Keresés

Részletes keresés

Tonio 2.0 Creative Commons License 2017.02.27 0 0 461

Nyugodjon békében.

 

Pogány Judit lesz. Vagy Csomós Mari. Szóba jöhet még Kútvölgyi Erzsébet, Csákányi Eszter, Takács Kati.

Előzmény: Charles Duchemin (460)
Charles Duchemin Creative Commons License 2017.02.27 0 0 460

Kiváló színésznő volt, kedveltem. Nyugodjék békében. 

 

Akit el tudok most képzelni nemzet színészének: 

1. Pécsi Ildikó

2. Moór Marianna

3. Pogány Judit

4. Schubert Éva

5. Pásztor Erzsi

Előzmény: barrix (459)
barrix Creative Commons License 2017.02.27 0 0 459

Berek Kati halálával ismét aktuálissá válik a kérdés. 

Ha a hagyományt követik, színésznőt fognak választani. 

Santiago da Compostella Creative Commons License 2016.04.18 0 0 458

Nem értem, Halász Judit miért nincs a jelöltek között. Színházban, filmen egyaránt rászolgált. Amit pedig generációkon át a gyerekekért tett, az kiemelkedő, példamutató.

barrix Creative Commons License 2016.03.20 0 0 457

Sajnos Schubert Évát csak kabarékban láttam, tv-ben. Molnár Piroska szerintem generációja egyik legnagyobbja. Sokszor, sokfélében láttam színházban, mai napig rengeteget játszik. Nem minden színész pályája egyenletes Törőcsiket, aki tképpen egész élete során elismert és nagy sikerű művész volt, folyamatosan foglalkoztatták. Almási Éva idősebb korában már nem kapott annyi szerepet. Fiatalon viszont rengeteget játszott, és nem csak musicalekben, de jelentős drámai szerepei is voltak. 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.03.18 0 0 456

Ebben a mondatodban benne van minden!

A lényeg, az igazság, szóval tényleg minden!

 

"Sok alkalmas jelölt van, óhatatlanul számít a szubjektum."

 

Igen, én is a szimpátiám alapján szóltam a fórumhoz ezidáig.

Mindenki ezt tette, jogosan. Szerintem.

Ha írnék még valamit, már túl ragoznám a mondatodat, a lényeget :D

Előzmény: Tonio 2.0 (453)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2016.03.18 0 0 455

Vannak, akik csak 80-90 éves embereknek adnák a díjakat, mondván, a "fiatalok" ráérnek még.

Ez egyrészt nem biztos (ki tudja, kivel mi történik), másrészt meg akkor ne 62 legyen a korhatár (így se nagyon kapja meg senki 65 alatt), hanem 82, és legyen a neve: Aggastyánok Klubja. :)

Más kérdés, hogy például Schubert Éva régen megkaphatta volna az elismerést, de NEM a kora miatt.

levlac Creative Commons License 2016.03.17 0 0 454

Előzőkhő hozzászólva, emlékszem Kállai Ferenc halálakor is emlegettek bizonyos borítékot, végakaratott. Rekord hosszú idő után választották meg Haumann Pétert, és ő első nyilazkozatában említette, hogy felhívta Kállai művész úr özvegye és azt mondta, hogy Feri bácsi is örülne Haumann művész úr választásának. 

Tonio 2.0 Creative Commons License 2016.03.17 0 0 453

Másfél óráig üléseztek. Persze lehet, hogy a régi emlékekről vagy az unokákról beszélgettek, de ezt kétlem.

Ilyen alapon minek ülnének össze, ha az előd kinevezi az utódot?

Az viszont lehet, hogy az előd és az esetleges utódjelöltek viszonyát is figyelembe veszik. De legfőképpen a választók és a potenciális választottak viszonya a meghatározó szerintem.

Sok alkalmas jelölt van, óhatatlanul számít a szubjektum.

Előzmény: Törölt nick (451)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2016.03.17 0 0 452

Miért ne lehetne 65-70 közötti "fiatal" művészeket beválogatni? Az életmű érdemi része addigra kész.

Ilyen alapon kizárólag a halál előtt álló, 80-90 közöttieket választhatnának be.

Molnár Piroskán akár lehet is vitatkozni, hogy feltétlenül neki kellett -e jönnie (és nem a kora miatt írom ezt), de Cserhalmi György (plusz az alapításkor Törőcsik, Garas) olyan korszakos színész, aki nyugodtan megkaphatta 65-70 között. Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (448)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.17 0 0 451

Azzal  a felvetéseddel,  " hogy vajon lehet olyan megállapodás a színészek között (akik már benn vannak), hogy mindenki kijelöl maga után valakit akit majd beválaszthatnak a megmaradt tagok" én igen, elképzelhetőnek tartom. 

