Keresés

Részletes keresés

pataporc Creative Commons License 2000.12.11 0 0 1313
Jaj de jo! Ez kedvez a Kek-tura plecsnik gyarapodasanak :). Ize... a gulyas marad? Nem lesz valami alternativa? Mit kezdtek a vegetarianus teljesitokkel?
Előzmény: Gödény (1310)
Ermak Creative Commons License 2000.12.11 0 0 1312
Úgy tűnik most megeresztek egy (nem kőbe öntött) hip-hip hurráááááát!
Előzmény: Gödény (1310)
Gödény Creative Commons License 2000.12.11 0 0 1311
Azt, hogy egy ifju, aki azt állítja magáról, hogy éppen 18 éves, tényleg az-e, vagy még csak 17, nem ellenőrizzük hatóságként - azért nem akarunk mindenkitől személyi igazolványt kérni az induláshoz (mondjuk a korelnököt felmentenénk ez alól :-). Az indító asztaloknál dolgozóknak viszont ki van adva ukázban, hogy a 18 év alattiaknál mindig kérjék a sportorvosit, a fölött pedig általában egy "véletlen" elv - (pl. B betűvel kezdődő keresztnevűek, vagy az augusztusban születettek) kerülnek ellenőrzésre - ez a szúrópróba, hogy az évben éppen mi a rendező elv, azt az utolsó pillanatokban találja ki a másik főrendező.

A jelenség egyébként (mármint a magát idősebbnek hazudó induló) - sajnos - nem egyedi. Akkor kezdi el bántani az illetőket, amikor a 4., 5. teljesítésük táján hiányzik az összesítésből az első, vagy az első kettő. Olyan is előfordult már, aki évekig emlékezett az általa először bemondott évszámra, aztán vagy 5 teljesítés után kihagyott néhány évet, de azután már az igazat vallotta - és utólag méltatlankodott, hogy ő miért egy másik ember.

Nehéz egyensúlyozás azért ez a sportorvosi ügy. Ennél a távnál már nem árt, ha legalább azt tisztázzák az emberek, hogy úgy általában nincs gond a terheléssel - ezért van az, hogy felnőtteknél bármely sportorvosit (például egy röplabda "versenyezhet" bejegyzést is) elfogadunk. A fiataloknál még egyéb veszélyek is vannak - jó, ha (egy lelkiismeretes) doki érdemben is megnézi a delikvenst. De nem vagyunk határőrség vagy rendőrség sem - nem akarunk ez ügyben egy teljesen merev, szigorú, mindenkitől a papír bemutatását követelő rendszert sem üzemeltetni.

Előzmény: Andrási Gábor (1306)
Gödény Creative Commons License 2000.12.11 0 0 1310
Téli teljesítménytúra: január 11, rajt-cél: Budaörs, Odvas pince (ha jól csalódom, Víg u.), a 40-es buszról a Kötő u-i megállónál érdemes leszállni, és É felé bemenni a Kötő utcán.

Az útvonal a Hárshegy kilátójáig vezet, a hárshegyi körúton fordul vissza (a pontos útvonalat szijcsász, megvan, sőt, még a bejáráson is ott voltam, csak nem találom a Cavintont).

Százas célja: úgy tűnik (végleges, kőbe öntött eredmény még mindig nincs), hogy maradunk Szárligeten. A cél valószínűleg a Liget sörözőben lesz, itt 60-100 embert le tudnak ültetni, de még próbálkozunk az iskolával is - olyan ötlet is felmerült, hogy adminisztráció, kaja a Ligetben, és esetleg elfekvőnek - vagyis nagyobb területű, fedett helyenk - megmarad az iskola.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (1308)
Ermak Creative Commons License 2000.12.11 0 0 1309
Csak hogy a topic alaptémájánál maradjunk, nekem úgy tűnik, hogy a K100-on az edzőcipősök vannak többségben, és száraz időben nincs is ezzel gond.

Felszerelés: ami egy <30 l hátizsákba befér és egy egynapos túrára egyébként is vinnéd (+zseblámpa), részletesen lásd a K100 honlapon.

Amiben nehéz tanácsot adni, mert nagyon eltérőek az igények: tartalék cipő (kell-e és milyen), folyadék és kaja (mennyi és milyen).

