Keresés

Részletes keresés

kpl Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4139
:-)
Előzmény: Helem (4137)
kpl Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4138
Telkes-story röviden: http://www.kornyezetunk.hu/belso/mg37.html

----

Egyébként a látens hő ügyben tényleg vannak zavarok a lapomon, megnéztem az eredeti formájában és sajna már ott is.

Az akkoriban kezembe akadt ismertető egy olyan hőtárolási értéket írt bizonyos meg nem nevezett eutektikum esetében, ami akkor valaminek a nyolcszorosa volt, de azt már nem találom hogy minek, nyilván nem a glaubersó köztudott 389-es látens hőjének. A félrevezetés tehát tetemes, bár nem szándékos.

Viszont ha 1995-ben volt ilyen tulajdonságú anyag, akkor optimista hozzáállással manapság már a félrevezetési érték sem lehetetlen, megtalálásuk/kifejlesztésük pusztán idő és pénz kérdése, és figyelve a tendenciákat egyre kevesebb idő kérdése hogy a nagyon mély fiókok aljáról napfényre kerüljenek.

----

Nekem két héttel ezelőtti teljes mentésem van innen és a peak-ról. Némi molyolás után zippelve kb. 1,3 MB. A peak nagyobb, mert ott képek is vannak. Végszükség esetén ketté lehet szedni.
Igény esetén weblapomon lesz. Elvileg ez bezavarhat:

"A Fórumunkban közzétett szövegek, képek és információk nyilvánossághoz közvetítési jogai a fórumos hozzászólás elküldését követően - a Fórum jellegéből adódó strukturált formában - az Index.hu Rt-re szállnak, újraközlésük bármilyen nyomtatott vagy elektronikus formában az Index.hu Rt. engedélyéhez kötött. Ez nem zárja ki a felhasználó saját hozzászólásának az általa történő további szabad felhasználását."

Mondjuk nem akarok törölt nick lenni :-) Rákérdezek.
Előzmény: S.P.T. (4133)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4137
20 köbméterre.
Előzmény: Helem (4136)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4136
Kértem tőlük árajánlatot email-ben.
Előzmény: S.P.T. (4134)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4135

"A Telkes féle glaubersós projektnek"

Rosszul volt az egész megcsinálva, utána meg vagy elment a kedvük vagy a szponzoruk vagy mindkettő.

Előzmény: S.P.T. (4133)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4134

Na, ez gyorsan ment. Akik glaubersót forgalmaznak:

Csepp Bt.

HCI Kft.

 

A kristályos Nátrium-szulfátot hívják glaubersónak, de van vízmentes nátrium szulfát is...

S.P.T. Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4133

A Telkes féle glaubersós projektnek, ha jól emléxem az volt a legnagyobb problémája, hogy a kristályvíz kivált az anyagból, ís rohamosan romlott a teljesítménye a rendszernek.

Egyébként elég "primitív" rendszer volt, mert csak téglatest formájú vas tartályok voltak felszerelve ablakok mögé, nappal begyüjtötte a hőt, este leadta. Tehát ezek voltak egyben az abszorberek, a fázisváltó anyag tárolók és a fűtőtestek is.

 

Aztán még a vas tartályok elkezdtek korrodálni, szépen szétrohadni, és mentek a vastelepre.

 

Szomorú vég ez egy szép kezdetnek.

 

Ma már a legtöbb problémája könyökből megoldható.

 

Találtam magyar cégeket kb. 1 éve, akik forgalmaznak glaubersót, de már nem emléxem sajna a címükre.. Azért megnézem, hátha elmentettem valahova.

carnap Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4132
tok jo. kosz.
Előzmény: jee_c (4131)
jee_c Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4131
Pl:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=50&na_step=50&t=9039141&na_order=
Ez 50 hsz-ást generál le és ad vissza az 50-ediktől kezdve.

Na ezen belül az na_start-ba mehet 0 (vagy 1), az na_step-be meg az összes hozzászólás száma.
Előzmény: carnap (4129)
erbe Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4130
Próbáltam, csak az a gond, hogy a 400-valahányból csak az utolsó 50-et hozza, korábbra nem enged vissza. Új versenyzőknek meg időnként csak a számra kellene hivatkozni, ahelyett, hogy újraírom az egész témát.
Előzmény: Helem (4128)
carnap Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4129

szia

 

ez erdekelne, leirnad? (veeed ugy,h ogy ertek azert hozza, szoval csak a tipp kell)

Előzmény: jee_c (4127)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4128

"saját régebbi hozzászólásaimat sem tudom előhalászni"

Én megpróbáltam nekem műxik.