Ugyan nem gondoltam át igazán a gyakorlati részét a dolognak, vagyis azt, hogyan tudják ezt "kivitelezni, megvalósítani"??!!

Arra gondolok, hogy vannak akik igen rövid ideig birtokolják a címet, de vannak akik sok éven át, mint Psota Irén, Törőcsik Mari, Máté Erzsi,ó és Berek Kati 16, Avar István 13, Garas Dezső 11,  Kállai Ferenc 10, Komlós Juci 9 és Raksányi Gellért 8 évig.

Vajon ennyi évig (vagy kevesebb évig) van egy "javasolt név" a borítékba, vagy vélemény változás esetén "módosítják"?! nem tudom.

 

Egyébként Psota Irén a Madách Színházban bő tíz évig dolgozott Almási Évával, elképzelhető, hogy Psota Irén "borítékolta" Almási Éva nevét.

Másrészt, Psota Irén színművésznőt, 2016. március 10-én búcsúztatták a Farkasréti temetőben. Beszédekben búcsúzott tőle pályatársa Almási Éva is.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Charles Duchemin (449)
kannibál Kovács Creative Commons License 2016.03.17 -1 0 450

Cserhalmi és a többi általad említett színész kb. annyi idősen lett a cím birtokosa, ahány éves Garas Dezső vagy Törőcsik Mari volt a díj alapításakor. Akkor is fel lehetett volna tenni a kérdést, hogy Bárdy György vagy Mádi Szabó Gábor miért maradt ki?

Előzmény: Törölt nick (448)
Charles Duchemin Creative Commons License 2016.03.17 0 1 449

Egyetértek veled. Molnár Piroska 66 évesen már Nemzet színésze, Pécsi Ildikó pedig 76 évesen sem még. Pedig ő is odavaló lenne szerintem. 

Sajnos mivel 2 színésznő is nagyon idős már (Berek Kati, Máthé Erzsi), így rossz leírni, de nekik is lesz lehetőségük nemzet színészének lenni talán. Schubert Évának nem biztos :(

 

Amúgy most hogy Psota Irén helyére Almási Éva került, az jutott eszembe, hogy vajon lehet olyan megállapodás a színészek között (akik már benn vannak), hogy mindenki kijelöl maga után valakit akit majd beválaszthatnak a megmaradt tagok? Csak egy felvetés. 

Előzmény: Törölt nick (448)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.17 0 1 448

Ehhez a hozzászólásomhoz - melyben gratuláltam Almái Évának, és sajnálatomat fejeztem ki, hogy nem az "én jelöltem" Schubert Éva kapta a díjat -, az alábbi megjegyzést tenném még.

 

Kívánom, hogy a jelenlegi művészek, akik birtokolják a Nemzet Színésze címet, élvezzék nagyon sokáig a kapott lehetőséget, minél később kelljen újra választaniok!!!

De, az én véleményem az, hogy Molnár Piroska 66 évesen, Cserhalmi György 66 évesen, Andorai Péter 67 évesen, Szacsvay László 68 évesen megkapott díja, korai volt még!

Megérdemelték természetesen, de vannak nagyon sokan a pályatársak között, akik nemcsak a koruk, hanem a tehetségük miatt is megérdemelték volna!!

Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (445)
ShaeLynn Creative Commons License 2016.03.16 0 0 447

Nagyon sajnálom, hogy nem Schubert Éva lett!!

Tonio 2.0 Creative Commons License 2016.03.16 0 0 446

Jár a gratuláció!

Törölt nick Creative Commons License 2016.03.16 0 1 445

 

Gratulálok Almási Évának!

 

Egyébként én is úgy gondolom, hogy igen, odavaló, de talán tényleg "még kicsit ráért volna"!

"Köztudott", én Schubert Évának adtam volna.

Nem írom, hogy majd legközelebb, mert nem tudom, hogy lesz-e legközelebb, sajnos.

 

levlac Creative Commons License 2016.03.16 0 0 444

Gratulálok Almási Évának!

Charles Duchemin Creative Commons License 2016.03.16 0 0 443

Almási Éva lett. Abszolút oda való, de talán még kicsit ráért volna. 

Schubert Éva kora miatt is nagyon megérdemelte volna most, még. 

levlac Creative Commons License 2016.03.13 0 0 442

Honnan veszitek, hogy Törőcsik Mari szava a döntő a választásokon?