Előzmény: Hiver (1291)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2000.12.08 0 0 1308
"már csak 169 nap van hátra"
Az jó, prímnégyzet. :-))))

Gödény! Nem tudnád esetleg a januári első néhány túra adatait bepötyögni ide addig is?

Előzmény: altvizsla (1307)
altvizsla Creative Commons License 2000.12.08 0 0 1307
Örülök hogy végre megélénkültünk, még akkor is ha egy csecsemő teljesítővel beszélgetünk :-))
Mindenesetre közeledünk a 2001K100-hoz, már csak 169 nap van hátra !!!
Ne felejtsétek a Karácsony után közvetlenül kezdhetitek vágni a centit ! Aprópó: Szárliget vagy Tata ?????????
Andrási Gábor Creative Commons License 2000.12.08 0 0 1306
Elnézést, ember vagyok, tehát tévedhetek. 1998 helyett [1998-(16+1)=]1981-et akartam a zárójelbe írni. Egyébként kötözködés helyett észrevehetted volna, hogy azt is leírtam, hogy 16 éves voltam 1998-ban. Mindenesetre ebbe most teljesen jogosan lehetett belekötni. Tehát íme a javított változat :
Ezt már nevezem! Sohasem gondoltam volna, hogy valaha is felfigyelnek az én "kis titkomra". Főleg nem annó 1998 májusában - amikor is még csak 16 éves voltam - a csillaghegyi rajtban való nevezéskor. (u.i. 1981{!!!} augusztusi vagyok) A születési évemre vonatkozó adatot (1979) mindössze azért adtam meg hamisan, mert úgy tudtam, hogy a 18 évnél fiatalabb indulóknak kötelező a sportorvosi engedély felmutatása - nekem ugyanis nem volt. Akkor persze még nem tudtam, hogy ezt nem is ellenőrzik olyan szigorúan. Vagy mégis?
Előzmény: pataporc (1305)
pataporc Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1305
Ket eves vagy? Es embrio korodban megcsinaltad a Kinizsit??? Ezt nevezem!!!! :). Tenyleg, tisztazd mar le ezeket a szamokat, mert ez igy nekem nem all ossze!
Előzmény: Andrási Gábor (1303)
Andrási Gábor Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1304
Ezt már nevezem! Sohasem gondoltam volna, hogy valaha is felfedezik az én "kis titkomat". Főleg nem annó 1998 májusában - amikor is még csak 16 éves voltam - a csillaghegyi rajtban való nevezéskor. (1998 augusztusi vagyok u.i.) A születési évemre vonatkozó adatot (1979) mindössze azért adtam meg hamisan, mert úgy tudtam, hogy a 18 évnél fiatalabb indulóknak kötelező a sportorvosi engedély felmutatása - nekem ugyanis nem volt. Akkor persze még nem tudtam, hogy ezt nem is ellenőrzik olyan szigorúan. Vagy mégis?
Előzmény: Ermak (1300)
Andrási Gábor Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1303
Ezt már nevezem! Sohasem gondoltam volna, hogy valaha is felfedezik az én "kis titkomat". Főleg nem annó 1998 májusában - amikor is még csak 16 éves voltam - a csillaghegyi rajtban való nevezéskor. (1998 augusztusi vagyok u.i.) A születési évemre vonatkozó adatot (1979) mindössze azért adtam meg hamisan, mert úgy tudtam, hogy a 18 évnél fiatalabb indulóknak kötelező a sportorvosi engedély felmutatása. Akkor persze még nem tudtam, hogy ezt nem is ellenőrzik olyan szigorúan. Vagy mégis?
Előzmény: Ermak (1300)
Ermak Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1302
Vagy az UFO-k kavarnak valamit. :-)))
Előzmény: pataporc (1301)
pataporc Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1301
De az is lehet, hogy egy al-Andrasi Gaborral allunk szemben. :)
Előzmény: Ermak (1300)
Ermak Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1300

Érdekes, nekem is így tűnt.

Viszont nem értem a K100 teljesítők adatait. Idemásolom:

Andrási Gábor (1981) 1 00
Andrási Gábor (1979) 1 98

Akkor most az évszám lett egyszer rosszul megadva, vagy valamelyik A. G. egyik tejesítése nincs az adatbázisban, vagy mi történt?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (1297)
larzen Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1299
Mert rossz helyen keresed. Nézd meg itt!
Előzmény: lecsoka (1298)
lecsoka Creative Commons License 2000.12.07 0 0 1298
Mikulásos hozzászólás miért nincs ?

