Keresés

Részletes keresés

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.17 0 0 1159
Érkezett már megfejtés, hogy hol játszott Tisza 45 előtt?
lg23 Creative Commons License 2007.03.17 0 0 1157

Gondolom ez az 1938. január 31-i NS címlapja :)

 

Esetleg nem tudnád nagyban elküldeni? :)))

 

lg18@freemail.hu

 

Köszi :)

Előzmény: Törölt nick (1156)
lg23 Creative Commons License 2007.03.15 0 0 1155

Tudomásom szerint:

 

1937-42: Szeged FC

1942-44: Gamma

1945-48: Újpest

1948-49: MTK

1949-50: Újpest

 

1950-ben már 36 éves volt, gondolom visszavonult. De úgy tudom, hogy valamilyen funkcióban még Újpesten maradt. (Ezt azért gondolom, mert 1956-ban ő nyilatkozott a sajtóban, hogy a Dózsa visszaveszi az UTE nevet, az államtól visszaköveteljük a stadiont, stb. 1950 és 1956 között nem találkoztam a nevével, nem mintha nagyon kuttattam volna.)

 

Ugye tudjátok, hogy az ő fia, Tóth Zoltán, 1-szeres válogatott kapusunk?

Előzmény: Törölt nick (1154)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.15 0 0 1153
Tudom, hogy tudod, mi a különbség. De nehogy virtuálisan hamut szórj a fejedre, csak a történeti hűség miatt rögzítettem a tényállást.:)
Előzmény: Törölt nick (1152)
lg23 Creative Commons License 2007.03.15 0 0 1149

Sjose!

 

Hozzád fordulnék, mert ebben Te vagy a legprofibb a világon:

 

A szegedi, nemzetista, újpesti, ismét szegedi, majd debreceni Mester keresztneve János volt, vagy István? Esetleg két különböző Mester volt?

lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1148

Ezért jó ez a topik: lassan a magyar futball minden olyan titka kiderül, amit még soha senki nem vizsgált meg!

 

(Egyébként tök érdekes, hogy pl. Kispesten, Rákospalotán, Csepelen, Budafokon, vagy Erzsébeten lehetett focizni, Újpesten meg nem, kicsit fura döntés! Mintha lett volna egy olyan is, hogy a legkezdetibb években - talán éppen 1902 és 1905 között - csak a főváros területére vonatkozott a tiltás! De ennek csak majd holnap nézek utána)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1145)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1147

elnézést, magaslabda volt :)))

 

Most, hogy ne lőjjek öngólt, nem másolok be egy 1903-as, UTÉ-ról szóló cikket :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1146)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1146
Ez most övön aluli volt.:)
Előzmény: lg23 (1144)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1145
A következőt szedtem össze tilalom-ügyben a századelőről:

Földessy 1926: 146. 1902: Nyári tilalmi időt vezettek be (mert sok futballista atletizált is), június – augusztus hónapokra. Erről írt a Sport–Világ 1902. augusztus 28-i száma is.

Földessy 1926: 173. A nyári futballtilalom kimondása: Budapesten és Újpesten június 15 és augusztus 31 között tilos nyilvános labdarúgó mérkőzést tartani (1906-ban lépett életbe).

Továbbá. Amikor a MASZ hadjáratot indított az MLSZ ellen, a labdarúgó szvöetség kiadott egy nyílt levelet a labdarúgósport közönségéhez (Nemzeti Sport 1924. 10. 23.), miszerint "Az MLSZ saját hatáskörében már régen tilalmat rendelt el július 1-től augusztus 15-ig"

Meg kellene nézni az eredeti szöveget, hogy mit ír Földessy. De az alapján, amit írsz, meg a 24-es nyílt levél szerint az lehet, hogy már 1902-ben volt futballtilalom, 1905-06-tól esetleg pontosíthatták a dátumot, és ez fent is maradt folyamatosan.
Előzmény: lg23 (1139)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1144
Akkor, hogy ne legyen lila a topik, mesélnél a DVSC 1937 és 1944 közötti történetéről? :D :D :D
Előzmény: Tempó Vasutas! (1143)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1143
Ez a topik akkor lesz lila, ha rajtad kívül mindenkit kitiltanak. :))))))))))
Előzmény: lg23 (1140)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1142
Köszönöm!
De azért annyit pontosítanék, hogy nem diplomamunka, hanem doktori disszertáció (nem mintha a diplomamunkámat nem ugyanerről írtam volna, de az még 97-ben történt).:)
Előzmény: Törölt nick (1138)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1141

