Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1104
1914 őszén pedig az MTK-t zárták ki a bajnokságból. A sztorit meg is írtam a Mancsban, a "Kék-fehér, zöld-fehér" c. cikkben.
Előzmény: Tompus999 (1102)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1103
Tegnap még nem adtam pontos választ a kérdésemre, Blau II. "kiáltványa" kapcsán.
Tehát: a szöveg a Nemzeti Sport humorrovatában, a BÖK-ben jelent meg (Bolondos Ötletek Képekkel), 1926. augusztus 6-án. És hogy miért állítottam, hogy a hónapot is pontosan meg ki lehet deríteni a szövegből? Az álkiáltvány a profi szerződések aláírásáról szól. Az MLSZ profi alszövetsége (Magyar Professzionista Labdarúgók Szövetsége, MPLSZ, népszerű rövidítése PLASZ) 1926. július 28-án alakult meg, az első profi bajnoki meccset szeptember elején tartották. Az átmenet egyik fontos kérdése az volt, hogyan válnak jogilag is profivá az amatőr játékosok. Hiszen új egyesületek jöttek létre, azaz pl. nem az történt, hogy az FTC vagy az MTK egyik napról a másikra profivá vált, hanem tk. független, profi egyesületek jöttek létre (a példánál maradva az FTC és az MTK maradt amatőr, de megalakult a Ferencváros és a Hungária, stb.).
Tehát az összes profi játokossal szerződést kellett kötni, de ez sem ment egyszerűen, hiszen tk. az összes első osztályú játékos elvileg abba a profi csapatba mehetett volna, ahová akar. Ezért az MLSZ hozott egy úgynevezett átmeneti rendelkezést (lásd: MLSZ Hivatalos Közlönye 1926. augusztus 6.). Ennek lényege: Minden játékos amatőrnek tekintendő. Augusztus 1–18 között minden profi klubnak legalább 11 hivatásos játékossal szerződést kell kötni. Ha egy labdarúgó régi egyesületének jogutódjával nem akarja a felajánlott szerződést megkötni, a szövetség vizsgálja meg, hogy ellenkezése jogos-e. Ha a felajánlott szerződést a PLASZ korrektnek találja, és a játékos továbbra sem ír alá, egy évig nem szerepelhet, kivéve, ha a játékost az egyesülete valahová kiadja.
A lényeg tehát az, hogy augusztus 1. és 18. között kellett megkötni a profi szerződéseket, erre utal a szöveg. Igaz, hogy a profi szövetség július 28-án alakult meg, tehát a szöveg 29-én, 30-án, vagy 31-én is megjelenhetett volna éppenséggel.

Az eredeti kérdésem az lett volna, hogy futball, vagy rögbimeccset rendeztek-e előbb Magyarországon, de erre én is csak 99 százalék biztonsággal tudom a választ.

Viszont Emen kérdezhetne valami frappánsat.
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1102
"18 februárjában még arra is volt példa, hogy az MLSZ kizárta az FTC a bajnokságból"

Tehát akkor nem az idei az elsô ilyen eset...
Előzmény: Tempó Vasutas! (1101)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1101
A pontos választ nem tudom, csak sejtéseim vannak. A 26-os Földessy könyvből, illetve a Sporthírlapból, esetleg a 17-től megjelenő Sportlapból bizonyára kiderül (amikor kijegyzeteltem ezeket, nem koncentráltam erre a kérdésre).
Feltételezem, hogy talán az FTC és az MTK harca, amely a háború idején folyt a legintenzívebben, lehet a háttérben (18 februárjában még arra is volt példa, hogy az MLSZ kizárta az FTC a bajnokságból). Mindenesetre Csehországban sem rendeztek hivatalos bajnokságokat.
Előzmény: lg23 (1100)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1100

nekem is van egy kérdésem. Bár nem kvíz, azért érdekel, mert nem tudom rá a választ :)

 

Szóval. Az 1916/17-es, az 1917/18-as és az 1918/19-es szezonnál nem felejtik el megemlíteni, hogy "Hadibajnokság"-ról van szó. Az én kérdésem az lenne, hogy mi az a hadibajnokság?