Ha nem tettétek ki az ablakba a fényesre suvickolt bakancsotokat, akkor hiába várjátok, hogy legalább egy szerény 40-s túra belekerüljön.

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1297
Ebben az esetben elnézést kérek tőled, mert nekem valamiért úgy csapódott le, hogy még nem csináltad meg, és azt hittem, hogy csak leírás alapján akarod átszabni -- nem tudom, miért mosódtak így össze az agyamban a dolgok, még egyszer bocs. A fordított túrát amúgy elég részletesen kitárgyaltuk, ha visszalapozol, vagy az index új keresőjével rákeresel az ISZINIK szóra, megtalálod.
Előzmény: Andrási Gábor (1293)
Gödény Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1296
Nekem is kérdeznem kell a "Doktor úrtól" - ez nem az orvost jelenti nálunk, hanem azt a túratársat, aki az orvost viszi rendszeresen az autóján. Egyes résztvevők már őt hívják doktor úrnak, így ragadt rá a név. Én amióta hazajöttem némi külföldi vendégjátékból, 6 éve csak az adminisztrációt végzem (Rajt - Mogyorósbánya - Cél), tehát a durva dolgokat utólag hallom, a kisebb, szokásos dolgokat meg egyáltalán nem.

A szőlőcukor és víz - kis adagokban, szopogatva, kortyolgatva - a legegyszerűbb dolog, az szinte mindig beválik - meg a kis nyugalom, éjszaka meleg ruha, takaró. Ennyit a pontőrök is tudnak segíteni. A szurihoz már szakember is tartozik, aki beadja - ő meg azt is tudja, hogy mit és miért.

Előzmény: Ermak (1295)
Ermak Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1295
>Időnként az injekcióstű is előkerül a táskából.

Kalcium, szőlőcukor, vagy mit lehet ilyenkor adni?

Napszúrás, hőguta nem volt? (ld. PP tavaly, én idén kis híján)

Idén Mbányán mondta egy srác, hogy ő inkább föladja, mert érzi a szívét. Mondom neki, káliumot, magnéziumot tudok adni, az jó (de legalábbis nem árt). "Á nem kell, ittam több multivitamin tablettát." Nehéz volt meggyőznöm, hogy az nem ugyanaz.

Előzmény: Gödény (1294)
Gödény Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1294
Igazi, "mentős" baleset - vagyis ahova okkal hívták ki a mentőt, és szükség is volt rá - tulajdonképpen nem volt.

Hoztak le a túrázók egy sátorlapon egy srácot Pilisnyeregbe félájultan - még az első évek valamelyikén. A ponton kapott a szőlőcukros vizet, lassan kezdett magához térni, aztán kocsiba raktuk, és a pilisszentkereszti körzeti orvoshoz furikáztunk vele. Mint szép lassan kiderült: valami baja volt előző nap, vagy valami vírust szedett ößsze, vagy csak elcsapta a hasát - de erős hasmenése volt, és nem tudott aludni. Másnap azért rajthoz állt, de kicsit lemaradt a haveroktól. No, ezt a lemaradást a Pilistetőre felfelé, a meredeken próbálta behozni - és a teteje felé elájult.

Botorkált be a célba valaki, aki azt mondta, hogy 98 körül félrelépett, azóta fáj a bokája. Bár volt közben országút meg rendezői kocsi, de a teljesítést nem akarta kockáztatni. A doki lefejtette a cipőt a lábáról (elég kényes mutatvány volt, mert a boka már kb. kétszeresére megdagadt), aztán azt mundta: röntgen nélkül csak jósolni tud, de nagy az esélye, hogy eltört a bokája. Hazavittük (ha jól emlékszem, Biatorbágyon vagy a közelében lakott), azt mondta, előbb lefürdik, aztán majd a szomszéddal beviteti magát a baleseti osztályra. Utólag megtudtuk: a doki ez ügyben helyesen jósolt, az illető tényleg törött bokával tette meg az utolsó 2-3 kilométert.

Leginkább kimerültekkel kell az orvosnak foglalkoznia - vannak, akik nem érzik, hogy ne tovább, erőn felül túlhajtják magukat. Időnként az injekcióstű is előkerül a táskából.

