Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.03.08 0 0 131


már hogy lenne ugyanaz a fűtőértéke a nyárfának (13,4 MJ/kg) meg a tölgynek (16,5 MJ/kg)????

Előzmény: wascom (94)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.08 0 0 130
a múltkor kíváncsiságból vettem egy zsák pelletet
még a tököm is fűrészporos volt
soha többet
és még drágább is
Előzmény: berci222 (14)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.21 0 0 129
Köszönöm!
Előzmény: NMT (122)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2009.02.20 0 0 128

Tudom, de mivel nem árul senki más a környéken, amikor az orosz-ukrán hajcihő volt, sorban álltak az ember érte. Olyan szocreál feeling volt.

Csak 4 mázsát adtak fejenként. Olyan volt, mint a háborúban. :-(

Mondjuk akkor "még csak" 4900 ft volt mázsája.

 

Most

Előzmény: amatőr2 (127)
amatőr2 Creative Commons License 2009.02.20 0 0 127
Az irreális ár érte...annyit nem ér.
Attól jóval olcsóbban kijövök még gázzal is.
Előzmény: Blue_Sky_007 (126)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 126

OK!

 

Értem. Nekem mondjuk baranya messze is van.

Itt most nálunk 5900 már mázsája. Ennyiért már szenet veszek inkább.

Előzmény: amatőr2 (125)
amatőr2 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 125
Szia!

Igazából nem titok, csak nem akarok reklámot és az vele a gáz, hogy "iratkozni kell"... Közvetlenül egy gyártónál kapom, ahol a mellékterméket lepréselik. (Baranya)
A cím tűnt fel és azért írtam le a történetet, hogy nekem így megéri... bár nem hittem benne...
Különben kiszámoltam az 1920 ft-os áron önköltségi ár alatt volt. 20kw a gép áramigénye, ami óránként cirka egy ezres...a 920 ft-ból pedig nem jön ki az emberek bére...
Előzmény: Blue_Sky_007 (124)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 124

Szia!

 

Azért akár magánban is megoszhatnád velem, hol kaptál ennyiért.

Előzmény: amatőr2 (123)
amatőr2 Creative Commons License 2009.02.19 0 0 123
Sziasztok!

Én 200m2-t fűtök fabrikettel, 60 mázsát vettem augusztusban 1920 Ft-ért mázsánként nyári akcióban. (2400 Ft helyett volt ennyi) Saját szállítással oldottam meg, ami plussz 12 e ft volt lerakodással. Ez cirka 130 ezer ft, amiből kifűtöm a telet, mert még van belőle 90 zsák. (22,5 mázsa).
Igaz, hogy ma hoztam újabb 5 mázsát, bár már 2800 ft-ért próbaképpen. Ez a friss gyártás nem olyan tökéletesen préselt...Ki akartam próbálni, hogy érdemes-e jövő télre bespájzolni. Még így is megéri ezen az áron...csak félek, hogy a lazább kötés miatt szétesik, ha vesz fel párát a levegőből...
A lényeg, hogy eddig egy szezonban átlagban 2500m3 gáz fogyott ami jelenleg 320 ezer ft.
Én olyan kinti 10 fok körül már átteszem gázra a fűtést, mert a brikettel túl meleg van...
A hidegben hatékonyabb..
Fogy még kb. 2-300 m3 gáz a szezon végéig ez mellett.
Igazából a megtakarítás olyan 150 ezer körüli, de amit még nem számoltunk, hogy nem 21 fok van bent, hanem 24 fok, ami kb. +20%-os meleget jelent....
Azonban mázsánként 4-5 ezerért már tuti, hogy nem vennék belőle, mert annyit nem ér. Nem érdemes megemelni a zsákot annyiért...
Fűtöttem fával is, de ez nekem jobban bejött...Tiszta dolog, egyszerű vele bánni, nem koszol úgy, jól tárolható, nincs holttér, nem vizes, stb...
A jövő a 15 cm-es szigetelés és turbós gázkazán, vagy napi egy zsák brikett...:)
NMT Creative Commons License 2009.02.19 0 0 122
Huzatszabályzó:
http://www.honeywell.hu/catalog-ecc/ecatdata/pg_fr124.html
Előzmény: Törölt nick (121)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.14 0 0 121
Sziasztok!
Nemrég költöztem új lakásba, amely vegyeskazánról is és cirkóról is üzemeltethető. A szigetelés meglehetősen gyenge, régi a ház, északias kitettségű tűzfal... stb. Ha gázzal igyekeznék fűteni, 60.000,- Ft-ot benyel egy hónap alatt olyan 20 fokos tartós léghőmérséklet mellett. Kiegészítő fűtéssel, tehát nappal, amikor nem vagyok otthon, 16 fok, este pedig vegyeskazánnal, fabrikettel "rádobva" cirka havi 30000 a fűtési költség. Ekkor a kazánnal és egy kandallókályhával fűtök, szükség szerint.
Gondolom, sokat segítene, ha a kazán levegőbeáramlását szabályozni tudnám, de erre most csak manuális lehetőség nyílik, magyarán, elég sűrűn be kell bámulni a kazánba, hogy izzik-e a fabrikett vagy sem.