 

Rámész a nickedre, aztán kiválasztod a hozzászólásokat, majd a válsztott topkban rámész a számra, az adott topikban a hozzászólások számára.

Előzmény: erbe (4126)
jee_c Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4127
Én már csináltam teljes topikmentést - ha megnézed a lekérést (a címet) elég könnyen rájöhetsz, hogyan kérheted le az egész topikot egy nagy html fileban. Persze eltart egy jó ideig , amíg lejön. Mondjuk nem azért, mert annyi sok karaternyi hozzászólás van, hanem azért, mert tele van mindenféle csicsával a html kód. Azt is tervezem, hogy csinálok egy "csicsátlaító" kis progit, ami végigszalad a lementett htmlüen, és létrehoz belőle egy kisebb, használhatóbb darabot, amiben az előzmény link is rendesen műxik. Most, hogy felvetetted az igényt erre, ráállok a témára. Csak magam miatt nincs elég motiváció ahhoz képest, hogy mennyi időm lenne rá. :)
Előzmény: erbe (4126)
erbe Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4126
Mióta változtattak a Fórum keresési módszerén, a saját régebbi hozzászólásaimat sem tudom előhalászni. Összeszedi a legutolsó 50-et, korábbra meg még lapozni sem enged. Valahol már láttam hozzászólást, amiben említettek teljes topicmentést.
Ha lenne valakinek ilyen, kérném!
Én is ígértem egy napkollektoros-hőtárolós fűtési tanulmányt, de sajnos, még nem találtam meg.
Előzmény: jee_c (4125)
jee_c Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4125
Tudom, hogy nem kevés idő kell hozzá, de ha érdekel a téma, akkor javasolom, hogy olvasd végig a topikot és sok kérdésedre választ találsz. Sok mindent boncolgattunk már it, és konkrét számítgatások is voltak.

Tervezem, hogy csinálok egy adatbázist a hozzászólásokból, amiben témakörök szerint lehet végignézni a hozzászólásokat. Idő kérdése.
Előzmény: Dzsonszii (4116)
JFEry Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4124
Bocs! Rossz címzet.
Előzmény: Helem (4123)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4123
Minek számoljak, tudom én is.
Előzmény: JFEry (4122)
JFEry Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4122
Számolj csak! meg fogsz lepődni, hogy pár száz Wattórát is alig tárolhat.
Előzmény: Helem (4120)
kpl Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4121
Nem a látens hője a nyolcszoros, hanem az adott mennyiségű hő betárolására kell nyolcadrész térfogat a sóból. Legalábbis a 90/5 fokos hőkifacsarós víztartályhoz képest.

A drágasággal egyet lehet érteni, bár az ausztrál céget még nem nyomoztam le. De ami késik nem múlik.
Előzmény: pert1 (4113)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4120

"Más: A szélenergia tárolására lenne egy olyan ötletem, hogy 10-100 tonna súlyt emelnék fel szeles időben, szélcsendben pedig toronyóra-szerűen leengedve hajtaná a generátort."

 

Szerintem számolj utána, ez megsaccolva megfelel egy deci benzinnek. Mindig számoni kell szerintem.

Előzmény: Dzsonszii (4116)
erbe Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4119
Az említett kondenz folyadék a hűtött oldalon kicsapódó pára. Hűtőszekrényben csak mint a hűtőegységre rakódó jégként találkozol vele. Ha nem lenne kissé kellemetlen szaga, akár desztillált vízként is használhatnád.
Előzmény: szg307 (4117)
erbe Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4118
Ahhoz képest, hogy csak fűtesz 300 wattal, vagy hőszivattyúként 1000 W teljesítménnyel melegít, talán el lehet viselni a hűtőszekrény hangjával megegyező "ZAJT". Milyen vegyi szennyeződést jelent szerinted a kondenzvíz (desztillált víz)?
"egy olyan ötletem, hogy 10-100 tonna súlyt emelnék"
Keress vissza, és olvasgass! Már volt.
A csúcstározós vízierőmű többezer (millió) köbméteres és nem csak néhány méterre, hanem általában többszáz méterre emeli fel a vizet (hogy értelme is legyen a dolognak!).
Előzmény: Dzsonszii (4116)
szg307 Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4117

Nem egy jó hőszivattyú az, amely 300W-ból 1000-et csinál.