De évek óta szunnyadó vesepanasz is újult már ki a Nagy-Getén (ennek csak egy díszkiséret lett a következménye a tokodi buszmegállóhoz)

A vidám emlékek kategóriájába tartozik a legkorábbi elsősegélynyújtás: Csillaghegyen, alig néhány méterrel a rajttól. Valaki olyan nagy lendülettel, és figyelmetlenül indult útnak, hogy fejjel nekiment az első villanyoszlopnak. Kapott egy szépségtapaszt a homlokára, aztán kicsit lehiggadva folytathatta.

Előzmény: Andrási Gábor (1293)
Andrási Gábor Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1293
Rendben! "Közkívánatra" nem erőltetem a vita-témát.
Én még csak kétszer teljesítettem a Kinizsi100-at (1998-ban és 2000-ben), így nem igazán vagyok még járatos a Kinizsin valaha is történt "érdekes esetek területén". Most pl. az érdekelne, hogy tud-e valaki arról, hogy volt-e valamelyik Kinizsin komolyabb - "mentős" - baleset? És ha volt, mit tud a részletekről?
Előzmény: Hiver (1291)
Ermak Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1292
Bizony, az első néhány száz hozzászólásban benne van.
Kíváncsi is vagyok, miről fog szólni a topic jövő április-májusban, mert a felkészülés témakörét a vonalban lévők zöme átbeszélte, ráadásul többségük rendszeresen ttúrázik.
Előzmény: Hiver (1291)
Hiver Creative Commons License 2000.11.29 0 0 1291
Jól mondod! Kicsit uncsi már ez a vita. Én - szegény kis kezdő - inkább vmi érdekesebb dolgokról olvasgatnék itt. Pl. ki milyen felszereléssel szokott nekilátni a dolognak, és ezzel mennyi idő alatt szokta teljesíteni a távot. (Bár lehet, hogy ezt korábban már leírtátok, mert még nem volt időm végigolvasni...)
Előzmény: Sánta Kutya (SK) (1290)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2000.11.28 0 0 1290
Nem akartam ehhez a threadhez hozzászólni, de kikívánkozik a megjegyzés: szerintem fölösleges a Túra listán lefolytatott vitának újra nekilátni, elég nagy átfedés van a közönségben. (Egyszer érdekes volt meghallgatni mindenkinek a szempontjait, de másodszor meddő.)
Érdemes csak azoknak a túráknak a megreformálásával foglalkozni, amelyeket a reformátor már megcsinált.
Továbbá a ttúrának van egy szép vonása: zsúfolva van a túranaptár, ha nem is ezekben a hetekben, és mindenki bőven talál a saját igényeinek, szintjének megfelelőt. Amelyik meg nem tetszik, arra nem mész el. Akinek saját elképzelései vannak arról, hogyan kell ttúrát szervezni, az kipróbálhatja; ez egy liberális pálya, mindenki nekiláthat, és be fog kerülni a túranaptárba, ha időben leadja az adatokat. Ilyen egyszerű.
Gödény Creative Commons License 2000.11.28 0 0 1289
A történeti hűség kedvéért ezt inkább úgy kellene kérdezni: talán azt hiszik a szervezők, hogy rövidebb távra több pihenőidő szükséges :-) - hiszen ez a piramis a csúcsától lefelé épült. És igen, több szükséges.

Abban is igazad van, hogy a Kinizsi Százas nem arra való, hogy a TV előtt tespedő emberek ezzel a rendezvénnyel kezdjék a túrázást. De ezen nem segítene az sem, ha 26, 28 vagy akár 48 órát adnál rá: az első 25-30 km után fájós, véresre tört lábbal akkor is feladnák, ha a szintidőtől akár négykézláb csúszva is beérhetnének. A Kinizsi Százas - és nem egyedül a Kinizsi Százas, hanem minden hosszútávú teljesítménytúra - igenis ennek a műfajnak az élsportja, akkor is, ha ezért nem jár vastaps, kocsi meg lakás, mint a jobb focistáknak. Erre készülni kell, gyakorolni (mondhatnám: edzeni) kell - akkor is, ha ezt azért sokkal szelídebben, kisebb erőkifejtéssel és időigénnyel lehet megtenni, mint az "igazi" élsportban.