Kérdésem a következő: létezik-e valamilyen szabályozó rendszer, emlyet utólag lehet a kazánra szerelni, hogy a kellő pillanatban zárjon a levegőnyílás? Biztos vagyok abban, hogy ezzel sokat meg lehet takarítani.

r
norbert 5 Creative Commons License 2009.01.31 0 0 120
Teljes métékben egyetértek a leírtakkal, kivéve azzal, hogy az akác vizesen is jól ég. Nekem októberban lett kivágva, de lehet, hogy vízzel könnyebben fűtöttem volna. Most már tűrhetően ég bár még mindig nagyon vizes. Próbáltam a fabrikettet, de szerintem gázzal olcsóbb és kényelmesebb lenne a fűtés. Én egy nagyáruházban vásároltam kipróbálni, melyet egy tatabányai cég gyártott. Lehet, hogy nem volt elég tömör vagy ki tudja mi lett beledarálva, de tényleg gagyi volt.
Előzmény: civic68 (91)
Jocy brikett Creative Commons License 2009.01.31 0 0 119

Helló VAsgerinc!

 

Van egy  néhány kérdésem hozad fogalmam sincs honnan szedted ez hatalmas összegeket brikettel kapcsolatban de biztos nem jártál utána alaposan az elhamarkodott döntések pedig rosz dologra vezetnek vissza.Másik kérdésem hogy ha te erdős terület mellet laksz és neked biztositva van a tűzelőnyag az nem azt jelenti mindenki más lakhelye közelébe faerdő van és olcson hozzá jut a fához!!Olyat sose hasonlits össze ami nalad adott,mindig 1 bizonyos normat figyelembe kell venni jelenlegi adataid alapjan nem mérvadó az összehasonlitásod.

Tény:Jelenleg nálunk 2400Ft/q akác össz költsége van(kuglizva-szállitva-hasitva-betárolva)40-50% nedvességtartalom aminek kb10.45Mj/kg fűtőértéke van(késöbb fontos adat lesz)

 Szalmabrikett 2800/q áron jutotam hozzá (leszállitva semmi plusz munka)kb.:16.5MJ/kg fűtőértéke van.

 Gáz:kb.:100000Mj ment el múlt évben (jelenleg 1Mj/3.7 ft kerül)=370.000 forint

 

 100000Mj előállitása akác Kb.96q*2400=230.000 ft  

 100000Mj előállitása szalmabrikett  61q*2800=170.000 ft

 

Ha ez nem elég igaz ezzek csak adatok amit én is számoltam mielöt szalmabrikettet vásároltam 70q vásároltam be és meg vagyok elégedve a fogyásal.Hasonló épitésű nagyságú és idejü házatt fűtenek keresztszüleim akácal és azt látom h nem elég nekik a 100q akác fa.  

De akár szalmabrikettet számoljuk kicsit drágában 70q*3500ft=245.000ft akkor pont ott vagyunk ahol akáca fa!!

Megjegyzés:akácfa nálunk szinte egész megyébe ennyibe kerül ha nem többe. ELGONDOLKODTATÓ

Előzmény: Vasgerinc (16)
civic68 Creative Commons License 2009.01.26 0 0 118

 

    Szia!

 

 Igazad van. Utánnanéztem és tényleg minimális eltérések vannak.

 

 Üdv!

Előzmény: wascom (115)
Vasgerinc Creative Commons License 2009.01.26 0 0 117
Eddig folymatosan kazánokról beszéltünk, de írtam, hogy kályhában is kipróbáltam. Sajnos ugyanaz az eredmény, ott nincs midenféle állítható adat, van egy egyszerű kályha, ahol a levegőmennyiséget lehet állítani, és kész. Ráadásul, ha spórolásra kerül a sor, akkor a kályha az elsődleges.
Előzmény: Pitecus (116)
Pitecus Creative Commons License 2009.01.23 0 0 116

"Valószínűleg az a megtévesztő, hogy magtömöd a kazánt mindkét fafajtával és a fenyő hirtelen ellobban és kész, viszont kétszer annyit raksz rá és van puffered, akkor nem veszel észre nagy különbséget. "

 

Na itt van a kutya elásva!!! Köszönöm olvtárs, a számból vetted ki a szót.