Mert 1944 őszén még érthető, hogy országosból Budapestire redukálódik a mezőny, ezért átnevezik... de az I. világháború alatt én nem látok semmilyen komolyabb változást, ami az átnevezést indokolná. Vagyis nem a csapatok létszámát, a bajnokság hosszúságát érinti a kitétel. Akkor viszont mit? Miben különbözött a hadibajnokság a nem hadi bajnokságoktól?

 

köszi

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1099
Gondolom, nem a DVSC-s Tisza Andrásra gondolsz... Többnyire csatár volt ugyan, de nem center, ráadásul nekem sem adtál volna föl egy ilyen magas labdát.:)
Előzmény: Törölt nick (1098)
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1097
akkor innen ered a "jasszkarizni" szó is. valahogy mindig azt gondoltam, hogy a "jazz" szó az alapja (bár semmi köze hozzá)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1094)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1096
Bocs az offolásért, de ez tényleg fantasztikus munka. 6000 gépelt oldal...
Előzmény: Tempó Vasutas! (1095)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1095
Ezt a megadott link végén találtam:
Zolnay Vilmos-Gedényi Mihály, A magyar fattyúnyelv szótára. I-XXIV. füzet. (Kézirat). Bp., 1945-1962, 1967. (0252 + 4577 + 346 + 750 lap). A tartalomjegyzék egy XXV. kötetet is említ, mely a rigmusokat, verseket tartalmazza, de ez föltehetőleg nem létezik, hisz maguk a szerzők írják az előszóban, hogy "A 75 ládikát kitevő szókincset azután géppel 5 példányban tisztáztuk és jutottunk el az itt következő 6 ezer oldalas kézirathoz, amit 24 füzetbe kötve kezelünk" (I, 02).
Előzmény: Tempó Vasutas! (1094)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1094
jassz – ‘csibész, apacs, a nagyvárosi alvilághoz tartozó fiatalember’.
Ismeretlen eredetű, avuló szó. Lehet, hogy egy német argó jasser (‘kabáttolvaj’) szóból, amely a jass (‘télikabát’) származéka, előbb egy magyar jasszos alak lett, s utóbb ebből vonódott el a ~.
(Magyar Etimológiai Nagyszótár)

A szleng vagy a fattyúnyelv kifejezés talán pontosabb lett volna. Az OSZK-ban gépelt verzióban található a Zolnay-Gedényi-féle pesti fattyúnyelv lexikon, mindenkinek ajánlom. Óriási munka, legalább húsz kötet (nem emlékszem pontosan), részletek már jelentek meg belőle.
A neten is elérhető egy rész: http://mek.oszk.hu/01600/01690/01690.htm
Előzmény: Tompus999 (1093)
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1093
mi az a jassznyelv?
Előzmény: Tempó Vasutas! (1085)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1092
Nemzeti Sport 1926. augusztus 2.: Megalakult a futballisták érdekképviseleti szerve, a Magyar Játékos Unió. Elnöke Blum Zoltán. Hivatalosan augusztus közepén, Magyar Hivatásos Játékosok Szövetsége néven alakul meg.
Többet nem tudok róla én sem.
Előzmény: lg23 (1090)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1091
A cikk címére emlékszem, de nem olvastam el. De így tudom a dátumot is, csak nem mondom meg mikor, nem akarom elvenni Emen kenyerét :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1087)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1090
1926 nyarán, Blum Zoltán vezetésével megalakult egy játékostanács, vagy szakszervezet vagy valami ilyesmi. Erről tudunk valamit? Azon kívül, hogy megalakult, volt bármilyen "akciója", értek el bármit is a focisták? Meddig létezett vajon?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1089
Forró. Nagyon-nagyon forró:)
Előzmény: Emen (1088)
Emen Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1088

gyenge tippem van csak,de..26.július

 

