondolok, mert azt az ország szégyenének tartom!!!
Igen sajnálatos dolog, hogy nem vállalhatjuk a nevünket!
És manapság könnyen odamondják, hogy el lehet innen menni, mert 10-en ugranak a helyedre ! Igaz amikor én elkezdtem dolgozni akkor is hallottam eleget, hogy "Nem kötelező itt dolgozni ! "...........
A kecskeméti képeket én is láttam. ......és eszembe jutott, amikor én álltam fejre az autóval. Szerencsém volt, 2 kék foltot szereztem összesen......
A magyar egészségügy meg sajna ilyen. De ha sokat "pampogunk" talán jobb lessz. Előbb-utóbb majd csak megunják!
Ma Olasz országban 70 városban sztrájkoltak...........az eü intézmények is.
Mi soha nem fogunk eljutni erre a szintre, mert ..........de inkább nem mondom ki, úgyis tudjátok.
Csak azt tudnám, hogy honnét van a Magyar Államnak 10 milliárdja a határon túli magyaroknak.Előbb nem itthon kéne rendbe tenni a dolgainkat???? Pl az agészségügyet, a Mentőszolgálatot......az oktatást.....meg mág sok sok mindent.
Van egy mentőállomás egy megyében. Csináltak alapítványt, vettek gyakorló-babát, ami PC-re köthet, csak egy műanyag doboz van a baba mellett, de ledekkel kijelez mindent.
na a főorvosok korábban az egész megyébe azt vitték oktatni. no comment
(Defi 1200 000. Ez az egészségügy-cucc gyártás egy nagy humbug, épelméjű embernek nem tudnám elmagyarázni, hogy mi kerül 1000 000-ba egy defin...
Mindegy)
Azon már én is elgondolkodtam, hogy hova tüntek a különböző fórumokról, azon kívül, hogy az OMSZ-osat maga a cég intézte el azzal hogy chat lett belőle.
Mondjuk sokan a nevüket adták, én ezt eleve nem mertem, tuti hogy utánad nyúlnának. MÉg a hozzászólásomban sem írok konkrétumokat, az ördög sohasem alszik (és a részletekben lakozik!)
Így működik a mai magyar eü., nem tudlak megvígasztalni. A korábbi történetedben az orvos kicsit ludas volt, ugyanis ha a beteg tényleg rosszul van, és igényli az ellátást, akkor tud mentőt hamarabbra is kérni, 1órán, 3órán belülre, ne adj isten azonnalra. Ezek kb +fél órát jelentenek a nevükön kívül...
Ha pedig nagymamát visz a mentő kontrollra kórházba, az sajnos sokszor jelenti azt, hogy bekerül az intézetbe reggel 10-re és este 6ra megy érte a mentő.
A betegek egyre többen vannak, sok az indokolatlan hívás, a mentőautók számá pedig egyáltalán nem nőtt. Ezért mondjuk el, hogy tessék hozni ennivalót-innivalót!
Szégyen- gyalázat, de ez van. Szoktak várni lábtöréssel, epilepsziásrohammal is félórát a mentőre.
Csak azt tudom mondani, aki jót akar, ne legyen beteg. Ez van ma, 3004-ben, de szerintem a Jézuska sem hoz semmi jót.
Más. nézzétek meg a langlovagok.hu-t, milyen "szépen" összetört a ROKO Kecskeméten. Én a bajtársakról semmit se hallottam.
Vagy tán csak annyit, hogy egészségesként, egészséges családtagokkal rendelkezve -eddig kívülállóként- nem gondoltam volna, hogy ez problémát jelenthet.