Ma a hőszivattyúk 4-5COP értékűek, így 300W-ból 1200-1500W hőenergiát állítanak elő (vagy vonnak el).

 

Egy áramszolgáltatónak jelenleg lehet, hogy nem érdeke, hogy ötöd-annyit fogyasszon egy fogyasztó.

 

Láttam geotermikus hőszivattyúkat üzem közben. Egy dobozban van benne, kompakt összeépítve, nyugodtan leteheted a családi házad pincéjébe, nem fogod hangját sem hallani.

 

A kondenz folyadék vegyi terhelését nem látom olyan rettenetesnek. Működik az országban egy pár hűtőszekrény. Azzal a kondenz folyadékkal mi van?

 

 

Előzmény: Dzsonszii (4116)
Dzsonszii Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4116

Sziasztok! Új vagyok még itt, tájékozatlanságom esetén elnézésetek kérem.

A hőszivattyúra visszatérve, a 80-as években az áramszolgáltatós újságokban gyakori téma volt. Nos igen sok energiát kér az is a kompresszió előállítására. Kb 300W elektromos teljesítménnyel érhető el 1kW hőteljesítmény. Zajos, drága és vegyi terhelést jelent a környezetre a kondenz folyadék.

Más: A szélenergia tárolására lenne egy olyan ötletem, hogy 10-100 tonna súlyt emelnék fel szeles időben, szélcsendben pedig toronyóra-szerűen leengedve hajtaná a generátort.

Előzmény: szg307 (4083)
Helem Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4115

Köszi, hogy utána néztél.

Én is jobban hiszek ennek a táblázatnak.

Előzmény: pert1 (4113)
jee_c Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4114
Nem csodálkozom, inkább örülök neki, hogy vannak, akik pozitív példával járnak a töbiek előtt.
Előzmény: Ember a Holdon (4110)
pert1 Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4113
Ennek a glaubersónak a 8-szoros latens hője annyira rejtve lehet, hogy még a kémikusok sem nagyon tudnak róla. Mert egy nagyobbfajta táblázatban
(www.fskab.com/Annex17/Materialdata/Materialdata.xls)

csak 200-400 MJ/m3 hőtároló kapacitást adnak meg a NaSo4*5H2O-re, ami nagyjából megegyezik az 1 m3 vízre megadott 370 MJ/m3-rel. A megadott feltételeknek (a víznél 8-10 szer jobb hőtárolóképesség) csak néhány lítiumvegyület LiH, LiF illetve keverék LiF-NAF-MgF felel meg, 2500-3000 MJ/m3 hőtárolóképességgel, de szvsz ezek feltehetőleg túl drágák a 20-30 m3-es tárolók feltöltésére.
Előzmény: Helem (4111)
kpl Creative Commons License 2005.02.22 0 0 4112
"...biztató kísérletek...": a (4087)-ben már meg is találtad :-)
Előzmény: Helem (4111)
Helem Creative Commons License 2005.02.21 0 0 4111

http://napenergia.fw.hu/htmlszak/sz2tar.htm

Itt találtam ezt:

 

" Jóval kisebb helyet és beruházást igényelnek az úgynevezett látens vagy fázisváltós hőtárolók, melyek töltőanyaga hő felvétele közben halmazállapot-változáson megy át, majd később a megfordított folyamatban a felvett hőt leadva visszakristályosodik. Az épületfűtésre elsőként Telkes Mária által használt anyag a glaubersó (Na2SO4.10H2O) volt, ami azonos térfogaton kb. nyolcszor több hőt képes tárolni mint a víz. A fenti példában tehát kb. 33 m3-es ( családi házak széntárolója szokott ekkora lenni ) tároló elég lehet. Több sóhidrát is alkalmas a töltõanyag szerepére, és más - magasabb hőfokon kristályosodó - szerves vegyületekkel is folytattak biztató kísérleteket Magyarországon is. "

   

Ember a Holdon Creative Commons License 2005.02.21 0 0 4110
Csodálkozol?

Freiburgban működig az egyetem mellett egy intézet, mely Németország s a világ egyik legjelentősebb megújuló energiákkal foglalkozó tudományos intézete. Konzulens tanárom járt kint párszor, mesélte, hogy szinte a teljes spektrumot lefedik, ami a napenergiafelhasználást illeti. A passzív építészeti hasznosításoktól kezdve a napelemeken át a napkollektorokig. Így a pénz és a szellemi háttér is adott a kutatásra és a felhasználásra is.
Előzmény: jee_c (4103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!