Előzmény: Andrási Gábor (1287)
larzen Creative Commons License 2000.11.28 0 0 1288
Amiről te beszélsz, az nem teljesítménytúra, hanem kényelmes séta. Szerintem jó ez így.
A szintidőt számold úgy, hogy két óra + 5 kilométerenként egy óra. Aki hosszabbra vállalkozik, kevesebbet pihen.
Előzmény: Andrási Gábor (1287)
Andrási Gábor Creative Commons License 2000.11.28 0 0 1287
Sajnálom, hogy nem keltette fel a figyelmedet az a véleményem, hogy az élsportnak illetve az amatőr sportra való ösztönzésnek is meg van a maga létjogosultsága. Én viszont a jelenlegi - tömeges tévé előtt szurkoló vagy focipályán rongáló/dühöngő - helyzet jobbá tételéért mindenképpen a tömegsport - elsősorban a természetjárás - népszerűsítését tartom a teljesítménytúrák elsődleges céljának. Vannak erre megfelelő, és vannak erre nem megfelelő (rohangászós) teljesítménytúrák is. Én a Kinizsit mindenképpen a második kategóriába sorolom. Ha 30 km-re általában 8 órát szokás adni, akkor pl. 60 km-re 16 helyett miért csak 14-et? (Tisztelet a kivételnek!) ilyen alapon a százasokra is 26-27 órát kellen adni. A 40 km-nél hosszabb távra kívánkozóknak miért kell aránytalanul kevesebb idővel beérniük? Talán azt hiszik a kedves szervezők, hogy aki hosszabb túrára is vállalkozik, annak ugyanolyan sebesség mellett kevesebb pihenő is megteszi. Ennek inkább fordítva kellene lennie!
Előzmény: Gödény (1284)
Gödény Creative Commons License 2000.11.27 0 0 1286
Végigpecsételtetett legalább egy túrajelentésre vagy egy fecni papírra ?
Előzmény: pataporc (1285)
pataporc Creative Commons License 2000.11.26 0 0 1285
Mar megint megneztem, de meg mindig ugyanott vagyok :)). Nem tetszik ez nekem... Viszont utanam Sike Balazs jon, aki haver es iden is megcsinalta a Kinizsit, csak szegeny annyira le volt egve, hogy nem tellett neki a nevezesre. Nem lehetne megadni neki az idei teljesitest is? En peldaul lattam, hogy megcsinalta, meg rajtam kivul is akad meg nehany szemtanu. Naaaaaaaaa!
Előzmény: altvizsla (1283)
Gödény Creative Commons License 2000.11.24 0 0 1284
Hát ebből a szempontból a Kinizsi Százas messze nem a legcélszerűbb. De nem is baj - nem arra volt kitalálva. Vajon a grundon focizókat, az Alsómocsolád - Felsőmocsolád örökrangadó résztvevőit zavarja, hogy sohase fognak játszani az NB1-ben ? És ha zavarja, akkor szüntessék meg az NB1-et ?

Van néhány teljesítménytúra, amely kemény erőpróba, rendszeres túrázás és némi felkészülés nélkül nem sok esély van a teljesítésükre. Van jóval több teljesítménytúra, amelyet a notórius otthonülők ugyan valószínűleg nem tudnának teljesíteni, de aki néha-néha kirándulgat, már némi utólagos fájdalmak árán reális eséllyel nekiindulhat. És vannak túrák / résztávok, amelyekre a profi teljesítménytúrázók csak legyinthetnek, hogy az egy vicc - de akiknek csinálják, iskolások, családok, azoknak pont jó.

Ne akarjunk a piramisból egy nagy, egyenletes lapos izét csinálni. Alap nélkül nincs csúcs, de csúcs nélkül az alapnak sincs sok értelme - és nem is lesz hosszú életű.

Azonban a gyalogtúrázás közkedveltebbé tételére legalkalmasabbak a teljesítménytúrák lennének

Hát ezzel a kijelentéssel már nem értek egyet. A gyalogtúrázást az kedveli meg, aki megismeri a természet és a benne való mozgás szépségeit - ebből a szempontból a teljesítménytúrázás egy lehetséges válfaj, de önállóan, kizárólagosan űzve már egyáltalán nem a legjobb válfaj.

Előzmény: Andrási Gábor (1281)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!