Ez nagyon megtisztelő, de én nagyon kevés vagyok ehhez. Meg rendkívül hiányos a kutatásom... mint írtam,. egyelőre csak az első évtizeddel vagyok készen cikkgyűjtés terén, a többiről kizárólag véletlenszerűen van meg egy-két dolog... :)

 

Majd egyszer talán lesz belőle valami... ha igen, majd szólok :)

Előzmény: Törölt nick (1138)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1140

Rákényszerülök, mert nem elég "lila" a topik :))))) De azért megpróbálok nagyon visszafogott lenni (lásd Takács Géza kép) :DDDD

 

Egyébként a kép a már emlegetett Magyar Futball Anekdotakincse c. könyvből van. Az eredetije gondolom a Nemzeti Sportban jelenhetett meg a BÖK-ben.

Előzmény: Tempó Vasutas! (1136)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1139

Na most, hogy jó szokásomhoz híven kötekedjek (és kiegészítsek), néhány idézet:

 

1903:

"A nyári játéktilalmat vígan végigfutballozó csapat [UTE] ősszel nagy formára futott fel és végig verve összes ellenfeleit, megnyerte egy ponttal a másodosztályú bajnokságot"

 

1910:

"Mérkőzés a tilalom idő alatt. Az Újpesti Torna Egylet engedélyt kért az MLSz-től, hogy aug. 20-án és 21-én tartandó, jubiláris atlétikai viadala keretében valamelyik első osztályú csapattal mérkőzést tarthasson. Arra való tekintettel, hogy az UTE pályája kívül esik a főváros területén, az MLSz alkalmasint helyt ad a kérésnek. Kilátás van tehát rá, hogy Szent István napján már komoly mérkőzésben gyönyörködhetik a pihenésre kárhoztatott közönség."

 

Vajon folyamatosan létezett 1927-ig? Vagy valamikor közben megszűnt? És 1903-ban akkor miről is van szó? Én már nem értek semmit :)

 

És folyamatában érdekel, nem csak ez az 1925-27-es epizód. De legalább most már a hátterét ismerem! Köszönöm :)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1134)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1137
Ez honnan van?
Előzmény: lg23 (1124)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1136
Drága barátom, már megint ez a kendőzetlen klubsovinizmus:))))))))))))
Előzmény: lg23 (1133)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1135
És hogy miért érzek a futballtilaom mögött némi antiszemita beütést.
Nézzük mit írt erről az egészről a Magyarság:

