Keresés

Részletes keresés

kpl Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4228
Több szem többet lát: keresőkódok
Kicsit sűrű, de nekem tetszik :-)
Kéretik csak óvatosan szapulni, inkább a kedvenc, de kimaradt témákkal kibővíteni, kellően megmagyarázva még átcsoportosítás is lehetséges.

Az lenne jó, ha ezeket a max 5-jegyű kódokat lehetne valami szines izével helyettesíteni, mint a ragacsos memó-csíkok a vastag dossziéban.
Nagy ez az egész feladat, tudom, de mégis ;-)

UI: nem nagyon fogynak a zanzák. Korán van, vagy mindenki leszedte magának már régen ?
Előzmény: jee_c (4226)
Helem Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4227
Hagy kérdezzem meg milyen progival rajzolgatod ezeket a modelleket?
Előzmény: S.P.T. (4224)
jee_c Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4226
Jöhet.
Az üzemanyagcellás is jó ötlet, el is felejtettem, és az air cart is felveszem.

Megnéztem a www.theaircar.com -ot, de a FAQ-ban, ahol eddig 2004 vége, 2005 eleje volt megjelölve a gyártás kezdetének, most csak egy válasz volt, ami arra vonatkozott, hogy mikor kapja meg az autóját, aki leadta rá a rendelést: nekik is érdekük, hogy minél hamarabb megjelenjenek a kocsival a piacon, és amint ez meglesz, azonnal levelet küldnek a megrendelőknek.
Előzmény: kpl (4225)
kpl Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4225
off
kicst gondolkodtam az indexelési kategóriákon. Délután elküldöm. Megadott emilre mehet ?
on
Előzmény: jee_c (4221)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4224

"Az átforduló lapát súlypontját a tengelyében kell kialakítani, kiegyensúlyozni."

 

Közben megírtettem, hogy hogyan gondolod, csak elfelejtettem beírni.

Szóval tényleg elég jó ötlet, mivel ez jelentősen csökkenti a rázkódást.

Még akkor is érdemes használni, ha nem szárnyprofilú a lapát (egy kis ellensúlyt rakni a rövidebb oldalra).

 

Közben elég sokat gondolkodtam a dolgon, és elég jól kialakult a megoldás a viharvédelemre.

Gyakorlatilag egy regulátor szerű eszköz lenne a szélkerékre építve, ami meghatározná a fordulatszám függvényében a lapátok dőlési szögét.

 

Csak itt egy kicsit bonyolultabb a probléma, mert a dőlési szöggel változik a apátok átfordulási helyzete is, emiatt lehet, hogy nem lineárisan kellene szabályozni..

De ez csak kísérlettel dől el.

 

Ízelítőnek egy kép a fejlesztett változatról (itt még nincs beépítve a regulátor).

A lapátokat elkeskenyítettem, viszont hatot tettem be, illetve kijjebb toltam.

Így a nyomaték legalább akkora maradt, de az átfordulásból adódó rezgések sokkal egyenletesebbek, kisebbek lettek.

 

Várom a véleményeteket, hogy szerintetek nem okoz-e túl nagy szélárnyékot a hat lapát, stb.

 

szélkerék
Előzmény: JFEry (4032)
S.P.T. Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4223

Nekem nagyon tetszik a progi :-)

Sajnos javaban nem vagyok otthon, úgyhogy másokra marad a segítés...

 

Szerintem a közlekedésnél be lehetne tenni az üzemanyag cellásat is. Bár az elektromos, de nem tisztán az.

A hidrogénesbe sem fér bele teljesen, mert van más fajta is, meg ott vannak a hidrogénégésűek is.

Előzmény: jee_c (4218)
jee_c Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4222
Végre észbe kapnak.
Cikk:
http://index.hu/politika/belfold/nap0301/

"Napenergiával spórolna a főváros

MTI

2005. március 1., kedd 8:15
"Napkollektorokat szereltetne szociális, oktatási és egyéb intézményeire a fővárosi önkormányzat - jelentette be a városházi szabad demokrata frakció hétfőn. A tordasi értelmi fogyatékosok házán felszerelt napkollektor sikeresen működik, és jelentősen csökkenti a kiadásokat.