Mi nem vagyunk igazi mentők, hiszen elsődleges feladatunk a bajbajutottat a vízből a partra juttatni, ahol majd az igazi mentők jól ellátják, elszállítják, stb, de ahogy a fórumotokat olvasom hasonló cipőben járunk!
egy kis ízelítő a dunáról:
"A MENTÉS ÁLLAMI FELADAT....."
erről csak annyit, hogy a Duna magyarországi szakaszán a Vízirendészeti RK. hajóin kívül a Tűzoltóság egyetlen hajója látja el a vízimentést.(van még pár gumicsónakjuk utánfutón a laktanyákban, de én csak a vízen lévő hajókat tartom hatásos eszköznek)
A rendőrség forrásai ismertek...Előfordul, hogy "Y"-ban megy a járőr, tehát egyszerre látja el a pesti és a szentendrei ágat. Ha a hajó Szentendrén van és mondjuk a Horányi-kőgátnál borul egy evezőscsapat a reakcióidő minimum 20 perc. A mostani 4-6 fokos vízben kibírják addíg?(az evezősök ugyanis ilyenkor is edzenek!)
Nekünk van 3 hajónk, de nincs mindíg pénzünk benzinre, alkatrészre. Önkéntesek vagyunk, a saját pénzünket költjük. Sponzorrol álmodni sem merünk, erre nincs pénz!
Ezzel szemben a nyáron a Balatonon 6mil.-ért úszkált egy 20 méteres műanyag bálna, hogy felhívja a figyelmet valami egyébként nemes célra.
Az hogy a jövő évi OEP kassza sem emelkedik.....ez már lassan tény. És ebből a pénzből egyre nehezebb gazdálkodni.
A dokumentumok visszatartása nemcsak fegyelmit, hanem kirúgást is vonz magával - és valljuk be teljesen jogosan -.És nem a vezetőkkal szúr ki az illető, hanem az egész céggel, mert az el nem számolt adatlapok után, nem jár pénz. Igaz korrekcióban a következő 2 hónapban még le lehet adni, de akkor az a havi pénz csökken -méghozzá drasztikusan- amit arra a hónapra fizetnek. Vagyis ellehetelenitik a működést.
Manapság az összetartásról meg jó ha nem ejtünk egy szót sem, ......mert nincs miről beszélni. Sőt azok akik azelőtt jó csapatban dolgoztak ma azok is szétváltak. Egyes állomások teljesen szétzilálódtak - emberileg -.
A többiek meg hiába akarnak tenni, mert az öregebbje az lehurrogja őket. No nem is beszélve a kiváltságosokról.
És az olyan ciki, hogy egy működőképes defire úgy kell összekoldulni a pénzt....... Egy ZOLL-AED defi 1 200 000 ft. De volt egy pályázat ami alapján csak 400 000-be került. De gondolom ezt nem tudja senki.........
És arról már nem is beszélve, hogy a továbbképzésre is koldulni kéne, hogy legalább a felét kifizesse valaki........így aztán maradunk itthon.
Ja és amikor egyetlen ambu fantom van az egész megyében, ami használható......egyenlőre.
És hová lettek azok az emberek, akik annak idején az OMSZ fórumon, meg a többin " beszéltek ????? Gondolkodtatok már ezen, hogy miért tüntek el az emberek ?????
Hát persze, gondolom a finanszírozás stagnált, közben meg minden egyre többe kerül. Pl. a gépjárműparkon nagyon látszik, hogy 10 évente 1-2 alkalommal van pénz mentőre, utána 10 évig semmi. Normális cég ezt széthúzná, hogy ne legyen egyszerre a gépjárműpark 80%-a mondjuk 0 Ft piaci értékű. Vagy mondjuk nyögve-nyelve összejön 1-1 új állomásra a pénz, de a régieknél még egy új festésre sem telik, erre nagyon jó példa a Központ.
Mentéstechnikai eszközök. Hát igen, annyi minden lenne-lehetne, számgépes szituációs gyakorlatoktól kezdve..., és a minimumom jelentő dolgok még csak nem is egetrengető összegűek. De szerintem költségvetési szinten mondjuk egy félautomata defi ára is elhanyagolható kellene hogy legyen.
(De ide minek, amikor a defi-akkumulátort mentővel küldik be javításra? Könyörgöm, ha bemész a Pannonhoz, hogy javíttatni szeretnéd a két éves mobilod akkumulátorát, örülj, ha nem hívnak mentőd, mert bolondnak néznek...)
