Keresés

Részletes keresés

jee_c Creative Commons License 2005.04.11 0 0 4440
Hirtelenjében azt mondanám, hogy a felületi feszültség, ami a kapilláris hatásban jelentkezik - a víz "felkúszik" a kellően szűk csőben. Az általad linkelt cikkben is írnak a növény vízszállító rendszeréről.
Energetikeilag azt mondanám a hasamra ütve, hogy ehhez az energiát a molekulák mozgásából szedi, azaz a hőmennyiség csökken ilyenkor, azaz hül a víz ahogy felmászik, de ez csak egy gyors tipp.
Érdemes megnézned a cikkben a vízmozgás sebességét, sőt akár még vízhozamról is szó van. Ezek alaphján el lehet dönteni, hogy lehet-e ezen az elven szivattyút csinálni.
Előzmény: xispix (4439)
xispix Creative Commons License 2005.04.11 0 0 4439
Nem tudom jó topikba írom -e. De talán érdekes lehet, hogy ahogy meszettem a szőlőt szinte folyik ki a leve. Mivel lugas azt kb 2 m magaságból teszi. Na mármost ezt nem értem ha mondjuk tróposi fáról van szó akkor 30-40 m es fánál ez 3-4 atm nyomást jelent, persze elosztva a sejtek számával már kicsi a nyomás 1-1 sejtre. De az azért érdekelne mi az az erő ami ilyen magasságba emelheti a vizet? Ezt a cikket találtam. http://www.sulinet.hu/cgi-bin/db2www/lm/et_tart/frame?kat=Adal&id=119981211 [link1] Sajnos vályaszt ezen cikk sem adott nekem. De ilyen elven lehet kútból vizet szivatyúzni? Ispi
miszter07 Creative Commons License 2005.04.11 0 0 4438

Hmmm? Valami mégiscsak mozgolódik? Jó lenne tudni a bekerülési árát, és az üzemeltetés költségeit...

 

http://index.hu/tech/ihirek/?main:2005.04.11.&218120

breien Creative Commons License 2005.04.11 0 0 4437
Tisztelt kpl.

Elnézésed kérem, amiért "pongyolán" fogalmaztam. Ezeket a fórumokat, túlnyomórészt, nem gazdasági szakemberek olvassák, tehát direkt kerülöm a szakzsargon használatát. Azért csattogok a net-en, hogy számomra fontos dolgokat, minnél egyszerűbben, közérthetően fogalmazzak meg, s felkeltsem az emberek érdeklődését a témák iránt.

A legveszélyesebbnek az "olaj" ügyben azt tartom, hogy politikai döntéseknél, szükségessége Ne jelentsen meghatározó szerepet.

Már több fórumon kifejtettem, hogy Európának, az energia szükségletét, minnél több alternatívára kell építenie hosszútávon. Sajnos, az olaj környezetszennyező, legalább ilyen veszélyesek, az "elsőgenerációs " atomerőművek.
tehát, ha fontossági sorrendet akarnánk felállítani, az "újgenerációs " atomerőművek megvalósítását tartom legfontosabbnak / nincs radioaktívitás, nem lehet atombombát előállítani / az olaj felhasználás csokkentése pl. "hibrid" energia felhasználás, hidrogén üzemű járművek, elektromos meghajtás.
szélenergia, napenergia / a havat télen hogyan takarítanátok? / ár -apály erőművek s még sok olyan amit ma még nem ismerünk, de 50 év múlva már ismerté válik.

Látod, nagyon sok lehetőség közül választhatunk. Igazad van, a politikusok, még nem tudnak választani, no de azért csattogunk a net-en, hogy döntéskényszerbe hozzuk őket. Ha nem szólalunk meg, aszt hiszik, hogy minden rendben

" minden nagyon jó, minden nagyon szép, mindennel meg vagyok elégedve"

mondják, a jól ismert szlogent. lehet, hogy ők igen, de mi NEM vagyunk velük megelégedve. Hála istennek, már jogunk van arra, hogy a tudtukra is adjuk.
Előzmény: kpl (4436)
kpl Creative Commons License 2005.04.11 0 0 4436
"olajigénye, nagymértékben meghaladja a nyereségképző tartamot. tehát, az utóbbi időben nagymértékben megnövekedett %-os értékben mérve, elviszi a "hasznot".
magyarúl, felemészti már a tartalékot is."

