Keresés

Részletes keresés

Antisystem Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11795

Á, azért - hogy őszinte legyek - megint lebuktál a "nyugati mentalitással"... mert, hogy eleve azt tételezted fel - igaz, negáló formában - hogy nyilván csak egy keleti plagizálhat egy nyugatitól, fordítva kizárt, mert hát nyilván a nyugat a felsőbbrendű...

Csak hát ez esetben is az van, hogy amíg ez a fajta dolog kizárható - amikor Sevcsenko ezt a verset írta, Rossetti 15 éves volt:) - fordítva viszont egyáltalán nem zárható ki a plágium, csak hát ugye ez benned fel sem merült, mert hát ugye az kizárt, hogy...:) (igaz, túlzottan nem is valószínű, az első közismert angol fordítása jóval későbbi, 1961-es)

No, ezzel a mentalitással kellene pont leszámolnia az euro-atlanti civilizációnak ahhoz, hogy képessé váljon normális kapcsolatokra más kultúrákkal, civilizációkkal, és ne örökösen a civilizációs háborútól rettegjen...

 

ÜdV

 

ps: nem lenne egyszerűbb, ha időnként leírnád, hogy "abcug Putyin" oszt jól van? Egyébként valahol megértelek, és a kis Busht rühelltem hasonló szinten...

Előzmény: Törölt nick (11794)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11794

Bölcs döntés, 

 

Na de nem is putyinnak hívnak! .o)

 

Előzmény: Antisystem (11787)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11793

Biztos....

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (11789)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11792

Dehogyis, ez az általad leírt figura a sima bunkó... abszolút internacionális jelenség, ilyen mindenhol van. Bosszantó, de relatív veszélytelen...

A "véleményformáló értelmiségi elit" ezzel szemben az új rendiség felkentje, aki meg akarja neked mondani örökösen, hogy hogyan kell, hogyan HELYES gondolkodnod, mi áll a te érdekedben, mi jó neked, és miért alapvető érdeked neked az ő jóléte, és miért jó neked, ha rá bízod magad.... tudod, ő az, aki csak a java(i)dat akarja. További ismertető jele, hogy semmihez sem ért, de mindent JOBBAN tud. Jellemző feltalálási helye a megélhetési politika környéke, holdudvarok, igazgatótanácsi semmirekellők, média és környéke, álcivil-szervezetek, kamuegyházak, minden, ahol nagyobb mennyiségű közpénz fut át, vagy nagyobb mennyiségű köztulajdon sorsáról döntenek. Veszélyes kártevő, ha nem figyeled állandóan a kezét mindenedet képes elszedni... 

Amennyiben valahol túlszaporodik, ott az államforma okvetlenül bürokratikus kleptokráciává alakul át.

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (11788)
Becses Bryganti Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11791

Ez változott. A Putler mögött álló fiatal oligarchákat nem különbözteted meg a Wall street-i fiatal elittől, mármint megjelenésben és tudásban. Módszerekben és mentalitásban ifen, nem Bill Gates, hanem ASl Capone. A közismert újorosz kifejezést egy orfosz újságíró találta ki. Milánóba küldték riportra, egy olyan hotelben lakott, ahol ebédhez is szmokingot szokás felvenni. Egy Rolexes, fucshos, joggingos, edzőcipős újgazdag honfitársa panaszkodott neki, hogy lekezeli a személyzet. Megmagyarázta miért. Utána megjelent begy sportos öltönyben, kb amit szövetségi kapitányok hordanak, hazai meccsek utáni bulikon. Megint ugyanara panaszkodott, hozzátéve, hogy 30 000 dollárt fizetett ezért asz öltönyért. Ez változott és legalább 1 diplomájukat amerikai egyetemen szerzik, a mentalitás és a módszerek nem.

Előzmény: Törölt nick (11788)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11790

vajon fog büszkélkedni hasonlóval az orosz társadalom?

 

Persze volt ilyen az oroszoknak is, csak azok sorait erősen megritkította a véráztatta trikolor alatt masírozó nagy, büdös munkás-paraszt gerjedelem. 

