Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1128
"A nyugdíjasokon kívül erre senkinek nincsen ideje..."

Dehogynincs. A kötetlen munkaidejű kutatóknak. Ha jól belegondolok, én is ebbe a csoportba tartozom.:)
Előzmény: lg23 (1123)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1126

Még egy kérdés: Nyári futballtilalom!

 

Mikortól meddig volt érvényben? Csak Budapesten, vagy országszerte? Külföldre is érvényes volt? Egyáltalán miért vezették be, mi volt a célja?

lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1125

Tényleg, TV!

 

Egyszer írhatnál egy cikket a játékosok beceneveiről is (a csapatnevekhez hasonlóan)! Van jópár igen érdekes :)

 

A Magyar Futball Anekdotakincse c. könyvben elég soknak a magyarázata is le van írva!

Előzmény: lg23 (1124)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1124

Amit ígértem:

 

A sztori: "Bő szoknyaként lebegő, hatalmas klottnadrágjának köszönhette Takács I Géza a "Mari néni" becenevet. Ez aztán úgy ráragadt, hogy olykor a tudósításokban is "lemarinénizték".
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1123
Egyébként a fővárosival kapcsolatban egyszer lehet, hogy majd igénybe venném ezt az ismerősödet :) Tragédia, hogy személyesen be kell menni 3 napra előre, és személyesen kell kikérni az iratokat. Majd újra be. A nyugdíjasokon kívül erre senkinek nincsen ideje...
Előzmény: lg23 (1122)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1122

Az Újpesttel kapcsolatos levéltári iratok sajnos vagy 1000 helyen vannak.

 

A Fővárosi Levéltár mellett az Országos levéltárban is vannak iratok (ráadásul két különböző részlegen), és a BM-levéltárban is. Az Újpest történelmének ezzel a részével kapcsolatban (is) tragikus a helyzet, sajnos...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1115)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1121

oké, köszönöm szépen :-)

Előzmény: pgyuszi (1120)
pgyuszi Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1120

Megpróbálom, de nem ígérek semmit.

Előzmény: lg23 (1119)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1119
Nem tudod megszerezni esetleg a pontos dátumát a Nemzeti Sportnak? (Illetve Népsport) :D
Előzmény: pgyuszi (1118)
pgyuszi Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1118
Szia. Dudás Jánosé a Kő András által írt "Szemétből mentett dicsőségünk" című könyvből van, míg P. Szabóét a Nemzeti Sport egyik gyászjelentésében találta meg egy ismerősöm.
Előzmény: lg23 (1117)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1117
Szia! Köszi az adatokat! Honnan vannak?
Előzmény: pgyuszi (1116)
pgyuszi Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1116

Sziasztok, nézem itt a fórumot, és elég sok érdekes adatot találtam. Próbálom kideríteni, hogy a válogatott játékosok közül ki mikor halt meg, de jópárnak a sorsáról nem tudok. Abban tud-e valaki segíteni, hogy mikor halt meg dr. Müller Ferenc, a volt FTC-játékos, aki a 90-es évek végén a legidősebb élő válogatott labdarúgónk volt?

 

Korábbi témákhoz hozzászólva P. Szabó Gábor a "Seriff" 1950-ben halt meg, Dudás János pedig tudtommal 1979-ben.

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1115
A BFL-ben (Budapest Főváros Levéltára, Teve utca) vannak a cégbírósági iratok. Ha valahol, akkor ott biztosan minden fontos dolgot meg lehet találni ezekre az rt-kre (részvényesek, éves jelentések, stb). Ha egyszer el akarnál menni (lehet, hogy az újpestiek is oda kerültek), írj, az ott dolgozó ismerőseimtől megkérdezem, hol és mit kell keresned, meg hogy kell-e valamilyen engedélyt szerezni (ez lehet, hogy kicsit macerás). De lehet, hogy az újpesti anyagok a Pest Megyei Levéltárba kerültek, fogalmam sincs.
Előzmény: lg23 (1114)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1114
egyébként azt hiszem, kezdek érteni bizonyos dolgokat, újpesti vonatkozásban is :) Köszi!
Előzmény: Tempó Vasutas! (1112)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1113