Sztrájkolni elvileg nekünk is lehetne. Elvileg, de ez azért ingoványos talaj, egyrészt mert nincs ma összetartás a vonulók között- teljesen érthető okokból. Ráadásul egy váltásnál elég két embert kirúgni, a többiek tuti elállnak a sztrájktól. Arról meg már nem is beszélve, hogy ha sztrájkolsz is, az 1óbe, 3óbe mentés, és ha NAGY ember veszi fel a telefont, egyszerűen felveszi a szállítást így, és meg van oldva az egész.
Dokumentáció le nem adás=fegyelmi+felmondás+betegjogok megsértése+szolgálati titok, ajjaj, ne is beszéljünk róla.
a helyzet az, hogy valóban "elszaladt az idő" az OMSZ felett, de mindez nyilván azért történt meg, mert egyáltalán nem hogy fejlesztés, hanem még állagmegóvás sem történt.
A XXI. század technológiájához hozzá tartozik a számítógép, a GPS, a mobil telefon, a légkondícionáló, a video kamera, ami az egészségügyi részt illeti vannak új gyógyszerek, védőruházat, automata defik, számítógépes gyakorló eszközök és szoftverek, stb. Ezekről a cég még csak nem is igazán álmodhat (max. bemutató szintjén), amikor már a villanykörtével és a tollal is problémák lehetnek...
Sztrájkolni igenis lehet, de akkor a magával a céggel szúrunk ki. Ez természetesen nem vonatkozhat arra, hogy nem dolgozunk, mert azt persze nem lehet megtenni. De a dokumentációt nem leadni, az ápolónak magánál tartani, azt lehetne. Ez komoly anyagi veszteségeket okozhatna. De ettől még csak a cég kerülhetne még rosszabb anyagi helyzetbe.
Igazad van máp ! A kutyát nem érdekli az ,hogy Te mivel dolgozol, hogy sokszor mostoha körülmények között vagy kénytelen tenni a dolgod, a beteg inzultálhat, akár le is köphet, vagy meg is verhet.
Nem beszélve az orvosról, aki fenhangon közölte a minap, hogy ő akkor is elmegy ebédelni, ha én belegebedek, mert neki jár az ebédidő, az autóban várakozó beteg meg nem érdekli.
És az a baj, hogy a szolgálaton belül is némelyik szolgvez nagyon gyorsan elfelejti, hogy valaha kocsizott.Arról nem is beszélve, hogy rossz címet diktál ki.....aztán keresheted a beteget. És ha mindez még ráadásul korán reggel történik, akkor még az esetleg felébresztett emberek haragját is neked kell elviselned.
A mentőrendelésről meg annyit, hogy igen divatossá vált körzetünkben, hogy úgy rendelnek mentőt, hogy az orvost a hozzátartozó keresi fel, mondván nem tud menni , mozgáskorlátozott, fáj a lába, dereka.........aztán amikor megyünk érte, akkor kiderül, hogy a kertben kapál......Ezzel átveri az orvost is, minket nem is beszélve.No meg arról sem, hogy valakit azért kell mentővel vinni, mert sok a csomagja...........ugye ismerős.
Csak nehogy az orvosok rákapjanak a 6óbe szállításokra, mert akkor nem változik semmi.
No meg amikor a sebészetri ambulancián a két rendelőből egyszerre megy az orvos ebédelni......és halat eszik........ugye nem kell részleteznem.Akkor hogy a fenébe tudsz 15 percet tölteni ott? Sehogy.
Szerintem a rendszerváltás valahogy az egészségügyet nagyon messzire elkerülte.Ez akkor is működik, ha nem adunk bele több pénzt.
A sztrájk? Amíg a kötelező sürgősségi ellátást el kell végezni, addig sztrájkolni teljesen értelmetlen. És a kormány ezért fütyül az egészre.
Ha 2020-ban ennyit keresünk hetente :-))) az akkor már kb ugyan ennyit fog érni, mint most. Vagyis " Álmodik a nyomor ".
Szerintem az OMSZ legnagyobb baja az, hogy a világ elhaladt felette. Anno domini 1980 körül jó volt a jelenlegi hierarchia és szervezettség. Szerintem azóta különben annyit változott az OMSZ, hogy a Nysa-k helyett Toyoták jöttek.
