Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2017.07.09 0 0 49558

Nekem tetszik

 

Előzmény: kürtök (49557)
kürtök Creative Commons License 2017.07.09 0 0 49557

Ezt ma éjjel készítettem, még a kék percek végén, öt képből raktam össze. Úgy váltottam taktikát, hogy készítek nyolc-tíz képet, és azt az egymás után készült ötöt választom ki, amelyikből a legjobb jön ki a végén. Retus nem igazán van, egy kicsit a csúcsfényből vissza kell venni, mert a lámpák bevilágítanak, a középtónusnál a sötétből egy picit visszaveszek, hogy nagyobb legyen a fedettség, és telített legyen.

exhighand Creative Commons License 2017.07.08 0 0 49556

Ulead Photo Express 1.0-val. 20 éves program, még win 3.1-re írták. Minden fotó matató program ősatyja.

Előzmény: kürtök (49555)
kürtök Creative Commons License 2017.07.07 0 0 49555

Én is arra szeretném... a megfelelő tartományt próbálom az adott fényviszonyok között kitapasztalni. Mivel fűzöd össze?

Előzmény: exhighand (49554)
exhighand Creative Commons License 2017.07.06 0 0 49554

Én a HDR-t igyekszem arra használni amire való. 14 fényérték elérése a képen.

Előzmény: kürtök (49552)
kürtök Creative Commons License 2017.07.06 0 0 49553

háttérrel foglalkozni - hdr-el foglalkozni, a helyesírási hibákért is bocsi, este van...

Előzmény: kürtök (49552)
kürtök Creative Commons License 2017.07.06 0 0 49552

A phshop hdr-jét a lightroommal összehasonlítva, a pshop csak símán egymásra húzza a három képet. A lightroom pixelre is igazítja, a falevelek ha mozognak, azzal nyilván nem tud mit kezdeni, de a téma éles. Az automatikus tonwert ki van kapcsolva. Nem retusálok layerekkel, mint a nagyok, ha phshopban kell bent a cégnél, ott is camera raw filtert használok. Hatásvadász dolog sincs, a gradiációs görnbéken a középtónust szoktam visszáb venni. Igazából csak azért kezdtem el a háttérrel foglalkozni, mert megmásztam egy elég rossz helyen lévő vasúti korlátot egy felüljárón, a végén még két méteres rács is volt a magamfajták ellen, ki van égve minden kép, a szikrázó napsütésben, el tudam ugyan érni, egy viszonylag jó képet, de hdr-el meg fogom ismételni vasárnap. Én öt képből rakom össze, még a felvételnél kell odafigyelni mi legyen az első és az utolsó fotónál a fedettség, aztán hadd szóljon. Régen rájöttem, hogy a photoshop montázsra és nem retusra való. És a fotósoktól is ezt hallom. Szöval hogy a lent leírtakból az Lr melyiket használja nem tudom, de alig kell korrigálni rajta és a színek helyesek.

Előzmény: exhighand (49551)
exhighand Creative Commons License 2017.07.04 0 0 49551

HDR az háromféle lehet. Feltételezzük, hogy a képek igazítása már metörtént.

 

1.

amelyik simán átlagot képez a három ( akármennyi) kép pixeleinek világosság értékeiből.

 

2.

az intelligens, amelyik ugyan összeadja és átlagolja a három kép világosság értékeit, de súlyozza azokat.

 

3.

a valódi HDR, amelyik esetében minden pixel csak egyetlen képből származik és a program dönti el, hogy melyik pixelt melyik képből veszi.

 

 

Mind a három féle agyonvágható a maszkolással és a lineáristól eltérő, hatásvadász gradációs skála alkalmazásával. 

 

 

Előzmény: kürtök (49549)
kürtök Creative Commons License 2017.07.01 0 0 49550

Most kaptam a tippet, hogy a Lightroom hatostól felfelé ctr+h-val egybefűzi. Műxik, eltűnt minden amit a phshop hegesztett, csak egy kis maszatolás kell utólag, de az se feltétlenül, ha a képek alapvetően jók.