pedig arra határozottan emlékszem, hogy az 1926-os újságok azt írják, hogy 500-600 milliós alaptőkével meg fog alakulni az a Részvénytársaság ami az MTK ill. az FTC profi csapatát fogja működtetni. De majd este otthon utánanézek...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1112)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1112
Erre nem tudok válaszolni, én csak a Fradiról tudok annyit, hogy Ferencváros FC néven szerepeltek. Megnéztem a budapesti egyesületek statisztikai összeírásában, ott még ennyi sincs, csupán a Ferencvárosi TC van megadva (1560 tag). Az MTK esetében szerepel MTK (949 tag) néven és van Hungária Football Club (65 tag) A Bocskairól tudok kicsit többet, ami Bocskai Football Club volt, és mint szövetkezet alakult meg (részjegyeket bocsátottak ki). Egy évvel később jelent meg egy hír, miszerint eddig hat sportmecénás tulajdona volt a Bocskai FC, most egyesületté alakul, „városi előkelőségek” bevonásával.
Ezek alapján el tudom képzelni, hogy mind a Ferencváros, mind a Hungária egyesületi formában működött (a pályákat viszont rt-t működtették). Az a baj, hogy mint oly sok mindenhez, ehhez sem értek.

Nem tudom, tudtátok-e, a három nagy klub között volt egy megállapodás a nemzetközi mérkőzések jövedelme elosztása tárgyában, ami aztán különféle okokból pereskedésbe torkollt 40-42 között. Ennek dokumentumait egy rövid bevezetéssel itt találjátok:
http://www.natarch.hu/archivnet/rovat/cikk.phtml?cikk_kod=45
Előzmény: lg23 (1111)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1111

A profivá alakuláshoz némi kiegészítés, és egyben kérdés is:

 

Ha minden igaz, az MTK és az FTC teljesen új részvénytársaságot alakított 1926 nyarán, hogy az indítson profi csapatot. Az új társaság mindkét klub esetében részben az amatőr klub, részben gazdag mecénások tulajdonában volt.

 

Azonban Újpesten nem ez volt a helyzet. Újpesten nem alapítottak új gazdasági társaságot! Hanem az 1921. novemberében, az Újpest-stadion építésére létrehozott "UTE Sporttelep Rt." volt az, amelyik a profi csapat mögött működő gazdasági társaság szerepét elvállalta!

 

És a kérdés: a Hungária és a Ferencváros mögött álló gazdasági társaságnak mi volt a neve? Én sajnos nem tudom...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1103)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1110

Az előtte lévők azért nem voltak hivatalosak, mert nem az MLSZ írta ki!

 

1914-ben megtörtént a probléma, összeveszett az MTK és az FTC. Így 1914 őszén nem indult el a bajnokság. Helyette az MTK kiírt egy Hungária-Serleget, az FTC pedig egy Auguszta-serleget, ezekért versenyeztek a csapatok.

 

1915-re viszont már kibékültek, ekkor azonban az MLSZ töketlenkedett: nem írtak ki bajnokságot. Úgyhogy ismét összefogtak a klubok és saját maguknak kiírtak egy bajnokságot. De így ez sem lehetett hivatalos... ez egy egy fordulós "menet" volt, és pl. az UTÉ-ból olyan sok játékost behívtak katonának, hogy részt sem tudott venni rajta...

1915 őszén viszont már az MLSZ írta ki a hadibajnokságot. Ami azonban nem hivatalos. Hogy miért? Talán mert egy fordulós volt? Ezt nem tudom. 1916 tavaszán újra kezdődött a töketlenkedés, megint nem írtak ki bajnokságot, hanem a hadikupa nevű mérőkzéssorozatban vettek részt a csapatok.