Bevallom nem (teljesen) értem a mit mondasz, bár a végkövetkeztetéssel egyet értek. Sajnos nem csak az energiákról kell beszélni hanem a nyersanyagokról is.

Amikor én elkezdtem alternatívákkal foglalkozni, nagyjából két oka volt:

- csóró kezdő mérnökként ki kellett fűtenem egy bazi nagy házat. Ez egy elég konkrét probléma, nyilván kerestem és keresem most is az összes lehetséges könnyítési megoldást az óvatos hőszigeteléstől kezdve a parabolás hőgyűjtésig.

- Egy-két könyv többszöri átböngészése nyilvánvalóvá tette, hogy nem lesz mindig szén, meg olaj meg földgáz, és a mi a legbosszantóbb, hogy ez már az én életemben sajna meg fogom tapasztalni. Ez nem annyira konkrét problema, viszont tutti bejön. Főleg hogy olajból van majdnem minden: műszál, festék, üzemanyag, háztartási ketyerék. Talán egy konyha az, ahol relatíve kisebb az arányuk. Szóval siralmas a helyzet.

Mindez már bőven kimeríti azt a küszöböt, amire mérnökként rákattanok. Ezután az "olajfogyasztás hatása a nyugati társadalmakra" című probléma pusztán egy szimpla folyomány, amit az olajtartalékok elhelyezkedése és fő felhasználási helyszíne, valamint ennek a sulypontjának az áthelyeződése Ázsiába teljesen egyértelműen jelzett már 1973-ban. A helyzet azóta sem javult, sőt. (irtam is erről úgy '95 környékén, napenergia.fw.hu / bevezető és atomenergia)

A problémát meg csak a vak nem látja, vagy egy politikus. Szerintem a fórumba irkálók látják ezt, ha az olvasóik is látnák az jó lenne.
Előzmény: breien (4434)
Törölt nick Creative Commons License 2005.04.10 0 0 4435
Persze elirtam, 5 cm2 helyett 25 cm2
Előzmény: Törölt nick (4432)
breien Creative Commons License 2005.04.10 0 0 4434
már ekkor láttuk

Ha jól emléxem, Európának az olajfelhasználása inkább importból fedezett.

A fejlett gazdasággal rendelkező országok olajigénye, nagymértékben meghaladja a nyereségképző tartamot. tehát, az utóbbi időben nagymértékben megnövekedett %-os értékben mérve, elviszi a "hasznot".
magyarúl, felemészti már a tartalékot is.

Politikailag is befolyásolhatóvá vált.

Tehát az az EU. törekvés, hogy csökkentsük az olaj felhasználást, az alternatív energiák bevezetésével, nagyobb eredményt hozna, mint a 90 Km / h-s sebességkorlátozás.
Előzmény: kpl (4406)
szg307 Creative Commons License 2005.04.09 0 0 4433

www.geowatt.hu

 

Elég jó leírások vannak az oldalon, és kérésre árajánlatot is adnak excell formátumban, amelyből ki tudod olvasni, hogy mit- hogyan számoltak.

 

Nem olcsó a cucc, de van jópár referenciájuk a családi rendszertől kezdve a közösségi uszodákig.

 

Ha a valamit sikerül a témában összeszedned, akkor írj róla, engem is érdekel. Jelenleg ott tartok, hogy egy hozzáértő emberkével hőszivattyút próbálok építtetni, töredék áron, mint ahogyan az a kereskedelemben kapható.

Előzmény: Törölt nick (4430)
Törölt nick Creative Commons License 2005.04.09 0 0 4432

Hi!

