Keresés

Részletes keresés

m-gabor Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1387
Sziasztok!
Ma délután a tető és kémény folytatása volt soron. Két segítségem is volt.
Holnap folytatjuk.
Üdv: Gábor
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1386
Most veszem csak észre, hogy nem válaszoltam arra kérdésre, hogy mennyi cserép kell a kemencéhez. 400 darab szováti cserepem volt, maradt meg belőle néhány és tört is össze belőle.
Előzmény: lala79 (1382)
kita45 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1385
Tisztelt Daca Gaby!

Köszönöm a szakszerű jótanácsokat. A kemence építése során majd megpróbálom maradék nélkül betartani.
A felrakott fotókat láttam, sőt többször is menéztem.Elolvastam szinte minden hozzászólást is. A képek,valamint ezek a hozzászólások hatására döntöttem úgy, hogy én is a búbos kemencét fogom megépíteni.
Most már azon leszek, hogy az építéshez szükséges anyagokat beszerezzem és hozzá láthassak a saját gyártmányú kemencém építéséhez.
Az eredményről természetesen be fogok számolni.
Addig is kivánok mindenkinek sikeres kemencézést.
lala79 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1384
Köszi szépen a segitséget.Megnéztem a képeket a kemence bencén és sokat elárulnak az épitésröl , amiket meg sütötetek nagyon étvágy gerjesztö gratula!
Előzmény: DacaGaby (1383)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1383
Helló lala79!
Ha jól emlékszek az ajtó nyillása 80 cm széles és 40cm magas a kemence szája pedig 45cm széles és a boltív magassága pedig 50cm, magassabb mint a külső ajtóé, hogy a füst és a láng a kéménybe vezetődjön. A kémény úgymond 5 téglás, 50cmx50cm-es és 3,5m magas. Egyébként az alábbi képről a téglág számából tudsz "puskázni" a fuga kb. 10-12mm.
Előzmény: lala79 (1382)
lala79 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1382

Helló DacaGaby  Énis töled érdeklödnék mert tetszik a kemencéd és énis bubost sszeretnék építeni . Csak egy pár méret kellene , hogy mekkorák az ajtok és a kémény és menyi cserép kell körulbelül?                                                                                                                  

DacaGaby Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1381
Tökéletesen megfelel a sárgafölt, hiszen az maga az agyag. Áztatni kell, törni-keverni, szürni és a leülepedett sárgaföldhöz (agyaghoz) mehet a törek és folyamihomok. A tapasztalatok szerint akkor jó az agyag ha már "büdös" úgynevezett kotús szaga van.
Tehát a a kemence alja egyszerű mezei nagyszilárdságú putnoki téglából van rakva a micropolos habarcsba. Mi az a micropol? Mészpótló, légpólusképző, képlékenyítő adalékszer. Egy 1/4 m3-es keverőbe 0,3-0,5 dl kell belőle, de nem kötelező, nekem volt és azért raktam bele. Könnyebb a habarccsal dolgozni, nem is tudom mihez hasonlítani, de a kőműves serpenyőből is szinte maradéktalanul kicsúszik, selymes, képlékeny lesz tőle és nem utolsósorban erősíti, nedvességállóvá teszi a kiszáradt habarcsot. Nemtudom jártál e már a kemencebence.hu weboldalon, ott megtalálható a kemencémnek az építési folyamata képekben. http://www.kemencebence.hu/foto/thumbnails.php?album=10
Egyébkén a kemence fenekén lévő 3cm-es samott lapok vannak híg agyagba rakva onnan felfele már csak agyag a kötőanyag. Mindez jól kivehető azokból a képekből melyeket a fenti link tartalmaz.
Jó nézegetést!
Üdv.: DacaGaby
Előzmény: kita45 (1380)
kita45 Creative Commons License 2008.04.18 0 0 1380
Tisztelt Daca Gaby!
Köszönöm,hogy ilyen hamar kaptam a kérdésemre választ. Azért,hogy biztos legyek a dologban,/mivel kemenceépitésben laikus vagyok:/ inkább rákérdezek még egyszer.
Tehát a kemence alja sima tégla és nem samottégla. Ez is a leírt habarcsba van rakva és nem agyagba?
És még egy: mifelénk található sárgaföld. Ez megfelel-e, vagy ragaszkodjak az agyaghoz.
A mikropolos habarcs az jelenti,hogy fínom rostán atrostált habarcs? Vagy esetleg valami mást jelent?

Válaszodat előre is köszönöm és üdvözlök mindenkit.
m-gabor Creative Commons License 2008.04.17 0 0 1379
Sziasztok!
Ma estére eddig jutottam:
Üdv: Gábor
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.17 0 0 1378
Helló kita45!