Előzmény: kürtök (49549)
kürtök Creative Commons License 2017.07.01 0 0 49549

A hdr-el nem sok tapim van, öt képet csinálok, de a színek úgy elmásznak, hogy szinte lehetetlen a túltelítettséget, a sattigung használatával kiütni. Ha színárnyalatonként csinálom, tt sem műxik. MIért nem megy ez?

kürtök Creative Commons License 2017.07.01 0 0 49548

Hmm, milyen gép? Nekem pl. a Nikonnál nincs automatikus módja, naponta kell manuálisan meghatározni az új mappát, nem is használom az opciót.

Előzmény: exhighand (49547)
exhighand Creative Commons License 2017.06.30 0 0 49547

Kérdeznék. Van olyan gépem, ami minden nap új mappába teszi az aznapi képeket. Ez tetszik alegjobban, mert nem kell végigpörgetni a mappa tartalmat, mint azoknál, amelyek mondjuk ezer képenként csinálnak új mappát. Tehát a kérdés: Mi a kulcs szó? Hogyan lehet beállítani azt, hogy naponta csináljon új mappát a gép? Lehet ilyen opció egyáltalán? Canonról van szó.

kürtök Creative Commons License 2017.06.30 0 0 49546

De éppen erről beszélek, hogy nálam sok kép van, szóval én ronda könyvtárstruktúrával szép rendet tartok és 10 másodperc alatt megvan ami köll...

Előzmény: Degeczi (49545)
Degeczi Creative Commons License 2017.06.22 0 0 49545

Pontosan - másrészt egy tipikus válogatásban ronda dolog almappákat létrehozni, ha kevés kép került be egy-egy eseményről

Előzmény: scarabaeus (49544)
scarabaeus Creative Commons License 2017.06.21 0 0 49544

A sorszám alapból helyes, ha át nem fordul, ha épp nincs több vázból származó kép különböző sorszámokkal és persze kezdőbetűkkel a könyvtárban. Ha a fájlnév elé bekerül egy ÉÉHHNN_óóppmm_, akkor nincs olyan rendszer, ami képes lenne rossz sorrendben mutatni.

Előzmény: kürtök (49543)
kürtök Creative Commons License 2017.06.21 0 0 49543

Windows explorer, előnézet - extra nagy ikonok. Már meg is van. Az átnvezett képeket is előnézet alapján, fényképnézegetővel fogja válogatni.

Ha meg a könyvtárba előrelátóan úgy van kiexportálva, hogy Józsi Szülinap 2016 a könyvtár neve, mán meg is van ami kell.

Ami meg a rossz sorrendet illeti, a sorszám alapból időrendben helyes igaz?

Előzmény: Degeczi (49542)
Degeczi Creative Commons License 2017.06.15 0 0 49542

Azért rágom, mert a többségnek alapvetően fontos információ a készítés dátuma.

Képzelj el egy olyan egyszerű esetet, h szülőknek készítesz össze mondjuk a legutóbbi 10-15 év szülinapjainak, vagy karácsonyainak képeiből válogatást.

 

Vajon mi a jobb:

- ha a 2007-es kép DSC_8177, a 2008-as DSC_2976, a 2009-es DSC_1366 - és így tovább, teljesen összevissza, áttekinthetetlenül, rossz sorrendben

- vagy ha már a 20131224_195210 névből egyértelmű, h az lesz a 4 évvel ezelőtti karácsony estéjén készült, és helyes a sorrend név szerint is

 

És pont a Lightroom mindezt már alapban, a képek importálásánál magától el tudja végezni...

Előzmény: kürtök (49540)
kürtök Creative Commons License 2017.06.15 0 0 49541

Van valaki, aki közelit, tehát 10-15 méterig teljsen nyitott blendével fényképez? 

