Palesztina mint földrajzi egység létezett, mindig mint valamelyik nagy birodalom tartomanya. Nem tartozott hozzá palesztin nép, csak paleztinai beduin törzsek, akik az egész birodalomban mozoghatott. Meg némi letelepedett városi lakosság, de ők még inkább tórök, szaudi, szír alattvalónak tartották magukat.
Zsidó kézben szétszórt területekben magánkézben, ami éppen palesztin tulajdonosok adtal el nekik. Na nem a helyi sejk, hanem a Damaszkuszban élő nagybirtokos. A "pöttyök' közti szabad területekben akkor senki sem élt, ma ott él a vilagból osszegyűlt 6 millió zsidó. De azok nem a helyi törzsnek hiányoztak, hanem a sivatag damaszkuszi gazdájának. Ezért indult a kórnyező orszagokból a háboru.
1989 végén amerikai csapatokat küldött Panamába, hogy eltávolítsák a hatalomból az USA-ellenes politikát folytató, Noriega tábornokot. Noriegát gyilkosság és drogcsempészet miatt letartóztatták és Floridában 40 év börtönre ítélték.
A hidegháború vége és a kommunizmus bukása után elsőként fogalmazta meg az Új Világrend koncepcióját, amely azóta is meghatározza az Egyesült Államok külpolitikáját.
A leginkább Bush nevéhez köthető külpolitikai esemény mégis az 1991-es öbölháború volt. Miután 1990-ben Irak megszálltaKuvaitot, az amerikaiak számára veszélyessé vált a korábbi szövetséges Szaddám Huszein állama. Bushnak sikerült meggyőznie a közvéleményt és az ENSZ-et a háború szükségességéről. A „Sivatagi Vihar” fedőnevű hadművelet során 5 hetes légi hadjárat után, a szövetséges csapatok benyomultak Kuvait, majd Irak területére, ahol a harcok 4 nap után befejeződtek. A tűzszüneti megállapodás értelmében Iraknak el kellett fogadni az ENSZBiztonsági Tanácsa által kidolgozott feltételeket, de Szaddám Huszein megőrizhette hatalmát.
Jóllehet, a háború után Bush népszerűsége magas volt, hivatali idejének végére nyilvánvalóvá vált, hogy az ország belső, gazdasági problémáira nem tudott megoldást találni. 1992-ben, döntően emiatt, nem sikerült újraválasztatnia magát.
Csak az egyszerűség kedvéért nem írtam ki hosszabban, de gondolom azt hiszed, keverem az ifjabb Bush elnökkel.
Épp a felsoroltak azok az események, amik mögött te a pénzügyi tőke összeesküvését véled felfedezni. Habár szerintem személy szerint néhány ilyen zsebdiktátor megbuktatásával nem sokat vesztett a világ.
Igen, épp ez a baj. Ahogy Bush is a hatalomtól megrészegülve (habár melyik politikussal nincs így?) cselekedett, az eddigi hozzászólásaid alapján szerintem ezzel tökéletesen tisztában vagy,
Hagy zavarjam meg e nagy ívű gondolatmenetedet: (H.W. Bush meg CIA igazgató volt... ÉS?)
De mitől palesztin a palesztin. (Mint például mitől székely a székely.)
Mi az a nyelvi, kultúrális, etnikai különbség, ami megkülönbözteti egy a határ másik oldalán lévő arab jordániaitól, szírtől, libanonitól, egyiptomitól.
Senki sem feledkezik meg róla szerintem... másként esélye sem lett volna az oligarcha-csürhe megrendszabályozására, és Oroszország is ott tartana, mint Ukrajna...
(H.W. Bush meg CIA igazgató volt... ÉS?)
Tudod, szerintem az, hogy maga mellé karolta az oligarcha-csürhét, a pénzembereket, haverságukért és támogatásukért cserébe pedig az állam beleegyezésével és leplezésével folytathatják ugyanott, az kicsit sem teszi különbbé a gyűlölt IMF-nél.
Igen, épp ez a baj. Ahogy Bush is a hatalomtól megrészegülve (habár melyik politikussal nincs így?) cselekedett, az eddigi hozzászólásaid alapján szerintem ezzel tökéletesen tisztában vagy, úgy mi biztosítja, hogy Putyin nem teszi ezt a Kelet-közép-európai országokkal, velünk is. Közép-Ázsiában, Fehéroroszországban neki is megvannak azok a vezetők, akik szimplán a csicskásai, és úgy ugrálnak ahogy ő fütyül.
Éppen ezért semmi se teszi őt különbbé.
Egyszer mondtad, hogy marxista nézeteket vallasz. A minél nagyobb társadalmi egyenlőség, a dolgozók jogai nagyon szép dolog.