Előzmény: sunstr. (11782)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11788

Hogy annyiszor felhozod, eszembe jutott vajon fog büszkélkedni hasonlóval az orosz társadalom? 

 

Hogyne! Hát már most van ilyen! 

 

Ismertető jegyei: 

 

Sötétlila ARMANI zakó, háromnegyed kilós arany rolex a csuklón és a simplified english egyszerűsített verzióját beszéli, ha nyugaton bóklászik.

 

 

Előzmény: sunstr. (11782)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.10 0 0 11787

Persze nem vádolnám Sevcsenkot plágiummal,

Bölcs döntés, tekintve, hogy ez a vers 1862-ben jelent meg, Sevcsenko meg 1861-ben meghalt.

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (11784)
WasLos? Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11786

mert a nyugat véleményformáló értelmiség értelmiség xd.

 

 

az általuk favorizált társadalmak most mennek tönkre.

Előzmény: sunstr. (11782)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11785

""nyugati véleményformáló értelmiség""

Mint véleményformáló mint %-ban értelmiség:-))))

Ha van egy csepp mázlijuk, akkor NEM. És persze, hogy sokszor hozom fel, mert nálam afféle söpredék-jelölő szópótló szó, mint másnál a "proli", a "nyugger", a "droid" és hasonlók... 

 

 

ÜdV

Előzmény: sunstr. (11782)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11784

Ugyanakkor baromi áthallásos a vers Christina Rossetti egyik művével (alább). 

Persze nem vádolnám Sevcsenkot plágiummal, hiszen vélhetően nem is ismerte az angol költőnőt, de azért meglepett a párhuzam. 

 

Christina Rossetti, Dal
(ford. Illési B. Imre)


Ha meghalok egyszer, szerelmem,
sirató dalod ne zengjen
értem. Se rózsa sem bús,
hűs árnyat adó ciprus
nem kell,
hogy síromat beszegje.

Engem csak zöld fű takarhat,
melyet eső és gyenge harmat
éltet s Te néhanap idézd meg,
mit is jelentett kéz a kéznek.
Addig,
míg eszedbe jut nevem...

Előzmény: Peter Altenberg (11781)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11783

 

Hát igen, WS apolitikusabb, filozofikusabb alkat volt, ráadásul nyersből fordította, míg Csala ukrán eredetiből. 

 

Előzmény: Peter Altenberg (11781)
sunstr. Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11782

""nyugati véleményformáló értelmiség""

 

Hogy annyiszor felhozod, eszembe jutott vajon fog büszkélkedni hasonlóval az orosz társadalom?

Mint véleményformáló mint %-ban értelmiség:-))))

 

Előzmény: Antisystem (11772)
Peter Altenberg Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11781

Érthető. Nagyon nem WS-nak való.

Előzmény: Törölt nick (11778)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11780

A videón balról a második berkutosnak nagyon gonosz szeme van. Az biztosan agyonlőtt néhány tüntetőt.

Előzmény: perkelto (11754)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11779

Tarasz Sevcsenko: Végrendelet
(Csala Károly forditásában)

Ha meghalok, holttetemem
tágas mező födje,
Künn a sztyeppén temessetek
Édes ukrán földbe.


Hogy hantom a messzi síkot
S Dnyeper martját lássa,
Hallván hallja, mint morajlik,
Zúg zajgó futása.

 

Mint viszi el Ukrajnából
Kék tenger vizébe
Ellenségünk vörös vérét...
Szállok akkor égbe,

 

Magához az Úrhoz, hagyván
Rónát, bércet itt lent,
Imádni Őt... ámde addig
Nem ismerek istent.

 

Temessetek, s aztán talpra:
Láncot törni össze,
Szabadságtok ellenségnek
Rút vére öntözze.

 

S rólam is a nagy családban,
Az újban, szabadban,
Emlékezzetek meg néha
Nyájas, halk szavakkal.

 

 

Előzmény: perkelto (11774)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11778

Ismerem a verset. Igaz, ennél több versére nem emlékszem, de erre igen. 