 

Mar valoszinu volt tema itt a napelem hatekonysaga/kifizetodosege, de nem vagyok teljesen kepben. Ha mondjuk az olcson (600-1200 Ft) kaphato 'kerti napelemes ejszakai lampa' (amit igy le lehet szurni a kertben, es estenkent vilagit) napelem cellajabol indulunk ki (amely kb. 5 cm2) , ilyen (gondolom a legrosszabb minosegu) cellakbol 1 m2 mekkora teljesitmenyt nyujtana, es mennyibol jonne ki?

xsany Creative Commons License 2005.04.09 0 0 4431
Tiszelt topiklakók :)
jee_c kolléga, topiknyitó hívta fel a figyelmemet erre a forumra, és örömmel tölt el, hogy ilyen sokan foglalkoznak a megújuló energiákkal.
Kb 1 éve kezdtem el a www.xsany.hu non-profit oldalnak a feltöltését azzal a céllal, hogy e témakörben egy teljes áttekintést biztosító oldalt lapátolhatok össze. A projekt nagyon lassan, de halad. Szerzőtársakat keresek, akik segítenek a tudásanyag bővítésében, ehhez a részleteket a www.xsany.hu/linkek.html oldalon részletezem. (Bocs a talán off reklámért)
Jelenleg a rákospalotai hulladékégető programját és felügyeleti rendszerét írom, és egy kollégámmal a hulladékhő hasznosítás kérdéskörére vetődtünk rá (CHP, ORC, Kalina-elv..). Ezzel kapcsolatban hamarosan felteszem a vonatkozó írásaimat, de ha valakit érdekelnek ezek a témák, írjon, érdekes téma. Jelenleg az első lépésnél, a hatásfok számításnál tartok, nem hittem volna, hogy ez ilyen izzasztó dolog, mint amilyen.
Ha valakit érdekel, a szemétégetőről is tudok bővebb információval szolgálni. Előzetesen annyi, hogy ez is megújuló energiát jelent, 4 kazános, jövőre Budapest szemetének 80%-a fog ide kerülni, és 25-30 MW villamos energiát termel.
Törölt nick Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4430
Sziasztok! Engem a geotermikus energia felhasználása érdekelne, egyedi családi házas kivitelben. Van valakinek működő rendszere? Milyen módszereket ismertek? Költség megtérülés számítások is érdekelnének.
kpl Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4429
Ez engem is érdekelne.
Előzmény: otako1 (4426)
jee_c Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4428
baba, és a másik is (a spanyol).
Komolyabb tanulmnyokból az derült ki, hogy a madarak hozzászoknak a szélerőműhöz és nemokoz nekik gondot (sőt volt olyan is, hogy rajta költöttek). Ami problémát jelenthet, az a vándorlási útvonalukba épített szélerőmű.
Infrahangterhelés? Erről azokat kellene megkérdezni, akik szélerőmű közelében laknak.
salfonc Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4427

Zajmentes? Az infrahangot nem halljuk :-)

Előzmény: otako1 (4423)
otako1 Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4426
...és mi a valódi ok vajon?...
Előzmény: kpl (4425)
kpl Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4425
Állítólag teljesen más indokból küzdenek, állítólag az infrahang puszta ürügy. Meg a madárledarálás is.
Előzmény: otako1 (4423)
otako1 Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4424
...elírtam....GaiaSolar... :-)
Előzmény: otako1 (4423)
otako1 Creative Commons License 2005.04.08 0 0 4423

...és nem csak a gigantománia.... Többször is volt téma, hogy milyen mértékű infra hangot generálnak az ilyen típusú szélkerekek. Állítólag emiatt küzdenek ellene a bakonyban is. Vajon ez a "BaziWind" kerék mekkora "ricsajt csaphat"?

 Viszont korábban Jee_c  a 4404 -es hozzászólásában adott egy linket a Giasolar céghez. Nos ott lehet látni zajmentes szélgenerátorokat. No azokról érdemes volna többet tudni. Főleg ha télnyleg zajmentesek.  Tud valaki bővebbet azokról?