Csakhogy ezek épp a drágalátos BRICS országokban valósulnak meg a legkevésbé. Oroszországból is csak azt hallani, hogy a fenetudja miből meggazdagodott milliárdosok melyik 3. osztályú focicsapatot vásárolják föl pénzmosás céljából és tömik tele pénzzel. Az se véletlen, hogy a gyűlölt, dekadens nyugati bankokban tartják a pénzüket Putyin legfőbb bizalmasai. Pedig úgy tudtam a mi romlott világunk összeomlása már csak hónapok kérdése.
Épp ezért tartom undorító dolognak például Kína gazdasági teljesítményét dicsérni a hazai politikusok szájából. Gondolom Viktor is örülne, ha a Putyin 50 évnyi hiteléből épült teljesen felesleges atomerőmű építésén a magyar rabszolgamunkások dolgoznának, mindenféle alapvető szabályozás nélkül. Aztán ha véletlenül meghal 10 munkás, hát ez van... A lényeg, a növekedés.
Na ezért nem tartom őket különbnek Amerikától meg a Nyugattól, annyi a kivétel, hogy nálunk most még legalább vannak munkavállalói jogok, szociális ellátórendszer. Nem úgy mint a magasztalt Indiában.
A palesztin emberek léteztek, csak ők nem tudták, hogy azok. Törzsön felüli léptekben nem gondolkodtak. Ezért nem jött létre az ENSZ által elképzelt Palesztina 1947-ben az ország 60%-án. A törzsek lesz...ták, hogy a törzsfőnökök kivel tárgyalnak, hova fizetik a felsőbbségnek járó adót.
A közép-ukránoknál még ez törzsi tudat sincs meg, évszazadokon keresztül megszokták, hogy mindenkinek egyforma joga van befogni a pofáját. Ezen változtatnak a neobanderisták azzal, hogy nekik joguk van pofázni, és ők döntik el, hogy ki az, akinek levegőt venni sem szabad. És ezt kell(ene) támogatni az EU-nak:-(
Az meg megint egy más kérdés, hogy 1947-ben a palesztínok még nem is léteztek :)
Az meg megint más kérdés, hogy ez NEM IGAZ:)
Tudod, legalább a Wikit...
Hérodotosz a tengerparti és az azon túli területeket is Palesztina néven jegyzi. Hadrianus császár, az utolsó zsidó nemzeti szabadságharc, a Bar Kohba felkelés leverését követően (i. sz. 135), hogy még a Júdea nevet és a zsidó királyság emlékét is eltörölje, újra Palesztina néven jegyzi a területet. Al-Quds város (Jeruzsálem) a császár családi nevéről az Aelia Capitolina (isteni Aelius) nevet kapta.[4]
A területet az első ezredforduló illetve a keresztes háborúk korától Szentföldnek is nevezik.
Palesztina 1516-tól az Oszmán Birodalom része volt. Az I. világháború és 1947-között angol gyarmat volt. Ekkor indult meg a cionista mozgalom hatására a zsidókszervezett betelepülése, hazatérés(alija). 1947-ben zsidók tulajdonában 1850 km² volt, Palesztina területének 7,04%-a. Közbirtok, vagy a „korona birtoka”, amit a mandátumterület kormánya kezelt, a teljes terület 70%-a volt, főleg a Negev-sivatag. A többi volt arabok, keresztények vagy bárki más kezén....
...
1948. május 14-én megalakult Izrael állam. Rögtön ezután a palesztin-arabok, és a környező arab államok megtámadták Izraelt, kitört az arab-izraeli háború, ami az arab fél vereségével ért véget, mivel hadműveleteiket nem hangolták össze. A vereség következménye a „palesztin exodus”: 711 000 lakos, a lakosság 80%-a hagyta el lakóhelyét,az Izraelre támadó 6 arab állam hadseregének felszólítására.
Izrael az ENSZ által neki ítélt területek nagyságával elégedetlen volt, ezért a zsidó állam az 1956-os szuezi válság idején megtámadta Egyiptomot, elfoglalta a gázai övezetet, ami azonban később újra egyiptomi igazgatás alá került.
1959-ben a palesztin menekültek között megalakult a Fatah,[5] a palesztin függetlenségért küzdő egyik meghatározó mozgalom, majd a palesztin szervezetek összefogásából, 1964-ben aPalesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ).
Arafat meg a fene tudja, mi volt:)))
Jasszer Arafat ötödik gyermekként született hétgyermekes családba, egy textilkereskedő fiaként Palesztinából származó emigráns arab családban. Születésének helye és pontos ideje vitatott, a legvalószínűbb, hogy augusztus 24-én, az egyiptomi Kairóban született. Arafat saját állítása szerint augusztus 4-én született Jeruzsálemben, de az is elképzelhető, hogy valójában a gázai övezetben látta meg a napvilágot. Mások Szíriában, vagy a hajdani Transzjordániában feltételezik szülőhelyét. Négyéves korában anyja meghalt, a család Jeruzsálembe költözött. Arafat nyolcéves volt, mikor apja újranősült, és visszaköltöztek Kairóba.
A kelet-ukrajnai konfliktus kezdete óta először légi csapás érte szerdára virradóra az oroszbarát szeparatisták fellegvárának számító Donecket. A támadásnak nincsenek civil áldozatai – közölte a település polgármestere.