 

Visszakanyarodnék Vasgerinc kollégához. Lehet, hogy az ő kazánjának az égéstere nincs akkora, hogy egy éjszakán át pufferelve legyen az égéstermék.

Az én kazánom 37kW-os, 52 centi mély, kb 45 centi széles és majd 50 centi magas égéstérrel rendelkezik. A régi körmendi lemezkazán 40 kW-os volt, de 45x35x35 volt az égéstér. Ja és annak 72%-os hatásfokot írtak, míg az új kazánnak >85% (szénnél 92%).

 

Előzmény: wascom (115)
wascom Creative Commons License 2009.01.23 0 0 115

Tehát mégegyszer a fa fűtőértéke viszonylag kis szórással állandó mázsánként.

Viszont egy mázsa cserfa fele akkora kupac, mint a fenyőfa egy mázsája.

Ha mindkettőt elégeted és ugyanannyi tömeget, akkor nagyjából ugyanannyi hőenergiát nyerhetsz.

Tüzeléstechnikailag viszont figyelni kell, mert a fenyő hamar nagy intenzitással elég és atúl meleg kazán gazdaságtalan.

Ehhez nem kell sokat gondolkozni, hidegebb vízzel jobban hűthető a kazán, ebből adódóan hidegebb füstgáz megy ki a kéményen.

Valószínűleg az a megtévesztő, hogy magtömöd a kazánt mindkét fafajtával és a fenyő hirtelen ellobban és kész, viszont kétszer annyit raksz rá és van puffered, akkor nem veszel észre nagy különbséget. 

Előzmény: civic68 (112)
Pitecus Creative Commons License 2009.01.23 0 0 114

Mivel a kazánon van a thermosztát (elmenő kör elött), a kazán hőmérséglete az 50 fok.

De jól tudod, hogy a radiátorok 80 fokor radiátorvíz leadására vannak méretezve.

De sajna a cirkó is csak 65-70 fokos vizet állít elő.

Ha azt akarod, hogy kevés legyen a kazán és a radiátor közötti hőveszteség, a pinyóban/fészerben elhelyezett kazántól jövő vezetéket olyan csőhéj szerű dologgal szigetelni kell. Az én kazánomból kijövő csövet üveggyapot kígyóval szigeteltem. Sokkal hűvösebb lett a pince, viszont több meleg került a radiátorokhoz.

Előzmény: hadhazik1 (110)
hadhazik1 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 113

A KCSM kazán leírásában pl.:

 

Figyelem! A kazán hőteljesítménye csökkenhet barnaszén használatakor 10 -15 %-kal,

száraz tüzifa (15- .20% nedvességtartalom) használatakor 18-20%-kal, nyers tüzifa (70-80%

nedvességtartalom) használatakor 60-70%-kal.

 

A kazán alapadatai:

Közelítő számításokhoz használhatók a tüzelőanyagok következő fűtőértékei:

— száraz tüzifa 12 MJ/kg

— tőzeg 11 MJ/kg

— barnaszén 12 MJ/kg

— kőszén 26 MJ/kg

— antracit 30 MJ/kg

— egyezményes fűtőértékű tüzelőanyag 29 330 MJ/kg

 

antracitra vonatkoznak.

civic68 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 112

 

  Szia!

 

  Két éve, mikor elzártam a gázcsapot láttam egy oldalt, ahol ezzel foglalkoztak.

Ha jól értem, akkor mérnök vagy. Én gépész végzettséggel kereskedő.

Sosem foglalkoztam ezekkel a dolgokkal mélyebben.

Egyébként az én kazim is egy 78-as gyártású öntvénykazi, ami minden tüzelőtípusnál megadja a megfelelő visszajelzéseket, ha kicsit odafigyelek rá.

A szomszédomtól kaptam egyszer egytalicskányi 8 éve száraz helyen tárolt üveghangú cserhasábokat. Brutálisan megkergette a pufferban a vizet.

Ebből is gondolom, hogy nagy különbségek vannak fa és fa közt.

 

 Üdv!

Előzmény: wascom (103)
hadhazik1 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 111

Szürkehaj testvér üdvözöl!

 

Nálunk 35 Ft/kg áron szalmabrikettet lehet könnyen beszerezi. Ez az előnye. 20 Kg-ból ~ 10 l hamu keletkezik, az én ócska kazánom salakoláskor szépen eregeti a szürke, finom pernyét a pince légterébe. A hamu visszavételére kötelezném a gyártót, ebben a mennyiségben akár veszélyes hulladéknak is minősíthető, nincs az a házikert, ahol elhelyezhető. Amúgy ismered a mondást -ellobban, mint a szalmaláng- no ez az az eset régi kazánnal. Kicserélem egy jobb hatásfokúra, használt, vagy új, a lényeg nincs kedvem több fűtési szezonnyi tüzelő árát beáldozni.