 

Érdekessége a versnek, hogy Weöres Sándor fordítása rosszabb mint a másik elkövetőé.

 

 

 

Előzmény: perkelto (11774)
WasLos? Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11777

1989–2008

A térségben a feszültség gyorsan nőtt, ahogy egyszerre erősödött a grúz és az oszét nacionalizmus. 1988-ban alapították a befolyásos Dél-Oszét Népi Frontot (Ademon Nykhas). 1989. november 10-én Dél-Oszétia területi tanácsa kérte a Grúz Legfelsőbb Tanácsot, hogy Dél-Oszétiát szervezzék át autonóm köztársasággá. Ugyanabban az évben a Grúz Legfelsőbb Tanács a grúz nyelvet tette fő nyelvvé az állam egész területén.

1990. nyarán a Grúz Legfelsőbb Tanács törvényt fogadott el, ami betiltotta a regionális pártokat. Ez az oszétok értelmezésében az Ademon Nykhas ellen irányult. Válaszul 1990. szeptember 20-án kikiáltották a Dél-Oszét Demokratikus Köztársaságot a Szovjetunión belül. A rákövetkező grúz parlamenti választásokat az oszétok bojkottálták, decemberben saját választásokat tartottak. A Zviad Gamszahurdia vezette grúz kormány ezt törvénytelennek nyilvánította, 1990. december 11-én pedig megszüntette Dél-Oszétia autonómiáját. Moszkva erre rendkívüli állapotot hirdetett ki Dél-Oszétiában és szövetségi belügyi erőket vezényelt Chinvaliba. A következő év január 1-jén azonban az orosz politika teljes fordulatot vett, és hirtelen kivonta erőit Dél-Oszétiából.

Hatezer grúz fegyveres támadt Dél-Oszétiára. Chinvalit másfél évig lőtték.[3] Sok dél-oszét falut megtámadtak és felgyújtottak. Dél-Oszétia fővárosában ugyanez történt a grúzok házaival és iskoláival. Kb. 1000 ember meghalt és nagyjából 100 000 oszét menekült el a területről és a tulajdonképpen Grúziából, többnyire a határon át, Észak-Oszétiába. Sok dél-oszét telepedett le Észak-Oszétia lakatlan vidékein, ahonnan Sztálinparancsára 1944-ben kitelepítették az ingusokat. Ez konfliktusokhoz vezetett oszétok és ingusok között, akik ragaszkodtak ahhoz a jogukhoz, hogy visszatérjenek a korábbi ingus területre.

Dél-Oszétia nyugati területeit 1991-ben földrengés súj

Előzmény: Becses Bryganti (11773)
Becses Bryganti Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11776

Ki tudja, lehet, elődei Jaínukowskyból ukránosítottak.

Előzmény: perkelto (11775)
perkelto Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11775

Janukovics neve is lengyel eredetre utal.

Előzmény: Becses Bryganti (11771)
perkelto Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11774

TARASZ SEVCSENKO Végrendelet

 

Ha meghalok: tágas mezõn

vessétek az ágyam,
egy kurgánnak magasában,
édes Ukrajnámban,
hol a füves messzeséget
véges-végig látom
és hallgatom, hogy a Dnyeper
mint zúg a lapályon.

Ha majd hallom: hogy özönöl
az ellenség vére,
ha majd ömlik Ukrajnából
a tenger kékjébe -
akkor fel az égig szállok
s a küszöbig ott fent,
hálát adni. Hanem addig
nem ismerek istent.

Keljetek fel, zúzzátok szét
valamennyi láncot,
zsarnok-vérrel öntözzétek
a szent szabadságot.
S akkor majd a nagy családban,
csendes szóval hordozzátok
szabad, új családban
nevem a hazában.

 

 Perejaszlav, 1845. December 25.

 

WEÖRES SÁNDOR FORDÍTÁSA

 

Előzmény: Törölt nick (11760)
Becses Bryganti Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11773

Mit irigyeltek volna? Dél-Oszétija - így ejtik polgárháborúval szakadtb el Grúziától. A csecsenek küldtek hozzájuk fegyvereseket, mert azok is muzulmánok és szeparatisták. Amikor bazonban Moszkva rátette va vkoszos mancsát, fordult a helyzet.