A főváros 2003-ban, kísérletként napkollektort szereltetett a Pest megyei Tordason lévő értelmi fogyatékosok otthonára. A hatvannégy négyzetméteres kollektor valamivel több mint 7,5 millió forintba került. Az otthon azóta nagyjából hatvan százalékot spórol a melegvíz-költségen - vagyis a rendszer sikeresen működik. Ezért a fővárosi önkormányzat elhatározta, hogy megvizsgálja a napenergia felhasználásának lehetőségét - írja a Népszabadság.

Már az idén felszerelhetik egy-két épületre

A városházi környezetvédelmi bizottság szakértője, a szabaddemokrata Groó Rudolf a napilapnak elmondta: nagyjából harminc olyan fővárosi tulajdonú intézmény van, ahová érdemes lenne napkollektort szereltetni. Ezek közé tartozik például a Pesti úti idősek átmeneti gondozóháza, a Gergely utcai, a Virág Benedek utcai, a Kamaraerdei úti és a gödöllői idősek otthona. A sort az ugyancsak pénzszűkével küszködő egészségügyi és oktatási intézményekkel lehetne folytatni.

A fővárosi önkormányzat ezt az évet a műszaki felmérésekre és a kerületi önkormányzatokkal való együttműködések vizsgálatára szánja, de elképzelhető, hogy egy-két épületre már fel is tetetheti a napkollektort. [Megjegyzés: azért megy még a vacakolás.. :( jee]

Eddig csak budai villákon

A fővárosi intézményi szférában ismeretlen a napkollektor, de a magánházaknál sem igen használják. Talán ha egy-két tucatnyi épület - jellemzően budai villa - van, ahol az alternatív megoldást alkalmazzák a tulajdonosok, jórészt a medencék vizének fűtésére. A szakértő szerint pedig igen jók a napkollektor perspektívái, már csak azért is, mert ára, a hazai gyártás elterjedésének köszönhetően egyre alacsonyabb lesz.

Ha az épület teteje déli vagy dél-délkeleti tájolású akkor már egy nagyobb családi háznak is megérné felszereltetni a megfelelő méretű napkollektorrendszert [Megjegyzés: kisebb házhoz kisebb rendszer is megéri, szerintem. jee]. Groó szerint az ezer hasznos négyzetméternél nagyobb épületeknél mindenképpen érdemes az alternatív energiaforrást használni, mivel a befektetés annál gyorsabban térül meg, minél nagyobb a kollektorral borított felület.


Nemcsak olcsó, muszáj is

Magyarországnak a következő öt évben a megújuló energia arányát a teljes energiatermelésen belül 5-6 százalékra kell emelnie a mostani 3,6 százalékról. Ezen belül az alternatív villamos energia 0,8 százalékos részarányát 2,8 százalékponttal kell növelni. Az alternatív energiafelhasználás megfelelő szintre emeléséhez 24 milliárd forint állami ráfordítás szükséges. Forrás: Népszabadság "
jee_c Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4221
off: JAVA-ban van, szal ahol egy virtuális gép megél, és kiszolgálják, ott fut. Magyarán sacc-kb. mindenütt. Az osszes hozzászólást feldogoztam egy adatbázisszerű text fileba, a mérete 2.6 MByte, tömörítetlenül. A tervem az, hogy ezt a filet (ami majd folyamatosan frissítve lesz az új hozzászólásokkal) fogja feldolgozni a program, és adja a keresés eredményét, illetve ha le kaarsz belőle menteni valamit (pl. linklista), akkor azt.
Ikonokat gyártok a lentebb felsorolt kategóriákhoz, ha valakinek van hozzá kedve és művészi hajlama, csinálhat. 24x24 pixel méretű truecolor színmélységű kis képek lesznek. Ha valaki szeretne beszállni a fejlesztésbe, abban is benne vagyok. on
Előzmény: kpl (4220)
kpl Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4220
off
a progidnak kell windóz?
on
erbe Creative Commons License 2005.02.28 0 0 4219

Mennyit bírnak el a tengerek?