Doneck ok lesz az oroszoknak
Szerdán Donald Tusk lengyel kormányfő egy sajtótájékoztatón az ukrán válsággal kapcsolatban azt mondta: az utóbbi napokban megnőtt a veszélye annak, hogy az orosz hadsereg közvetlenül beavatkozik Ukrajnában. „Az utóbbi órákban kapott információk alapján okunk van azt gondolni, hogy a közvetlen beavatkozás (az orosz hadseregé Ukrajnában) kockázata most biztosan nagyobb, mint néhány nappal ezelőtt” – fogalmazott Tusk.
Ha sor kerülne az orosz erők közvetlen beavatkozására Ukrajnában, akkor az nyilvánvalóan teljesen új helyzetet teremtene és „véleményem szerint ma senkinek nincs jó és világos válasza arra, miként kellene reagálnia egy ilyen eshetőségre a nyugati közösségnek” – mondta a lengyel miniszterelnök. Tusk szerint az Európai Unió (EU) Oroszország ellen bevezetett szankciói sokba fognak kerülni az európai gazdaságnak, de – mint hozzátette – annak lennének a „legkatasztrofálisabb” következményei, ha nem lenne semmilyen reakció az ukrán válsággal kapcsolatos orosz lépésekre. Kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította kormányát, hogy dolgozzon ki megtorló intézkedéseket a legutóbbi nyugati szankciókra válaszul.
Az a baj, hogy 15k szeparatistat (jo par orosz veterannal a soraikban), modern orosz konnyufegyverzettel (igluk pl.)
nem lehet gyorsan legyozni (belugyi egysegekkel, komandosokkal, konnyu legierovel)
Szerintem az van, hogy a 15K szeparatista megoszlik több nagyvarosban, vagy 50-100 kisvarosban ... tovabbi csomo faluban, terepen, (elfoglalt) laktanyakban.
Az oroszok csak a frontvonalban bombaztak átlagban kb. egy hétig, kismagasságú célzott dobásokkal, mert nekik nem voltak repülő erődjeik. Az angolszászok 8-10 honapig szőnyegbombáztak. Kb 100* annyi bombat dobtak le. Ami sovány vigasz annak, akit éppen egy orosz bomba talált el.
Az átfogó szolidaritás meg nem jellemző magyar tulajdonság, ami másnak fáj, az engem bosszant, mert siránkozik:-(
hiszen maga Putyin is szovjet KGB ügynök volt (nem tudom erről miért feledkezik meg mindenki?)
Senki sem feledkezik meg róla szerintem... másként esélye sem lett volna az oligarcha-csürhe megrendszabályozására, és Oroszország is ott tartana, mint Ukrajna...
(H.W. Bush meg CIA igazgató volt... ÉS?)
Csakhogy a lengyelek történelmi okokból kifolyólag is tartanak az oroszoktól.
Ez tény, és párszor már szóba is került, hogy a lengyeleknek beékelődve a két ős-ellenség, Németország meg Oroszország közé, egy német-dominálta EU tagjaként voltaképp valahol kényszerpálya az atlanti... de akkor meg így jártak, ha nem tudnak a kényszereiken felülemelkedni bizonyos esetekben...
Abban teljesen egyetertek veled, hogy a lakossag szenvedese mindenkeppen elkerülendö. Amiröl szo van, hogy a kialakult helyzetben mit lehet tenni?
Öszinten szolva pl. Gazaban (nehany hete) cetliket szortak, radioban bemondtak, sms-eket küldözgettek, hogy mely területekröl huzzanak el egy idöre a civilek ... aztan "odamentek", ahol az alagutakat sejtettek ...
Ez sem tul civilizalt (hiszen vagy ~2000 palesztin meghalt), de hogyan lehet(ne) ezt jobban csinalni?
(Gázában pl. a katonai cel az volt, hogy megakadalyozzak a raketak Izraelre törtenö lüvöldözeset.)
Az ukran kormany celja meg az (legalabbis ugy gondolom), hogy megakadalyozza nagyvarosok, területek teljes leamortizalodasat.
Nehez megitelni, de inkabb egy gyors akcio, mint vegnelküli iszapbirkozas ... amely a hosszu idötav miatt mindenfelekeppen meg nagyobb karokat/szenvedest eredmenyezne (pl. Grozni, amely a vegen romhalmaz lett).
Csakhogy a lengyelek történelmi okokból kifolyólag is tartanak az oroszoktól. Gondolj csak arra, mikor a német invázió során hátba támadták őket, persze csak akkor mikor a németek már kivéreztették őket. Semmi se garantálja, hogy az a hatalom, hiszen maga Putyin is szovjet KGB ügynök volt (nem tudom erről miért feledkezik meg mindenki?) a szovjet hatalom kiszolgálója, nem támadja meg őket ismét. Ők ugyanis a 45ös "kommunizmusexportból" nem kérnek megint.