„A MASZ szegény és mindennemű bevételei mindenkoron visszafolytak a magyar atlétika vérkeringésébe, a szövetség szelleme a legkérlelhetetlenebb és megalkuvás nélküli amatőr, vezetőinek munkássága önzetlen és puritán, pénzkezelése kiállja a legszigorúbb kritikát és mindezeknek megfelelően a szövetségnek nincsen – háza. Az MLSZ? Háztulajdonos, milliárdos bevételeiből a kijáró aranyérem helyett csak ezüstérmeket veret a bajnokcsapatnak. Kisegyesületeit koplaltatja, ellenben százmilliókat költ el évenként a játékosok és vezetők légiutaztatására, a szövetség szelleme bevallottan a »munkabérmegtérítés« alapján álló álamatőr és vezetőinek nagy része díjazást kap szövetségi munkájáért. […] A MASZ összetétele keresztény és minden megnyilatkozásában magyar–nemzeti. Az MLSZ-ben a 95 százalékában keresztény játékossereg fölött túlnyomórészben »liberálisok« diktálnak. […] A MASZ fennhatósága alatt kizáróan a maguk kezemunkájából élő atléták sportolnak, ellenben az MLSZ védőszárnyai alól a munkakerülő paraziták serege széledt el Európa-szerte, nem nagy büszkeségére a magyar sportnak.”
Előzmény: Tempó Vasutas! (1134)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1134
Futballtilalom.
Ez nagy téma, egyszer lehet, hogy meg is írom, most inkább címszavakban.
Az MLSZ már a századelőn, 1905-től Budapesten és Újpesten alkalmazott futballtilalmat, mert a labdarúgók más sportágakban is szerepeltek.
Amire lg gondolt, azt 1924-ben vezették be, országos szabály volt, a MASZ kérte. Az atléták úgy gondolták, hogy a futball elvonja a nézőket más sportoktól, ezért akarták elérni, hogy nyáron ne lehessen nyilvános futballmeccset tartani . A sporttársadalom két részre szakadt (pl. az úszók is a focisták mellé álltak), de a nagy politikai tőpvkével rendelkező MASZ keresztülvitte akaratát. A cél tk. a nyerészkedő futball megleckéztetése volt, én látok benne egy csipetnyi antiszemitizmust is, de lehet csak azért, mert tál sok Magyarságot olvastam.:)
És ne valami vacak kis szabályra tessék gondolni. Egyrészt több mint két hónapig tartott, másrészt a tilalmat miniszteri rendelet (!!!) szabályozta.
A rendelet 26 elején született. 7000/1926 VKM rendelet a futballszünet idejének megállapítása tárgyában.
A futballszünet tart június 10-től augusztus 25-ig. Az egész országban ez idő alatt még belépődíj nélküli nyilvános futballmérkőzést sem tarthatnak.
Aztán lenyugodtak a kedélyek, a 40000/1926 VKM rendelet már enyhített: június 13-ra felmondja a tilalmat, illetve lehetővé teszi, hogy az I. és II. osztályú csapatok a vidéki bajnokokkal vidéken játszhassanak, de a tilalmat július 15. és augusztus 15. között fenntartja. Aztán a 42574/1927 VKM rendelettel megszűnt a futballtilalom, mert azt az MLSZ maga szabályozza. Ettől persze még nem lehetett nyáron focizni. Hogy meddig, azt viszont nem tudom.

Természetesen külföldi meccsekre nem vonatkozott a tilalom, illetve a minisztertől (?) lehetett eseti engedélyt kérni meccsrendezésre.
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1133

"1901-ben, miután kiírták a bajnokságot, szigorítottak: ugyan még ekkor is játszhatott valaki több csapatban, de előírták, hogy egy bajnoki idényen nem léphet pályára két, azonos osztályú csapatban (tehát valaki nem lehetett egyszerre a BTC és az FTC játékosa, de az FTC-vel párhuzamosan a másodosztályban játszhatott). "

 

Magyar bajnoki mérkőzésen először egy Dinich Károly nevű Bp. SC játékos (középcsatár) ért labdába, ő végezte el a legelső bajnoki, a BTC - Bp. SC kezdőrúgását. Róla azt kell tudni, hogy a Bp. SC mellett az ekkor másodosztályú UTE igazolt játékosa is volt egyben, végigjátszotta a szezont lila-fehérben (is). Vagyis nyugdotan mondhatjuk: az UTE már a magyar futball kezdőrúgásánál ott volt :-)

Előzmény: Tempó Vasutas! (1129)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1131
Lg!
Eszembe jutott, hogy pár napja kérdezted, mikor voltak képek a Sporthírlapban. Most látom a jegyzeteimben, hogy 1926. január 5-én, az 5. oldalon van egy kép, amin Hirzer és Viola van a Juventus mezében.
Tehát ekkor volt kép, nem tudom, hogy egyedi volt-e, vagy rendszeresen jelentek meg, sajnos nem emlékszem.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1130
A becenevekről nem tervezek írni, mert egyelőre nem látom, hogy szociolgóus szemmel találnék benne érdekességet. Bár, a fene tudja...
Azért egy kis gyűjteményt közkinccsé teszek, Te már ismered.