 

És 1916 őszén végre megindultak a hadibajnokságok :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1108)
Emen Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1109
én csak a netröl tudok tájékozodni,a cikkek nagy része meg ugyis töletek származik..szóval semmi frappáns kérdés nem jut eszembe..(
Előzmény: Tempó Vasutas! (1103)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1108
Jogos, tényleg hivatalos volt. Az előtte lévő három nem volt az. (ez megint az a téma, amiben nem vagyok igazán járatos).
Amit írtál, mármint hogy össze-vissza játszották esetleg a meccseket, annyira kézenfekvőnek tűnik, hogy eszembe sem jutott.
Előzmény: lg23 (1107)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1107

Én arra gondoltam, ahogy azért hadibajnokság, mert össze-vissza játszották a meccseket, és aki éppen otthon volt a frontról, az beszállhatott egy meccsre... szóval nem voltak annyira kemény szabályok. Aztán lehet, hogy nem így volt...

 

Viszont hivatalosnak hivatalos, mert ha nem az lenne, akkor az MTK 19 bajnoki címmel büszkélkedhetne csak...

 

A katonai behívó egyébként az I. világháború előtt is jellemző volt. Sorra olvasom a cikkeket, hogy pl. amikor 1911-ben kiesett az Újpest, akkor a fél csapatot behívták előtte katonai szolgálatra Gallíciába, meg Salzburgba, meg egyéb "közeli" helyekre...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1106)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1106
Nyilván a háború, és nem az FTC-MTK miatt volt hadibajnokság. Pusztán feltételezem, hogy a két klub harcának köszönhető rendezetlenség, és kiszámíthatatlan viszonyok miatt sem voltak hivatalosok ezek a bajnokságok. De lehet, hogy ennek semmi köze hozzá. A mindenttudó cseh könyvemben vagy 15 oldalon taglalják az ottani hadibajnokságokat, de csak foszlányokat értek belőle.
Van esetleg még egy nyomósabb indok. Valószínű, hogy sok labdarúgót hívtak be katonának, és ezért nem akarták, hogy hivatalos legyen a bajnokság. Erre persze rögtön tromfolhatsz, hogy: és a II.VHB idején? Az biztos, hogy pl. a Bocskai néha alig tudott kiállni, mert behívták a játékosokat (még nem katonának, hanem kiképzésre).
Vagy éppen az is lehet, hogy 14-ben embertelennek találták, hogy miközben katonáink halnak meg a fronton, addig a hátországban "komoly" bajnokságokat rendezzenek. A II.VHB idején viszont ennél lényegesebb volt, hogy a visszatért területek csapatai is játszanak, és ennek sokkal fontosabb szimbolikus üzenete volt, mint annak, hogy humanitárius okokból ne játszanak tétmeccseket.
Szóval igazából nem tudom, miért volt így, csak okoskodom. Dehát ez a szakmám.:)

Viszont Földessy biztos megírta, mi miért történt...
Előzmény: lg23 (1105)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1105

És nem a világháború, hanem az FTC-MTK "háború" miatt volt hadibajnokság? Ők álltak hadban egymással?

 

Hát nem tudom...

 

Az FTC-t egyébként azért akarták kizárni, mert megsértődött az MTK-ra és nem akart kiállni ellenük...

 

És az 1918-19-es szezon miért volt hadibajnokság? Addigra már egymás tenyeréből evett a két klub :-)

 