Előzmény: kürtök (49540)
kürtök Creative Commons License 2017.06.14 0 0 49540

Szerintem ne rágjuk ezt a csontot tovább, mert a dsc77558 éppolyan semmitmondó, mint amennyire nem emlékszem mire neveztem át a hatezer kép közül tavaly ősszel.

A keveredést én kerülöm el, hogy lr-ból már eleve a célkönyvtárba exortálok, téma illetve tartalom szerint, akkor létrehozott könyvtárakba. A lr képes akár öt szálon is exportálni, miközben még alapretust csinálsz a maradékon. Már csak az kéne, hogy a fejlesztés eljutna odáig, mint a photoshop, hogy metolhatom a számára felhasználható memóriát, mert az lr-t csak az érdekli mind a mai napig, van-e grafikprocessor...

Előzmény: Degeczi (49539)
Degeczi Creative Commons License 2017.06.10 0 0 49539

A Lightroom önmaga is képes korrekt elnevezéseket kialakítani már az importálásnál.

 

Pont ennyire sok kép esetén érthetetlen megtartani a semmitmondó DSC9999 neveket, mert könnyű belefutni átforduló számlálóba, egy válogatás készítésekor (vagy több váz használata esetén) pedig akár ismétlődő nevekbe is.

Előzmény: kürtök (49538)
kürtök Creative Commons License 2017.06.10 0 0 49538

Soha nem húzgálom át kézzel a képeket, beömlesztem egy előre létrehozott könyvtárba, a könyvtár neve egyértéleműen a tartalomra utal, ha vegyesről dolgozom, lightroomból tervszerűen egy, az exportáláskor létrehozott könyvárba megy a tartalom. Mégegyszer, én sok száz, esetenként több ezer fotóval állok neki retusálni és szortírozni. 

Előzmény: Degeczi (49537)
Degeczi Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49537

Úgy tűnik, semmit nem értettél meg abból, amit írtam... :(

 

Hogyan ugrana már az időrend! Pont az átneveztetéssel lesz garantáltan jó, örökre... Mindegy, melyikhez mikor nyúlsz hozzá: a név már az elején hordozza a készítés dátumát és időpontját, a legbutább filemanager is képes lesz helyes sorrendben hozni, és pofonegyszerű már név alapján is megtalálni egy esemény képeit. Még akkor is, ha többen, több vázat használatok egy eseményen.

 

Miféle "fölösleges pluszmunka"? Mégegyszer: automatikusan, beavatkozás nélkül történik a másolás és közben az átnevezés! Ha kézzel húzod át a file-okat a kártyáról, éppenhogy az a nagyobb munka,  több hibalehetőséggel...

 

Mi az, h nem jelent bármire megoldást? Egy rakás szempontot írtam le (messze nem mindent), amik közül még magad is említettél! (mappa összeolvasztás, ami semmi problémát nem jelent az átneveztetett képekkel, hiszen egyediek a filenevek)

Előzmény: kürtök (49535)
kürtök Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49536

a dátumnál mi sem egszerűbb, a feltöltés dátuma” - alalpból két külön vasra töltöm fel a nyerset, mert az eredetit mindig megtartom, minden út a memóriakártya formázásaval indul. Ezt csak azért írom, mert nálam nincsenek már fent lévő képek. Látom hogy ez is szóba került lentebb.

Előzmény: kürtök (49535)
kürtök Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49535

Az átnevezéssel pont az időrend ugrik, a dátumnál mi sem egszerűbb, a feltöltés dátuma. Az időrendi sorrend meg megint csak megy a levesbe a fantázianevekkel. Eleve minek felesleges munkát végezni? Ha egy rendezvényen 300 fotót készítesz, mindet el fogod nevezni úgy, hogy két hónap múlva emlékszel arra, hogy a valamikor dsc8542-es kép a zsíroskenyér hagymával kicsit jobbra? A nászutamról 7500 fotóval jöttem haza, cirka ötezer élte túl a válogatást, akkor minek még a plusz munka, anélkül hogy bármire megoldást vagy könnyítést jelentene?

