Keresés

Részletes keresés

György barát Creative Commons License 2020.03.02 0 0 9520

??? 

 

Előzmény: ergoGnomik (9519)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.03.02 0 0 9519

???

Előzmény: György barát (9518)
György barát Creative Commons License 2020.03.02 0 0 9518

0000 címre akartam behívni 64 KB-ot, a belső RAM helyett. 

Hátránya, hogy RESET-kor minden külső lapra ki kell írni az adatmozgató- és átkapcsoló rutint. [Mint a C=128-ban.] 

 

Előzmény: ergoGnomik (9517)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.03.02 0 0 9517

Hát ezért nem építenek így ma már semmit. Ha értenék az elektronikához, akkor keresnék batár nagy SRAM-okat, valamilyen CPLD-t a logikának, és az egészet szintillesztőkkel kapcsolnám az eredeti géphez. Ez utóbbit lehet gyári tokozottat is találni, illetve vannak egyszerű tranzisztoros kapcsolások is, amiket szerte az interneten meg lehet lelni.

 

Ami viszont nem világos, az az hogy milyennek is képzeled el a bővítést. Eddig azt hittem, hogy többé-kevésbé transzparens lenne, a vezérlés nagyjából tetszőleges helyre be tudná lapozni a belső RAM helyére a külső tár szeleteit. Most meg úgy tűnik, mint ha valami PC-s EMS-re hajazó dolgot terveztél volna. Vagy mit értettem félre?

Előzmény: György barát (9516)
György barát Creative Commons License 2020.03.02 0 0 9516

Szevasztok! 

 

Péntekre összeállt [a fejemben] a külső dRAM bővítőm. Ám végtelen szomorúsággal olvastam, köztetek nemhogy labdába rúghatnék, de még szedegető sem lehetek. A kütyüm csak a beépített memóriával együtt teszi ki a ... 16 MB-ot.     :-( 

 

És jött a hétvége. Az agyam kitisztult [az alkoholos átmosás után].     :-)

Mire is lenne jó ez az EXTRAM? 

– Nincs az az eszement programozó, aki gépi kódú rutinokkal teleírná. 

– Elhelyezhető [lenne] 1500 színes vagy 1800 fe-fe kép. Ezek moziban 60~70 másodpercet adnak. Ám hol az a DMA, amely a 1,8~2,0 MHz órajelen vetíteni tudná? 

– Marad[na] a képregény. Csakhogy, ott van éppen elég idő lemezről töltögetni a következőt [miközben a monitoron lévőt az olvasó/néző földolgozza]. "GETKEY"-re címváltás. A lemezcsere is rövidebb, mint gyerekkoromban a Füles jővő heti érkezése. 

– Még egy kis "apróság": a NYÁK íróasztal méretű, az alkatrészek száma ezres nagyságrendű [még akkor is, ha az eredeti 4164-eseket 4464-esekkel helyettesítem], és még villanyórát is kell[ene] cseréltetni. 

 

Nos: ez volt a szovjet emberes Hold-program. 

 

Kellemes napot kívánok: 

György 

 

György barát Creative Commons License 2020.03.01 0 0 9515

A különbség egy vöDör vitriol.   😨 

 

Előzmény: ergoGnomik (9514)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.29 0 0 9514

Nem értem. Mi a két állítás között a különbség? Az egyiket siz mondja saját magáról, a másikat te sizről. Az eredmény logikailag megegyezik. Sz'tem.

Előzmény: MMSZoli2 (9513)
MMSZoli2 Creative Commons License 2020.02.28 0 0 9513

> Minden általad ismert DRAM mátrix szervezésű és multiplexelt címzése  :-)

siz Creative Commons License 2020.02.28 0 0 9512

> Minden általam ismert DRAM mátrix szervezésű és multiplexelt címzése

Előzmény: siz (9511)
siz Creative Commons License 2020.02.28 0 0 9511

Ne add a szavakat a számba. :)

 

Amit mondani szerettem volna:

 

> Minden általam ismert DRAM mátrix szervezésű

Előzmény: Törölt nick (9510)
Törölt nick Creative Commons License 2020.02.28 0 0 9510

Amit mondani szerettél volna, helyesen:

 

A "legtöbb" hagyományos(!) DRAM multiplexelt címzésű :) 

 

Valójában minden nagyobb memóriachip belül mátrix szervezésű. A romok promok és sram-ok is.

 

Anno a kevesebb kivezetés, kisebb tok miatt (is) alakult ez a ram-oknál így, illetve a frissítésnél is kedvezőbb valamelyest.

 

Később már "így maradt", ..és bizony, ebben a "kisgépes korszakban" sokszor teljes elmebaj  ez.

Plusz alkatrészek, sorrendi dram vezérlő logikák, multiplexerek amiatt, ami végül összesen sokkal jelentősebb költség, mérnöki ráfordítás, mint a dram gyártónak több kivezetés, nagyobb tok, más külső címzési logika lenne.