Sporthírlap 1940. 12. 25.
Élvonalbeli futballisták becenevei

Ferencváros
Tátrai Pubi
Sárosi III Lófejű
Polgár Drumi
Lázár Tanár úr
Kalocsai Kacsa
Kiss Vagány
Finta Kopasz
Pósa Prakker
Kiszely Lapaj

Újpest
Pálya Sonka (Tuskó)
Balogh I Bonzó
Futó Panye
Vincze Guriga
Zsengellér Ábel
Berzi Mackó

Szeged
Raffai Ripszám bácsi
Szabó Dromedár
Gyarmati Zsugás
Kisuczki Fakír
Kalmár Botláb
Nagy Paraszttestvér
Mester Dadogó
Cseh Matyi

DIMÁVAG
Turán Hosszú
Gáspár Gazsi
Fazekas Fazék

WMFC
Szabó Bohóc
Marosvári Hosszú
Harangozó Huru
Korányi Króni
Kis Taposó
Dudás Kőporos
Pintér Sváb

Szolnok
Horváth I Kolbász
Kispéter Kalács
Szűcs Pulyka
Szántó Krumpli
Fazekas Mogyoró

Elektromos
Boldizsár Hosszú (Szuhó, Csöpike)
Pákozdi Pupu
Pázmándy Sanci (Maláta, Ficere)
Lengyel Nudlizó
Buzássy Apa

SBTC
Kollár Emberke
Balázs Cigi
Kiss Móka
Csuberda Csöpi
Jenőfi Csonti
Laczkó Medve

Tokod
Barak Kaktusz
Berta Pocok
Kecskés Bogáncs
Mészáros Csápos
Tóth Gyűszű
Kocsis Skropó
Gárdonyi Lator

Gamma
Tóth Popeye
Sütő Dzseki
Kovács Jamesz
Turay II Kis Suttyó
Magda Csipogó

Kispest
Zalai Gunár
Szabó II Gegya
Kincses Sinya
Nemes Doma
Olajkár I Nagy Zsoké
Olajkár II Kis Zsoké

Törekvés
Roják Szutyi
Lőrinczy Pubi
Tagányi Buci
Palatinus Pala
Pusztai Packa
Déri Poldi

BSZKRT
Miklósi Csolasz
Mosonyi Dodó
Régi Tuskó
Biró Birkás
Solymosi Lapát

Haladás
Körmendi Jotti
Gazdag Pubi
Szabó Ici (Pici)
Kovács II Cini
Előzmény: lg23 (1125)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1129
A mai értelemben nem volt kettős igazolás. Úgy tudom.
A bővebb válaszomat két részre bontanám:

1. A 20. század eleje
Az első években nem voltak igazolások, gyakorlatilag bárki, bármennyi csapatban szerepelhet. Könnyű belátni, hogy ez a szabályozatlanság segítette a sportág elterjedését. 1901-ben, miután kiírták a bajnokságot, szigorítottak: ugyan még ekkor is játszhatott valaki több csapatban, de előírták, hogy egy bajnoki idényen nem léphet pályára két, azonos osztályú csapatban (tehát valaki nem lehetett egyszerre a BTC és az FTC játékosa, de az FTC-vel párhuzamosan a másodosztályban játszhatott). 1902-ben lezárult a hőskorszak: a játékosok igazolójegyet kaptak, és előírták, hogy egy bajnoki idényben egy játékos csak egy csapatban játszhat (azaz nem csupán azt tiltották meg, hogy valaki párhuzamosan több csapatban játszon, de szezon közben nem lehetett klubot váltani).
Az amatőrkorszakban szó sem lehetett "kettős igazolásról", mert az durván sérti az amatőrizmus lényegét. Az amatőr sportoló nem több pénzt akar keresni, még csak nem is egyszerűen fejlődni akar - hanem sportolni. Legalábbis lecsupaszítva ez az amatőrség logikája. E logika alapján pedig értelmezhetetlen, hogy miért is szerepelne egy sportoló egyszerre két klubban.