Azóta rendszert váltottunk, megváltozott az eü. struktúrája, egyvalami maradt úgy ahogy, a mi cégünk. Pl. régen a háziorvos nem küldte be jattért mentővel a járóbeteget az sztk-ba. Régen tényleg volt respektje a mentőnek. Jóval kevesebb volt az indokolatlan feladat, hasonló finanszírozás mellett. A jelenlegi környzeti kihívásoknak meg képtelen utánamenni az OMSZ, naná, hiszen aki már feljebb van a ranglétrán, csak azt ismételgeti, hogy 15 percet tölthetünk az intézetben, azt már nem látja be, hogy még mindig jobb 15 perc plusz, mint külön fordulni, váratni a beteget, ha most van rá hely, összességében még mindig jobb így, stb..
Akkor pedig hiába várjuk el, hogy sokkal összetettebb problémákat megértse, esetleg orvosolja.
Nincsenek tisztázva a kompetenciák, és a hatáskörök nem érik "utól" egymást. Pl. a szolgveznek az a dolga, hogy kiadja a papírt, úgy, hogy legyen tartalék mentésre. Így késik az alkalmi, és 3óbe például. De akinek odaadja, annak muszáj elvinnie akkor is, ha tudja, hogy az orvos rámutat a rendelési idő táblájára és vigyorogva továbbmegy. Vagy szabad könyörögnöm, hogy legyen tekintettel a betegre.
De neki halvány fogalma sincs kapacitás-hiányról, és hogy a mi körzetünkben azért nem tudtunk alkalmit szállítani, mert volt 3 rosszullét, és nem hiszi el, hogy ha nekem este 8kor adják oda a kötéscsere-alkalmit, akkor is el kell vinnem, meg ha a "sérült" csak megvágta a kisujját, akkor sem hagyhatom a helyszínen. őt csak az érdekli, hogy lejárt a munkaideje, és mit ne mondjak neki is teljesen igaza van!
A minap 2 kollágát majdnem bevittem a pszichiátriára, a mentőben elöl elkezdtek álmodni havi 200 E ft-ról fizetés gyanánt, heti(!) kifizetésben, plusz hóvégén még némi aprót... Mondtam nekik hogy feküdjenek le aludni, majd 2020 körül fel szabad ébredni. Szerintem az egészségügyön belül majdnem az utolsó lesz a mentők, amit rendbe fognak tenni. Relatíve kevesen vagyunk, a szakszervezet a 0-hoz konvergál, sztrájkolni nem nagyon tudnánk, úgyhogy ennyi. Ráadásul amíg mondjuk a korházigazgatók esetleg összeállnak és együtt verik a tam-tam dobot, hogy baj van, addig ugyanez nálunk nehezen képzelhetők el, mint a regiós főorvosok mind a főigazgató csak maga alatt vágná a fát.
Pedig valahol azért méltányolni kellene, hogy nem tudhatjuk, mi vagy ki vár ránk egy helyszínen, harapós kutya, agresszív beteg, CO, mittomén.
Persze a dolog kétoldalú: amíg a mindekori vezetés bebizonyítja - papíron legalábbis, hogy nagyjából mindig kiérünk időben, és itt lezárja a mondatot, addig a társadalom sem fog mellénk állni.
Mert őszintén szólva én nem szívesen lennék rosszul most ebben a pillanatban - és nem a kollégák szakmai színvonala miatt!
Igen, azt hiszem hogy egyetértünk, a felelősök mindenhol ott vannak. Nem a saját szőlőt, céget, bankot, stb. kellett volna politikusként pátyolgatni, támogatni, hanem azt, amit a dolguk lett volna: az egészségügyet, oktatást, meg minden olyat, ami határozottan az állam feladata.
Valóban, az adományok nagyon kedvesek, az emberek jó hogy gondolnak a beteg embertársaikra, DE EZT MÁR EGYSZER KIFIZETTÉK, ennek a biztosítása az állam KÖTELESSÉGE.