 

Azután a chipsetek (és ez még nem PC, lehet korai amiga vagy atari vagy bármi) kvázi áltlánossá válásával megint kedvezőbb volt a kevesebb címvonal, kevesebb nyákterület, kivezetés, kontakthiba-lehetőség, a szükséges logika meg úgyis a chipset teljes bonyolult "lelkének" tizezered, százezered része, nincs számottevő jelentősége, költsége.

 

Előzmény: siz (9509)
siz Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9509

Nem terveztek mást. Minden DRAM mátrix szervezésű, ahol előbb oszlopot majd sort kell választani. A multiplexerek csak eldöntik, hogy éppen melyiket kell címezni.

Előzmény: György barát (9508)
György barát Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9508

Teória: 

 

A Négyeskében használt RAM-ok belső szervezése miatt az U9-U10 testvérek össze-vissza kócolják a biteket. 

A CPU viszont párhuzamosan tolja azokat. (Fölteszem, más RAM-okat terveztek eredetileg.) 

 

 

Előzmény: ergoGnomik (9506)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9507

Igen, ez nekem is megvan! 

Előzmény: siz (9505)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9506

Miért tenne ilyet? Erre való az U9 és U10 multiplexer. Vagy nem?

Előzmény: György barát (9504)
siz Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9505

Nekem egy ilyen poszt van bekönyvjelzőzve a témában: https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128478516&t=9006036

 

Előzmény: IEC-ATA (9503)
György barát Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9504

(TED) MUX > (CPU) GATE IN 

 

Ennek hatására tolja a proci a fölső címbájtot A0-A7-be (RAM műveletnél).

 

IEC-ATA Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9503

A Gate-in jelről lehet egyáltalán bárhol olvasni valamit. A nagy Plus/4-es könyvben csak egy odavetett mondatra emlékszem, ami nekem nem mondott sokat, igaz én nem is értek hozzá. Mondjuk meg lehetne szkópolni, hogy van-e egyáltalán rajta bármi, és az vajon milyen viszonyban van a többi vezérlőjellel?

 

Ez van a nagykönyvben:

Ráakasztom a gépre a logikai analizátort aztán megnézem! :-)

Előzmény: ergoGnomik (9497)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9502

Miért nem 4 MB-s bővítést készítettél?

 

Mert az 1MB-os tűnt logikusnak! Ha már a C64-esek "verték a nyálukat", hogy mennyi mindenük van, akkor kellett egy ilyen a kedvenc gépeimnek is! :-) Van egy fanatikus gyűjtő ismerősöm, aki nyaggatott, hogy csináljak nagyobb kártyát és abba tényleg minden is beleférne! :-) "Lehet" egyszer nekiállok! ;-)

 

64k-n ként kellene lapozni ugyan úgy egy regiszterrel, és ezen belül az egyes 16k-s "allapok" a négy ROM kiválasztó jelhez lehetnének kötve.

 

Van ilyen 64kb-os kártyám, mert ez volt az első fejlesztésem. Ez a C1L-C1H, C2L-C2H jeleket fogja össze TTL áramkörrel, de ezekkel is csak 32kb-ot lehet egyszerre láthatóvá tenni $8000-től. Viszont az összes belapozható variációt meg lehet oldani vele. Kitűnően kezeli ez a kártya az Octasoft basic 7 CRT fájlt. Illetve csináltam magamnak jiffydos cartridge-t, mert az sem volt a mostoha gyereknek, csak a c64-eseknek. Amíg C64-re EasyFlash kártya kell a jiffydos-hoz, addig nekem elég 2db. TTL ic, meg egy eprom. Ki-be tudom kapcsolni a gyorsítót a gép kikapcsolása nélkül!!! Ha akarom van magnó kezelés, ha akarom Jiffydos van a helyén és fut is!

 

Miért nem tetted $FDFE-re? Az Solder hasonló bővítésének van "fenntartva", ami praktikusan nem létező dolog.

 

Azt hiszem itt kérdeztem meg először, hogy milyen címre érdemes tenni a _CS-t. Ez lett, de bármikor át lehet variálni a kapcsolást. Eddig még nem okozott problémát!

Előzmény: ergoGnomik (9498)
siz Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9501

upsz, bocs, sorban olvastam :D

Előzmény: ergoGnomik (9497)
siz Creative Commons License 2020.02.27 0 1 9500

Mintha a 65C02 nem lenne teljesen kompatiblis a nem dokumentált ("illegális" utasítások terén. Közben rákerestem és tényleg: https://hu.wikipedia.org/wiki/WDC_65C02#%C3%96sszehasonl%C3%ADt%C3%A1s_a_MOS_6502-vel

 

Szóval inkább 6502.

Előzmény: IEC-ATA (9496)
siz Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9499

Így működik az a hardver is, amivel BSz a Wild Compokon indul és pl. az Evo Lution. Csak ott még van alatta egy SD (vagy CF?) alapú gyors háttértár, ami tolja alá az adatokat, hogy videó (és audió) legyen belőle. A plus/4 ott "csak" az FLI megjelenítést végzi.