Szén-dioxid-temetés kérdőjelekkel"

http://www.nol.hu/cikk/353339/

Máshol a tenger alá nyomatják, nálunk (meg még biztos sok más helyen) kiszívják a föld alól (lásd Répcelaki szénsavgyár). Aztán a zalai olajmezők fölé nyomatják, hogy kimásszon az olaj.

Ennek a tenger alá nyomatásnak is csak olyan esetekben van értelme, ha koncentráltan képződik a CO2 (mint olaj ill. földgázkitermelés), erőművi füstgázból rettentő gazdaságtalan lenne a kivonása. Aki meg így eregeti a CO2-t (haszontalanul), hát az fizessen is.

Ezt különben nálunk sokkal gazdaságosabban oldják meg. Aki gázzal fűt, főz, látja, hogy silányan ég a láng. Na ott jön a CO2.

jee_c Creative Commons License 2005.02.28 0 0 4218
A felhasználó szava szent! :)
BTW: az adatbázis feltöltéséhez (a hozászólások kategorizálásához) kell majd segítség (mert ugye szerencsére sok van).
A kategóriák kialakításához is várok ötleteket.

Én a triviális kategóriákban gondolkodom egyenlőre:
-megújuló energiák
--napenergia
---napelemek (fotovoltaikus)
---napenergiás vízmelegítő
--- napenergia űrben
--szélenergia
--vízenergia
---hullámenergia
---árapály energia
---vízerőművek
----törpe víerőművek
--geotermikus energia
--biomassza
---energiafű
---energiaerdő

-nem megújuló energiák
--atomerőmű
--fúziós erőmű
--fosszilis energiáhordozók
---szénerőmű
---olaj
---földgáz

-energia tárolása
--hő tárolás
--hidrogén
--sűrített levegő
--elektromos tültés
---akkumlátorok


-közlekedés
--száarazföldi
---autók
----hibrid
----hidrogénes
----elektromos
----benzin/diesel
---tömegközlekedés
--hajók
---modern vitorlások
--repülők

-vad ötletek

-konkrét számítások

-fűtés
--hőszigetelés
--hőcserélő rendszerek
--energiatakarékos építészet


Kb. hirtelen ennyi jut az eszembe. Azt hiszem ezekről mind volt szó. Jöhetnek javaslatok mivel bővítsem, hogyan módosítsam a kategóriákat! Ezt egyébként még később is meg lehet tenni, ha már címkézve lesznek a hozzászólások (inkább persze a bővítés a javasolt :)

Egy hozzászólás több címkét is megkaphat. Pl. egy hibrid autóval foglalkozo megkapja a hibridet, persze az autókat, a szárazföldi közlekedést (ez talán nem is kell), és a közlekedést, de ezen kívül megkaphatja az akkumlátorok )és a hierarchiában hozzá tartozókat) is.
Előzmény: kpl (4217)
kpl Creative Commons License 2005.02.27 0 0 4217
Legyen benne link kigyűjtő is, főleg témánként.
Előzmény: jee_c (4215)
jee_c Creative Commons License 2005.02.27 0 0 4216
Jó, hogy megnéztem, rögtön találtam is egy hibát a progiban. :)
jee_c Creative Commons License 2005.02.27 0 0 4215

Pont most dolgozom a progin, amivel egész jól fel lehet majd dolgozni az egész topikot. A hozzászólásodat fel is használom, típusmintának.. :)

Most nem mondanék róla sokat, de baro jó lesz. :) Kategorizálni lehet majd benne a hozzászólásokat témájuk szerint (pl. téma: Szélenergia). A témák hierarchikusak lesznek, és az egész rendszer könnyen bővíthető (kell majd hogy legyen). A hozzászólások kategorizálását (ez inkább cimkézés lesz, egy hozzászóláson lehet több cimke is) lehet majd kézzel is csinálni, de ma eszembe jutott, hogy lehet automatikusan is. A kategorizálást nem kell feltétlenül egyszerre megcsinálni az egészen, sőt csinálhatja több ember is, és az eredményt össze lehet olvaszatni egy adatbázisba (össze lehet merge-ölni).