A mentőszolgálat sajnos csak simán az egészségügy része. Ezért van olyan helyzetben, amilyenben van. Pusztán annyi, hogy a betegeket, sérülteket nekünk nem kell egész a gyógyulás végéig kísérni, hanem viszonylag kevés a teendőnk, (de azt gyorsan, időben és szakszerűen kell tenni), ezen kívül a régi szervezettség nyomai miatt a cég még viszonylag mostoha körülmények között is működőképes - tulajdonképpen az a dolga. Persze ezzel sem lehet azért a végtelenségig visszaélni, most hogy az autók fele majdnem teljesen szétrohadt alattunk, most persze nekiláttak cserélni.
A privatizációról nekem más a véleményem. A privát világ a tőke, az érdekeltség, nem pedig az állami "szolidaritás" alapján működik. Ha valami rentábilis, illetve érdemes valamit működtetni, akkor az azért van, mert azt valaki (kis haszonnal) kifizeti. Jelenleg a fizetési oldal egyetlen egy darab egészségbiztosító. Nincs verseny, nincs korrekt szakmai ellenőrzés a fizető és elköltő oldal között, a közpénzek, a "közös fazék" körül ólálkodókat nincs aki elhesegesse. Nagyon magas a korrupció lehetősége. Azt sem nagyon ellenőrzik, hogy most valaki jogosan rokkantnyugdíjas, vagy csak simán munkanélküli, mivel ez egyben a szociális háló része is... A nyomor, a leszakadás, a szociális és az egészségügyi problémák igen szorosan összekapcsolódnak, és sajnos ennek a szektornak nem tett jót a rendszerváltás és az utána történt megszorítások.
Persze az érdekeltséget is meg lehet teremteni: több magán biztosító, saját, vagy szerződött ellátó intézményekkel, ellenőrzéssel, esetleg fakultatív plusz befizetésekkel és szolgáltatásokkal, de a világon mindenhol marad egy rész az állam kezében is, csak úgy meghalni szerintem egyik országban sem hagynak senkit, akármilyen szegény és nincs biztosítása.
A miniszterek utaztatása csak addig felháborító, amíg felmerül az, hogy ez valaminek a terhére (értsd: ugyanabból a kasszából) történik. Teljesen függetlennek kellene lennie a finanszírozásnak.
Nem pontosan az OMSZ vezetésére gondoltam, hanem az előző, hatalmon lévő kormányokra. Mert ugye az egészségügy finanszírozása a pénzügyi tárca alá tartozik.
Gondolom azért nem jutott több pénz, mert azt látták, hogy anélkül is működik - vagyis az ott dolgozók viszik a hátukon - . De azt is feltételezem, hogy a felsőtízezer , ill. a hozzáratozóik, nem a János traumán gyógyíttatják magukat, és nem 10-12 ágyas kórtermekben fekszenek - amire még most is van péda sajnos -, vagy rosszabb esetben a folyosón.
Dolgoztam akkor kórházban amikor az illetékes miniszter látogatott oda, de a belgyógyászatra be sem vitték, mert ott éppen 6 folyosós beteg volt, kik történetesen igen csak fel voltak háborodva - már aki éppen beszélni, mozogni tudott. Még az ajtót is gondosan kulcsra zárták, nehogy kitévedjenek a lépcsőházba.
Azt hiszem, hogy mi hiába háborgunk......a betegeknek kell háborognia az ellátás miatt !!!!!
A privatizációrol meg az a véleményem, hogy nem baj, csak lenne megfelelő együttműködés a két fél között - néhol van ! -. Kellene egy független koordinációs központ, ahol mindenki egyenlő, és egyformán visz "jó, és rossz beteget ", válogatás nélkül. Vagyis nem az emberekre osztanám a munkát, hanem az autókra.
De nézzük meg a kórházakat !
Olyankor zárnak be kórházakat, amikor szükség van az ágyakra.....az ország lakossága öregszik....nem lehet mindenkit otthon ápolni-nem is tudnak-, de azokat meg tényleg be kell zárni, ahol nincs beteg.De előbb megnézném, hogy miért nincsen beteg !!
Sok intézmény adakozásból vásárol különböző felszereléseket, gépeket. Vagyis az emberek kifizetik az eü ellátást -TB- és + még adakoznak is, vagyis vesznek maguknak müszert, gépet, CT-t.