Előzmény: Tempó Vasutas! (1087)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1087
Az évet, hónapot egészen pontosan meg lehet mondani.
A cikk címe: Ahogy Blau II. mondaná. Blau II (Békési) Gyula Magyarországon az ETC, a Vasas és a VAC játékosa volt. A húszas évek elején játszott a Hakoah Grazban, a Sliga Osijekben, A Makkabi Brodban, és a Makkabi Novi Sadban. Hazatért, majd 1927-ben testvérével (?) Blau I. Ernővel a Makkabi Tel-Aviv játékosa lett. Blau I. hátvéd tagja volt Palesztina első válogatottjának (a Deutsch Árpád szervezte palesztin válogatott pesti játékosokra épült, 1927. nyári, amerikai túrájukon ez a csapat szerepelt: Léderer – Blau I., Grosz – Erbstein, Fuchs, Deutsch – Rosenberg, Skalitzer, Stern, László, Báder. A Palesztinai Landarúgó Szövetség elnöke Török Béla volt).
Nagyon elkalandoztam. Szóval: év, hónap?
Előzmény: Emen (1086)
Emen Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1086
A hónapot nem tudom,de az év 1925-26.a szövegkörnyezetböl itélve,ezt egy frencstetleri jássz vakerja,kb a kilenc belsejének széléről:)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1085)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1085
Akkor kérdezek. Az alábbi szatirikus szöveg pesti jassznyelven íródott (márcsak ezért is érdekes, bizony nem könnyű megérteni).
Kérdés: mikor? (év, hónap)


Fakírok!
Elérkezett végre az a lácsó idő, amikor lóvéért szurkáljuk a bőrt! Megmurdelt az az átkos korszak, amikor zöldbabra hajszoltuk a polingot és leimra áztattuk véres verejtékkel hozomra vett salninkat! Itt a szerződés aláírás ideje! Minden manus, aki arra adja bázi séróját, hogy a polingszurkálásból brúgókeresetet csináljon magának tartsa nyitva mind a két kuksiját nehogy megerdőzzön benneteket az a sok nikhaj intéző. Vigyázzatok! Dikházzátok jól meg a skirát és ha alma tudtok olvasni, hívjátok el hohemebb haverotokat. El ne felejtsétek felszippantani a nagy bárkót, az aláírás szent pillanatában! Csak olyan kluboknak skribáljátok alá a fleknit, ahol szunyel a lóvé!
Gyökerek!
Követeljétek a pundróbiztosítást,mert ha ki lesz a pundrótok, elmehettek 60 napig flanózni az angolparki üvegkisztnibe!
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1084
ja és a megfejtőnek, (aki TV és sjose közösen) most kötelező feltennie egy kvíz-kérdést :)
Előzmény: lg23 (1079)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1083

Én úgy tudom, hogy nem ment sehova. Talán visszavonult...

 

Őszintén szólva nem tudom! Az NB1-ben nem találkoztam a nevével, és külföldön sem, csak jóval később, mint edző...

Előzmény: Törölt nick (1078)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1082

na ez az, hogy ez elvileg két különböző Kármán József!!!

 

Forrásaim szerint az a Kármán, aki 1940-től volt Újpesten, 1914-ben született, és a 30-as években, gyerekként az UTE utánpótlás gárdáiban szerepelt.

 

Míg a másik Kármán, aki egyébként 1930-32 között az Újpest játékosa is volt, 1937-ben egyszerűen eltűnik!

 

Egyébként őt a "Kaladozó magyar légiósok" c. könyv sem említi légiósként, pedig az elég jó könyv, elég pontos adatokkal

Előzmény: Törölt nick (1076)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1081

Újpesten egyértleműen Langfelder Ferenc intézőnek volt igen komoly beleszólása a csapat összeállításába. Például 1926-ban, az első profi bajnokik után is ő nyilatkozott, nem a tréner (Pozsonyi Imre). Amíg nem volt edző, addig meg szabad keze volt :)

 

Egyébként az UTE is próbálkozott többször amatőr trénerrel is, például egy időben Kéméndy Ernő szakosztályelnök, országos gátfutó és távolugró bajnok, az MLSZ főtitkár-helyettese, és egyben az UTE második csapatának egykori tagja vezette az edzéseket. Később, 1910 körül pedig Molnár II. Imre, az UTE korábbi válogatott csatára volt az amatőr tréner. De ez szerintem kimerült abban, hogy megmondta, milyen gyakorlatot kell folytatnia a játékosoknak az edzésen.