Előzmény: Antisystem (11772)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11772

Ja, és én azért már láttam sokkal hatékonyabb békefenntartást is, pl. Dél-Oszétiában...:)))

(Ja, hogy azok Putyinék voltak - FÁK és ENSZ mandátummal? Cziki... Akkor is köpködött rájuk a "nyugati véleményformáló értelmiség" kétharmada... a saját békefenntartó akcióik "eredményességét" nézve valszeg az epeömléses kanáriságra irigységtől leginkább...)

:)))

 

ÜdV

Előzmény: Becses Bryganti (11764)
Becses Bryganti Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11771

Valamennyire igen.

 

Az Orosz Birodalomnak egy, ma Ukrajnához tartozó részén, a Poltavai kormányzóság Szorocsinci (ma: Veliki Szorocsinci) falujában született ukrán nemesi családban. Apja, Vaszilij Afanaszjevics Gogol-Janovszkij kb. 1000 hektár földbirtokkal és 300-400 jobbággyal („lélek”-kel) rendelkezett, intéző volt a szomszéd nagybirtokosnál, mellesleg kedvtelésből ukrán nyelvű vígjátékokat írogatott. Régi kozák családból származott, de ősei között lengyelek is voltak; erre utal a Janovszkij név is, melyet később az író elhagyott. A férjénél több mint 10 évvel fiatalabb feleség mélyen vallásos, törékeny asszony volt, aki nem sokkal gyermekei születése után meghalt. A gyermekek közül csak Nyikolaj és négy nővére érte meg a felnőtt kort.

Nyikolaj Gogol kezdetben egy poltavai iskolába járt, majd kilenc éves

Előzmény: Törölt nick (11769)
Peter Altenberg Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11770

Természetesen rá.

Előzmény: Törölt nick (11769)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11769

 

Gogolra gondolsz? 

Ő volt ukrán. 

 

Előzmény: Peter Altenberg (11759)
Antisystem Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11768

Ezt most mire írtad? Itt egy szimpla vizsgálóbizottságról van szó, gondolom pár törvényszéki szakértő független országból (így lenne értelme legalábbis), akik próbálják megállapítani, hogy kik lőhettek kikre.

Azt az alapsztorit meg ismerjük mindnyájan, amikor az ENSZ fegyverzet-ellenőrök egy része Irakban mellékesen kémtevékenységet folytatott az USA számára, úgyhogy a valóságban az USA pontosan tudhatta, hogy nyugodtan támadhat, nem fog a közvéleményt besokkoló számú katona koporsóban hazatérni, hisz a Szaddam tényleg leszerelt. Na, az ilyenek miatt van egyébként az, hogy ha van két állítás, amiből az egyik Luciferé, a másik a nyugati politikáé, akkor az elsőt fogom elhinni. És főleg az, amikor egy-egy ilyen ügy után lebuknak, akkor sunnyogás és szabadkozás helyett jön az a senkiházi arcátlan köpedelem "ki ha én nem" stíl, hogy "de hát jobb, hogy nincs az a Szaddam, nem????"

 

ÜdV

Előzmény: Becses Bryganti (11764)
Becses Bryganti Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11767

A magyar AB csak az alaptörvény szövegéből i indulhat kiki, tehát alkotmányt nem dobhat ki. Bár a mostanival megtehetné, mivel módosítás, a 4/5-ös kormánytöbbség hiánya, illetve az összpárti egyeztetés  hiánya folytán.

Előzmény: perkelto (11765)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11766

 

Akkor sorry. 

Nem volt számomra tiszta. 

Félreértettem. 

 

Előzmény: Peter Altenberg (11763)
perkelto Creative Commons License 2014.03.09 0 0 11765

2010-ben ez az alkotmánybíróság törölte el a 2004-es ukrán alkotmányt. Azért ilyet se szokott a magyar alkotmánybíróság tenni. Más ország, más jogrendszer.

Előzmény: Tiltakozom! (11762)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!