Meg azt is megkérdezném szívesen, miért kell nekünk 80 millióért utaztatni egy volt miniszterelnököt ???
Vagy miért kell 10 milliárdot a határon túli magyarok támogatására fordítani? Amikor ennek a pénznek itthon is lenne helye !!! Miért nem lehet ezt a pénzt a MNTŐSZOLGÁLATNAK adni????
Eddig a rendszerváltás óta politikai hovatartozásra való tekintet nélkül, KIVÉTEL NÉLKÜL mindegyik vezetés segített abban, hogy a mentőszolgálat ide jutott.
Nem ezt kapták, nincs kire fogni. Engedték lepusztulni, amennyire csak lehet. A kórházát elvették, igyekeztek(nek?) privatizálni a betegszállítást, növelik az OMSZ-on (tényleg, mikor jönnek rá, hogy ez az Országos Meteorológiai Szolgálatnak is a rövidítése, esetleg meg kellene változtatni?) a terheket, közben pedig elvonják még azt a pénzmennyiséget is, amivel a jelenlegit fenn lehetne tartani.
Régen, az "átkosban" (tehát a rendszerváltás előtt) a mentőknek volt:
- becsülete
- pénze
- szervezettsége, fegyelme
- a fentiekhez mért dolgozói ellátottsága
- sok kocsija (habár csak Nysa, de az autók alig álltak, mert a polcról vették le az alkatrészeket! Ami most egy fékbetéttel sincs így!), eszköze (ugyan pl. EKG-ból csak MC3-as Medicor gyártmány, de abból jutott minden kocsira), felszerelése, gyógyszere, kötszere, stb.
- az akkori viszonyoknak megfelelően modern telefonközpontja, rádiói, rendszeresen felújított épületei.
Tehát összességében az akkori kornak megfelelően igen magas szinten volt ellátva. A mostani szint az ugyan emelkedett volna, (Mercedes/Toyota/Ford, nyugati EKG - pl. ODAM), de a pénz mindennel együtt csökkent.
Az előző rendszer a Honvéd kórházat is majdnem teljesen felépítette.
Hát most úgy tünik azért kezdik komolyan venni az egészségügyiek követelését. Az egészségügyi miniszter levelet írt Cser Ágnesnek. És kijelölte a tárgyaló partnereket, valamint kérte, hogy a tárgyalás idelyére függesszék fel az eü dolgozók a sztrájkot.
szerintem a kormányzat részéről a helyzet még súlyosabb.
Nem csak hogy sz*rnak nagy ívben a dolgokra (annak ellenére, hogy a jelentések a cég helyzetéről minden évben eljutnak hozzájuk), hanem ennél rosszabb a helyzet. Azt a szabályt, hogy akihez a bejelentés befut, mindenképpen meg kell győződjön arról, hogy a bejelentő talál-e máshol orvoslatot a problémájára (mégha csak egy fogfájás is), ők hozták. Hozzá nem értő emberek adtak úgy feladatot egy eü szervezetnek, hogy nem voltak tisztában a szervezet terhelhetőségével, kapacitásával, tehát hibás jogszabály alkotással az egyébként is már meglévő rossz helyzetet még jobban súlyosbították. Azt hitték, hogy ezzel jobban képviselik a betegek érdekeit, azt nem tudták, hogy ezzel tulajdonképpen a súlyosabb betegek helyzetét esetleg rontják (állandó kocsihiány, távolabbi állomásról történő kivonulás, stb.). Ha nem tudták mi a helyzet, akkor nem értem, miért szóltak bele. Ha viszont tudták hogy mit csinálnak, akkor még cikibb a helyzet: esetleg direkt akarják kicsinálni a betegeket, nyugdíjasokat, stb, hogy kevesebb legyen a kiadás?
Ugyan ezek kemény vádak, mert ez az ezt jelentené, hogy előre megfontolt szándékkal, aljas indokból, nyereségvágyból elkövetett a dolog. Ha meg tévedés volt, akkor miért nincs következménye? Sosincs, semminek.