 

Szóval pl. ki lehet majd adni olyan keresési utasítást, hogy a vízenergiával foglalkozó hozzászólásokat kérem ettől eddig (időpontok). Persze ehhez még hozzá lehet majd csapni, hogy kinek a hozzászólásait akarod látni. Jó lesz, na. :)

 

Már azt is kitaláltam, hogy fáintos kis ikonok jelzik majd a hozzászólás fejlécében, hogy milyen témáról szól.

Előzmény: kpl (4214)
kpl Creative Commons License 2005.02.27 0 0 4214
Topicmentések igényelhetők a napenergia.fw.hu lapon leírt módszerrel.
Részletekért kattintsatok a "mentve 4000" vagy a "mentve 2000" linkekre a topic-címek melett

kpl
kpl Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4213
gömbaljú céledény ?
Előzmény: S.P.T. (4210)
Helem Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4212
Valaminek lenni kell.
Előzmény: kpl (4208)
Helem Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4211

"Szerintetek lehetne hőből fényt csiholni?

Végül is a fénycsöveknél az ultraviola sugárzást alakítja a fénypor a látható tartományba. Talán az infravöröset is lehetne..."

 

Igy közvetlenül nem lehet, mert csak a magasabb frekvenciájú hullám gerjeszti az atomokat, amit alacsonyabb hullámhosszon adnak le.

 

Az ultraviola a magas a látható fény az alacsony.

Az infra az alacsonyabb mint a látható ezért nem lehet.

Előzmény: S.P.T. (4210)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4210

Vigyázat!

Nem csak az számít, hogy a vályútükörről visszavert napsugarak elérjék a "céledényt", hanem az is, hogy minél merőlegesebben tegyék ezt.

A kelet-nyugati tükörnél pedig ez csak délben valósul meg, egyébként rohamosan csökken a hatásfok, tehát a többszörösen felül kéne tervezni a teljesítményt, hogy pár órán át létrehozza a kívánt hőmérsékletet.

 

Kísérleti célra persze tökéletes, de ha már számít a méret/teljesítmény arány, akkor mindenképp automatizálni kell.

Akkor meg már ugyan úgy lehet a tükröt is mozgatni. Sőt, mint már írtam egy nagyon egyszerű szabályozás megoldja a napraállást (persze este kikapcsol, hogy ne forduljon a szomszéd ablaka felé ;-)

 

 

Szerintetek lehetne hőből fényt csiholni?

Végül is a fénycsöveknél az ultraviola sugárzást alakítja a fénypor a látható tartományba. Talán az infravöröset is lehetne...

lévy Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4209

szeretném a segítségeteket kérni,

 

hol lehet találni on-line vagy akár nyomott információt találni a amorf szilicium napelemek előállításáról a kezdetektől (SiO) találni?

Mint pl. mi a kiindulási anyag - tiszta kvarc homok vagy egyéb...,

milyen energiaigénye van, milyen hőmérsékleten, milyen tisztaságúnak kell lennie, a szeletelés milyen segédtechnológiát használ... stb.

kösz

 

kpl Creative Commons License 2005.02.26 0 0 4208
Remélem tavaszra már legalább 6-8 "csúszófazekas házi naperőmű" lesz az országban :-)
Előzmény: Helem (4207)
Helem Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4207

Igen érdekes amit mondasz!

 

Előzmény: kpl (4206)
kpl Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4206
Én mindent elképzelhetőnek tartok, legfeljebb most még nekem nem sikerül ;-)

De belegondolva, kevés nagyméretű síktükör nemigen koncentrál hatásosan, sok kicsi meg nem elég pontos, de legalábbis nagyon macerás...