 

üdv:

 

otako

Előzmény: kpl (4422)
kpl Creative Commons License 2005.04.07 0 0 4422
Gigantománia rulez !!

ha lúd legyen kövér vagy legalábbis 126 méter átmérőjű, és 120 méter magasan forogjon. Ha jól értem 5 megawattot tud.
erbe Creative Commons License 2005.04.07 0 0 4421
Hát még a linkek a lap alján!

V Csaba
Nem egyszerűbb lenne festékmaratás és polírozás helyett alufóliával átragasztani? Az egyszerű bolti is fényesebb, mint amilyenre fel tudod polírozni, de pl. régi (nagyon régi, MP nem jó!) fénycsőkondi szalagja is tökéletes. Akármilyen ragasztót használhatsz (tapétaragasztót ne, a víz soha nem szárad ki alóla), a tükör minimális mértékben melegszik. Legjobbak az olyan ragasztók, amikkel mindkét felületet meg kell kenni, majd 5-10 perc száradás után összenyomni.
Előzmény: kpl (4420)
kpl Creative Commons License 2005.04.06 0 0 4420
kpl Creative Commons License 2005.04.06 0 0 4419
Kérnénk szépen fotókat, és egy naplószerű kivitelezési leírás is jó lenne. Lehetséges buktatók, felmerült problémák és megoldásuk, ilyesmik.

Sokan csak azért nem vágnak bele, mert nem tudják mire számítsanak.
Előzmény: V Csaba (4417)
kpl Creative Commons License 2005.04.06 0 0 4418
Én voltam az a galád, aki merészelt belinkelni ilyen elrettentő olvasnivalót. A (4357) és (4358)-ban. Brühühüüüü. :-((( Butának kellene éreznem magam ?

Én akkor akkorát röhögtem a cikk alapján megtalált http://www.solardeathray.com dumáján és képein hogy ihaj :-)

Szóval az a helyzet, hogy először is kell némi rutin alapján beinduló humorérzék az Index cikkeinek olvasásához. És el kell olvasni azt is, ami alapján írják a "ződséget".

Másodszor rá kell jönni, hogy a prezentált technika komoly oktatási jelentőséggel bír, egy iskolai szakkör például elég könnyen el tudja készíteni. (Főleg ez alapján: http://www.solardeathray.com/about.html )
Azután jól kiélvezi magát a csapat a különböző tárgyak megolvasztása közben.

Tehát a válaszok:
1: Halál (hőhalál) a megutált dolgokra, én például egy ananászkonzervet szivesen felrobbantanék :-) Persze inkább megeszem, de valami hasonló jó játék lehetne :-)

2: Ezt egy átlagos amcsi nem tudhatja (egy magyar meg főleg), viszont ha végigturkássza az oldalról elérhető linkeket megtalálja. Érdemes, mert nagyon jó ötletek vannak arrafelé. pl. ez: http://www.energylan.sandia.gov/sunlab/snapshot/stfuture.htm, meg ez http://nmp.jpl.nasa.gov/ds1/tech/scarlet.html

(Ha végigturkássza...)

3: Tudunk róla, látta aki keres ilyesmit. És tudja hogy macerás egy parabolatükröt jól megcsinálni kellően tükrözővé (főleg tartósan)

Az meg hogy miből lesz hír, oktatják itt-ott.
Előzmény: V Csaba (4416)
V Csaba Creative Commons License 2005.04.06 0 0 4417

Bocsánat, be sem mutatkoztam. Veres Csaba 29 éves villamosmérnök. És környezetvédő. Meg alternatív energia mániás.

 

Egyébként a naptűzhelyről....

Egy egyszerű prímfókuszos parabolaantennából készültek az első példányok. Van egy ilyen antenna tányérom, ha lesz egy kis idő, megpróbálom leszedni róla a bevonatot, azután felpolírozni. A legnehezeb a bevonat leszedése, mert  úgy tűnik szinterezett. Nem tudom a szinterezést a Kromofág lehozza? A legjobb egy "nyers" példány lenne.