A kemence alja és a kémény is, tehát ami téglából van az mind S54 cementes, folyami homokos, oltott meszes, micropolos habarcsba van rakva.
Előzmény: kita45 (1377)
kita45 Creative Commons License 2008.04.17 0 0 1377
Elnézést,de az előbb elfelejtettem leírni,hogy nem csak ez a kemence érdekel.Csak egy a biztos, hogy búbos lesz. Aki tud segíteni az előbb feltett kérdésekben, azt megköszönném.
kita45 Creative Commons License 2008.04.17 0 0 1376
Nagyon örülök,hogy rátaláltam erre az oldalra,mivel kemencét szeretnék én is építeni.
Most még a tervezgetés időszakát élem.
Találtam itt nagyon sok jó ötletet.Valószínű a Daca Gaby kemecéjéhez hasonlót fogok építeni.Nagyjából értem is az épitéssel kapcsolatos dolgokat.
Nem világos előttem az ,hogy: miből készült a kemence alja?
- a téglánál is agyag volt a kötőanyag,vagy malter.
m-gabor Creative Commons License 2008.04.16 0 0 1375
Sziasztok!
Agyagot pl. Nyíradonyban a tüzépen lehet kapni. 400Ft/50kg-os zsák.
Én eddig 9 zsákkal használtam el, de még kell kb 2-vel. 2 rész agyag, 1 rész
sárga homok keveréket használok.
Üdv: Gábor
Előzmény: pinguru (1370)
szaborob Creative Commons License 2008.04.16 0 0 1374
Még utoljára megpróbálom:

jutaszövet

lenszövet

kenderszövet
Előzmény: szaborob (1373)
szaborob Creative Commons License 2008.04.16 0 0 1373
Elnézést az előbb nem linkként mentek:

<a href="http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=43" target="_blank">kenderszövet</a>
<a href="http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=47" target="_blank">lenszövet</a>
<a href="http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=33" target="_blank">jutaszövet</a>
Előzmény: szaborob (1372)
szaborob Creative Commons License 2008.04.16 0 0 1372
Sziasztok,

Kender- vs. len- vs. jutaszövet témában a következőket találtam:

kenderszövet:
http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=43

lenszövet:
http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=47

jutaszövet
http://www.kenderfono.com/kezmuveskor/index.php?menu=15&idx=33

Nekem úgy tűnik, hogy ránézés alapján a jutaszövet hasonlít leginkább a DacaGaby által idézett képekhez

szaborob
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.16 0 0 1371
Egy fazekas barátomtól kaptam. De már mint írtam néhányszor itt az Alföld közepén a Hortobágy küszöbén bárhol fellelhető 1,2-1,5m alatt az agyag.
Előzmény: pinguru (1370)
pinguru Creative Commons License 2008.04.15 0 0 1370
DacaGaby:

Ha szabad érdeklődnöm, honnét szerezted az agyagot? Korábban már érdeklődtem, de csak téglagyári megoldást kaptam.

Üdv

Pingu
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.15 0 0 1369
Üdv. síelni szerető kemencés társam!
Sajnos nem tudom megmondani cm-re pontosan a kemence falának vastagságát, 15cm-től több lehet, de 20cm nincs a tapasztással együtt. A szováti cserép három fele lett elvágva, ez képezi a falvastagságot + a tapasztás. Erről van is egy kép a 1339-es hozzászólásomban.
Valóban vastagnak hangzik a 30cm fal, több ideig kell fűteni, de biztos nagyon sokáig is tartaná a meleget a kemencébe. Én eltudnék képzelni egy ilyen kemencét! Ha intenzíven lenne használva, napi rendszerességgel akkor biztos kevesebb gondot kellene fordítani a fűtésre.
Előzmény: siileec (1368)
siileec Creative Commons License 2008.04.15 0 0 1368
Szia DacaGaby!