Viszont ha a Kelet-Nyugati irányú vályú inkább rövid, és inkább keresztben nagy a kiterjedése, akkor a parabola ívére szerelt síktükrök (érzésre nem nagyobbak mint a reakcióedény) elég jól tudnak koncentrálni. A céledényt meg lehet mozgatni a Nappal ellentétesen a parabola fókuszegyenesén. A sebessége valami szögfüggvénnyel meghatározható a Föld forgása alapján. Esetleg valami mechanikai módszer is elképzelhető a közelítéshez

Szóval működhet a dolog.
Előzmény: Helem (4205)
Helem Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4205

Tehát mint mondtad a napvályút nem kell naponta mozgatni.

Elképzelhetőnek tartasz egy olyan rendszert, ahol síktükrök lennének lehelyezve, a föld közelébe amiket naponta nem kellene mozgatni? Csak a fókuszba helyezett reakcióedényt kellene mozgatni.

Előzmény: kpl (4204)
kpl Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4204
:-)

ultralight kivitelű tükör pont egy nap alatt járja körbe az Észak-Dél irányú, a vizszinteshez kb 47 fokban döntött abszorbert. Reggel meg este nem lesz túl pontos a fókusz, de sebaj :-))

Ja, és az egészet valami felhúzós óramű hajtja... felezővel... :-)
Előzmény: S.P.T. (4203)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4203

Napkövetést akkor kell alkalmazni, ha az elhelyezés éppen merőleges arra, amit írtatok.

Bár a rendszer ezáltal bonyolódik, a hatásfok megnő.

 

Ekkor nem a dőlésszöget finomhangolod hetente a meridiánhoz, hanem a tükröt csúsztatod el az abszorber alatt úgy, hogy az egész csövet érje a napsugárzás.

 

Házi méretekben eléggé számít, ha a "félrehord" a tükör.

Mondjuk ezt is lehet csökkenteni, ha több, kisebb fókusztávú tükröt használsz.

 

Egyébként szerintem egyáltalán nem feladat fél éves hőmennyiséget eltárolni.

1-3 havi bőven elég átlagos téli fűtést számolva, a nagyon hideg napokon pedig egy kis fatüzeléssel rásegítve.

Különben túl sok a kompromisszum...

kpl Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4202
Egyébként meg, reggel felkelek, kibattyogok a vályúhoz, felakasztom a nyugati végére a síktükröt lezárásként.
Délben megint vályúhoz, és átpakolom a síktükröt a keleti végére. Veszteség kb. felezve.

Egyébként se árt néha letakarítani a tükröt...
Előzmény: kpl (4201)
kpl Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4201
- Ha elég hosszú csöved van a fókuszban, nem lehet nagy probléma ha egy kicsi része nem kap melegítést hanem éppen hűlés zajlik. Az arányokon kell gondolkozni.

- "laposabb" görbék esetén lehetséges a helyettesítés, ha azt egyszerűbb legyártani, vagy vastagabb cső van a fókuszban. Szerkesszd ki a visszaverődő sugarak útját, keresd meg a számodra megfelelő íveket. Gondolom a hengerpalást tükrözése nem bonyolult.
Előzmény: otako1 (4200)
otako1 Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4200

Kedves Helem!

 

  A paradoxon érzésem nekem is megvolt de rájöttem miért.

A 4192 rajzot nézve télleg igaz az, hogy a parabola K-Ny irányú elhelyezésével nem kell csak a meridián szögváltozását követni a parabola fősíkjával. Ellenben a rajzból az is látszik, hogy amikor a nap a meridián szélső helyzetében van akkor nem fogja a fókuszban elhelyezett csövet teljes hosszában melegíteni és mindig lesz egy olyan fókusz szakasz ahol meg nem lesz cső.

 így jó?

 

Kedves KPL!

 

  Kíváncsi lennék miért kell, hogy parabola legyen a tükör? Közönséges homorú tükör nem jó? Mondjuk egy egyszerű hengerszelet?

 

üdv:

 

otako

Előzmény: Helem (4198)
Helem Creative Commons License 2005.02.25 0 0 4199
Ugyan paradoxnak tűnik, de jól belegondolva, belátom igazad van.
Előzmény: kpl (4197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!