 

Egyébként most készül a háztetőre egy napkollektor (melegvízre). Ha megy, megírom a tapasztalatokat, hátha más is kedvet kap. pl. villanyboyler helyett.

 

Veres Csaba

 

 

V Csaba Creative Commons License 2005.04.06 0 0 4416

A parabola tányéros kohóról.

Valahol azt írták "Feltalálták a Halálsugarat"

Rettentő butaság!

 

1. Miért pont a halál jut eszébe?

2. már vagy 10-15 éve vannak ilyen napkohók, ipari méretekben.

3. MAGYARORSZÁGON is van - kis méretű, vízmelegítésre használt rendszer.

 EGER-1100 típusú naptűzhely.

 

Furcsa, hogy valami csak akkor hírértékű, ha pusztítani is lehet vele.

 

Veres Csaba

S.P.T. Creative Commons License 2005.04.05 0 0 4415

Bocsánat, munkahengerre gondoltam.

 

Egyszóval olyan felépítés kezd derengeni, ami megfelel az általatok is leírt lapos, tányér formának, hogy a napenergiát jól hasznosítsa, de nincsenek benne munkahengerek, inkább valami Wankel féle megoldásra hasonlít.

Még nem tiszta a dolog minden részletében (lehet, hogy nem véletlenül :-z), de ha összeáll, akkor megosztom veletek.

Előzmény: erbe (4411)
S.P.T. Creative Commons License 2005.04.05 0 0 4414

Köszönöm a linkeket!

 

a http://www.keveney.com/Vstirling.html linken található

V Stirling azért tetszik, mert 180 fok helyett (ha jól számolom) 135 fokos fáziseltéréssel dolgoznak a hengerek. Ebből arra következtetek, hogy a forgás elindul magától...

 

 

erbe Creative Commons License 2005.04.04 0 0 4413

"Kornyezet es motor edes kettose"

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9032647

Olyan régen jártam ott, hogy már a nevet is eltévesztettem, "környezet" -re meg hiába kerestem!

Előzmény: erbe (4411)
otako1 Creative Commons License 2005.04.04 0 0 4412

Kedves Fórumlakók!

 

  Elég régen dédelgetek gondolatokat a stirling motorral kapcsolatban. El is kezdtem egy kezdetleges kisérleti darab megépítését. EZ a változat elég könnyen megépíthetőnek tűnik. Bocsi az ismétlésért de szerintem S.P.T. megérdemli, hogy ne kellejen keresgélnie a linkeket. :-)

 

http://home.germany.net/101-276996/alphadia.htm

 

http://www.keveney.com/Vstirling.html

 

Szrintem az első linken jobban érthető :-)

 

üdv:

 

otako

Előzmény: S.P.T. (4409)
erbe Creative Commons License 2005.04.04 0 0 4411
Nincs benne semmiféle szelep, sem lezáró.
A lényeg: Van egy hőcserélő. A felmelegedő levegő (gáz) elmozdítja a dugattyút. A mozgás végén (90fok fázistolással) elmozdítja a hőcserélőt, keresztülhajtva rajta a meleg levegőt, amiből kivonja a hőt, így az összemegy. A munkadugattyú visszatér, ekkor a hideg gázt ellenkező irányban hajtja át a hőcserélőn, ami felmelegszik, kitágul és ... Másik változatnál két dugattyú ellenfázisban működik, álló hőcserélőn kergetik a gázt ide-oda.
Szelepes motorokhoz szokott szakembernek ezért is szokatlan a működési sorrend.
Magától nem mindegyik változat indul el, el kell mozdítani a holtpontról.
Volt egy régebbi topic, most nem találom, "Környezet és energia édes kettőse", oda rengeteg stirlinges linket tettem valamikor.
Előzmény: S.P.T. (4409)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!