Előzmény: IEC-ATA (9495)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9498

Nem a kötözködés kedvéért kérdem, hanem mert tényleg érdekelnek a megfontolásaid:

  • Miért nem 4 MB-s bővítést készítettél? 64k-n ként kellene lapozni ugyan úgy egy regiszterrel, és ezen belül az egyes 16k-s "allapok" a négy ROM kiválasztó jelhez lehetnének kötve. Igaz, ekkor a két felső "allap" utolsó 1-1 kB-ját elvesztenénk (-128 kB = 3,875 MB) az I/O terület és a KERNAL miatt. Plusz bónusz kérdés: miért csak 64 lap, miért nem 256? Abban már elférne minden IS. :-)
  • Miért nem tetted $FDFE-re? Az Solder hasonló bővítésének van "fenntartva", ami praktikusan nem létező dolog. És a két "kosztüm" OS-én kívül szerintem aligha támogatja más.
Előzmény: IEC-ATA (9495)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9497

Ha azt akarod, hogy kompatibilis legyen az "illegális" utasításokkal, akkor ne válaszd a 65C02-t! Ha szerinted ez nem számít, akkor nyugodtan használd a CMOS-t! Mondjuk azok a programok, amiken valamilyen "titkosítás" van előszeretettel használták azokat az utasításokat, amik nem része a hivatalos utasításkészletnek. Illetve teljesítmény megfontolások miatt a modernebb programok között előfordulhatnak olyanok, amik ezekre támaszkodnak. Demókra és gyorstöltőkre gondolok, de nem lepne meg, ha kiderülne a legutóbbi nagy játékprojektekről, hogy azokban is kihasználták ezeket a lehetőségeket. Egyébként klasszikus NMOS 6502-t könnyű beszerezni?

 

A Gate-in jelről lehet egyáltalán bárhol olvasni valamit. A nagy Plus/4-es könyvben csak egy odavetett mondatra emlékszem, ami nekem nem mondott sokat, igaz én nem is értek hozzá. Mondjuk meg lehetne szkópolni, hogy van-e egyáltalán rajta bármi, és az vajon milyen viszonyban van a többi vezérlőjellel?

Előzmény: IEC-ATA (9496)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9496

Más téma!

Már gyártódnak a 8501-es processzor helyettesítő nyáklapjaim és kérdezném hogy 6502 vagy 65C02 legyen a lelke az áramkörnek? A Gate-in lábat és áramkörét nem raktam bele, mert akitől kérdeztem a miben és hogyan létét, az nem válaszolt, aki meg igen az sem érdemben. Utoljára MCes-t kérdeztem, mert ő ugye megcsinálta a CPLD-s verzióját, amivel a krill loader nem ment, mert nem volt neki a proci adatirány regisztere megcsinálva, amit később javított. De érdemben nem válaszolt ő sem.

IEC-ATA Creative Commons License 2020.02.27 0 0 9495

A Csory féle bővítőnél meg kijelölsz egy 16k-s ablakot a 64k-s címtartományban (A14-A15 címbitek) és megmondod, hogy abban az ablakban a teljes memóriából melyik 16k-s lapot akarod látni.

 

Ne ez tetszik! Az én 1MB-os cartridge-m is 16kb-os lapokkal dolgozik a C1L-en keresztül, plusz egy _CS jel lett kiépítve az $FE00-re, ami olyan mint a C64-nél azt I/O1 jel. Ezzel a két jellel meg persze logikai ic-vel 64db. 16kb-os lapot lehet $8000-BFFF-ig belapozni. Lehetne még akár cartridge képregényt is írni és a grafikus területre küldeni a képeket a kártyáról! :-D Majdnem úgy működik mint egy membővítő! :-)

Előzmény: siz (9488)
György barát Creative Commons License 2020.02.26 0 0 9494

Nem. (Tévedtem, már megint.) 

A világhálón megkerestem a kapcsolási rajzot, és látom az alkatrészt: MMU (Memory Manager Unit).   :-) 

 

Előzmény: ergoGnomik (9493)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.02.26 0 0 9493

Az merő véletlenségből nem FPLA  volt?

Előzmény: György barát (9492)
György barát Creative Commons License 2020.02.26 0 0 9492

1. Most akkor a C=128 könyvét kellene előbányásznom. Onnan ismerős a rövidítés (Field-Programmable Gate Array [?]). Ott az végzi a RAM-ok és ROM-ok társítását (16 BANK-kombináció). 

2. Értem. Köszönöm. 

 

Előzmény: ergoGnomik (9490)
siz Creative Commons License 2020.02.26 0 0 9491

0. Igen, az az egyik leggyakrabban meghaló dolog és mivel semmi másban nem használták így valóban hiánycikk

1. Az FPGA (lehet, hogy CPLD, nem néztem meg annyira) egy szabadon programozható logikai áramkör, egészen komoly kapcsolások kiváltására szolgál. Természetesen nem C64-ből van.

2. A CAS valóban azért kell, mert az a RAM elérés chip-select-je

Előzmény: György barát (9489)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!