2. A profizmus
1926-ban a legjobb amatőrök leszerződtek profinak. De a profi kluboknak ettől még lehettek amatőr játékosai. Nézzük a szabályt: az MPLSZ szabályzat 24. §. szerint "Minden professzionalista alakulat legfeljebb harminc szerződtetett játékost alkalmazhat, köteles minden mérkőzésen e szerződtetett játékosok közül legalább hetet szerepeltetni. Fenti létszámon felül lehetnek az alakulatnak amatőr játékosai is meg nem határozott számban, ezek közül azonban egy-egy mérkőzésen legfeljebb négy játékos szerepelhet."
Értelmezésem szerint azonban ezek az amatőrök nem voltak más klub tagjai (ami már tk. kettős igazolás lenne). Pedig logikusnak gondolnánk, hogy pl. a Hungáriának lehetett olyan amatőr játékosa, aki az MTK-ban futballozott.
De ez mégsem logikus, hiszen akkor mi értelme lett volna annak a szabálynak, amit 32. nyarán hoztak? Ekkor vezették be a „klubházasság” intézményét: a profi csapatok anyaegyesületük játékosait bármikor betehetik csapatukba, anélkül, hogy profi szerződést kötöttek volna (a legtöbb klubnak már 26-ban volt egy anyaegyesülete (Újpest-UTE, stb.), vagy ha nem, 32-ben választania kellett egyet (pl. a Bocskai ekkor válaszotta anyaegyesületnek a DKASE-t).
Ha jól belegondolunk, ez a szabály már a kettős igazolásról szól, igaz, világos rendje volt, hogy a játékosok melyik két csapatban léphetnek pályára.

3. A sztori nem ér véget.
1940. nyarán módosították a szabályt: az anya és leány egyesületek (tényleg ez volt az elnevezésük:)) játékosállományát egynek kell tekinteni (azaz a játékosok szabadon variálhatók). Könnyű belátni, hogy ezzel gyakorlatilag megszűnt az 1926-ban kidolgozott rendszer. Hiszen hiába volt pl. külön kerete az FTC-nek (amatőrök) és a Ferencvárosnak (profik), ha a két "egyesület" keretét közösen lehetett kezelni, akkor megtehették, hogy egyetlen profit sem szerződtetnek.



Nos, dióhéjban ennyit tudok a kettős igazolásról mondani. Nem biztos, hogy mindenben pontos, kiigazításokat örömmel veszek (e probléma kapcsán most vettem észre, hogy az egyik 2003-as tanulmányomban - "Az első cipőzsinórnál kezdődött" - vétettem hibát, tehát ezért is örülök kiegészítéseknek, kérdéseknek.
Előzmény: Törölt nick (1127)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1128
"A nyugdíjasokon kívül erre senkinek nincsen ideje..."

Dehogynincs. A kötetlen munkaidejű kutatóknak. Ha jól belegondolok, én is ebbe a csoportba tartozom.:)
Előzmény: lg23 (1123)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1126

Még egy kérdés: Nyári futballtilalom!

 

Mikortól meddig volt érvényben? Csak Budapesten, vagy országszerte? Külföldre is érvényes volt? Egyáltalán miért vezették be, mi volt a célja?

lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1125

Tényleg, TV!

 

Egyszer írhatnál egy cikket a játékosok beceneveiről is (a csapatnevekhez hasonlóan)! Van jópár igen érdekes :)

 

A Magyar Futball Anekdotakincse c. könyvben elég soknak a magyarázata is le van írva!

Előzmény: lg23 (1124)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1124

Amit ígértem:

 

A sztori: "Bő szoknyaként lebegő, hatalmas klottnadrágjának köszönhette Takács I Géza a "Mari néni" becenevet. Ez aztán úgy ráragadt, hogy olykor a tudósításokban is "lemarinénizték".
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1123
Egyébként a fővárosival kapcsolatban egyszer lehet, hogy majd igénybe venném ezt az ismerősödet :) Tragédia, hogy személyesen be kell menni 3 napra előre, és személyesen kell kikérni az iratokat. Majd újra be. A nyugdíjasokon kívül erre senkinek nincsen ideje...
Előzmény: lg23 (1122)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1122

Az Újpesttel kapcsolatos levéltári iratok sajnos vagy 1000 helyen vannak.

 

A Fővárosi Levéltár mellett az Országos levéltárban is vannak iratok (ráadásul két különböző részlegen), és a BM-levéltárban is. Az Újpest történelmének ezzel a részével kapcsolatban (is) tragikus a helyzet, sajnos...

Előzmény: Tempó Vasutas! (1115)
lg23 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1121

oké, köszönöm szépen :-)

Előzmény: pgyuszi (1120)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!