Tuti nem az I. VH miatt volt? És mik lehettek a technikai részletei? Nekem ez nem tiszta...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1101)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1104
1914 őszén pedig az MTK-t zárták ki a bajnokságból. A sztorit meg is írtam a Mancsban, a "Kék-fehér, zöld-fehér" c. cikkben.
Előzmény: Tompus999 (1102)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1103
Tegnap még nem adtam pontos választ a kérdésemre, Blau II. "kiáltványa" kapcsán.
Tehát: a szöveg a Nemzeti Sport humorrovatában, a BÖK-ben jelent meg (Bolondos Ötletek Képekkel), 1926. augusztus 6-án. És hogy miért állítottam, hogy a hónapot is pontosan meg ki lehet deríteni a szövegből? Az álkiáltvány a profi szerződések aláírásáról szól. Az MLSZ profi alszövetsége (Magyar Professzionista Labdarúgók Szövetsége, MPLSZ, népszerű rövidítése PLASZ) 1926. július 28-án alakult meg, az első profi bajnoki meccset szeptember elején tartották. Az átmenet egyik fontos kérdése az volt, hogyan válnak jogilag is profivá az amatőr játékosok. Hiszen új egyesületek jöttek létre, azaz pl. nem az történt, hogy az FTC vagy az MTK egyik napról a másikra profivá vált, hanem tk. független, profi egyesületek jöttek létre (a példánál maradva az FTC és az MTK maradt amatőr, de megalakult a Ferencváros és a Hungária, stb.).
Tehát az összes profi játokossal szerződést kellett kötni, de ez sem ment egyszerűen, hiszen tk. az összes első osztályú játékos elvileg abba a profi csapatba mehetett volna, ahová akar. Ezért az MLSZ hozott egy úgynevezett átmeneti rendelkezést (lásd: MLSZ Hivatalos Közlönye 1926. augusztus 6.). Ennek lényege: Minden játékos amatőrnek tekintendő. Augusztus 1–18 között minden profi klubnak legalább 11 hivatásos játékossal szerződést kell kötni. Ha egy labdarúgó régi egyesületének jogutódjával nem akarja a felajánlott szerződést megkötni, a szövetség vizsgálja meg, hogy ellenkezése jogos-e. Ha a felajánlott szerződést a PLASZ korrektnek találja, és a játékos továbbra sem ír alá, egy évig nem szerepelhet, kivéve, ha a játékost az egyesülete valahová kiadja.
A lényeg tehát az, hogy augusztus 1. és 18. között kellett megkötni a profi szerződéseket, erre utal a szöveg. Igaz, hogy a profi szövetség július 28-án alakult meg, tehát a szöveg 29-én, 30-án, vagy 31-én is megjelenhetett volna éppenséggel.

Az eredeti kérdésem az lett volna, hogy futball, vagy rögbimeccset rendeztek-e előbb Magyarországon, de erre én is csak 99 százalék biztonsággal tudom a választ.

Viszont Emen kérdezhetne valami frappánsat.
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1102
"18 februárjában még arra is volt példa, hogy az MLSZ kizárta az FTC a bajnokságból"

Tehát akkor nem az idei az elsô ilyen eset...
Előzmény: Tempó Vasutas! (1101)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1101
A pontos választ nem tudom, csak sejtéseim vannak. A 26-os Földessy könyvből, illetve a Sporthírlapból, esetleg a 17-től megjelenő Sportlapból bizonyára kiderül (amikor kijegyzeteltem ezeket, nem koncentráltam erre a kérdésre).
Feltételezem, hogy talán az FTC és az MTK harca, amely a háború idején folyt a legintenzívebben, lehet a háttérben (18 februárjában még arra is volt példa, hogy az MLSZ kizárta az FTC a bajnokságból). Mindenesetre Csehországban sem rendeztek hivatalos bajnokságokat.
Előzmény: lg23 (1100)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1100

nekem is van egy kérdésem. Bár nem kvíz, azért érdekel, mert nem tudom rá a választ :)

 

Szóval. Az 1916/17-es, az 1917/18-as és az 1918/19-es szezonnál nem felejtik el megemlíteni, hogy "Hadibajnokság"-ról van szó. Az én kérdésem az lenne, hogy mi az a hadibajnokság?

Mert 1944 őszén még érthető, hogy országosból Budapestire redukálódik a mezőny, ezért átnevezik... de az I. világháború alatt én nem látok semmilyen komolyabb változást, ami az átnevezést indokolná. Vagyis nem a csapatok létszámát, a bajnokság hosszúságát érinti a kitétel. Akkor viszont mit? Miben különbözött a hadibajnokság a nem hadi bajnokságoktól?

 

köszi

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1099
Gondolom, nem a DVSC-s Tisza Andrásra gondolsz... Többnyire csatár volt ugyan, de nem center, ráadásul nekem sem adtál volna föl egy ilyen magas labdát.:)
Előzmény: Törölt nick (1098)
Tompus999 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1097
akkor innen ered a "jasszkarizni" szó is. valahogy mindig azt gondoltam, hogy a "jazz" szó az alapja (bár semmi köze hozzá)
Előzmény: Tempó Vasutas! (1094)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!