Előzmény: Vasgerinc (108)
hadhazik1 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 110
A radiátor felé értendő az 50 C, vagy a kazán belső hőfoka? A gyártók a vegyes kazán belső hőfokára 70-90 C-ot javasolnak, ezt keverhetjük a radiátor kör vizéhez, bár ezeket a rendszereket 80 C-ra tervezték, az alatt a hőátadó felületet növelni kell, vagy csökkenteni a ház hőveszteségét. Vagy rosszul tudom?
Előzmény: Pitecus (109)
Pitecus Creative Commons License 2009.01.23 0 0 109

A hozzászólásaidból sejtettem, ezért is mertem említést tenni. :)))

 

Előzmény: Vasgerinc (108)
Vasgerinc Creative Commons License 2009.01.23 0 0 108
Hát nem a legmodernebb a kazánom, elég egyszerű, és 25 éves!
Előzmény: Pitecus (107)
Pitecus Creative Commons License 2009.01.23 0 0 107

A tüzelési tapasztalatomból annyit bizton állíthatok, hogy ha nem 70-80 fokos radiátorvizet akarok előállítani, hanem mondjuk stabil 50 fokossal megelégszek (általában a cirkó is hasonló hőfok körül szokott dolgozni), akkor a tüzelőanyag mellyel a kazánt megtömtem, 2x annyi ideig elég.

Amikor este beállítottam a kazánt (Ez kb. 22:00-22:30 körül szokott lenni), hogy 50 fokon zárjon le a huzatszabályzó, reggelre MINDIG volt egy kétmaroknyi parázs, amiről némi papírral, vagy celőkével lángot lehetett fogni. A reggeli megnézés kb. 6 óra fele történt.

 

Ha száraz fával átvészelhető az idő, akkor fabrikettel szerintem simán utánozható ez a fűtésmódszer.

 

Kedves vasgerinc: Független a topiktémától

Azért én megnézném helyedben a kazánod falslevegő szívásának a miértjét is. Lehet, hogy azbesztszigeteléseket kellene cserélned. Nagyot tud dobni a kazán hatásfokán. Ha 3 ajtós a kazánod (A felső a hőcserélő tisztítóajtaja, a középsőben rakodod be a fákat, az alsóban szeded a hamut), a felső 2-nek tökéletesen kell zárnia, továbbá, ha tudod, akkor a füstterelő-hőátadó részeket, tisztítsd meg a lerakódott hamu és koromtömegtől. Rá sem fogsz ismerni a kazánodra.

Persze, ha ezt rendszeresen tisztítod, továbbá a tömítéseket karbantartod, nem szóltam 1 szót sem. :)))

 

 

wascom Creative Commons License 2009.01.23 0 0 106
A fabrikettel kapcsolatban az a helyzet, hogy sokfélét ki kell próbálni, mert mind más, az sem mellékes, hogy az ember be tud e szerezni 2000Ft/q ért tüzifát, mert ha igen, akkor az jobban megéri!
Itt annyi az előnye a dolognak, hogy előre csomagolva annyi amennyit mondanak, a tűzifánál ez kétséges!
Valamint azt feltételezni, hogy a brikett csodaszer és tovább tart majd a szénnél, szintén elrugaszkodott dolog.
Nekem például a fenyő tégla vált be a legjobban, mások meg utálják!
Gyantás és nem lobban olan könnyen be, mint a keményfa, ezért kis hővel, de sokáig izzik.
Vasgerinc Creative Commons License 2009.01.23 0 0 105
Igen. Gondolom ez valami tapasztalati képlet. Nem túl egzakt, de irányadó.
Előzmény: wascom (104)
wascom Creative Commons License 2009.01.23 0 0 104
Miért ennyi egy köbméter?
Ez valami térkitöltési buhera a rönkök miatt??
Előzmény: Vasgerinc (97)
wascom Creative Commons License 2009.01.23 0 0 103
Tudsz nekem mutatni tudományos anyagot a fenyő és a cserfa fűtőértékéről?
Mert én mutatok neked szakirodalmat amit a főiskolán hő és áramlástechnikából használunk!

Nem keverni a fűtőértéket és az égéshőt!
Szalmára 14,5-15,5 16-18
Fa (légszáraz) 14,2-17 16-18
Barnaszén brikett 19,7-23,3 21,29,3

Ez a műszaki hőtan mérnököknek Dr Beke János publikálásában!

Előzmény: civic68 (96)
ordii Creative Commons License 2009.01.22 0 0 102
19.8 MJ/kg és nagyon egyenletes a hőleadása.
Előzmény: Vasgerinc (101)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!