Charles Duchemin Creative Commons License 2016.03.12 0 0 441

http://hvg.hu/kultura/20160311_Ki_lehet_a_Nemzet_Szinesze

 

Sajnos Schubert Éva nincs benn a Törőcsik féle pixisben, pedig az fontos lenne. 

Ilyen szempontból Moór Marianna is nagyon esélyes. 

levlac Creative Commons License 2016.03.09 0 0 440

Bács Ferenc vagy Mécs Károly

Előzmény: Charles Duchemin (439)
Charles Duchemin Creative Commons License 2016.03.09 0 0 439

Értem! Köszönöm! 

Kit tippeltek Sinkó László helyére? :) 

Előzmény: levlac (438)
levlac Creative Commons License 2016.03.08 0 0 438

Azért nem választottak Sinkó helyett, mivel július 1-je után halt meg, de jelölni csak június 30-ig lehet, és november 5-én (vagy e dátum körül) adják át a díjat. Idén már biztos, hogy választanak színművészt a nemzet művészei közé.

Előzmény: Charles Duchemin (436)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.08 0 0 437

Remélem, tudtam evvel segíteni.

Ha nem erre gondoltál, elnézést!

 

 

A Nemzet Művésze:

 

A Nemzet Művésze díj  a művészeti díjak "csúcsdíja", 2013-ban alapították, és a  65 év feletti Kossuth-díjas alkotóművészek kaphatják meg. Évente, november 5-én adományozzák.
Ennyit, nagyon röviden, részletesen pedig az alábbi linkben.

https://hu.wikipedia.org/wiki/A_Nemzet_M%C5%B1v%C3%A9sze_d%C3%ADj

 

A Nemzet Színésze:



https://hu.wikipedia.org/wiki/A_Nemzet_Sz%C3%ADn%C3%A9sze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Charles Duchemin (436)
Charles Duchemin Creative Commons License 2016.03.08 0 0 436

A nemzet művésze címnél nem ugyan úgy van, hogy ha meghal valaki, akkor beválasztanak valakit? 

Sinkó László halála óta oda nem választottak be senkit. Tudjátok hogy van a szabály? 

kannibál Kovács Creative Commons License 2016.03.08 -1 0 435

Lenne egy gondolatom: el kellene törölni a mostani szisztémát, mert van egy kellemetlen halállista jellege.

 

Helyette azt a rendszert vezetném be, hogy függetlenül attól, ki hal meg és ki van még életben, minden második évben, karácsony előtt egy héttel ítélnék oda a díjat, mégpedig a címet már viselő színészek szavazataival egy férfinak és egy nőnek. Azért legyen csak minden második év, hogy ne legyenek egyszerre túl sokan a Nemzet Színészei és maradjon meg a súlya a kitüntetésnek.

Ez azt jelentené, hogy adott esetben akár 15-20 élő színész is rendelkezhetne a címmel, de ha egyszerre többen elhunynak, akkor az sem kizárt, hogy csak 5-6 fő lenne. Sebaj, majd a következő választás után lesznek 7-8-an, újab két év múlva pedig 9-10-en. Fölösleges ennyire ragaszkodni a 12-es számhoz.

 

Egyébként én Halász Juditot jelölném.

ShaeLynn Creative Commons License 2016.03.06 0 1 433

Már 6 éve írogatom ide, hogy Schubert Éva nagyon megérdemelné.

Őszintén remélem, hogy ő kapja a címet.

Tonio 2.0 Creative Commons License 2016.03.05 0 0 432

Cserhalmi beválogatásával, azt hiszem míg ő ott lesz, biztosan meg lesz kik kaphatják.

 

Ezt hogy érted?

Cserhalmi amúgy el se szokott menni ezekre a választásokra (már ha elfogadjuk, hogy valóban ők, ott és akkor döntenek), például egyik alkalommal aznap a Nemzetiben játszott, és akkor sem vett részt a voksoláson (bár állítólag telefonon szavazott).

Akik viszont szinte mindig ott vannak: Törőcsik, Bodrogi, Molnár Piroska, Tordy, Haumann, Király Levente.

A többiek mostanában nem tudták/nem akarták tiszteletüket tenni, bár gondolom, most Szacsvay például ott lesz. Egészségi állapota alapján nyilván Cserhalmi is ott lehetne, Andorait nem tudom.

Berek Kati és főleg Máthé Erzsi már nagyon idős.

 

Előzmény: Charles Duchemin (430)
levlac Creative Commons License 2016.03.05 0 0 431

Én is egyetértek, hogy nem az a lényeg mennyi ideig viseli a címet, hanem az hogy megkapja. Én teljes szélességgel Schubert Éva mellett állok.

Előzmény: Charles Duchemin (430)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!