Klasszul leírtad a hőmérsékleti viszonyokat, ez jól érthető számomra is. Légyszi azt írd meg, hogy milyen vastag falu a kemencéd, mert nem tudom eldönteni, hogy 15 cm es falvastagság elég-e. Őszintén szólva a 30 cm kicsit sokallom, gondolom sokáig tart annak a felfűtése.
Előre is köszi! Siileec
Előzmény: DacaGaby (1367)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.15 0 0 1367
Szia TuJa!
Multhéten egy "hatalmas" adag töltöttkáposztát főztem (125db töltelék lett 8kg alapanyagból) meg 3 nagy tepsi buktát. Úgygondoltam, hogy ennek a nagy tömegű kajának (ugyanis egy nagy rozsdamentes fazékban főztem a káposztát) jól be kell fűteni. Hát sikerült! Úgy szikrázott a kemence feneke ha végighúztam rajta szénvonót vagy a piszkafát, mint a csillagszóró! A kis 300°C -ig mérő hőmérőm majdnem kiakadt! Nyitott ajtó mellett rotyogott 2 óráig a töltöttkápozta, ez idő alatt 4x kellett pótolni a folyadékot. Végül beraktam a 3 tepsi buktát papírral letakarva gomdolva a nagy hőre. 10perc után kukucskáltam alá, gyönyörű arany barna volt a teteje. Mondom a teteje!
A középső tepsinek csak az alja, de a két szélső tepsinek a két széle és alja is jól megsűlt, akarom mondani megégett. 5mm vastag fekete kéreg keletkezett rajta, amit fogyasztás során el kellett távolítani. Szóval megtörtént az első balúl sikerült kemencés kajám! Ebből tanúlva annak a kis pizzának csak lazán fűtöttem be. 200°C -os volt csak a kemence. 1,5mm vastag anyagból van a tepsi, ennek köszönhetően ezen a hőmérsékleten éppen csak hogy halvány aranyszínű lett a tészta alja, mondhatni szuperül sikerült.
Igyaztán akaratlanúl bebizonyítottam a múlthéten pistályi (1332) komentjéhez a tényt, hogy lehet búboskemencébe nyúgodtan keményfával tüzelni, bírja akár a 300°C-t is. 2 óráig fűtöttem az átlagosnál intezzívebben, már a fűtés alatt teljesen átmelegedett a kemence fala és még 8 óra elteltével sem állta a kezem a kemence külső falát, olyan forró folt, belül pedig valamivel több volt mint 200°C. Ez számomra is meglepő volt, alig akartam elhinni! Akármi megsült volna még benne. Ha lakásba lett volna a kemence akkor lehetett volna akár szaunázni is, kíváncsi vagyok milyen meleget csinált volna zárt térbe!
Előzmény: Tu - Ja (1366)
Tu - Ja Creative Commons License 2008.04.14 0 0 1366

Bocs nem kérdeztem jól az imént!

Az érdekelne, hogy a tészta ALJA mennyire pirult meg.

Tu - Ja Creative Commons License 2008.04.14 0 0 1365

Szia Daca!

 

Komoly a pizzád mérete és a leírtak szerint az összeállítása is! Jól látom, hogy mindkét oldalon hagytál a kemencében parazsat?

Még egy kérdés: mennyire pirul meg így a tepsiben hagyva a tészta?

 

Üdv.

Tu-Ja

Előzmény: DacaGaby (1363)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.13 0 0 1364
Én meg ezt találtam a Construma-n, ez is kész termék. Az ára felől nem érdeklődtem, de gondolom hasonló árfekvésben lehet.
Előzmény: ancsika25 (1362)
DacaGaby Creative Commons License 2008.04.13 0 0 1363
Helló kemencés társaim!
Kedvet kaptam TuJa kemencés társamtól a pizzasütéshez! Igaz nem látszik a sajttól, de sonkás, bacon-ös és szalámis a pizza amit ripp-ropp gyorsan a "háztáji" anyagokból dobtam össze ma délután. Annyi benne az extra, hogy a szélét megtöltöttem krémsajttal. Finom lett! 15-en voltunk rá, nem kellett holnap reggelire elpakolni belőle. Részben sajnos, részben hál' Istennek.
Íme:
ancsika25 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 1362

Ime egy csináld magad kemence.

A kemence előre gyártott tűzálló betonelemekből áll, fix vagy a képen látható módon mobil lábazatra építhető.

A betonelemek összeállítása egy laikus számára sem tart  egy óránál tovább, némi szigetelés és vakolás után kész is a kemence.

A kemence betonelemei+ajtó+kémény+hőfokmérő= 180000 Ft.

Megtekinthető a pécsi praktikernél.

kvardlipi1 Creative Commons License 2008.04.12 0 0 1361
Sziasztok!
Van 5.80 cm hosszú és 120cm széles eladó zsákanyagom(korábban írtam, hogy kárpitosként ezzel az anyaggal is dolgozok), ha valakinek kell átadom bolti ár alatt.
geza2461 Creative Commons License 2008.04.10 0 0 1360

Sziasztok Kemencések!

 

A napokban keresett valaki jutazsákot.

Az OBI áruházakban is lehet kapni, a kertészeti osztályon.

Ha jól emlékszem, 2 db-50L zsák, 1.200.- Ft

Már várom a jó időt a sütögetésre, és hogy befejezzem a kemencét.

Még letakarva pihen.

Üdv.Mindenkinek.

kiss.feri Creative Commons License 2008.04.10 0 0 1359

Szia Jbercike

Valószinű nem derült ki a leírásomból,hogy ez nem kóser pászka.

Itt Hajdudorogon Görögkatólikusok élnek.Én az ő pászka receptjüket írtam le.

De ha visszanézed a feltett képeket is meglátod, hogy ez nem egyezik meg a ti pászkátokkal

Üdv Feri

Előzmény: jbercike (1352)
biii Creative Commons License 2008.04.09 0 0 1358

ja és a tető:

 

kell ..gondold el, be vonod kivülről agyaggal, esetleg le is meszeled.. mit művel az eső vele...

Előzmény: speti72 (1356)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!