 

Arról van információtok, hogy a 20-as, 30-as években egyáltalán volt-e kispad a stadionokban? Én amit láttam stadion-fotókat, ott kispadot nem nagyon véltem felfedezni... ez is érdekes dolog :) Ha pedig volt kispad, ki ült le rá az edzőn kívül? Csere ugye nem volt, a kapusedző, pályaedző szinte ismeretlen fogalom...

 

ötletek?

Előzmény: Tempó Vasutas! (1070)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1080

Ez érdekes sztori...

Az 1932/33-as gólkirályi címet Avar István szerezte meg, 1 góllal Jávor előtt. Aztán jó 20 évvel később bevallotta, hogy az egyik sokgólos meccsen egy szögletet követő kavarodás után nem róla, hanem Jávorról pattant be az egyik labda. Így Avart megfosztották a gólkirályi címéről (Jávor az ilyen dolgokra kínosan ügyelt), és odaadták Jávornak.

 

Mindössze egy gond van: szerintem totál elszámolták az egészet :) Én újraszámoltam, és az alapján 3 gól előnnyel volt gólkirály Avar, amiből ha egyet Jávornak írunk, még az is egy gólos előny... :) Ha ezt esetleg be lehetne bizonyítani, hogy nem tévedés, akkor Avar "Ricsi" kaphatna egy poszthumusz gólkirályi címet!

Előzmény: Törölt nick (1064)
lg23 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1079

Az FTC-nek 1926 előtt nem volt edzője, Tóth-Potya volt az első hivatásos (és nem amatőr) trénerük! Az Újpest először 1920-ban alkalmazott hivatásos trénert.

 

Az MTK-nál pedig úgy tudom, hogy Hogan 1918 körül hazatért, és csak kb. 3 év múlva jött vissza Magyarországra. A megoldást pedig eltaláltátok: bizony Jávor Pálról van szó! Ő az egyetlen magyar edző, aki 5 magyar bajnoki címmel büszkéledhet!

Előzmény: Tempó Vasutas! (1059)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1075
Antikváriumban. Viszonylag gyakran lehet kapni. Szerintem elég egyszer végigmenni a Múzeum körúti antikvársoron, biztosan lehet találni egy példányt (úgy rémlik, hogy a Honterus melletti Múzeum Antikváriumban többször láttam már)
Előzmény: Törölt nick (1074)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1073
Kb. 150 sportkönyvem lehet, természetesen ez is köztük van. De az igazi a 26-os könyve,volt már erről szó.
Előzmény: Törölt nick (1071)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1070
A régi Fradi edzői, valamit csak találtam. Földessy János: A magyar labdarúgás és a hatvan éves MLSZ. 226. o.: azt írja, hogy a század első éveiben nem voltak edzők, az egész problémát az MTK-FTC rivalizálás hozta felszínre (ez rendkívül logikus). Ezt megelőzően korosabb játékosok készítették fel a csapatokat A Fradi esetében először Malaky Mihály és Horváth Ferenc, majd Bródy Sándor volt az edző. Utána jött az angol Gannon, aki inkább erőnléti edző volt.
Bennem még egy dolog merült fel: az egy dolog, hogy nem dolgozott edző a csapatok mellett, de valakinek kellett lennie, aki kijelöli a csapatot, netán a pálya mellett áll, és tanácsokat ad. Gondolom, ha voltak ilyenek, akkor az intézők, vagy nagyobb kluboknál a szakosztály-igazgatók voltak. Pl. az FTC esetében én elsősorban Malakyra gyanakszom. Az MTK-nál meg elsősorban Fodor Henrikre, előtte meg Szüsz Hugóra. Ezek persze tippek csak, mert ezekre korábban nem igazán figyeltem. Az viszont biztos, hogy a Csabagyöngye felett Minarik intéző bábáskodott.:)
Ljungberg Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1068
Felnőttben díjmeccsen tuti nem szerepelt.
Előzmény: Törölt nick (1067)
Ljungberg Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1065
Csak a profizmus bevezetését követően dolgoztak nálunk szerződtetett edzők.
Előzmény: Tempó Vasutas! (1061)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!