Előzmény: Degeczi (49532)
Degeczi Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49534

Vagy az is, igen.

Áttöltőprogramokban az a jó, h nem csak filenév-, de mappastruktúra is megadható (mint pl. automatikusan egy /ORIGPIC/2017/06/20170608 könyvtárba kerüljenek a mai képek), vagy ha kell, külön helyre teszik az esetleges videókat, ill. azt is nézik, melyik van már áttöltve, tehát akkor is csak egy gombnyomás a másolás, ha az előző alkalom óta a kártya nem lett leformázva, és még vannak rajta régebbi képek is

Előzmény: Töck Jenő (49533)
Töck Jenő Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49533

Még a totalcommander is átnevezi a letöltött képeket arra amire akarom minden cirkusz nélkül.

Degeczi Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49532

Elmagyaráznád, mi az, h "sokáig tart"? :-o

 

Elindítod az áttöltést, akár pl. Lightroomal, akár külön segédprogrammal (még Linux alatt is a ott van pl. a Rapid Photo Downloader) és az bármilyen beavatkozás nélkül, már a másolás során automatikusan átnevezi a file-okat az egyszer megadott séma szerint... (célszerűen a képben lévő EXIF dátum+időpont alapján, így az is tökmindegy, mennyivel később töltöd át a képeket)

 

Mivel a legtöbb képnézgető (és maguk a filerendszerek) alapban filenév szerinti sorrendet alkalmaznak, a semmitmondó DSC_XXXX.XXX alapján

- nesze neked, amikor egy adott dátumon készült kápeket keresel

- pláne ha több géppel is készültek képek akkor

- ha átforul a számláló, végképp ugrik a sorrend

- egy nagy válogatásban könnyen lehetnek azonos nevű képek, és jöhet a kényszerű gyors-átnevezgetés

 

Míg egy automatikus dátum_időpont.XXX átneveztetés mindezt egycsapásra megoldja...

 

Az végképp érthetetlen, miért jelentene ez bármilyne nehézséget a külön verziók létrehozásában, hiszen azoknak éppen akkora munka új nevet adni, mintha nem történt volna átneveztetés az áttöltés során.

Előzmény: kürtök (49530)
kürtök Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49531

A két könyvtár egybeömlesztése viszont kerülendő, mert felülírós lesz a buli, az meg nem vicces.

Előzmény: kürtök (49530)
kürtök Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49530

Nekem Nikonom van, igaz nem coolpix, nos ott amikor eléri a 999-t, új könyvtárat nyit, és elölről kezdi a számozást. Én nem bátorítalak a fájl átnevezésre, mert egyrészt k.. sokáig tart, másrészt, ha többféle formátumban, vagy méretben exportálod ki, egy esetleges retus után, a hatszázadik mentés után is az első bemásolt könyvtárban ki lehet keresni az eredetit. Ha sok képpel dolgozol, a mentés mint parancs után két enter sokkal egyszerűbb, és nem vagy kitéve a mellégépelésnek sem. Persze ki mit csinál. Én ha fotózom, hosszú órákig kóválygok, több száz képpel jövök haza, ha ügyfélnek kell, akkor ugye van tiff a nyomdának, nagyfelbontású jpeg digilaborokbak, nem ritkán pedig egy 72 dpi a webre. Plusz a nef állomány a sd kártyán. Szóval nevezgeti át a tököm))))

Előzmény: Istee1234 (49527)
Istee1234 Creative Commons License 2017.06.08 0 0 49529

Köszönöm a választ, és a csípős humort mely marha gyengére sikeredett. :P  

Előzmény: Degeczi (49528)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!